~~ieicfsc TWEE PRACHTIGE ZEILDAGEN OP DE KAAG. 75*te Jaargang Maandag 23 Juli 1934 No. 28 ÖÊKI5T57 Het voornaamste Nieuws van heden. JH. fbl&SÏ TTi n iiiiiiii i iiiiutiiutfimtditf iuji i iiintiii/riii bureau: N OOR DEINOSRLE! N LtlDEN telefoon DIR;'en /SDMIN. 2500 iiiiinijuiiiiiiniiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinauiiiiiaiaiiiiliiillllil iniuimitii HOLLAND NEEMT DE LEIDING IN DEN TEAMWEDSTRIJD TEGEN FRIESLAND. (Van een redacteur.) DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG. De eerste officieele Kaagdag had wel onder ideale weersomstandigheden plaats. Den geheelen dag stond er een stijve bries uit het Noordoosten, waardoor de meeste mooiweerzeilers aan den wal bleven en de wedstrijdschepen althans eenigermate meer vrijheid van beweging genoten dan bij lichter weer het geval zou zijn geweest. In de morgenuren was de wind het sterkst, zoodat toen de meeste schepen in de U-klasse alle! gereefd aan de start ver schenen, maar daarna vlakte het iets af, waardoor 's middags vrijwel alle jachten van top gezeild konden worden. De jol- letjes, die het laatst startten, hadden zelfs best wat meer wind kunnen hebben. De wedstrijd in de regenboogklasse B. had een vrij eentonig verloop. De Elf van Brouwer nam direct na de start de leiding, gevolgd door de Nimf van Brand en zonder ook maar één oogenblik bedreigd te wor- i den gingen deze twee als eerste door de finish. De Vennemeer van Klingen hand haafde zich langen tijd op de derde plaats, maar werd in de tweede ronde verdron gen door de Wetterflinter van de Jong, terwijl ook de Iris van dr. Kreukniet hem nog achter zich liet. In de B-klasse der Sharple-jollen leek het aanvankelijk of de Rakker van Honigh een gemakkelijke overwinning zou behalen Deze bleek evenwel weggelegd voor de Jas- sana van Mesander, terwijl de Glazen maker van v. Brummelen tweede werd. In de C-klasse zegevierde Stork met de Piere wiet, nadat Hiel, die verreweg het beste Was gestart, was omgeslagen. Bij de start der Pampusklasse A was Inr. Zweep met de Pluvier vrijwel op het schot weg. Swart, Heynen en van der Steur zaten hem evenwel dicht op de hielen Bij het opkruisen van Norremeer naar Die- perpoel maakte Zweep evenwel een paar ongelukkige slagen, waardoor hij op de derde plaats terecht kwam, terwijl Willem de Vries Lentsch zich op de eerste plaats nestelde om deze niet weer af te staan. In deze volgorde kwam verder geen wijzi ging meer. De B-klasse bracht Verbunt, Schrama en N. N. in de volgorde door de finish. De start der regenboogklasse A gaf een geweldig gedrang te zien. Zoowel Willem van der Meij, Leen de Wit als de Fries Kuipers werden teruggeroepen. De Fries ging direct door den wind, maar van der Mey legde eerst een heel eind door alvorens hij bemerkte, dat ook hij was teruggeroe pen, zoodat hij reeds aanstonds een groo- ten achterstand boekte. De Zaandammer de Wit trok zich van het getoeter heele- taaal niets aan en zeilde door. Na de start maakte Hans Nathan direct een slag over stuurboord, terwijl Veldhui zen ver over bakboord doorlegde. Bij de boei op het Zweiland was de volgorde: Dolfijn ((Vrolijk), Hennie (Henjriks), Jan (Veldhuizen), Saenden (L. de W*t), Water rot (Kuipers), Hollandia (van Staveren), Karekiet (Lens van Rijn) en Holland II (Bos), maar reeds bij de volgende boei had Veldhuizen de leiding overgenomen om zich niet meer te laten verdringen. Kuipers had zich hier tot de tweede plaats opge werkt en wist zich hier eveneens te hand haven, terwijl zijn stamgenoot Vrolijk be slag wist te leggen op de derde plaats. Daarachter volgde weer een Hollander, n.l. Cor van Staveren. De wedstrijd in de zesmeterklasse, welke voor het eerst sinds jaren weer eens op de Kaag werd verzeild en welke door de deelneming van den Belg Fndt zelfs een internationaal tintje droeg, gaf een strijd vol afwisseling te zien. Niet zoozeer wat betreft de bezetting van de eerste plaats, want bi) de boel op het Zweiland had Kalis met de Edith reeds den kop genomen, als wel wat de overige plaatsen aangaat. Bij het opkruisen naar Dieperpoel zag Nathan kans met de „Lou" van Proehl de de Ruyter met Gerard te Vries Lentsch aan het roer achter zich te laten, terwijl de Belg Fridt voorloopig de rij bleef slui ten. De volgorde bleef aldus tot in het rak van het Norremeer naar het Zweiland, waar in de middaguren ook eenige slagen moesten worden gemaakt. Daar zag Fridt zijn kans schoon en verdrong de Vries Lentsch van de derde plaats en toen de tweede ronde inging had de Belg het voor deel van de binnenboei en drukte Nathan weg. De Vries Lentsch profiteerde hiervan dankbaar door er tusschen in te glippen, waardoor hij plotseling op de tweede plaats kwam te liggen met circa 1 minuut achterstand op Kalis. Laatstgenoemde vergrootte zijn voorsprong zelfs tot 2 mi nuten, maar liep, terwijl er geen kou aan de lucht was op het Norremeer aan den grondEr was geen verwikken aan en zoo zag hij geen kans om op eigen gelegen heid vlot te komen. Met de haven in zicht strandde hij in den meest letterlijken zin! De Belg Fridt werd thans onverwacht winnaar; de Vries Lentsch tweede, Hans Nathan derde. Dorsman moest in de Vrijbuiterklasse tegen zijn gewoonte in met de tweede plaats genoegen nemen. Carpentier werd eerste zonder dat Dorsman hem zelfs het vuur erg na aan de schenen kon leggen In de 12-voetsjollen klasse A konden de beide kaag-cracks van Helvert en Borger- hoff Mulder het niet verder brengen dan de vierde en vijfde plaats. Kagchelland werd eerste, Karreman tweede en Bohré derde. Voor de overige resultaten, raadplege men onderstaande uitslagen: Regenboogklasse B: 1. Elf st. H. J. W. Brouwer; 2. Nimf st. M. G. Brand; 3. Wet terflinter st. E. D. de Jong. Sharpieklasse B: 1. Jassana st. B. L. Me sander; 2. Glazenmaker st. D. J. Brumme len; 3. Ravode st. P. Stortenbeker; 4. Sper wer st G. A. S. Jongeneel; 5. Toy st. I. G. ten Sijthoff. Sharpieklasse C: 1. Pierewiet st. P. C. W. Stork; 2. Peet st. A. Marlet; 3. Greetje II st. J. C. Storm. Pampusklasse A: 1. Pampus st. W. de Vries Lentsch; 2. Sas st. J. Heynen; 3. Steur st. L. v. d. Steur; 4. Wind en Water st.vr. mej. v. Hoolwerff. Pampusklasse B: 1. de Reekei st. T. Ver bunt; 2. Spriet st. J. M. G. Schrama; 3. Knoopschoentje st. N. N. 12-voetsjollen voor dames klasse B: 1. Reveller st.vr. mej. F. A. C. Leenen; 2. Ducky st.vr. mej. Ykema. Mej. van Meeteren, die als eerste bin nen kwam, werd uitgesloten. B.M.-klasse: 1. Kameleon st. J. Boom stra; 2. Ronny st. F. Overmans; 3. Wettel'- wille st. H. van Eyck; 4. Jutter st. P. W. Bot; 5. Hilda st. C. van Schelven. Regenboogklasse A: 1. Jan st. H. Veld huizen; 2. Waterrot st. S. Kuipers; 3. Dol fijn st. K. Vrolijk; 4. Hollandia st. C. v. Staveren. Sharpieklasse A: 1. Trinil st. L. van Ar nold; 2. Alpha st. B. Nolles; 3. Dinges st W. J. H. Nauta; 4. Flevo st. A. E. Dudok van Heel; 5. Hiphaan st. W. R. Ferwerda. 12-voetsjollen voor dames klasse A: 1. Dobbertje st.vr. mej. G. Oudshoorn; 2. Jolijt st.vr. mej. M. A. Broer; 3. Wectlekep st.vr. mej. Q. van Dijk. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. A. Car pentier; 2. Jan Brass, st. J. Dorsman. Internat. 6 M. klasse: 1. Uylenspiegel. st. A. Fridt; 2. de Ruyter. st. G. de Vries Lentsch; 3. Lou, st. H. Nathan. Edith, st. E. D. Kalis opgegeven. Regenboogklasse C: 1. de Leede IH, st.vr. mej. Tine van der Mey; 2. Titia, st. J. W. Maas Jr. Handicapklasse D: 1. Zwerver II, st. R. van Oldenborgh; 2. Narmada, st. H. H. Tieleman. 12-voetsjollenklasse A: 1. de Glipper, st. D. Kagchelland; 2. Ideaal II, st. J. N. Karreman; 3. Hunter, st. G. F. Bohré; 4. Vagebond, st. Th. van Helvert; 5. Daphnia st. P. H. R. Borgerhoff Mulder. 12-voetsjollenklasse B: 1. Good Luck, st. J. L. van Wermeskerken; 2. Schuif, st. H. v. d. Stadt; 3. Ree, st. C. W. Schaap; 4. Z. O. Z., st. H. G. Kamstra; 5. Wig, st. A. K. H. Minderhoud. 12-voetsjollenklasse C: 1. Spirit, st. W. Daniels; 2. Windekind, st. B. J. Moret; 3. Alvertje, st. E. J, Costertje Jr.; 4. Jolly Joker. st. Th. Beaujean; 5. Weetiekep, st. K. van Dijk; 6. Kruimeltje, st. N. A. de Joncheere. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Record aantal jachten op de Kaag. Het weer heeft zich ook gisteren uit stekend gehouden. Weliswaar kwam de wind nu uit den Zuidwesthoek en was hij niet zoo straf als Zaterdag, maar het was toch een behoorlijke zeilbries, welke wederom twee kruisrakken opleverde. De start was ditmaal voor den wind, hetgeen vooral bij de dicht bezette klassen zooals de regenbogen en de Sharpies tel kenmale bij de boei op het Zweiland een geweldig gedrang tengevolge had. Al op 50 meter voor de boei begon het geroep om ruimte en voordat de eerste deelnemer bij de boei genaderd was, was iedereen vrijwel schor van het schreeuwen. Het aan tal aanvaringen, dat hier plaats vond was legio, maar niemand dacht er aan om te protesteeren. Er was immers geen uitzoe ken aan! De vrees van den Kaag-voorzitter, dat er geen water zou overblijven om te kunnen zeilen, werd niet geheel en al bewaarheid, maar er was toch wel een record-aantal jachten van diverse tuigage op het water. Het zag letterlijk wit van de zeiltjes. Een novum was de verschijning van een aantal watertaxi's eener Amsterdamsche reederij op de plassen, waardoor tallooze niet- booteigenaars tegen geringe kosten in de gelegenheid werden gesteld de wedstrijden van meer naibij te volgen. Het Hollandsche team had voor den teamwedstrijd tegen Friesland eenige wij ziging ondergaan, doordat Cor van Stave ren verhinderd was en Veldhuizen met de Jan zijn plaats innam. Willem van der Mey, Bos en Veldhuizen hadden bij de eerste boei op het Zweiland de beste positie en konden ongehinderd ronden. Van der Velde lag op de vierde plaats, maar nam de vier Friezen zeer tactisch mee tot ver boven de boei, waar door zijn teamgenooten een flinken voor sprong konden nemen. Nathan, die een geheel nieuw tuig voer, profiteerde even eens dankfbaar van deze unieke gelegen heid en bezette de vierde plaats. Zoo deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat vijf Hollanders voorop gingen er vijf Friezen de rij sloten. Reeds voor het in gaan van de tweede ronde bedroeg de voorsprong van den eersten Hollander op den eersten Fries liefst drie volle minu ten. Nathan nam in het laatste kruisrak van de eerste ronde de leiding over van Willem van der Mey en won met grooten voorsprong. Van der Velde kon op den duur de vier Friezen niet in bedwang houden en zag zich door Hendriks en Zwart gepasseerd. De eerste vier plaatsen en de zevende waren dus door Hollanders bezet. Van der Velde zat den Noordelijken in deze race wel dwars, want na een aan varing met de Duke werd Kuipers nog uitgesloten. Holland leidt dus na den eersten dag in den teamwedstrijd met 38.1 tegen 16 punten. De teamwedstrijd in de Sharpieklasse bracht twee vertegenwoordigers van de Belgische Jachtclub, het Nieuwe Diep, de Schinkel, Loosdrecht, Braassemermeer en de Kaag aan de start. De Belg Huybrechts lag aanvankelijk aan den kop, maar kon het daar toch niet bolwerken. De Loosdrecht-man Arnold was hier verreweg de sterkste en legde on bedreigd beslag op den eersten prijs. Nauta werd goede tweede, welke positie hij zich reeds in de eerste ronde had veroverd. A. Huybrecht moest tenslotte met de vijfde plaats genoegen nemen. De puntentelling is hier als volgt: 1. Loosdrecht 19.1 pnt.; 2. de Schinkel 19 pnt.; 3 de Kaag 15 pnt.; 4. Nieuwe Diep 11 pnt.; 5. R.Y.B. 10 pnt; 6. Braassemer meer 3 punten. De teamwedstrijd der 12-voetsjollers werd een succes voor de Kaag-zeilers van Helvert en Borgerhoff Mulder, die respec tievelijk eerste en derde werden. Van Helvert lag voor de boei op het Norremeer windsche rak werd hij tweede en bij het nog op de vierde plaats, in het voor-de- opkruisen terug naar het Norremeer liet hij ook Kagchelland achter zich. Borger hoff Mulder lag eerst in de achterste ge lederen, maar verbeterde gaandeweg zijn positie en werd derde. De klasseering luidt aldus: 1. De Kaag 14 pnt.; 2 R'damsche Zeil- ver. 10 pnt.; 3. Zaanl.-Zeilver. 6 pnt.; 4. Aegir 5 pnt. De Boekanier van Warners, die Zater dag in de A-klasse zegevierde, werd gisteren hekkesluiter. Molenaar, wiens Föhn den vorigen dag nummer twee werd, ging nu als eerste door de finish en heeft dus momenteel de beste kansen op den hoofdprijs. Hij lag van het begin af aan voor met de Walta op de tweede plaats. Het is alleen de vraag of Molenaar het ook zoo gemakkelijk gehad, wanneer de Walta niet wegens te vroeg starten was teruggeroepen. Veldhuizen leverde in de A-klasse van de regenbogen een fraaie prestatie door met vrij grooten voor sprong op al zijn concurrenten te winnen. De Saenden van de Wit lag langen tijd tweede, maar verspeelde zijn kans in de tweede ronde. De Fries Hendriks hield de eer van zijn gewest op door beslag te leggen op de tweede plaats, maar verder rvaren het ook hier weer de Hollanders, die den toon aangaven. Mathan, Cor van Staveren en de Wit. In de B-klasse werd Brouwer met de Elf deze keer tweede met vrij grooten achterstand op de Nimf met Brand aan den helmstok. Luuk van der Steur had van de start af de leiding in de Pampusklasse A en be- De Kaagweek wordt een succes; span nende wedstrijden en groote belangstelling De Njord-Acht afgevaardigd naar de Europeesche kampioenschappen te Luzern. Te Schiebroek zijn de wedstrijden ge houden om de nationale zwemkampioen- schappen; van Aeist verbeterde het NederL record 300 M. wisselslag. Propaganda-athletiek-wedstrijden vani A.R.C. te Alphen. haalde dus zijn eerste overwinning tijdens deze Kaagweek. Blijkbaar voelt hij zich in dit nieuwe schip nog niet zoo goed thuis als in zijn regenboog, waarmede hij het vorige jaar zooveel successen in de wacht sleepte. Arnold behaalde zijn tweede overwin ning op één dag in de Sharpieklasse Af de ex-jollenzeller Jan Maas werd tweede. Voor den wedstrijd der zesmeters be stond geweldig groote belangstelling. Tientallen motor- en zeiibooten en een aantal stampvol afgeladen watertaxi's begeleidden deze fraaie jachten op hun tocht. Kalis, de stuurman van de Edith, was na het startschot het beste weg en profiteerde dankbaar van een loefpartij tusschen de Vries Lentsch en de Uylen spiegel. Hans Nathan startte heel laag, ging dwars tusschen de in den Baarzenkom ge meerde jachten door ze liggen overi gens ditmaal zeer hinderlijk in de baan^ en bereikte als tweede de boei op het Zweiland. In het volgend rak sloeg Kalis zijn grooten slag door de boei op het Nor remeer ineens te beleggen, terwijl de ove rige drie allen een of meer slagen moesten maken. Hij kwam daardoor liefst een volle minuut voor op Nathan, die de Vries Lentsch en Fridt achter zich had gelaten. Bij het kruisrak van Dieperpoel naar het Norremeer verspeelde Kalis zijn mooien voorsprong door een te korten slag te maken, waardoor Nathan, die voor den wind al iets was ingeloopen, zijn achter stand geheel kon reduceeren en de boei op het Norremeer zelfs als eerste rondde. Kalis zakte toen af en bij het ingaan van de tweede ronde lag hij ruim 1 minuut achter Nathan en had nog slechts gerin gen voorsprong op Fridt en de Vries Lentsch. die een hardnekkigen strijd le verden om de derde plaats. Fridt trok hier ten slotte aan het langste eind. Nathan maakte geen fout meer en won onbe dreigd. Van de Vrijbuiters toonde Dorsman zich gisteren de meerdere van Carpentier, zoo dat de kansen weer gelijk staan. In de handicap-klasse D werd Tieleman met zijn Narmada eerste na een span- nenden strijd met van Oldenburgh. Deze laatste kwam wel als eerste door de finish, maar voer onderweg de Narmada aan en werd na een protest van Tieleman uitge sloten. Mej. Tine van der Mey speelde het klaar om voor de tweede maal in successie da Leede III ter overwinning te voeren in de Regenboogklasse C. In de 12-voetsjollenklasse A werd Daan Kagchelland andermaal eerste, terwijl Borgerhoff Mulder zich ook weer in de prijzen plaatste door als nummer vier door de finish te gaan. Voor de overige resultaten verwijzen wij naar onderstaande uitslagen: Teamwedstrijd regenbogen Holland- Friesland: 1. H. Nathan (Holland); 2. W, v. d. Mey (H.); 3. F. P. Bos <H.>; 4. H. Veldhuizen (H); 5. M. Hendriks (Fr.); 8. K. Vrolijk (Fr.); 7. J. C. v. d. Velde (H.) Hoe druk het gisteren was op het start-terrein tjij de Kaggsociëteit. Qc sharpje.-johenWasse A bij de boei op het Zweiland.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11