J. G. P. BOUMAN Thij Is en de schat op de Maan, IN BADPAKKEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 13 Juli 1934 BUITENLAND. BURG. STAND VAN LEIDEN. UIT DE OMSTREKEN. Afwexlg: Vrijdagavond 13 Juli Maandagmiddag 16 Juli. tol AGENDA. de grootst denkbare SORTEERING DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vloot besprekingen. Op de gistermiddag te Londen gehouden bijeenkomst van Engelsehe en Fransche vloot-experts zijn de voorlooplge vlootbe- spreklngen beëindigd. Vóór de vlootconferentle van 1935 ls men niet voornemens nieuwe EngelschFran sche besprekingen te houden. Men ver wacht, dat de bespreking der technische vlootproblemen met de Japansche ambas sade zullen beginnen nadat de Japansche marine-officier, die zich op het oogenbllk op weg bevindt naar Londen, zal zijn ge arriveerd. Het schijnt echter mogelijk, dat de jong ste wijziging in het Japansche kabinet eenlge vertraging ln de opening der ple naire besprekingen met Japan veroor zaakt. Fletrl keert heden naar Parijs terug. Doumergue heeft gisteren op de Quai d'Orsay een déjeuner aangeboden ter eere van Tatarescu, den Roemeenschen pre mier. Cesiano, de Roemeensche gezant, de Roemeensche ministers Slavesco en Iri- mescu en de Fransche ministers Barthou, Chéron, Germain Martin, Fétain en Denain zaten mede aan. BELGIE. Verbod van uniformen. Het schijnt, dat de regeering genoegen wil nemen met de beperkte volmacht, zoo als de Kamer-commissie inwilligde. De Kamer heeft met 94 tegen 74 stem men en één onthouding de ontwerpwet aangenomen, waarbij het dragen van uniformen van politieke strijdorganisaties verboden wordt. DUITSCHLAND. Hitier voor den Rijksdag. Goering spreekt. Hedenavond ls de bijeenkomst van den Rijksdag, waar Hitler een groote rede zal houden. Nog nooit zal ln Duitschland een rede op zoo'n uitgebreide wijze zijn we reldkundig gemaakt als dit keer het ge val zal zijn. De meest uitgebreide maat regelen, vooral via de draadlooze, zijn daartoe genomen. Dr. Guertner had de officieren van justitie van Pruisen gisteren bijeengeroe pen. In de zitting, welke o.a. bijgewoond werd door den staatssecretaris ln het Pruisische staatsminlsterie, den staatsse cretaris in het Pruisische Ministerie van Justitie, den leider der Gestapo, Hlmm- ler, verklaarde minister-president Goe ring o.a.: De leider heeft uitdrukkelijk betoogd, dat hij eiken aanval tegen den staat als een handeling ln strijd met het natlonaal- socialisme beschouwt Het is noodzake lijk, dat eens voor altijd vast te stellen. Het is noodzakelijk, den staat met alle middelen te verdedigen tegen eiken aan val, van waar hij ook kome. De onzeker heid, welke ten deele bestond, ls thans opgeheven. Het ls de taak der justitie, bij te dragen tot bevestiging van den staat. Verder besprak Goering het recht, dat het volk verworven heeft. Het recht ls de grondslag voor het samenwerken van het volk. Daarom zijn wij vrij van een for malistische verscherping van het begrip over het recht tot behoud van den staat. Minister-president Goering kwam dan over den 30en Juni te spreken: Wat wij op 30 Juni tot stand hebben gebracht was de verlossing van een ge heel volk van een groot gevaar en een verschrikkelijke nachtmerrie. Slechts door het ingrijpen van den leider was het mo gelijk ln zoo korten tijd den toestand op te helderen als thans het geval is geweest. Het handelen van de staatsleiding was de verwezenlijking van het rechtsbewust zijn. Wie tegen den staat handelt, stelt zich bloot aan de strengste straffen. De Leider moet de S A. zuiver houden en optreden zonder aanzien des persoons. Ik heb mij voorgenomen aan mijn ambt volle zekerheid te geven. Ik heb reeds vaak gezegd: Er ls slechts één opvatting, en dat is die van den leider. Het mag niet meer voorkomen, dat een persoonlijkheid het land en den staat ln een gevaarlijken toestand voor de be- bevolking stort. De rijkskanselier heeft op voorstel van den rijks-minister van justitie de leden van het volksgerechtshof benoemd. De plechtige Installatie der leden vindt Zaterdagochtend plaats. Rijksminister van justitie dr. Guertner zal de openingsrede houden en de leden van het volksgerechtshof op plechtige wijze beëedigen. FRANKRIJK. Bezuinigingen. Om redenen van bezuiniging zullen de groote manoeuvres dit jaar niet gehouden worden. Tijdens den ministerraad heeft presi dent Lebrun bovendien een decreet onder teekend, krachtens hetwelk 10.300 betrek kingen bij de PTT. worden afgeschaft, waardoor 152 millioen per jaar bezulningd zal worden. De minister van arbeid heeft verschil lende bepalingen uitgevaardigd, die in acht genomen moeten worden bij de uit voering van de openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid. Van de arbeidskrachten mag slechts ten hoogste 1/10 buitenlanders zijn. De materialen, die gebruikt worden moeten uit Frankrijk of Algiers, of uit landen onder Fransch pro tectoraat afkomstig zijn, M ENGELAND. Conflict met Noorwegen. Reeds gerulmen tijd bestaat er wrijving tusschen de Engelsehe visschers en de Noorsche autoriteiten. Eenlge visschers uit Hull en Grimsby werden tot boeten, varleerend tusschen 250 en 1000 pd. st. veroordeeld. ZIJ blijken gevlscht te hebben ln wateren, die zij als neutraal beschou wen, doch die door de Noren tot territo riaal gebied worden gerekend. Noorsche kanonneerbooten verjoegen ze of brachten ze naar de Noorsche kust op. Daarover heeft de Engelsehe regeering een protestmotie gezonden. Naar wordt vernomen heeft de Noorsche regeering twee antwoorden naar Londen gezonden. Zij gelooft niet dat een oplos sing onoverkomelijke moeilijkheden biedt. Men meent te weten dat zij gunstig heeft geantwoord op bepaalde Brltsche klach ten, doch er den nadruk op heeft gelegd dat Noorwegen sedert onheuglijke tijden altijd de grens zijner territoriale wateren op vier mijlen heeft beDaald en dat de Noorsche visschers wier bedrilf hun brood winning is, op hun regering rekenen voor de bescherming hunne, rechten. Eden verklaarde dat in elk geval het spoedig sturen van eefi Engelsch oorlogs schip naar de vlsscherljgebleden aan de Noorsche kust in het voornemen ligt. OOSTENRIJK. Belangrijke ministerraad. Officieel wordt medegedeeld, dat gis teren onder voorzitterschap van den Bondskanselier dr. Dollfuss het Oosten- rljksche kabinet een vergadering heeft gehouden, die verscheidene uren heeft ge duurd. De Ministerraad heeft de reeds aange kondigde wet tot afweer van politieke ter reurdaden vastgesteld. Zoolang de op standige, staatsvljandlge beweging aan houdt, resp. zoolang het standrecht van kracht blijft, dus voorloopig tot 31 Ja nuari 1935. zal op het plegen van aan slagen, het onbevoegd ln bezit hebben van springstoffen, alsmede op misdrijven te gen de veiligheid van verkeers-onderne- mingen en -instellingen en van vitale be drijven, zoowel langs standrechtelijken als langs normalen strafrechtelijken weg uitsluitend de doodstraf toegepast kun nen worden. Na afkondiging van de wet zal een termijn van vijf dagen worden gegeven voor het vrijwillig doen van aan gifte en voor inlevering van springstof fen, waarbij onder bepaalde voorwaarden straffeloosheid wordt gewaarborgd. Een mlnlsterleele commissie zal de bepalingen regelen, volgens welke de voor misdadige doeleinden misbruikte woningen en ge bouwen ontruimd zullen moeten worden. De Ministerraad nam voorts een beslis sing ten aanzien van de wet die een uni form wapengebrulk van Justitieele amb tenaren regelt. De Ministerraad behandelde verder een ontwerp betreffende de Bondsgerechtsho- ven, maatregelen tot productieve bestrij ding der werkloosheid, en een wet tot instelling van beroepsgemeenschappen, waardoor de bedrijfsraden afgeschaft zul len worden en vervangen door een volgens de beroepsstanden opgebouwde vertegen woordiging ln de bedrijven. Tenslotte behandelde het kabinet de mogelijkheid om uitgediende soldaten van het Bondsleger onder te brengen In Bonds lands- of gemeentedienst. Op voorstel van bondskanselier Dollfuss heeft bonds-pres. Mlklas den commandant van de IVde brigade, generaal majoor Zehner benoemd tot staatssecretaris en hem toegevoegd aan den bondskanselier als zijn vertegenwoordiger in aangelegen heden van het bondsministerle van lands verdediging. JAPAN. 283 vliegtuigen voor de Japansche Marine. Het ministerie van Marine deelt mede, dat binnen het kader van het driejaren plan tot versterking van de luchtstrijd krachten der Japansche marine orders zijn gegeven voor den bouw van 288 vlieg tuigen, welke ln 1937 gereed moeten zijn. De credieten vpor den bouw van het luchteskader zijn reeds ter beschikking gesteld. GEBOREN. Cornells Gerardus, zn. van O. Hunders- marek en G. J. P. v. d. Broek Bernardus Wilhelmus, zn. van P. M. Hageman en D. Blegstraaten Arie, zn. van C. Choufoer en C. E. v. d. Ster Christina, dr. van F. H. Kriek en C. Broomans Petronella, dr. van Chr. de Laaf en J. P. de Bruijn Geertrulda, dr. van T. v. d. Vllst en W. Roest Hetty, dr. van H. J. W. Hulsken en J. C. Vis Teunls, zn. van T. J. H. Mo lenaar en A. RomUn Gerrltje, dr. van L. v. Duijn en E. C. V. Egmond Johanna Louise, dr. van C. J. Wassenaar en J. J. Lommerse Franclsca Antonia, dr. van W. Vos en A. de Vink Jacoba Maria Catharina, dr. van P. Th. J. Verhoeven en M. C. v. Denzen Grietje, dr. van J. Richie en M. J. Kulvenhoven Wouterus Gerardus, zn. van G. de Jong en J. M. Donders Willem, zn. van R. Veltman en M. Uijthoven Maria, dr. van W. F. v. Putten en J. v. Alphen Gerardus Johan nes Maria, zn. van G. J. v. d. Ploeg en M. C. A. Koster Geslna, dr. van G. N. Meurs en G. Raasveld Johannes Jozephus, zn. van J. W. Lagerberg en P. J. Ooijendljk Catharina Johanna Cornelia, dr. van J. Bruininkx en C. v. Leent. ONDERTROUWD. P. Rodenburg, Jm. 27 J. en M. Haarlem, Jd. 24 J. W. Alphenaar, wedn. 57 J. en E. de Haan, jd. 38 J. GEHUWD. H. Buitendijk, jm. en S. Boot jd. K. V. d. Meer, Jm. en J. Boeff, jd. G. Nle- vaart, jm. en S. H. W. Hoogewoning, Jd. P. C. v. d, Pluijm, Jm. en S. A. v. Hooi donk, jd. P. J. de Rooij, jm. en K. A. Buur, jd. I. Vrijbloed, jm. en M. Vrij- bloed, jd. A. J. A. Warmond, jm. en E. S. v. Staden, jd. J. W. Stassen. wedn. en A. L. Riemens, jd. S. Spaa, jm. en J. M. Jansen, Jd. J. Hamoen jm. en J. Blnk Jd. OVERLEDEN. A. v. d. Leek, zn., 14 J. J. Haasnoot v. Egmond, vr., 53 J. A. V. Overdam, zn. 48 jaar. ZUID-AFRIKA. Leider der Hitlerjeugd uitgezet. Kap. v. Lossitzer, de leider van de Hit lerjeugd in Z.W. Afrika en de Unie van Zuld-Afrika, heeft opdracht gekregen het land te verlaten. De beweging is onwet tig verklaard. Kort geleden heeft de po litie huiszoeking verricht in de lokalen van de beweging en hierbij zijn documen ten ontdekt, waaruit duidelijk blijkt, dat de beweging een mllitïir karakter heeft en schadelijk ls voor de openbare orde. VEREENIGDE STATEN. Philippica van generaal Johnson tegen Duitschland. Generaal Johnson heeft In Iowa in een toespraak tot de boeren een heftige phi lippica tegen de jongste gebeurtenissen in Duitschland afgestoken. Generaal John son. die een rondreis door de Ver. Staten maakt, om de N.R.A. populair te maken, gaf de verzekering, dat de constitutloneele rechten van de Amerikanen niet wegge veegd kunnen worden door welken be stuurder ook en zei vervolgens: „Enkele dagen geleden zijn er in Duitschland din gen gebeurd, dien de geheele wereld ont steld hebben. De gedachte, dat verant woordelijke Heden uit hun huis gehaald kunnen worden, om tegen den muur ge plaatst en doodgeschoten te worden, gaat mijn begrip te boven. Ik heb lets van dien aard gezien in Mexico tijdens de stroop tochten van generaal Villa en onder half beschaafde volken en halfdronken wilden, maar dat zoo iets kan gebeuren in een land. dat geacht wordt beschaafd te zijn ls onbegrijpelijk." 42. Door 't kijkgat in de muur ontdekte Thijsje toen zonder dat hij erg veel moeite hoefde doen een woest-gebaarde oude man; 't ls Krak, zooals Je zelf wel raden kan. Het schijnsel van een kaars wordt duizendmaal ln één enorme diamant weerkaatst een groote kist met edelsteen heeft Krak juist voor zich neer geplaatst. Een stroom van glinsterende diamant glijdt glinst'rend uit des toov'naar's klauw-gebogen hand de oogen van den ouden man flitsen hebzuchtig en begeerig en Thijsje joelt zich van dit yrekkerig taf'reel verschrikkelijk afkeerig. AALSMEER. De pluk der boonen. Deze week ls men hier op veie plaatsen aangevangen met den pluk der stamboo- nen op het vrije veld. In aanmerking ge nomen de buitengewoon groote droogte hebben de planten zich over het algemeen goed ontwikkeld en beloven een goeden oogst. Gezien echter het feit, dat de prij zen van de meeste groenten den loatsten tijd heel sober zijn. is wel te verwachten, dat ook voor de boonen geen hooge op brengst ls te verwachten. t Begint al vroeg. De kweeker K„ die aan de Columblalaan een gemeentetuintje heeft, kwam tot de minder prettige ervaring, dat een onge- noode gast had op zijn land geweest en het een en ander van zijn gading had meegenomen. Bijtijds gered. Op den Westpias sloeg een zeilscheepje om, waarin zich een 3-tal Amsterdomsche jongelieden bevond. Ze wisten zich aan het vaartuig vast te klampen, doch verkeerden in een zeer gevaarlijke positie. Gelukkig werd het ongeluk opgemerkt bij de jacht haven, vanwaar dlreot hulp werd uitge- zonden. Men slaagde erin de jonge men- schen uit het natte element te verlossen, terwijl het omgeslagen scheepje op sleep touw werd genomen. HAARLEMMERMEER. Autorit voor ouden van dagen. Onder begunstiging van prachtig weder had de door de Oranjevereeniging in de Badhoevebuurt georganiseerde autoteht voor ouden van dagen plaats. Gereden werd in niet minder dan 44 auto's over Amsterdam naar Bussum, vandaar naar de Pyramide van Austerlitz, verder langs het Bizonpark bij Zeist naar Utrecht en terug langs de Vechtstreek. Een prach tige route, die den oudjes genotvolle uren verschafte. Ze werden 's avonds Ingehaald met de vroolijke muziek van „De Bazuin" uit de Badhoevebuurt en „Crescendo" uit Sloten. Als onderwijzer aan de R.K. School te Vijfhulzen alhier (hoofd de heer Dieben) ls benoemd de heer P. J. Nljs te Beverwijk. HILLEGOM. Openlucht-concert. De Hlllegomsche Harmoniekapel geeft hedenavond een concert ln de muziektent ln het van Waverenpark. DE KAAG. Intrede ds. Verwaal. Ds. A. Verwaal beroepen predikant al hier. hoopt na des morgens door den con sulent ds. Krijkamp, bevestigd te zijn, op 9 September des middags te half drie zijn intree-rede te houden. KATWIJK. De Slagersverecniging. De Slagersver. Katwijk en Omstreken hield een ledenvergadering ln „de Ros kam". De voorzitter de heer J. Vooys opende de vergadering en heette allen welkom. Vervolgens gaf hij het woord aan den secretaris, den heer W. Oaspers. voor het lezen der notulen. Deze werden goed gekeurd. Na enkele minder belangrijke mededeellngen volgde de afrekening van het Assurantiefonds met een rapport der verificatiecommissie. De vergadering kon zich hiermede volkomen vereenigen. Nadat door de afgevaardigden verslag was uit gebracht van de Bondsvergadering volgde de rondvraag die als gewoonlijk zeer geani meerd was. Met dank voor de opkomst en de aangename discussies sloot de voorzitter hierna de vergadering. KATWIJK AAN ZEE. Opehlucht-concert. De Katwijksche Harmonie „U. N. I.", directeur de heer P. C. Langmuur, heeft gisteravond in de muziektent op den Bou levard het concert gegeven, dat verleden week ls uitgesteld wegens het overlijden van Prins Hendrik. Met ingang van heden Is tot direc teur van het Katwijksch Chr Mannenkoor benoemd de heer D. van Theelen te Leiden. Door den heer W. van M., uit den Slulsweg, werd bij de politie aangifte ge daan, dat een aantal jongens fruit uit zijn tuin hebben ontvreemd. In verband daarmee heeft de politie deze jongens aan gehouden. 4360 Tandarts, Katwijk NOORDWIJK. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De Lathyrus-tentoonstelling. De Lathyrus-tentoonstelling werd ge houden ln de groote zaal van Royal Er was veel belangstelling toen de voorzitter van de afd. Noordwijk van de Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer de Boer, deze bijeenkomst opende met welkomstwoorden. Hij feliciteerde alle inzenders die met veel of minder resultaat hun kweekkunst heb ben aangevoerd. Zonder moeite heeft men Maandag. Schouwburg: Alg. ledenv. Leidsche Schouwburgvereenlglng. 4 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam. „Einmal eine grosze Dame sein". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Tartan de ontembare". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling. „Indlaansche liefde" Casino-theater. Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „De doodenzwaal". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli as. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. RECLAME 4402 Wollen Badpakken vanaf f. 4.25 Badmutsen vanaf f. 0.07 Dulkmutsenvanaf f. 0.18 niets. Niet alleen de schitterende en groote bloemen zijn mooi, maar ook de kleinere zijn schoon van vorm en rijk aan kleur. Hierna werd het woord gegeven aan de jury, die bestond uit mevr. OhmsPlemp en de heeren J. v. d. Wilden en P. Wülfen- hof. De heer v. d. Wilden sprak rijn ge noegen uit over de gunstige opstelling en gaf vervolgens eenlge details van de keu ring. De prijzen werden als volgt toege kend: voor liefhebbers: le prijs W. de Monye, 2e G. van Dam, 3e Zuster Versluis, 4e Mldderham, 5e mej. A. RuigTok, 6e Jos. de Mooy, 7e L. v. d. Meer, 8e J. Llndhout. Voor de vaklieden: le Joh. Rakhorst en 2e W. Bosman. Voor de vrije Inzending werd een prijs toegekend aan Joh. Rakhorst. De prijzen werden hierna uitgereikt en bestonden uit bloemen en planten. In een bestuursvergadering werd besloten een broelwedstrijd te houden met expositie van Hyacinthen. Voorgesteld werd om aan de deelnemers 9 bollen uit te deelen. Ze zullen worden geplant één op een pot. Van de negen zullen er drie worden beschouwd als reserve zoodat er slechts 6 behoeven te worden ingeleverd. Zonder tegenspraak werd hiertoe besloten. Op 17, 18 en 19 Juli wordt er een tentoonstelling gehouden in het Casino. Het mannenkoor gaf daarna eenlge nummers ten beste. De mooie zang von den veel bijval. Hierna volgde een verloting van alle bloemen en planten zoodat de kleuren weelde over een groot aantal hulskamers werd verspreid. De Bloembollenbeurs. De tweede beursdag der Bloembollen- beurs mocht zich ln een flinke belangstel ling verheugen. De presentielijst werd door plm. 120 be zoekers geteekend, waarvan naar schatting 50 exporteurs. Er is veel verhandeld, echter waren over het algemeen de prijzen gedrukt. Ned. Bond tot Redden van Drenkelingen Naar wij vernemen, zal de Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen op Zaterdag 4 Augustus te Noordwijk een stranddag houden, waar bij verschillende reddingsdemonstraties zullen plaats heb ben. De R.K. Jongensschool. Naar wy vernemen, hebben er onder handelingen plaats tusschen het bestuur der R.K. Jongensschool en het gemeente bestuur over de beschikbaarstelling van een locaal ten behoeve van de jongens school. Zijn wij wel ingelicht, dan is ge noemd schoolbestuur bereid genoegen te nemen met een locaal van de vroegere openbare school, wel een bewijs, dat onze bijzondere scholen de noodige zuinigheid willen betrachten en rekening houden met de tijdsomstandigheden. Te Amersfoort slaagde voor leerares N vm, koken en voedingsleer, mej. A. A. M. Alkemade. NOORDWIJK BINNEN. Openlucht-concert. Gisteravond gaf het fanfarecorps Excel sior alhier in de muziektent op het Lin- denpleln een concert. Er was veel belang stelling en er werd goed gespeeld. NOORDWIJK AAN ZEE. Openlucht-concert. Door de muzlekvereehlglng „De Echo der Duinen" alhier ,zal hedenavond voor de Vereeniging Vreemdelingenverkeer Noord wijk Vooruit te 8.30 uur een concert wor den gegeven op het autopark aan den Noord Boulevard waaraan na afloop een lampionsoptocht is verbonden. 2-2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6