CHIEF WHIP SUPERIEUR IN KWALITEIT EN SMAAK EN DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID 10 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 Juli 1934 17!° BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. RECLAME. 4458 VOOR I 2 Trianon-theater. Van het voorpro gramma dient allereerst genoemd de voor treffelijke Polygoon-reportage van de uit vaartplechtigheden van ZKH Prins Hen drik, welke worden voorafgegaan door tal van Beelden uit 's Prinsen leven en die ge tuigen van Zijn warme belangstelling in het wel en wee van het Nederlandsche volk Ook de tafreelen uit den stoet te Den Haag en Delft zijn prachtig weergegeven. ..Die Zwei vom Süd-Express" is de ge schiedenis van twee gezworen kameraden, een machinist en een stoker, tusschen wie eert meisje verwijdering dreigt te brengen. Ten onrechte verdenkt de machinist zijn vriend ervan, dat deze evenals hij verliefd is op hetzelfde meisje. Bijna komt het tot een breuk, maar op het juiste tijdstip komt de machinist tot het inzicht, dat zijn aan gebedene zijn liefde niet waardig is en het slot brengt de blijde verzoening tusschen de beide zwarte VTienden op de locomotief. Trude Berliner, Otto Wernike en Ernst Busoh spelen de hoofdrollen in de majes tueuze omgeving der Beiersche Alpen. .Tarzan de Ontembare" is, zooals men begrijpen zal, 'n vervolg op Buster Crabbe's eerste creatie als Tarzan de Aapmensch. Het is ook thans weer een onwaarschijnlijk verhaal van wel heel toevallige ontmoe tingen in de wildernis van Centraal- Afrika, maar dat niettemin van het begin tot het einde boeit door de interessante dierenopnamen en de spannende gevech ten tusschen de dierlijke junglebewoners en Tarzan, wiens menschelljke affecties toch niet dusdanig zijn afgestompt, dat hij niet a prima vista tot over zijn ooren verliefd zou worden op een lieftallige jongedame, die temidden van leeuwen, tijgers, krokodillen en haaien op zoek is naar haar vader, een ontdekkingsreiziger. Tarzan brengt haar waar zij wezen wil, maar voor het zoover is zijn er heel wat moeilijkheden te overwinnen en deze zijn weer kinderspel in vergelijking tot de pro blemen hoe uit de handen van een dweep zieke godsdienstige secte te blijven. De prestaties van den Olympischen zwem- kampioen grenzen weer aan het ongeloof lijke en zullen ook thans niet nalaten wederom vele bezoekers te trekken. o De kapitein P. Taconis, de le luit. P. Schoonenberg. de 2de lult. L. W. C. Adank en J. Bunschoten en 7 reserve-officieren worden op 16 Juli e.k. gedetacheerd te Legerplaats Oldebroek. Geslaagd voor het Mercurius-examen Nederlandsche Handelscorrespondentie, de heer G. J. v. Houten, leerling van „Kennis is Macht" alhier. Geslaagd voor het MTTLO-examen te Utrecht mej. Toop Bleijs, leerlinge van het Pensionaat St. Jozef te Woerden. Onze stadgenoot, de heer J. P. Olivier verwierf het einddiploma bouwkunde van de Middelbare Technische Schooi te Haarlem. Te Deventer slaagde voor het eerste gedeelte akte N XIX (Landbouw-huis- houdonderw.) mej. B. van Sermondt, alhier. Zondag 22 dezer rijdt er een goed- koope trein naar Alkmaar en Den Helder, tot en met Zondag 2 September een goed- koope trein naar Arnhem en Nijmegen. Men zie ook de advertenties in dit Blad. Hedenmorgen omstreeks halfelf is mej. M. op de Haarlemmerstraat nabij de Korte Duizenddraadsteeg aangereden door een taxi, waardoor zij een hoofdwonde be kwam en door den Eerste-Hulpdienst ver bonden moest worden. Hedenmiddag wordt in het pand Haarlemmerstraat 70 (voorheen het Leid- sche Fruitpaleisl de Eerste Leidsche Pa pierhandel van den heer G. A. Vogelsang gevestigd. Deze zaak was eerder gehuis vest op de Hooigracht 37 en Haarlemmer straat 251 en is thans speqjaal Ingericht voor de grossiers tn het behangerswerk. De grootere winkelruimte liet wederom uit breiding der voorraden toe. Een veehandelaar, wonende op de Mare, heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een 2-jarig wit schaap. Gistermiddag reed de manufacturen- handelaar T. K. met een motorbakfiets op den Heerensingel, terwijl hij zijn 5-jarig zoontje in een wagentje achter zich aan trok. Door de een of andere manoeuvre raakte dit wagentje uit de koers en kwam op de linkerweghelft, terwijl juist op dat oogenblik uit de tegenovergestelde richting een taxi naderde. De chauffeur hiervan wist door zeer krachtig remmen te voor komen, dat het ventje overreden werd, doch het bekwam toch verschillende ont vellingen. Dank zij de groote tegenwoor digheid van geest van den taxi-chauffeur werd de onvoorzichtigheid van den vader dus niet al te zwaar gestraft. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam zijn geslaagd voor het propaedeutlsch examen theologie de heeren G. D. L. Bre- derveld 'cum Iaude) en A. G. van der Stoel, beiden alhier. In verband met de wenschelijkheid om aan de psychiatrische inrichtingen voortaan uitsluitend leerling-verpleegsters aan te stellen, die in het bezit zijn van een U.L.O-diploma of althans een oplei ding hebben genoten, die minstens gelijk te stellen Is met 2 jaren uitgebreid lager onderwijs, wordt verwezen naar een ad vertentie in dit Blad, betreffende de In richtingen .Endegeest", .Dhijngeest" en „Voorgeest". Nog beter voorbereid voor de verpleeg stersloopbaan zijn meisjes, die behalve behoorlijk ondeiwrijs ook een opleiding aan een erkende huishoudschool hebben door- loopen: dus b.v. zij, die den tweejarigen voorbereidenden cursus met vrucht heb ben doorloopen, terwijl de voorkeur zal worden gegeven aan die leerlingen, welke het schooldiploma voor huishoudkundige of hulp in de huishouding hebben ver worven. Naar wij vernemen is het Loc aal- Comité voor de Unie „Een school met den Bijbel", er in geslaagd Zijne Excellentie dr. H. D. Broekhulzen, gezant van de Zuid- Afrikaansche Republieken, bereid te vin den om te spreken op den bekenden Dank en Bedestond, welke elk jaar in September wordt gehuoden in de Hooglandsche Kerk alhier Te zijner tijd volgen nadere aan kondigingen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitler's rede Het Oostelijk Locarno. De groote rede van Hitler is er dan geweest over de gebeurtenissen van 30 Juni J.L Men zie voor deze rede zelf het Derde Blad. Voor de derde maal sinds het Nazi-bewind officieel is ingevoerd, ls de Rijksdag bijeengeweest! Kan men nu zeggen, dat de gebeurtenis sen in Duitschland opgehelderd zijn' Wij zouden het niet gaarne beweren. De revolte in de gelederen der S.A. is zeer duidelijk verklaard, omtrent von Schlei cher blijft echter nével hangen en waarom b.v. de medewerkers van von Papen en de leider der R.K. actie Klaussner moesten vallen, het is zelfs met geen woord aan gegeven. Voor het binnenland was de rede ech ter pathetisch en effectvol als zij mag heeten een nieuwe stimulans voor de Jetwat gedaalde geestdrift. Opnieuw laaide de Fuhrer ln den Rijksdag de grootsche verovering toe. Maar zal deze toestand bieven tegen de koele nuchterheid, die in zekere kringen zal blijven, waar men zal blijven vragen: waarom? In het buitenland zal o. i. de rede niets veranderen en het oordeel niet worden ge wijzigd De volle verantwoordelijkheid voor het optreden, dat hij dekt met zijn volle autoriteit heeft Hitler aanvaard. Dat de Rijksdag hem dechargeerde, zegt natuur lijk niets! Het oordeel over zijn doodvon nissen zonder vorm van proces laten wij gaarne aan de geschiedenis. Officieele ophelderingen omtrent de rede tegen Hitier, welke generaal Johnson gisteren in Iowa gehouden heeft, wer den verzocht door den Duitschen zaak gelastigde te Washington Volgens Reuter heeft de Amerlkaansche minister van Buit. Zaken er de aandacht van den Duitschen zaakgelastigde op gevestigd, dat Johnson in zijn persoon lijken naam gesproken heeft en niet voor de regeering. Engeland laat geen gras groeien over zijn belofte aan Barthou de actie voor een Oostelijk Locarno te steunen De Engelsche gezant te Berlijn heeft zicli reeds tot de Duitsche regeering gewend om haar stand punt ten opzichte van een Oostelijk Lo- camopact te vernemen. In zijn onderhoud met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Neurath heeft hij uiting gegeven aan de meening der Engelsche regeering. dat het toetreden van Duitschland tot een dergelijk pact den vrede in Europa zeer zou bevor deren. De Duitsche bladen zijn echter weinig geestdriftig. Zij wijzen er op, dat het Oostelijk Locarno-verdrag niet, zooals men verwachtte, begint met de verplichting bij opduikende moeilijkheden, besprekingen aan te knoopen, maar met wederzijdsche hulpverleening. Het stelt militaire actie, die sedert het Volkenbondsverdrag niet als de „ultima ratio" der internationale poli tiek geldt, voorop, met een vanzelfspre kendheid. die verbluffend is. Het is in wezen een militair pact, dat in de ge daante van een Oost Locarno, in de plaats I van de vredesgaranties van het Volken- I bondspact gesteld zal worden, om even tueel de spoedige, gelijktijdige inwerking treding van Franse he militaire allianties in Oost-Europa te verzekeren. Theoretisch zijn misschien verschillende combinaties in geval van een conflict mo gelijk; in werkelijkheid zijn echter alleen mogelijke fronten door afzonderlijke over eenkomsten tusschen Frankrijk, Rusland, de Kleine Entente, enz. bindend vastge legd. De pactontwerpen ondermijnen het Vol kenbondsstatuut, doordat zij de houding der deelnemers voor bepaalde eventuali teiten éénzijdig vastleggen en de speel ruimte voor nlet-militaire oplossing der spanningen bedenkelijk beperken. De be sprekingen der Geneefsche instanties zou den de laatste mogelijkheid van beïnvloe ding van den loop der gebeurtenissen ook theoretisch verliezen. Desondanks gaan de pacten uit van den terugkeer van Duitsch land tot den Volkenbond. De algemeen erkende behoefte aan her vorming van den Volkenbond werd voor de opstellers der pacten blijkbaar doelloos, doordat de bond blijkbaar volkomen ge maakt moet worden tot het orgaan der Fransche politiek van hegemonie. Deze politiek komt thans reeds daarin tot uiting, dat de toetreding van Rusland tot den Volkenbond door drie mogend heden voorshands beslist is, zonder raad pleging der bevoegde instanties en bij volkomen kennis der bevoegde instanties en bij volkomen kennis der bezwaren van verschillende staten, die ten minste een debat vereischt zouden hebben. Voortaan zou het steeds zoo zijn. dat alle voor Europa belangrijke besluiten tusschen Frankrijk en Rusland vastgesteld zouden worden. In plaats van een gestadige organische ontwikkeling zou men een politiek van het militaire „fait accompli" te verwachten hebben. Men vraagt zich af, waardoor Frankrijk de Engelsche goedkeuring verworven heeft, die op een volkomen ommekeer der poli tieke beginselen van Engeland neerkomt. Aldus de Duitsche j>ers! Een geweldige tegenvaller zal voor Duitschland ongetwijfeld zijn, dat Italië zich aan de zijde van Engeland heeft ge schaard. Het agentschap Stefani meldt: In de verantwoordelijke Intaliaansche kringen merkt men t.a.v. het Oostelijke Pact van wederzijdsche waarborg het volgende op: Dit pact heeft ten gevolge van de be sprekingen tusschen Barthou en Simon te Londen een radicale wijziging onder gaan. Oorspronkelijk misschien in anti- Duitsohen zin opgevat, is het thans, in de nieuwe voorstellen, zoodanig, dat het dit gevaar vermijdt, dat het de wederkee- rlgheid op het Westelijk front, tusschen Frankrijk en Duitschland, hetgeen Het bestuur van de afd. Leiden van den Venters- en Marktkooplledenbond „Onderling Belang" in landelijk verband, bestaat momenteel uit de volgende leden: C. Hoogeveen, 1ste voorzitter; M. J. van Steijn, secretaris-penningmeester Volders- deTsgracht 28; P. de Romijn, 2de voor- voorzitter; Blesheuvel, 2de secretaris, en Math. T, d. Haven. reeds gebeurd was ln het verdrag van Locarno, en op het Oostelijke front, tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland, op één lijn stelt. Dit protocol heeft bovendien de waarde nadrukkelijk de door Duitschland ge- eischte rechtsgelijkheid te erkennen, waar tegen geen enkel voorbehoud meer zin heeft. Italië, dat aan deze grenzen geen direct belang heeft en dat slechts alge meen belahg heeft bij het evenwicht in Europa heeft een gedragslijn gevolgd, welke samenviel met die van Groot- Brittannië, t.w. geen enkele nieuwe ver plichting boven die te Locarno aan te gaan, en een gunstige houding aan te nemen ten aanzien van een pact, dat door de besprekingen te Londen volkomen is gewijzigd, waardoor het den traditioneeien koers der Itallaansche politiek ls genaderd. Natuurlijk is het beslissende woord aan de belanghebbende staten. o- DUITSCHLAND. Een beroep op Hitler - Kedc van Mueller - Vonnis tegen Hermes. Een aantal vooraanstaande Engelschen van alle partijen heeft aan rijkskanselier Hitier een gezamenlijk request gezonden tengunste van de Duitsche pacifisten, die nog altijd in concentratie-kampen zijn opgesloten. Wij zijn van meening, aldus wordt ln het request verklaard, dat het een zeer gunstig effect zou hebben, op de openbare meening in Engeland en andere landen cn uw vredesverklaringen zou versterken, indien gij aan deze lieden amnestie zoudt verleenen. wy gelooven, dat een dergeiyke daad een groote hulp zou zijn om de huidige spanning in Europa te doen afnemen. Tot de onderteekenaars van het re quest behooren de bisschop van Birming ham. dr. Sheppard. Lord Ponsonby, mr. Frank Briant, Sir Walter Layton en de Deken van Canterbury. Een dergeiyk beroep op Hitier zal ook uit Polen, Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Nederland, Zwitserland, Spanje en de Vereenlgde Staten gedaan worden. Voor de Evangelische vereeniging te Kaiserlautern heeft ryksblsschop Muel ler een rede gehouden, waarin hy o.a. zelde: „Alles, wat thans voor de eenheid wordt gedaan, zou nooit zyn verricht, in dien wy niet de nationaal-socialistische revolutie gehad hadden. Er bestond en bestaat onveranderlijke en sterke inner- ïyke band tusschen het natlonaal-socia- llsme en de EvangeUscht kerk. Er zyn nog zekere moeiiykheden by den opbouw der kerk. aangezien er menschen zijn, die nooit willen medewerken en slechts wil len critiseeren. Men kan er ons geen ver- wqt van maken, wanneer ik die menschen nu eens tot de orde ropep. Ik heb niemand belet waarheid en cri- tiek van den kansel te verkondigen, maar ik verzet my er tegen, dat de kansel een podium van de kerkelqke politiek wordt. Het volk staat vreemd tegenover de kerk. omdat de theolgische wetenschap een we reld voor zichzelf heeft geschapen. De dominee moet erkennen, dat hij groote dagen van het Duitsche volk beleeft. Want achter dien tqd staat de groote worsteling om Christus en Zqn waarheid." De rechtbank te BerUjn heeft vonnis gewezen in het proces tegen oud-minister Hermes. Beklaagde werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, welke echter door de preventieve hechtenis vervallen. De kosten van het proces komen voor rekening van dr. Hermes. o FRANKRIJK. Henriot tegen Chautemps. De parlementaire commissie van onder zoek van de zaak Stavisky heeft opnieuw het rechtsche Kamerlid Henriot gehoord, die bewyzen heeft aangevoerd, dat mr. Pierre Chautemps tydens het minister presidentschap van zqn broer Camille wel degelijk een kamer had in het ministerie van buitenlandsche zaken, waar hy cliënten ontving. De getuige heeft voorts aangetoond, dat mr. Chautemps, als ad vocaat van verschillende menschen, wien een verder verbiyf in Frankrqk was ont zegd, gedaan heeft weten te krygen, dat dit verbod, ondanks het verzet van den prefect van politie, werd opgeschort of ingetrokken. Henriot betoogde, dat der- geiyke uitgewezenen zich te Parijs alleen tot mr. Pierre Chautemps die bovendien te Tours gevestigd was. wendden, omdat hy de broer van den minister was. Hen riot legde een in zyn bezit zijnden brief van mr. Chautemps over betreffende een tot uitwijzing veroordeelden cliënt en deelde mede. dat zoowel de advocaat Chautemps als zijn broer, de minister, zich veel moeite gegeven hebben om den brief terug te krijgen van den man, die hem aanvankelijk bezat. o ENGELAND. Groot debat in het Lagerhuis. Het Lagerhuis is gisteren geopend met een vraag van sir Herbert Samuel, die de regeering verzocht een formeele verkla ring af te leggen over den huldigen stand van zaken met betrekking tot de ontwa pening, en meer in het bijzonder met be trekking tot de regeeringspolitiek inzake de luchtverdediging. Samuel zeide, dat de liberale party vol ledig en definitief erkende, dat wanneer er ontwapening zou moeten komen dit alge- meene ontwapening zou moeten zijn en dat ook de labour-party nooit een poli tiek van eenzqdige ontwapening had aan vaard. Pariteit in de lucht beteekende gelijk heid in luchtbewapenlngen met de sterkste mogendheid binnen strijdafstand. De eenlge twee mogendheden binnen dezen afstand zijn Frankrijk en Duitschland en met betrekking tot Frankrijk verwacht niemand, dat er eenig onmiddeliyk gevaar bestaat, in verband waarmede de Britsche luchtstrijdkrachten zouden moeten wor den gebracht op gelijke hoogte, zonder dat gewacht zou kunnen worden op het resul taat van de ontwapeningsconferentie. Met betrekking tot Duitschland is nie mand van meening. dat de tegenwoordige Britsche luchtstrqdkrachten niet meer dan geiyk zyn met de luchtbewapenlngen welke Duitschland thans bezit. Samuel wees erop, dat de bewapeningen door verhooging een zwaren last zouden leggen op de belastingbetalers en drong er by de regeering op aan haar Inspanning te verdubbelen .teneinde tot een internatio nale overeenkomst te komen. Het Britsche volk heeft een krachtige antipathie tegen bondgenootschappen met welke Eurojpeesche mogendheden ook. Het ls geen voorstander van een politiek van evenwicht van krachten en ziet in dat een politiek van isoleering niet mogeiyk is. In zijn antwoord verklaarde de minister van buitenlandsche zaken sir John Simon o.m„ dat Engeland de voorstellen inzake een wederzydsch pact, waarbij de Balkan- staten, Rusland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Duitschland zouden zqn aangesloten, steunt, mits de basis van dit pact zy een zeer strenge principieele wederkeerigheid en mits Rusland lid wordt van den Vol kenbond. In het verder verloop van zijn rede deelde Simon nog mede, dat volgens de opvatting der Engelsche regeering de uit breiding van het systeem van waarborgen, voorzoover deze wederzydsch zyn ln uit drukking en bedoelingen, dienen tot de bevestiging van de grondslagen van den vrede en het herstel van het vertrouwen in Europa. De Engelsche regeering heeft du3 besloten openlijk te verklaren, dat een OosteUjk wederkeerig garantieverdrag, op de strengste beginselen van wederkeerig heid en opgevat met het werkeiyke doel, om de grondslagen van den wereldvrede te bevestigen, door een nieuwen grondslag van waarborgen te scheppen, den steun verdient van de Engelsche regeering. Simon had voorts juist heden een mede- deeling van Mussolini ontvangen, dat ook in Italië gepubliceerd zal worden, dat de houding van Italië als onderteekenaar van het verdrag van Locarno met die van Enge land overeenstemt, mits duideiyk begrepen worde, dat het verdrag van onderlingen waarborg geen enkele nieuwe verplichting voor Italië kan meebrengen. In dat geval beschouwt het deze regelingen op een basis van wederkeerigheid, als dergelijke voor stellen nieuwe mogeiykheden bieden voor de beperking van de bewapening en rechts gelijkheid inhouden, met welwillendheid. Simon vroeg het Lagerhuis hem zyn steun en aanmoediging te geven. Wat de ontwapening betreft, zeide Stolon, ten slotte, dat de Engelsche regee ring alles deed om de besprekingen te Genève tot een resultaat te voeren De moeiiykheden, die men daarby ondervindt, zijn geenszins een reden om niet in deze taak te volharden. Hy hoopte dat de regee ring in staat zou zijn dit zonder eenlge critiek te doen, een critlek. die slechts tot resultaat kan hebben, dat de vrienden van den vrede erdoor ontmoedigd worden. Na de rede van sir John Simon ver klaarde Austin Chamberlain, dat de rede hem bevredigd had. Hq was van meening, dat het bezoek van Barthou zeer vrucht dragend was geweest en hoopte, dat Duitschland zich by het Oosteiyk garan tiepact zou aansluiten. Churchill verklaarde, dat de voorstellen der Engelsche regeering een zeer grondlgen Indruk op hem hadden gemaakt. Eden besloot het debat met den dank der regeering uit te spreken voor de ontvangst, welke de uiteenzetting van sir John Simon by de verschillende partijen had mogen genieten. VEREENIGDE STATEN. San Francisco een belegerde stad. Tengevolge van de voortdurende uitbrei ding der stakingsbeweging geleek San Francisco gisteren op een belegerde stad. Uit vrees voor de algemeene staking hamsteren de huisvrouwen levensmiddelen en andere artikelen voor dageiyksch ge bruik. Door de Donderdag geproclameerde sta king der voerlieden is de aanvoer van levensmiddelen met auto's reeds stopgezet, zoodat de volgende dagen reeds gebrek aan levensmiddelen en andere artikelen te verwachten zal zijn. De levensmiddelen- voorraden zouden nog slechts voor twee dagen toereikend zyn. De vleeschvoorraden voor vijf dagen. Men behoeft niet te reke nen op verderen vleeschaanvoer, aange zien 2000 slagers lm staking z(jn gegaan. De directeur van den gezondheidsdienst heeft verklaard, dat de hygiënische toe stand der stad precair is. Intusschen sluiten de arbeiders uit de verschillende takken van bedrijf zich bq de stakingsbeweging aan. 2500 chauffeurs en 2600 arbeiders der wasscherqen zqn in staking gegaan. Li het geheel zyn 10.800 leden van vakvereenlgingen in staking uit sympathie met de 27.000 stakende haven arbeiders. Men verwacht, dat ook in andere haven steden aan den Stillen Oceaan, zooals Portland en Los Angelos, de algemeene staking zal worden geproclameerd. o IJMUEDEN, 14 Juli 1934 VISCHFRIJZEN. Tarbot per K.G. f, 1.00—0.85; Tongen per K.G. f. 1.700.95; Middelschot'per kist van 50 K.G. f. 15; Zetschol f.11—10; Kleine Schol f. 11.50—3.30; Schar f. 5.70; Pieter man en Poontjes f. 17. Aangekomen de stoomtrawler IJM. 73 met f. 2934 besomming en de loggers K.W. 5 met f. 506; K.W. 67 met f. 473; K.W. 41 met f. 543; K.W. 173 met f. 557; K.W. 70 met f. 544; K.W. 163 met f. 637; SCH, 266 met f. 134 besomming. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus." 12 Juli. Op ongeveer 57 gr. 12' Nbr. en 1 gr. 0' Ol. K.W. 47, 130 kantjes; K.W. 57, 180 kantjes; VL. 204. 70 kantjes; MA. 5, 210 kantjes; GDY. 32, 35 kantjes. Tus schen 57 gr. 40' Nbr. en 57 gr. 46 Nbr, en 0 gr. 28' Ol. en 0 gr. 50' Ol. SCH, 53, 200 kantjes; SCH. 89, 240 kantjes; SCH. 103, 50 kantjes; VL. 121, 245 kantjes; SCH. 223 niet geschoten; SCH. 310, 44 kantjes; VL. 150, 255 kantjes; VL. 156, 337 kantjes;1 GDY. 126, 40 kantjes. ■O- DE HARINGVISSCHERIJ. De aanvoeren blijven zeer matig en hier door hielden de prijzen zich tot begin van deze week goed. Wat verder in de week trad echter een beduidende daling in. De reden hiervan is, dat de aanvoeren reeds te groot zijn voor de vraag. Door den binnenlandschen handel wordt zeer veel opgeslagen ln de koelhuizen en dit ge schiedt eveneens door verschillende ree- ders, die niet bereid zijn hun haring tegen te lage prijzen af te geven. De qualiteit van de haring is ln het algemeen zeer goed en er wordt tot op heden zeer weinig afwqkend goed aangevoerd, dit komt ln hoofdzaak door de matige visscherij; de vischers hebben nu alle gelegenheid de haring goed te verwerken, wat van zeer groot belang is voor de houdbaarheid van de haring. Mede een gevolg van de daling der laatste dagen zal wel zyn de groote con currentie ln het buitenland. Engeland biedt voor pryzen aan, waar wy op het oogenblik nog niet met mee kunnen. De Duitsche visscherij is nu ook in vollen gang en er zyn reeds verschillende zeer groote ladingen aangevoerd. De kleine export, die nog naar Duitschland plaats vond, zal hierdoor nog weer belangrijk verminderen, wy zullen er wel rekening mede moeten houden, dat de Hollandsche exportprijzen zich aan die van het bui tenland zullen aanpassen. Jammer ls het daarom, dat geen regeling gevonden is, waardoor de pryzen voor het blnnen- landsch verbruik op een ioonend peil kon den blyven. Een tegenslag is weer, dat de groote verkoop van 70.000 vaten haring door Engeland naar Rusland, welke reeds offi cieel vaststond, nu ten allerlaatste nog dreigt te mislukken. Men schynt het over de financiering in Engeland niet eens te kunnen worden. De vangsten, welke op het oogenblik uit zee gemeld worden, zqn zeer slecht. Het ziet er dus voor de komende weken niet al te best uit; dalende prijzen en slechte vangsten. Dinsdag 1.1. is het laatste gedeelte van de vloot vrijgegeven om ter harlngvls- scherq uit te varen; echter zyn nog niet alle schepen uitgevaren. De beperking wat het aantal schepen betreft is dus nu ge heel opgeheven; alleen hebben we nog een kleine nettenbeperking. DE TREIL VISSCHERIJ, De prqzen voor de treilvisch blyven matig goed, zoodat de besommingen dien overeenkomstig zyn. Regelmatig verwis selen eenige trellloggers deze visscherij met de haring; het is nog niet bekend of er wederom een aantal trellloggers het ge- heele jaar deze visscherij zullen blyven uitoefenen. Natuurlqk wel de sohlpperree- ders, die hun schepen uitsluitend voor dB treilvisschertj hebben ingericht. JAPAN, Voortzetting der marine-politiek. Minister-president Okada heeft een be- lanrqke bespreking gehad met den minis ter van marine, Osoemi, en den minister van buitenlandsche zaken, Hirota, met be trekking tot de Japansche politiek Inzake de viootconferentie van 1935. Men verklaart, dat Osoemi er bq Okada op heeft aangedrongen de politiek der vorige regeering voort te zetten, t. w. ten eerste: een herzieningte vragen der vlootverdragen; ten tweede: de intrek king der formule inzake de vlootverhou- ding en ten derde: bewapeningspariteit O-l

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2