75*** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Juli 1934 Derde Blad No. 22802 BINNENLAND. rede van prof. aalberse. GEMENGD NIEUWS. brandend schip in den waterweg. twee hotelratten gepakt te zandvoort. CRITIEK OP HET NATIONAAL SOCIALISME. JJienwe steunregeling gunstig beoordeeld. In de vergadering van den R.K. Partij raad heeft Zaterdag prof. Aalberse een rede gehouden. Hij wees op het belang om als Katholieken bijeen te blijven en in eenheid kracht te zoeken. Spr. wilde voor al het belang naar voren brengen, om juist de jongeren deze noodzaak bi) te brengen. De grondslagen voor iedere gezonde de mocratie is het vertrouwen, meende spr., en vertrouwen moet er ook in de partij tijn! Dan ging spr. over tot bespreking van bet natlonaal-socialisme, waar spr. vroe ger ook al tegen had gewaarschuwd. Hij meende dat de bestrijding van het Christendom in Duitschland reeds ver is gevorderd. Wanneer in een land, waar vrijheid is van critlek op het parlemen taire stelsel, dat was gebeurd wat thans in Duitschland is geschied, dan had de re geering zich bloot gesteld aan een alge- meene verachting. De groote vraagstukken van het heden, de voortdurende crisis, de werkloosheid en de steunregeling, moet men niet geschei den beschouwen, daar zij eigenlijk één ge heel vormen. We hebben een toestand van crisis, die heel lang zal aanhouden. Dat komt omdat de oorzaken ook steeds voortduren. Het streven in ieder land, ook al ziet men het verkeerde er van, om ge dwongen het eigen afzetgebied te be schermen, maakt dezen toestand langdu rig. En het gevolg van dit alles is ook in ons land een ontzaglijke werkloosheid. De middelen om de werkloosheid te bestrijden rijn: werkverruiming, werkverschaffing en steun. Ook deze drie bestrijdingsmiddelen rijn nauw verbonden, terwijl de werkver ruiming wel de voornaamste is. Zooals het ou ls, wordt door de werkverruiming ech ter niet de werkloosheid verminderd, maar verschoven. Een voordeel zag spr. in het verminderen van bestellingen in het bui tenland, van producten die in eigen land even goed kunnen worden geproduceerd. Verder vond spr. het noodig, om nieuwe industrieën op te richten, terwijl spr. hulde bracht aan de initiatiefnemers in het Zuiden, om tot oprichting te komen van een industriebank. Vervolgens ging spr. over tot de beperking van den steun. Men moet er aan denken, dat behalve de werklooze arbeiders er nog meer groepen lijn van menschen die gesteund worden. In de nieuwe regeling heeft men niet al leen gestreefd naar verlaging, maar naar een goede verdeeling van het beschikbare bedrag. Men heeft twee dingen, waar men aan moet denken: welk bedrag is noodig en kan men dit bedrag blijven ultkeeren. Spr. vond ook den steun m ons land te laag, omdat de levensstandaard in ons land voor arbeiders nu eenmaal hoog ls. Ook de hoogé huren maken de steunrege ling niet voldoende; spr. was dan ook van meening dat men op den duur zou moeten vergaan tot wettelijke regeling van de luren. Daarnaast is echter altijd de vraag ran iedere regeering: wat is mogelijk. Bo vendien zal er een groot bedrag beschik baar gesteld moeten worden voor het groote aantal gemeenten die hun begroo ting niet kloppend kunnen krijgen. Spr. keurde verder ten sterkste af, dat zoovele Nederlanders de belasting ontloopen door zich in het buitenland te vestigen. In het algemeen was spr. van indruk dat met de nieuwe steunregeling, diengenen die la gere loonen hadden gehad en de groote gezinnen vooruit gingen. Het bedrag, dat volgens de nieuwe steun regeling zal worden uitgekeerd is, naar tpr. had vernomen, f. 13.000.000. RECLAME. 4878 MEDISCHE HULPVERLEENING DOOR NEDERLANDSCH SCHEEPSARTS IN VOLLE ZEE. Gisteren arriveerde te Plymouth het Ne- ierlandsche stoomschip „Venezuela" van ie K.N.S.M., dat de voldoening mocht maken, kort tevoren te hebben bijge dragen tot het behoud van het leven van een der officieren van het Engelsche vrachtschip „Maidenhead". In den Atlantischen Oceaan ving de „Venezuela" een draadloos verzoek om hulpverleening op van het te Londen thuis behoorende vrachtschip „Maidenhead", waarvan de eerste machinist ziek was en in ernstigen toestand verkeerde. De „Mai denhead" vroeg een dokters-advies en nadat de scheepsarts van de „Venezuela", dr, Van der Sluys, draadloos de sympto men van de ziekte had gevraagd, seinde hij, welke medicijnen den patiënt moes ten worden toegediend. Het bleek echter al spoedig, dat de „Maidenhead" deze me dicijnen niet aan boord had, waarop de beide schepen elkaar tegemoet stevenden en dr. Van der Sluys zich aan boord liet brengen van het Engelsche vrachtschip, waar hij den eersten machinist persoonlijk behandelde en de noodige medicijnen als mede verdere verplegings-voorschriften achterliet. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat de patiënt er ernstig aan toe was en vermoedelijk het leven dankt aan de be handeling van den Nederlandschen scheepsarts. Zoo'n Hoofdpijn Wat kon op reisIn trein of bus. Do warmte ons bevangen I Wat kon men, zoo men ze vergal Naar 'n "Akkertje" verlongen I Neem 'n "AKKERTJE BEGRAFENIS Dr. Ir. C. F. STORK. Groote belangstelling te Oldenzaal. Zaterdagmiddag is op de algemeene be graafplaats te Oldenzaal het stoffelijk overschot van dr. Ir. C. F. Stork ter aarde besteld. Door de naaste familie was het lijk aan het sterfhuis „De Paaschberg" afgehaald. Nabij Oldenzaal werd de lijk stoet opgewacht door een zeer groot deel van het personeel der machinefabriek, dat per extra-trein van Hengelo was aangeko men. Onder zwaar klokgebeier van den St. Plechelmustoren werd de tocht voort gezet naar de algemeene begraafplaats. Onder de zeer talrijke belangstellenden merkten wij o.m. op prof. dr. Rutgers, rector-magniflcus van de Technische Hoogeschool te Delft: prof. L. A. van Royen, namens het Kon. Instituut van ingenieurs; mr. R. J. H. Patljn en prof. de Bruin namens de Ned. Bank en de Ned. Gist- en Spiritusfabriek; mr. P. H. Cort van der Linden, namens het Verbond van Ned. Werkgevers; dr. A. F. Philips uit Eindhoven; de heer E. Enthoven, voorzit ter van den raad van bestuur der K. L. M. Verder den directeur der Hoogovens en staalfabrieken in Nederland, vertegen woordigers van den raad van toezicht va»- „Centraal Beheer" en van de Centrale werkgevers Risicobank; den heer Iterson, directeur der Staatsmijnen; den heer J. Wilton uit Rotterdam; den directeur van het technisch bureau van het ministerie van Koloniën; vertegenwoordigers van de Twentsche Bank en de Ned. Scheepvaart^ Mij. en tenslotte de commissarissen van de machinefabriek Stork en Co. Aan de groeve is het woord gevoerd door den heer Rehbock, president-commissaris der machinefabriek, den heer G. J. tèr Horst, hoofdbaas der gieterij van de machinefabriek, ir. W. van Leeuwen als vriend van de familie, de heer H. P. Gel derman, namens het Verbond van Ned. Werkgevers, mr. G. Jansen, burgemeester van Hengelo, dr. F. E. Posthuma, presi dent-directeur van „Centraal Beheer" en de heer Ch. Stork. De oudste zoon van den overledene dankte. HARINGVISSCHERU KRIJGT WEER STEUN. Met ingang van 1 September. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den minister van economische zaken met ingang van 1 September a.s. wederom steun te verleenen aan de ha- rlngvisseherij. Deze steun zal hierin be staan. dat de stichting voor de Nederland- sche haringvisscherij te 's-Gravenhage in staat gesteld wordt een deel van de na 1 September a.s. aangevoerde haring uit de markt te nemen, indien deze haring althans een door den minister vast te stellen minimumprijs niet opbrengt. Ter uitvoering van deze steunmaatrege len zal uit het landbouwcrisisfonds aan genoemde stichting, welke wederom belast wordt met den opslag en verkoop van de haar in eigendom overgedragen haring ten behoeve van de bij haar aangesloten ree- ders een crediet worden verleend van ten hoogste f. 750.000. Ten einde te voorkomen, dat door een grooten aanvoer de hoeveelheid uit de markt te nemen haring te veel zou oploo- pen, zal de minister tevens maatregelen nemen om den aanvoer te beperken. HEFFING OP ALLE OLIëN. VIER POOLSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DE HOOFDSTAD. Vele Amsterdammers, die gistermorgen hun warme huizen ontvlucht waren en te voet of per flets naar den IJ-kant waren Eegaan, hebben de aankomst gade gesla- Een van de 4 Poolsche oorlogsschepen, "eiker bezoek aan de hoofdstad officieel JP heden (Maandag) was aangekondigd, be flottille bestond uit het 8400 ton me tende transportschip „Wilja" en drie on derzeebooten, n.l. de „Rijs" (Lunx)„Wilk" (Wolf) en de „Zbik" (Wilde kat). Onge- 'eer 12 uur hebben de vaartuigen ligplaats genomen aan den steiger van de Holland Amerika lijn. De havenmeester W. N. v. d. roll heeft comodore Plaevski van de flot- t'lle namens het gemeentebestuur begroet; een officier van piket deed dit namens de marine terwijl uiteraard ook het Poolsche consulaat vertegenwoordigd was. i Met ingang van 6 Augustus wordt de heffing op vet verlaagd. De minister van Economische Zaken heeft een beschikking genomen, waarbij met ingang van Zaterdag j.l. een heffing op alle oliën is gelegd en in verband daar mede de heffing op vet met ingang van 6 Augustus a.s. wordt verlaagd. Tot heden waren de oliën nog niet be last. Door het feit, dat de olieprijzen voortdurend meer terugliepen, ontstonden steeds grootere verschuivingen van boter en vetgebruik naar het gebruik van oliën, waardoor de maatregelen ten behoeve van zuivelproducten in gevaar kwamen. De minister heeft dan ook het leggen van een heffing op alle onvermijdelijk geacht. Teneinde echter te voorkomen, dat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leggen, heeft de minister, de heffing op oliën op f. 0.24 per kg. bepalen de. de heffing op vetten met Ingang van 6 Augustus a.s. verlaagd van f. 0.35 op f. 0.24 per kg., waardoor voorkomen wordt, dat in het algemeen de huishoudelijke uitgaven voor de bevolkilng onevenredig zouden worden verzwaard. Tegelijkertijd is de heffing van de Cri sisheffing op margarine verhoogd. Met ingang van heden bedraagt de prijs voor het merk voor margarine B, bestemd als grondstof voor de fabricage van marga rine A, 40 cent per kg. en de prijs voor het merk voor ritueele onvermengde en onvermengde plantaardige margarine 56 1/4 cent per kg. De vervoervergunningen voor uit het buitenland ingevoerde, onvermengde mar garine worden verstrekt tegen betaling van 40 cent per kg., voor zoover de waar bestemd is als grondstof voor margarine A en 56 1/4 cent per kg., voor zoover het betreft ritueele onvermengde en onver mengde plantaardige margarine. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Economische Zaken zal op Don derdag 26 Juli a.s. niet plaats hebben; die van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 25 Juli a.s. niet plaats hebben. HET ROEMEENSCHE S.S. S. F. NTCOLAE MET EEN BRANDENDE LADING LIJNKOEKEN EN MAIS. Gistermiddag is het Roemeensche stoom schip „S. F. Nlcolae" met een brandende lading lijnkoeken en mais den Waterweg bij Hoek van Holland blnnengeloopen. Het schip was geheel in rook gehuld. Om 10 minuten voor halfvier ls het te Hoek van Holland binnengekomen en tegenover de Seinpost voor anker gegaan. Het kwam van de Roemeensche haven Ibrail en was op weg naar Aarhus in Denemarken. De brand is Zaterdagochtend om 10 uur, toen het schip zich in volle zee bevond, uitgebroken in ruim 3, in het achterschip waarschijnlijk als gisting van broeiing. Men heeft nog getracht het vuur met eigen middelen te blusschen. doch is naar niet in geslaagd. Daarop heeft men het brandende ruim met planken, dekkleeden enz. zooveel mogelijk luchtdicht afgedekt, teneinde den brand te kunnen locaiiseeren Dit is met groote moeite gelukt. Toen gistermorgen de door de rookontwikkeling ontstane druk te groot werd. zijn de lui ken van het brandende ruim gevlogen. Toen even later de houten schotten tus- l schen dit ruim en ruim vier, waarin mals is opgeslagen, vlam vatten, ontstond een hachelijke situatie. Met vereende krachten wist men het dreigende gevaar echter te bezweren. Door het Inwerpen van een groote hoeveelheid water heeft men het overslaan van het vuur naar het andere ruim weten te voorkomen. De lading graan bleef onbeschadigd. Radio-grafisch werd op 30 a 40 mijl uit de kust- Dlrkzwager's scheepsagentuur ln kennis gesteld van den brand en de voor genomen reis naar Hoek van Holland en I direct zijn alle maatregelen genomen om met het blusschlngswerk te beginnen. Dadelijk na aankomst werd door den bergingsdienst het brandende ruim op nieuw zorgvuldig afgedekt, waarna door een der luiken een gat werd geboord, waardoor een pijpleiding van de sleepboot „Zwarte Zee" werd gelegd. De kapitein maakte echter bezwaar tegen het gebruik van bluschwater, omdat hij vreesde, dat de lading graan hierdoor ernstige schade zou oploopen. In den loop van den middag is het schip tot voorbij Maassluis opgestoomd. Om 8 uur gisteravond was de rook nagenoeg verdwenen. Later werd besloten het schip, dat ongeveer 3000 ton meet, te doen meren aan boei 25 op de rivier te Rotterdam, waarheen het schip toen vertrokken is. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag is te Wolvega op den Heerenveenschen weg het 7-jarig zoontje van den heer T. Holwenta in de nabij heid van zijn woqing door een auto over reden. Het knaapje werd opgenomen met een ernstige hoofdwond en gebroken bee- nen en is naar het ziekenhuis over gebracht. o DE BLIKSEM INGESLAGEN. Een hevig onweder, gepaard gaande met zwaren regenval en hagel, woedde Zater dagavond van ongeveer zes tot acht uur boven Apeldoorn. In korten tijd stonden de wegen blank, hetgeen een groote stag natie in het verkeer teweegbracht. Het gemis aan een rioleering deed zich weder in hooge mate gevoelen. Hevige hagelbuien richtten groote schade aan bij de te velde staande gewassen. Eenige boomen werden door den bliksem getroffen en stortten ter aarde. Voorts trof de bliksem de chemi sche fabriek „Flora", zonder daar overigens noemenswaardige schade aan te richten, terwijl eveneens de boerderij van den heer D. J. Angelier aan de Papegaai- brug door het helmelvuur getroffen werd. De Apeldoornsche brandweer bluschte den brand. De woning kreeg veel waterschade. Tijdens een kort onweer, dat zich Zater dagavond ongeveer zeven uur boven de gemeente Heesbeen ontlastte, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer J. Brouwers. Daar er geen water bij de hand was, brandde het huis geheel af. Verzekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweer sloeg Zater dagavond de bliksem in de kapitale boerderij van J. Damman te Den Hoon horst. Slechts eenig huisraad kon worden gered. Eenige varkens en pinken kwamen in de vlammen om. De boerderij, alsmede de hooiberg, brandden tot den grond toe af. De brandweer kon slechts een bijstaan de schuur redden. Zoowel gebouw als inventaris waren tegen brandschade ver zekerd. EEN BLOEMPOT VIEL OP STRAAT. Ernstig incident op den O.Z. Achterburg wal te Amsterdam. Op den O.Z. Achterburgwal te Am sterdam heeft zich gisteravond te onge veer kwart voor zeven een ernstig incident voorgedaan, als gevolg waarvan de politie van de vuurwapenen gebruik heeft ge maakt. De oorzaak van het gebeurde was dat uit een der huizen een bloempot is geworpen, welke neerkwam ln de inmld- dellijke nabijheid van een passeerenden agent. De politieman, in de overtuiging, dat het voorwerp met opzet in zijn rich ting was gegooid, trok zijn revolver en loste een schot, dat door het raam van de eerste verdieping den vermoedelijken dader in het hoofd trof. Voor het slacht offer. een nog jong persoon, die ernstig gewond werd. door den Geneeskundigen Dienst was geholpen, was er voor het huis een volksoploop ontstaan, welke zulk een dreigende houding aannam, dat een col lega van den agent, die te hulp gekomen was, zich verplicht zag eenige schoten in de lucht te lossen. Dit optreden had tot gevolg dat de menigte naar alle kanten wegvluchtte. De getroffene is naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Nader vernemen wij, dat de verontwaar diging van het publiek verklaard zou moeten worden uit de omstandigheid dat de bloempot niet uit het raam gegooid is, maar door een hond, die over de venster bank leunde, met een poot uit het venster zou zijn geschoven. RECLAME. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is in het nieuwe strandbad te Hoorn een ongeluk gebeurd, dat het leven vergde van een 10-jarige knaap. De Jongen was de laatste dagen herhaalderlijk gewaarschuwd niet naar het diepe water te komen, maar telkens was hij weer bij den duiktoren, waar het IJselmeer een diepte heeft van 3 meter. Op een onbewaakt oogenblik is de jongen van de springplank gesprongen, men zag hem even boven komen, hoorde hem om hulp roepen, daarna verdween hij in de diejjte. Direct trachtte men hem te vin den. Toen dit geschiedde waren de levens geesten reeds geweken. Gistermiddag is in den Rijn nabij Arn hem. tegenover de stadswaarden bij het zwemmen verdronken, de 14-jarige J. H. Jansen, die de zwemkunst niet machtig was. Na 'een uur is het gelukt het lijk op te halen. ZIJ HADDEN REEDS „GEWERKT" TE NOORDWIJK. Door de groote activiteit van de Zand- voortsche politie zijn Zaterdagnacht twee hotelratten gepakt „heeren", die wel uiterst geraffineerd te werk gingen, maar toch commissaris F. B. Lovink niet om den tuin konden leiden. Na een streng ver hoor hebben zij gistermorgen bekend, dat zij te Noordwijk en ook te Amsterdam in eerste klas hotels hadden gelogeerd, zon der de hooge rekeningen te voldoen, ter wijl de oudste tevens toegaf zich aan dief stal van waardevolle sieraden te hebben schuldig gemaakt. Noordwijk had de primeur. f De arrestatie geschiedde naar aanleiding van een recherchelijst van 10 Juli j.l., waarin de Noordwij ksche politie opsporing verzocht van een tweetal Jongemannen, die in een der grootste hotels hun intrek hadden genomen en op 8 Juli spoorloos waren verdwenen. De hotelier had geen reden gevonden, om de gasten te wan trouwen, want zij waren in een prachtige auto komen voorrijden, een grooten wagen, die evenwel later gehuurd bleek te zijn. Maar toen deze nette heeren zonder te betalen waren verder gereisd, kwam men tot de onaangename ontdekking, dat een der andere hotelgasten uit haar kamer, gelegen naast die van de heeren, een lang werpig oud-zilveren broche vermiste, met drie naast elkaar gemonteerde brlllanten, elk afzonderlijk gezet in een rozet van kleine brillanten, zoomede een breeden gouden armband, ter gezamenlijke waarde van f.4500. Men zocht overal, maar vond de beide vluchtelingen niet. Tijdens hun verhoor zou blijken, dat de oudste zich nog den zelfden avond naar Brussel had begeven, waar hij de sieraden, volgens zijn zeggen, voor 4000 francs had verkocht. Veel was 't niet, maar 't was meegenomen. Hotelhouders te Zandvoort op hun qui vive. Inmiddels had de Zandvoortsche politie, na lezing der recherchelijst, het uitvoerige en zeer goede signalement doorgegeven aan de groote hotels, zoodat de hotelhou ders in de gemeente op hun qui vive waren. En zoowaar, Zaterdagavond om 9 uur arriveerde het tweetal met den trein in de badplaats en wandelde linea recta naar een der grootste hotels. De directeur nam ze liefderijk tot zich, doch belde onmid dellijk het politiebureau op, maar toen inspecteur Vreeman kwam, waren de vo gels juist gevlogen, dat wil zeggen: zij zochten vertier langs den boulevard. De commissaris en de inspecteur slaagden er echter 's nachts om twee uur in, de ratten te vangen; men trof hen in een cabaret aan en het signalement klopte zoo zuiver, dat er geen twijfel mogelijk was of dit waren de Noordwijksche heeren. Tijdens hun wandeling naar het bureau trachtten zij elkaar nog een seintje te geven, maar deze vluchtpoging werd in de kiem ge smoord. Een goede vangst. Spoedig bleek, dat de politie een goede vangst had gedaan en een paar handige jongens had Ingerekend. Zij hadden name lijk een week geleden in een hotel op het Leidscheplein te Amsterdam gelogeerd en waren ook daar met een kleine f. 20. schuld vertrokken. Na verder onderzoek bleek, dat zij toen met hun drieën waren geweest en zich lieten inschrijven als Beekman, De Man en Boekman uit Rotterdam. De ware naam van deze „Dritte im Bunde" Beekman is thans bekend, zoodat de arrestatie van dezen medeplichtige spoedig kan volgen. De twee vrienden, die beiden nog een voorwaardelijke veroordeeling van acht en zes maanden op hun strafblad blijken te hebben wegens inbraak, heeten niet „Ver kade uit Zaandam" zooals zij zich te Noordwijk noemden. Het zijn de 27-jarige L. J. de W. zonder beroep en de 21-jarige H. A. V., kantoorbediende, beiden Neder landers en gedomicilieerd te Den Haag. Het onderzoek is nog in vollen gang en er zullen ongetwijfeld nog wel meer feiten blijken. Bij fouilleering vond men bij den oudste een fototoestel ter waarde van f.231.dat hij te 's-Gravenhage op af betaling had gekocht; de jongste had Zaterdagavond kans gezien in een caba ret een nieuw tafelkleedje naar zijn bin nenzak te doen verhuizen. Aanvankelijk zeer verbolgen. Aanvankelijk waren zij zeer verbolgen over hun arrestatie en dreigden met hun verdediger maar eenmaal in de cel bonden zij in en legden een volledige be kentenis althans van de bekende fei ten af. De jongste is van vrij goede familie. Hij toonde veel berouw. Gistermid dag omstreeks 1 uur zijn zij geboeid per auto naar Noordwijk getransporteerd, waar zij ter beschikking worden gehouden van de justitie. Dank zij het snelle ingrijpen der Zand voortsche politie zijn de ingezetenen van de badplaats dus niet de dupe geworden van deze als heeren gekleede ratten. STELLING VOOR DE RIJNBRUG BIJ ARNHEM INGESTORT. Drie werklieden gewond. Bij de werken aan de Rijnbrug te Arn hem is Zaterdag een stelling in het win terbed der rivier plotseling ingestort, met het gevolg, dat drie werklieden, die op de stelling werkten, er af vielen en met ernstige kneuzingen werden opgenomen. De drie gewonden, sjouwerlieden wonende in Huissen, werden onmiddellijk per zie kenauto naar het Elisabethsgasthuis overgebracht. ONGELUK IN EEN CIRCUS. Acrobaat ernstig gewond. Gistermiddag tegen half vijf heeft dë 18-jarige circus-acrobaat van de Chinee- sche acrobatengroep, die in het cabaret op Klein Venetië op de tentoonstelling te Tilburg optreedt, een ernstig ongeluk overkomen. Vóór iedere voorstelling liet de man zich aan zijn haren langs een kabel van' de tentoonstellingstoren naar het attrac tieterrein zakken. Gistermiddag schijnt dé kabel iets gerekt te zijn. De man sloeg in vollen vaart tegen de leuning van de brug over den vijver op Klein Venetië. Met een bekkenfractuur en een beenbreuk is de man nadat hem geneeskundige hulp was verleend, naar het St. Ellsabeth- ziekenhuis overgebracht. NACHTELIJK DRAMA TE RUINERWOLD Man bij twist met mes doodgestoken. Gisteravond omstreeks 11 uur werd hef dorp Ruinerwold (Fr.) opgeschrikt door een vreeselijk drama. De ongeveer 25- jarige P. K.:, bevond zich in gezelschap van een zekeren P. S. op den Havelterweg. Na een woordenwisseling tusschen beiden is K. door S. met een mes in de hart streek gestoken. Het slachtoffer stortte ter aarde. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Er wordt door de politie een onderzoek inge steld De dader is reeds gearresteerd. Crt, BRANDEN TE BREDA. Gistervoormiddag omstreeks 11 uur werd brand ontdekt op de opslagplaats van hout enz. van de firma W. Mol aan den Tramsingel te Breda. De directeur werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. De brand woedde in een hoop zaagsel en hoog laaiden de vlammen reeds op toen met een eigen slang het vuur werd aange tast. Inmiddels arriveerde de motorbrand spuit van de politie, die direct de behulp zame hand bood tot de brandweer, intus- schen gewaarschuwd, met groot materiaal arriveerde. Met een viertal slangen was het gevaar spoedig geweken en werd het ver dere werk beperkt tot het nablusschen der nog smeulende zaagsel massa. De oorzaak van den brand is onbekend. Nadat de brandweer om 5 uur Ingerukt was, ontstond er gisteravond om 11 uur opnieuw brand in Mol's Houtfabrieken. Nu was 't de houtwolfabriek, die aan 't bran den was. 'n Groote loods, die tegen de om heining aangebouwd is, stond in lichte laaie. Tientallen meters hoog sloegen de vlammen en de hemel was vuurrood ge kleurd. Ook 't hout vóór de loods brandde reeds. De Bredasche brandweer rukte met al haar materiaal uit en slaagde er in, de vuurzee binnen een half uur te over meesteren. Om één uur in den nacht ver liet de brandwer 't terrein. Het nablus- schingswerk duurt nog voort. MOTOR TEGEN EEN PAARD GEREDEN Op den Nijkerkerstraatweg te Amers foort reed Zaterdagmiddag om vijf uur de 24-jarige H. Dolmer uit Vries (Dr.)| met zijn motorrijwiel tegen een aange spannen paard, dat uit een zandweg ter zijde van den straatweg kwam gereden. De motorrijder kreeg een schedelbasis- fractuur en hersenschudding. Hij is naar het St. Elisabeths Ziekenhuis vervoerd. Ook de duopassagier, de eveneens 24- jarige H. v. Zuiderweg uit Westerbroek iDr.) werd met zware hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. Beider toestand is zorgwekkend. Het paard kreeg zulke ernstige verwondingen, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. S—8

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9