LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 17 Juli 1934 TELEGRAMMEN. FRANKRIJK. De vorming van een .jood front* - Wat de oud-strijdere willen. De motie, die. zooals gemeld, door den Nationalen Raad der Socialistische Partij ln Frankrijk voor samenwerking met de communisten is aangenomen, luidt als volgt: „De Nationale Raad aanvaardt het aan bod tot gemeenschappelijke actie der Com munistische Partij tegen het fascisme en dep oorlog. „Hij vertrouwt aan het bestuur de taak toe, om de bewoordingen der overeen komst te preciseeren en ze te ondertee kenen. „Hij besluit nu reeds aan de communis tische partij de inrichting voor te stellen van gemeenschappelijke betoogingen op den 20sten verjaardag der oorlogsverkla ring. „Hij acht zich gelukkig de eenheid van actie te zien verwezenlijken, naar welke de volksmassa's streven en welke tegen over de fascistische bedreiging een on overkomelijke barrière moet stellen Hij acht zich des te gelukkiger, dat hij in de eenheid van actie een middel wil zien voor de eenheid van organisatie, welke hij hartstochtelijk toegedaan blijft." De nationale raad heeft verder besloten zijn eischen mede te deelen aan de tweede internationale en haar te verzoeken, bij de derde internationale inlichtingen in te winnen, of deze bereid is, een dergelijken stap in internationaal kader te onder nemen. Intusschen bevat de motie eenlge reser ves. De communisten hadden n.l. geëischt, dat alle geschikte middelen voor het voe ren der actie zouden worden aangewend. De socialisten daarentegen verlangen, dat Iedere onwettige handeling achter wege blijft en zij eischen, dat de onafhan kelijkheid der partij bewaard blijft. De voorzitter van de Federatie van Oud- Frontstrijders. Pichot. leider van de oud- strijdersorganisatie, die de meeste verga dering te Albi in het departement Tarn een rede gehouden, waarin hij wijziging van de grondwet verlangde. Hij wenschte een sterke regeering onder parlementaire controle, en tegelijkertijd wijziging van de grondwet van 1875 ten aanzien van de mogelijkheid van Kamer-ontbinding. Er diende een economische raad te worden ingesteld, die alle economische vraag stukken in het openbaar zou behandelen. De bevoegdheden van den minister-presi dent dienden uitgebreid te worden. Het economische liberalisme was voorbij, het wetenschappelijk kapitalisme was ban kroet. Het nieuwe recht van den mensch was het recht om te leven door arbeid, Een revolutie was bezig te ontstaan, die geleid moest warden overeenkomstig het beginsel, dat de gedachte meer waard is dan geld en dat de mensch eerbied ver dient. ZWEDEN. Chef van den staf vraagt buitengewone credieten. Met het oog op den ernst van den but- tenlandschen toestand heeft generaal- majoor Nygren, de chef van den Zweed- schen genenden staf buitengewone cre dieten gevraagd voor de nationale verde diging. Injpen schrijven aan den legerraad heeft hij -gedetailleerde aanbevelingen ge daan metr betrekking tot de verbetering van de verdediging te land en heeft hij voorgesteld dat de extra-uitgaven, die hiervoor noodig zullen zijn, verdeeld zullen worden over de begrootingen voor de eerst volgende twee of drie jaren. Generaal Nygren beveelt aan de verde digingswerken van Gotland te versterken in verband met de strategische belang rijkheid daarvan. Verder vraagt hij lucht afweergeschut. zware artillerie en fcust- batterijen voorzien van ver-dragend ge schut. Voorts versterking van de lucht strijdkrachten in overeenstemming met de aanbevelingen van de commissie voor luchtverdediging, vergrooting van de legerreserve en herstellen van de militaire training, die de recruten van 1931 door bezuiningsmaategelen verloren hebben. TURKIJE. Een Engelsche officier door de kustwacht gedood. De Turksche kustwacht schoot op een boot. behoorende tot den Brltschen kruiser .Devonshire", die voor Samos voor anker lag. De boot, bezet met drie officieren, die wilden gaan zwemmen, stevende op de kust van Klein-Azië aan. Een der officie ren werd door een kogel gedood, de twee anderen moesten overboord springen en konden zich door naar het eiland Samos te zwemmen redden. De commandant van de Devonshire" heeft draadloos het ministe rie van marine te Londen onmiddelijk op de hoogte gesteld. De gedoodde officier is de vlootarts lui tenant Robinson. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Van de beide andere officieren kreeg één een vleeschwonde aan den schouder. De Engelsche admiraliteit heeft langs diplomatieken weg opheldering gevraagd. Nader wordt gemeld: Naar uit Athene wordt gemeld is de Engelsche kruiser .Londen" naar het eiland Samos vertrokken waar op drie En gelsche marine-officieren geschoten is. De Turksche regeering heeft na onder zoek van het voorval aan den Turkschen gezant in Londen opdracht gegeven aan de Engelsche regeering haar leedwezen over het gebeurde te betuigen. Volgens de officieele Turksche lezing had een Turksche douane-beambte opge merkt, hoe drie ongekleede mannen uit een zeilboot aan land gingen. Hij beval hen te blijven staan. De mannen volgden echter het bevel niet op en keerden naar hun boot terug. De beambte loste hierop een waarschuwings schot en toen ook dit zonder gevolg bleef, schoot hij raak. De beambte heeft verklaard, dat hij de mannen voor smokkelaars had aangéilen. Volgens andere berichten zou men in Istamboel vermoeden, dat de plaats van 't incident een verboden militaire zone aan de Turksche kust was. De kustwacht zou niet geweten hebben op wie werd gescho ten, voordat de inzittenden van een Engel sche motorboot hen hadden medegedeeld, dat het Britsche officieren waren. Het is niet bekend of de zeilboot een Britsche vlag voerde. ENGELAND. Subsidie voor de veehouders. Het Lagerhuis heeft gisteren met 215 tegen 42 stemmen het voorstel aangeno men tot instelling van een fonds, groot 3 rrüllloen pond, waaruit premies zullen worden uitgekeerd aan de veehouders op het voor de slacht afgeleverde vee. BRAZILIË. De nieuwe Grondwet. Gisteren is een nieuwe grondwet bekend gemaakt, welke maatregelen bevat ter be scherming van den blnnenlandsehen ar beid en welke een streng toezicht op de buitenlandsche „belangen" Inhoudt. V:l- gens deze nieuwe grondwet zal een com missie van advies, een soort „brain trust", worden ingesteld, welker besluiten, zoo zij met algemeene stemmen genomen zijn, door de kabinetsleden niet zullen kunnen worden verworpen. De grondwet zal heden officieel worden afgekondigd. De immi gratie uit alle landen zal automatisch worden beperkt door een clausule, welke ln sommige kringen is geinterpreteerd als te zijn gericht tegen de Japanners, of schoon officieeel verklaard ls. dat dit niet het geval is. Verder bepaalt de nieuwe grondwet o.m.. dat Kerkelijke huwelijken de geldigheid van burgerlijke huwelijken zullen hebben en dat echtscheidingen vol strekt verboden zijn. o VEREENIGDE STATEN. DE STAKING IN SAN FRANCISCO. In verband met de algemeene staking te San Francisco die gistermorgen precies om 8 uur is begonnen, heeft het hoofd der politie ook de oudstrijders opgeroepen ter versterking der gewapende macht, waarover hij reeds beschikt. Uit Los Angeles zijn eenige afdeelir.gen nationale garde en een regiment Infan terie naar San Francisco vervoerd. Uit Salinas is een afdeeling veldartil lerie met 7.5 c.M. geschut naar San Fran cisco op weg, voorts talrijke tanks met machinegeweren. Terwijl de autoriteiten uitgebreide maat regelen troffen voor de handhaving der orde. lag het bedrijfsleven reeds bijna ge heel stil. Het geheele tramverkeer is stop gezet. Alle publieke vermakelijkheden en winkels zijn gesloten, evenals alle restau rants, op negentien na, welke door de al gemeene stakingscommissie zijn aangewe zen voor de voedselvoorziening der dui zenden inwoners, die geregeld in de on geveer 2000 eethuizen van San Francisco hun maaltijden gebruiken. De burgemeester, Rossi, heeft een uit 500 leden bestaande commissie samenge steld, welke tot taak heeft de nog aanwe zige levensmiddelen te distrlbueeren. De voorraden versche groenten en vleesch zijn reeds uitgeput. De groothandelaars schatten hun voor raden levensmiddelen op een waarde van tien millloen dollars. Daarbij komt, dat de levering dezer levensmiddelen door de staking der voerlieden onmogelijk wordt gemaakt. De levensmlddelenschaarschte strekt zich ook uit tot de omgeving der stad, waar een ijzeren ring van stakingsposten de auto's met levensmiddelen tegenhoudt. Met machinegeweren uitgeruste politie- afdeelingen zijn begonnen een weg door deze linie te banen. Te Salinas besloten 750 leden der groen- tepakkersvereeniging in sympathiestaking te gaan. De levensmiddelenprijzen stijgen on rustbarend. De nog geopende restaurants worden door het publiek bestormd. De stakingsleiding heeft den groenten- handelaren toegestaan, heden hun groen ten- en fruitvoorraden op de markten van Oakland aan te vullen. De arbeiders-organisaties in bijna alle steden langs de Pacific-kust nemen reso luties aan, waarin zij den stakers hun steun toezeggen. De stakingsleiding heeft besloten, dat ook hi het naburige Oakland, Alameda en Portland zal worden gestemd over het al of niet deelnemen aan de staking, en algemeen verwacht men, dat deze steden zich bij de algemeene staking zullen aan sluiten. De leider van de N.R.A.. generaal John son. is met een leger-bombardementsvlieg- tuig op weg naar San Francisco, terwijl Senator Wagner per vliegtuig uit New- York is vertrokken om te trachten, het conflict bij te leggen. De nationale garde was gisteren bezig met het inrichten van mitrallleurnesten op de daken der pakhuizen en opslag plaatsen. De zakenwijk wordt den gehee- len dag en nacht door patrouilles door kruist. In de haven wachten 170 schepen, die lading aan boord hebben of geladen moe ten worden. Tengevolge van de langdu rige staking der havenarbeiders loopt de levensmiddelenvoorziening van Alaska, dat tengevolge van het korte zomerseizoen slechts gedurende zeer korten tijd voor de scheepvaart bereikbaar is, gevaar, terwijl ook de voorziening van Hawai wordt be dreigd. Het gas- en electriciteltsbedrijf werken nog en ook de krantenkiosken, melkwln- kels en bakkerijen zijn nog open. Vleesch en groenten zijn niet meer te krijgen. De radio-uitzendingen zijn zeer beperkt, aan gezien ook de musici zich bij de staking hebben aangesloten. Te Minneapolis zal eveneens een sta kingsreferendum worden gehouden onder 6000 georganiseerde vrachtauto-chauf feurs. Op vele punten der stad is het reeds tot ernstige excessen gekomen. Een menigte van ca. 1500 personen plunderde eenige levensmiddelenwinkels, troepen stakers hielden auto's met voe dingsmiddelen aan en wierpen deze op Ongeveer 50 personen drongen het z.g. „communistische hoofdkwartier" te Hayt- ward binnen, sleepten de meubels op straat en verbrandden deze. Met het oog op het verhoogde risico en de talrijke aanvragen voor verzekering tegen staking en oproer hebben de as surantiemaatschappijen de premies voor deze soorten verzekering verdrievoudigd. De burgemeester is bij het gerechtsge bouw uitgejouwd. De leger- en vlootauto- rltelten hebben te kennen gegeven even tueel de levensmiddelenvoorziening op zich te zullen nemen. Te Danielson (Connecticut) zijn 800 DE ALGEMEENE STAKING IN SAN FRANCISCO. SAN FRANCISCO, 17 Juli. De krach tige troepenbezetting, welke thans na het aankomen van versterkingen uitgebreid is tot 7000 man, benevens het demonstratieve opstellen van kanonnen, machinegeweren en tanks schijnen tezamen met de onze kerheid met betrekking tot de houding der bevolking een eenigszins ontnuchterenden Invloed te oefenen op de stakingsleiding, die thans bereid is concessies te doen met betrekking tot den toevoer van levensmid delen. Desondanks worden de gevolgen van de staking van uur tot uur merkbaarder. Terwijl het publiek Maandag nog met een zekere mate van humor in het gebrek aan levensmiddelen voorzag met behulp van chocolade en andere versnaperingen, ter wijl velen het tijdverlies tengevolge van het stilliggen der verkeersmiddelen tracht ten goed te maken door rolschaatsen te gebruiken, veroordeelt do pers van de ge heele Westkust met de grootste scherpte de algemeene stakingsbeweging. De „Los Angelos Times" zet uiteen, dat algemeene staking een verkeerd begrip is voor de ge beurtenissen in San Francisco. Het gaat hier om een communistische revolte tegen de regeering. Een ander blad eischt terug keer van President Roosevelt van zijn vacantlerels en zijn persoonlijk Ingrijpen ter beëindiging van de stakingsbeweging. Gouverneur Merriam heeft voor de radio een toespraak gehouden, waarin hij mede deelde, dat hij de militaire troepen eerst had ontboden, nadat hem door een buiten lander bedoeld is klaarblijkelijk de sta kingsleider Bridges medegedeeld was, dat het bedrijf van de door de havens lei dende staatsspoorlijn niet toegestaan was. Mochten de troepen niet voldoende zijn aldus deelde Merriam verder nog mede, dan behoudt hij zich de toepassing voor van alle middelen die noodig zullen zijn voor bescherming van 't algemeen welzijn. MINNEAPOLIS, 17 Juli. (V.D.) De leden van de Labor Board en de functiona rissen van de vakvereenigingen hebben gisteren den geheelen dag alle krachten ingespannen om een algemeene staking, die zich over de stad dreigde uit te breiden, te voorkomen. De gedelegeerden van de Federale en de Staatsinstanties zijn er te elfder ure nog in geslaagd de werkgevers en de vertegenwoordigers van de vakver- eeniging bijeen te krijgen ln een conferen tie ter bespreking van bemiddelingsvoor stellen. Des middags werd deze conferentie verdaagd, waarbij overeengekomen werd, later op den dag weer bijeen te komen. SAN FRANCLSCO, 17 Juli. (V.D.) On danks het aanvankelijke succes zijn er nog zeer velen die er aan twijfelen of de ge organiseerde arbeiders er in zullen slagen hun beweging vol te houden. Het gemeen tebestuur heeft besloten zich te weer te stellen tegen de stakers, door te trachten het gemeentelijk spoorverkeer met werk willigen aan den gang te houden, temeer daar de werklieden in civlelen dienst ver klaard hebben, dat zij zich niet hadden aangesloten bij de staking, doch het werk hadden neergelegd onder omstandigheden, die een gevaar vormen voor leven en vei ligheid. Aangekondigd is reeds, dat gewa pende politie de wagens zal beschermen. Men verwacht ieder uur, dat de dienst hervat zal worden. Intusschen blijven honderden personen, die niet direct met de staking te maken hebben, uit de stad trekken. De toestand gelijk die thans is kan echter niet al te lang duren, aangezien reeds thans het spook van den honger zijn intrede heeft gedaan, tengevolge van het feit. dat de posters op de groote wegen er volledig in geslaagd zijn levensmiddelen- transporten naar de stad tegen te houden. De relletjes bij de levensmiddelenwinkels vermenigvuldigen zich dan ook in tal van deelen van de stad. Winkels worden over vallen en geplunderd. De staat van beleg is nog niet afgekon digd. maar gouverneur Frank Marriam heeft verklaard, dat hij vastbesloten is. alle tot zijn beschikking staande krachten toe te passen om de levensmiddelenprodu centen en de consumenten te beschermen, en een ordelijken gang van zaken te herstellen. Hij heeft aan alle sheriffs streng bevel gegeven veilig geleide te ver schaffen aan vrachtauto's, die levensmid delen naar San Francisco vervoerden. WASHINGTON. 17 Juli IV.D.) De Fede rale regeering heeft gisteren de plechtige verzekering gegeven, dat wanneer de alge meene staking in San Francisco de levens middelenblokkade mocht trachten te hand haven, zij ervoor zorgen zou. dat niemand honger zóu lijden. Zoo noodig ls de regee ring bereid om met behulp van militairen de ievensmiddelenvoorziening door te zet ten. Hierbij steunt de Federale regeering op de wetten met betrekking tot het han delsverkeer tusschen de Amerlk. Staten onderling die een ononderbroken verzen ding van voedingsmiddelen over de gren zen van Californië waarborgen. Mochten de zendingen voedingsmiddelen worden gesaboteerd, dan zal daartegen met alle kracht militair worden opgetreden. Inmiddels zet president Roosevelt rustig zijn vacantlerels aan boord van de ..Hous ton" voort Hij blijft echter draadloos voortdurend in contact met de overheid en houdt zich regelmatig op de hoogte van de ontwikkeling der toestanden. wolspinners in staking gegaan, omdat de directie der fabriek een loonsverhooging weigerde. Te Birmingham zijn vandaag 22.000 tex tielarbeiders in staking gegaan. De haven arbeiders van Vancouver hebben gewei gerd Amerikaansche schepen te lossen, omdat deze stakingsbrekers als beman ning hebben. En zelfs te New-York en Boston wordt het dreigend. De havenarbeiders dreigen met staking, indien de directies der scheepvaartmaat schappijen er niet in toestemmen met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen te confereeren over de loonen en den werktijd. De bij deze vakvereenigingen aangesloten arbeiders komen 18 dezer bij een om over eventueele afkondiging der staking te stemmen, waarbij c.a. 15.000 arbeiders betrokken zijn. Wiillam Green, de voorzitter van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid, verklaarde in een onderhoud, dat er naar zijn meening weinig kans was op een on middellijke bijlegging der te San Fran cisco uitgebroken algemeene staking. ORGANISATIE VAN DEN DUIT8CHEN GRAANOOGST. BERLIJN, 16 Juli. (D.N.B.) In de „Staats courant" is heden een decreet betreflende het graanbedryt gepubliceerd. Daarin wordt bepaald, dat tot regeling van den afzet en van de verwerking van graan, van graanproducten, van brood, als ook van de prijzen der graanproducten en van het brood, de volgende bedrijven worden samengevoegd tot graanbedrljf-organlsa- tles. lo. de bedrijven, die lnlandsohe granen produceeren; 2o. de bedrijven, die graan verwerken; 3o. de bedrijven, die graan of graanproducten distrlbueeren; 4o. de be drijven, die brood vervaardigen. Aangaande de inlandsche rogge en de iniandsche tarwe zijn bijzondere bepalin gen vastgesteld, Iedere producent, die ln het graanjaar 1934/1833 meer dan 5 H.A. bebouwt, is verplicht, voor menschelijk voedsel of technische doeleinden van ln landsohe rogge van 16 Juli tot 31 Octo ber een kwantum af te leveren, dat over eenkomt met 30 'la van de hoeveelheid, welke de producent van den roggeoogst 1933 tot en met 13 Juli 1934 afgeleverd heeft. Voorts wat de inlandsche tarwe be treft moet hij van 16 Augustus tot. 31 October 1934 een quantum afleveren, dat overeenkomt met 29 van de hoeveel heid, die hU van den tarwe-oogst 1933 tot en met 15 Augustus 1934 heeft afge leverd. De Rijksminister voor Voedselvoorzie ning verdeelt de door hem vastgestelde totaal-hoeveelheid over de door hem in gestelde graanbedrlj f sorganlsatles. Voor den verkoop van Inlandsche rogge, tarwe, voergerst en haver door den produ cent worden vaste prijzen bepaald. De producent kan aanspraak maken op den prijs, welke voor de maand ls vastgesteld, tijdens welke de levering geschieden moet. Van den producent mogen zonder bijzon dere vergunning slechts molens koopen, die een gezamenlijk maalvermogen heb ben van 10 ton rogge en tarwe en daar beneden of voor wie door de bedrijfs-or- ganisatles voor rogge en tarwe te zamen een grondcontingent van niet meer dan 1500 ton vastgesteld ls. Molens met hoogere capaciteit en een grond-contingent van 15003000 ton mo gen slechts van de producenten koopen, wanneer hun dat door de betreffende landbouwleiders toegestaan ls. Is 't grond- contingent op meer dan 3000 ton vast gestelde dan kan de landbouwlelder toe staan van den producent te koopen, wan neer deze molens kunnen bewijzen, dat zij tot nog toe hun rogge en tarwe grooten- deels van den producent gekocht hebben. Iedere molen ls verplicht een hem van Rijkswege gedaan aanbod voor den ver koop van Inlandsche rogge of tarwe aan te nemen, als de autoriteiten dit verlan gen. Iedere ln het Dultsche douanegebied liggende molen mag van de hoeveelheid, die hij vermaalt, van 16 Augustus tot 30 September 1934, van October 1934 tot Juli 1935, en van 1 tot 15 Augustus 1933 hoog stens 20Vi buitenlandsche tarwe vermalen. De verordening treedt heden ln werking. o ENGELSCHE „ONTWAPENING". „LONDEN, 17 Juli. (Reuter). Naar de „Daily Herald" meldt, werkt de inten- dance-afdeellng van het Engelsche Minis terie van Oorlog, die met de voorbereiding van plannen voor de bespoediging en uit breiding der levering van krijgsvoorraden in geval van mobilisatie belast is, op het oogenblik onder hoogdruk. Zes deskundigen, n.l. drie chemikers en drie ingenieurs zijn ln dienst genomen. De kosten der intendance-af deeling zou den ln dit jaar ongeveer het drievoudige bedragen van verleden jaar, n.l. 22.200 p. st. Deze versterking der aldeeling zou heb ben plaats gehad ingevolge een besluit van den Engelschen legerraad. Onderzocht wordt welke fabrieken in ge val van oorlog het spoedigst voor de leve ring van oorlogstuig kunnen worden om gevormd. LONDEN, 17 Juli (Reuter) De met spanning verwachte regeerlngsverklaring over de bewapenings-maatregelen inzake de Engelsche luchtmacht, zal naar alle waarschijnlijkheid a.s. Donderdag door den waarnemend eersten minister Baldwin in het Lagerhuis worden afgelegd. Het Engel sche kabinet zal in zijn gewone zitting van Woensdag den inhoud der verklaring voor bereiden. Ken stemming over de nieuwe voorstel len zal dan waarschijnlijk in den loop der volgende week plaats hebben in het Lager huis, wanneer de begrooting van het Luchtvaart Ministerie opnieuw in behan deling komt. o DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 17 Juli. (V.D.) De Bisschop van Hessen-Nassau dr. Dietrich, een vurig aanhanger van het centrale kerkbestuur heeft zijn predikanten verboden lid te zijn van den Pfarrer-Notbund en iets uitstaan de te hebben met de beweging der Vrije Synode, op straffe van verwijdering uit hun functie. DE SCHOOLPET IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 17 Juli. (V.D.). De leiding van de Hltlerjeugd heeft het in het open baar verbranden van schoolpetten verbo den op grond van het motief dat dit leidt tot vernieling van groote hoeveelheden grondstoffen, hetgeen ln den huldigen toestand van Dultschland niet kan worden toegestaan. Als alternatief bestaat de mogelijkheid de schoolpetten te verzame len en aan voddenkooplul te verkoopen. o ONTBINDING VAN NATIONAAL- SOCIALISTISCHE STRIJDORGANISATIE. BOEDAPEST, 17 Juli. De minister van binnenlandsche zaken heeft bevel gege ven tot ontbinding van .alle strijdorgani saties der Hongaarsche natlonaal-soclalls- tische partij. De leiding der politie van Boedapest heeft Instructie gekregen de lei ders der Hongaarsche nationaal-soclallsti- sche partij en van de op de basis van een gelijk partijprogram staande partijen alle strijdorganisaties en nevenorganisaties onmiddellijk te doen ontbinden. Zoo lang de leiders der partijen dit bevel niet vol ledig zijn nagekomen blijft iedere verdere organisatie-actie verboden. AMERIKA EN DUITSCHLAND. WASHINGTON, 17 Juli. (Reuter), De Vereenigde Staten weigeren Dultschland een speciale overeenkomst toe te staan, teneinde een gelijke behandeling van de Amerikaansche houders van Young- en Dawes-ieenlng te verkrijgen, als de Brit- sche houders ls verzekerd. Gordel! Muil heeft alle voorstellen tot een compromis afgewezen en de Amerikaansche regee ring eischt voor haar onderdanen een ge lijke behandeling, als de onderdanen van andere mogendheden ls verzekerd. to—i UIT DE OEKRAÏNE. WARSCHAU, 17 Juli, (Reuter). De Oekrainische parlementaire partij en de Oekrainlsohe nationale party hebben een gemeenschappeiyke verklaring afgelegd, waarin de werkzaamheid van de geheime Oekrainlsohe organisaties wordt ge desavoueerd. Hierdoor wordt de constructieve arbeid van de Oekrainische organisaties op poli. tiek, economisch en cultureel gebied on mogelijk gemaakt. Beide partyen protesteeren derhalve tegen het feit, dat de actie van de geheime organisaties op naam van het geheele Oekrainische volk wordt geschreven en dat dit verantwoordelijk wordt gesteld voor de terreurdaden van enkelen. o EEN MANIFEST VAN DE SPAANSCHE REPUBLIKEINSCHE CONSERVATIEVEN. MADRID, 17 Juli. (V.D.) De Republl- kelnsche Conservatieve Partij, die onder leiding staat van Miguel Maura, heeft een ln ernstigen toon gesteld manifest uitge geven, waarin verklaard wordt dat de Re publiek een crltleke periode doormaakt en dat gevaar dreigt dat krachten van links of rechts een dictatuur zullen afkondigen. De verantwoordelykheld voor deze staat van zaken wordt geweten aan de regee ringen, die aan het bewind zijn geweest sedert de laatste parlementsverkiezingen. Als redmiddel wordt aanbevolen een on- mlddeliyke concentratie van alle werke lijke republlkelnsche partijen en het uit schrijven van nieuwe verkiezingen. o HET DORP DER LANGLEVENDEN. LISSABON, 17 Juli. (V.D.). Het dorp Vila Ruiva staat bekend als „het dorp der langlevenden". In het afgeloopen jaar zijn daar slechts drie personen overleden, die bovendien allen de 100 jaar waren gepas seerd. De oudste was 115 jaar toen hij stierf en 4e beide anderen 104 en 101 jaar. o SIR JOHN SIMON BEDREIGD? LONDEN, 17 Juli (Reuter) De Engel sche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, is volgens de Daily Tele graph den laatsten tijd herhaaldelijk tele fonisch met den dood bedreigd. Derhalve werd een bijzondere politiemacht bij het huis van den minister Ingesteld. Nog zeer kort geleden werd Lady Simon door een onbekende opgebeld, die verklaarde: „Slr John Simon voert Engeland den oorlog te gemoet. zyn lot ls bqslist. Ik zal hem ver nietigen." o CONGRES TEGEN DE MISDAAD. WASHINGTON, 17 Juli. (V.D.). De procureur-generaal mr. Commlngs, heeft in een redevoering voor de nationale pers- club verklaard, dat hij met goedkeuring van Roosevelt, vertegenwoordigers van alle staten zal ultnoodigen voor een congres ter bestrijding van de misdaad, dat ziel in het bijzonder zal bezighouden met dei strijd tegen kidnappers en gangsters. K congres zal waarschijniyk eind November of begin December te Washington worden gehouden, terwijl de voorbereidende plan nen gedurende den zomer zullen worden uitgewerkt. Mr. Commlngs oefende felle critiek op de weinig nauwgezette advoca ten en omkoopbare politici. Hij verklaarde, dat het congres de misdaad zal aanvatten op een wijze zooals de Vereenigde Staten tot dusverre nog niet hebben gezien. HET MOORD-MYSTERIE VAN BRIGHTON. LONDEN, 17 Juli. (Reuter). De ge zochte kellner, Toni Mancini is op het politiebureau te Lee nabij Blackhead in gesloten, waar hem een verhoor zal wor den afgenomen, inzake den moord op Violette Kaye. 0 DYN AMI ET-ONTPLOFFING. ANTWERPEN, 17 Juli. (V.D.) Heden morgen heeft ln de dynamietfabrlek te Arendonck (België) een ontploffing plaats gehad. Een persoon had zich juist naar buiten begeven, een andere arbeider, ze kere Couwenberg uit Arendonck, vader van 3 kinderen werd op slag gedood. De fabriek en het laboratorium hebben ern stige schade bekomen. Te Bladel (Noord- Brabant) op 10 KM. afstand, werd de schok gevoeld. 0 ERNSTIG ONGELUK TIJDENS MANOEUVRES. PARIJS, 17 Juli. (V.D.) Tydens manoeu vres te Malson-Laffltte is een granaat ontploft tengevolge waarvan vier solda ten werden gedood en twintig anderen gewond. 0 ERNSTIG BUSONGELUK. PARIJS. 17 Juli. De chauffeur van een volle autobus heeft by Valence sur Rhóne de macht over het stuur verloren, toen hü voor een voetganger wilde uit- wyken. De bus reed in volle vaart tegen een boom en sloeg om. Daarby werd een der inzittenden gedood, terwijl 12 per sonen zwaar gewond werden. 0 OVERSTROOMINGEN IN WEST-POLEN. WARSCHAU, 17 Juli. (V.D.) Volgens hier ontvangen berichten ls de toestand ln de in West Polen overstroomde gebie den byzonder ernstig. Vooral in de stad Nowi Soncz is de toestand critiek.. Het water heeft aldaar een groot aantal hui zen weggesleurd. Reeds zyn er verschei dene slachtoffers gevallen. De Minister van Verkeersmiddelen Butkijicz en de vice-Minister Bobkowski hebben zich naar de overstroomde gebieden begeven.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2