75sle Jaargang ZATERDAG 21 JULI 1934 No. 22801 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden an plaatsen ,waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cfe. Bureau Noordeintkplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Portebè$ve*;$n Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER eOURANTj Voor Leiden pfer maanden f.2:39; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar pepten gevestigd zijn, per week „0.18^ Franco per poet f. 2.35 j$ portokosten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; gezien het verzoek van C. G. J. Alke made om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleeschwaren in het perceel Haarlem merstraat No. 299b, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3483; gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 4 Augus tus 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur oi een zijner leden zijn verschenen, ten eindje hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1934. 4858 Dr. W. T. M. WEEBERS f Te Nijmegen is in den nacht van Don derdag op Vrijdag plotseling overleden, 70 jaar oud, dr. W. T. M. Weebers, die hier in de Sleutelstad, zijn geboorteplaats, vele jaren de geneeskundige praktijk heeft uitgeoefend en zich daarbij vele vrienden verwierf tengevolge van zijn minnend karakter. Ook was hij geruimen tijd ge meente-schoolarts. Hij legde zijn praktijk eenige jaren geleden neer en vestigde zich toen metterwoon te Nijmegen, alwaar hij voorzitter was van het college van regen ten der stichting St. Canisius Ziekenhuis. Ook was hij lid van den Raad van Beroep, de Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunde en voorzitter van de afdeeling Nijmegen der R.-K. Artsen-Vereeniging. SCHOOLREISJE KOOIPARKSCHOOL MET OPL. v. U.L.O. Gisteren maakte bovengenoemde school haar jaarlijksche schoolreisje met als eindpunt Camperduin. Begunstigd door 't mooie weer vertrok ken 26 leerlingen met twee dames en vier heeren van het personeel per autobus om 8 uur van school. Over Oegstgeest, Rijns burg en Noordwijk-Blnnen. door de Zilk en Vogelenzang ging de tocht naar Zand- voort. Aan den eenen kant had de zee, als altijd aller bewondering, terwijl aan den anderen kant de prachtige duinen de aandacht trokken. Daarna volgde Bloemendaal. Temidden van heerlijke landschappen werd naar 't Kopje gereden. Vervolgens werd de ruïne van Brederode bezichtigd. Meer dan eens hadden allen een kasteel op een plaatje gezien en bewonderd, maar zulke dikke muren hadden ze toch werkelijk niet ver wacht! Dan die slotgracht en die kijk gaten! Dan naar de Bloemenstad Haarlem met zijn beroemde St. Bavo-kerk, Hier viel veel te bezichtigen; de Gothische stijl, Iets uit den tijd der Beeldenstorm, 't hok waar de hondenslagers hun werk verrichten, 't geweldige orgel met niet minder dar. 5560 pijpen, Frans Hals enz. Daarna lieten de kinderen zich de bo terhammen goed smaken. In Velzen wer den de ponten eens goed bekeken; in Be verwijk was 't Juist groetenmarkt. Pre cies drie uur hield de bus stil in Alkmaar bij 't bekende Waaggebouw, waar nog juist op tijd de ruitertjes werden bewonderd. Ook de Alkmaarderhout werd niet ver geten, bij 't zien der reebokjes moest bok springen wel volgen. Ja, dat zou je zoo maar op reis vergeten. Nog verder! Camperduin met de Honds- bossche zeewering. Ja, nu zagen ze 't: totaal geen duinen, dus een dijk, met golf brekers in zee. Toen werd 't pas „echt": pootje baden. Onder toezicht begaven de meesten zich in 't verfrisschende water. Ze konden er niet genoeg van krijgen! Maar toen er gesproken werd over eten, werden kousen en schoenen gauw aange trokken. Ten tweede male versterkt kon de terugtocht beginnen. Alleen in 't Groenen- daalsche bosch werd nog even een kijkje genomen. Zonder, eenig ongeval kwamen allen om negen uur ter bestemder plaatse terug. Aan de blijde gezichten en 't uitbundig gejuich kon men zien, dat schoolreis 1934 geslaagd was, dank zti de voorzorgsmaat regelen van 't hoofd der school, den heer C. P. van der Bie. CHR. KWEEKSCHOOL TE LEIDEN. Bevorderd van de 1ste klas naar de 1ste klas van de driejarige kweekschool: P. Batelaan, Th. J. Beekenkamp, W. K. v. d. Berg, J. Eikerbout, G. Endhoven, R. van Goor, N. Hoek, A. J. van Hulzen, L. de Jong, T. Kuilman, L. Noorduin, A. v. Noort, J. Ravensbergen, W. J. Reder, A. de Ru, G. v. d. Schinkel, A. K. Stappershoef, B Star, P, Stol, P. v. Teijlingen, J. C. van Tol, J. Tuinman, T. van Veen, C. M. v. Venetië, J. G. v. Vliet, J. de Vreugd, H. A. v. Wijk, D. Wijnbeek, G. Wille. Allen bevorderd. Bevorderd van de 2de klas naar de 2de klas van de driejarige kweekschool: G. F. Aldershoff, R. Appelmelk, G, ten Braak, P. A. Ie Cointre, I. Deurloo, A. Diepenhorst, C. Doets, A. M. v. d. Endt, W. Haasnoot, H. J. Heijmans, C. Heuvel, C. v. d. Hoff, J. v. Kesteren, F. A. Kuijpers, P. Kuperus, E. G. Laman, A. de Lange, C. Ligthelm, C. G. Mijnders, Jac. Mol, Jac. Montagne, G. Noorlandt, A. den Ouden, M. Plante, E. A. W. Sleeboom, J. A. Zandber gen, C. v. Zijst, S. B. Zondervan. Allen bevorderd. Bevorderd van de 3de klas naar de 3de klas van de drie-jarige kweekschool: A. Barendse, N. Bavelaar, W. Beringer, F. W. R. E. Brinkerhof, J. Burger, J. E. C. Dam, P. Doekes, C. W. de Gooijer, C. M. Groot, T. Heijloo, H. C. de Jong, A. Koers, J. v. Leeuwen. A. Lindhout, A. Mieog, Chr. Nasveld, J. Oosterwljk, C. Overduin, H. Rol, W. Tromp, A. Tuinman, M. Vogel, P. Voor sluijs, W. de Vries, G. Wijling. Niet bevorderd drie. NOORD-ZUID-HOLL. TRAMWEG-MIJ. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen akte N VII (leerares Huis houdkunde en Waschbehanrteling) de dames H. M. Beekman en A. M. Munting. Wisselplaatsbeveiliging. Naar aanleiding van het In de laatste conferentie (12 Juni j.l.) opgemerkte om trent enkele met name aangeduide wissel plaatsbeveiligingen, deelt de Directie thans mede dat tusschen de inrijschaats (Zuid zijde) en de vrije-ruimtebalk (Noordzijde) van het wissel Oosteinderbrug thans juist voldoende lengte is, om een driewagen- tram te bergen. Wordt de schaats terug geplaatst dan is dit laatste niet meer mo gelijk, zoodat handhaving van de schaats op de bestaande plaats noodzakelijk is. Bovendien noopt de tegenwoordige stand van de schaats tot behoedzaamheid, het geen met het oog op de veiligheid ter plaatse zeer gewenscht is, daar in de on middellijke nabijheid van den wissel een wegkruising is. Bij het postkantoor te Hillegom wordt de inrijschaats (wissel) binnenkort terug gezet in verband dat voor de veiligheid van de wachtende rei zigers een vluchtheuvel gemaakt zal wor den wegens de uiterst gevaarlijke omge ving is voorzichtig rijden bij Vierkant Lisse eerste eisch. Vandaar wordt hier ver plaatsing van de schaats niet noodlg ge acht. Bij de wisselplaats pastorie Oegst geest bestaat niet het bezwaar als bij Oosteinderbrug, zoodat tot verplaatsing wordt overgegaan, terwijl de stand van de schaats bij Kanaalbrug Rijnsburg gewij zigd wordt. o INSTITUUT PONT. Deze week slaagden voor het Mercurius Diploma Boekhouden: mej. Sandmann. Stenografie (130 lettergr.) mej. B. Loog- man, H.meer. Machineschrijven: de heer Dee. Allen leerlingen Instituut Pont, Bree straat 89a. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen H. Bouwknegt, Kerkstraat 48, Noord- wijk-Binnen. Banketbakkerij. Uittredend eigenaar: H. Bouwknegt dd. 1 Mei 1934. Wijziging handelsnaam: J. W. Mugge. N. V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, Stationsweg 19 Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Admiraal, Zuidstraat 63, Katwijk. Visch- handel en bloembollenteelt. Uittredend Vennoot: P. H. Admiraal dd. 28 Maart 1934. Nieuwe Vennoot: C. Admiraal, Noord wijk aan Zee. DE BIOSCOPEN. Luxor-Theater. - Wie de meening is toegedaan, dat de naam van een film den inhoud verraadt, zal zich met de hoofd film van Luxor vergissen. Natuurlijk ,,Ick kenn' dich nicht und liebe dich" behan delt het oude thema, maar op een geheel nieuwe wijze! Geen oogenblik verslapt het tempo, geen Meter film zakt onder het hooge peil en steeds wordt onze aandacht geboeid door dit eeuwenoude spel van onzen tijd. De jeugdige operette-componist die voor de zooveelste maal verliefd is ge worden maar thans op een foto en ge heel en al volgen wij in deze film op zijn avontuurlijke en vaak komische reis op zoek naar zijn geliefde. De ondervin ding heeft hem en zijn vriend wijs ge maakt en eerst zal het ware karakter van de jongedame in kwestie worden bestu deerd. Hoe dit beter te doen dan als ka merdienaar? Het oude woord van Napoleon wordt nagevolgd: dat het succes volkomen is behoeft geen betoog. De wijze waarop Willi Forst den verliefden compo üst uit beeldt. maar ook de ..op de proef gestelde beminde" van Magda Schneider, zijn eenig en van begin tot eind handhaven beiden het hooge niveau van den inzet.'Tal van andere bekende filmsterren zorgen voor een uitstekende bezetting van de bijrol len, waardoor het geheel, gedragen door eenige vlotte melodietjes, een bijzonder karakter krijgt en een daverend succes wordt. Voor de pauze draait de film „Er was eens een Prins" met als hoofdvertolker de populaire Willy Frltsch. Als vorst van Dessau verlieft hij zich op de dochter van een apotheker en beide jongelui gaan ge heel op in hun jonge liefde. Helaas, de vorstin en het Hof komen tusschenbeiden en steeds grooter wordt de kloof; zoo groot zelfs dat zij gevolg zal geven aan het ver langen van het Hof een ander te trou wen, tot de jonge vorst door haar afwe zigheid zijn liefde eerst goed leert kennen. De keizer van Oostenrijk zal dan een eind maken aan de geschiedenis en doet dat volkomen ten genoege der jongelui. Hoe? Door terwille van zijn oude geliefde de vorstin zijn macht te gebruiken en de apothekersdochter tot den adelstand te verheffen Op veelvuldig verzoek wordt deze week de Profllti-film van de bijzetting van het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik nog vertoond. Roxy-Theater. Na het journaal en een aardig teeken filmpje draalt „De verliefde Loodgieter" met Buster Keaton, bekend als de Man met het Stalen Gezicht. Het is de dolle geschiedenis van een loodgieter, die door een samenloop van omstandigheden, tot medeminnaar wordt gepromoveerd van een Jongedame, bij wie hij een karweitje te verrichten heeft. Na de pauze gaat de groote film „Polly van het Circus". Bij een circus-ongeval wordt Polly, een trapèze-artiste, zwaar ge wond het huis van dominéé Hartley bin nengedragen. Tijdens haar verblijf in zijn huis krijgen zij elkaar lief en trouwen, echter zonder toestemming van Hartley's oom. Nu breekt voor beiden een zware tijd aan, want Hartley is ontheven als domi néé van zijn gemeente daar hij met een circusmeisje is getrouwd en het is onmo gelijk zich elders te vestigen. Polly be sluit tenslotte naar het circus terug te keeren en als eenlgen uitweg zich door een ongeval van het leven te berooven. Juist als zij de moeilijke salto zal verrich ten, verschijnt John Hartley met zijn oom, die zich intusschen bezonnen heeft en bij het zien, dat alles in orde is, volvoert zij voor de laatste maal met goed gevolg den moeilijken sprong en dan. kan Hartley zijn vrouw voor altijd in de armen sluiten. Marion Davies in de rol van Polly en Clark Gable In dien van Dominéé Hartley zorgen voor een goede film, die deze week zeker vele bezoekers zal trekken. Trianon-theater - Vele sombere ver halen hebben zich geweven om de car rière van de befaamde Duitsche film- actrice Lilan Harvey, die niet heette te passen in de entourage van Hollywood. Misschien is dat alles reclame, misschien ook niet. maar hóé dan ook: in de film: „My Weakness" trof de regisseur op zeer prijzenswaardige wijze den geest, die de blonde Lilian in haar „Duitsche" jaren op het eerste plan heeft gebracht en zij krijgt daardoor volop gelegenheid haar talenten te doen gelden en uit te buiten. „Loulou maakt promotie" heeft deze film in het Hollandsch, en inderdaai heeft het voortvarende persoontje, dat Loulou heet (en dat natuurlijk Lilian Harvey is) een weergaloos succes in de liefde! De knappe Ronnie (Lew Ayres) is daarbij zoowel leidend als lijdend voor werp. „Als je dat meisje aan een schat rijken man weet uit te huwelijken," had de oude en dwaze oom El'erv Gregory schaterlachend aan zijn neef Ronnie ge zegd, „geef ik jou voor een dergelijke on gelooflijke prestatie je maandelijksche toelage terug....!" Dat meisje is het wat slonzige kamer katje Loulou en Ronnie heeft niet veel hoop op succes. Maar z'n vele vriendin netjes komen in het complot en onder het toeziend oog der vele medewerkers trans formeert Loulou in een knappe, schalk- sche jongedame, die met smaak haar mooie kleeren te draeen weet en zich ijverig in het flirten oefent De verras sende gevolgen zijn, dat successievelijk Batavus Droogstoppel of-te-wel: Gerald, de weinig levenslustige zoon van oom El- lery, vervolgens de minder kieskeurige oom zelf en tenslotte ook de onverschil lige Ronnie tot over hun ooren verliefd ■worden en bezwijken onder het felle of fensief van den actieven Cupido Al-met-al een grappige film met uit stekend spel. vele amusante scènes, pret tige liedtes en goede muziek. Een film. waarbij men zich op den warmen zomer avond nog in hooge mate amuseeren kan! Er is een welverzorgd bijprogram, waarin om. George O'Brien op geweldige wijze van leer trekt tegen een groen veedieven, die tenslotte alleen tegen den poot.igen en schotvaardigen cowboy het ondersoit moeten delven. Tenslotte wordt nok deze week nog de film van de olechtige uitvaart van Prins Hendrik vertoond. Casino-theater - „De huwelijksvennool- sehao" is een voor dezen tijd van het jaar uitstekend geschikt luchtig blijspelletis, gesnesld door prominente Duitsche spe lers, onderhoud-od en met leuke wijsjes. T-Tpf verba alt' r Ie orn fraillein Müber een P''o~r-oprferie te doen ver- krnde-b '-dor i.s slechts "nor noodig een huweliü' van genoemd- dame met eer zekeren heer Kayser. Weli'-ht, is zoo'n gedwongen huwelijk een moeilijke op- DE ALGEMEENE TOESTAND. Oost-Locarno Actie in het Saargebied. Mussolini heeft gisteren den Italiaan- schen ambassadeur te Londen, Grandi, ontvangen, evenals den Duitschen ambas sadeur te Rome. Von Hasselt. De Duce on derhield zich vervolgens geruimen tijd met den Engelschen ambassadeur. Sir Eric Drummond. Naar verluidt hadden de be sprekingen tusschen de verschillende staatslieden betrekking op de plannen voor een Oostelijk Locarno. In het gebouw van het Duitsche front te Saarbrücken heeft een huiszoeking plaats gehad, waarbij tal van documenten in be slag zijn genomen. Voor het gebouw had den samenscholingen plaats. Naar aanleiding hiervan publiceert het Duitsche nieuwsbureau een uitvoerige, beschouwing, waarin wordt betoogd, dat politie onrechtmatig is opgetreden en dat het gezag der regeeringscommissie en van den Volkenbond door een herhaling van dergelijke incidenten in gevaar gebracht kan worden. Gedurende drie dagen zullen een 20-tal bladen niet mogen verschijnen. Volgens te Parijs gepubliceerde berich ten heeft de Duitsche Front-partij in het Saargebied aan de andere partijen het nagenoeg onmogelijk gemaakt, vergaderin gen te houden of een campagne te organi- seeren in verband met de aanstaande volksstemming. Naar uit Saarbrücken wordt gemeldt, heeft het Duitsche front alle groote ver gaderzalen in de stad voor een jaar ge huurd, zoodat hierin door andere partijen geen bijeenkomsten kunnen worden ge houden. Openluchtbijeenkomsten zijn bij decreet verboden, zoodat de andere partijen in een zeer onaangenaam parket verkeeren. Te Coblenz zal op 26 Augustus bij het begin van de nationaal-socialistische ver kiezingscampagne een groote Saar-meeting worden gehouden, waartoe het geheel Duitsche front uit het Saargebied naar Coblenz zal komen. Rijkskanselier Hitier zal op deze bijeen komst aanwezig zijn. Het Duitsche front, ingedeeld naar de verschillende steden en dorpen, zal langs Hitier defileeren. Alle pro-Duitsche Saarbewoners worden eveneens uitgenoodigd aan dit défilé deel te nemen De Duitsche autoriteiten zullen buiten gewone faciliteiten verleenen aan de deel nemers van deze betooging. Op Duitsch gebied hebben de deelnemers maaltijden en vervoer per spoor vrij. gave, vooral wanneer frauleln haar hart reeds aan een ander verpand heeft. Ech ter, de minder rooskleurige financieele toestand dwingt haar ertoe, evenals een tweetal handige advocaten, van wie de een een geweldig boemelaar is. Na veel moeite wordt er een mijnheer Kayser ge vonden; een huwelijk is In een ommezien in elkander gezet en het millioen is ver diend. Dat het huwelijk even gauw weer ontbonden wordt en fraulein Muller haar werkelijken minnaar toch nog huwt en derhalve haar millioentje in de wacht sleept, komt op rekening van den luch- tigen aard van het blijspelletje. Bij Charlotte Susa, Hans Moser, Georg Alexander en Werner Fütterer berusten de voornaamste rollen en hun spel is alleen al een gang naar „Casino" waard. „Schoppenaas, de Bandiet" is een sen- sationeele film, een kolfje naar de hand van Don Coleman. Voor het examen hoofdacte is te Den Haag geslaagd de heer J. Cuperus, alhier. Geslaagd voor het examen boek houden, handelsrekenen en handelsrecht afgenomen door de Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden, onze stadge noot de heer J. E. Eeckelaert, leerling van W. F. van der Reek, alhier. Geslaagd zijn voor het examen Boek houden, Handelsrekenen en Handelsrecht afgenomen door de Federatie van Han dels- en Kantoorbediendenvereenigingen in Nederland, de heeren C. Bouwmeester en N. Mieloo, leerlingen van den heer J. A. Christiaanse, alhier. Voor het eindexamen aan de „Electro Technische School" te Amsterdam slaagde onze stadgenoot de heer A. C. J. Mulder. De navolgende reserve-officieren ko men van 23 t/m. 28 Juli a.s. onder de wa penen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie tot het volgen van een gecomprimeerden cursus Algem. Art.ie dienst: majoor jhr. D. R. Gevers Deijnoot en de kapiteins: J. Harmsen, W. A. Donker, E. J A. Hubert van Blijenburgh, mr. J. S. Loke, baron v. Lijnden, A. E. Dudok van Heel, J. N. van Rhoon en C. L. v. Wachem. Ter kennis van de leden van den gemeenteraad is gebracht dat de eerst volgende vergadering van den raad hoogstwaa'schijnHlk zal plaats hebben op Ma" Ti lag 6 Augustus. Wij verwijzen naar de advertentie van de Nederl. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. BINNENLAND. GrooteTe veiligheid op den weg; nieuwe motor- en rijwielwet ingediend; zwaardere eischen voor verkrijging van het rijbewijs (3e Blad). Een tijdelijke handelsovereenkomst met Engeland gesloten (Binnenhuid, 3e Blad). De scheepsverbinding Amsterdam Boven- rijn; begin van de uitvoering van het hoofdkanaal (Binnenland, 3e Blad). Benzine-zwendel te Zwolle (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Moeilijkheden in het Saargebied (Bui tenland, le Blad). De Fransche kabinetsraad bracht geen oplossing in het geschil Tardieu. Een be roep op Doumergue (Buitenland en Tel. le Blad). De machtigingswet door de Belgische Kamer aangenomen (Buitenl. le Blad). Werktijd-beperking in de Duitsche textiel-industrie (Buitenl. le Blad.) BELGIE. De machtigingswet aangenomen. De Belgsche Kamer heeft met 89 tegen 77 stemmen bij 7 onthoudingen het wets ontwerp-volmachten aangenomen. Drie leden der regeeringspartijen, alsmede een christen-democraat, stemden met de op positie tegen, terwijl drie liberalen en twee christen-democraten, die aanvanke lijk eveneens voornemens waren geweest tegen te stemmen, zich onthielden. Na de stemming ging de Kamer tot nader order op reces, vermoedelijk tot No vember. Aannemen in den Senaat is verzekerd. DUITSCHLAND. Beperking der textielnijverheid. De deviezentoestand heeft een beperking van den invoer, o.a. ook van ruwe vezel stoffen noodzakelijk gemaakt Hieruit vloeit de noodzakelijkheid voort de ver werking dezer grondstoffen niet, zooals tot dusverre, geheel ongeregeld te laten, maar moet er voor gezorgd worden dat niet meer wordt verwerkt dan noodzakelijk is. De aanwezige voorraden moeten worden gespaard en het kan niet langer worden toegestaan, dat voor een deel veel meer dan de behoefte eischt, opdrachten gege ven en uitgevoerd worden en dat enkele bedrijven met verhoogde kracht werken, maar over eenigen tijd eventueel moeten stilliggen, aangezien de voor een zoodani- gen arbeid noodzakelijke hoeveelheden grondstoffen niet kunnen worden toege wezen. Het is juister tijdig gelijkmatig minder hard te werken. De rijksminister voor Economische Za ken heeft uitgaande van deze redenee- rrag in overeenstemming met den rijksminister van Arbeid in een „Vezel stofverordening" bepaald, dat in gedeelten van de textielnijverheid van 23 Juli a.s. af niet meer of niet veel meer dan 36 uur gewerkt zal worden voor zoover niet dringende uitvoeropdrachten of bijzondere motieven aanwezig zijn voor zwaarder werken. Het doel van de verordening is ontslagen zooveel mogelijk te vermijden. In het tweede deel der verordening is voor de beirokken en aanverwante takken der textielnijverheid een verbod opgesteld nieuwe bedrijven op te richten, of be staande bedrijven uit te breiden. Dit ver bod is noodzakelijk om een ontduiking van de werktijdverkorting en een verkeerd beleggen van kapitaal te verhinderen; echter zullen ook de kleinere bedrijven beschermd worden tegen een uitbreiding van concerns en groote bedrijven. In het derde deel van de verordening wordt, onder opheffing van de verorde ning tot verhindering van prijsverhoogin- gen op textielgebied van 19 April 1934, die slechts voor een voorloopigen tijd uitgevaardigd was, de kwestie der prijzen in de textielnijverheid opnieuw geregeld. Dit is aldus geschied, dat principieel prijs- verhoogingen verboden zijn, een aanpas sing aan eventueel stijgende wereldmarkt prijzen echter is toegestaan en ook onvermijdelijke verhoogingen van den kostprijs mogen worden verrekend. Een scherpe controle zal plaats vinden; deze zal worden uitgevoerd door de prijs- controlebureaux en het rijksministerie voor Economische Zaken zelf. Dit behoeft zich bij het constateeren van overtredin gen niet steeds te richten tot de gewone rechtbanken, maar kan ook zelf boeten tot 10.000 rijksmark opleggen, bedrijven sluiten en schuldigen het recht ontnemen leider van een bedrijf te zijn. De landelijke synode der Evangelische Kerk in Mecklenburg heeft besloten, dat de Meeklenburgsehe kerk bij de Evange lische Rijkskerk zal worden ingelijfd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1