Zomerhuizen „de kaag" HITLER VOOR DEN RIJKSDAG. 75stc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Juli 1934 Derde Blad No. 22795 UITEENZETTING OVER 30 JUNI. in het Natuurbad Buitenl. Weekoverzicht. LAND- EN TUINBOUW. DE VERWORDING DER S.A. ONDER ROEHM VON PAPEN EN SELDTE ONSCHULDIG. Gisteravond te 8 uur is de Rijksdag Ibijeengekomen om een verslag van Rijks kanselier Hitier aan te hooren, die door alle Duitsche zenders is uitgezonden. In het gebouw van de Kroll-opera was geen plaatsje onbezet, ondanks het feit, dat de controle zoo mogelijk nog ver scherpt was en niemand de geringste kans had binnen gelaten te worden, die niet dubbel en dwars gelegitimeerd was. De Rijksdagpresident Goering zeide niet meer dan: De zitting is geopend en de Leider heeft het woord. De voorzitter heeft u. mijne heeren, bijeengeroepen, aldus begon Hitier, om mij de gelegenheid te geven u in te lichten en voor onszelf verantwoording af te leggen. Er was een intrigue ontstaan, die voor ben onafzienbaren tijd ons volk verlamd 2öu hebben. Ik zal klaarheid scheppen en vraag alleen het recht van voorbehoud, waar het staatsgeheimen geldt. De aanvaarding van het bewind. Ik heb den 30en Januari '33 de leiding aanvaard op een oogenblik, dat rijk en volk In verval waren. Door de afdanking van keizer en vorsten, was het volk aan de mannen uitgeleverd, die het verval niet hadden weten tegen te gaan. Ik moet het feit nog even in de her innering terugroepen, om te doen uit komen, dat Duitschland 15 jaren lang als proefkonijn voor Marxistische experi menten heeft gediend. Ik heb den 30sten Januari niet de zooveelste na-oorlogs- regeering gevormd maar een nieuw systeem ingeleid, dat een andere opvatting van zijn taak had. Een buitenlandsch blad heett geschreven, dat ik er zorgelijk uit zag. Inderdaad, ik heb 15 jaar zorg gehad, toen ik ons volk ineen zag storten. Ik heb zorg gehad over zijn toekomst en ik heb nu nog zorg om datgene te volbrengen, wat we beloofd hebben en volbrengen zul len. Het resultaat van IVj jaar nat.-soc. regeering ligt voor iedereen open, maar het kan alleen vergeleken worden bij den toe stand, die-zou zijn ontstaan als wij niet overwonnen hadden. De geest van oproer heerschte in landen en gemeenten, toen ik de Rijkskanselarij binnentrok. Deze geest is uitgeroeid en het Rijk heeft de gestalte gekregen van den gemeenschap- pelijken levenswil van het Duitsche volk. Het is nu niet langer een geografisoh be grip, neen het is een politieke eenheid geworden, die zijn macht ook weer naar buiten uitstraalt. Het economisch herstel. Op het groote politieke reinigingsproces is het economische herstel gevolgd, dat 4 millioen werkloozen weer in het bedrijfs leven heeft teruggevoerd. Wij zijn voor vraagstukken geplaatst, die vóór ons nie mand zelfs gepoogd heeft op te lossen. Het is gemakkelijk kritiek op een onder geschikt punt te oefenen, maar men ver geet daarbij, dat in deze tijden steeds nieuwe problemen op den voorgrond treden. Dank zij de genialiteit van onze chemici en uitvinders, zullen wij ook onze passieve handelsbalans, ondanks den buitenland- schen boycot, weer doen omslaan. De zul len alle problemen oplossen, evenals wij baanbrekend op ieder gebied zijn opgetre den. Het beste bewijs is, dat ons volk het in zijn overgroote meerderheid volkomen met ons program eens is, en dat het ons zijn vertrouwen en medewerking heeft ge schonken, zonder welke wij ook niets zou den hebben kunnen ondernemen. Dat het volk achter ons staat, bewijst zijn houding in dezen moeilijksten aller tijden. Hon derdduizenden mijnwerkers verdienen slechts een karig loon; honderdduizenden deeler. hun verdiensten met een ander. Zij allen zijn bereid hun offer voor den nieu wen Duitschen staat te blijven brengen, omdat zij in de toekomst aan dien staat blijven gelooven, omdat ook hun Innerlijk aan het nieuwe Duitschland en de nieuwe volkseenheid hangt. De ontevreden elementen. De kleine kaste van copmmunisten tracht ook bij ons nog te doen, wat wij in het buitenland allerwege thans aanschou wen: barricaden, oproer, verzet! Hun methode Is steeds dezelfde: Voorspigeang van het communistische paradijs, afbreken van al het bestaande. Het Duitsche volk beeft als eerste den schadelijken invloed van dit Joodsch—internationaal stelsel erkend en afgeschud. De tweede groep van ontevredenen be stond uit hen, die den 30en Januari hun baantje verloren hadden en die het nu langzamerhand tijd vonden om zich weer eens bij het volk te presenteeren. Maar hun ongeschiktheid is nu eenmaal aan geboren en het Duitsche volk moet niets meer van hun ambtelijke of parlementaire bekwaamheden hebben! Als derde groep van destructieve ele menten noem ik de revolutionairen van 1918, die van die revolutie een revolutie voor altijd zouden willen maken, een revo lutie zonder einde en zonder matiging en tot welke groep de mannen van generaal Schleicher o.a. behoorden. Zij verweten ons, dat wij de rechten van het volk vertrapt hadden. Wij hebben het zelfbestemmingsrecht van het Duitsche volk niet overweldigd, maar slechts al die usurpatoren vernietigd, die de toekomst Van het derde Duitschland in den weg stonden. Wij hebben slechts een autoriteit willen scheppen, waaraan ieder zich vrij willig onderwerpt. En dan waren er de muiters van 30 Juni, die vroeger met ons mee opgetrokken zijn tegen den vorigen staat, maar die inner lijk zonder discipline gebleven zijn. en die na onze revolutie geen werkzaamheid meer vonden voor hun pathologischen rusteloo- zen drang naar daden. Ten slotte waren er de nietsdoeners, die ai te gemakkelijk mopperaars werden, omdat alles niet naar hun zin gaat. Dit yoikje zou weer een staat in den staat wil len vormen, maar zij zijn in zoover ge vaarlijk, omdat zij door hun nietsdoen te veel tijd hebben voor de verspreiding van geruchten, leugens en halve waarheden. De actie voor de nieuwe revolutie. De geruchten over de noodzakelijkheid van een nieuwe revolutie worden eindelijk zoo sterk, dat de rijksregeering er zich niet langer bulten kon houden. Wij moesten den oorsprong dezer geruchten nagaan en wij stuiten al spoedig op ver schillende verschijnselen, die de stafchef Roehm, tegen mijn uitdrukkelijk bevel in, in stand hield of trachtte in te voeren, om de S.A. van haar oorspronkelijk doel meer en meer te verwijderen. De lichting 1933 werd op alle mogelijke wijze bij be vorderingen voorgetrokken en de oude, trouwe medestrijders werden achterge steld, Op zoogenaamd intellect werd meer gekeken dan op trouw en eerlijkheid aan de beginselen. Ik heb er Roehm eerst op gewezen, maar in April en Mei kreeg ik absolute bewijzen in handen, dat S.A.- leiders zich met een nieuwe revolutie be zig hielden en bondgenooten zochten. Nog drie maanden geleden was de par tijleiding overtuigd, dat het ging om het lichtzinnige gezwets van politieke reactio nairen. marxistische anarchisten, of alle mogelijke kankeraars, waarvoor alle grond ontbrak. Ik had echter maatregelen ge troffen voor een nieuwe propagandacam pagne. Zij moest de reeds weer opduiken de geruchten van een nieuwe revolutie nagaan en zoo mogelijk de bronnen dei geruchten opsporen. Het bleek dat in de hoofden van eenige hoogere S.A.-aan- voerders gedachten opkwamen, die tot ernstige bedenkingen aanleiding moesten geven. Hitier vatte dit aldus samen: 1. In strijd hiet mijn uitdrukkelijk he vel en met de mij door den vroegeren stafchef Roehm gegeven verklaringen was een soort mannen in de S.A. geko men, die de homogeniteit van deze bij zondere organisatie in gevaar bracht. 2. De Nat.-soc, wereldbeschouwing raak te in bedoelde hoogere S.A.-kringen steeds meer op den achtergrond. 3. De natuurlijk ontstane betrekking tusschen partij en S. A. werd langzamer hand losser. 4. De bevordering tot S.A.-leider 'oleek bij onderzoek te geschieden op zuiver uiterlijke gronden van vermeende intel- lectueele bekwaamheid. Een groot aantal der oudste en getrouwste S.A.-mannen werd bij de benoeming In leidende functies overgeslagen, terwijl de in de beweging niet bijzonder hoog aangeslagen lichting 1933 op onbegrijpelijke wijze bevoorrecht werd. 5. Het optreden van deze voor het grootste deel niet met de beweging ver groeide S.A.-ieiders was even on-natio- naalsocialistïsch als dikwerf bepaald stuitend. Juist in deze kringen vond men echter een bron van onrust in de S.A. en wilde men het gebrek aan practisch nationaal-socialisme door nieuwe revolu- tie-eischen wegwerken. Ten aanzien van de S.A. verklaarde Hitler: In strijd met mijn bevelen, werden deze effectieven buitengewoon uitgebreid: de natuurlijke banden tusschen de partij en de S.A. verslapten. Bij de promotie van leiders werd voorkeur uitgeoefend en stappen in dit verband bij Roehm hadden geen enkel resultaat. Het werd duidelijk, dat bepaalde groepen van hooge leiders bezig waren om de S-A.-troepen van de partij los te maken. Er werden gedurende de maand Mei talrijke beschuldigen tegen de S.A.-leiders ontvangen, waarbij gewezen werd op slecht gedrag en excessen. Het werd dui delijk, dat Roehm ambitieuze plannen koesterde. Ik aarzelde om tegenover Roehm een beslissing te nemen. Roehm verkreeg contact met generaal Von Schleicher. Deze was van meening, dat het tegenwoordige regime niet moest voortduren, dat het leger, de marine en alle nationale organisaties geconcentreerd moesten worden in handen van Roehm, dat Von Papen ontslagen diende te wor den en vervangen door een misdadiger zonder scrupules, wiens naam met een A begint en dat men mij, Hitier, voor het oogenblik diende te handhaven. Ik heb de revolutie neergeslagen, voor zij tijd had om in actie te treden (luid applaus) Hij. die de hand opheft, om een slag toe te brengen, moet weten, dat dat zijn dood beteekent. Onder de samenzweerders noemde Hit ier vervolgens generaal Von Bredau en Gregor Strasser, die konden ontsnappen. In de maanden April en Mei namen deze plagen ononderbroken toe. Voor het eerst ontving ik in dezen tijd echter ook gedocumenteerde mededeelingen over be sprekingen van hoogere S.A.-leiders, die niet anders dan *een grove onbehoorlijk heid kunnen worden genoemd. Voor het eerst werd mij in eenige gevallen duidelijk bewezen, dat in dergelijke besprekingen op de noodzakelijkheid eener nieuwe revo lutie gewezen werd, dat de leiders bevel kregen zich voor een dergelijke revolutie voor te bereiden. Roehm trachtte al deze pogingen te dwarsboomen en noemde ze verdekte aanvallen tegen de beweging. De uitvoering van de plannen der- samenzweerders zou van mijn zijde on- verzettelijken tegenstand ontmoet heb ben Ik heb von Hindenburg, den opper- ster chef van het leger, den eed gezworen. Zijn persoon is onaantastbaar voor ons allen. Ik heb hem de belofte gedaan, dat ik de rijksweer zou handhaven als een niet-politiek instrument. Roehm had onder het voorwendsel van liefdadige doeleinden millioenen marken vergaard. Hij vormde en betaalde daar mee terroristische troepen, welke beston den uit aartsmisdadigers. Ten slotte trof Roehm, inziende dat hij l RECLAME- 4431 OP een der mooiste punten der Kagermeren en wel op het schiereiland gelegen aao den doorgang van het Zwellend naar den Spijkerboor wordt op ongeveer 750 meter afstand van het bekende dorpje de Kaag en van daaruit over land te bereiken langs een dijk overwelfd door aan beide zijden staande boomen, een O NATUURBAD AANGELEGD Alhoewel gestreefd is om in overeenstemming me de omgeving aan het geheel een zoo landelijk mogelijk aanzien te geven wordt toch den aan staanden bewoners van het natuurbad een zoo GROOT MOGELIJK COMFORT geboden Volgens de eischen des tijds worden aangelegd Een haven met aanlegsteigers, een zwemin richting met spring- en glijplanken, een apart afgezet ondiep Kinderbad, een Strandbad, Kinderstrand en Speelweide met diverse attrac ties, verder bergplaatsen voor cano's enz. Langs het water en op mooie punten van het Natuurbad, hetwelk een totaal oppervlakte heeft van ongeveer 20 000 vierkante meters worden in modernen landhuisstijl gebouwd een aantal ZOMERHUIZEN OP BETONNEN VOET Vanuit ieder huis heeft men een fraai uitzicht over de plassen en omgeving, terwijl ieder huis o a bevat: Een woonkamer met banken en rustbed, een slaapkamer met vaste bedden, (stalen gezond heidsmatrassen) een keuken met granieten goot steen, W,C. en verder diverse kasten, benevens een overdekte veranda, leder huis heeft on geveer 250 meter bijbehoorende tuin afgezet door struiken en boomgewas De huizen wor den gemaakt met dubbele wanden en van binnen betimmerd met origonpine hout in vak- verdeeling, geschilderd in diverse kleuren. De keuken en W C worden geheel wit geschilderd Iedere kooper van een dergelijk huis verkrijgt tege lijkertijd 'n aandeel in den onbelasten eigendom van het Natuurbad met inbegrip van haven, zwem bad, strandbad enz. Dfe' koopprijs der huizen be draagt f 1850.- met inbegrip van het aandeel ad f 500 leder huis wordt met bijbehoorende plm 250 M2 grond op naam der kooper over geschreven De betaling kan desgewenscht in overleg met koopers worden geregeld. BEZOEKT ONS MODELHUIS TER PLAATSE Voor verdere inlichtingen, teekeningen enzoovoorts MIJ. NATUURBAD „DE KAAG" STATIONSWEG 72c, DEN HAAG niet op mij zou kunnen rekenen, bij zijn onderneming voorbereidingen om mij te verwijderen. Standartfuehrer Uhl heeft eenige uren vóór zijn dood bekend, dat hij zich met die taak zou belast hebben. De opstand moest beginnen met een aanval op de re- geeringsgebouwen en mijn arrestatie. Niet alleen Roehm, maar ook Ernst, Heines, Hain en anderen hebben in het bijzijn van getuigen verklaard, dat er bloedige gevechten van verscheidene da gen zouden plaats hebben. Ernst was te Berlijn gebleven, om daar de actie te leiden, terwijl de S.A.-troepen te Muenchen gealarmeerd werden. Het ingrijpen van Hitier en Goering. Toen moest ik een belissing nemen en om onheil te voorkomen bliksemsnel han delen. De muiters te Berlijn slaagden er in. van niet verdachte functionarissen pantserauto's voor de revolutie te ver krijgen. Hitler zette vervolgens uiteen, hoe hij te Muenchen en Goering te Berlijn en in Pruisen de actie van den dertigsten ge leid hadden. Nog slechts enkele dagen geleden is de vraag gesteld, of niet een rechtbank had moeten veroordeelen. Met stemverheffing zeide Hitier: „Ik was verantwoordelijk voor het lot der Duitsche natie en daardoor opperste rechter." De woorden werden met langdurige bij valsbetuigingen en heilgeroep ontvangen. Muiters zijn altijd door geweld tot de orde geroepen. Slechts één staat heeft daar van geen gebruik gemaakt en is dan ook ineengestort, namelijk Duitschland. Ik wil en ik heb bevolen iedere bron van vergiftiging uit te roeien. Mijn verder be vel was bij iedere poging tot tegenstand terstond van de wapenen gebruik te ma ken. De natie moet weten, dat haar be staan en de waarborgen voor orde en vei ligheid door niemand ongestraft kunnen worden bedreigd. De bedriegers moeten weten, dat dit zeker hun dood is. Een ieder moet weten, dat rang noch positie van verantwoordelijkheid en straf uitge sloten is. Ik zal wederom orde scheppen, als dezelfde verschijnselen zich voordoen. Geen volk en geen leiding kan ervoor, dat er slechts individuen zijn. In Frank rijk heeft men Stavisky leeren kennen, ook bij ons nat.-socialisten kunnen der gelijke individuen voorkomen. Doch een volk is geen volk, als het niet de kracht heeft dergelijke parasieten te vernietigen. Wie tegen Duitschland handelt, pleegt landverraad en heeft zijn leven verbeurd. Een buitenlandsch journalist heeft erop DE ONZEKERE FACTOR DUITSCHLAND. Nog steeds hangt de onzekerheid over hetgeen er nu eigenlijk in Duitschland heeft plaats gevonden. Of zou Hitler in den bijeengeroepen Rijksdag juist de ge heimzinnigheid hebben opgeheven, ter wijl wij dit schrijven? We zullen het moe ten afwachten. In een tweetal interviews, die de Fuehrer heeft toegestaan, heeft hij geen onthullingen gedaan, slechts in al- gemeenen zin herhaald, dat, om een bloedbad te voorkomen als gevolg van een dreigende nieuwe revolutie uit de gele deren der leiders der S. A. moest worden opgetreden, als geschied is. Daarmede is zelfs de kleinste poging om in het buitenland een betere stemming te wekken ten aanzien van de executies, uit gevoerd zonder vorm van proces en dus zonder eenigen rechtsgrond, nagelaten. Integendeel heeft Goering de ontstemming nieuw bloed toegevoerd door zijn verkla ring, kort en krachtig, dat de wil van den Fuehrer wet is; m.a.w. dat er geen rechts zekerheid meer bestaat Zooals wij in een vorig overzicht reeds opmerkten, heeft dit uitblijven van eeni ge verklaring gereede aanleiding gegeven tot allerlei geruchten in de buitenl. pers. die in Duitschland opgeld deden. Zelfs gewezen, dat de vrouwen en kinderen der terechtgestelden de eigenlijke slachtoffers zijn. Er zijn steeds slachtoffers door de schuld van den man. Zij dragen slechts een deel van het leed. dat misschien tien duizenden vrouwen hadden moeten dra gen, ais de daad gelukt was. Een buiten- landsche diplomaat heeft gezegd, dat Schleicher en Roehm slechts onschuldige besprekingen hebben gevoerd. Ik heb daarover met niemand van gedachten te wisselen. Op politiek gebied is men het nooit eens over de opvatting wat onschuldig is of niet. Als men met een buitenlandschcn staatsman afspraken maakt en mijn strengste bevelen geheim houdt, dan laat ik zulke mannen doodschieten. Nadat het gevaar geweken was, heb ik om te verhinderen dat het tot een lynch partij zou komen, 's Zondags bevel gege ven. alle verdere vergeldingsmaatregelen achterwege te laten. Na degenen genoemd te hebben die te rechtgesteld werden en zelfmoord hadden gepleegd voegde hij er aan toe: Een aantal daden van geweld, welke in geenerlei verband stonden met de poging tot opstand zullen voor de gewone recht bank komen. Ik heb het vertrouwen, dat wanneer het lot mij van mijn post mocht roepen, mijn opvolger op dezelfde wijze zal handelen en wanneer hij ook moet verdwijnen, dat een derde man de veiligheid van het volk en de natie zal handhaven met niet min der beslistheid. De bewering dat von Papen, Seldte en andere leden van het kabinet betrekkin gen met de muiters onderhielden worden tegengesproken .door het feit, dat een van de eerste doeleinden van de muiters was om deze mannen te vermoorden. In totaal waren bij de jongste gebeurte nissen 77 personen gedood, waaronder 19 leiders der „zwarte troepen", die allen ge fusilleerd zijn. Dertien S.A.-leiders verzet ten zich tegen hun arrestatie en drie pleegden zelfmoord. Hitier verklaarde verder, dat zijn ver trouwen in de S.S. nooit geschokt was, en dat hij ook de S.A. zijn vertrouwen kon hergeven. Drie maal had de S.A. het on geluk, leiders te hebben, die gehoorzaamd moesten worden en hun mannen bedro gen, doch zoodra het verraad onthuld werd bleven de verraders alleen staan. Doch zoo goed als de S.S. zijn trouw heeft doen blijken, zal men er ook in slagen, de S.A. volgens de richtlijnen van Hitler te ver jongen en te versterken. Binnen enkele weken zal het bruine hemd weer de Duit sche straten beheerschen en een ieder duidelijk te verstaan geven, dat het natio- naal-socialistische Duitschland thans nog sterker is, omdat het een zware crisis wist te doorstaan. In zijn slotperroratie verklaarde Hitier, dat hij millioenen voormalige tegenstan ders gratie had gegeven, terwijl andere millioenen vrijwillig naar het nationaal- socialisme waren gekomen om mede te werken aan den opbouw van den nieuwen staat. Evenals hij anderhalf jaar geleden alle toenmalige tegenstanders zijn verzoe ning heeft aangeboden zou hfj ook thans nieuw vertrouwen willen toezeggen aan allen, die hebben deelgenomen aan deze waanzinnige handelwijze. De problemen die er nog zijn kunnen niet opgelost wor den door opstand en chaos. Hitier eindig de zijn rede met de woorden: „Zooals ik bereid ben voor de historie de verant woordelijkheid op mij te nemen voor de dooden van dezen opstand, zoo ben ik vastbesloten, het dierbaarste te verdedi gen dat ons op deze aarde gegeven is: het Duitsche volk en het Duitsche Rijk. Nadat Hitier zijn rede beëindigd had, nam Rijkspresident Goering het woord en dankte Hitier voor alles, wat hij voor het Duitsche volk, voce- de Duitsche natie had gedaan. De Rijksdag heeft nogmaals de moeilijke uren meebeleefd waarin de lei der de redder van het geheele Duitsche volk is geweest. Goering zelf had twee maanden geleden den chef van den staf der S.A. bijna op de knieën gesmeekt, zijn trouw aan den leider en het Duitsche volk niet te breken. Met lachende geringschat ting had Roehm toen echter reeds beslo ten, den dolkstoot toe te brengen. Goe ring verklaarde, getuige te zijn geweest van de smart van den leider om het ver breken van de trouw door diegenen, die eens zijn vrienden waren. Het Duitsche volk weet thans echter, dat het rustig kan leven en werken. Naarmate de nood groo- ter is, is de leider sterker. Hij heeft zijn eigen persoonlijkheid gegeven. Zooals de leider zelf had gezegd: slechts één man kon den samenzweerders tegemoet treden. En zoo weet het Duitsche volk thans, dat het altijd weer dezelfde man zal zijn, die vooraan alle nood en alle gevaren zal trotseeren. Aan het slot van zijn rede stelde Goe ring de volgende resolutie voor, die door den Rijksdag onder stormachtig applaus werd goedgekeurd. „De Rijksdag keurt de verklaring der Rijksregeering goed en dankt den Rijks kanselier voor zijn actieve en vastberaden redding van het vaderland van burger oorlog en chaos." Hollandsche en Scandinavische kranten werden bij hopen gekocht in Duitschland: licht, dat men er iets van begreep! De in het Duitsch verschijnende Zwitsersclie bladen verkochten natuurlijk heele opla gen In een ware donder-rede is Goeb- bels tegen de buitenl. pers opgetreden, terwijl de meeste bladen werden verbo den. Het gaf op wel bijzonder eigenaar dige wijze blijk, dat de Duitsche^ leiders niets, maar dan ook letterlijk niets be grijpen van de mentaliteit van het bui tenland, dat natuurlijk zeer ontstemd werd door Goebbels; rede. Zelfs den vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers in Duitschland is deze* rede te gortig geworden, want, hoezeer Goebbels waarschuwde, dat bij handha ving van hun berichtgeving uitzetting het gevolg dreigde te zijn, hebben zij het ge waagd op een bijeenkomst te Berlijn een motie aan te nemen, die getuigt van diepe verontwaardiging en tevens van den moed der overtuiging! Deze motie zegt: „De buitengewone algemeene verga dering van de Vereeniging der Buiten- landsche Pers, bijeengeroepen om stel ling te nemen ten opzichte van de ra diorede van rijksminister dr. Goebbels, constateert, dat reeds door de openbare meening der wereld een antwoord is ge geven. Bovendien legt de algemeene vergade ring er den nadruk op, dat de vereenig- de buitenlandsche correspondenten in de vervulling van hun beroepsplicht en getrouw aan de traditie van hun orga nisatie, zich steeds hebben ingespannen en nog inspannen om de waarheid tot haar recht te laten komen. Een der voorwaarden daartoe is een juiste, be trouwbare en snelle informatie." Een geheel ander geluid daarentegen deed Hitler's plaatsvervanger Rudolf Hess hooren te Koningsbergen, waar hij nog eens plechtig verzekerde van Duitschland's oprechten wensch naar vrede en samen werking met het buitenland. Is het won der, dat men er geen raad mee weet? In de „Figaro" schrijft Wladimir d'Ormesson dan ook o.a.: „Rede van Hess, rede van Goebbels hoe den weg te vinden in deze kakopho- nie? Wat beduidt die afwisseling van glimlachjes en gebalde vuisten? Denkt men dat het waarlijk mogelijk is, ver standige en practische politiek te voeren wanneer men dergelijke procedé's tegen over zich vindt? Ziedaar het drama van Duitschland en van Europa. Den eenen dag hoort men menschelijke taal. Men gevoelt zich getroffen en zegt: Wie weet? En den dag daarop volgt naakte, grijn zende waanzin. De Duitschers toonen zich gebelgd over onze gereserveerdheid. Maar zij zijn het zelf, die ze ons op leggen." Of was de rede van Hess slechts een tegenzet in het politieke steekspel, dat momenteel wordt geleverd? Zij kwam toch juist tijdens het bezoek van den Franschen, minister Barthou aan Londen! De indruk werd sterk gevestigd, dat Duitschland nog eens den Engelschen tegenstand tegen de politiek der regionale verdragen van Frankrijk wilde aanvuren. Maar dan is dat geducht tegengevallen, want Barthou kan. 11a zijn successen in het Oosten en op den Balkan, tevreden zijn over zijn Engelsche reis. Engeland heeft zijn verzet tegen der gelijke verdragen opgegeven, heeft zelfs beloofd het Fransche streven naar een Locarno voor het Oosten te zullen steunen, mits de grondslag voor zoo'n verdrag is: wederkeerigheid in gelijke rechten! Zelf daaraan deelnemen zal het niet, waar het immers geen nieuwe verplichtingen op het vasteland meer wil aanvaarden. Boven dien bewilligt Engeland in het toetreden van sovjet-Rusland in den Volkenbond, als de sovjets alle verplichtingen daarvan accepteeren! Men ziet, met leegê handen keerde Barthou niet huiswaarts! Een Locarno-verdrag voor het Oosten zal ook Duitschland moeten omvatten en dientengevolge komt machinaal de kwestie der Duitsche rechtsgelijkheid weer naar voren. De veronderstelling is niet te ge waagd, dat Engeland er voordeel in ziet, dat deze affaire opnieuw op de proppen komt. Een erkenning van Frankrijk van dit principe brengt automatisch Duitsch land in de gelegenheid, om terug te kee- ren tot den Volkenbond, waaruit het zoo hals over kop de vlucht nam tot eigen schade. En zoo zou in de Ontwapenings kwestie weer eenig licht komen, voor zoo ver als daarvan sprake kan zijn. nu diverse landen hun luchtmacht aanzienlijk gaan uitbreiden; Engeland zelf in de eerste plaats En nu schijnt in niet al te verre toe komst Barthou werkelijk een bezoek te zullen brengen aan Rome. De Fransche minister zou Italië zoo gaarne willen doen deelnemen aan een Middellandsehe zee pact. Totdusver staat Italië pal daar tegen over. maar Barthou schijnt een duivels kunstenaar op dit punt! Tenslotte nog even een uitstapje naar Oostenrijk, waar het kabinet Dollfuss be langrijke wijzigingen heeft ondergaan. Onverwachts is dit niet gekomen, men zag het groeien, waar de Landbond zich meer en meer affscheidde van de ingeslagen regeeringsrichting. zoodat de ministers uit die partij een blok aan het been werden. Dollfuss is krachtiger dan ooit naar voren gekomen en wordt langzamerhand ook een Mussolini in het klein, gezien de vele functies, die in zijn handen zijn gelegd! Een krachtige poging schijnt thans te zullen worden gedaan, om het nationaal- socialistisch verzet te breken en na het gebeuren in Duitschland ziet het er niet slecht uit; velen zijn de oogen open gegaan! Vraag; Mijn populieren hangen vol met deze soort uitwassen, waarin zich veel luis bevinden Wat kan dat zijn en hoe het weg te krijgen? J. P. R. te L. Antw.: De uitwassen zijn galblaasjes, veroorzaakt door een insect. De groei wordt daardoor plaatselijk gestremd en door de aanhoudende droogte heeft zich hierbij nog gemengd bladluis. U zult alles moeten wegknippen of wachten tot er flink regen komt, welke een en ander doet verdwijnen en de groei weer bevor dert. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw", -

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9