NV. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 26 Juli 1934 BUITENLAND. de algemeene toestand. de moord op dollfuss. duitschland. frankrijk. engeland. vereenigde staten. SPORT. korfbal. schaken. INGEZONDEN. !!!!M!!l!l!lg||||llllllllllll!lllllllllllllllll!lll de kantoren der 1lililiiilgSilili!lliliSiy3liiSSIIillEii81lilllliiai LAND- EN TUINBOUW. VISSCHERIJ-BERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 25 JULI—1 AUG. 1934, 23 h MT (24 h ZT.) zuid juprree® Dollfuss, Oostenrijk's, dappere kleine bondskanselier vermoord! Ziedaar de groote sensatie van den dag, die over gansch de wereld een storm van veront waardiging zal doen opgaan. Onwillekeurig gaan onze gedachten teug naar 1814, toen daar te Sera- iewo de troonopvolger der Oostenrijksch- Hongaarsche dubbel-monarchie en zijn echtgenoote vielen onder moordenaars hand. Want ongetwijfeld bergt ook de moord op Dollfuss groote gevaren ln zich. Alleen ls er nu dit groote voordeel, dat de wereld thans van het begin af aan oog gal hebben voor de gevaren, die dreigen, terwijl men ln 1914 als het ware naar den oorlog gleed zonder het gevaar ln vollen omvang te onderkennen. Nu ls men ge waarschuwd en dan telt men Immers voor tweel Dollfuss had zich een uitnemende repu tatie verworven in het buitenland, Duitschland dan uitgezonderd. Men voelde dat daar een man aan het bewind was, toor wlen de onafhankelijkheid van zijn geliefd vaderland het hoogste goed was, waarvoor hij bereid was alles te offeren. Hij heeft het nu gedaan: zitn lev»n voor bijzonderheden zie men het Derde Blad, evenals voor zijn levensgeschiedenis, die too plotseling op misdadige wijze ls afge sneden. Zijn strijd was tegen twee fronten: het nationaal-socialisme en het Marxisme. Met het laatste w&s afgèrekend, althans van die zijde leek het gevaar gekeerd na de bloedige onderwerping van dit voor jaar, die nog zoo frlsch ln het geheugen ligt. Met het Duitsche nationaal-socialis me kon men het echter niet zoo gemakke lijk klaar spelen, dank zij den lntensen deun. dien de Oostenrijksche Nazi-bewe ging van uit Duitschland genoot. In hoe verre de officleele Duitsche instanties daarbij medewerking verleenden ls ech ter moeilijk te zeggen, daar zij zich in ieder geval op den achtergrond hielden. Alleen: zich verzet, tegen dezen steun hebben zij niet. Zelfs de belofte die Hitier Mussolini bij zijn jongste bezoek aan Venetie moet hebben gedaan om den Duitschen steun voortaan te verbieden, heeft de Fuehrer niet kunnen inlossen. Blijkbaar miste hij daartoe zelfs de kracht Een sprekend bewijs van den steun uit Duitschland: is nog juist geleverd door de ontdekking in het rustige Zwitserland van den smokkel van wapens en bommen uit Duitschland naar Oosten rijk ten behoeve van de aanslagen der Nazi's die elkaar met groote snelheid bleven opvolgen. En de Oostenrijksche uit gewekenen in Duitschland bleven zich roeren op uiterst krenkende wijze voor de Oostenrijksche regeering, zie b.v. de jong ste radio-rede van Frauenfeld voor den zender te München. Daardoor zal Duitschland zich niet kunnen bevrijden van de beschuldiging, mede schuldig te staan aan dezen laag- lartigen moord op een politieken tegen stander, waaruit ten overvloede nog weer eens duidelijk spreekt, hoe weinig respect men in nationaal-soclalistische kringen heeft voor een menschenleven. Zwaar zal deze last op Duitschland druk- len, al zal men officieel natuurlijk Iedere verantwoordelijkheid afwijzen en de ongure daad afkeuren. De eerste bewijzen daar van worden reeds geleverd door het terug roepen van den Duitschen gezant te Wee- nen, die een rol heeft gespeeld bij de ge beurtenissen en door het sluiten der Duit sche grenzen voor de deelnemers aan dezen .Putsch" Berlijn voorvoelt den storm, die dreigt. Men mag gerust aannemen, dat in Italië, kaar nog vorige week ernstige waarschu- wingen tot Duitschland werden gericht, die niet waren mis te verstaan, groote woede zal heerschen. Dus bij Duitschland's (enigen bondgenoot, om het zoo eens uit te drukken Reeds schijnt Mussolini vast van plan om met de andere groote mogendheden belangrijke stappen in te luiden, waar door eens en voor goed de steun der Duit sche Nazis aan hun Oostenrijksche col lega's onmogelijk zal worden gemaakt. Mussolini zou juist Dollfuss te Riccione ontmoeten, waar de nu in diepen rouw gedompelde echtgenoote van Oostenrijk's pondskanselier reeds haar vacantie door bracht als gast van den Duce. Het heeft niet mogen zijn Voor Oostenrijk zelf is Dollfuss' dood een zware slag, die niet zoo gemakkelijk te boven zal worden gekomen. Of zou deze wreede dood in Oostenrijk de oogen doen opengaan en zou Dollfuss' verscheiden voeren tot grootere eenheid? Als dit laatste het .geval mocht zijn, zou zijn sterven voor zijn vaderland nog gewin kunnen zijn.... De regeering te Weenen schijnt den toe stand thans volkomen meester te zijn en zal streng gericht houden. Eerst na de begrafenis zal over een hieuwen bondskanselier worden beslist. Zal hu Starhemberg naar voren treden, want pat het plaatsverv. hoofd Schuschnlgg de leiding zal behouden is uitgesloten te achten. Reeds geruimen tijd werd de naam ge roemd als mogelijke opvolger van Doll- hjss, als hij eens zou moeten heengaan We dacht aan moord? van dr. Rintelen den gezant te Rome, die in nationale rich- t'ng georiënteerd heette. De opstandelin gen hebben dan ook getracht hem naar v?ren te schuiven, hetgeen, toen Rintelen hit Rome te Weenen arriveerde, tot zijn arrestatie leidde. Later deed de gezant een Poging tot zelfmoord, die echter niet is Nslaagd. Waarschijnlijk zal Starhemberg echter de man worden, vooral waar hij zijn wat a' te wilde haren als leider der Ileim- wehr blijkt te hebben verloren. Europa is door dezen misdadigen aanslag weer opgeschrikt en staat voor belang rijke gebeurtenissen. Moge het gezond ver atand daarbij richtsnoer blijven, opdat een oorlogsgruwel vermeden worde. Waar het j>eyaar thans zoo algemeen wordt erkend, |el'Jk reeds gezegd hebben wij moed en vertrouwen! o Het bladen-verbod. Meer en meer buitenlandsche dagbladen worden ln Duitschland verboden. Sedert het Invoeren van de perswet in Duitschland en de daardoor ontstane uni formiteit der Duitsche bladen, ls het aan tal abonné's der buitenlandsche bladen sterk toegenomen. Tot dusver zijn de vol gende bladen voor langeren of korteren tijd verboden: Uit Engeland: „Daily Telegraph", „Ob server", „The News of the World", „Sun day Times" en „Daily Express". Uit Frankrijk: „de Matin", „Temps", „Petit Parlslen", „Le Journal", „Figaro", „Grlngolre", „Le Rire" en „Partie hu- malne". Uit Zweden: het Stockholmsche liberale dagblad „Dahens Nyheter". Uit Zwitserland: „Neue Zuerlcher Zel- tung", „Baseier National Zeltung" en „Ber- ner Bund". Uit Oostenrijk: de .Reichspost", „Salz- burger Volksblatt" en „Tagespost von Graz". Uit Hongarije „Pester Lloyd". Uit Tsjecho-Slowakije: het Praagsche blad „Bohemia". Uit Spanje: de „Heraldo de Madrid". Uit Amerika: de Parljsche editie van de „Chicago Dally Tribune". Frangois Coty overleden De radicalen vergaderen. De bekende Fransche parfum-fabrikant en eigenaar van het Parljsche dagblad ,.Aml du Peuple", Francois Coty, is gis teravond op zijn landgoed nabij Versailles overleden tengevolge van een longontste king. waaraan hij gedurende ongeveer veertien dagen lijdende was. Francois Coty is in 1882 te Ajacclo op Corsica geboren. Zijn fabrieken van par fums en cosmetische artikelen zijn wereld bekend. Behalve industrieel was Coty eigenaar van de „Figaro" en later stichtte hij het volksblad ..Ami du Peuple", dat ge durende eenigen tijd 'n veelgelezen boule vardblad was. In de laatste Jaren was Coty alleen nog maar geïnteresseerd bij de „Amt du Peuple". Als politicus stond Coty tamelijk ex treem rechts en voerde hij, evenals in zijn bladen, een nationalistische politiek. Hij was geruimen tijd senator voor Oorsica. De radicale kamergroep ls gistermiddag onder leiding van Chautemps bijeengeko men om den toestand te bespreken. Aan de bijeenkomst hebben alle radicale minis ters deelgenomen. Chautemps heeft een uitvoerige inleiding gehouden, waarin hij nogmaals tegen de aantijgingen van Tardieu protesteerde en beweerde, dat de cheque van Stavisky die op den (inmiddels onleesbaar gemaakten naam) Tardistond, niet vervalscht was. In weerwil van de schikking, die het kabinet heeft getroffen; constateerde Chautemps. dat Tardieu door zijn aanval in de parlementaire oommissie van onder zoek de radicale partij en haar leiders heeft willen treffen en dat hij zoodoende 'het bestand heeft verstoord. Herriot heeft vervolgens rapport uitge bracht over den loop van den ministerraad waarop de aanwezige Kamerleden een motie heben aangenomen, waarin zij nog maals hun president Chautemps vertrou wen betuigen en de tegen hem ingebrachte aantijgingen wraken. o Uit het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft Lord Gainsford de aandacht der regeering gevraagd voor een jongste uitlating van de Valera, die er duidelijk op zou wijzen dat de president van den Ierschen Vrijstaat er op uit is een algeheele afscheiding van Engeland te be werken. Hij vroeg of de regeering de loya listen in Ierland zal willen beschermen. Lord Hailsham antwoordde namens de regeering, dat hij geen inlichtingen had dat Iersche loyalisten door de regeering van de Valera werden vervolgd om hun trouw jegens het rijk. De regeering kon de gevraagde toezegging niet' geven, om de eenvoudige reden dat zij een daad van af scheiding veronderstelde waarvan zij geen enkel bewijs zag. Ook zou het niet juist zijn om vooraf de maatregelen aan te kondigen die de regeering in zulk een ge val zou nemen. Spr. wist, dat de Valera uitlatingen had gedaan zooals de interpel- lant had aangegeven, maar daartegenover stonden weer andere uitlatingen die klaar blijkelijk niet zoo scherp bedoeld waren. De regeering bleek bereid om onderhande lingen over het geschil met Ierland te hervatten. Maar het ging niet aan, dat de Valera voordeelen van het verdrag van 1923 behield en daartegenover eenzijdig verplichtingen opzegde. De regeering had arbitrage aangeboden en het woord is aan de Valera om deze te aanvaarden. o Moratorium voor de door de droogte benadeelde boeren in Noord-Dakota. De gouverneur van Noord-Dakota heeft een algemeen moratorium afgekondigd voor alle schulden, waarvan kan worden aangetoond dat de schuldenaar tengevolge van de droogte, die het land geteisterd heeft, niet ln staat was aan zijn verplich tingen te voldoen. Uit Washington wordt gemeld, dat de commissaris voor de landbouwkolonisatie na een tocht door het geteisterde gebied verklaarde, dat niemand zich een voor stelling van den omvang van de ramp kan maken. Het Westelijk gedeelte van Noord en Zuid-Dakota en het Oosten van Mon tana en Wyoming is door tienduizenden bewoners ontruimd. Dit gebied ziet er uit als een woestijn, zonder eenige blad groen. Misschien zal het naderhand met buffel gras beplant kunnen worden en dan ge schikt zijn voor weideland. Wil men een ramp als de huidige in de toekomst ver mijden dan zal men, wegens het gebrek aan regen, het land niet meer voor den akkerbouw mogen gebruiken. SERIEWEDSTRIJDEN „DE ALGEMEENE" Gespeeld is Algemeene IFluks III. Eerstgenoemde won met 3—1. Hedenavond te halfacht Algemeene II Oosterkwartier III. FLUKS' VACANTIE-TOCHT. Zooals reeds gemeld, gaat Fluks ook dit jaar een tournee maken. Thans geven we hier enkele bijzonderheden van: Fluks vertrekt Zaterdag a.s. om kwart over één uit Lelden naar Enschedé, waar zij Zaterdagavond en den geheelen Zon dag de gast zal zijn van D.O.Skampioen van de Oostelijke eerste klasse. Hiertegen zal Zondagmorgen gespeeld worden. Des Maandags 30 Juli vertrekt Fluks uit En schedé per fiets naar Delden, waar zij 's avonds speelt tegen Zwart-Wit, even eens een vrij sterke 1ste klasse-club. Den volgenden dag wordt naar Borculo ge fietst, waar 's avonds gespeeld wordt tegen Olympia, een club uit den Gelderschen Korfbal Bond. 's Woensdags komt Eiber gen aan de beurt en vermeldt het pro gramma een wedstrijd tegen Swift, even eens een G.K.B.-club. Op Donderdag trekt Fluks naar Aalten, waar zij ook den Vrij dag doorbrengt, 's Avonds wedstrijd tegen S.I.O.S., terwijl Vrijdags niet gespeeld wordt, doch waarschijnlijk een fietstocht naar Anholt, Werth-Iselburg en Bocholt het programma zal vullen. Zaterdag 4 Augustus fietst Fluks naar Zutfen, waar nog denzelfden avond Z.K.C. haar tegenstandster zal zijn. Zondagmor gen 5 Augustus speelt Fluks tot slot een wedstrijd tegen haar Zutfensche gast- vrouwe Rapiditas, waarna 's avonds om 9 uur de terugtocht naar Leiden wordt aan vaard. Het is gebleken, dat er in het Oosten door de ontvangende vereenigingen bij zonder veel propaganda voor dezen tocht is gemaakt en zeker is het dat clubs, ais D OS, Zwart-Wit, Z.K.C. en Rapiditas het Fluks lang niet gemakkelijk zullen maken, mede omdat onze stadge- nooten met een twaalftal vertrekken, dat o.l. nog verschillende zwakke plekken heeft. De deelnemers(sters) zijn: Dames: G. C. Buys, L. v. Bemmel, C. v. Klarenbosch (1ste 12-tal); A. Kesselrlng, J. v. Weizen (2de 12-tal), R. du Pon en M. Ridderikhof (3de 12-tal). Heeren: P. de Wolf, H. Nieuwland (le 12-tal), S Buys (leider), G. W. Horree, J. v. Nierop (2de 12-tal). A. Rijnsburger en Fr. v. d. Waals (3de 12-tal). Of dit tourtwaalftal het er. evenals an dere jaren, zonder kleerscheuren zal af brengen, betwijfelen we, vooral daar gis teren in een oefenpartij tegen een vrij sterke combinatie bleek, dat er hier cn daar nog wel Iets aan haperde, We hopen echter dat onze stadgenooten dit eener- zijds zware programma ln ieder geval tot een goed einde zullen brengen en dat deze toer, vooral uit propagandistisch oogpunt, evenals vorige, tenzlvolle mag slagen! ZÏ -»fv HET TOURNOOI TE ZURICH. Gisteren werd te Zürich de 12e ronde ge speeld, met de volgende resultaten: Aljechin wint van Lasker. Müller staat slechter dan Johner. Naegeli verliest van Nlmzowitsch. Joss maakt remise met Rosselli dêl Turco. Euwe staat gelijk met Bogoljubow. Flohr staat beter dan Bernstein. Grob verliest van Henneberger. Gygli wint van Stahlberg. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE DUITSCHE DIENSTBODEN. Mijnheer de Redacteur: De werkgevers welke bekwaamheid ondergeschikt maken aan Nationaliteit zijn me even onsympathiek als degene wiens eerste vraag de Godsdienst betreft. Vooral als deze gevoelens een financieele zijde hebben in casu de Belastingaanslag. Indien de actie van de „Huisvrouw" succes heeft om door middel van „Inge zonden" de Duitschers weg te werken, krijgen we hier de in Duitschland wer kende Hollandsche gezinnen terug. En dit zijn er meer dan de „Huisvrouw" vermoedt. Dan heeft het Hitier regime natuurlijk alle schuld en de „Huisvrouw" verliest door verhoogde belasting aanslag haar mensch- lievende gevoelens. Dat zou jammer zijn. Men lost de crisis niet op door het weinige van de een aan de ander te geven. De „Huisvrouw" is cosmopoliete en ook dit principe blijkt te koop. Tenslotte ik heb geen Duitsche in dienst. U dankend voor de verleende plaats ruimte. J. ACKERMAN. Oegstgeest, 26 Juli 1934. Hiermee sluiten wij het debat „Red. L.D." zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot ^alf 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot :- 4 uur 's middags -: nde.gs den geheelen dag gesloten. DE FRAMBOOS. De oogst is ln vollen gang en de op brengst valt, de droogte in aanmerking genomen, niet tegen. Vooral op de zware waterhoudende kiel zagen we mooie resultaten. De framboos ls zeer gewild en ln vele liefhebberstuinen kan men ze vinden. Ook het feit, dat op de lichte zandgronden goede resultaten zijn te bereiken is mede oorzaak, dat dit gewas zeer gezocht ls. De vruchten worden voor jam, likeur en voor limonades verwerkt, en tevens in rijpen, verschen toestand gebruikt, bijv. gemengd met roode bessen. Voor liefhebbers van dit gewas deelen we onderstaande al onze er varing mee. Wanneer we frambozen aanplanten of verplanten, doen we dat bij voorkeeur ln November. De grond wordt vooraf flink diep losgemaakt, Hefst tot aan het grond water. Voor nieuwe aanplant gebruiken we worteluitloopers, welke door eiken boom- kweeker worden geleverd. We planten bij voorkeur op rijen, plm. 1.75 M. uiteen en geven op de rij een afstand van 20 c.M. Bij het planten gebruiken we oude stal mest en zorgen er voor, de struikjes niet te diep te poten. In Maart, dus dadelijk na den winter vergete men niet de uitge zette planten alle tot op ongeveer 40 c.M. boven den grond af te knippen. In de eerste zomer geven de struikjes wel eenige vrucht, maar daarvan moeten we niet veel verwachten. Hoofdzaak ls evenwel, dat zich uit den plantenvoet nieuwe takken ontwikkelen: deze laatste vormen de vruchttakken voor een volgend Jaar. In het eerste najaar worden de oude, afgedragen gedeelten weggesneden cn worden de nieuwgevormde takken aange bonden. Voor dit laatste doel plaatsen we paaltjes op pl.m. 60 c.M. afstand even wijdig aan de frambozen rijen, terwijl de afstand van deze paaltjes onderling 2 M. bedraagt. Op 50 cM. en op 1 M. boven den grond spannen we langs deze paaltjes ge galvaniseerd IJzerdraad en hebben nu de gelegenheid de jonge takken hieraan vast te maken. De langste aan de hooge en de korte aan de lage draad. De aangebonden takken vormen een kwart cirkel en dit ln gebogen stand aanbinden bevordert de vruchtbaarheid. Er worden n.l. meerdere oogen geprikkeld tot uitloopen. Uit elk oog vormt zich een vruchttakje. De er varing leert dat dezelfde takken, recht op aangebonden, minder vruchttakjes, dus minder vrucht vormen. Zoo worden telkens in het najaar de afgedragen takken weggesneden om de jonge daarvoor in de plaats te binden. Bij dit aanbinden dient men eenige ruimte van bijv. 10 c.M. tusschen de takken te houden en niet moet alles worden aan gebonden Op zware gronden kunnen de rijen meerdere jaren mee, maar na een jaar of vijf verdient het aanbeveling de oude rijen door nieuwe te vervangen. In de jaren dat geen nieuwe rijen noodlg zijn worden de wortel uitloopers geregeld weg- geschoffeld. Wij bemesten onze frambozen twee maal per jaar. Voor de eerste maal in Maart: we strooien dan langs een rij van 10 M. lengte l'/j kilo A.S F.-korrels (samenstel ling 12 x 10 x 18). Deze nieuwe meststof voldoet ons bij uitstek goed. We hopen daarop binnenkort uitvoeriger terug te komen. Wanneer de oogst over enkele dagen is afgeloopen geven we op dezelfde oppervlakte nogmaals 1 kilo van ge noemde kunstmest. Wat de soorten aangaat, welke 't meest zijn aan te bevelen kunnen we meedeelen, dat de gewone, donkerroode framboos te verkiezen is boven de gele of albastkleu- rige. Uitstekend voldoet ons de soort Lloyd George. Een groote, donkerroode smakelijke vrucht. Zeer vruchtbaar en sterke plant, weinig vatbaar voor ziekten. Zoo kennen we een veel voorkomende beschadiging in de mozaïkziekten. Het blad verliest het bladgroen en gaat dood. Een afdoend middel is hiervoor schijn baar niet. De bovengenoemde soort heeft hiervan minder last. Een vijand van al d* frambozen ls het „wormpje", dit is de larve van de frambozenkever. Laatstgenoemd in sect legt eitjes ln de nog gesloten bloemen en de daaruit voortkomende larve be schadigt de bloemen dermate, dat geen vrucht wordt gevormd. Ook worden vruchten beschadigd.. Het bestrijden van dit kevertje wordt In den laatsten tijd toe gepast door gebruikmaking van zoonge- naamde Derrispoeder. Dit poeder is in den tuinbouwhandel verkrijgbaar. Het werk zame gedeelte van dit poeder ls het rote- none. Een gehalte van 2.16 a 2.19C rote- none moet bij aankoop worden gegaran deerd. Van dit poeder wordt gebruikt 0.2°/o of 2 gram per Liter water. Hiermede wordt gespoten een week na den bloei en 10 dagen later nogmaals. Bij gehouden proeven bleken de uitkomsten uitstekend te zijn. Wij zelf hopen het een volgend jaar toe te passen. Tenslotte wijzen we er nog op, dat de frambozen een vrije, zonnige standplaats vragen en derhalve niet geschikt zijn om als ondercultuur onder vruchtboomen te gebruiken. Vragen op Tuinbouwgebied onder motto „Tuinbouw." IJMUIDEN, 26 Juli 1934. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.900.50, griet p. kist van 50 kilo f.2812, tongen per kilo f. 1.45 —f.1, middelschol f.28, zetschol f.2418, kleine schol f. 20—4.80, schar f. 6, vleeten per stuk f. 1.80, pieterman en poontjes per kist van 50 kilo f.4.40, groote schelvisch f. 17.50—15.50, middel schelv. f. 15.50—13, kleinmiddel schelv. f. 147.10, kleine schel visch f. 7.50—1.85, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 58—22, gullen per kist van 50 kilo f.7—1.25, lengen per stuk f,0.820.55, wijting per kist van 50 kilo f. 2.201.90, makreel f. 8.704.40. Aangekomen de stoomtrawlers: RO 46 met f. 1542, IJM 133 met f. 452, IJM 15 met f. 1678, IJM 103 met f. 1354, IJM 7 met f. 1730, IJM 2 met f. 1858, 3 Deensche kot ters E 45 met f. 887, E 525 mett f. 584, E 61 met f.632 en de loggers KW 163 met f.504, KW 41 met f.621, KW 49 met f.648, IJM 268 met f. 805 voorgedeelte lading pekelharing. De maatjesharing f. 9.05—8.25 per kantje de volle haring f. 11.20—10.75 per kantje, maatjesharing (Noord) van iets kleiner maat f. 12.50—11.60 per kantje. VLAARDINGEN, 26 Juli. VL 97 met 36 last, VL 16 met 8 last, VL 190 met 16 last, VL 197 met 10 last, VL 121 met 25 last, KW 37 met 30 last van 7 schepen, KW 22 met 17 last. Prijzen: groene haring f. 23.2021.50, jonge haring f. 19.20—17.30, maatjesharing 15.10—12.60, grove maatjes f. 11.40—9.20, volle haring 14.20—12.70. Alles naar kwali teit. De navolgende schepen zijn Vrijdag 27 Juli 1934 radio-telegrafisch te bereiken, via het kuststation Scheveningen-Radio: Alchiba, Alcyone, Chr. Huygens, Colom bia, Flandria, Indrapoera, Joh. de Witt, Joh. v. Oldenb. Klipfontein, Kota Pinang, Marn. v. St. Aldegonde, Oranja Nassau, Poelau Bras, Poelau Tello, Sibajak, Sla mat, Statendam, Veendam, Volendam, Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningenradio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningenradio te bereiken. Ster 3' grootte, ol u*ino Ster 'U 2* grootte. Ster */a 1* gr. Melkweg Wettelijk Ingeschreven bi) her Bureau Vd IndustrieeJen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 ©nOKIEKW VOLLE MAAN LAAJSTE KVAEHER 9 NIEUWE MAAN VEWU5 MAES® SATURNUS© Sterretijd 19 h 12 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Drie maantjes op deze kaart; 25 tus schen Schutter en Steenbok; 28 in den Waterman; 31 tusschen Visschen en Ram. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Dosten rechts en het Westen links van den toeschouwer is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarteh dit om te keeren om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon waar OOST staat voor zich zoo dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend men za) dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien juist zoo als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje die een gelrartelden rand hebben zijn van de le grootte of helderder: de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere kleine stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. 3--2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7