Grootere veiligheid op den weg Thijs IJs en de schat op de Maan LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 21 Juli 1934 BINNENLAND. SPREEKCEL LAND- EN TUINBOUW. DE BESPREKINGEN MET ENGELAND. EEN TIJDELIJKE OVEREENKOMST. De Nederlandsch-Engelsche handelsbe sprekingen hebben thans geleld tot een tijdelijke overeenkomst, nadat men onver wachts nog weer ls bijeengekomen. Giste ren werden te Londen nota's, welke waren onderteekend door den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken en den Nederlandschen gezant te Londen, gewis seld. De nota's houden een tijdelijke overeen stemming in, welke dan ,.den weg moet banen tot een vergrooting van den handel tusschen de beide landen". De Britsche nota bevestigt, dat het op het huidige tijdstip niet mogelijk is ge weest, een volledige handelsovereenkomst al te sluiten en dat men thans besloten had, regelingen te treffen, ten einde te geraken tot een tijdelijke modus tusschen de belde regeeringen. Men is overeengekomen, dat beide lan den met Ingang van 1 Augustus elkaar wederzijds een volledig aandeel in de verschillende contingenten van alle soorten goederen verleenen. Indien, zoo wordt verder gezegd, een ander land geen volledig gebruik maakt van het haar toegewezen contingent of het geheele contingent verliest, dan zal Ne derland aan Engeland, of omgekeerd, in dit geval een behoorlijk deel van dit vrij gekomen contingent toestaan. De beide regeeringen hebben verder de verplichting op zich genomen, elkaar wederzijds mede- deellngen te verstrekken over de verschil lende contingenten. Behoudens overeenkomsten, die voor be paalde goederen tusschen de beide regee ringen zijn afgesloten of nog afgesloten zullen worden, zal dat gedeelte van een contingent, dat in een bepaalde periode niet volledig werd opgebruikt, overgeboekt worden op een volgende periode. Het recht deze overdracht toe te passen, ls echter beperkt tot een jaar. De overeenkomst houdt verder bijzon dere bepalingen in, met betrekking tot de schommeling in den Invoer van bepaalde soorten goederen, onder invloed van sei zoen-invloeden. De verleening van de be handeling op voet van de meest begun stigde natie met betrekking tot de toe wijzing der contingenten, het toestaan van invoerllcentles, de overdracht van invoer vergunningen van de Nederlandsche im porteurs aan de in Nederland woonachtige agenten, worden eveneens in de overeen komst geregeld. Op 1 Augustus herkrijgen beide landen hun vrijheid van handelen ten aanzien van de tariefpolitiek, onverminderd de beper kingen van de verdragen en overeenkom sten, die overigens tusschen de beide lan den gelden. De delegaties zullen niet worden ontbon den. opdat zij ook in de toekomst de be sprekingen kunnen voeren. De overeenkomst kan met drie maanden worden opgezegd. OPHEFFING RADEN VAN ARBEID. Eervol ontslag verleend aan de voorzitters te Brielle, Hel en Tilburg, Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Januari 1935, in verband met de opheffing hunner betrekking, eervol ont slag verleend aan mr. H. P. Hermans als voorzitter van den Raad van Arbeid te Brielle, aan mr. S. Rink als voorzitter van den Raad van Arbeid te Tiel en aan mr. J. C. A. M. van de Mortel als voorzitter van den Raad van Arbeid te Tilburg, zulks onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten. Met ingang van 1 Januari 1935 zün be noemd tot voorzitter van de met ingang van dien datum te Dordrecht, te Leeuwar den, te Zwolle, te Nijmegen en te 's-Her- togenbosch gevestigde Raden van Arbeid, onderscheidenlijk mr. G. Snoeck Henke- mans, Y. Buis, Th. H. Boelkens, mr. J. J. A. Bakker en mr, H P. F. M, Mandes, zulks onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als voorzitter van de thans in vorengenoemde plaatsen gevestigde Raden van Arbeid. DE SCHEEPVAARTVERBINDING AMSTERDAM—BOVENRIJN. BEGIN VAN UITVOERING VAN HET HOOFDKANAAL. DREIGEND CONFLICT IN DE MIJNEN. Staking in de Domaniale en de Willem Sophia? Gisteren vond te Heerlen een bespre king plaats tusschen de besturen der vier mijnwerkersbonden. Algemeen was men het er over eens, dat voor enkele mijnen geen afzonderlijke regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden kan worden toege staan. De Algemeene Nederlandsche Mljnwer- kersbond en de Neutrale Mijnwerkers- Bond staan op het standpunt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden geac cepteerd, evenwel zullen de besturen dezer organisaties hun leden en respec tieve bondsinstanties opwekken om uit solidariteitsoverwegingen mede op de Domaniale en de Willem Sophiamijnen in staking te gaan. Nadat deze besturen de noodige volmachten van hun bondsin stanties hebben gekregen zullen de vier organisaties Maandagavond wederom in vergadering bijeen komen tot het be spreken van de verder te nemen maat regelen. o DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 25 Juli 's avonds half negen, in openbare vergadering. O. m. zullen een groot aantal contingen- teeringsontwerpen behandeld worden. De voorzitter is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken onmid dellijk na de openbare vergadering het wetsontwerp: Goedkeuring van een door den Staat met T. H. Wieleman en echt- genoote te Hoofdplaat in Zeeuwsch- Vlaanderen gesloten overeenkomst van dading tot het ten einde brengen van een aanhangig geschil. In een Donderdag 26 Juli te 11 uur te houden openbare vergadering zijn aan de orde de wijziging der Landbouwcrisiswet, de wijziging der Winkelsluitingswet en eenige kleinere ontwerpen. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening van perceelen. erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten noodig voor aanleg van het kanaalvak van den spoorweg UtrechtGouda tot de kruising met den Vaartschen Rijn bij Jutphaas, deel uitmakende van de werken tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Am sterdam met den Boven-Rijn. bedoeld in de wet van 27 Maart 1931. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Met de werken, bedoeld in artikel 1 der wet, werd nog geen aanvang gemaakt, omdat tot dusver niet was voldaan aan de voorschriften ter zake van bijdragen van belanghebbenden in de kosten. Nu de verelschte bijdragen zijn toege zegd, kan aan het Hoofdkanaal een begin van uitvoering worden gegeven. De werken voor het kanaalgedeelte tus schen den Vaartschen Rijn en de Lek, in hoofdzaak bevattende den zijtak naar Vreeswijk, waarmede reeds in 1932 een aanvang werd gemaakt, zullen, naar het zich laat aanzien, tegen het einde van 1936 voltooid kunnen worden, waarmede o.m. wordt bereikt, dat de scheepvaart tusschen Amsterdam en de Lek geen ge bruik meer zal behoeven te maken van de overbelaste Koninginnesluis te Vrees wijk. Als een der meest urgente onderdeelen van het Hoofdkanaal moet worden be schouwd het kanaalgedeelte, dat het be- nedenpand van het Merwedekanaal bij Utrecht zal verbinden met het reeds in uitvoering zijnde kanaalgedeelte tusschen den Vaartschen Rijn en de Lek. Het wetsontwerp strekt tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, welke voor het kanaalgedeelte tusschen het benedenpand van het Merwedekanaal bij Utrecht en den Vaartschen Rijn bij Jutphaas noodig is. De lengte van dit kanaalgedeelte be draagt rond 6 km. Het kanaal zal een bodembreedte verkrijgen van 50 m.: bij den aanleg van de kanaaldijken zal reke ning worden gehouden met de mogelijk heid van verruiming tot 74 m. en van plaatselijke verruimingen ten behoeve van los- en laadplaatsen in de nabijheid van de gemeente Utrecht. De hoogten en de afmetingen van de wederzijdsche ka naaldijken zullen verband houden met de belangen van 's Lands defensie, terwijl ook overigens, voor zooveel noodig. met die belangen rekening zal worden gehouden. Het kanaal zal gemeen liggen met het gedeelte van het Merwedekanaal ten Noorden van de schutsluizen te Utrecht en zal derhalve een gemiddeld peil verkrij gen van ongeveer 0.40 m. N.A.P. In de Vleutensche Wetering zal bij de kruising met het kanaal aan de Westzijde een schutsluis worden gebouwd. De door het kanaal afgesneden deelen van den Leidschen Rijn en eveneens van den Vaartschen Rijn zullen door schutsluizen met het kanaal worden verbonden. De hierbedoelde schutsluizen verkrijgen zoo danige afmetingen, dat de grootste vaar tuigen. welke de doorsneden vaarten en kanalen kunnen bevaren, kunnen worden doorgeschut. Voorts worden de beide afgesneden deelen van den Vaartschen Rijn door een grondduiker onder het Rijnkanaal met elkander verbonden. Bij de kruising van het kanaalgedeelte met den Vleutenschen weg ,den Rijksweg UtrechtHarmeien en den weg van Utrecht naar Jutfaas zullen over het kanaal hooge vaste bruggen worden ge bouwd. Op den westelijken kanaaldijk, tusschen den rijksweg UtrechtHarmeien en Galecopschen Dijk en op den ooste lijken dijk tusschen den Galecopschen Dijk en den weg UtrechtJutfaas zullen verhardingen worden aangelegd. Ten behoeve van uitvoering dezer wer ken is toepassing der Onteigeningswet noodig. POSTJAGER EN DE MELBOURNE-RACE Financiering zal wel slagen. Naar wij vernemen aldus de „Tel." is de kans, dat de K.L.M. aan de race om de Mac-Robertson Trophy van Londen naar Melbourne zal deelnemen, den laat- sten tijd zeer verminderd. Het is geenszins uitgesloten, dat de „F 36" noch de „Dou glas" de vlucht zal kunnen ondernemen. Er doen zich bij de voorbereiding van de deelneming aan den wedstrijd zeer groote moeilijkheden voor. zoowel van financieelen als van technischen aard. De nieuwe Fokker F 36, waarmede de K.L.M. in de handicaprace wilde starten, is wel is waar gereed, doch het toestel is het stadium der experimenteele vluchten nog niet gepasseerd, en zooals de zaken nu staan, is het zeer de vraag of de K.L.M. tijdig voldoende ervaring met het toestel zal hebben opgedaan, om de Austrahë- vlucht te kunnen aanvaarden. Een beslissing daarover zal echter eerst genomen worden wanneer de K.L.M- directie over meer technische gegevens betreffende de F 36 beschikt. Met de Dou glas is het hetzelfde. Het Amerikaansche vliegtuig komt belangrijk later in ons land aan dan oorspronkelijk de bedoeling was, en het is logisch, dat de K L.M. het vliegtuig niet in een zoo belangrijken wed strijd zal laten starten, alvorens zij vol doende zeker is van zijn technische ca paciteiten. Ook hier is het de vraag of zij tijdig over de gegevens zal beschikken. Daarnaast doen zich moeilijkheden voor met betrekking tot de financiering van de vlucht. Men weet, dat het de bedoeling was met de F 36 tijdens den wedstrijd passagiers te vervoeren. Het passagegeld zou dan dienen ter bestrijding der kos ten. Hoewel er inderdaad belangstelling voor deze mogelijkheid, de race mede te maken, bleek te bestaan en cr zien ook wel passagiers hebben aangemeld, is toch het aantal deelnemers nog niet voldoende. Wanneer de technische moeilijkheden lus zouden zijn opgelost blijft er nog het Kostenvraagstuk. Ten aanzien van de Douglas is het kos- tenprobleem evenmin opgelost. Het plan bestaat van de Douglos-vlucht een spe ciale postvlucht te maken Het evtra- luchtrecht zou dan de kosten moeten -ie- strüden. Het is echter niet mogelijk -lit ptan nader uit te werken, alvorens vaststaat, dat de Douglas ook inderdaad zal starten. De kansen voor de K.L.M.-deelneming zijn dus op het oogenblik niet gunstig, al hoopt de directie, dat zij er alsnog in zal slagen de moeilijkheden te overwinnen. Toch kan men zeggen: de kansen worden met den dag kleiner. Daarentegen is de mogelijkheid dat de „Postjager" wel zal deelnemen den laat- sten tijd zeer veel grooter geworden. Definitief is ook het starten van het Pan der-vliegtuig nog niet, doch. zijn wij wel ingelicht, dan zou de kwestie der finan ciering geen onoverkomelijke moeilijk heden meer met zich brengen. Met de K.L.M. zijn onderhandelingen gevoerd, opdat de Postjager zou kunnen proflteeren van de ervaring door de K.L.M op de lijn naar het Verre Oosten opge daan. Die onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat de K.L.M. door het beschikbaar stellen van personeel haar medewerking verleent aan de Postjager- vlucht. Wie de bemanning van den Postjager zullen vormen, staat nog niet vast. Ook dat zal eerst beslist worden, zoodra het starten van het Pandertoestel defini tief is. o TRIBUNE-PERSEN NIET VRIJGEGEVEN. Rechtbank beslist afwijzend. Naar wij vernemen heeft de Vacantie- kamer der rechtbank te Amsterdam afwij zend beschikt op het request, dat bij haar werd ingediend om de persen van het dag blad „De Tribune" vrij te geven. VOORZITTER DER O. S. P. In het Huis van Bewaring. Naar wij vernemen, ls de voorzitter van de Onafhankelijk Socialistische Partij, de heer P. J. Schmidt, die dezer dagen op last van den officier van Justitie werd gearresteerd, zulks naar aanleiding van verschillende opruiende artikelen, die hij in het partijblad der O.S.P. „De Fakkel" had geschreven, in het Huis van Bewa ring te Amsterdam opgesloten. L. S. HILARIDES. t In het diaconessenhuis te Leeuwarden is. 66 jaar oud. overleden de heer L. S. Hilarides. te Plngjum. Hij was een zeer bekende figuur in het Friesche vereni gingsleven. Zoo was hij onder andere voorzitter van de Friesche Coöp. handels vereniging van zaalzaad en pootgoed, lid van de pootaardappelcommissie van de Nederlandsche aardappelcentrale, voorzit ter van de Friesche landbouwonderlingen, dijksgedeputeerde van het waterschap vijfdeelen Zeedijk buitendijks, oud lid van de Kamer van Koophandel. Voorts was hij een bekende figuur in de kaatswereld, en bestuurslid van den Frieschen bond van harmonie en fanfarekorpsen. (N.R.Ct.) VERSPREIDE BERICHTEN. Op verzoek is met 1 October eervol ontslagen met dank K. Bulten, als bur gemeester van Ruinerwold. Op verzoek is met 1 Augustus eervol ontslagen H. F. Moorman als burgemees ter van Wehl. Herbenoemd is tot burgemeester van Nieuwe Tonge R. Sterk; van Heemstede jhr. J. P. W. van Doorn; van Muiden J. L. de Raadt en van Wolphaartsdijk O. van Bleijswijk Tierens Verhagen. Bij Kon. besluit Is benoemd tot no taris te Giessendam H. A. Dekker, notaris te Pontianak (Ned.-Indlë). tijdelijk met verlof hier te lande, verblijvende te Den Haag; is benoemd tot notaris te Rotterdam (vacature A. B. Dam) W. C. Treurniet, candidaat-notaris te Rotterdam. LEIDSCHE HOUT. Een getrouw bezoeker van den Leidsche Hout vestigt de aandacht der desbetref fende autoriteiten op het feit. dat sedert eenige dagen blijkbaar een groote sterfte is ingetreden onder de visschen, welke den grooten vijver bevolken. De cadavers ver spreiden een ondraaglljken stank. Kan hier niet spoedig ingegrepen worden? NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET INGEDIEND Zwaardere eischen voor verkrijging van het rijbewijs. NUMMERBEWIJS DOOR RIJTUIGBEWIJS VERVANGEN. Een wetsontwerp is ingediend, ter ver krijging van grootere veiligheid voor het verkeer. Zoowel het ontwerp als de toelich ting zijn in hoofdzaak ontleend aan de voorstellen van de commissie inzake de wettelijke bepalingen betreffende het motor- en rijwlelverkeer. De toelichting zegt om.: Bij herhaling is in een buiten de Staten- Generaal aangedrongen op wijziging van de wettelijke bepalingen betreffende het motor- en rijwlelverkeer. vooral in verband met de ontwikkeling van het snelverkeer. Om twee redenen heeft de minister geen algemeene verkeerswet gewild. Ten eerste zou de voorbereiding nog -gerulmen tijd in beslag genomen hebben. Ten tweede geeft de tegenwoordige Motor- en rljwlelwet en ook het onderhavige ontwerp in nog groo tere mate, gelegenheid om ln de wet en de daarop steunende voorschriften niet alleen het motor- en rijwlelverkeer, maar ook het overige verkeer voldoende te regelen. De thans bestaande motor- en rljwlelwet zal vervallen bij Inwerkingtreding van de on derhavige. Thans ls nog niet overgegaan tot het op leggen van de plicht tot verzekering tegen de gevolgen van de wettelijke aansprake lijkheid van eigenaars, houders en bestuur ders van motorrijtuigen, De minister staat niet afwijzend tegenover dit denkbeeld. De uitwerking van een zóó ingrijpende voor ziening zou echter tijd vorderen, geduren de welken men niet kan wachten op een betere regeling van de overige verkeers- voorschriften Een wettelijke verzekerings plicht kan later, zoo noodig, bij afzonder lijke wet worden Ingevoerd. Het thans aangeboden wetsontwerp is samengesteld met de bedoeling om te ver krijgen: grooter veiligheid van het verkeer. De minister meent te moeten aanbeve len, dat de wet de eischen van geschiktheid en bekwaamheid ter verkrijging van een rijbewijs niet in onderdeelen aangeeft, maar overlaat aan den minister, met de uitvoering van de wet belast. De bedoeling ls, die eischen zwaarder te stellen dan die op het oogenblik gelden. Het bepaalde in art. 9 der tegenwoordige wet, volgens hetwelk een nummerbewijs moet worden afgegeven door den Commis saris der Koningin ln de provincie en, in geval de houder ln het buitenland woont, door den minister, ls een beletsel voor een goede redeling der controle op motorrijtui gen. Het rtjtuigbewijs behoort te worden afgegeven voor een bepaald motorrijtuig en moet niet voor elk willekeurig motorrijtuig kunnen worden gebruikt. Door dit in het ontwerp op te nemen (art. 9) is ook moge lijk gemaakt de regeling, waardoor, indien later het motorrijtuig zich ln zoodanigen toestand blijkt te bevinden, dat 't gevaar lijk is, daarmede over den weg te rijden het bewijs tijdelijk of voor goed kan wor den ingetrokken, (art. 13). Het ls ge- wenscht, dat de bewijzen als hier bedoeld, afgegeven worden door of vanwege een centraal orgaan, dat zoo noodig een onder zoek naar de geschiktheid van de motor rijtuigen kan instellen. Hierdoor wordt ook verkregen een vereenvoudiging der admi nistratie ter zake van de thans in gebruik zijnde nationaliteitsbewijzen en de inning van de Wegenbelasting Bij de uïtvoeringsvoorschrlften zal één en ander nader geregeld kunnen worden. Ook de afgifte van rijbewijzen wordt meer gecentraliseerd. Het afgeven, wat in de plaats van de tegenwoordige rijvaardig- heidsgewijzen komt. zal ook in de toekomst wei in één hand zijn. Aan het streven naar vereenvoudiging sluit zich aan het doen vervallen van be staande niet-noodzakelljk meer zijnde be palingen. Bij de overweging van de hierboven be doelde nadere bepalingen, welke in den algemeenen maatregel van bestuur een plaats kunnen vinden, zal dan tevens Si aandacht kunnen worden gewijd aan een ander vraagstuk, n.L het brengen van meer eenheid in de verkeersregelen. Het ls de bedoeling om de punten, welke zich voor eenheid van regeling leenen. zoo veel mogelijk en noodig onder te brengen ln den algemeenen maatregel van bestuur, met nadere uitwerking, waar dit gewenscht is. in mlnlstrieele beschikking. Daarmee wordt de noodige eenheid verkregen om dat die punten dan niet meer zijn overge laten b.v. aan het verschillend inzicht van gemeentebesturen. De noodige eenheid Inzake de maximum snelheid kan verkregen worden door een algemeen maximum voor de ln de bebouw de kommen ln acht te nemen snelheid vast te stellen, behoudens dan voor die gedeelten van de wegen, welke behoorlijk zijn afgescheiden en niet voor andere ver keer dan voor motorrijtuigen, zijn openge steld. In verband met het bovenstaande is ln art, 8 aan Gedeputeerde Staten de op dracht gegeven om de bebouwde kommen vast te stellen en een voorschrift opgeno men tot het aangeven op den weg van die kommen. Wat de scherpere contrflle betreft breidt art. 26 de tegenwoordige bepaling van art. 22b (personen, die onder invloed van ster ken drank verkeeren) uit ook tot hen. die andere rij- of voertuigen dan motorrijtui gen of rijwielen besturen. Immers, ook deze kunnen groot gevaar op den weg veroor zaken. Zulke gevallen kunnen ingevolge art. 35 alleen met gevangenisstraf gestraft worden. Verder ls een meer direct optreden tegen bestuurders, die onder den Invloed van al- coholischen drank zijn. mogelijk gemaakt in de artt. 27 en 28. die het mogelijk maken dronken bestuurders onmiddellijk te belet ten met het motorrijtuig verder te rijden. Zelfs kan hun rijbewijs Ingehouden worden tot aan de rechterlijke uitspraak (art. 27). Opgenomen is een uitbreiding van het tegenwoordige art. 15 vierde lid in dien zin. dat ook Indien het recht tot strafver- volelng wegens overtreding van art. 426 of 453 Wetb. v. Strafrecht ls vervallen Inge val van transactie, het rijbewijs kam wor den gewijzigd. In art. 39 ls voorts voor overtreding van art. 26 ontzegging van rijbevoegdheid voor 5 jaar mogelijk gemaakt. Ingevolge het vierde lid bij recidleve voor 10 Jaren. Ook in ander opzicht wordt strenger op treden door verzwaring van strafmaat voorgesteld. Zoo kan bij overtreding van den algemeenen maatregel van bestuur 1 jaren ontzegging, bij recidieve 4 Jaren worden uitgesproken. Het is niet te ont kennen. dat deze bijkomende straffen voof zeer veel bestuurders, o.a. voor beroeps chauffeurs. een zeer zware straf kunnen beteekenen. In verband met bepalingen van het wet boek van strafrecht zou een bestuurder, dié onder Invloed van alcohol iemand overrijdt de kans hebben, er met hechtenlsstraf af te komen, daarentegen in ieder geval ge vangenisstraf krijgen als zijn rit zonder ongelukken ls afgeloopen. De maxima van de artt 307 en 308 (9 en 6 maanden) zijn, ln dit verband gebracht op 1 jaar en 9 maanden. Voor den door achohol benevelde bestuurder worden deze maxima verhoogd tot 3 resp. 2 jaar (resp. den dood van een ander veroorzaken en lichamelijk letsel). Verder ls oorzakelijk verband gelegd tus schen aanrijding, botsing enz. eenerzijds en dood (lichamelijk letsel) anderzijds. Men denke zich het geval, dat een bestuurder, na iemand aangereden te hebben, het slachtoffer in zijn auto vervoert, maar daarbij zóó onvoorzichtig te werk gaat, dat de getroffene ten gevolge, van dat vervoer overlijdt. Het door de commissie voorgestelde ont werp van wet met memorie van toelichting ls als bijlagen II en III bij deze memorie gevoegd. PRIJZEN VAN PEULVRUCHTEN. Van oogst 1934. In aansluiting aan hetgeen we gisteren avond berichtten over het Crisis-Akker- bouwbeslult kan nog worden gemeld, dat het in de bedoeling ligt door verschillende maatregelen te trachten op de vrije markt voor boeren schoone partijen peulvruch ten nieuwe oogst 1934, aangevoerd op de gebruikelijke leverplaatsen, ongeveer de volgende prijzen per 100 K G. te bereiken: Groene erwten tot 1 October f. 10.-; Schokker erwten tot 1 October f. 12.-; Bruine boonen tot 1 October f. 12,-; Wltta boonen tot 1 October f. 15,-; Blauwpeul- vruchten en Wijker vale erwten tot 1 Oc tober f. 10,-; Platte Capucijners en rozijn erwten (grauwe erwten) tot 1 October f. 12.-. met dien verstande, dat na 30 Sep tember 1934 met een bewaarloon van f. 0,10 voor elke verdere maand tot een maximum van f. 0,90 zal worden rekening gehouden. Mochten in de practijk deze prijzen ten naaste bij worden bereikt, dan zal door verdere maatregelen getracht worden deze z-oveel mogelijk te benaderen. 49 Thijs gaat snel dus daar vandaan, achter Sim en Glimmer aan. Hij mo.i weer door een smalle gang. recht en heel erg lang Let is er kom en scheem'rig donker door een luchtgat ziet men nu en dan een donk're lucht, vol stergeflonker. Thijs bestijgt voorzichtig nu een ruwe trap. heel langzaam, stap voor stap; hij '-oelt ri-h lnng niet veilig zoo alleen met niets dan eenzaamheid en stilte om zich heen.... CRISIS-BOTERMERK. De Crisis Zuivel Centfhle maakt bekend dat behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 22 t/m. 28 Juli de prijs van het crisis-botermerk en de vervoer- vergunning voor buitenlandsche boter op f 1 per K G. is bepaald. B-fl

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10