ONS PRIJSVRAAG-FEUILLETON 75$,e Jaargang ZATERDAG 14 JULI 1934 No. 22795 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JJfficfeele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DE BESLISSENDE DAG AANGEBROKEN! Het voornaamste Nieuws van heden. RADIO-TOESPRAAK VAN H. M. DE KONINGIN. LEIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentöën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aanbal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending v,an brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 O®. Noordeimkptein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PostchèqsR» eo Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week .'.'.v.f. 0.1» Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week O.lJ Franco per post f. 2.35 yp portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten behoeve van de door het Groepcomlté der R.-K. Verkenners „St. Joseph" op 't terrein naast de St. Joseph- kerk aan den Heerensingel, alhier, te hou den fancy-fair, voor* 28. 29 en 30 Juli a.s. ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen vervat in art. 2, sub a. en b., van de Winkelsluitingswet 1930. S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 4517 o HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vtn Leiden; Gezien het verzoek van P. Verhoef om vergunning tot het uitbreiden van de fa briek van fijne vleeschwaren In het per ceel Boerhaavestraat No. 9, hoek Kruis straat. kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie B. Nis. 2668 en 2925; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 28 Juli 1934 des voormiddags te hall elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gélegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Lelden, 14 Juli 1934. 4518 DE DEMPING VAN HET LEVENDAAL. A.s. Dinsdag openlijk feestbetoon van de oniwonenden. De algemeene rouw om het onverwacht overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik heeft den bewoners van het Levendaal de ge legenheid ontnomen openlijk uiting te ge ven aan hun vreugde over het feit, dat binnen afzienbaren tijd een lang en vurig gekoesterd ideaal, de demping van het Levendaal staat te worden verwezenlijkt. Al is daardoor de spontaniteit van hun vreugdedaad eenigermate in het gedrang geraakt, toch hebben zij besloten hun blijdschap daarover niet te verbloemen en a.s. Dinsdagavond aan de reeds eerder beraamde feestplannen uitvoering te geven. En al moge voor een enkeling de feest vreugde eenigermate worden getemperd door de in te voeren Baatbelasting de meesten brengen dat offer terwille van de goede zaak gaarne! toch zullen maar zeer weinigen in gebreke blijven deel te nemen aan den algemeenen vlaggentooi, waarin a.s. Dinsdag het Levendaal zal prijken. Wie een vlag heeft, behoeft geen aan sporing om ze uit te steken; wie ze niet heeft, trachte er een te leenen of wan neer de middelen dat althans toelaten er een te huren! Eenige buurtbewoners hebben zich ver- eenigd in een comité, dat de gelden heeft bijeengezameld om aan deze vlaggenpa- rade meerderen luister bij te zetten door s avonds van 810 uur „Werkmans Wils kracht" te doen concerteeren. Om kwart voor acht verlaat het wak kere korps van Gerardus Dik het repeti tielokaal in de Looiersstraat om via Groe- nesteeg, Hooigracht, Nieuwe Rijn en Kraaiersstraat zijn weg te vinden naar het Levendaal. Hier zullen tot 10 uur 's avonds muzi kale rondgangen plaats hebben, waarbij, naar ons ter oore kwam, verschillende at tracties op het programma staan. Zoo zal o.m. getracht worden over de drijvende vuillaag onbesmet den overkant te bereiken; zullen twee kano's naast elkaar probeeren den trechter naar het Plantsoen te passeeren, terwijl aan hen, die een flacon meenemen een gratis proefje van het onvolprezen „Eau de Le vendaal" zal worden uitgereikt. Gaat dat zien, gaat dat zien en ruiken!! eindexamens chr. h.b. school. Geslaagd voor het eindexamen B: J. 'J?' A Bonte, M. J. T. Donkers, mej. J. M. Elzenga. A. W. Heymans, G. L. v. d. CM<Tnfl £SSenaar' P' T- v- d- Ho£f Oegst- -r, Peyser, A. J. Klein, Oegstgeest, rot: 7 Voorschoten, A. J. Kwak A snmprm i tw'tH' Rotteveel, c. de Ru, mei ?T?,i Timmers Rijnsburg. Voorbm-ew "t6 faI de Bnin' Germain P WpS. ii Vhet Noordwijk, mej. riiooV Afgewezen 2 Waar geen Plaatsnaam is vermeld, is deze alhier. Heden is de groote dag daar! Wanneer men het feuilleton van heden gelezen heeft, moet men ons den naam toezenden van de(n)gene, diè(n) men vermoedt, de moordenaar te zijn. Ieder abonné mag aan deze prijsvraag deelnemen, waarvoor wij, zooals bekend, een prijs uitloofden van f. 25.te verdeelen bij meer dere goede oplossingen, in hoogstens 10 prijzen van f. 2.50 ieder. De oplossingen moeten uiterlijk Maandag a.s. om 3 uur bij ons binnen zijn. Men gelieve op de inzending duidelijk te vermelden: „Prijsvraag Feuilleton". Waar de beslissende dag toevallig juist op Zaterdag valt, behoeven jvij ons feuilleton geen dag stop te zetten en zullen wij Maandag gewoon voortgaan. Ieder deelnemer kan zich zelf overtuigen, of hij een goede speurneus heeft gehad DE DIRECTIE. DE KOOIKAPEL. Een bijeenkomst met de wijkbewoners. Wederom was gisteravond de nieuwe Kooikapel met een groote schare belang stellenden bezet. Het waren nu voorna melijk de wijkbewoners en zij, die finan- cleelen steun verleend hadden aan het bouwplan. Nadat deze samenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend, uitte de wijkpre- dikant, ds. Joh W. Groot Enzerink zijn groote vreugde over de tot standkoming van dit kerkgebouw. Met u willen wij van avond, al is dit dan op een andere wijze als Donderdagavond, aldus spr., dit bede huis eveneens wijden aan den dienst van God den Heere. Na gebed en het zingen van Gez. 50 1 en 2, werd Ps. 122 gelezen naar aanleiding waarvan ds. Groot Enzerink een overden kingswoord sprak. In het begin hiervan schetste spr. den 122sten Psalm als een optochtspsalm, waarmede de kinderen Is raels optrekken naar 't land hunner Va deren, naar het heiligdom Jeruzalem. Hoofdgedachte In dezen psalm is de blijd schap, die den oprechten feestganger ver vult. De pelgrim, die Jeruzalem aan schouwt en het heiligdom mag betreden, ls vervuld met blijdschap in zijn ziel.Zoo treden, aldus spr. ook wij tegenover u op. Ook wij zijn blijde, dat wij dit nieuwe be dehuis mogen betreden. Spr. toonde voorts aan de noodzakelijkheid van de stichting van de kapel om in verband hiermede de gemeente te danken voor haar groote of fervaardigheid. Vervolgens werd stilgestaan bij het laat ste gedeelte van den 122sten psalm, waar- In gesproken wordt van den vrede van Jeruzalem. Ook spr. hoopt, dat de vrede en saamhoorigheid in dit opzicht moge heer- schen in het midden der gemeente en wijk. Wij staan nog voor een moeilijke taak maar laten wij bedenken dat het hier Gods zaak is. Bij het licht van Gods Woord zullen wij wijzen op hetgeen voor tijd en eeuwigheid voor allen noodig is en hopen hier uit te dragen het Woord des Heeren: „niet door kracht of geweld maar door Mijnen Geest zal het geschie den, spreekt de Heere". Wij willen, aldus eindigde spr. zijn ernstige overdenking, door heel onze prediking het goede voor u zoeken. Psalm 122 3 werd hierna gezongen, waarna ouderling Lekkerkerker, als oud ste lid van het wijkbestuur en tevens als penningmeester, nogmaals allen hartelijk dankte voor de groote offervaardigheid door allen steeds betoond. Voorts wensch- te spr. ds. Groot Enzerink van harte ge luk met de totstandkoming van het kerk gebouw. waarna spr. met nadruk er op wees, dat indachtig aan het gevleugelde woord: God wil het! en met vertrouwen op God alle plannen door het wijkbestuur zijn uitgewerkt. Spr. wil de totstandko ming van dit bedehuis dan ook zien als een geloofszaak God heeft ons vertrou wen op Hem niet beschaamd, maar ons rijkelijk gezegend. Aan 't einde van zijn toespraak wekte spr op zijn gave gestand te blijven doen. De samenkomst werd besloten met het zingen van Ps. 72 11. Ook hedenmiddag had een dergelijke bijeenkomst plaats, die eveneens weer zeer druk bezocht was. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de stoffeering der kerk is geschied door de firma B. Hogendoom, Haarlem merstraat alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand Juni op spaarbankboekjes ingelegd f. 125.377,83 en terugbetaald f. 123.595,39; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 1782,44. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 77. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen akte N VU leerares huis houdkunde en waschbehandeling de dames A. M. W. Wuisman, H. A. van Krieken en A. L. Maaskant. Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het examen akte N VIII, leerares koken en voedingsleer de dames: J. A M. Alkemade, C. M. la House, S. A. M. Nijsten en M. L. D. van Vlijmen. NED CHR. BOND VAN FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS AFD. LEIDEN. Motie aan het hoofdbestuur. Gisteravond hield bovengenoemde af- deeling op verzoek van een groot aantal leden een buitengewone ledenvergadering in verband met de steunverlaging. Tijdens de vergadering werd onder staande motie aangenomen: De afdeeling Leiden van bovengenoem- den bond in vergadering bijeen den 13den Juli 1934 in gebouw „Patrimonium" Hoog- landsche Kerkgracht; spreekt haar verontwaardiging uit over de door de regeering ingevoerde steun verlaging: een verlaging, waardoor in vele gezin nen ontstemming is ontstaan, omdat men nog meer moet inkrimpen op de aller noodzakelijkste levensmiddelen; constateert met dankbaarheid, dat enkele groote gezinnen niet worden ge troffen, daartegenover staat, dat de over- groote meerderheid zeer zwaar wordt ge troffen; ziet de noodzakelijkheid van 'n zóó ingrijpende maatregel niet in en kan de houding van hoofdbestuurders van de bonden in 't algemeen, niet geheel onder strepen keurt elke actie op straat af en veraf schuwt hetgeen o.a. in Amsterdam plaats had; verzocht het hoofdbestuur het daarheen te leiden bij de betrokken instantie's, dat althans de grootste verlagingen geredu ceerd worden. besluit, deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur en te publiceeren in de vakpers („Toenadering" en „Ons Schild") en in de plaatselijke pers; en gaat over tot de orde van den dag. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Al-Shaf 'I's verhandeling over de „wor telen" van den Fikh" de heer L. I. Graf, geboren te Sint Jans-Molenbeek. Idem, tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Observations on Hydractina echinata and (Flem) and Eupagurus bernhardus (L), mejuffrouw K. Schijfsma geb. te Pankadjene (Celebes) Geslaagd: Artsexamen, eerste gedeelte de heeren S. J. Warouw (Leiden); J. W. Houwen (Den Haag); M. Schreuder (Leiden); J. p. Kraaymes (Oakland) en J. L. Dinkla (Haarlem) Bevorderd tot arts de heeren W. de Ruiter (Leiden)H. G. S. van Raalte (Middelburg) en J. P. Buys, (Leiden.) Propaedeutisch examen Theologie, de heeren A. Barendrecht (cum laude) (Delft) I. de Tombe (Leiden); Ph. M. Becht (Arn hem); E. P. Klomp (Voorburg) en F. Of- fringa (Scheveningen.) Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Scheikunde, de heer P. v. d. Berg (Wassenaar) en mej. L. van Zijp (Leiden). Idem. hoofdvak Wiskunde, de heer M. A. Taal (Den Haag.) Candidaats-examen Wis- en Natuur kunde, letter K., de dames S. M. Haspers (Wassenaar) en E. P. Beer (Den Haag.) Idem letter F., mej. E. Verhoeff, (Rotter dam.) Candidaats-examen klassieke letteren de dames, A. M. Menges (Den Haag)A. J. Kense (Den Haag) en H. C. van Riel (Arnhem.) Doctoraal examen klassieke letteren, mej. A. van Rijnbach (Leiden.) Economisch candidaats examen indo logie de heer J. R. Glaubitz (Rotterdam). Doctoraal examen Indisch recht, de heer nu. G. C. Suermondt (Den Haag) en de heer H. F. W. Luiking (Leiden.) MULO-EXAMENS. Geslaagd te Den Haag voor het MULO- diploma: Willy Hol, Paulien Wijland, Neeltje Meuldijk, Tine van Stralen, Alida Provily, Juria van Hattum, Hannle Warm- brunn, Miep Snoep, Bep van Arnhem, Truus van der Woerd, Nel Burgerjon, Truus van der Ploeg. Annie Roozendaal, Cor Crama, Willy Christiaanse; allen leer lingen van de Meisjesschool op de Bree straat. SCHOOLREISJE CHR. SCHOOL MIDDELSTEGRACHT 119. Gisteren maakten de leerlingen uit de drie hoogste klassen dezer school een reisje door Hollands duinstreek met ais eindpunt Schoorl. Begunstigd daar het mooiste weer slaagden de plannen buitengewoon. Im mers, het noeste werken van de tuinders op de geestgronden, de fraaie aanleg van nieuwe dorpswijken, met keurige moderne villa's, kerkenbouw en prachtige ver keerswegen troffen ieder en hadden aller waardeering. Dan daarbij het frissche ge nieten van eens „buiten te zijn", gemak kelijk verschillende prachtpunten te vin den met het verrukkelijkste uitzicht o.a. „het kopje" te Bloemendaal en „Klein Zwitserland" te Schoorl! Wat hebben de kinderen genoten van de schitterende vergezichten over bouw- en weilanden en schilderachtige duinland schappen. De warme dank, stralende uit de blijde kindergezichten en opklinkend uit hun vroolijk lied en blijde lach. toon de de geleiders wel, dat hun opzet gelukt was. Was reeds vroeger met de oudere jon gens der Vervolgschool een welgeslaagd reisje gemaakt, dat zich uitstrekte tot Emmerich, nu konden ook „de jongeren" spreken van hun „dag". Ook bezochten ze in Alkmaar de kaasmarkt en verder de Ruine van Brederode op de thuisreis. De ouders brachten hun spontanen dank toen de kinderen de keurige auto bussen verlieten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing; M Slobbe, Dorpsstraat 35, Noordwijker- hout. Handel in koek- en suikerwerken en lunchroom. Wijzigingen; Firma wed. L. A. Verhoeff, Steenstraat 33, Leiden. Koloniale waren en comes tibles. Overleden mede-eigenaar: G. Th. Verhoeff, Leiden, dd. 7 Juli 1934. Café „De toekomst". 's-Gravendamsche- weg 12, Noordwijkerhout. Wijziging han delsnaam in: „Stations Koffiehuis". AANGEHOUDEN. Als verdacht van fraude is door de po litie alhier aangehouden de 31-jarige be steller der posterijen G. C. N., die afge weekte gebruikte postzegels aanwendde voor te frankeeren pakketpost. Voorts is aangehouden wegens diefstal van tafelzilver uit een café-restaurant hier ter stede mej. P. v. d. W. en wegens heling haar verloofde M. W. L. J. de J. uit Amsterdam is door de politie aangehouden wegens het versprei den van opruiende geschriften. Hij is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Tenslotte is hedenmorgen op den Lam- menschansweg nog een zekere C. K. aan gehouden wegens vermoedelijken diefstal van een zak aardappelen. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. „Kruitdamp en paar denhoeven" is een pittige cowboy-film met goed spel en volop sensatie. Wanneer Smoke werk komt zoeken in een veefok kersdorp, wordt hij ongewild in een com plot betrokken om Blake, een rijken vee fokker, zijn ranch afhandig te maken. Dit plan gelukt en de dood van den ranch- eigenaar is er het gevolg van. Als Smoke echter de zaak „door" krijgt, tracht hij Blake's dochtertje tegen de schurken te beschermen en haar de ranch terug te geven. Na flinke revolverschietpartijen en een sensatloneele achtervolging van een trein slaagt hij daarin, terwijl de boeven hun straf natuurlijk niet ontloopen. George O'Brien. Nell OT>ay en Betsy King Ross spelen dit Wild-West verhaal met veel élan, zoodat men een goede film te aanschouwen krijgt. Hetzelfde kan gezegd worden van „De Doodenzwaai", een goede film uit het circusleven. De namen Helen Twelvetrees en Dorothy Burgess staan borg voor een goede vertolking. Als grootste actualiteit brengt Casino reeds deze week de plechtige begrafenis van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Al met al een geheel, dat de toets van zomerprogram ruimschoots kan doorstaan. Luxor-theater. „Einmal eine grosze Dame sein", is het verlangen, dat de typiste van een Berlijnsche automobielenfirma, Kitty Holm, beheerscht. Urenlang kan zij zich verlustigen in haar fantasie-wereld omringd door lakeien en bedienden, als „groote dame" de beschikking hebbend over een geheel autopark en bewoonster van een fraai kasteel. De werkelijkheid is wel een schrille tegenstelling; met twee vriendinnen deelt zij een kamer en haar „weekend" wordt doorgebracht in een tent en een cano; de trein is het vervoermid del. Tot ook voor haar de groote dag aan breekt, een Australisch millionalr met zijn dochter de zaak bezoekt en van haar de duurste auto 40.000 Mark! koopt. Kltty mag den wagen Inrijden en weg- BINNENLAND. De Tweede Kamer op zomer-reces. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Zware brand te Dreumel. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Hitler's rede in den Duitschen Rijksdag. (3e Blad en Buitenl. Ie Blad). Groot debat in het Engelsche Lagerhuis over de politiek der ontwapening en lucht vaart. (Buitenl., Ie Blad). De besprekingen over een Oost-Locarno# (Buitenl. Ie Blad). De Russische gezant te Parijs Dovga-< lewski overleden. (Tel. Ie Blad). MAANDAGMIDDAG OM HALFÉÉN. Wij vernemen dat H. M. de Koningin het voornemen heeft om op Maandag a.s. des middags om halféén door de radio tot Haar Volk zoowel in Nederland als in Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao eenige woorden te richten. De radio-rede van Hare Majesteit zal worden voorafgegaan door twee coupletten van het Wilhelmus en worden gevolgd door het Wien Neerland's Bloed, welke gespeeld zullen worden op het orgel van de Groote Kerk te 's-Gravenhage. brengen naar een exclusieve badplaats en besteedt haar provisie aan het logeeren en dineeren in groote hotels onderweg. Als een heusche baron in overall haar auto repareert, geeft zij zich voor gravin uit en dan beginnen de complicaties! Hoewel het geweten spreekt en zij zich voorneemt den jongen man, dien zij liefheeft en die haar bemint, alles te bekennen, ontbreekt haar op het critieke moment den moed. De wer kelijke eigenaresse van de auto heeft zich intusschen veHoofd met een broer van den baron en tenslotte wordt zij toah barones! Kathe von Nagy speelt de rol van Kitty met entrain, maar ook haar partners Wolf Abbach—Retty, Gustav Waldauw, Ida Wüst en Gretl Theimer doen in goed spel niet veel voor haar onder. De geheele film krijgt daardoor een ongekende vaart. Voor de pauze draalt de komische film „Hou je roer recht", een aaneenschakeling van komische momenten, waarbij het on mogelijk is ernstig te blijven. De ernstige noot in het programma is de Profilti-film van de bijzetting van Z.K.H. Prins Hendrik. De prachtig opgenomen film geeft een indrukwekkend overzicht van deze uitvaart, waarbij het Nederland- sche volk andermaal zijn verknochtheid aan het Oranje-Huis op ondubbelzinnige wijze demonstreerde. Het was tijdens de vertooning dan ook doodstil in de goed bezette zaal. Roxy-theater. Warner Baxter heeft in de rol van Engelsch kasteelheer tezamen met zijn neef Henry gelden ingezameld voor een liefdadig doel. Henry speculeert ongunstig en kan een deel van het geld niet verantwoorden. Warner Baxter, die door zijn wanhopige liefde voor Henry's vrouw. Diana, besloten heeft Engeland te verlaten, laadt door een overhaast vertrek den sdhijn van de verduistering op zichzelf. In Amerika heeft hij al gauw ruzie met zijn niet vrijuit gaande buurman, Hawkins, en wanneer hij een Indiaansch meisje, Lupe Velez, uit zijn handen redt, loopt de twist zeer hoog. Juist als Hawkins zal schieten, wordt deze zelf getroffen en wel door een schot van de schoone Indiaansche. De politie kan deze moord niet ophelderen. Huiswaarts keerende wordt hij door een paar handlangers van den vermoorde neer geschoten en het is weer het Indiaansche meisje, dat hem het leven redt. Na zeven jaar verliest Henry, zijn neef, door een ongelukkigen val het leven en bekent schuld. Warner Baxter wordt in eere her steld; men spoort hem op en vindt hem op zhn ranch getrouwd met de Indiaansche, die hem een zoon geschonken heeft, die haif als blanke, half als Indiaan opgroeit. Juist dezer dagen komt ook de moord op Hawkins aan het licht. Om te weten hoe al die verwikkelingen van deze „Indiaan sche liefde" tot een einde komen, is een gang naar Roxy alleen al waard. Een aardig Dave Fleischer teekenfilmpje en een amusante klucht „Schoonvader in duplo", benevens een interessant reis- filmpje voltooien dit zeer goede pro gramma.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1