DE ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM Wij gaan overal mee 75»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Juli 1934 Derde Blad No. 22790 EEN VRIJ RUSTIGE ZATERDAG EN ZONDAG BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. DE RELLETJES TOCH NOG NIET GEHEEL GEËINDIGD. Zaterdag was het in het brandpunt van 'de Jordaan rustig. De markt op de Lln- dengracht werd druk bezocht door de vrouwen uit de buurt. Kinderen speelden op straat en natuurlijk werd overal druk gesproken over het gebeurde. Het zag er dus overal rustig uit, maar natuurlijk werd er overal gepatrouilleerd. Dikwijls reden militaire wagens, waarop politie en militaire politie gezeten waren, in snellen gang door de nauwe straten. In de middaguren is de toestand weer eenigszins veranderd. In de Tuinstraat, waar wellicht eenlge oogenblikken geen patrouille was geweest, zag men weer kans versperringen te ma gen. Bij de komst van de militaire macht viel een steen naar beneden, hetgeen aan leiding was om handelend op te treden. Schoten weerklonken, een man werd ge troffen en bij een later afgegeven salvo werd ook een meisje gewond. In de Madelievenstraat verscheen plot seling op een der daken een stok, waaraan een roode vlag was gebonden. Een der marechaussees nam zijn karbijn en na twee schoten tuimelden stok en vlag om laag In den laten middag is nog op een onbe woond huis, waarbinnen de laatste dagen alles was vernield, een roode vlag ge plaatst. Een pantserauto van de rijdende artillerie uit Arnhem was weldra ter plaatse. Door de bemanning werd de vlag naar beneden gehaald. Arrestaties. Tot nu toe waren bij deze oproerige be wegingen zoo goed als geen arrestaties ge maakt. De polltie-agenten hadden even wel goed opgelet en Zaterdagmiddag zijn drie militaire auto's, waarbij politie was ingedeeld, er op uitgetrokken om belha mels te arresteeren. Een groot aantal werd met de wagens meegenomen en naar het bureau Raampoort gebracht, waar thans de cellen vol zitten met verzetplegers. In de Kinkerbuurt. In de omgeving van de Kinkerstraat heb ben Zaterdagmiddag wanordelijkheden plaats gehad Er werd met steenen uit op gebroken straten naar de politie gegooid. Met de vuurwapenen werd aan dit opko mend verzet een einde gemaakt. In de aangrenzende Lootsstraat werd daardoor een vrouw door een kogel getroffen. Haar toestand moet niet van emstigen aard zijn. Te acht uur Zaterdagavond liet het zich aanzien dat er. door de samenwerking van de politie met de militaire macht, welke zich over de hoofdstad heeft verspreid, de schrik bij de onruststokers is ingekomen. Actie tegen tramwagens. In den loop van den avond zijn pogingen gedaan de tram te doen derailleeren in de v. d. Duinstraat en In de v. Limburg Sty- rumstraat. De politie was er dadelijk bij om erger te voorkomen. Ook in de van Beuningenstraat werden steenen op de tramrails gelegd en voerde de politie daarom eenige charges uit. Inval van de justitie bij De Tribune. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ver schenen er plotseling politie en militairen op den Amstel. die aldaar het gedeelte af zetten, waar de bureaux van het commu nistisch dagblad De Tribune zijn gevestigd. De officier van Justitie, mr. v. Thiel, ver gezeld van politie, ging het gebouw bin nen voor het doen van een huiszoeking. In een polltie-auto werden pakken papier ge- iaden en later ook deeien van de persen, waardoor het onmogelijk zal zijn, dat dit blad kan verschijnen. Er werd niemand in hechtenis genomen. De huiszoeking nam eenige uren in beslag. Mr. J. A. van Thiel deelde later aan de pers mede, dat de inval is geschied naar aanleiding van opruiende en ophitsende stukken in dit blad.. Toen de inval ge schiedde, was juist de oplaag voor Zater dag afgedrukt. Deze oplaag is geheel in beslag genomen, alsmede een groot aantal andere stukken. Ook zijn de vitale deelen van de persen, waarop de courant gedrukt wordt, uit de machines genomen. Ten slotte Is een wacht ran de militaire politie voor het gebouw geplaatst. Niemand mag naar binnen in verband met de be slaglegging. Naar wij vernemen heeft de justitie voorts in verband met de ongeregeldheden een huiszoeking verricht in het bureau der O S P. aan de Reguliergracht. Verschillende bescheiden zijn in beslag genomen. Oplaaiend verzet. Een ongunstige uitzondering ln den naar omstandigheden zoo rustigen Zaterdag avond vormden de Indische buurt en later ook het Spaarndammerkwartier, waar agenten en militairen verschillende malen tegen onruststokers moesten optreden. Er werd meermalen van de vuurwapenen ge bruik gemaakt. In de Polanenstraat. de Houtrijkstraat, de Assendelftstraat en omgeving werd het ■plaveisel weer op dezelfde punten als vorige avonden opgebroken. Wat de Indische buurt betreft, moesten vooral de straatlantaarns het ontgelden. Kort na middernacht is de G.G.D. uitge rukt naar de Bataviastraat. waar ten ge volge van geloste schoten enkele personen gewond waren. De waakzaamheid van politie en militairen verslapt geen oogen- blik. Ook in de andere stadsdeelen blijft men op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid. Het bureau SpaamdammeTstraat heeft te middernacht versterking gekregen van een extra-detachement militaire politie. Een doode ln de Indische buurt. Wat de Indische buurt betreft, ls er in de Bataviastraat en ln de Sumatrastraat na middennacht uit het publiek op de po litie geschoten. Deze heeft het vuur beant woord, met het noodlottig gevolg, dat ln de Bataviastraat een kleermaker, die zich in zijn woning bevond, doodelijk werd ge troffen, térwijl in de Soembawasbraat een man een schot ln de kin kreeg. De gewonde ls naar het Tesselschade ziekenhuis overgebracht. De onruststokers zijn na dat krachtdadig optreden, naar alle kanten weggevlucht. Wat de overige stadsdeelen betreft, ls in de van Limburg Stirumstraat, hoek van Beuningenstraat. bij de firma Wijnberg, een viertal ruiten ingegooid. Agenten en militairen hebben plundering van den win kel voorkomen. In de Jordaan was het na 12 uur ook niet geheel en al rustig. On. Is hier de Madelievenstraat door het gepeupel ln het donkei gezet. Aan den verkant van het IJ is ln de Latyrusstraat, uit een woning, een viertal schoten op vertegenwoordigers der mili taire politie gelost. Deze beeft het vuur beantwoord. Of daarbij personen gewond zijn, kon men ons niet mededeelen. Tegen 2 uur zag het er naar uit, dat de rust was teruggekeerd. Geheime radio-zender. Naar wij vernemen heeft een radio amateur te Breda een bericht opgevangen dat beginnende met de woorden: ,,Hler Rood Amsterdam" mededeelingen inhield over de ongeregeldheden in de hoofdstad. Het bericht werd gedurende een half uur vijf A zesmaal herhaald en gaf den indruk, dat het op een gramofoonplaat was opge nomen. De radio-amateur heeft van zijn bevin dingen mededeeling gedaan aan de Breda- sche politie, die zich met de centrale re cherche te Amsterdam ln verbinding heeft gesteld. WD vernamen voorts, dat van laatstgenoemde zijde contact gezocht is met P.T.T., teneinde licht in deze zaak te brengen. Wij vernemen nader, dat ambtenaren van P.T.T. hebben kunnen nagaan, dat dit bericht afkomstig moet zijn geweest van een clandestiene zender, welke zich in de buurt van genoemde gemeente moet be vinden. De zender beschikte over een zeer zwakke energie. Het vermoeden heeft bestaan, dat in het gebouw van het dagblad De Tribune te Amsterdam een zender opgesteld ls ge weest. Bepaalde onderdeelen die daar ge vonden zijn. wezen aanvankelijk in deze richting. Uit het nadere onderzoek is echter ge bleken. dat hiervan geen sprake was, en dat de onderdeelen afkomstig waren van een groot ontvangtoestel. De toestand op Zondagmorgen. De hoofdstad is, met haar militaire be zetting van honderden manschappen, be staande uit soldaten, marechaussee, mili taire politie, huzaren, grenadiers en ja gers, met haar actief dienstdoende bur gerwachters, haar eigen groote politie korps en gansche uitrusting van oorlogs materiaal binnen haar grenzen, de 1ste ochtend van de nieuwe week ingegaan met een temperatuur van 70 graden in de schaduw. Ofschoon van de meeste „fronten" rust gemeld werd, kon helaas nog niet gezegd worden, dat de orde zich blijvend in Am sterdam gevestigd had. Zoo was het aan de overzijde van het IJ wederom in de Bloemenbuurt met haar groote complexen van grootendeels door werkloozen be woonde gemeente-woningen, dat zich symptomen van nieuw verzet tegen het gezag voordeden. Te negen uur werden in de Hortensiastraat en in de Sneeuw balstraat de in de nachtelijke uren door het gemeentepersoneel gedichte straten weer door ongure elementen opgebroken en hadden de daar patrouilleerende agen ten en militaire manschappen enkele ma len een bombardement met steenen te verduren. Het verscherpte toezicht in deze wijken, gepaard gaande met het verbod van open ramen en samenscholingen, voorkwam echter dat er ernstige inciden ten plaats vonden. Van de order van den burgemeester dat er niet meer gesommeerd zou worden, doch in geval van daadwerkelijk verzet onmiddellijk zou worden geschoten, blijkt over het algemeen een goede preventieve werking uit te gaan. Vanuit het Westelijk stadsdeel bleven in de morgenuren alarmeerende berichten uit en ook ln Oost kon de toestand naar omstandigheden rustig genoemd worden. Op de Eilanden heeft zich een incident voorgedaan, doordat op de Kattenburger gracht, bijna vlak voor het politiebureau op een daar patrouilleerende marinier vanuit een auto is geschoten, gelukkig zonder dat hij daarbij ls geraakt. Daar juist op dit oogenblik de kerk uitging, durfde de marinier uit vrees, dat hij een of meer onschuldigen zou raken, niet terug te schieten. Alles ging zoo gauw in zijn werk, dat het nummer van de auto niet meer kon worden opgenomen. Te twaalf uur werd op de Eilanden het pa trouilleeren door militairen gestaakt. Ook ln de Jordaan zijn ln de morgenuren geen ongeregeldheden van ernstigen aard voor gevallen. Algemeene ontspanning in den toestand. Het verdere verloop van den Zondag kenmerkte zich, wat den middag betreft, door rust en orde in vrijwel alle stads deelen. Er is uiteraard een ontspanning in den algemeenen toestand ingetreden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat van het patrouilleeren door militairen in de 6traten grootendeels kon worden afgezien. Niettemin blijft het militair apparaat zich gereed houden om bij de minste ver andering ln ongunstlgen zin weer op het appèl te zijn. In de Bloemenbuurt van Amsterdam- Noord blijven vooral in de omgeving van Hazelaarstraat en Sneeuwbalstraat een aantal oproerige elementen actief door het opbreken van het plaveisel op tal van punten. Bij een winkelier in de Hortensia straat werd een winkelruit Ingesmeten. Zooals steeds in deze buurt het geval ls, zochten de onruststokers bij het hoo- ren van een politieauto of motor, door tuintjes en straatjes naar alle kanten 'n goed heenkomen. In de Spaarndammerbuurt bleef de po litie met dubbele posten patrouilleeren, terwijl het ondergrondsche reservoir met afsluiters van de gemeente waterleidin gen aan het Nassauplein onder militaire bewaking bleef. Aan het Van Hoogendorpplein heeft het gepeupel getracht een winkel van „De Unie" leeg te plunderen. De politie en militairen grepen in, waarbij een schiet partij ontstond, welke tot gevolg had, dat een der belhamels door een schot in het hoofd werd getroffen. De Geneeskundige dienst heeft hem naar het Binnen Gast huis vervoerd. Er zijn verschillende ar restaties verricht. Voorts ls er nog een man naar het O.L. Vrouwegasthuis ver voerd die in de Balistraat door een schot in de knie werd getroffen. Zondagavond te zeven uur kon het rap port over den toestand in de verschillende stadsdeelen worden samengevat in de woorden: „Alles rustig." De slachtoffers. De ongeregeldheden hebben tot nu toe aan zes personen het leven gekost, ter wijl, voor zoover wij konden nagaan, on geveer. zevenentwintig ln het ziekenhuis zijn opgenomen. Van enkele hunner is de toestand nog ernstig. Tal van patiënten zijn bovendien in de gasthuizen behandeld zonder dat zij op genomen behoefden te worden. Het aan tal arrestaties is vrij aanzienlijk; het mee rendeel der gearresteerden zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Nieuwe onlusten op Wittenburg. De avond, die eenige verkoeling bracht na den warmen dag. heeft al klinkt het paradoxaal de gemoederen van de be volking op Wittenburg weer zoodanig ver hit, dat de politie met de vuurwapenen heeft moeten optreden. Te ruim kwart over zeven moest een troep onruststokers uit elkaar gehaald worden, welke bezig was met het opbreken van de straat. Ook wer den er eenige belhamels gesignaleerd, die in lantaarnpalen waren geklommen om de straat bij voorbaat van verlichting te ver steken. Bij de charges, welke door de agenten ondernomen werden, werd van de revolvers gebruik gemaakt, met het nood lottige gevolg dat een vrouw door een schot in den buik werd getroffen. Zij is naar het Binnengasthuis vervoerd. In verband met het weder opleven van het verzet heeft het bureau Kattenburg weer versterking gekregen van dertig ma riniers. In de overige stadsdeelen was het Zon dagavond te half tien naar omstandig heden rustig, alleen in de Kinkerstraat moest de politie eenige charges uitvoeren tegen groepen onruststokers, die daar het plaveisel trachtten op te breken. Wittenburg bleef Zondagavond een on gunstige uitzondering vormen op den vrij rustigen toestand. In de Groote Wittenbur- gerstraat werden barricades van meer dan een meter hoog opgeworpen; op één daar van was een roode vlag met written hamer en sikkel geheschen. Lantaarns waren om getrokken of stuk gegooid. De politie en mariniers, later versterkt door mare chaussees, hielden streng de hand aan het consigne „ramen dicht en in de huizen blijven." Daarbij werd gebruik gemaakt van karabijn en revolver. In de andere deelen van de eilanden bleef het rustig. De ongeregeldheden op de eilanden heb ben Zondagavond tot ongeveer 12 uur geduurd. Toen kwamen kattenburg en Oostenburg vanzelf tot rust. Op Witten burg bleef het verzet echter in vrij ern stigen vorm voortduren. Teneinde verdere actie der oproerlingen onmogelijk te ma ken en het verzet te isoleeren, besloot de politie tegen middernacht, Wittenburg ge heel te blokkeeren. Alle toegangswegen werden door politieposten, versterkt met mariniers, afgesloten, en niemand mocht Wittenburg meer verlaten of kon deze buurt betreden. Op wie zich op straat vertoonde, werd geschoten. Er zijn echter zoo goed als geen schoten gevallen, aange zien de bevolking het wijzer oordeelde, onder deze omstandigheden in de huizen te blijven. Voorstel van N.A.S. aan N.V.V. Het N.A.S.-congres, te Amsterdam ge houden, heeft besloten in verband met de Jongste gebeurtenissen en de daarmede verband houdende buitenwerkingstelllng van alle „democratische rechten en vrij heden" een schrijven te richten aan het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen, waarin wordt voor gesteld om des middags 3 uur, een be spreking te houden over het proclameeren van de staking der arbeiders in de vitale bedrijven om op die wijze de regeering en de reactie een duidelijk halt toe te roepen. Ongeregeldheden in andere plaatsen. Zaterdagavond is het in de binnenstad te Rotterdam zeer rumoerig geweest. De relletjes begonnen op de Veemarkt en in de zijstraten en verplaatsten zich later op den avond naar den Goudschen Singel en omgeving. De .politie was den geheelen avond met een groote macht aan het chargeeren. In de Breedestraat namen de ongeregeldheden een zeer ernstigen om vang aan. De straat werd opengebroken en de lantaarns werden uitgegooid. Vanaf de daken werd de politie bekogeld met steenen. De politie heeft in deze straat revolver schoten gelost. Bij de charges werd met de blanke sabel geslagen. Eenige personen werden gewond. Te Giesen zijn in den nacht alle ruiten van het Raadhuis ingeworpen. Vermoede lijk heeft men hier ook te doen met het werk van ontevreden werkloozen. yodrts hebben kleine ongeregeldheden INTERNATIONALE JAARBEURZEN. Het congres gesloten. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage ls Zaterdagnamiddag de sluitingszitting ge houden van het congres der Union des Foires Internationales. De heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Koninklijke Nederland sche Jaarbeurs en president van het con gres, heeft de slultingszitting voorgezeten. Hierin werd voorlezing gedaan van de re soluties, in commissievergaderingen be handeld en het jaarbeursrecht benevens de quaestie van deelneming van het hand werk de Jaarbeurs betreffende. Het congres heeft de conclusies van deze resoluties zonder debat goedgekeurd. Ook sprak het den wensch uit, dat het bestuur der Union zal trachten te bewerkstelligen, dat de onderscheidene landen wederzijds geen invoerrechten zullen heffen van het propagandamateriaal der Jaarbeurzen. Tevens nam het een resolutie aan ten gunste van de uitgave van een jaarboek, met algemeene propaganda en met vermij ding van bijzondere propaganda; en een resolutie, waarin het congres uitspreekt, dat vermeerdering van het aantal jaar beurzen ln eenzelfde land niet wensche- Ujk is, en dat de statuten in dit verband geen wijziging behoeven. Vervolgens hield de heer Fentener van Vlissingen een toespraak, waarin hij dank bracht aan de rapporteurs voor hun mede werking en aan de congressisten voor hun belangstelling. Hij sprak er zijn voldoening en waardeering over uit, dat geen conflic ten waren gerezen. Spr. wees op het nut van congressen, hierin schuilende, dat menschen uit verschillende landen, werk zaam op hetzelfde gebied, elkander ont moeten en hun problemen vriendschap pelijk kunnen bespreken. KON. NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. Jaarlijksche vergadering. De algemeene vergadering van den Kon. Ned. bond van oud-onderofficieren is te Veisen gehouden. Het hoofdbestuur en de afgevaardigden met hunne dames werden te voren officieel ten gemeentehuize door het gemeentebestuur ontvangen. Besloten werd de koningin een telegram van deelneming te zenden in verband met het overlijden van Prins Hendrik, voorts telegrammen van hulde te zenden aan den eere-voorzltter van den bond, aan den ko ning van België en den president van Frankrijk. Tot secretaris van den bond werd ge- I kozen de heer Ph. M. Puttes te Beverwijk, tot 2e secretaris de heer H. J. v. d. Horst, in Den Haag, de heer P. W. Vastenhout te Amsterdam werd als penningmeester her kozen. DE DREIGENDE LOONSVERLAGING IN DE MIJNSTREEK. Een nieuw adres aan de regeering. Het Hoofdbestuur van de Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond heeft zich opnieuw met de aangekondigde loons verlaging en de staking, die in verband daarmede op 1 Augustus a.s. dreigt. In dit adres wordt er nogmaals opgewe-' zen. dat ter verlichting van den nood, waarin de mijnindustrie verkeert, het nemen van regeeringsmaatregelen beslist noodzakelijk is. Immers, de mijnondernemers blijven nog steeds op het standpunt staan, dat onder de gegeven omstandigheden loonsverlaging op 1 Augustus noodzakelijk ls, terwijl de arbeiders absoluut geen verdere Inkomsten- vermindering kunnen dragen. Het Hoofdbestuur herinnert in dit ver band aan het dato 7 Juni aan den Minis terraad gedaan verzoek om op korten ter mijn een conferentie van alle belangheb benden bijeen te roepen om een plan tot saneering van de mijnindustrie vast te stellen Door een conferentie, die de Mijn- wekersbond nog meer in zijn meening ver sterkt, dat een dergelijke bespreking van groot nut kan zijn. Het Hoofdbestuur dringt er daarom op aan ten spoedigste een dergelijke confe rentie te beleggen en doet verder een be roep op de regeering om haar invloed aan te blijven wenden dat de aangekondigde loonsverlaging teruggenomen wordt. Verder besloot het Hoofdbestuur op Zon dag 15 Juli eenige groote demonstratieve openluchtbijeenkomsten te houden van mijnwerkers en middenstanders tegen den dreigenden ondergang der mijnstreek bevolking. zich voorgedaan te Hilversum en te Gro ningen. Hier werd de onrust in de klem gesmoord. Voorts hadden nog onbeteekenende op stootjes plaats in den Haag, Haarlem en den Bosch. Te IJmuiden werd een jongen gewond. Zaterdagavond omstreeks half twaalf was het in de Bloemstraat te den Haag eenigszins rumoerig. De politie moest met den revolver dreigen om het opdringende publiek tot kalmte aan te manen. Er be hoefde evenwel geen enkel schot te wor den gelost. In den voornacht, tusschen half een en één uur, was er weder een oploopje in de Twentstraat, Ongeveer 200 betoogers gaven daar onder het zingen van de Internatio nale blijk van hun ietwat verhitte gemoe deren. Toen politie per motor naderde, gooiden enkele betoogers een paar ruiten van straatlantaarns in. Daarop ondernam de politie onder leiding van een inspec teur een charge, terwijl de bewoners wer den gesommeerd om de ramen te sluiten. Aan dit bevel werd echter geen voldoende gevolg gegeven. Uit een perceel werd een glazen pot op de politiemannen geworpen. De politie loste in het geheel zes schoten. Van verwondingen is niet gebleken. Aan het bureau is te half 12 een 20- jarige gemeentewerkman aangebracht, die hoewel niet in militairen dienst, toch in uniform van soldaat zich in een troepje communsten bevond. De jongeling, wo nende Van Mierrisstraat, is ter beschik king van de militaire autoriteit gesteld. RECLAME. 4171 want wij "Akkertjes" zijn lrouwe r e i s-makkerljes, die U dadelijk af helpen van hoofdpijn, kiespijn, spier pijn, zenuwpijn, kou, griep oi "kaler". Ideale pijnstillers ensmaakloos. "AKKER'TJES kosten slechls 52 cl. per 12 sluks. Metalen zakdoosje met 3 sluks 20 Cl. (omietbelasling inbegrepen). DE ENGELSCH-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. De Engelsch-Nederlandsche handelson derhandelingen zijn Zaterdag op het mi nisterie van handel te Londen voortgezet. De besprekingen hebben tot dusverre een vlot verloop gehad. VEREENIGING „HET SPINOZAHUIS". De jaarvergadering. De vereeniging „Het Spinozahuis" heeft gistermiddag haar gewone Jaarlijksche vergadering gehouden in café „Central" te Rijnsburg. De voorzitter der vereeniging, dr. J. D. Bierens de Haan, had bericht van ver hindering gezonden, reden waarom het voorzitterschap werd waargenomen door mr. J. Coert. De secretaris, de heer W. G, van der Tak bracht het jaarverslag over 1933 uit, dat werd goedgekeurd. Aan het door mr. J. Coert uitgebracht financieel verslag is ontleend, dat de ontvangsten hebben bedragen f. 307, de uitgaven f.354 ,met het nadeellg saldo waarmede werd begonnen een nadeellg saldo latend van f. 235. Ook dit verslag werd goedgekeurd en den heer Coert hulde gebracht voor zijn uitstekend finan cieel beleid. Hierna werd besloten de vacatures in het bestuur, ontstaan door het overlijden van prof. mr. C. van Vollenhoven en het bedanken door prof. dr. A. J. de Sopper en dr. H. Wolf aan te houden tot een volgende vergadering. Na de pauze hield de secretaris, de heer W. G. van der Tak, een voordracht over: Spinoza Mercator en Autodidactus. Hierna werd het Spinozahuis bezichtigd, waarna men zich ln de „In den Vergulden Turk" te Leiden aan een gemeenschappe- lijken maaltijd vereenigde. HET EINDE DER VEEKOEKEN- CONTINGENTEERING? Vervanging door monopolieheffing aanstaande- Na ar wij vernemen, zegt het „Hbld", overweegt de regeering zéér ernstig, om de invoer-contingenteerlng van veekoeken te vervangen door een monopolieheffing. Het zeer groote voordeel daarvan zal o.a. zijn, dat dan weer de koeken zullen worden gekocht in de landen en in de soorten, die op een gegeven oogenblik het voordeeügst zijn. Tevens zal daardoor een einde worden gemaakt aan den toestand, dat een aantal contingenthouders abnormale winsten maakt. NIET GENOEG INVOERVERGUNNINGEN Naar wij van verschillende zijden verne men, aldus het „H.bld." gaat het met den afzet van de export-aardappelen niet zooals men dat wel gaarne zou wenschen. Vooral de uitvoer naar Duitschland schijnt te worden gestagneerd. In hoeverre dit verband houdt met de in Duitschland voorgevallen gebeurtenissen kan men niet zeggen, maar de kooplieden kunnen de door de klanten in Duitschland bestelde waren lang niet afleveren, doordat er geen invoerbewilligingen genoeg zijn. Sommigen zijn reeds aan het laden van bestelde wa gons begonnen, anderen hebben ze reeds klaar, maar ze kunnen nog niet worden af gestuurd. Uit een en ander blijkt wel, dat er In Duitschland een tekort aan aardappelen bestaat ,in welk tekort niet door den Ne derlandschen tuinbouw kan worden voor zien tengevolge van de te geringe invoer vergunningen. Het gevolg hiervan is, dat een gToot ge deelte van het aan de veilingen aangevoer de den minimumprijs van f.4 niet kan opbrengen. De voor Duitschland bestemde aardap pelen mogen n.l. niet onder de f. 4 worden verkocht, waardoor tot voor korten tijd, toen nog wel flinke quantiteiten verzon den werden, de prijzen bijna alle boven de f. 4 bleven. In dien tijd was er bijna geen gelegenheid, om aardappelen te koopen voor Engeland, waar er niet zulke hooge prijzen voor konden en behoefden te wor den besteed. Thans geeft men in Engeland de voorkeur aan witvleezige aardappelen. Aangezien de prijzen der witvleezigen niet hoog zijn, kan voor de geelvleezigen, welke aan den Langendijk worden verbouwd, uiteraard niet veel worden betaald, zoodat de prijzen hiervoor varieeren van f. 1.50 tot ten hoogste f. 2 per 100 kg. De verbou wers van deze aardappelsoort, die niet zoo geschikt is voor binnenlandsche consump tie, ontvangen dus niet veeL

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9