Oostenrijks Bondskanselier Dol Ifu ss vermoord Door in uniformen der Heimwehr verkleede Nazis. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 26 Juli 1934 De regeering is den toestand meester. AGENDA. Wijlen dr. Dollfuss. Weinig konden wij gistermiddag ver moeden, toen ons uit Weenen eenige vreemde telegrammen bereikten, die wij ln een deel onzer oplaag nog konden op nemen, dat zich daar in de Oostenrijk- sche hoofdstad tooneelen afspeelden, die opnieuw tot een „oorlog" zouden kunnen leiden! Aanvankelijk leek ons het gebeuren op een politieke Köpernickiade tot opeens bleek, dat de kleine maar toch zoo groote Dollfuss het slachtoffer was geworden van deze Nazi-actie. Het regende aanvanke lijk geruchten en nog eens geruchten, waarin het moeilijk was den weg te vin den. Bij schifting der vele berichten lijkt ons de gang van zaken ongeveer als volgt: Een waarschuwing. Eenige vertrouwensmannen waarschuw den omstreeks 10 uur de politie dat natlo- naal-soclalisten een terroristische actie in den zin hadden. Deze zou uitgaan van een gymnastieklokaal ln de Siebenbrunnen- strasse. Van den omvang van de voor genomen actie wisten de vertrouwensman nen niets. Men zond om de zaak na te gaan vier rechercheurs naar het lokaal. Juist toen zij er aankwamen zagen zij een negental auto's wegrijden welke bemand waren met Heimwehr polltle-agenten, sol daten en 'n tweetal officieren. Dit stelden de rechercheurs gerust. Zij kregen den Indruk dat men van andere zijde reeds de noodige maatregelen genomen had, en Heten de auto's ongemoeid passeeren. Zij gingen echter toch het gymnastieklokaal binnen, en vonden daar tot hun verras sing 60 burgerpakken hangen, in een deel waarvan ook pistolen staken en wel van hetzelfde fabrikaat als ook de politie ze gebruikt. Uit papieren welke in de zakken waren achtergelaten, kreeg men de zekerheid dat het nationaal-socialisten waren die zich hier hadden verkleed. Onder hen be vonden zich kennelijk ook actieve leden van de uitvoerende macht. De bezetting der bondskanselarij. Door een telefonische waarschuwing gelukte het een kleine groep van de auto bemanning in de Neubaugasse te laten aanhouden, doch de anderen waren reeds te ver weg en reden met hun vrachtauto's met volle vaart den breeden ingang van de Ballhausplatz in en de binnenplaats der Bondskanselarij op. Een aantal man schappen stapte uit, sloeg de zware bui tendeuren dicht, grendelde en barrica deerde ze. Vervolgens werd onmiddellijk de telefooncentrale bezet waarmede dus het gebouw van de bondskanselarij van de buitenwereld was afgesloten. In het gebouw bevonden zich op dit oogenblik de minister-president Dollfuss, Fey. en staatssecretaris Karwinsky. De overige ministers hielden in het mi nisterie van oorlog een kabinetsraad en beraamden plannen om hun gevangen collega's hulp te verleenen. Bovendien troffen de ministers alle mogelijke maat regelen, om den toestand op te helderen. Zij mobiliseerden de noodige troepen en traden verder ln verbinding met de ove rige deelen van Oostenrijk De opperburgemeester van Weenen, Schmitz deelde mede, dat de toestand el ders in Oostenrijk rustig was. Hij gaf evenwel toe, dat de nationaal-socialisten in Stiermarken een poging hebben ge daan, om de regeeringsgebouwen te be- stormen.De stormscharen slaagden er ech ter in. de nationaal-socialisten uit de -ge bouwen terug te dringen en verscheidene hunner te arresteeren. Opperburgemeester Schmitz gaf verder toe, dat in Innsbruck een officier van po litie gedood is. Hij voegde hieraan toe. dat de omstandigheden, waaronder deze dood plaats vond, slechts weinig zijn opgehel derd. Wat zich in de bondskanselarij afspeel de, bleef aanvankelijk verborgen, doch later bleek, dat Dollfuss reeds vermoord is De dood van Dollfuss. Omtrent het overlijden van den Bonds kanselier Dollfuss wordt het volgende ge meld: Des morgens had een zitting van den Ministen-aad plaats gehad, die tot des middags' 4 uur werd verdaagd. In dien tusschentijd had de Bondskanselier dr. Dollfuss met Bondsminister Fey en den Staatssecretaris voor de veiligheid Kar winsky in zijn werkkamer eenige dringen de zaken te bespreken. Plotseling reden eenige auto's de poort van de bondskanselarij aan de Ballhaus- plats binnen. Deze auto's waren bezet met mannen in Heimwehr-uniformen. Het viel op, dat de uniformen en de aanklee ding niet geheel in orde waren, doch voor dat men wist, wat er gebeurde waren de mannen uitgestegen. Een groep drong de wacht binnen en een andere groep snelde naar de eerste verdieping, waar de werk kamer van dr. Dollfuss is gelegen. De bondskanselier had zijn besprekingen juist beëindigd en was met Staatssecretaris Karwinsky naar een aangrenzende kamer gegaan. Hij moet het lawaai op de trap hebben gehoord en begaf zich toen naar een antichambre, die verbinding heeft met het trappenhuis. Intusschen was de deur van de anti-chambre naar het trap penhuis reed door een wacht gesloten. Dollfuss, die in gezelschap was van een bediende, zeide, dat hij naar de kamer van den Bondspresident zou gaan. Op weg daarheen moest hij de congreszaal pas seeren. Toen hij zich in de zaal bevond werd de deur ingetrapt en met geweer kolven vernield. Tien a twaalf nationaal- socialisten stormden naar binnen en de eerste, die Dollfuss zag,loste van zeer kor ten afstand twee schoten op den bonds kanselier. Eén schot trof hem ln den hals, een ander schot trof hem onder den schouder. Dollfuss hield om af te weren de handen voor het gelaat. Hij draaide even ter zijde en sloeg toen achterover op den grond. Nog even riep hij: „Help, help!" en toen verstomde het geluid. De bediende, die hem gevolgd was werd door de nationaal-soclaliten tegen den muur geplaatst. Geruimen tijd bleef de sterven de bondskanselier met zijn moordenaars alleen. Eenigen tijd later werd Minister Fey door eenige putschisten naar Dollfuss geleid, die op een divan was gelegd. Er lag een doek over zijn hoofd. Minister Fey ontdekte aan den hals een noodver band waaruit bloed vloeide. Met zwakke, maar nog met vaste stem fluisterde Dollfuss Fey toe. voor zijn vrouw en kinderen te zorgen. ..Laat om mijnent wege geen bloed vergoten worden". Enkele oogenblikken later overleed bondskanselier dr. Engelbert Dollfuss. Fey was intusschen weer weggevoerd. Den bondskanselier ls in zijn laatste oogenblikken alle menschelijke hulp en troost onthouden. Zelfs zijn bede, dat een priester zou ontboden worden om hem de laatste H. Sacramenten toe te dienen, werd hem geweigerd. Zoo is Dollfuss eenzaam gestorven. Slechts omringd door misdadigers en vijanden. Fey als gijzelaar gebruikt. Toen het ultimatum tegen vier uur was afgeloopen, verscheen Fey op het balcon. Twee mannen in uniform posteerden zich naast hem en hielden hun geweer op hem gericht. Fey riep den troepen beneden, die, ter sterkte van twee bataljons met mijn- werpers en machinegeweren zich daar ge concentreerd hadden, toe, dat men niet tot bestorming mocht overgaan, maar dat er eerst twee politie-officieren als onderhan delaars naar boven moesten komen. Fey. De onderhandelingen duurden ca. 10 minuten. Toen kwam Fey voor den twee den keer naar buiten. Ook nu was hij door gewapende mannen in uniform ge flankeerd. Hij riep den aanvoerder van het politiebataljon toe, dat er voorloopig niet tot eenige actie mocht worden over gegaan. Een kwartier later kwamen de onderhandelaars uit het gebouw te voor schijn, nadat zij daar met Fey overlegd hadden. Fey verklaarde dat Dollfuss ge wond was en ontslag had genomen, om dat hij een bloedbad wilde voorkomen. De onderhandelaars zelf hadden Dollfuss niet gezien. Zij hadden gevraagd, wat er thans moest geschieden. Fey verklaarde hierop dat men zich met Rintelen, de gezant te Rome, in verbinding had gesteld, en dat diens antwoord waarschijnlijk niet lang op zich zou laten wachten. Fey verklaarde dat hij weldra zijn vrijheid zou herkrijgen. Even later volgde een dramatisch oogen blik .Voor de derde maal verscheen Fey op het balcon. Met luider stem deed hij een beroep op de troepen om toch elk bloedvergieten te vermijden. Beneden trad toen de staatssecretaris Neustaedter- Stuermer, eveneens aanvoerder van de Heimwehr, voor het front en beloofde dat de bezetting vrijen aftocht en ongehinderd passeeren van de Duitsche grens zou zijn gewaarborgd, wanneer zij binnen 20 mi nuten het gebouw zouden hebben ont ruimd, dat anders zou worden bestormd. De Heimwehr hief een hoezee ter eere van Fey aan en schreeuwde dat zij alle in dringers aan de galg zouden brengen, wanneer Fey iets mocht gebeuren. Bij de onderhandelingen schijnt "de Duitsche gezant als bemiddelaar te zijn opgetreden. Op dit moment was Dollfuss reeds overleden. De Duitsche gezant, die als bemiddelaar met de ministers optrad, werd opgemerkt, toen hij de kanselarij verliet. Hij werd ont vangen met vijandige kreten. Den nationaal-socialisten, die dreigden Fey en Karwinsky eveneens te zullen doodschieten, wanneer zij geen vrijen af tocht kregen, was eerst vrije aftocht be loofd, doch later werd dit weer ingetrok ken daar niet aan de voorwaarde is vol daan, dat geen bloed zou worden vergo ten. Een vannacht gehouden kabinets raad besloot dat de moordenaars van Dollfuss op de strengst mogelijke wijze zullen worden gestraft. De minister van onderwijs, dr. Schluss- nigg heeft voorloopig de leiding van de regeering op zich genomen. Te Weenen is onmiddellijk de ver scherpte staat van beleg afgekondigd. Na 8 uur des avonds mocht zich niemand op straat bevinden en alle café's moesten ge sloten zijn. Alle belangrijke punten der stad zijn door troepen van de Heimwehr en de politie bezet. Demonstraties zijn ver boden en elke poging tot samenscholing of oproer zal standrechtelijk worden be straft. Actie tegen de feavag. Parallel met de actie tegen de Bonds kanselarij werd een actie tegen het ge bouw van den radio-omroep uitgevoerd. Kort voor één uur drongen een achttal jonge mannen het gebouw binnen. Da dienstdoende inspecteur van politie werd doodgeschoten, en de zendzaal werd bestormd. De omroeper werd met de re volver gedwongen onmiddellijk na het tijd sein mede te deelen, dat de regeering Dollfuss was afgetreden, en dat Rintelen met de vorming van het kabinet werd be last. Bij het handgemeen dat ontstond toen de politie ter plaatse verscheen, wer den drie personen 'gewond, een politie agent gedood en verschillende personen min of meer ernstig gewond. Met behulp van machinegeweren en handgranaten ls tenslotte het gebouw heroverd en de „bezetting" gevangen ge nomen. De minister van justitie Waldenegg en de algemeene leiding van de organisatie van de openbare veiligheid hebben het vol gend manifest uitgevaardigd: „De opstandelingen, die in de voormid daguren de Weensche .Ravag" bezetten, zijn overweldigd. De .Ravag" function- neert sinds half vier hedenmiddag weder normaal. Alle geruchten over een aftreden dei regeering zijn onwaar. De regeering is bezig de door nationaal- socialistische opstandelingen gestoorde orde overal onvoorwaarlijke te herstellen. Er wordt op gewezen, dat het stand recht blijft gelden voor alle tegen de rechtmatige regeering gerichte handelin gen". RaArede van Fey. Minister Fey heeft voor de radio een rede gehouden, waarin hij het volgende zeide: ,De verschrikkelijke gebeurtenissen, die ons zwaarbeproefd land heden hebben ge troffen, komen op het volgende neer: Vanmorgen te 11 uur bevonden wij ons in ministerraad bijeen, waar enkele leden van het kabinet aanwezig waren. Te kwart voor twaalf berichten ons eenige Heim- wehrleden, dat zich in de Siebensternen- strasse lieden in uniformen van politie en leger op verdachte wijze ophielden. Ik deelde dit Dollfuss mede, waarop deze den ministerraad onderbrak en schorste tot den middag. Daarna noodigde hij mij en Karwinsky uit, in zijn bureau te beraad slagen. Als minister speciaal belast met de veiligheid droeg ik lult.-generaal Zehner op, zich naar het ministerie van oorlog te begeven om de noodige voorbereidingen te treffen met het oog op het onmiddellijk in actie komen van het leger. Tevens wer den telefonisch aan de politie opdrachten verstrekt, terwijl Ik de officieren van het Schutzcorps beval, de noodige maatrege len te nemen voor de alarmeering van alle vrijwillige troepencorpsen. Terwijl wij nog beraadslaagden, reden eenige auto's, be zet met een groot aantal zwaarbewapende mannen in uniform de binnenplaats op. De auto's reden tot op den Ballplatz tot voor den hoofdingang der bondskanselarij. Aangezien zij in officiersuniform waren,' konden zij gemakkelijk binnendringen. Onder bedreiging met geweren en revol vers dreven zij de beambten op een hoop, waarna zij de bureaux binnendrongen. Op het hooren van het lawaai ging ik de gang in en stootte op een troep zwaarge wapende mannen, die mij dwongen in mijn kamer terug te gaan, waar ook Kar winsky werd gebracht. Dr. Dollfuss zagen wij niet meer terug. Na ongeveer anderhalfuur kwam een zwaargewapende patrouille mij in mijn kamer afhalen en bracht men mij naar het bureau van deh bondskanselier, dien wij gewond, liggende op een divan, aan troffen. Dr. Dollfuss verzocht mij, voor het geval hem iets ernstigs mocht over komen, voor zijn vrouw en kinderen te willen zorgen en gaf mij verder de op dracht, zoo mogelijk bloedvergieten te vermijden en dit ook aan de andere ministers mede te deelen. Daarop werd ik weder teruggevoerd en bleef tot 6 uur doorloopend bedreigd. In middels had de bondspresident Miklas minister Schussnlgg belast met de waar neming der regeering en volmachten ver leend te handelen, zooals onder de gege ven omstandigheden noodzakelijk zou zijn. Deze zond den minister voor sociale voorzorg, Von Neustaedter-Stuermer naar het palels van den bondskanselier. Daar op kwam een patrouille in mijn kamer, die ml) naar het balcon aan de frontzijde voerde. Van af het balcon kon ik overleg plegen met minister Von Neustaedter- Stuermer, die mij mededeelde, dat de regeering vrijen aftocht aan alle muiters aanbood tot aan de grens, indien zij alle gevangenen zonder letsel zouden loslaten. Alle gevangenen zijn daarna onder door- loopende bedreiging bevrijd, In geheel Oostenrijk, vooral in Stier marken, hebben groote groepen nazi's ge poogd, gendarmerieposten en Heimwehr- kazernes te overmeesteren. Overal zijn zij teruggedrongen. In geheel Oostenrijk heerscht rust. De regeering is meester van den toestand". Schuschnigg spreekt. Hierop nam dr, Schuschnig>g 't woord voor de microfoon en deelde mede dat een ■troep zwaar gewapende mannen het ge bouw van de Ravag binnen gedrongen waren en den omroeper met de revolvers op de borst dwongen bekend te maken dat de regeering was afgetreden. Na een her haling over het gebeurde, van wat Fey gezegd had, deelde hij mede dat de heele actie in den korst mogelijken tijd afge loopen was. Aan het slot zeide hij den treurigen plicht te moeten vervullen om mede te deelen dat de bondskanselier door een moordenaarshand gevallen was. Hli riep de heele wereld tot getuige tot welk een daden van terreur de opstande lingen ln staat waren en wat de Duitsche cultuur brengt. De nagedachtenis van Dollfuss, aldus Schuschnigg. zal ons richtsnoer voor de toekomst zijn. HIJ riep de bevolking op ln deze ernstige uren het vaderland getrouw te blijven. Het bloedoffer van den kanselier zal niet voor niets gebracht zijn. Ten teeken van rouw heeft de Ravag om 10.17 vijf minuten stilte ln acht genomen. Uit Dollfuss' leven. Dr. Engelbert Dollfuss werd op 4 Octo ber 1892 te Texing in Neder-Oostenrijk geboren als zoen van een bergboer. Te Hollabrun bezocht hij het gymnasium en vervolgens studeerde hij te Weenen rech ten. Te Berlijn studeerde hij economie, waarna hij, toen de wereldoorlog uitbrak, als vrijwilliger in militairen dienst trad. Hij vocht drie jaar aan het front en ver wierf verscheidene onderscheidingen en eervolle vermeldingen voor betoonde dap perheid. Na den oorlog voltooide hij zijn studies te Berlijn, werkte o.a. eenigen tijd bij de Preussenkasse. waarna hij naar Oostenrijk terugkeerde, waar hij verschillende func ties bekleedde in Oostenrijksche land- bouw-organlsaties. Later werd hij secre taris van den Neder-Oostenrijkschen Boe renbond en in 1927 directeur van de Neder- Oostenrijksche Lands-Handelskamer. Als vertegenwoordiger van den landbouw werd Dollfuss in 1930 ln de directie der Oostenrijksche Spoorwegen opgenomen en op 1 October van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot president der Oostenrijksche spoorwegen. In Maart 1931 volgde Dollfuss den attre- denden Minister van Landbouw en Bosch wezen Thaler als zoodanig op. Toen het kabinet Buresch aftrad werd Dollfuss op 20 Mei 1932 benoemd tot Bonds kanselier, tevens Minister van Bultenland- sche Zaken en Landbouw. Zoowel nationaal als internationaal ver wierf Dollfuss spoedig groote populariteit. Hij sloot oa. het Verdrag van Lausanne, waarbij hij voor Oostenrijk een groote leening verkreeg. Spoedig kwam hij in bot sing zoowel met de socialisten als met de opkomende nationaal-socialistische bewe ging in Oostenrijk, tegen welke laatste hij op krachtige wijze de onafhankelijkheid van Oostenrijk verdedigde. Ook tegen de sociaal-democraten trad hij krachtig op, aanvankelijk slechts op parlementaire wijze, naderhand, nadat hij door verstrek kende volmachten het parlement zoo goed als uitgeschakeld had, ook buiten het par lement. In het begin van dit jaar kwam het tot de groote botsing, die leidde tot het verbod der sociaal-democratische partijl met den daarop volgenden opstand, welke Dollfuss w-ist meester te worden, wat leidde tot de algemeene vernietiging der socialistische beweging in Oostenrijk. Inmiddels zette de eveneens verboden nationaal-socialistische beweging in Oos tenrijk met steun uit Duitschland haar ondergrondsche actie voort die de laatste maanden tot uiting kwam in een stroom van terroristische aanslagen, waartegen Dollfuss juist dezer dagen zeer krachtige maatregelen had genomen. Van dit qjjen- blik hebben de nationaal-socialistische terroristen gebruik gemaakt tot een groot offensief, dat weliswaar mislukt Is, doch waaraan de kleine Bondskanselier, die juist door zijn strijd tegen het overmachtige Duitschland en de nationaal-socialisten ln vele kringen buiten Oostenrijk zooveel sympathie heeft verworven, ten offier viel. Dollfuss zou dezer dagen naar Rlccione in Italië vertrekken, waar hij een bespre king zou hebben met den Italiaanschen dictator Mussolini. Zijn echtgenoote en kinderen had zich reeds eerder daarheen begeven. Zij was er de gast op Mussolini's villa, en het ln de diplomatie ongewone verschijnsel deed zich voor, dat zij haar vacantie doorbracht tezamen met mevrouw Mussolini. Het doodsbericht, is des te tra gischer, waar mevrouw Dollfuss tijdëns haar verblijf te Riccione een baby ver wacht. Starhemberg opgehouden. Vice-kanselier Starhemberg, die zich te Venetië bevond poogde onmiddellijk per vliegtuig terug te keeren. Door het buiten gewoon slechte weer moest men terug- keeren, waarop hij zich telefonisch met zijn onder-luitenants in verbinding stelde en bevel gaf tot mobilisatie van alle 300.000 leden van den Schutzbund. Volgens te Venetië ontvangen berichten zouden reeds 40 Nazi's zijn geëxcuteerd. Mevr. Dollfuss. Mevrouw Dollfuss, die zich, gelijk ge zegd, te Ricetone bevindt was voornemens bij het aanbreken van den dag met een Donderdag. Ned, Leger des Heils; Samenkomst 8 uur nam. Vrijdag. Hoogl. Kerkgracht 23: Alg. Verg. v. aan deelhouders NV. Leldsche uitgeversmij, 8 uur nam. Zoeterwoude: „Ik Leer Nog", Ledenvergadering „Wllhelmlna-vereeni- glng", 8 uur nam. DAGELUKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae" 10 uur voorm.—5 uur nam. (tot 29 Juli). Den Haag (Scala)Revue „Vooruit maar weer" 8 uur nam,; Zondags ook te 2 uur n.ra. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvler. Inenting tegen diphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam- Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam, „Ich kenn dlch nicht und liebe dicht." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam. Loulou maakt promotie." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling „De verliefde lood gieter". Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. n.m, „De huwelijks-vennootschap." Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juli a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vlschmarkt 8, Tel, 552. Italiaansch regeerlngs-vliegtulg Haar Weenen terug te keeren. Het ontstellende bericht van den dood van haar echtge noot werd haar medegedeeld door de echt- genoote van Karwinscky. Toen haar dit bericht was medegedeeld, was zij begrij pelijkerwijs een bezwijming nabij. Gezanten-bijeenkomst Hedenochtend zullen de gezanten van de groote mogendheden en van de Kleine En tente bijeenkomen ter bespreking van den toestand. Mussolini ls naar Rome teruggekeerd en zal vandaar uit met de mogendheden over leggen, wat thans gebeuren moet. Duitschland plotseling toeschietelijk. De Duitsche Gezant in Oostenrijk is te ruggeroepen. Alle Oostenrijksche rebellen, die zullen trachten de grens te overschrij den, zullen worden gearresteerd. Officieel wordt dit uit Berlijn aldus geformuleerd: De Duitsche gezant te Weenen, Rieth, heeft zich op verzoek der Oostenrijksche regeeringsinstanties ,resp. van de opstan delingen bereid verklaard, de tusschen deze partijen getroffen overeenkomst in zake vrijgeleide en aftocht der opstande lingen naar Duitschland goed te keuren zonder overleg met de Duitsche rijksregee- ring. Hij is derhalve onmiddellijk van zijn post teruggeroepen. Uit mededeelingen van den Weenschen radio omroep en officieele Oostenrijksche nieuwsbureaux blijkt, dat tusschen de op standelingen en de Oostenrijksche regee ringsinstanties overeenkomsten zijn ge troffen voor een vrije aftocht der opstan delingen naar Duitschland. Deze overeenkomsten hebben voor het Duitsche Rijk geen waarde en zijn voor de Duitsche rijksregeering juridisch niet bin dend. De Duitsche rijksregeering heeft derhalve bevel gegeven de opstandelingen die de grens passeeren onmiddellijk te arresteeren. Freiherr von Neurath heeft de Oosten rijksche bondsregeering namens de rijks regeering telegrafisch gecondoleerd met den dood van Dollfuss. Hitler zal in ver band met de treurige omstandigheden in Oostenrijk de verdere opvoering van de spelen te Bayreuth niet meer bijwonen. In Oostenrijksche regeeringskringen acht men door het feit, dat de Duitsche gezant te Weenen als bemiddelaar voor de nationaal-socialistische opstandelingen is opgetreden, bewezen, dat er betrekkingen hebben bestaan tusschen de Duitsche Rijksregeering en de putschisten, en dat de Rijksregeering van de putschpoging op de hoogte was. Nog eenige aanslagen, In den nacht op Woensdag Is op het transformatorenhuisje in Eggenberg bij Graz een dynamietaanslag gepleegd. De installatie werd zwaar beschadigd. In de groote industriestad werd de lichtvoorzie ning gedurende een uur gestoord. In denzelfden nacht werden op den Schutzcorpsman Konrad Weinkopf Weissenbach in Stiermarken die spoor wegdienst had door onbekende daders ver scheidene schoten gelost. Weinkopf werd zwaar gewond. De groote Weensche zender op den Bisamberg is door een dynamietaanslag vernield. Er wordt thans gebruik gemaakt van een kleineren zender die reeds buiten werking was gesteld. 2—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6