Dr. J. POS Onder- en Bovengebit ten geheel Onder- of Bovengebit f. 24.50 Breestr. 65 Leiden Telf, 3532 rm LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 12 Juli 1934 Het Tandheelkundig Instituut berekent voor een geheel tezamen pijnloos trekken inbegrepen VOLSTREKT PIJNLOOZE TREKKINGEN f. 1.50. het Duitsche volk gered worden van de tragedie van een burgeroorlog. Een burgeroorlog ln Duitschland zou het land verscheuren en een chaos ten gevolge hebben. Voor Europa zou dit ook groot gevaar meebrengen. Om burgeroorlog, bloedverspllllng en nameloos lijden ln een land dat reeds gedurende jaren zwaar beproefd ls, te voorkomen, moest ik snel handelen en met een kracht, die natuurlijk in verschillende kringen critiek zal uitlok ken. Ik hoop alleen dat zij die het niet eens zijn met wat ik deed, zoo wijs zullen zijn om hun oordeel op te schorten totdat zij de feiten kennen en de waarheid ont dekken. Volgens mijn meening was het mijn gebiedende plicht cm bet leven van eenige samenzweerders en verraders op te offeren, die gedreven werden door zelfzuchtige ambitie en een hunkering naar macht, om te voorkomen dat het land gedompeld zou worden in den chaos van een burgeroorlog waarin honderden en duizenden onschul dige menseden als slachtoffers zouden vallen." Hitier wees vervolgens op Oostenrijk, waar honderden personen werden gedood als gevolg van een poging tot opstand. Het verbaasde hem dat het buitenland hem verwijt zijn plicht gedaan te hebben als dienaar van zijn volk. Er zijn voorts men- schen die zeggen dat hij op een andere wijze had moeten optreden. Maar alleen zij die weten hoe de laatste maanden in het geheim gekonkeld ex geïntrigeerd ls, heb ben recht om te spreken. Professor Pearson vroeg den leider welke richting de Duitsche regeering thans zou volgen. „Er zal geen verandering komen," zeide de Rijkskanselier op beslisten toon. „De regeering zal niet naar rechts en niet naar links ombuigen, maar de richting volgen die zij steeds gevolgd heeft. Dit beteeke'nt voorwaarts gaan in rechte lijn. Corruptie bij het uitoefenen van een publieke functie zal moeten ophouden. Publiek recht is publieke plicht. Eerlijkheid is het wachtwoord." De leider van den economlschen dienst, „general direktor" Philipp Kessler, is van zijn functie ontheven. Zijn werk wordt voorlooplg waargeno men door zijn plaatsvervanger graaf v. d. Goltz. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de eigenaar van een conservenfabriek in Seesen gearresteerd is wegens uitlatin gen waaraan hij zich tegenover» den „Raad van Vertrouwen" had schuldig ge maakt en die voor de algemeene econo mische politiek minachtend waren. De 35-jarige Ernst Reitmann is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, aange zien hij dag in dag uit op zijn werk hate lijke woorden jegens Hitier uitte. Te Mackendorf in Brunswijk is een man Teroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, omdat hij ln een café gezegd had, dat Dollfuss de grootste politicus ter we reld was en dat men naar den Weenschen radio-omroep moest luisteren, wanneer men de waarheid omtrent Duitschland wenschte te leeren kennen. Een 35-jarige Berlijnsche arbeider, Franz Wentzel, is veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf, omdat hij in een café „Hoera voor Dimltroff!" had ge roepen. In zeker deel der buitenl. pers blijven allerlei geruchten de ronde doen. Zoo b.v. over een beraamden aanslag op de „Graf Zeppelin", waarin zelfs een bom zou zijn ontdekt, doch dit wordt door dr. Eckener beslist ontkend. Vijf en veertig arbeiders van de Dor- nierfabrieken zouden gearresteerd zijn en het geheele personeel zou ontslagen zijn. 't Klinkt vooralsnog wat fantastisch De rijksminister van bultenlandsche za ken heeft de gezanten van Frankrijk, En geland, Japan en Italië ontvangen, om hen nadrukkelijk te wijzen op de verhou dingen in het Memelgebied en op de nood zakelijkheid van een onmiddellijk ingrij pen van de sigantuurmogendheden. ENGELAND. Steun aan scheepvaart en veehouders. De Britsche regeering heeft gisteren mededeelingen aan de Dominions en aan de vreemde mogendheden verzonden in zake het scheepvaartprobleem. Een desbetreffende aankondiging werd gisteren gedaan door Runciman in het Lagerhuis tijdens het debat over de kor telings aangekondigde plannen voor steun aan de Britsche scheepvaartindustrie. Tijdens zijn rede verwees Runciman naar den invloed die op de inter-imperiale ver bindingen wordt uitgeoefend door de met subsidie werkende buitenlandsche scheep vaartlijnen, de aan de passagiers luxe en snelheid aanboden buiten iedere econo mische mogelijkheid en die beslag leggen op den tater-imperialen handel, hetgeen, wanneer niet tijdig maatregelen zouden worden genomen, zou kunnen leiden tot een verbreken van de tater-imperiale ver bindingen. Een eerste stap die genomen moet worden is vast te stellen in hoeverre de Dominions bereid zijn bij te dragen tot het instandhouden van den handel bin nen het Britsche Rijk, onder Britsche vlag. Voorts, sprekende over het probleem van steun aan de scheepvaart in het bui tenland, verwees Runciman naar de im passe waarin men geraakt was toen dit onderwerp verleden jaar besproken werd op de Economische Wereldconferentie. De Scandinavische landen en Nederland wa ren het daar eens geweest met Groot Brittannië, dat subsidies behooren te wor den afgeschaft, doch de andere landen wilden daar niet van hooren. „Wij bevin den ons niet in dezelfde hulpelooze po sitie als" toen", zeide Runciman. De aan kondiging van een subsidie voor de Brit sche scheepvaart heeft thans een groote verandering gebracht. De regeering is niet voornemens deze subsidie te gebruiken als een wapen, maar veeleer als een af weermiddel teneinde te toonen dat men „business" bedoelde. Runciman hoopte thans, dat het mogelijk zou zijn vooruit gang tot stand te brengen. De minister van landbouw, Elliot, heeft voorts ln het Lagerhuis medegedeeld, dat met de dominions en A-genttaië bespre kingen zijn geopend ove- de heffing van een belasting op tage'oefd vleefch. De opbrengst van deze belastin; moet ge stort worden in een „veefonds", waaruit aan de Engelsche veehouders steun zal worden verleend. Voorlooplg ontbreekt echter nog de toestemming van de domi nions en van Argentinië. De regeering heeft daarom besloten als voorloopige maatregel een wetsontwerp in te dienen, waarvan zij aanneming voor de parle mentaire vacantie zal vragen, dat voor ziet in de vorming van een vee-fonds van ten hoogste 3 millioen pond sterling, welk bedrag dan zal worden voorgeschoten door het consolidatiefonds. Aan de fokkers van bepaalde soorten vee, dat voor de slacht wordt verkocht tusschen op zijn vroegst 1 September 1934 en 31 Maart 1935, zal dan een premie worden uitge keerd van ten hoogste 5 sh. per hundred weight levend gewicht en 9 sh. 4 d. dood gewicht. Later zullen deze voorschotten weer gedekt moeten worden uit de belas ting op ingevoerd vleesch. In tusschen blijkt uit een gisteravond over dit onder werp gepubliceerd witboek, dat geen enkel recht op uit eenig Britsch rijksdeel inge voerd vleesch zonder toestemming van het betrokken land kan worden geheven voor Augustus 1937, zulks wegens de overeen komsten van Ottawa. Het verdrag met Argentinië laat vóór November 1936 geen heffing toe zonder toestemming van Ar gentinië. Elliot deelde nog mede, dat de bedoeling van het regeertagsplan is, onmiddellijk iets te doen voor het vleeschvraagstuk en tegelijkertijd een permanente politiek op te bouwen. De regeering is van oordeel, dat een stelsel, gebaseerd op heffingen van de aan regelingen onderworpen im porten en ultkeertagen aan de Engelsche producenten, de beste oplossing op langen termijn is en tevens een, welke zoowel met de belangen van producenten als die van consumenten rekening houdt. De ult keertagen zullen worden bepaald naar de positie van de markt Het .veefonds" komt onder controle en beheer van een permanente commissie, welke tevens en bovenal tot taak zal hebben, samen te werken met de betrokken organisaties ter bewerkstelling van een reorganisatie van het markt- en slachtbedrijf. OOSTENRIJK. De wijziging van het kabinet Dollfuss. Starhemberg niet naar Rome. De bondspresident heeft de reconstruc tie van het kabinet goedgekeurd. Naar de politieke correspondentie ver neemt, moet de politieke achtergrond voor de regeertagsvorming vooral worden ge zien in het feit, dat dr. Dollfuss de voor de binnen- en buitenlandsche politiek der bondsregeerlng bijzonder belangrijke de partementen overneemt en persoonlijk leidt. Daardoor zullen de laatste resten van staatsvijandige bewegingen in Oosten rijk definitief worden terzijde gesteld. Het aftreden der bondsmtalsters Endor en Schmitz vloeit voort uit de nieuwe Bondsconstitutie, volgens welke de functie van een Landeshauptmann niet vereenig- baar is met die van een actieven Bonds- minister. In de benoeming van den Oostenrijk- schen gezant te Berlijn Tauschitz tot staatssecretaris voor Buitenlandsche Za ken ligt geenerlei wijziging in den koers der Oostenrijksche buitenlandsche poli tiek. Met bijzonder leedwezen wordt het af treden van den Bondsmtalster voor Landsverdediging Schönberg Hartensteta, die een der op den voorgrond staande per sonen van het Oostenrijksche leger is, ont vangen. Zijn aftreden zou het gevolg zijn van familieomstandigheden. Het verluidt, dat Bondskanselier Doll fuss den afgetreden minister over belang rijke kwesties zal blijven raadplegen. In goed ingelichte kringen verluidt, dat de Oostenrijksche regeering voorlooplg niet voornemens is, na de benoeming van den tegenwoordigen Berlijnschen gezant dr. Tauschitz tot staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken, den Berlijnschen post binnenkort te bezetten. Men zou veeleer van plan zijn den Berlijnschen post eeni- gen tijd onbezet te laten. In politieke kringen ziet men daarin een opzettelijken maatregel der Oostenrijksche regeering, welke blijkbaar daardoor naar buiten de spanning tusschen Duitschland en Oosten rijk tot uiting wil brengen. De definitieve beslissing over de nieuwe bezetting van den Berlijnschen gezantschapspost zou eerst vallen na de ontmoeting van Musso lini en Dollfuss te Riccioni in Juli. De benoeming van Fey tot minister zon der portefeuille en staatscommissaris voor buitengewone veiligheids-maatregelen, wordt in politieke kringen beschouwd als een versterking van zijn positie in het ka binet, doch men is van meening, dat op den duur de overneming van het veilig heidsministerie door den bondskanselier dr. Dollfuss niet zonder besllssenden in vloed op de definitieve positie van den vroegeren veiligheidsminister Fey zal blij ven. Men wijst er op, dat Fey thans een be perkten werkkring heeft gekregen en dat na afhandeling van deze taak een verder verblijven in het kabinet niet meer te ver wachten is. In regeertagskringen verwacht men veeleer dat. na de definitieve onder drukking van het terrorisme en het her stel van normale toestanden, Fey op een diplomatieken post, vermoedelijk te Rome, benoemd zal worden. Naar verluidt zou binnenkort een belangrijke mutatie in de Oostenrijksche diplomatie te verwachten zijn. Alle bladen leggen den nadruk op de bij zondere beteekenis van de concentratie der geheele uitvoerende macht ln handen van den bondskanselier en betoogen, dat nu de eindstrijd tegen de terreur begint, die spoedig aan dat gespook een einde zal ma ken. Vastgesteld wordt, dat het proces van spoedige opheldering der binnenlandsche politieke verhoudingen in Oostenrijk door dezen maatregel buitengewoon verhaast is. Tegen de vijanden van den staat wordt thans het offensief opgenomen. Evenzoo op binnen- als op buitenlandsch politiek gebied, is de reconstructie van het kabinet een buitengewoon persoonlijk succes van bondskanselier Dolfuss, doch tevens een nieuw bewijs der nauwe samenwerking tusschen Starhemberg en Dollfuss. Het bericht van de reis van vice-kanse- ller Starhemberg naar Rome wordt door officieele instanties tegengesproken. NOG EEN INTERVIEW MET HITLER. MILAAN. 12 Juli. (VX>.) Dinsdag heeft Hitier een Interview toegestaan aan den Berlijnschen correspondent van de „Gazeta del Popoio", waarbij de Rijks kanselier eenig commentaar leverde op de gebeurtenissen van 30 Juni. De Catilinaansche samenzwering, aldus de Rijkskanselier, is volkomen onderdrukt en van nu af aan zal niemand meer eenlgerlel illusies hebben omtrent de mo gelijkheid wederom te beginnen. Ik had verscheidene malen getracht, de mannen die gedurende twaalf jaren naast mij ge streden hadden terug te brengen tot een begrip van werkelijkheid en plicht. In een onderhoud dat ik een paar weken gele den met een hunner heb gehad de cor respondent der „Gazeta del Popoio" tee kent hierbij aan, dat hij den indruk kreeg dat Hitier hier een toespeling maakte op den leider der revolte en welk onder houd meer dan 5 uur duurde, heb ik ge tracht hem er van te overtuigen, dat de weg dien hij volgde hem eventueel van mijn zijde weg zou kunnen leiden. De waarschuwing blek vergeefs en hij ls niet alleen van mijn zijde afgeweken, maar hij heeft zich zelfs tegen mij gekeerd. Hitier verklaarde uitdrukkelijk, dat het onjuist was te beweren, dat de opstandige beweging niet tegen hem persoonlijk ge richt was „Ik zou als eerste hebben moe ten worden omgebracht, aldus verklaarde Hitler met overtuiging, wie zou zoo dwaas hebben kunnen zijn te denken, dat ik, wanneer de samenzwering gelukt was, mij zelf er toe zou hebben laten brengen of dwingen het hoofd te worden van een dusdanige regeering?" Sprekende over den politieken stijl en de strijdmiddelen der nazi's tot dusverre, zeide Hitier, dat deze na zijn interventie thans definitief tot het verleden behoor den. Deze strijdmiddelen waren aangepast aan de toestanden, waarin Duitschland rich bevond, toen de nazi-politiek er een van opstand was. Samenzwering was een forma mentis (een geestesgesteldheid) ge worden, de Putsch was geworden tot een gewoonte. Gedurende twaalf jaren waren dit de wateren waarmede de strijd tegen het democratische regime gevoerd was. De samenzweerders waren zoodanig gewend aan dezen vorm van politieken strijd, dat zij niet in staat waren ln te zien, dat de tijden veranderd waren. In opstand te komen tegen iedere autoriteit was voor hen een tweede natuur geworden. Met betrekking tot zijn rede, die hij morgen in den Rijksdag zal uitspreken, verklaarde Hitier, dat dit de afrekening zou zijn. ANTI-NATIONAAL-SOOIALISTISCHE COALITIE IN 'T SAARGEBIED. SAARBRÜCKEN. 12 Juli. (V.D.). Een gemeenschappelijk strijdfront isdoor de communistische en sociaal-democratische partijen in het Saargebied gevormd met het oog op het plebisciet van Januari a.s. Het doel der coalitie ls de status quo in stand te houden in verband met de vijandige houding van de Duitsche regee ring jegens de vakvereenigingen. Ver klaard wordt, dat ongeveer 30 0!o van de stemgerechtigden vereenigd zijn in deze combinatie tegen het nationaal-sociallsme. o DE VLOOTBESPREKINGEN. PARIJS, 12 Juli (Reuter). De minister van Oorlog Pietri, die met Barthou naar Londen is geweest om over de voorberei ding van de vlootconfenrentle te spreken, keert vandaag naar Parijs terug. De correspondent van de Martin ver klaart, dat men het niet eens is geworden over de kwestie of Duitschland tot de voorbereidende besprekingen zal worden uitgenoodigd of niet. o DE VERSTERKING DER ENGELSCHE LUCHTMACHT. LONDEN, 12 Juli. (Reuter). Volgens berichten in de pers omvat het Britsche programma voor de versterking van de luchtvloot, dat Baldwin voor het zomer reces in het Lagerhuis zal Indienen, de volgende maatregelen: Met een vijf-jaar-program zal de Brit sche luchtvloot van gelijke sterkte worden gemaakt als de Fransche. Indien zich geen wijzigingen in den internationalen toestand voordoen, zal de Britsche luchtvloot in 1940 met 48 a 50 escaders, of ongeveer 500 toestellen zijn vermeerderd. Vermoedelijk zal de begrooting voor luchtvaart het komend jaar met een mil lioen pond worden verhoogd. Ook de Britsche marine-luchtvloot wordt met 4 a 500 toestellen vergroot, het juiste aantal hangt af van de vlootconferentie, welke het volgend jaar zal worden ge houden. Op verschillende punten in Engeland zullen nieuwe militaire vliegvelden worden aangelegd, vermoedelijk ten getale van 12 of 15, waarvan 3 in het Zuiden, in het Oosten en het Westen om Londen, terwijl een vierde goed versterkt vliegveld voor bommenwerpers ten Noord-Westen van Londen zal worden gebouwd. Het ministerie van luchtvaart zal ver volgens een sterke campagne op touw zc'.ten om personeel te krijgen. Vermoedelijk zal ook het Britsche terri toriale leger worden uitgerust met ge vechtsvliegtuigen en Jagers, en zoo wor den betrokken in het systeem van lucht verdediging. o DE STAKINGEN IN AMERIKA. SAN FRANCISCO. 12 Juli. (Reuter r. Bedreigd door een algemeene staking heeft de bevolking groote voorraden in huis ge haald. De vertegenwoordigers van 24 vakver eenigingen in Portland en OPregon bespre ken een algemeene staking, terwijl de transport-arbeiders ln de overige steden eveneens een sympathie-staking bespre ken. De werkgevers van San Francisco. Seattle. Los Angelos en Portland, hebben de bemiddeling van de door Roosevelt in gestelde scheidsrechter-commissie aan vaard, ook de expediteurs van San Fran cisco. De voorzitter van den bond van haven arbeiders te San Francisco heeft een referendum onder de leden aangekondigd, welke over het al of niet aanvaarden van ge bemiddeling zal beslissen. HET VERBIEDEN VAN BUITELANDSCHE DAGBLADEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 12 Juli. (V.D.) Van alle in het Dultsch gestelde buitenlandsche dag bladen zijn voor den straatverkoop in Duitschland nog slechts het Weensche blad „Neue Freie Presse" benevens de „Basler Nachrichter" ongemoeid gelaten. Deze belde bladen worden voorlooplg ong geduld, doch worden voortdurend be dreigd met in beslagneming. Het Sudeten- Duitsche blad „Bohemia" is tegelijk met alle Zwitsersche bladen verboden en deelt thans het lot van het vroeger in Duitsch land vrij veel gelezen „Prager Tagblatt", dat reeds sedert verscheidene maanden niet meer over de grens kan komen. De laatste zending van de „Pester Lloyd", die zijn dagelijksche afzet In Duitschland heeft zien stijgen tot 10 duizend exempla ren, is in beslag genomen, terwijl het blad thans ook nog is verboden. In Hamburg waar de buitenlandsche dagbladen bijna geheel van het tooneel verdwenen zijn, is kortgeleden de „Times" ook in beslag ge nomen en uit alle kiosken weggehaald. In Berlijn blijft de vraag naar Fran sche en Engelsche bladen nog steeds bui tengewoon groot. Het is niets ongewoons meer, wanneer zelfs kleine en ver uit het centrum van de stad gelegen kiosken een voorraad houden van acht Fransche en zeven Engelsche dagbladen en daarvan in den loop van den ochtend twintig tot dertig exemplaren elk verkoopen. Als merkwaardigheid kan vermeld worden, dat een uit Warschau geïmporteerd van a tot z ln het Hebreeuwsch en met He- breeuwsche letters geschreven blad, „Hajnt" welks inhoud door de censuur niet ontcijferd kan worden zijn afzet in Duitschland met sprongen zien stijgen. DE HOUDING VAN VON PAPEN. BERLIJN, 12 Juli. (V.D.) Gelijk bekend is het zeer moeilijk een juisten indruk te krijgen van de tegenwoordige positie van den vice-kanselier Von Papen in het Ka binet. Men heeft den indruk, dat Von Pa pen zelf, wiens verzoek om ont.y.g door Hitier schijnt te zijn gesteund doch door Von Hindenburg te zijn afgewezen, zich niet meer als vice-kanselier voelt. Een zijner voormalige medewerkers, Von Kett- ler, werkt thans ln zijn particuliere wo ning. In het Saar-bureau, dat zich bevindt in de Potsdammerstrasse 12 en dat ook na de gebeurtenissen van 30 Juni op gelijke wijze is blijven doorwerken, verschijnt Von Papen betrekkelijk zelden. Hij schijnt zich steeds meer op een afstand te hou den van het Kabinet. DE AMERIKAAN SC HE VLOOT. WASHINGTON, 12 Juli. (Reuter). De Amerikaansche minister van marine Swanson, heeft duidelijk te verstaan ge geven, dat de Vereenigd e Staten voor de vloot-conferentie van 1935 geen nieuw slagschip op stapel zullen zetten. Hij verklaarde dat de schepen welke overeenkomstig de Vlnsonwet worden ge bouwd alleen zware en lichte kruisers, tor pedojagers en onderzeeërs zijn. Zooals men weet voorziet de Vinson-wet ln de aanbouw van oorlogschepen tot het niveau, toegestaan bij het vlootverdrag van Washington. EXPEDITIE VAN SVEN HEDIN OVER VALLEN. PEKING, 12 Juli. (Reuter) Naar hier vernomen wordt, is de expeditie van Sven Hedin den 4en Juli door Mohamedaan- sche oproerlingen onder aanvoering van generaal Ma Tsjang Jing, ten Noorden van Urumtschi overvallen. Naast Sven Hedin namen aan deze ex peditie deel een aantal Mongolen en drie Chineezen, waaronder een bekende geoloog Allen rijn gevangen genomen. Omtrent hun lot ls niets bekend. Een officieele be vestiging van Chineesche rijde is nog niet gekomen. De vertegenwoordiger van Sven Hedin te Peking, Norin, is van meening, dat deze berichten vermoedelijk wel juist zijn. Het verzoek van den Britschen consul- generaal een militaire hulpexpeditie uit te zenden, zou rijn ingewilligd. In Chineesche kringen gelooft men niet dat Sven Hedin iets overkomen is, aange zien hij ter plaatse waar hij zich bevindt, groot aanzien geniet. PEKING. 12 Juli. (V.D.), Uit Kasjgar zijn tot dusverre over het lot van de ex peditie van Sven Hedin nog slechts vage berichten ontvangen. Volgens deze berich ten heeft men ln politieke Chineesche kringen verklaard, dat de leider der op standelingen Matsjoengtag zich overtuigt van de zuivere cultureele doeleinden der expeditie, waarop hij bevolen zou hebben de expeditie weer op vrije voeten te stellen Twee kooplieden uit Kasjgar, vrienden van Matsjoengtag zijn vertrokken om de gene raal zoo noodig te overtuigen van de noodzakelijkheid Hedin vrij te laten. VONNISSEN IN OOSTENRIJK. GRAZ, 12 Juli. (D.N.B.) Zeven natio- naal-socialisten stonden hier terecht, be schuldigd van het organiseeren van aan slagen met springstoffen en het in het bezit hebben van springstoffen. Een van hen is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, een ander tot 15 jaar, twee tot 14 Jaar en een tot 10 Jaar. Een beklaagde werd vrijgesproken en een ander zal door een gewone rechtbank worden berecht. KARACHAN IN MONGOLIË. MOSKOU, 12 Juli. De vroegere plaats vervangende volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Karachan, die zooals bekend benoemd is tot ambassadeur te Ankara, is Woensdag ta gezelschap van een uitgebreide Russische diplomatiek- militaire missie aangekomen te Oelan- Bator. de hoofdstad der Mongoolsche republiek. Te Oerga werd hij door de Mongoolsche regeering en de Russische militaire missie plechtig ontvangen. Heden beginnen de besprekingen tusschen Karachan en de Mongoolsche regeertag over den politieken toestand in het Verre Oosten, RECLAME. 4352 kt* Tandarts en Amerikaaitsch f.40.- metgarMtfe Plaatje met I Kunsttand Iedere Tand meer Cementvulling Porselein of Zilvervuiling Bondvolling vans! t 0,00 Boudkronen vanaf 1.15.00 f. 1,75 f. 2,00 f. 3,00 karaats goud HALEJAARLIJKSCHE CONTROLE EN MONDONDERZOEK KOSTELOOS. Specialist in pijnlooze behandeling Spreekuren: lederen Werkdag van 9—12 en 1—4 uur. Avond-Spreekuur: Dinsdag en Donderdag 7 tot 9 uur DÜITSCH VLOOTBEZOEK AAN PORTSMOUTH. LONDEN, 12 Juli. (V. D.) De Engelsche pers wijdt veel aandacht aan het bezoek van twee Duitsche kruisers aap Ports mouth. Alle bladen schrijven, dat de Duit sche matrozen een uitstekenden indruk maken. „News Cronicle" schrijft, dat de Duitsche matrozen Portsmouth veroverd hebben. De Engelsche vloot begroet den vroegeren vijand met saluutschoten, open armen en een vriendschappelijken glimlach. Overal onderhielden Duitsche en Engelsche offi cieren zich vriendschappelijk, terwijl de manschappen van belde naties arm in arm door de straten wandelden en om de mili taire orkesten dansten. In Portsmouth is de vaan der vriendschap geheschen en ieder zal hopen, dat zij lang geheschen mag blijven. MIJNONGEVALLEN EN 'T ROERGEBIED DORTMUND, 11 Juli (D.N.B.) In de mijn „Friedrich Hetarlch" te Noers ls een deel van een mijngang ingestort, waarbij vier mijnwerkers om het leven zijn geko men. In de mijn „Adolf von Hansemann" in Mengede is een liftkooi omlaag gestort, waarbij twee mijnwerkers werden gedood. PEST IN MANDSJ OERIJE MOEKDEN, 12 Juli (V.D.). De ta Mandsjoerije periodiek uitbrekende pest die dit jaar vroeger dan anders is voorge komen heeft ta verschillende plaatsen in totaal reeds 17 slachtoffers gemaakt. De overheid heeft alle maatregelen genomen. LUCHTSCHIP AFGEKEURD. WASHINGTON, 12 Juli. (V.D.) We se cretaris voor marine Swanson heeft me degedeeld, dat het luchtschip „Los Ange les" afgekeurd is daar het ten gevolge van ouderdom en vergaan van onderdeelen onveilig is geworden. Het zal thans nog slechts gebruikt worden voor experlmen- teele doeleinden. HITTEGOLF IN FRANKRIJK. PARIJS, 12 Juli. (Reuter). Gisteren bereikte de hittegolf in Frankrijk het hoogtepunt met 34 graden Celcius. Tege lijkertijd bereikte Parijs een record water verbruik, 8361 kubieke meter drinkwater werden verbruikt. In de Setae drijven duizenden doode visschen, vermoedelijk omgekomen door het gebrek aan zuurstof ta het warme water. o VLIEGTUIG VOOR 50 PASSAGIERS. LONDEN, 12 Juli (Reuter). De Black- burn-vliegtuig-fabrieken hebben een groot zesmotorig passagiers-vliegtuig op stapel gezet, dat 50 passagiers kan vervoeren. Elk van de motoren zal 600 P.K. hebben. Het toestel zal een hoogdekker worden en ongeveer het type hebben van de Zhort-water-vliegtuigen, welke de Brit sche luchtvloot heeft. «-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2