DE KOOI KAPEL GEOPEND! DE NIEUWE KOOIKAPEL 75sle Jaargang VRIJDAG 13 JULI 1934 No. 22794 Een plechtige dienst in het nieuwe bedehuis STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum, aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2:36; per week t. 0.1» Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.46- Fraaico per post f. 2.35 -f portokosten. Een eenvoudige doch smaakvolle inrichting. Foto's Bleuzé. De Kooikapel geopend! 't Is de blijde juichkreet, die gisteren ongetwijfeld leefde in de harten van de honderden wijkbewo ners van wijk VÜI der Ned. Herv. Gem. En niet alleen bleef deze blijdschap be perkt tot de wijkbewoners, neen, zeker zal er ook vreugde en dankbaarheid bestaan hebben bij den kerkeraad en gemeente commissie der Ned. Herv. Kerk over dit nieuwe bedehuis dat geplaatst is in een dicht-bevoikte buurt. Blijdschap en recht matige trots zal er ook zeker gevonden worden bij den wijkpredikant, ds. Joh. W. Groot Enzerink. Hard heeft deze er voor geijverd, de belangen warm bepleit, in alles vooropstellende de noodzakelijk heid van 'n kerkgebouw in deze omgeving. De inrichting. De kapel, die gelegen is aan den hoek DriitstraatAmbonstraat, maakt reeds van verre een vriendelijken indruk, de rood koperen spits van den vierkanten toren, die evenals het geheele gebouw van gele steen is opgetrokken, waarbij het grijs pannedak mooi aansluit, steekt scherp af bij den laagbouw die in den omtrek van het gebouw wordt gevonden. Door den hoofdingang in de Ambon straat komt men via een voorportaal in het kerkgebouw, dat plaats biedt aan 600 personen. Achter in het gebouw is zoowel links als rechts een opgang naar de bovengalerij, die recht tegenover den kansel is gelegen. Boven de preekstoel is een ruimte open gelaten waarin t.z.t. (een orgelcommissie is hiertoe reeds in 't leven geroepen) een kerkorgel zal geplaatst worden. Voorloopig zal men het nog met een zwaar harmo nium moeten stellen, dat echter gister avond zeer goed voldeed. De banken in de kerk, die ruim zitten, en voorts de kansel, het doopvont en de avondmaalstafel, die steeds in de kerk zal blijven staan, zijn van eikenhout. Het plafond, waarin vier groote reflecteerende Zeiss-lampen, en het overige houtwerk is donkerbruin gebeitst. Een groot voordeel, dat tevens aan 't ruimtebeeld van de kapel ten goede komt, is dat de kap in één overspanning ge bouwd is. De hinderlijke tusschenbinten zijn hierdoor vervallen. Rechts van de preekstoel bevindt zich de predikantenkamer, die ook door een aparten ingang, die van het wijkgebouw, te bereiken is. In het wijkgebouw, dat aan de kerk ge bouwd is, is op den beganen grond een ruim vergaderlokaal, dat tevens als ont vangkamer dienst kan doen. Een dergelijk lokaal vinden wij ook terug op de eerste étage waartoe een breede trap toegang geeft. In de hal van deze étage bevindt zich ook een theekeuken, die in gebruik kan worden genomen door eventueele ver- eeniglngen, die in het gebouw zullen ver gaderen. Begrijpelijk ontbreken zoowel boven als beneden de privaten niet. Ook is nog een concierge-woning, waar ook alles even practisch ingericht is, in het gebouw ondergebracht. De bouw van de kapel, naar een ont werp van architect G. van Hoogevest te Amersfoort, is uitgevoerd door de aanne mersfirma Donker en Meyer te Alphen aan den Rijn. Het schilderwerk is van de firma Van Diest eveneens te Alphen a. d. Rijn, het stucadoorwerk van de firma Le Feber terwijl als electricien de heer Lepe laar is opgetreden. De betimmering was van de firma Tljs- selink uit Nijkerk. Al dezen hebben gezorgd voor een een voudige, doch smaakvolle uitvoering, waarmede wij de kerkeraad en gemeente commissie van harte kunnen gelukwen- schen. De officieele opening. Toen de wijkpredikant, ds. Joh. W. Groot Enzerink, dezen plechtigen dienst opende, was het geheele kerkgebouw tot op de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, den gemeente secretaris, mr, van Stryen, wethouder Splinter, het lid van den Raad van State, mr. dr. J. Schokking, oud-Leidsch predi kant, prof. dr. W. A. Korff, ds. P. Bokma, herv. pred. te Schiedam, ds. Jansen Schoonhoven, herv. pred. te Oegstgeest. ds. Fortgens van Voorschoten, ds. de Bel van Warmond, ds. Meeter van Amsterdam en voorts alle Leidsche Hervormde predi kanten, die in toga aanwezig waren. Verder merkten wij op afgevaardigden van den kerkeraad van Leiderdorp, van alle wijkbesturen. van de commissie van Openb. Eeredienst, van het Corps Vrijwil ligers en van de Zangver. „Halleluja". Voorts waren vertegenwoordigd vele ouder lingen en diakenen der Ned. Herv. Gem., het college van notabelen en collectanten en enkele leden van den gemeenteraad. Korten tijd vóór de opening werd de klok, die in den toren is opgehangen en nog afkomstig is uit de klokkengieterij van de bekende firma Hemony, geluid. Deze klok was in de Marekerk overcom pleet. Votum en zegen werden hierna uitge sproken, de belijdenis des geloofs gelezen, waarna ds. Groot Enzerink uitvoerig uit eenzette de stichting van het Kerkgebouw. Gememoreerd werd de vorming van het één-dubbeltje-per-week-fonds waardoor de inkomsten zoo versterkt zijn, dat nu het bestuur de taak op zich heeft genomen om gedurende 10 jaar de geheele exploi tatie voor zijn rekening te nemen. Enkele namen van hen, die zich bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt, werden door spr. genoemd, terwijl hij eindigde met een woord van hulde te brengen aan de leden van de Bouwcommissie voor hun toewijding en geboden adviezen. Na deze rede verzocht ds. Groot Enze rink den secretaris, den heer v. Aggelen als symbool van de overdracht van het kerkgebouw aan de gemeente-commissie, aan den voorzitter van deze commissie, den heer Mulder, de sleutel van het gebouw te overhandigen, waaraan deze hierop ge volg gaf. De heer Mulder hield hierna een korte toespraak, waarin hij allen hartelijk dankte voor al hetgeen door bouwcommis sie en wijkbestuur ten opzichte van de totstandkoming van deze kapel is verricht. In 't kort memoreerde spr. alle conferenties die aan de stichting vooraf waren gegaan, waarna hij het kerkgebouw aan het wijk bestuur overdroeg. Woorden van groote waardeering richtte spr. nog speciaal tot ds. Groot Enzerink, voor wien het, aldus spr., ongetwijfeld heden een hoogtij-dag is. Voorts stelde spr. aan het ministerie van predikanten het Kerkgebouw ter be schikking. Uwen geestelijken arbeid stelle God tot rijken zegen. Dat Christus het middelpunt blijve van Uwe prediking. Met het zeggen van den zegenwensch „Zeegne God deez' nieuwe woning" beëindigde spr. zijn toespraak. Wijdingsoorkonde. Direct hierop werd door ds. Groot Enze rink. terwijl allen zich van hun plaatsen hadden verheven, de wijdingsoorkonde ge lezen, die aldus luidde: „Nademaal naai: luid van den JVoordg, Gods het den Allerhoogste behaagt, dat van den opgang der zon tot haren onder gang aan alle plaatsen Zijns Naams ge dachtenis gesticht worde en de gemeente volharde in de leer der apostelen en in de gemeenschap en in de breking des broods en in de gebeden, zoo willen wij, nu wij op heden den 12en Juli van het jaar onzes Heeren 1934 zijn samengekomen aan deze plaats ter wijding van dit bedehuis, ge naamd „Kooikapel" aan zijn heilige be stemming, ootmoedig belijden, dat, terwijl wij uit onszelven onbekwaam zijn tot eenig goed, wij dit bouwwerk uit Gods heilige hand hebben ontvangen; dankbaar getui gen, dat van Hem was het voornemen tot den opbouw, uit Zijne hand kwamen de gaven, door menschen ons geschonken, mitsgaders den zegen bij het voortgaan van den arbeid en de voltooiing; eerbiedig erkennen, dat noch hij, die sticht, iets is, noch hij, die inwijdt, maar God. Die den zegen geeft, ook bij den dienst des Woords, welke te dezer plaatse zal worden gehou den en bij de sacramenten, welke hier zul len worden bediend en mitsdien, in bid dend opzien tot Hem dit bedehuis wijden aan zijne hooge en heerlijke bestemming, in den Naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geestes." Nadat onder doodsche stilte deze wij dingsoorkonde was uitgesproken, heeft de wijkpredikant in een ernstig gebed het bedehuis aan God opgedragen, waarna de gemeente antwoordde met het zingen van het lofgezang: „Halleluja, eeuwig dank en eere." Het hierop volgende oogenblik was al even plechtig. De gesloten Bijbel werd door ouderling Lekkerkerker op den kansel ge legd. Nu beklom dr. Boissevain, wnd. voorzitter van den kerkeraad het preek- gestoelte om den Bijbel te ontsluiten. Na dat dit gebeurd was heeft deze met enkele toepasselijke tekstwoorden de kansel, het doopvont en den avondmaalstafel ingewijd. Daarna werd de eerste evangelieverkon diging in het nieuwe kerkgebouw door ds. Groot Enzerink gehouden. Naar aanleiding van Efeze 2 20 „Gebouwd op het funda ment der Apostelen en Profeten, waarvan Jezus Christus is de uiterste hoeksteen", heeft spr. gewezen op de zaligmakende genade die er ligt in Christus Jezus, den eenigen Middelaar1 Gods en der menschen in Wien én de gerechtigheid èn de goeder tierenheid Gods is geopenbaard en door Wien wij zelf eenmaal zullen moeten wor den ingevoegd ais levende steenen in den tempel Gods, die rijst naar Gods gemaakt bestek en zijne voltooiing zal vinden, on danks allen tegenstand, op dien dag, waarop God zal zijn alles en in allen. Verschillende toespraken. Nadat Gezang 3 1. 2 en 3 waren ge zongen, was er gelegenheid voor de afge vaardigden een enkel woord te spreken. Ds. P. Bokma, voerde namens de Synode der Ned. Herv. Kerk als eerste spreker het woord. Spr. bracht de beste wenschen namens de Synode over, er op wijzende dat door samenwerking en liefde groote dingen worden tot. stand gebracht. Dat Gods Woord in dit kerkgebouw, aldus spr., in al zijn rijkdom, heerlijkheid en zuiver- huid gepredikt worde. Mogen te midden van alle stormen des levens velen door de prediking, die in dit Kerkgebouw zal wor den gehouden, de Rots der Eeuwen vinden. Prof. dr. Korff, sprekende namens de Theologische Faculteit, sprak zijn verheu genis uit over de uitnoodiging, waardoor aangetoond wordt, dat kerk en theologie bij elkander behooren. waarna hij de hoop uitsprak, dat de prediking moge leiden tot uitbreiding van Gods Koninkrijk en de Kerk, die wij allen liefhebben. Namens het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland sprak dr. Locher, die er aan herinnerde dat het een eisch van dezen tijd is, dat het evangelie gebracht wordt aan alle menschen. Dr. J. Riemens dankte namens het classicaal bestuur hartelijk voor de tot standkoming van dit kerkgebouw om er dan op te wijzen, dat Leiden het centrum van de classis is, welke plaats door een actief gemeente-leven een antwoord heeft gegeven op de vraag, hoe het met het gemeenteleven is gesteld. Ook spr. bracht de beste wenschen over. Mr. dr. Schokking voerde hierna als oud predikant van de Leidsche gemeente het woord. Een warme en een hartelijke ge- lukwensch aan de gemeente van Leiden is hier, aldus spr., zeker op zijn plaats. Spr. hoopt, dat dit nieuwe kerkgebouw ook de jeugd moge trekken. Gevoelt en getast zal moeten worden, waartoe het evangelie van Christus dwingt.. Groote verantwoordelijk heid hebben wij tegenover God. Spr. wees voorts op de geestelijke een heid en schetste, dat ook het kerkelijk leven zijn overgang meemaakt. De over gang zal ook de Kerk moeten vinden. Heeft een Kerk aan staat en maatschappij in concreto niet te zeggen wat zij te doen heeft, de Kerk zal echter wel het Licht van de Eeuwigheid laten vallen in den tijd. Spr. eindigde met te wijzen op den grooten overgang dat God van zondige menschen kinderen Gods en van gevange nen vrijen maakt. Ds. Jansen Schoonhoven, sprekende na mens den kerkeraad van Oegstgeest, her innerde aan de goede nabuurschap en het medeleven op allerlei terrein waarna ook hij de gemeente geluk wenschte met het nieuwe kerkgebouw om ten slotte te wij zen op de nieuwe orde, die eenmaal in volmaakte heerlijkheid verrijzen zal. Dr. Boissevain sprak vervolgens als wnd. voorz. van den kerkeraad nog eenige hartelijke woorden. Dat dit Kerkgebouw aan zijn doel moge beantwoorden! Woor den van dank richtte spr. ook tot de ge meente-commissie, die het Kerkgebouw. SCHOOLREISJE CHR. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTERSTR. 16. Hoofd: W. A. Bodewes. Nadat een groep leerlingen uit het vierde en vijfde leerjaar verleden week een schoolreisje naar Arnhem had ge maakt, was deze week voor de jongens en meisjes van het zesde en zevende leer jaar de jaarlijksche uitgaansdag aange broken. Het doel van de tocht was de provincie Noord-Brabant. Reeds vroeg in den morgen vertrok de jeugd per autocar vanaf het schoolgebouw. De weg leidde over Den Haag, Delft, Rotterdam naar Dordrecht. Hier werd gereden langs de Groote Kerk, het standbeeld der De Witten en de havens. Vervolgens werd de tocht voortgezet via de Moerdijk-pont naar Breda. Na een korte toer door de stad. werd aan het Mastbosch. het kasteel Bouvigne en de „Zeven Heuvels" een be zoek gebracht. Hier werd naar hartelust gespeeld en gewandeld. Dan weer ingestapt en over Tilburg naar Oisterwijk „de parel van Noord-Brabant" met zijn orogineele bosch- en vennenpracht. Heerlijk kan de jeugd hier stoeien langs de nu eens klim mende dan weer dalende boschpaden en uitrusten aan de oevers der prachtige vennen. Na het middagmaal gebruikt te hebben in het restaurant „De Blauwe Kei", ver trok het gezelschap naar 's-Hertogen- bosch, om de St. Janskerk, een der groot ste en schoonste kerken van Nederland, zoowel van buiten als van binnen, te be zichtigen. De tijd was kort, derhalve door de Betuwe naar Utrecht. Onderweg werd nog eenige malen gestopt bij een speeltuin, om de dorstige kelen te laven en hongerige magen tevreden te stellen en zoo werd tegen tien uur 's avonds onder vroolijk gezang de school Oosterstraat weder be reikt. Het was een prachtige en leerzame dag geweest. Zoowel kinderen als geleiders mogen met genoegen aan zoo'n dag terug denken, zulk een dag legt banden van waardeering tusschen leerlingen, onder wijzers en ouders. Dit getuigde de ont vangst voor het schoolgebouw. Men mag dit verslagje niet eindigen dan na een woord van dank ook gericht te hebben tot de Directie van de Leidsche Autoboxen-garage en in zonderheid aan den heer Van Wynen, deze is door de ver schillende reizen met de schooljeugd zoo langzamerhand onafscheidelijk aan de school verbonden. o BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN De ouden van dagen, die geen plaats konden vinden bij den autotocht, zullen a.s. Zaterdag een boottocht mogen maken naar de Kager_ en Brasemermeren met de Stoomboot „Concordia". Vertrek Zaterdag 1 uur van de Beesten markt. 230 Oudelieden hebben een kaart ont vangen; zonder kaart wordt niemand toe gelaten. Thuiskomst ongeveer 6 uur aan de Beestenmarkt. Wij wenschen hen mooi weer toe. ter beschikking van den kerkeraad heeft gesteld om daarna op te wekken tot een getrouw bezoek aan dit bedehuis. Ds. Groot Enzerink dankte hierna alle sprekers voor de goede woorden en den burgemeester voor zijne tegenwoordigheid er den wensch aan toevoegend, dat de belangstelling van hedenavond moge om gezet worden in gebed. De plechtige bijeenkomst werd besloten met het zingen van Ps. 72 11. Hedenavond zullen de wijkbewoners en zij die financieel bijgedragen hebben, in de gelegenheid worden gesteld, een dienst bij te wonen. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Officieele opening van de Kooikapel der Ned. Herv. Gemeente te Leiden (Stads nieuws, le Blad). Het wetsontwerp tot wijziging van da landbouwcrisiswet door de Tweede Kamer aangenomen (Pari. Overzicht, le Blad). De regeering overweegt optreden tegen de communistische partij (Binnenland, 3e Blad). Enorme belangstelling voor de Kaag- week (Sport, 3e Blad). Willy den Ouden verbeterde het wereld record 400 Meter vrije slag (Sport, 3e Bi.) Een fabriek te Stadskanaal door brand stichting verwoest; een andere poging in een andere fabriek is mislukt. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Goering verklaart: de Fuehrer is de wet (Buitenl., le Blad). Verbod tot het dragen van uniformen in België (Buitenl., le Blad). Belangrijke kabinetszitting van het mi nisterie Dolfuss (Buitenl., 2e Blad). HANDELSREGISTER KAMER TAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Koninklijke Neder- landsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Veste- straat 22, Leiden. Nieuwe Directeur: A. A. Brüggen, Am sterdam. J. H. van Egmond, Dorpsstraat 137b, Warmond, sigarenhandel. Overleden Eigenaar: J. H. van Egmond, Warmond, d.d. 5 Juni 1934. Wijz. handelsn. in: Firma J. H. van Egmond. Nieuwe Eigenaresse: Wed. S. H. van EgmondBönner, Warmond. P. Lemmers en Zonen, Hoofdstraat 62d, Voorhout bloembollenkweekerij en -export De bloembollenexport is overgegaan aan den heer B. Lemmers. Uitgeoef. bedr. thans: alleen bloembol lenkweekerij. L. Demmenie, Haarlemmerstraat 169, Leiden, kantoorboekhandel en bureau- installaties; fabriek van cartonnages en losbladige boeken. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: L. Demmenie en Zoon. Vennooten: L. Demmenie, Leiden en P. Demmenie, Leiden. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: drukkerij. Nieyjje inschrijving. Internationale Visscherij Maatschappij (filiaal), Parle- vlietslop 14, Katwijk a. Zee, hoofdzetel: Uithoornstraat 30 m, Amsterdam. Beheerder filiaal: R. J. Aalberts, Wor- merveer. HgT EENVOUDIGE, DQCH SMAAKVOLLE INTÉRIEUR .VAN DE KOOIKAPEL,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1