75,te Jaargang VRIJDAG 20 JULI 1934 No. 22800 prijs der advertentien: I Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 Cts. per regel voor advertenttën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentien 35 Cts. per regel. Kleine advertentien uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evemtueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CTs. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Po«t«hê<me- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PR-1JS DEZER COURANT:] Voor leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 v Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. EREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST TE LEIDEN. Excursie naar de Kathedraal te 's Hertogenbosch en de Kunst- nijverheidstentoonst. te Tilburg. Te halfacht gistervoormiddag verzamelde ich een aantal leden en introducée's aan Ide Korevaarstraat, waar een touringcar Ivan de V.I.O.S. te Wateringen gereed stond [om de deelnemers op te nemen, schrijft ons de heer Fred. A. Wempe. Er werd [gereden via Utrecht en Cuiemborg eerst naar Zaltbommel om de prachtige nieuwe brug over de Waal In oogenschouw te ne men. Gedeeltelijk reeds geschilderd in aluminiumverf, geeft deze brug een beeld te aanschouwen van meesterlijke inge- Inieurskunst en groote sierlijkheid. Via de Schipbrug te Hedel over de Maas werd Den Bosch bereikt, waar allereerst voor de eerste maal of bij hernieuwing de restau ratiewerken aan de gevels van het we reldberoemde Godshuis aldaar werden be zichtigd en het interieur onder deskundig geleide in oogenschouw genomen. Na de koffietafel in de langzamerhand even be roemde Ratskeller werd de reis vervolgd langs de schoone vennen van Olsterwijk |naar Tilburg. Het is de moeite waard te zien, wat onze zuidelijke landgenooten daar in deze ernstige crisistijden hebben weten tot stand te brengen. Het is in een woord af, zoowel wat betreft de sierlijke opbouw van 't geheel als wat er geëxposeerd wordt van datgene waartoe onze Nederlandsche in dustrie in Brabant in staat is. Het zou te ver voeren hiervan een ge detailleerd verslag te geven, doch een feit is dat de deelnemers hebben genoten van het vele schoons en nuttigs wat hier wordt geëxposeerd. Een bezoek aan Tilburg zei een ieder aanbevolen. Verder ging de reis naar Breda waar de inwendige mensch werd versterkt om ten slotte de stoompont aan de Moerdijk te bereiken die natuurlijk juist geheel vol was en vertrok, zoodat de heeren zich een half uurtje konden verpoozen in aan schouwing van de flikkerlichten langs het machtige Hollandsche Diep. Eindelijk op de pont bood zich nog een prachtig schouwspel aan in den vorm van een groote brand daar ver achter de Moerdijk- sche brug in de richting van de Bies- bosch. 't Leek wel of de zon nu in 't oosten onderging. Via Dordrecht. Rotterdam, Delft, Voorburg, werd te middernacht de oude Sleutelstad bereikt en was het einde daar van deze prachtige excursie, die be gunstigd werd door warm doch zeer fraai zomerweer. De deelnemers spraken hun voldoening uit over hetgeen zij genoten hadden zoo wat betreft het natuurschoon (vooral in Brabant) als ook het bouwkun stige en technische deel der excursie en ook vooral voor de goede organisatie van het geheel. De thuisblijvers hadden dit maal weer eens ongelijk. DESKUNDIGEN APOTHEKERS-EXAMEN. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier voor het tijdvak van 17 September 1934 tot en met 15 Sep tember 1935 voor het afnemen van het apothekers-examen versterkt met de na te noemen, niet tot de hoogleeraren of lec toren der universiteit behoorende deskun digen: Dr. J. J. van Eek, privaat-docent aan de Rijks-universiteit te Leiden; dr. W. A. Goddijn, conservator bij het Rijksherba rium; mejuffr. dr. A. Harmsma, assistente I aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. T. 'Potjewijd. apotheker bij het Academisch I Ziekenhuis te Leiden; A, H, Schirm, ge meente-apotheker te 's-Gravenhage; mej. dr. A. J. Steenhauer, conservatrix aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. J. J. L. j Zwikker, gemeente-apotheker te Rotter dam. PROPAGANDA-OPTOCHT NED. CHR. JONGEL. GEH.-ONTH. VER. DE SCHAKEL Deze zal gehouden worden op Zaterdag 21 Juli, 's avonds 6 uur, en wordt opge luisterd door de mondaccordeonvereeni- ging „Bravo". De weg van den optocht is als volgt: Wijkgebouw „Staalwijk". langs Drie-Oe- toberstraat, Stadhouderslaan, Staalwijk- straat, Heerenstraat, Kastanjekade, Mei- doornstraat, Narcissenstraat, Pieter de la Courtstraat, Lindestraat, Leliestraat, Hee renstraat, Zoeterwoudsche Singel, Kore vaarstraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooi gracht, Koppenhinksteeg naar de Kaas markt, waar gesproken en gezongen za! worden Na den zang van ,,De Schakel" neemt de optocht den terugweg als volgt: Kaasmarkt, Koppenhinksteeg. Hooi gracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Steen- schuur, Doezastraat, Heerenstraat, Wijk gebouw „Staalwijk", alwaar de stoet ont bonden zal worden. PROTEST. BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN. Door verschillende omstandigheden vond de Algemeene Vergadering van het Pro test. Bureau voor Sociale Adviezen dit jaar wat laat in den tijd plaats. Dit deed even wel geen afbreuk aan de goede opkomst van leden en medewerkers. Het aftredend bestuurslid de heer J, van Polanen werd herkozen. In het reglement werd 'n kleine wijziging aangebracht. Aan het jaarverslag ,dat in deze verga dering over 1933 werd uitgebracht, ont- leenen wij het volgende. De samenstelling van het bestuur bleef onveranderd. De zittingen van het Bureau werden als regel druk bezocht en er werden honderden ad viezen gegeven. Voor een deel brachten deze zaken'heeft veel werk met zich mee. Geschillen over loon, het niet betalen van schulden, kleine en groote ruzies, gezins moeilijkheden, geschillen tusschen echte lieden, ondersteuningszaken, huurovereen komsten, verzekeringscontracten, vorm den den hoofdschotel. Verschillende zaken moesten voor den rechter worden gebracht en in verreweg de meeste gevallen viel er een beslissing in een voor de cliënten van het Bureau gunstigen zin. Als altyd heeft het Bureau nog te kam pen met geldelijke moeilijkheden en het is dan ook te danken aan de hoogelijk te waardeeren hulp van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, welke naast het verleenen van financieelen steun ook weer de gast vrijheid op Dinsdagavond 'in het Huis- zittenhuis verleende, dat het voortbestaan van het Bureau ook nu weer verzekerd bleef. CHR. METAALBEWERKERSBOND IN NEDERLAND. Gisteravond hield bovengenoemde af- deeling op verzoek van een groot aantal leden een buitengewone ledenvergadering in verband met de steunverlaging. Ook was vertegenwoordigd het hoofdbe stuur door den heer Eikerbout. Nadat de leden hun grieven te kennen hadden gegeven omtrent deze verlaging, gaf de heer Eikerbout een uiteenzetting omtrent deze verlaging. Er werd besloten een schrijven te richten aan het C. N. V., om stappen te doen bij betrokken instan ties, om de steunverlaging in andere banen te leiden, en alzoo terug te brengen tot de oude steunnorm. DE ARBEIDSBEURS. Op den 19den Juli 1934 waren 3996 (V. j e"5) werkzoekenden Ingeschreven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Commanditaire Vennootschap Jack van Klaveren Co., Hoofdstraat 363, Sassen- heim. Bloembollenkweekerij en handel en export. Beheerend Vennoot: J. C. van Klaveren. Sassenheim (H. V,). Aant. Venn, b. w. v. geldsch.: één. Procuratie: C. van Klaveren, LLsse. Wijzigingen: Noordzee-Expresse, de Ruyterstr. 34-36, Noordwijk a. Zee. Dagelijksche Autobestel dienst. NoordwijkLeidenUtrecht en tusschen gelegen plaatsen. Vestiging Filiaal: Eindhoven, Hoogstraat 202. Naamlooze Vennootschap Gebrs. den Dulk's Handelsmaatschappij, Mr. Fockstr. no. 43, Katwijk. Zeevisscherij en handel in opbrengst daarvan. Uittredend Commissa ris: C. den Duik, Katwijk a. Zee. Nieuwe Directeur: C, den Duik. Katwijk aan Zee. Geslaagd is voor het examen Hoofd- acte de heer J. A. Roelofs, alhier. In den uitslag van het eindexamen der Huishoudschool Rapenburg, afdeeling kinderverzorging, was in het blad van gisteren weggevallen de naam T. Jansen. De Ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen maakt bekend dat zij, die mee- nen in aanmerking te komen voor het verkrijgen van een kosteloos rljwielmerk, daarvoor aangifte kunnen doen in het schoollokaal voor spraakgebrekkigen in het inentingsgebouw a. d. Oude Vest. van 25 Juli tot en met 10 Aug. van 9 uur tot 12 uur 30 en van 14 uur tot 17 uur. Bovendien zal gelegenheid worden ge geven op 23 Juli, 25 Juli, 31 Juli, 2 Aug., 8 Aug. en 8 Aug. ten kantore Langebrug 20 van 17 tot 19 uur. Na 10 Aug. ten kantore Langebrug 20 op de gewone kantooruren. In de gemeenten Alkemade, Leiderdorp, Leimuiden, Oegstgeest. Rijnsaterwoude, Voorschoten, Warmond, Woubrugge en Zoeterwoude kan aangifte worden gedaan bij de Ambtenaren-Dienstgeleider aldaar. Het concert van de R.K. Harmonie- kapel „Perosl", dat a.s. Zondag gegeven zou worden in Hortuszicht, gaat wegens omstandigheden niet door. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone, Alwaki, Baloeran, Chr. Huygens, Cottica, Crijnssen, Flandria, Indrapoera, Joh. de Witt, Poelau Bras, Poelau Laut, Poelau Tello, van Rensselaer, Sibajak, Slamat, Statendam, Veendm, ^Venezuela, Volendam, Zeelandia. Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen-Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Schevenin gen Radio te bereiken, DE ALGEMEENE TOESTAND. Oost-Locarno. Een bespreking van dan Dultschen ge zant te Parijs met minister Barthou, welke gisteren plaats had, wordt door de pers in verband gebracht met het Oost-Locarno pact. In het bijzonder wordt het informa- torische karakter der besprekingen op den voorgrond geplaatst, daar zooals het „Journal" meent, de Rijksregeering zon der nadere inlichtingen haar houding niet kan bepalen. Bovendien bestaan tusschen de Rijksre geering en Parijs en ook tusschen de re geeringen van Parijs en Londen mee- ningsverschillen over het verband, dat be staat tusschen een eventueel afsluiten van dit pact en het toekennen van bewape- nings-gelijkheid aan Duitschland. De Duitsche afdeeling van de vereeni- ging „Duitschland-Frankrijk", die eenige jaren geleden opgericht is ter bevorde ring van de goede betrekkingen tusschen beide landen, is met algemeene stemmen der leden ontbonden. De vereenlging had haar werkzaamheden in het afgeloopen jaar volkomen gestaakt. Barthou had ook een onderhoud met den Russischen zaakgelastigde. De Amerikaansche vertegenwoordiger bij de Londensche vlootbesprekingen, Nor man Davis, heeft hedenmorgen vanuit Southampton de terugreis naar de Ver- eenigde Staten aanvaard. FRANKRIJK. De bedreigde Godsvrede De moordzaak Prince. Op verzoek van een aantal leden van de regeering zal de 'ministerraad hedenavond vijf uur bijeenkomen onder voorzitter schap van Cheron, den minister van justitie. Doumergue, die reeds met vacan tie is, is per telefoon op de hoogte ge steld. Hij betreurde het wegens groote ver moeidheid niet aan de besprekingen te kunnen deelnemen, maar hecht er zijn volledige goedkeuring aan. Deze bijeen komst moet ten doel hebben om van ge dachten te wisselen in verband met de uitlatingen van minister Tardieu voor de commissie Stavisky. De radicale ministers zullen met hun collega's overwegen of het nationaal poli tiek bestand gehandhaafd kan worden. Indien deze beraadslagingen niet tot een regeling van het conflict leidt, zal Dou mergue uit Tournefeuille terugkeeren om bemiddelend op te treden. De radicale leiders hebben in overleg met Chautemps besloten het resultaat van den ministerraad af te wachten, al vorens het hoofdbestuur van de partij bijeen te roepen. Indien het resultaat niet bevredigend is, zal het bestuur be slissen of de radicale ministers uit de regeering dienen te treden. Men heeft echter nog hoop. dat het conflict al dan niet door bemiddeling van Doumergue bijgelegd zal kunnen worden. Het verluidt, dat Doumergue niet voor af op de hoogte was gesteld van den aard van de verklaringen van Tardieu. In parlementaire kringen gelooft men niet, dat het tot een crisis zal komen. Er zijn wel een veertigtal radicale Ka merleden, die zich zeer druk maken tegen Tardieu, maar de overigen meenen con- ciliant te kunnen zijn, aangezien Tar dieu geen enkel oogenblik de radicale partij zelf heeft aangevallen. Bovendien is een groot aantal radi calen niet van plan de mogelijkheid van Kamerontbinding in de hand te werken. Op het politiebureau te Dijon is in den afgeloopen nacht brand uitgebroken. Ver scheidene vertrekken brandden geheel uit. Men vreest dat bij de verbrande do cumenten ook verschillende acten zijn, welke betrekking hebben op de moord zaak Prince. Dus opzet? ROEMENIE. Nat.-soc. relletjes. In 't district Balji zijn ernstige botsingen ontstaan tusschen gendarmes en leden van nationaal-socialistische vereenigingen, die op grond van het onlangs uitgevaardigde decreet over de ontbinding van nationaal- socialistische organisaties in Roemenie, hadden opgehouden te bestaan. Bijzonder felle vechtpartijen ontstonden tusschen de politie en nationaal-socialisten naar aan leiding van huiszoekingen in het bureau van de nationaal-socialistische organisatie. Ongeveer 20 personen werden gearresteerd In Brasew hebben verscheidene natio naal-socialisten een Jood zoodanig mis handeld. dat hii in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden ge bracht, De nationaal-socialisten behoorden tot de Saksische minderheid. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd. BELGIE. Vervallen staatsburgerschap. De Kamer heeft in tweede lezing met 85 tegen 78 stemmen de wet over de verval- len-verklaring van het staatsburgerschap aangenomen. Deze wet, die thans aan den Senaat is doorgezonden, heeft tot strek king. door middel van de vervallenverkla ring van het staatsburgerschap te kunnen optreden tegen degenen, die ernstig zondi gen tegen hun plichten jegens den staat. ENGELAND. Voorstel tot uitbreiding der luchtmacht Mosley krijgt geen steun meer van lord Rothermere. Baldwin heeft in het Lagerhuis de ver klaring afgelegd over de Britsche politiek in de kwestie van de luchtstrijdkrachten. Hij zeide o.m., dat sedert den oorlog de achtereenvolgende Engelsche regeeringen actief een politiek van internationale ontwapening hebben gevolgd. Op deze wijze is de eigen bewapening tot een ge vaarlijk laag niveau teruggebracht. Wij hebben, aldus spr.. geenszins de hoop op bewapeningsberperking opgege ven. We doen nu nog pogingen om over het doode punt heen te komen. Helaas kunnen we evenwel, met het oog op de opgedane ondervinding, geen belangrijk resultaat verwachten en daarom hebben we met het oog op onze verplichtingen uit hoofde van het volkenbondsstatuut en van het Locarno-verdrag. de onrust in Europa en elders, zoomede het feit, dat de andere regeeringen ons voorbeeld niet hebben gevolgd, sedert eenigen tijd ge voeld, dat de tijd gekomen is, dat de mo gelijkheid om onze bewapening op haar huidig laag niveau te houden, bij gebrek aan overeenkomstige vermindering van andere mogendheden, opnieuw onder oogen moet worden gezien. In verband hiermede heeft de regeering de geheele kwestie bestudeerd. Het is nu niet noodig op bijzonderheden in te gaan. Voor zoover onze luchtmacht betreft, zijn wij tot de slotsom gekomen, dat wij niet langer kunnen uitstellen maatregelen te nemen, welke in den loop der volgende jaren onze luchtstrijdkrachten op een stand zullen brengen, welke meer in over eenstemming is met die van onze buren. Wij zijn gekomen tot een program, dat dit jaar en de vier volgende jaren omvat en voorziet in 41 nieuwe eskaders, met inbegrip van die voor 1934. Hiervan zijn 33 voor Groot-Britannie bestemd Het aantal eskaders (421 wordt dus op 75 gebracht met 900 vliegtuigen. De overige eskaders zijn voor de marine en voor den dienst in het buitenland be stemd. Lord Londonderry heeft in het Hooger- huis een overeenkomstige verklaring af gelegd. Engeland zal, volgens Reuter, ongeveer 1300 eersterangs-vliegtoestellen bezitten in 1938, wanneer het door Baldwin aange kondigde program volledig is ten uitvoer gelegd. Het aantal eersterangstoestellen bedraagt thans ongeveer 850. verdeeld over 91 eskaders, waarvan 42 bestemd voor de verdediging van het moederland, 10 aangewezen voor de defensie van de hoofdstad en 39 eskaders overzee. Gisteravond heeft Sir Herbert Samuel in een rede te Londen over dit regeerings- voorstel gezegd: „Wij zijn dus weer terug gekeerd tot den tijd van zware bewape ning en wedstrijd in bewapening met andere landen. Nu nog een voorstel tot uitbreiding van de vloot. wat na admi raal Swansons verklaring te Washington wel spoedig zal volgen en dan zijn we weer volkomen aangeland in de voor oorlogs-periode, waaruit men hoopte dat de menschheid eindelijk verlost zou zijn. Het resultaat van alle conferenties en be sprekingen sinds 1918 gehouden, is dus in dezen zin samen te vatten: Staatslieden noch volkeren hebben uit de 4 jaar oor logsramp iets geleerd en van vóór dien tijd hebben zij niets vergeten. De bekende dagblad-magnaat. Lord Rothermere heeft de ondersteuning, die hij tot nog toe in zoo ruime mate met zijn dagbladen heeft verleend, aan de Mosley- fascisten gestaakt. BINNENLAND. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wijziging der winkelsluitingswet 1930 (Binnenland, 3de Blad). De vernielde augurken-oogst te Nieuw- veen, Leimuiden en omgeving; ongeveer honderd tuinders ernstig gedupeerd (Ge mengd, 3de Blad). Overzicht der landbouwgewassen; een uitstekende graanoogst verwacht (Land en Tuinbouw, 3de Blad). Uiteenzetting van de taak van 't Werk fonds 1934. Laatste Berichten, le Blad). Gisteren is het crisis-akkerbouw-besluit 1934 afgekondigd. (Laatste Berichten, le Blad). De Kaagweek begonnen. (Sport, le Blad). BUITENLAND. Besprekingen over het Oost-Locarno- Fact (Buitenland, 1ste Blad). De bedreigde Godsvrede in Frankrijk (Buitenland en Tel., 1ste Blad). De Engelsche plannen tot uitbreiding der luchtmacht ingediend (Buitenland en Tel., 1ste Blad). De algemeene staking in San Francisco is opgeheven (Buitenland en Tel., le Blad) Dit feit blijkt uit een in de „Daily Mali" gepubliceerde briefwisseling tusschen Lord Rothermere en Sir Oswald Mosley. In tal van persoonlijke besprekingen heeft Lord Rothermere getracht Mosley ertoe te be wegen een aantal van zijn voornaamste programpunten, n.l. de instelling van een standenstaat, de moderniseering van het parlement, de vorming van een autoritaire regeering en de anti-semletische houding, te schrappen of te wijzigen. Mosley heeft dit échter beslist geweigerd, naar aanlei ding waarvan Lord Rothermere in zijn brief verklaart, nooit van meening te zijn geweest, dat een beweging, die zich fas cistisch noemt, in Engeland succes zou kunnen hebben. Hij had Mosley gesteund in de hoop, dat deze zich bij de komende verkiezingen met de conservatieven zou vereenigen om de socialisten te verslaan. Sir Oswald verklaart zijnerzijds, dat hij geen enkel programpunt kan schrappen. „Wij kunnen het fascistisch geloof niet op geven, want het beteekent voor ons alles in de wereld. Het scheidt ons van alle oude partijen, die zich thans tegen ons vereeni gen. Het is de taak der zwarthemdenbe- wegingen, het Engelsche volk te bekeeren tot het nieuwe geloof en stelsel van de twintigste eeuw, het fascisme." LITHAUEN. De ontslagen in het Memelgebied. Naar het Lithausche telegraaf-agent- schap meldt, is een geheele reeks ambte naren in het Memelgebied ontslagen. Zij zullen tevens vervolgd worden wegens 't lidmaatschap van staatsgevaarlijke orga nisaties. Het telegraaf-agentschap meldt verder, dat de uitbetaling van pensioenen aan degenen, die in het buitenland wonen, gestaakt zal worden. EGYPTE. Uitbreiding luchtmacht. De regeering heeft besloten de lucht vloot uit te breiden. Engeland heeft reeds telegrafisch op dracht gekregen voor den bouw van 10 nieuwe vliegtuigen. Ook nieuwe oorlogs-vliegvelden zullen worden aangelegd. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende -- wonende ---(straat)~.~No. wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf - m. - opgezonden te hebben aan onderstaand adres t

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1