75,t0 Jaargang DINSDAG 17 JULI 1934 No. 22797 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Ons Prijsvraag-Feuilleton. BUITENLAND. UTHAUEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cti. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS. Bureau Nooridemckplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week t.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.191 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. K. van Wijk en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een inrichting voor het bewerken van vleeschwaren in het perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 6, kadastraal bekend Sectie B. No. 1271; b. de N.V. Meelfabriek „De Rijn", voorheen firma wed. T. J. Bots en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een meelfabriek in het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 2, kadastraal be kend Sectie M. No. 2407; c. de Vereeniging voor Misvormden en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de inrichting voor het vervaardigen van orthopaedische in strumenten in het perceel Meezenstraat No. 2. kadastraal bekend Sectie P. No. 179; d. J. M. v. d. Horst en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een verchroomln- richting en lakkerij in het perceel Rijn- en Schiekade No. 124, kadastraal bekend Sectie M. No. 4043. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 17 Juli 1934. 4596 PROF. DR. G. O. E. LIGNAC. Benoemd tot opvolger van prof. Tendeloo. Zooals gisteravond is gemeld, is als op volger van prof. dr. N. Ph. Tendeloo tot hoogleeraar in de ziektekundige ontleed kunde, algemeene ziektekunde en gerech telijke geneeskunde aan de Leidsche uni versiteit benoemd dr. G. O. E. Lignac, con servator-prosector en privaat-docent in de ziektekundige ontleedkunde en gerechte lijke geneeskunde alhier. Prof. dr. G. O. E. Lignac. George Otto Emile Lignac is geboren den 30 Augustus 1891 te Pasoeroean. Hij be zocht de H.B.S. (Stadhouderslaan) te 's Gravenhage (1904) en werd als student in de geneeskunde aan de Leidsche uni versiteit ingeschreven den 22 September 1909. De heer Lignac werd vervolgens assistent van prof. Tendeloo en wel gedu rende drie jaar. Kort na zijn artsexamen in 1916 werd hij benoemd tot leeraar in de algemeene ziektekunde, ziektekundige ont leedkunde en gerechtelijke geneeskunde aan de school tot opleiding van Indische artsen te Batavia. In 1920 keerde de heer Lignac naar ons land terug naar aanleiding van hem door prof. Tendeloo aangeboden benoeming tot conservator-prosector in de algemeene ziektekunde, ziektekundige ontleedkunde en gerechtelijke geneeskunde aan de Leid sche universiteit, welk ambt hij in Juli 1920 aanvaardde. In Februari 1922 promoveerde de heer Lignac alhier tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld'. Vorming en afbraak van huidpigment. In 1923 werd dr. Lignac toegelaten als privaat-docent in de ziektekundige ontleedkunde en ge- rechtelijke geneeskunde aan de Leidsche universiteit, welk ambt hij aanvaardde met een openbare les op 21 Februari van dat jaar over de beteekenis van het onderzoek na den dood voor onze inzichten in de levensverrichtingen Van zijn wetenschappelijk werk noemen wij. dat het hem gelukt is leuceaemie op te wekken bij muizen door kleine doses benzol, terwijl ook elders gebleken is, dat bij een klein percentage van benzolarbel- ders leuceaemie voorkomt. Met dr. G. A. Kreuzwendedich von dem Borne heeft dr. Lignac onderzoekingen verricht over den invloed van trypaan- ölauw op den groei van gezwellen, terwijl na] ook den schadelijken invloed van cy- heeft °P de nler?n bÜ muizen vastgesteld HET RELIEF VAN KONING SANHERIB. Een belangrijke aanwinst van het Reuvens Fonds voor het Rijkemuseum van Oudheden. Het bestuur van de Vereeniging het Reuvensfonds (secretariaat Leiden, Oude Singel 118) schrijft ons: Het nieuwe reliëf met de afbeelding van j den grooten Sanherib, den tweeden Assy- rischen koning uit de dynastie der Sargo- i nieden (705681 vóór Chr.) is voor ons I Museum een belangrijke aanwinst. Het is afkomstig uit het bezit van een Engelsche familie, die zeer bevriend is geweest met den grooten opgraver van Ninevé, Austen Henry Layard en die dit stuk indertijd van diens opgravingen op de puinheuvels vAn Koejoendjik (tusschen 1845 en 1854) door den opgraver zelf ten geschenke heeft ontvangen. Het reliëf is met een groot aantal andere reliëfs, die thans in Nineveh Gallery van het British Museum te Lon den opgesteld zijn, afkomstig uit het ..Paleis zonder weerga", dat de groote koning in zijn residentie te Ninevé aan den Oostelijken oever van de rivier de Tigris gebouwd had, op de plaats van de tegenwoordige heuvels Koejoendjik, tegen over de stad Mosoel, thans de tweede hoofdstad van Iraq De reliëfs, voor zoo ver die in het British Museum bewaard worden, zijn gepubliceerd ln het groote werk van Paterson. The Palace of Sen nacherib en in diens werk Assyrian Sculptures: ons beeld van den koning, zittende op zijn troon, met de emblemen van zijn waardigheid, was tot nog toe in de wetenschap onbekend en is nog ner gens gepubliceerd De waarde van deze afbeelding is te grooter. omdat deze Sanherib zijn naam en zijn roem niet alleen ingegrift heeft in de annalen der Assyrische geschiedenis, maar tevens be kend is als een der verdrukkers van het volk Israëël volgens de bijbelsche verhalen in het tweede boek der Koningen en vol gens de hiermede bijna gelijkluidende verhalen in hoofdstuk 36 en 37 van het bijbelboek Jezaja. De verhalen van San- herib's veldtocht tegen Palestina in het jaar 701 v. Chr., van het beleg van Jeru zalem, waar toen de vrome koning Hizkia regeerde, en van den terugtocht van het Assyrische leger, die door de Israëlieten aan een wonder werd toegeschreven, zijn algemeen bekend. Belangwekkend is, dat de koning in zijn eigen annalen, die in spijkerschrift teruggevonden zijn. over dezelfde gebeurtenissen bericht, al ver zwijgt hij hier om begrijpelijke redenen zfjn nederlaag. De regeering van Sanherib was vervuld van onrust en strijd, vooral in verband met onlusten in Babyion, waarvan de eveneens uit den Bijbel bekende Chald- eeuwsche koning Merocach-beladen de ziel is geweest. Banherib was een verbit terde tegenstander van de priesters van den grooten Marduk-tempel in Babyion. en hij heeft in het jaar 689 v. Chr. de oude en heilige stad Babyion verwoest. Het gevolg van deze day.d was opwinding in geheel West-Azië. en ten slotte in 681 v. Chr. de vermoording van den koning door zijn eigen zoon: de koning- moord, die eveneens in den Bijbel (II Kon. 19 37 en Jezaja 37:38) vermeld is. Een origineele afbeelding van dezen koning mag zeker een belangwekkende aanwinst worden genoemd. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. (Zitting van gistermiddag). De gemeenteraad kwam gistermiddag in spoedeischende vergadering bijeen. Voorzitter was de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen Afwezig wegens uitstedigheid wethouder Romijn en wegens ongesteldheid de heer Schüller. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een dankbetuiging van H. K. H. Prin ses Juliana voor het aan Haar gezonden adres van rouwbeklag en een ontslagaan vrage van mej. Nederburgh als leerares in het handteekenen en de kunstgeschie denis aan de H. B. S. voor Meisjes Deze laatste wordt in handen van B en W. ge steld voor prae-advies. Nadat het nieuwe raadslid, de heer A J. Schoneveld. in handen van den voorzitter de vereischte eeden heeft afgelegd, wordt hij door dezen gecomplimenteerd en ge ïnstalleerd als raadslid. Aan de orde is dan punt 2 der agenda: Voorstel tot aankoop van de per- ceelen Vischmarkt Nis. 9 en 10 van de N.V Schlatmann's Confectie- en Manu- facturenhandel „De Faam" te Leiden en van de perceelen Vischmarkt Nis. 16 en 17 van de N.V. „De Faam" Maatschappij van Handel in Manufacturen en aanverwante artikelen te Haarlem, en tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling. (157) Z. h. st. aangenomen. 3o. Voorstel om ten aanzien van aan de Koenesteeg te bouwen woonhuizen toe stemming te verleenen tot overschrijding van de bij de verordening op het bouwen en sloopen voorgeschreven maximum hoogte. (158) 4530 De heer VAN ECK kan zich wel met dit voorstel vereenigen, doch heeft er bezwaar tegen, dat voor de slaapkamers 'n hoogte van slechts 2.50 Meter is toegestaan. Uit hygiënisch oogpunt acht hij dat te laag. Wethouder SPLINTER antwoordt, dat de bouwverordening zulks toelaat. Het voorstel wordt daarna z. h. st. aan genomen en de vergadering gesloten. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het 7 e programma der wekeiijksche Orgelavonden in de Hooglandsche Kerk, door den heer Feike Asma, bevat ditmaal. Woensdag 18 Juli werken van Handel (2 Orgelconcerto's). Gullmant (Final der le symphonie) e.a. benevens Psalmbewerkin gen. De toegang is vrij. AANBESTEDING. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen namens B en W. aanbesteed het uitvoeren van slootdempingen, riolee- rings- en bestratingswerken nabij de Roomburgerlaan tusschen de Kern- en de Fruinstraat. Er was als volgt ingeschre ven: P. Korver. f. 11.999: A. J. de Later en Ph. Meyers. Oegstgeest. f. 11.750: W F. Marcelis, f. 11.353; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, f. 9.988: H. Bax en H. Steen- kist, Haarlem, f. 9.980' A, Mooten. Moor drecht f. 9 737: H C. Heemskerk f 0139; C Koen en J. C Tonis. Schiedam, f 9.138.50; C. Godschalk, f. 8.960: Th. A. A. Werner, Vlaardingen f 8950; H. de Groot. Bunschoten, f 8877; P J Visser, Wassenaar f 8.700: A. van Halen en I. Doornik, f. 7.850: Fa Sanders en Co, Gouda, f. 7.777; M Konings, f. 7.380: H. Veld f. 6.876. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. De gunning werd aangehouden. DE STADHUISBOUW. Onteigening van perceelen. Een zevental eigenaren van perceelen, wier eigendommen in verband met den Stadhuisbouw door de gemeente moeten worden overgenomen, heeft een exploit ontvangen, waarin voor de laatste maal het reeds eerder gedane bod wordt uitge bracht. Wordt hierop binnen vijf dagen geen antwoord ontvangen, dan wordt aan genomen, dat belanghebbenden niet be reid zijn tot het treffen van een minne lijke schikking en zal langs gerechtelijken weg tot onteigening worden overgegaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: A. F. Zwanenburg Azn., Bestevaerstr, 23, Katwijk aan Zee. Aannemersbedrijf en handel in manufacturen Eigenaar: A. F. Zwanenburg Azn.. Katwijk aan Zee. Opheffing: Zwanenburg en van der Bent Katwijk aan Zee, Straat van Freek van Rhoon 9—11 Timmer- en metselwerken. Wijziging: N.V. Maatschappij voor Schoen- en Le derindustrie Bata (f.), Haarlemmerstraat 67 Leiden Hoofdzetel: Kalverstraat 110 112, Amsterdam. Vestiging filiaal: Voor straat 78, Noordwijk. De Stscrt. van gisteravond bevat de gewijzigde statuten betreffende de N.V. Lemvog alhier. Op 1 Augustus a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat. de heer W. Sloos, Lange Mare 36, zich als caféhouder alhier ves tigde. Eerst oefende hij dit bedrijf uit in het perceel Clarasteeg 37 om zich dan onafgebroken 18 jaar aan de Lange Mare no. 36, te vestigen. Bij het vertrek van trein nr. 1029 van het station alhier gistermorgen om 9.23 uur, bleek, dat er iets smeulde in het laatste rijtuig. Het bleek, dat de rook ontwikkeling haar oorzaak vond in het warmloopen van het rijtuig, weshalve men er toe overging, het af te koppelen. Met 12 minuten oponthoud kon de trein zijn reis in, de richting Den Haag volgen. Niet minder dan 1063 oplossingen zijn ingekomen van ons Prijsvraag- Feuilleton, dat, mede gelet op enkele begeleidende briefjes, bijzonder in den smaak is gevallen. Wij zullen deze week nog den uitslag bekend maken. DE DIRECTIE. DE ALGEMEENE TOESTAND. De opgeschorte vlootbesprekingen. Huil, de Amerik. minister van buiten- landsche zaken, verklaarde dat opschorting van de voorbereidende vlootbesprekingen te Londen tot den herfst geen afbreking van de besprekingen beteekent. Norman Davis, die naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren, zal bereid zijn weer naar Londen te vertrekken zoodra de Japan ners gereed zijn voor de voorbereidende besprekingen Met betrekking tot de verdaging der voorbereidende vlootbesprekingen ver klaarde de woordvoerder van het Japan- sche departement van buiteiüandsche zaken, dat Japan bereid is de problemen te bespreken die samenhingen met. de procedure van de conferentie van 1935, doch niet in staat is technische en andere vraagstukken te bespreken, gelijk deze be sproken zijn, naar hij veronderstelde, tus schen de Engelsche en Amerikaansche ■vertegenwoordigers, ofschoon Japan daar van niet officieel in kennis is gesteld. De woordvoerder hoopte, dat Japan in staat zou zijn technische aangelegenheden in October a.s te bespreken. Er wordt thans van gedachten gewisseld tusschen Londen en Tokio. BELGIE. De machtigingswet. Het Belgische kabinet heeft in een zit ting gisteren besloten om een compromis voor te stellen inzake de machtigingswet. Het vroeg 7 maanden, de Kamercommissie wilde 4 maanden toestaan. De regeering wil nu genoegen nemen met 6 maanden, waarvoor het de vertrouwenskwestie zal stellen. Voorts schijnt besloten tot penslonnee- ring van ambtenaren op 60 jaren in plaats van op 65, waardoor de post der pensioenen met 112 zou verminderen. Bovendien zouden 4000 jonge krachten met lager salaris worden aangesteld. Onbeperkte volmachten voor militairen commandant te Memel. De in het Lithausche staatsblad van 12 Juli gepubliceerde dicreet van kracht ge worden wijziging der wet op de bescher ming van den Lithauschen Staat van 8 Februari 1934 geeft den Lithauschen mili tairen commandant te Memel onbeperkte volmacht. De commandant kan vereenigingen ont binden; personen die tot voor zes maan den nog lid waren dezer vereenigingen verliezen hun passief en actief kiesrecht voor den Landdag. Alle Jeden van den Landdag, die lid zijn zijn geweest van nu verboden vereenigin gen, verliezen hun zetel. De Landdag van Memel wordt tegen 25 Juli bijeengeroepen. Dinsdag 24 dezer rijdt er een goed- koope trein naar Nunspeet en Kampen met daaraan verbonden een bezoek aan Urk. Men zie de advertentie in dit Blad. Door de Leidsche politie ls aange houden zekere M. van H verdacht van mshandelng. Gisteravond te kwart voor acht is op de Hoogewoerd van perceel 32. bewoond door den vischhandelaar R.. door onbe kende oorzaak het zonnescherm in brand geraakt. Een hoofdagent heeft met een emmer water het vuur gebluscht Morgenmiddag wordt op initiatief van de C.G.W een bootocht naar de Kager- en Braassemermeren gehouden Werkloozen kunnen voor den prijs van 10 cent mee. Aanmelden hedenavond bij den heer C. Crama. v. Lennepstraat 2. Gistermiddag zijn in tegenwoordig heid van den heer D. v. Lith, onder-com mandant der Leidsche brandweer, de brandbluschmlddelen in den Leidschen Schouwburg geprobeerd en volmaakt in orde bevonden. Bij de wedstrijden der Volkstuin ver. „Ons Genoegen" is een prijs gewonnen door W. Broeksema en niet door Broekse, zooals gisteren abusievelijk werd gesteld. BINNENLAND. Het dreigend conflict in de mijnin dustrie; de vergadering van den R.-K. Mijnwerkersbond. (Binnenland, 2e Blad). Contingenteering van buitenlandsche steenkolen zou overwogen worden. (Bin nenland, 2e Blad). Het voetbal-kampioenschap van Neder land; de beslissing wordt vervroegd. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. De opschorting der Vlootbesprekingen. (Buitenl., le Blad). Een EngelschTurksch incident, door dat Turksche grenswacht een Engelsch officier doodschiet, (Buitenl., le Blad) De staking te San Francisco is begon nen. Kans op belangrijke uitbreiding. (Buitenl. en Tel., le Blad). De reorganisatie der S.A. in Duitsch- land. (Buitenl., le Blad). DUITSCHLAND. De hervorming der S.A. Generaal Daluege heeft een vertegen woordiger van de „Mitteldeutsche" een interview toegestaan, waarbij hij o.m. te spreken kwam over de reorganisatie van de S.A. Hij verklaarde o.m., dat het daar bij, gelijk valsdhelijk verondersteld is, niet gaat om een transformatie, maar om een reorganisatie der groepen. Hierbij is in de eerste plaats de aandacht gewijd aan de verzorging der financiën en aan de kwes tie van de personen. Er is een nauwkeurige controle ingesteld van het financieel be heer, van uitgaven en schulden, ten einde na te gaan in hoeverre de verschillende manipulaties zakelijk of onzakelijk zijn geweest. Bij deze gelegenheid zijn uitge breide voorstellen ontworpen, ter garan deering in den vervolge van een onberis pelijk financieel beheer. In het bizonder is er voor gezorgd, dat de levenswijze van bepaalde S.A.-leiders gecontroleerd wordt. Bizondere aandacht is geschonken aan de bevorderingen ten einde volgens .ïationaal- socialistischen geest en nationaal-socialis- tische betrouwbaarheid ongeschikte ele menten uit te snijden, en daardoor den ouden leden der S.A. meer recht te doen wedervaren. Generaal Daluege legde er den nadruk op, dat zijn maatregelen van reor ganisatie, waaronder het aanstellen van nieuwe leiders, alleen een interne aange legenheid vormen. Daluege deelde verder mede, dat hij bij de uitvoering van zijn opdracht gebruik gemaakt had van voor malige officieren van politie, ten einde het neutrale karakter van zijn actie duidelijk te doen uitkomen. Voor het in te stellen onderzoek zijn om dezelfde reden alle strijders uit de S.A. genomen. Betreffende zijn werk als bevelhebber van de Pruisische landspolitie en leider der Rijkspolitie verklaarde Daluege o.m., dat de hervormende maatregelen door de voor treffelijke samenwerking der verschillende instanties zonder wrijving tot stand kwa men. Een homogene centrale leiding houdt hij voor noodzakelijk. Waar het meest naar gestreefd moet worden, is een duidelijk omlijnde positie van de politie zonder mogelijkheid van conflicten met andere officieele instellingen. Een groote mate van verbondenheid tusschen politie en volk is reeds bereikt, waarmede de politie gewor den is tot volwaardigen factor in den nationaal-socialistischen staat. SPANJE. Het conflict met Catalonië. Minister-president Samper heeft een nota gezonden aan den president der Ca- talaansche generaliteit Companys, waarin hij hem verzoekt de Catalaansche pacht wet. die ongrondwettig is verklaard, niet ten uitvoer te leggen alvorens wijzigingen zijn aangebracht in overeenstemming met de bepalingen van het autonomie-statuut en de nationale constitutie. De gematigde toon van de nota en de niet uitgesproken maar toch aangeduide mogelijkheid, dat de Catalaansche wet eventueel zal kunnen worden erkend heb ben in politieke kringen van rechts eenige agitatie gewekt, daar men dezen stap der receering als zwakheid beschouwt. De nota was niet aan Companys gericht als voorzitter van de generaliteit, maar ais vertegenwoordiger van Spanje in Catalonië

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1