LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 16 Juli 1934 TELEGRAMMEN. SPORT. secretariaat-generaal beeft onderhandeld over de bijzonderheden van de evenbueele toetreding, aooals over de hoogte der Rus sische finaneleele bijdragen en over het benoemen ven Russische ambtenaren ln het Volkenbondssecretariaat. Het secreta riaat zou zich thans opnieuw met deze kwestie hebben beziggehouden. Mussolini heeft den Russischen ambas sadeur ontvangen Het onderhoud heeft waarschijnlijk het voorgestelde waarborg- verdrag voor het Oosten gegolden De voorzitter van het presidium der ontwapeningsconferentie. Arthur Hender son. heeft den leden der ontwapenings conferentie de mededeeling doen toekomen dat hij besloten heeft, het presidium der ontwapeningsconferentie op 1 September a s. In plenaire zitting bijeen te roepen. Van gezaghebbende zijde verluidt, dat Groot Brittainnie, de Vereenigöe Staten en Japan tot overeenstemming zijn gekomen om de voorbereidende vlootbesprekingen te Londen tot October as. uit te stellen. Naar de Dally Telegraph meedeelt, is een van de redenen hiervoor dat tot nu toe de te Londen gevoerde besprekingen weinig voortgang hadden. Vooral de controverse tusschen Enge land en Amerika inzake de tonnenmaat voor slagschepen en kruisers is zonder overeenkomst gebleven. De Amerikaansche onderhandelaars zijn teleurgesteld over de trage voortgang van de onderhandeingen en ook over de ver traging ln de aankomst van de Japansche vertegenwoordiging, die bovendien uit slechts één marine-officier bestaat. Een verdere reden van de verdaging zijn de meeningsverschillen tusschen Italië en Frankrijk. Men verwacht dat het as. bezoek van Barthou aan Rome een oplossing in het Italiaansch-Fransch vlootprobleem zal brengen. De bekende Engelsche generaal Sir Jan Hamilton heeft op een vergadering van den Bond van Engelsche frontstrijders den oproep van Rudolf Hess tot de front strijders der geheele wereld beantwoord. Hij herhaalde de woorden van Hess: „Ik wend mij tot de frontstrijders in andere landen. Zij zijn beter in staat, de brug ■voor toenadering weer op te bouwen". Hamilton verklaarde verder: .Dit is de belangrijkste vergadering van frontstrij ders sedert de rede van Hess en het zou een schande zijn als ik niet zou probeeren om den oproep te beantwoorden. In de eerste plaats zou ik u willen mededeelen, dat ik Rudolf Hess ken. Hij is een zeer fatsoenlijk man. Zijn oproep is zeer te waardeeren. Velen van u zijn met het Engelsche leger aan den Rijn geweest en moeten de harten van het Duitsche volk veel beter kennen dan de groote massa uwer Engelsche landgenooten. Er zijn menschen in Engeland, die zich zeer zou den verheugen, wanneer zij onze vroegere vijanden door het ongeluk vervolgd zouden zien. Het is Jammer, dat dat zoo is. want naar mijn meening zoru de ineenstorting van Duitschland het ernstigste ongeluk voor Europa zijn. Slechts sympathie tus schen vroegere vijanden kan de beschaving redden". ——O BELGIE. Oud-premier Renkin overleden. Gistermiddag is in den ouderdom van 72 jaren overleden de oud-premier en oud-minister van Koloniën Renkin. Renkin werd in 1862 te Brussel geboren en studeerde rechten. Reeds vroeg in de politiek gegaan stichtte hij in 1884 met Carton de Wiart de chr. democratische partij. Heeft deze partij zich langzamerhand in llnk- sche richting ontwikkeld. Renkin behoort meer tot den consevatieven vleugel. Sinds 1898 heeft hij voor Brussel zitting ln de Kamer. Speciaal de Congo heeft zijn groote be langstelling gehad en tot zijn groote vreugde heeft hij in 1907 als minister van Justitie de inlijving der Congo als kolo niaal gebied mogelijk kunnen maken, om dan in 1908 te worden de eerste minister van koloniën. Mede uitgeweken in den oorlog, werd hij na den terugkeer minister van spoor wegen tot 1925 In 1931 werd hij premier na den val van het kabinet Jaspar tot October 1932 wel had intusschen een wijziging plaats en sindsdien is hij niet meer op den voorgrond getreden. Na zijn val in October 1932 werd hij be noemd tot minister van staat. o DUITSCHLAND. Dc Volksrechtbank geïnstalleerd De Kerkstrijd Gereke veroordeeld. Zaterdag is door minister van justitie dr. Guertner de Volksrechtbank geïnstalleerd. Verschillende twijfelachtige gevallen, die het Hof te Leipzig niet kan behandelen, zullen door deze nieuwe rechtbank worden beslecht. De opening van het eerste proces bij deze rechtbank is nog niet vastgesteld, doch het proces tegen Thalmann. den vroegeren communistenleider, zal waar schijnlijk niet vóór October of November beginnen. Vernomen wordt, dat eerst alle personen, betrokken bij de jongste revo lutie, met name de in arrest zijnde S. A.- leiders zullen worden berecht. Het is niet waarschijnlijk, dat de zaak-Torgler zal worden heropend. De Badensche landskerk heeft met toe stemming van den landsblsschop, dr. Kuehleweln het bestuur overgedragen aan de Evangelische Rijkskerk Zooals bij iedere inscb a keling is ook hier principieel vastgelegd, dat de belijdenis en het historisch geworden eigen leven van de kerk verzekerd blijven. Na de kerk in de Palts is de Badenschc kerk de tweede, die bij de rijkskerk wordt ingelijfd. In het proces tegen den vroegeren Rijks commissaris, dr. Gereke, heeft de voorzit ter van de achtste strafkamer van het Ber- lijnsche Landsgerechtshof het volgende vonnis gewezen: Dr Gereke wordt wegens bedrog ln twee gevallen veroordeeld tot 2</i jaar gevan genisstraf. Een Jaar en drie maanden van het voorarrest worden in aftrek gebracht. Het hechtenisbevel wordt om dezelfde re denen als tot dusver gehandhaafd. De medebeklaagde Freygang is vrijge sproken. p FRANKRIJK. Een rede van minister Barthou. Ter gelegenheid van de inwijding van eenige gedenkteekens voor de aan Fran- sche zijde gevallen Poolsche en Portu- geesche oorlogsvrijwilligers, welke plech tigheid ook door den Poolsehen ambassa deur en den Portugeeschen gezant te Pa rijs werd bijgewoond heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken Bar thou te Bayonne een rede gehouden, waar in hij o.a. verklaarde, dat hem Bij een in spectie van het front in 1917 de discipline van het Portugeesche en Poolsche leger was opgevallen, die hun bloed hadden vergoten om voor vrijheid, gerechtigheid en hun vaderland te strijden, aangezien hun vaderland zou ztfn ondergegaan in dien Frankrijk en zijn bondgenooten in den grooten strijd waren overwonnen. Frankrijk en de geallieerden hadden voor de veiligheid en de eer van de wereld ge streden. Barthou schetste vervolgens, wat er zou kunnen gebeuren indien het door Frank rijk voorgestelde Oost-pact niet tot stand zou komen en hij deed een krachtig be roep op alle landen om naar de stem van Frankrijk en van Engeland te hooren. Hij gaf den Poolsehen ambassadeur de ver zekering. dat door het pact de vriend schappelijke betrekkingen in geen enkel opzicht minder hartelijk zouden worden. In een korte toespraak verklaarde de Poolsche ambassadeur Chlapowski. dat de offers van de zonen van Frankrijk en Polen een onverbrekelijke garantie waren voor de vriendschap en samenwerking tusschen beide landen. o ENGELAND. Fascistische partij in Britsch-Indië. In Britsch-Indië is een fascistische partij opgericht door Narbin Prasad Arora, uit Cawnpore, die als motto heeft aangenomen „Indië eerst". Ons Fascisme, zoo zeide hij in een persgesprek. wil geen instrument zijn van kapitalisten of arbeiders. Het wil de belangen van beiden behartigen en zal trachten 's lands welvaart te bevorderen door een geest van samenwerking aan te kweeken. De oude Europeesche stelsels van Parle mentarisme en Democratie, zoo betoogde Arora verder, zijn uit den tijd, en in ieder geval volkomen ongeschikt voor Indië. In politiek opzicht zal de partij natlonallstsch en constitutioneel zijn. Haar program zal zich hoofdzakelijk concentreeren op de oplossing van Indië's sociale en economische vraagstukken, m.a.w. op de taak van den nationalen op bouw. waartoe alle menschen van goeden wil, Engelschen zoowel als Indiërs, worden uitgenoodigd mee te werken. Naar vernomen wordt, heeft de beweging den steun van den bekenden Bengaalschen nationalist SubaSh Ohandra Bose, die thans als balling ln Europa vertoeft. OOSTENRIJK. Bloedige botsing bij Weenen. Tegen vier hooge Oostenrijksche politie ambtenaren. o.w. de chef der bereden po litie, is een disciplinaire vervolging Inge steld wegens nationaal-sociallstsche acti viteit. Drie mannen zijn te Weenen de woning van den nazi-aanvoerder Cornelius Zim- mer binnengedrongen en hebben hem met revolverschoten om het leven gebracht De moordenaars zijn ontkomen. Gistermiddag heeft een duizendtal com munisten en voormalige leden van den ontbonden Republikeinschen Schutzbund in een bosch te Kaltenleutgeben bij Weenen een geheime vergadering gehouden ter herdenking van de gebeurtenissen te Weenen op 15 Juli 1927 De vergadering werd door politie en gendarmerie verrast en er ontstond een verbitterd gevecht, waarbij door belde partijen van vuurwape nen gebruik gemaakt werd. Drie commu nisten werden gedood. Het aantal gewon den is niet bekend. Door het verzet der de monstranten kon slechts één hunner ge- orresteerd worden. De anderen zagen kans. in de bosschen te verdwijnen. Uit het officleele communiqué, dat over deze zaak gepubliceerd werd, blijkt, dat de autoriteiten van de bijeenkomst op de hoogte waren gekomen doordat hun de laatste dagen een hoeveelheid propaganda materiaal in handen viel. De betoogers boden weerstand totdat de aanwezige po litiemacht door een groote groep gendar merie versterkt werd. Toen namen zij de wijk in de bosschen. Eén der dooden is een auto-monteur, de tweede, bediende bij een verbruikscoöperatie. o BULGARIJE. Weer een communistische organisatie ontdekt. In de stad Philippopel ls een groote ge heime communistische organisatie ont dekt. Ook een deel van de soldaten van het daar in garnizoen liggende regiment Infanterie was lid dezer organisatie. In totaal zijn ongeveer 50 personen gearres teerd, meest soldaten. DE STAKING TE SAN FRANCISCO. ZEER GEVAARLIJKE TOESTAND. NEW-YORK, 18 Juli. (Reuter). De al- gemeene staking, welke San Francisco be dreigt. beheerscht de frontpagina's van alle bladen. Gisteren maakte San Fran cisco al den Indruk van een belegerde stad. Reeds hedenochtend vroeg stond het tramverkeer stil, terwijl de levens middelenwinkels, welke uitverkoop hielden hun deuren en vensters met planken dichtspijkerden, hetgeen maar al te zeer werd gerechtvaardigd, door de twijfelach tige individuen welke rond de winkels liepen. Hoewel de stakingslclding zelf tracht de onlusten te voorkomen, door het op richten van eigen wachten, hebben toch vechtpartijen plaats genad, volgens dé autoriteiten geleld door communisten. In de nabijheid van de dokken werd een Nationaal-gardist met steenen geworpen, waarop deze van zijn vuurwapen gebruik maakte. Tengevolge van een misverstand is een wachter door eep bajonetsteek le vensgevaarlijk gewond Aangezien de hongc merxbaar wordt, ti acht de stakingsleiding de menschen kalm te houden met de verklaring, dat een aantal eethuizen open zullen blijven. De pers wijst er evenwel, dat hier hoog stens 3000 personen verzorgd kunnen wor den, bij een totale bevo'king van 700.000 zielen. Be arbeiders van de stedelijke electrl- citaits-werken hebben verklaard de sta king voorloopig nog te zullen uitstellen, aangezien door het stopzetten van de stroomlevei ing ook de brandmelding in de geheele stad zou woiden lamgelegd. Toch zijn de autoriteiten zeer bezorgd: zij vreezen lat het een revolutionnaire aanslag op de geheele kust is, waarbij de arbeiders-leiders de leiding steeds meer uit hun handen zien ontsnappen. Men vreest, dat ernstiger dagen wach ten, dan tijdens de groote aardbeving. NEW YORK, 16 Juli De zakenwereld deelt de bezorgdheid, dat de algemeene staking te Sail Francisco den stakingstoe stand in het geheele land zal verscherpen. Men hoopt dan ook algemeen dat het ge rucht waarheid bevat, volgens hetwelk Roosevelt persoonlijk te San Francisco zal ingrijpen om een overeenstemming te be werken. De sombere stemming, waarmede men in de Ver. Staten de staking te San Fran cisco volgt, lijkt niet overdreven, wanneer men acht slaat op de onrustbarende be richten. die uit andere havensteden en in dustriecentra binnenkomen. Te Portland in Oregon heeft de toestand zich toege spitst. Men verwacht, dat ook daar de al gemeene staking zal worden geprocla meerd. Te Houston in Texas zijn bij rel letjes van stakende dokwerkers drie negers doodgeschoten. Uit Birmingham in Ala bama wordt gemeld, dat de textielarbei ders daar tot een staking in den geheelen staat hebben besloten. In politieke kringen gelooft men, dat, indien niet spoedig een einde aan de sta king komt. het ingrijpen van de militairen voor de handhaving der orde nauwelijks kan worden vermeden, althans voor het in tact houden van het postverkeer en zoo noodig ook voor de beveiliging der levens middelentransporten. VEREENIGDE STATEN. Algemeene staking te San Fransisco geproclameerd. Nadat de commissie van arbitrage ver- geefsche bemiddelingspogingen had ge daan, heeft de stakingsleiding besloten de algemeene staking te proclameeren, welke te San Francisco zal beginnen. 63 stemgerechtigde vertegenwoordigers van vakvereenlgingen verklaarden zich vóór de algemeene staking en drie tegen. Het genomen besluit houdt in. dat de vakvereeniging welker leden reeds voor de staking hebben gestemd heden in staking zullen gaan en dat de andere vakvereeni- glngen zoo spoedig mogelijk een stemming zullen houden. Men veronderstelt, dat de andere organisaties zich eveneens voor de staking zullen verklaren. 65.000 georganiseerde arbeiders te Een Francisco en 35.000 arbeiders in de na burige havensteden zijn bij de staking be trokken, benevens 47.000 ongeorganiseer den, die gedwongen zullen moeten mee doen. De toestand te San Francisco wordt zeer critlek genoemd. De haven wordt door 2000 leden der nationale garde bewaakt, terwijl 4000 manschappen in reserve wor den gehouden. Verschillende restaurants zijn reeds ge sloten. De hotels hebben slechts voor twee dagen levensmiddelen in voorraad. De ievensmiddelenzaken hebben den verkoop beperkt. Bij gebrek aan benzine kunnen duizenden auto's niet worden gebruikt. Voor de politie, brandweer en de vitale bedrijven is van overheidswege een ben zinedepot ingericht. 4000 tramwegarbei ders zijn in staking gegaan. Te San Rafael <40 K.M. ten Noorden van Frisco) is in een particuliere woning een hoeveelheid dyna miet gevonden. Een persoon is gearresteerd Het is de grootste staking na de Pull manstaking. welke 14 Jaren geleden te Chi cago plaats vond. Omtrent een eventueel ingrijpen van Roosevelt, die door den marine-radiodienst op de hoogte wordt gehouden, verluidt of ficieel nog niets. Niettemin is het vertrek van den torpedojager Alden. welke van San Diego de post zou brengen naar den president, uitgesteld. In plaats daarvan is de geheele post voor Roosevelt poste res tante San Francisco gezonden. Dus komt de president in eigen persoon? De directie van de Southern Pacific Spoorweg heeft besloten de spoorbanen extra te bewaken daar er berichten zijn binnengekomen .volgens welke communis tische elementen voornemens zijn de spoorbruggen te vernielen. Te Portland in Oregon zijn talrijke pam fletten van revolutionairen inhoud ver spreid. Te Los Angeles is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen driehonderd stakende havenarbeiders en werkwilligen, waarbij vier personen door schoten ern stig zijn gewond. REDE VAN DR. LEY. LOERRACH. 15 Juli. (D.N.B.) De leider van het Duitsche Arbeidsfront dr. Ley hield hier gisteravond een rede voor een menigte van meer dan 30.000 personen. waarin hij een vergelijking maakte tus schen de vroegere leiders en die van thans. Toen: afspraken tusschen leiders van verschillende partyen. thans: daden van leiders ten bate van Volk en Staat. Komende op de gebeurtenissen der laatste weken zeide hij o.a.: De Fuehrer heeft zich door zijn optreden verheven tot den grootsten staatsman der geschie denis Hij heeft een deel geofferd van zichzelf, door zich te keeren tegen de mannen, die jarenlang aan zijn zijde met hem in den strijd hadden gestaan. Maar hij moest dit doen omdat het be lang van Volk en Staat het eischten. o DE DUITSCH-FRANSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN. BERLIJN, 16 Juli. De Dultsch-Fran- sche economische onderhandelingen, die sedert drie weken te Berlijn gevoerd wer den, hebben een gunstig verloop. Einde vorige week is een prlncipieele overeen stemming tot stand gekomen over de al gemeene lijn van een accoord, dat met ln aanmerking nemen van de belangen der beide landen een voor beide partijen te aanvaarden oplossing mogelijk maakt van de belangrijkste punten, waarover onder handeld is. Daartoe behoort in het bitzon der ook de kwestie van den rentEolenst van Dawes- en Youngleenlngen. -o STARHEMBERG TOCH NAAR ROME. WEENEN, 16 Juli. (Reuter). Vlce-kan- selier Starhemtoerg ls per vliegtuig naar Rome vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met Mussolini en Savich. EEN NIEUWE JACK THE RIPPER? LONDEN, 16 Juli (Reuter) De politie heeft thans meer dan vijf weken gezocht naar de oplossing van het raadselachtige moordgeval te Brighton, waar, zooals men zich herinnert, de romp en de beenen van een vrouwelijk lichaam werden gevonden. Thans heeft de politie ook een hoofd en tweearmen gevonden, in een koffer, welke was geborgen in de kolenkelder van een huurhuis. Een polltle-arts onderzoekt thans, of dit de ontbreekende deelen van het vijf weken geleden gevonden lijk zijn. De „Daily Mail" weet nog te berichten, dat in de koffer nog een tweede vrouwen- lijk lag, waarvan de schedel was ingeslagen Ook Is nog geen licht gekomen in den moord op een kleermaker, welke verleden week In zijn werkplaats in het Londen- sche East-End met ingeslagen schedel werd gevonden. o WEENEN IN HET DONKER. WEENEN, 15 Juli. (D.N.B.). In den nacht van Zaterdag op Zondag om 10 mi nuten voor 12 werd plotseling de electri- sohe stroom verbroken van het geheele Weensche tramnet, zoodat plotseling alle wagens bleven stilstaan, terwijl tegelijker tijd in zes Weensche districten hét elec- trische licht uitging. Eerst vreesde men voor een grooten aanslag op de electriciteltswerken, maar spoedig bleek dat men hier te doen had met een ernstige daad van sabotage en dat een der sterkstroomleidingen naar Weenen was onderbroken en vermoedelijk door een bomaanslag was beschadigd. Na betrekkelijk korten tijd slaagde men erin, de lichtleiding weer te doen functlo- neeren, maar het tramverkeer bleef ge stoord. Men gelooft, dat de communisten door dezen aanslag den verjaardag hebben wil len vieren van den brand, die zij op 14 Juli 1927 ln het Palels van Justitie stichtten. o ONTMOETINGSPRELIMINAIREN. WEENEN, 15 Juli. (Reuter). De echt- genoote van bondskanselier Dollfuss ls met haar kinderen naar Riccione vertrokken, waar zij, op uitnoodiging van Mussolini, haar intrek zal nemen in de villa van het regeeringshoofd. o SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. PARIJS, 15 Juli (Reuter i Het socia listische Congres der S.F.I.O. nam met 3471 tegen 366 stemmen een motie aan van Paul Faure, ten gunste van samen werking met de communisten. De 366 stemmen werden uitgebracht op een motie van Frosaard, welke deze samenwerking slechts onder vele reserves goedkeurt. o OOST-LOC ARNO. REVAL, 16 Juli (V.D.). Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinoff de Russische ambassadeurs te Londen. Rome en Parijs opgedragen met de ministeries van buitenlandsche zaken dezer landen in onderhandeling te treden over de kwestie der verwezenlijking van het plan voor een oostelijk Locarno op grond van de ge- dachtenwisseling tusschen Moskou, Parijs, Rome en Londen o AUTO-ONGEVAL IN DEN ELZAS. PARIJS, 16 Juli. (Reuter). Nabij Schlettstadt ln den Elzas weigerden op een hellenden weg de remmen van een auto bus, waarin een gezelschap van 50 per sonen zat. De meesten poogden zich te redden door uit den wagen te springen; hierbij werden achttien personen ernstig gewond. Een vrouw is reeds aan de bekomen kwetsuren overleden. Tenslotte gelukte het den chauffeur den wagen in een droge sloot te doen kantelen. Allen, die niet van den wagen waren ge sprongen, bleven ongedeerd. COSIJN8' STRATOSFEERTOCHT. BRUSSEL. 15 Juli. (Reuter). De gon del van de ballon waarmede professor Max Cosljns binnenkort zijn nieuwen tocht naar de stratosfeer zal ondernemen, werd heden overgebracht naar de plaats, waar de opstijging zal plaats hebben, n.l. Hour- havenne in de Belgische Ardennen. o WEER EEN ZEEMONSTER. LONDEN, 16 Juli. (Reuter). Aon de Noordkust van Schotland ls een 10 Meter lang zeemonster aangespoeld, dat tot nu toe nog niet bekend Was. De kop van het dier is groot en plat. terwijl de hals een soort manen draagt. De omvang van de romip bedraagt ongeveer 56 c.M. o KASTEEL VERWOEST. TOULOUSE, 16 Juli (Reuter) Door blikseminslag, gevolgd door brand, werd het kasteel de la Tour Fenols ln de na bijheid van Gaillac (Tarn) verwoest.) o SCHOOLJONGENS WEGENS MOORD VEROORDEELD. BOEKAREST, 16 Juli. (V.D.) Drie schooljongens uit Boekarest zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen van drie, twaalf en tien Jaren wegens moord op Popovici, een liberalen afgevaardigde, wiens huis zij hadden willen plunderen. De jongens waren respectievelijk 17, 18 en 17 jaar oud. o ARSENAAL BIJ BOEKAREST IN DE LUCHT GEVLOGEN. BOEKAREST, 16 Juli. Vanmorgen werden de bewoners van Boekarest gewekt door het geluid van een hevige ontplof fing. Vele ruiten zijn vernield terwijl deu ren en ramen open sprongen. Eerst na eenlgen tijd werd door de autoriteiten be kend gemaakt, dat een arsenaal ln de na bijheid van Boekarest in de lucht is ge vlogen, blijkbaar ten gevolge van de groote hitte. Eenige soldaten van de wacht wer den gewond, terwijl op een akker een vrouw en een meisje verwondingen oplie pen. o— TORNADO IN HET DEPARTEMENT VAN DE LOIRE. PARIJS, ,16 Juli. (V.D.) Zondag heeft een tornado gewoed boven het departe ment van de Loire, waardoor een schade is aangericht, die geschat wordt op 10 mll- lioen francs. Van 't geheele dorpje Chauf- falles bleven slechts 20 hulzen onbescha digd. o ONTVOERD MISSIONARIS IN VRIJHEID GESTELD. HANKAU, 16 Juli. (V.D.) De Amerikaan sche missionaris Howard Smith, uit Wash ington, die door Chlneesche bandieten op 8 Juni jj. ontvoerd was, is volgens gis teren alhier ontvangen berichten door hen weer In vrijheid gesteld. Hij is ongedeerd en in goeden welstand te Foetsjau aan de Jangtse-rivler aangekomen. o STRATOSFEER-VLIEGMACHINE GEVRAAGD. ROME, 16 Juli. (V.D.) Het Italiaansche ministerie voor luchtvaart dat een spe ciale afdeeling in het leven heeft geroe pen om de hoogere luchtlagen ter bestu deering en practisch oplossen van pro blemen die samenhangen met het vliegen in den stratosfeer, heeft thans een wed strijd uitgeschreven voor den bouw van machines en toestellen bestemd voor stratosfeervlucht. o AUTO-COUREUR VEROORDEELD. DOUGLAS (Eiland Man). 16 Juli. (Reu- teri. De bekende autocoureur Kaye Don ls veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf wegens dood door schuld. Zijn assistent is tijdens een ongeluk bij een oefenrit om het leven gekomen. De jury was van oordeel, dat Kaye Don schuldig was bij dit ongeval. Kaye Don werd zelf eveneens gewond. Hij is tegen het vonnis in hooger beroep gegaan. o DE OVERSTROOMING IN JAPAN. TOKIO. 16 Juli (Reuter). -• Officieel wordt medegedeeld, dat bij de Jongste over stroomingen 93 personen zijn verdronken, 214 worden vermist en 30 werden gewond, ln het district Ishikawa. De materieele schade is zeer aanzienlijk. o RUSSISCHE BEWAPENING. MOSKOU, 16 Juli. (Reuter). De regee ring heeft de loonen van de arbeiders ln de munitie-werkplaatsen en arsenalen met 10 pCt. verhoogd. De inkomstenbelasting voor deze werklieden is met 50 pCt. ver laagd, terwijl tevens een premie is ge steld op hard werken. WIELRENNEN, DE ZESDAAGSCHE TE LONDEN. Te middernacht is in de Olympla Hall te Londen een Zesdaagsche begonnen. Van de 24 renners zijn er niet minder dan zes Nederlanders van wie Piet van Kempen de bekendste is. Verder rijden er Engelschen, Canadeezen, Belgen, Italianen, Franschen, een Zwitser, een Duitscher en een Ame rikaan mede. De eerste nacht van den strijd, waarbij vrij veel publiek aanwezig was, gaf goede races te zien, waarbij vooral Piet van Kempen en zijn koppelgenoot Cozens uit blonken. Hedenochtend te acht uur was de stand aan den kop: 1. Piet van KempenCozens, 64 punten 2. LepageAudy, 26 punten. 3. BockumMuller, 26 punten. 4. TorryBuhler, 24 punten. 5. Piano-GUlbertl, 23 punten. S-l

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2