NAAR DE „VIER DAAGSCHE" 75,le Jaargang MAANDAG 23 JULI 1934 No. 22802 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aanbal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. MR. IR. M. M. VAN PRAAG. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is air. ir. M. M. van Praag te Schiedam tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in het administratief recht van den stedenbouw. AFSCHEID VAN DEN HEER A. DE JONG. Zaterdagmorgen te half twaalf hebben Bestuur, Leerarencorps, leerlingen en oud- leerlingen van de Chr. Kweekschool alhier afscheid genomen van den teekenleeraar den heer A. de Jong. Namens het bestuur voerde de heer J. Veenendaal het woord, die den scheidenden leeraar hulde bracht voor zijn aangename wijze van doceeren. Slechts noode zien bestuur, leeraren en leerlingen U gaan, aldus zeide de heer Veenendaal. de herinnering aan U en Uw wijze van lesgeven zal bij allen tot in lengte van jaren levendig blijven. Met den wensch, dat onder God's hoede de heer De Jong zijn verdere levensjaren in goede ge zondheid moge doorbrengen besloot de heer Veenendaal zijn rede onder aanbie ding van een fraai schilderij als huldeblijk van het bestuur. Namens het leerarencorps werd het woord gevoerd door den directeur, dr. H. Schilp, die eveneens zijn leedwezen be tuigde over het vervroegde vertrek van dezen beminden leeraar. Namens de colle ga's bood spr. een prachtig schilderij aan. De heer J. Mijlof dankte namens „Vlok" iVereeniging van Leidsche Oud-Kweeke- lingen) den heer De Jong niet alleen voor het van hem genoten onderricht, maar tevens voor zijn medeleven met de vereeni- ging, wier bijeenkomsten hij trouw be zocht. Piet Doekes voerde het woord namens de leerlingen, voor wie de heer De Jong ontelbare malen een op het punt van mis lukken staande teekening met een enkel haaltje redde. Uit dankbaarheid voor zijn niet alleen leerzame maar ook aangename lessen bood hij namens alle meisjes en jongens een staanden leeslamp aan. Nadat de heer De Jong allen had bedankt voor de in den loop der jaren genoten vriend schap en medewerking en op dezen dag tot hem gerichte woorden en hem aangebo den geschenken werd hem een zegenbede toegezongen. HET KINDER-VACANTIE-FEEST. Heden zijn de leerlingen van het 6e leer jaar der Openbare Lagere Scholen, die deelnemen aan het Vacantie-kinderfeest, op stap gegaan. Wel mankeerde een zon netje, doch het was droog en zon was er in 't gemoed! De reis gaat dit jaar over Haarlem en Amsterdam naar Schiphol en vandaar naar het Gooi (Oud-Valkeveen), waar ze kunnen genieten van bosch, heide en strand. Over Hilversum en Utrecht zal Leiden weer worden bereikt. Morgen hopen wij nog iets te vertellen over dezen feestdag. LEIDEN EN OMSTREKEN ZONDER ELECTRISCHEN STROOM. Een kabclstoring nabij Voorhout dc oorzaak. Zaterdagmiddag tegen halfdrie ont dekte men in de electrische centrale een kleine onregelmatigheid en aanvankelijk dacht men aan een storing in een der machines. Spoedig bleek evenwel het tegen deel! Door een kabelstoring tusschen Noordwijk en Voorhout geraakte het ge- heele, uitgebreide district, dat dc Stede lijke Lichtfabrieken van stroom voorzien, zonder stroom daar een uit de storing voortvloeiende kortsluiting dc verbindingen had verbroken. Oogenblikkelijk werden uitgebreide maat regelen getroffen en ruim 20 minuten later was voor Leiden en ook een groot deel van het district de stroomvoorziening hersteld en konden de stadstrams den dienst her vatten. Ernstiger waren de gevolgen van de storing voor de op den gestoorden kabel aangesloten dorpen, want bij de pogingen de schade te herstellen, sloegen in ver schillende accumulatorenhuisjes de ver bindingen door. Door overschakeling op het Haarlemsche net slaagde men er in de tram op Haarlem weer te doen rijden. In den loop van den avond slaagde men er echter in de oorzaak van de storing weg te nemen. In verband met de .geruchten verzocht men ons te willen mededeelen, dat nóch in de fabrieken nóch in het district een ongeluk heeft plaats gehad. TOONEELVEREENIGING D.V.S. Een geslaagde feestavond. Zaterdagavond jl. gaf de Tooneel-vereen. D.V.S. (Door Vriendschap Saam-gebracht) een feestavond voor haar leden en dona teurs in het Concertgebouw „Concordia". De voorzitter, de heer J. de Ru, opende op gebruikelijke wijze. Het was een vrooüjke avond van lach en jolijt. Allereerst willen wij noemen de heeren J en P. Groenendijk. Mej. Grönloh, het jongste lid. oogstte als accordeoniste veel bijval. Verder trad nog op mej. H. van Schoon- derwoerd den Bezemer, met het bekende lied „Parlez mol d'amour". De jonge spelers en speelstertjes. die voor het eerst optraden, hadden vooral een daverend applaus met hun tooneel- stukje „Mietjes Bruiloft". Alles bij elkaar genomen 'n prachtige avond, er heersch- te een recht feestelijke sfeer. Allen werden in de bloemetjes gezet, wat de feeststemming nog verhoogde. Behalve aan de executanten ook aan alle winkeliers een woord van dank, die be langeloos de mooie prijzen beschikbaar hebben gesteld voor de tombola, zoodat niemand der aanwezigen zonder prijs huiswaarts keerde. De regie stond onder leiding van den heer Bodenstaf. de muziek onder leiding van den jazz-leider den heer J. de Gunst, kapwerk van den heer J. van der Pijl. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Limonadefabr. „Klein, rein, fijn". Café Nooit gedacht", Wilhelminastr. 25. Noord- wijk-Binnen. Tevens wordt gehandeld onder den naam: Eerste Noordwijksche Limonadefabr. Th. G. Salman. J. M. Meyers, Haarlemmerstr. 9698 100; manufacturenhandel en beddenzaak. Filiaal Den Haag. Boekhorststr. 9, over gegaan aan firma Coenen dd. 1 Febr. 1934. Foto Bleuzé DUITSCHLAND. „Eerbied voor de wet." Hitier-eiken vernield. In een circulaire aan alle justitioneele ambtenaren heeft de rijksminister van justitie, dr. Guertner, er op gewezen, dat na het neerslaan van de hoog- en lands- verraderlijke aanvallen op de volksge- HERWONNEN LEVENSKRACHT. De opbrengst van de gisteren gehouden bloempjesdag, ten bate van de R.K. Veree- niging tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht", heeft opge bracht de somma van f. 441.70. Deze op brengst is bijna f.400 lager dan verleden jaar. Hedenmorgen vertrekken Ie l eidsche deelnem aan de Vierdaagsche afstands- Warschen te Nijmegen. Op het Stationsplein poseerde Pro Patria voor onzen fotograaf Geslaagd is voor het examen Nuttige Handwerken mej. J. I. T. van Zwieten, al hier. Met ingang van 1 Aug. a.s. is bij Kon. Besluit benoemd tot tweede luitenant bij het 6e reg. veld-artillerie de cadet sergeant der Kon. Mil. Academie A. C. van Dishoeck. Voor het federatie-examen boek houden enz. (Mercurius-diploma) zijn ge slaagd de heeren J. L. v. d. Hoeven (Zoe- terwoude), A. C. Hofkes (Katwijk a. Zee), J. Jongeleen en J. Ranselaar (Leiden) en P. Schooneveld (Warmondi, allen leer lingen van den heer J. A. Jansen, alhier. Niet G. ten Braak maar Chr. ten Braak is bevorderd naar de 2e klasse van de Chr. Kweekschool met 3-jarigen cursus. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 16 Juli 54 per sonen. Dinsdag 17 Juli 56, Woensdag 18 Juli 54, Donderdag 19 Juli 55, Vrijdag 20 Juli 57 en Zaterdag 21 Juli 54 volwassen personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Oost-Locarno - Italië en de aanslagen in Oostenrijk - De Duitsche actie in bet Saargebied. Wij hebben onze goedkeuring gehecht aan het tot stand komen van het Ooste lijke pact en ik geloof, dat het een groote j gelegenheid is voor Duitschland om door zijn toetreding aan geheel Europa door een dergelijk gebaar te bewijzen, dat Duitschland voorstander is van den vrede, verklaarde Baldwin, de w.n. Engelsch pre mier het woord voerend op een conserva tieve vergadering in Ayrshire. Baldwin voegde er bij: „Ik geloof, dat toetreding van Duitschland tot het pact zijn terugkeer tot den Volkenbond zal be vorderen. Zonder dezen terugkeer bestaat er bijna geen uitzicht op, om zijn goed keuring te verkrijgen voor een beperking der bewapeningen". Door te verklaren, dat wij onder geen enkele omstandigheid deel zullen nemen aan een Europeeschen oorlog, zullen wij, naar ik geloof, juist er het meeste toe bij dragen ,om een Europeeschen oorlog te ontketenen, verklaarde de Engelsche mi nister Hailsham in een rede te St. Helens. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Finsche regeering in de gedachtenwisseling met Sovjet-Rusland verklaard, dat deel neming van Finland aan het Oostelijk Lo carno niet actueel is, daar de vreedzame betrekkingen tusschen Rusland en Finland door een reeks verdragen verzekerd zijn. Het opzienbarend artikel van de „Gior- nale d'Italia over het Duitsche nationaal- socialisme en zijn verantwoordelijkheid voor de aanslagen in Oostenrijk heeft in de geheele Italiaansche pers een sterke weerklank gevonden. De Popoio d'Italia, het blad van Mussolini, verklaart dat Italië thans definitief zijn standpunt te genover Duitschland en Oostenrijk heeft bepaald. Andere bladen wijzen op de on dubbelzinnige duidelijkheid waarmede de Wilhelmstrasse een laatste waarschuwing is gegeven. De Gazetta del Popoio betoogt, dat de Oostenrijksche kwestie, die thans de sleutel is van vele oeconomische en fi- nancieele problemen, niet door misdadig geweld kan worden opgelost. Men heeft onweerlegbare bewijzen dat materiaal en terroristen uit Duitschland kwamen. Dit beteekent dat de Duitsche regeering of wel het met de acties eens is, en zich dus tot medeplichtige heeft gemaakt, dan wel dat zij niet bij machte is deze acties te doen ophouden. De radio-zenders van Frankfort, Ham burg en Stuttgart hebben een scherpen aanval van Hellbruck, den voorzitter van de persvereeniging in het Saargebied uit gezonden, welke gericht was tegen den voorzitter van de regeeringscommissie voor het Saargebied, Knox. De rede is op gra- mofoonplaten opgenomen en des middags herhaald, evenals 's avonds. Het aantal dagbladen, dat in het Saarge bied verboden werd. bedraagt thans reeds 26, terwijl een tiental Duitsche bladen, die de gebeurtenissen in dat gebied besproken hadden ,in beslag werden genomen. schap op 30 Juni en volgende dagen, de rijksregeering voor den verderen arbeid aan den nieuwen opbouw van het rijk meer dan ooit eerbied voor de wet noodig heeft. De rechtspleging moet daarbij zonder aanzien des persoons te werk gaan; zij heeft alleen te maken met het welzijn van het volk en de gerechtigheid. Pogingen, om op den rechtsgang invloed te oefenen moeten uitdrukkelijk worden afgewezen en aan de bevoegde autoritei ten gemeld. In geen geval mag het on derzoek er door vertraagd worden. Bij alle maatregelen moet voor alles hierom ge dacht worden, dat tegenover de hooge plaats van dragers van het Duitsche ambt van leider en onderleiders ook hoogere plichten staan. De volksgemeenschap moet er op kunnen rekenen, dat de straf, die hen bij overtreding treft, daarmee in overeenstemming is. Dus nu weer terug tot het recht, na dit eerst met voeten te hebben getreden. En hoe „wanneer" er opnieuw „iets gebeurt"? De „Hitler-eiken", die op den lsten Mei dag te Gladbeck in Pruisen waren ge plant". zijn door onbekende personen vernield. De politie heeft een beroep gedaan op de bevolking om te helpen bij de ontdek king der schuldigen. FRANKRIJK. Gedenkteeken voor Doumer Rede van Pétain. Doumergue zal Dinsdag naar Parijs ko men, waarna er Woensdag een kabinets raad wordt gehouden. Algemeen dringt men aan op een minnelijke schikking, opdat geen kabinetswijziging noodig zal zijn. Op dit standpunt staat ook president Lebrun. Deze heeft in Aurillac, de geboorteplaats van Doumer, een gedenkteeken onthuld voor zijn vermoorden voorganger. Hij sprak daarbij een redevoering uit, waarin hij Doumer als voorbeeld stelde aan alle Franschen. Aan een diner, dat in aan sluiting op de onthulling werd gegeven, voerde de staatspresident nogmaals het woord en verdedigde daarbij Doumergue, zijn werk en het bestaan van zijn kabinet. „De openbare meening zou een onderbre ken van zijn heilzame werk niet toestaan. Zij zou hen streng veroordeelen, die niet alles doen om een nabije toekomst veilig te stellen." Cheron is zeer bevredigd te Parijs te ruggekeerd van zijn bezoek aan Doumer gue. De minister van Oorlog, maarschalk Pe- tain, heeft op een bijeenkomst der natio nale organisatie van reserve-officieren te St. Male een redevoering uitgesproken over de taak der reserve-officieren. De eerstvolgende oorlog aidus verklaarde Pétain, zal als een bliksemstraal los breken De reserve-officieren moeten zich reeds in den vrede op de zware taak voor bereiden, die hun plotseling bij het uit breken van een oorlog zullen worden op gelegd. Theoretische opleiding is niet voldoende, van tijd tot tijd zal men moe ten deel nemen aan troepenoefeningen. Het moet thans eindelijk ernst worden met de militaire vorming van de jeugd. Scherp veroordeelde Pétain de campagne ten gunste van dienstweigering. Pétain besloot met de woorden: Wij willen den vrede van verzoening, dien 1.500.000 doo- den voor ons hebben bevochten, in waar digheid behoeden. ENGELAND. Voor het parlementsreces. Heden komt in het Hoogerhuis het plan tot versterking der Britsche lucht macht aan de orde als het voorspel vaiv de behandeling, welke aanstaanden Maan dag in het Lagerhuis aanvangt. In het Hoogerhuis zal de eerste spreker zijn Lord Pensonby. die een motie van wantrouwen tegen de regeering zal indie nen, waarin haar verweten wordt, dat haar politiek niet geschikt is om het land grootere veiligheid te verschaffen, maar wel om den wereldvrede in gevaar te brengen. De conservatieve pers verwacht, dat de regeering ook door de rechterzijde zal worden gecritiseerd, wijl een deel der rechterzijde van meening is, dat de uit breiding van het luchtwapen in sneller tempo moet plaats hebben en wel in drie jaar en niet zooals voorgesteld in vijf jaar. Behalve met deze. ook voor het buiten land belangrijke kwestie zal het parle ment zich, tot aan het zomerreces, dat Dinsdag over acht dagen begint en waar schijnlijk tot einde October zal duren bezig houden met aangelegenheden van binnenlandsche politiek. Na de zomervacantie komen de beide huizen dan weer voor circa drie weken bijeen. Verwacht wordt dat. voordat het par lement wordt verdaagd, een regeerings- verklaring zal worden gedaan met betrek king tot het zilveren regeeringsjubilé des konings, dat het volgend jaar zal worden gevierd. BINNENLAND. Steun aan de haringvisscherij ingaande 1 September; crediet van ten hoogste f. 750.000 (Binnenland, 3e Blad). Politieke rede van prof. Aalberse in den R.K. Partijraad. (Binnenland, 3e Blad). Heffing op oliën ingevoerd: heffing op vetten verlaagd en op margarine verhoogd (Binnenland, 3e Blad). Twee hotelratten, die ook te Noordwijk „gewerkt" hadden, zijn te Zandvoort aan gehouden. (Gemengd, 3e Blad). Brand in een Roemeensch stoomschip. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Rond het Oost-Locarno-pact. (Buitenl., Ie Blad). Gevolgen van de hitte en droogte in Amerika. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). De Amerikaansche bandiet Dillinger ge dood. (Tel., Ie Blad). OOSTENRIJK. Dynamiet-aanslag op de Donau- Ufer-Bahn. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld, dat Zaterdagmorgen een inspecteur van politie twee mannen heeft aangehouden, die hem verdacht toeschenen. De beide mannen namen de vlucht en losten op den politieman drie schoten waarvan er twee doel troffen. De politie man werd levensgevaarlijk gewond. De beide vluchtelingen konden later worden gearresteerd. Bij hun verhoor gaven de beiden toe leden te zijn van de sociaal-democratische partij en van den ontbonden republikeinschen Schutzbund en Zaterdagmorgen een dynamietaanslag gepleegd te hebben op de Donau-Ufer- Bahn. Bij onderzoek bleek, dat inderdaad op de aangeduide plaats een ontploffing teweeg was gebracht. De vensterruiten van een nabijgelegen fabriek waren door den luchtdruk vernield. TURKIJE. Tegen de vreemdelingen. Nu de wet van kracht is geworden, waarbij de uitoefening van diverse beroe pen door vreemdelingen verboden wordt, worden de diverse consulaten overstelpt met aanvragen tot kostelooze repatriee- ring. Beroepen welke door het besluit getrof fen worden zijn o.a. chauffeurs, gidsen, kappers, kleermakers, schoenmakers, mu sici of variété-artisten. Heden moesten reeds een achthonderd personen het werk neerleggen, terwijl bin nenkort nog de kostwinners van een 18000 personen zullen worden getroffen. VEREENIGDE STATEN. De stakingsbeweging luwt Opleving der K.K.K. Ook in de havenstaking te San Francisco zijn thans besprekingen begonnen. In verband met het feit dat thans ein delijk tot onderhandelen is overgegaan, heeft gouverneur Merriam bevel gegeven, dat alle nationale gardisten, op 1200 be- wakingsmanschappen na. teruggetrokken moesten worden van de havens. De toe stand in de havens is thans rustig. Ook in Minneapolis is de orde hersteld en schijnen onderhandelingen thans mogelijk. De Ku Klux Klan, die ongeveer 10 jaar geleden Oklahoma terroriseerde, heeft thans wederom het hoofd opgestoken. Het doel van den strijd is thans het ver nietigen van het „roode gevaar", zoo ver klaarde de „Groote Wijze" Hiram Wesley Evans, aan het kampvuur, dat op een geheime plaats nabij de stad was op gebouwd. De „Groote Draak van Oklahoma" ver klaarde dat de huidige beweging niet het godsdienstige tintje heeft van de vorige beweging. Men wil thans alleen politieke actie voeren. De beweging is van meening, dat de huidige regeering naar een dicta tuurschap voert. De Ku Klux Klan staat pal voor de con stitutie Zij wenscht Americanisme, geen sovjetisme. Hitlerisme of fascisme. Men wil de huidige regeering bestrijden niet met geweld, doch door het volk op te voeden. Niettegenstaande de wetten van den staat hebben de Klanslieden geen afstand- gedaan van hun mantels en maskers. De 84 onderafdelingen in Oklahoma houden geregeld vergaderingen op geheime plaatsen buiten de steden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1