NA HET OVERLIJDEN VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 Juli 1934 KUNST EN LETTEREN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. TELEGRAMMEN. deze vereeniging werd opgericht, waartoe het gemeentebestuur tevens steun ver leende waarvoor spr zeer erkentelijk Is. De nieuwe regeling bracht mede. dat de leden der vereeniging op veel zwaarder lasten kwamen, doch daartegenover staat weer. dat men zich nu als het ware den gehuurden grond meer als eigendom be schouwt en er meer hart voor heeft. De liefde voor de tuintjes is er ten zeerste door bevorderd. Die liefde was vroeger niet zoo sterk Met groote vreugde had spr het beschermheerschap aanvaard en het was hem een genoegen thans de prijzen aan de winnaars te kunnen uitreiken. Deze waren: eereprijs W. S. den Hou ter, le prijs W. v. d. Brink, 2e A. Klein, Je I. Harteveld, 4e M. Dekker. 5e K. de Munnik, 6e C. J. Wesselins. Te Th Seriier 8e J. Brugman, 9e L. v. d. Voet, 10e J. de la Rie, lie A. lepelaar. Troostprijzen werden ge wonnen door: J. B. v. Dieren, L. Zwanen burg, H. A. v. d. Wijngaarden. L Leget. A. Muider, J. Kooien. H. Brugman, W. Lepe laar. en M van Schalk Nadat allen hun prijzen uit de handen van mr. Leembruggen hadden ontvangen, bedankte hij nog de jury. waarmede het officieele gedeelte van den middag was af- geloopen en allen nog eenigen tijd genoeg lijk bijeen bleven onder het genot van muziek en een kopje thee. terwijl velen een kijkje op de fraaie tuinen gingen nemen, wat echter niet te lang werd gerekt., want het zonnetje brandde er flink. 't Was een welgeslaagde middag. LEIDSCH CRISISCOMITê. Distributie van vleesch in blik aan niet - gesteunden Het bestuur van het Crisiscomité deelt mede. dat de distributie van vleesch in blik ook kan geschieden aan personen, die een inkomen genieten, dat in het algemeen ten hoogste gelijk is te stellen met dat, hetwelk door de steuntrekkenden wordt genoten. Personen, die in deze termen vallen en vleesch ln blik wenschen te ontvangen kunnen zich. onder opgaaf van het aantal gezinsleden en hun gezinsinkomen uit sluitend schriftelijk wenden tot het bureau van het Orisisoomité, Stille Rijn no. 3 Hun zullen dan, na onderzoek, geregeld bonnen worden toegezonden, tegen inleve ring waarvan zij, tegen betaling van 35 cent 1 kilogram-bus vleesch, bij de daar voor aangewezen slagers, kunnen be komen. Geslaagd voor bet examen Boekhou den afgenomen door den Ned. R K. Bond ,.8t Geneslus", de dames: M. A. H. Boom. G. W. Horstink. J. W. Krol. E. E. M. Nicolal en W, P. Vreeburg. Ook 3laagden voor Ned. Handelscorres pondentie: mej. J. M. H. F. de Keuning; allen leerlingen van de Mariaschool, alhier. Mej. A. den Holder alhier is te 's-Ora- venhage geslaagd voor het examen akte L. O. Bij de overgang van het Gymnasium alhier is ook nog bevorderd van de tweede naar de derde klasse G, van Eelen. Gisteravond omstreeks half zeven is een begin van brand ontstaan ten huize van J. 3. aan de Lammermarkt 5 a. De buren werden door de brandlucht tijdig gewaarschuwd. Zij forceerden de deur en wierpen de brandende voorwerpen door het raam naar buiten, zoodat de aanwezige motorspuit geen dienst behoefde te doen. De oorzaak was. dat de bewoners een thee lichtje hadden laten branden, waardoor een theemuts ln brand was geraakt. De politie heeft C. H. de G. aan het bureau gebracht wegens openbare dron kenschap. Hij verzette zich zoo hevig tegen zijn arrestatie, dat de politie van de sabel gebruik moest maken en de man bloedend aan een arm werd verwond. Hij is in het politiebureau door den E.H.D. verbonden. De relletjes te Amsterdam vinden gelukkig hier ter stede geen navolging. Over het algemeen is de toestand zeer rustig. Vrijdagavond heeft de politie een aantal exemplaren van .De Tribune" in beslag genomen en den colporteur H. W. gearresteerd Hij is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Vanmorgen is nog een zekere van S. aangehouden, die eveneens opruiende geschriften verspreidde, In enkele straten was het af en toe rumoerig, doch van wanordelijkheden was nergens sprake. De hier gelegerde militairen bleven in de kazernes geconsigneerd om even tueel in Amsterdam assistentie te kunnen verleenen. De politie heeft ter zake van diefstal van benzine aangehouden den 33-Jarigen D. D. N.. den 22-]arlgen J. C. B. en den 28-jarigen P J. van S., die mét behulp van een gummlslang benzine hadden ont vreemd uit een op straat staande auto. Bij de politie zijn drie onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de2en week opgenomen: Maandag 2 Juli 50 volw. personen. Dinsdag 3 Juli 51 volw personen. Woensdag 4 Juli 56 volw. personen Donderdag 5 Juli 55 volw. personen. Vrijdag 0 Juli 54 volw. personen Zaterdag 7 Juli 55 volw. personen. Totaal 321 volw. personen. Namens het bestuur van .Dennen heuvel" deelt de contTóle-commlssie mede dat de opbrengst van den verkoop van het „Dennenheuvel-bloempje op Zaterdag j.l. bedraagt f. 318.24 bruto. Het bestuur brengt allen medewerkersfsters) een woord van dank en hulde voor hun kranige prestatie ROTTERDAMSCH-HOF8TAD-TOONEEL. Mevrouw Top van Rhijn-Naeff zal haar functie als letterkundig medewerkster aan het Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel met Ingang van het nieuwe seizoen neerleggen. liet défilé. Hedenochtend is het défilé langs de baar van Z.K H. den Prins aangevangen. Reeds lang te voren had de politie lh de omgeving van het paleis uitgebreide ordemaatregelen getroffen, teneinde een geregeld en orde lijk verloop van het défilié zooveel moge lijk te bevorderen. Het publiek, dat langs de baar wenschte te trekken, werd vla de Parkstraat en de Oranjestraat naar de Pa leisstraat geredigeerd, alwaar zich reeds geruime» tijd voor het vastgestelde uur een lange file wachtenden had opgesteld. Er waren in de Palelsstraat, evenals hij het défilé voor wijlen H.M. de Koningin- Moeder touwen gespannen, waartusschen de belangstellenden zich moesten opstel len. Vla de Plaats en de Heulstraat werd het publiek afgevoerd. De politiedienst stond onder leiding van den hoofdinspec teur van der Melj In het Palels staat de kist op een kata falk in de achtervestibule opgesteld. De palmverslerlng, welke Zaterdag en Zondag de achtervestibule van het voorste gedeelte afscheidde en waardoor de kist aan het oog van bezoekers was onttrokken, was thans weggenomen. De groote luchter, welke in het midden der achtervestibule boven de kist hangt, brandde thans en verspreidde een gedempt licht door de groote ruimte. Adjudanten en personeel hebben een eerewacht ter weerszijden van de katafalk betrokken. De kist werd gedekt door een wit lijk kleed waarop de admiraalssteek, twee ge kruiste sabels en de decoratlën van Prins Hendrik gelegd waren. Bovendien is een kleine tak rozen op de kist gelegd. Om de baar en langs de wanden zijn een schat van bloemen en kransen gerangschikt. Ook de vestibule was in een bloementuin her schapen. In het groote middenvak en ook langs de wanden stonden de kransen en bloemstuk ken, welke in den loop van de laatste dagen ten Paleize waren afgegeven. De menschen werden één voor één binnen gelaten, zij weiden door de voorvestibule naar de achtervestibule geleid en trokken vlak langs de kist, waarna zij aan de rech terzijde het paleis wederom verlieten. Om 9 uur werd het défilé geopend door het Haagsche gemeentebestuur. De burge meester. met ambtsketen omhangen, alle wethouders, de gemeente-secretaris en de chef van het kabinet, begaven zich daar toe naar het Paleis Zij werden vergezeld door twee boden, die een groote krans droegen met linten ln de Haagsche kleuren De burgemeester legde de krans aan den voet van de baar. Daarna defileerden het politiecorps, de commissarissen, hoofdinspecteurs en lager personeel. Onder degenen, die aan het défilé deelnamen waren ontelbare bestu ren van Vereenlgingen en Corporaties Zeer velen hadden bloemen of kransen bij zich. Reeds vroeg in den ochtend zagen wij nog een deputatie van de Transport colonnes van het Ned. Roode Kruis, bestaande uit eenlge verpleegsters en helpers met een groote krans. De aandacht trok ook het defileeren van vier bejaarde zeelieden, die ook hadden deelgenomen aan de reddings pogingen van de „Berlin." Tegen 10 uur werd de belangstelling van het publiek steeds grooter en stond het publiek ln de Palelsstraat reeds tot voor bij de Oranjestraat. De rouwdienst te Delft. Betreffende het muzikale gedeelte van den dienst ln de Nieuwe Kerk te Delft op 11 Juli a.s. vernemen we, dat het orgel gedurende den rouwdienst wordt bespeeld door den organist dier kerk, de heer J. H. Storm. De regeling is als volgt: Bij het bin nendragen van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik preludeert de organist en vlecht er het Mecklenburgsche Volks lied in. Wanneer de rouwstoet den grafkelder heeft bereikt spelen bazuinen, onder lei ding van dr. Jo Wagenaar. treurmuziek. Daarna begint de dienst onder leiding van prof. Obbink. Door genoodigden zal worden gezongen, met begeleiding van het orgel: Oëzang 189 vers 4 en 8; Gezang 271, vers 7 en 8; Ge zang 202, vers 1, 2 en 4 en Gezang 209, vers 1 en 2. Onder het laatste gezang wordt de kist in den grafkelder gedragen. Daarna spe len de bazuinen het Wilhelmus. In overleg met het Hof zal de Nieuwe Kerk te Delft Woensdag te 3 uur, dus on geveer een uur na afloop der begrafenis plechtigheid ter bezichtiging voor vreem delingen niet Delftenaars worden opengesteld. Radio-uitzendingen. Naar wij vernemen, heeft de regeerirtg evenals bij de begrafenisplechtigheden van H. M. de Koningin-Moeder het geval was, de vier groote omroep-organisaties (AVRO, KRO, NCRV, en VARAi bereid gevonden, de radiouitzending van de be grafenisplechtigheden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden als volgt te doen plaats hebben: le. De Nederlandsche Omroep verzorgt gezamenlijk die uitzending onder de lei ding van den voorzitter van den Radio- raad. 2e. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier reportageposten wor den ingericht. 3e. Vóór en na het ooggetuigenverslag zal een korte toepasselijke toespraak wor den uitgesproken. 4e. De uitzending geschiedt over de beide Nederlandsche zenders alsmede over de Phobi- en Kootwijkzenders, zoodat ook de luisteraars in Oost- en West-Indië de droeve plechtigheid kunnen volgen. 5e. Het tijdstip van den vermoedelijken aanvang ls 9 uur. 6e. De technische dienst van het hoofd bestuur der P.T.T. verzorgt, met gebruik making van materiaal der omroepvereni gingen, het technische gedeelte der uitzending, bij welke verzorging dankbaar i gebruik zal worden gemaakt van de wel willende modewerking van den 's-Oraven- haagschen Gemeentelijken Telefoondienst. 7e. Andere uitzendingen dan het ge noemde ooggetuigenverslag zullen op 11 Juli door de belde Nederlandsche zenders niet plaats hebben, terwijl de radiocen trales niets anders zullen mogen doorge ven dan dit ooggetuigenverslag. Eventueel zullen dien ochtend om 8 uur mededeelingen worden gedaan, op het ooggetuigenverslag betrekking hebbende. Vorstelijke personen. Met den trein van 10.44 uur zijn aan het Staatsspoorstation aangekomen de Groothertog van Mecklenburg, de Groot hertogin van Mecklenburg en Hertog Chrlstlaan Lodewljk. Aan het station werden de hooge gasten ontvangen door Prinses Juliana. Mede waren ter begroeting aanwezig Hertog Adolf met zijn echtgenoote, de ad judant van den Prins, Jhr. Laman Trip, de gouverneur der residentie, Jhr. Roëll, kolonel Diemont en de burgemeester. De Prinses nam met den Groothertog èn diens gemalin en Hertog Chrlstlaan Lodewijk ln de eerste auto plaats en be gaven zich naar het paleis Noordelnde. Prins Felix van Luxemburg komt Woens dagochtend per auto, de Earl of Athlone komt Woensdagochtend per Harwichboot. Dinsdagavond zal een diner ten paleize worden gegeven voor de vorstelijke per sonen en verdere genoodigden in den be grafenisstoet. Prins Karei van België, graaf van Vlaan deren zal morgenmiddag in Den Haag aankomen en verblijf houden op de Belgi sche legatie. Kransen. Zaterdag is namens de Koninklijke Ma rine en de Kon. Ned. Landmacht een zil veren krans gelegd bij de baar van Z.K.H. den Prins. De kranslegglng ls geschied door den commandant van het veldleger, luit.-gene raal jhr. Röell en den commandant der zeemacht ln Nederland, vlce-admlraal Brutel de la Rivière. vergezeld van den eerste-lultenant Mekkes, adjudant van den commandant van het veldleger en den luit. ter zee eerste klasse Relnierse, adjudant van den commandant der zee macht ln Nederland. Verder waren daarbij aanwezig namens de onderofficieren en minderen der Kon. Marine adjudant-onderofficier Kabel en de stoker-olieman v. d. VUs en namens de cnderofflc. en minderen van de Kon. land macht de adjudant-onderofficier van het reg. jagers de adjudant-onderofficier van het reg. jagers Eggens en de stukrijder der artillerie Meijer. Op den strik van den krans ls gegra veerd: „19 April 18763 Juli 1934" en aan weerszijden van het wapen van den Prins: „Aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins der Nederlanden van de Koninklijke Ma rine en de Koninklijke Nederlandsche Landmacht." Het Hoog Militair Gerechtshof kwam ln den loop van den middag met een groo- ten krans. Voorts werd nog een krans be zorgd namens koning Boris van Bulgarije. De oud-burgemeester van 's-Gravenhage, Bosch ridder van Rosenthal, commissaris der Koningin in Utrecht, kwam per auto uit Utrecht eveneens een krans brengen. Dr. Rutgers, oud-göuVerneur van Suri name heeft namens den Gouverneur van Suriname een krans aan het paleis ge bracht. Namens het gouvernement Van Curaqao heeft de heer Schotborgh, oud-admini strateur van Financiën van Curasao, een krans gelegd. De ex-Keizer heeft Zaterdag Zijn vleu geladjudant Majoor von Ilsemann naar Den Haag gezonden om uit zijn naam en namens zijn echtgenoote een krans bij den baar van den Prins der Nederlanden neer te leggen en de hartelijke deelne ming te betuigen met het verlies dat het Koninklijk Huis getroffen heeft. H.M. de Koningin heeft de treurige mededeeling op Huize Doorn bekend laten maken door Haar opperkamerheer Baron van Lynden. De dames en heeren. dagelijks werk zaam in het gebouw van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, heb ben hedenmorgen een krans neergelegd op den zetel van wijlen Z. K. H. den Prins, voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, in diens werkkamer in het gebouw Frinsessegracht 27. Naar wij vernemen heeft een deputatie van Staatsmijn Hendrik, bestaande uit de bedrijfsingenieur, een beambte en een mijnwerker. Zaterdag, namens de Staats mijnen in Limburg een krans bij het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik neergelegd. De roeivereeniging „De Laak" waarvan wijlen Z. K. H. de Prins beschermheer was. heeft aan het paleis Noordeinde een krans doen bezorgen. Namens den Hoogen Raad der Neder landen is hedenmiddag een krans gelegd bij de baar van den Prins door mr. J. Kosters, vice-president, mr. A, Tak, pro cureur-Generaal, mr. A. B. E. Somer, sub stituut-griffier. Namens de Kon. Ned. Politiehond Ver- eeniging, waarvan wijlen Prins Hendrik beschermheer was, is aan 't paleis Noord einde een krans bezorgd. Ter gelegenheid van de begrafenis zul len de Ned. Spoorwegen een groot aantal extra-treinen laten loopen. Ordemaatregelen. De Burgemeester van Voorburg maakt bekend, dat Woensdag 11 Juli a.s. de Ko ningin Wilhelminalaan en de spoorweg overgang S.S. Heerenstraat-Westeinde te Voorburg van af 8 uur des voormiddags gesloten zullen zijn voor het verkeer met alle motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen, tenzij men in het bezit is van een bewijs van voorrang, afgegeven door den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. Na dit tijdstip zal het alzoo voor bedoelde voertuigen niet meer moge lijk zijn om Rijswijk via Voorburg te bereiken. PREDIKBEURT. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kemp's boekhandel: Dinsdagnam. 7 1/4 uur, ds. de Rover van Vlaardingen. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat), Dinsdag nam. 8 uur, ds. Fraanje, van Barneveld. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Dinsdagnam. 8 uur (Bidstond), ds. van Noort. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Elburg, F. van Asch te Wierden; te Zoelen J. H. Ch. Israël te Gendt (Geld.); te Nijehaske L. Knier te Birdaard. Aangenomen: Naar 2de Exloërmond, J. D. Michon te Eindhoven; naar Poortvliet, J. Bus te Bergschenhoek. Bedankt: Voor Oudelande. J. D. Michon te Eindhoven; voor Krallngen, dr. J. C. Roose te Groningen; voor Westbroek, J. Lekkerkerker te Oldebroek. GEREF GEM. Tweetal: Te Ierseke M. Heikoop te Utrecht en H. Ligtenberg, cand. te Rot terdam. Beroepen: Te Opheusden en te Oude- mlrdumLemmer, H. Ligtenberg te Rot terdam. o HET ONTSLAG AAN HUWENDE ONDERWIJZERESSEN. Protestvergadering te den Haag. Te 's-Gravenhage Is een openbare ver gadering gehouden vanwege den bond van Nederlandsche onderwijzers en den bond Van sociaal-democratische vrouwenclubs tegen het wetsontwerp-Marchant Inzake het ontslag aan huwende onderwijzeressen Vertegenwoordigd waren mede het N.V.V., de Centr. Ned. Ambtenaarsbond, de Bond van personeel ln overheidsdienst en het A.C.O.P. De voorzitter van den B.N.O., de heer Posthumus sprak het openingswoord. Mevr. De Vrles-Brulns, Ud van de Tweede Kamer, hield een rede, waarin zij het wetsontwerp-Marchant een stap terug noemde op den weg van den vooruitgang. Tenslotte sprak de heer Th. J. Thljssen, lid van de Tweede Kamer. Tenslotte werd de volgende motie aan genomen De openbare vergadering, enz. spreekt als haar meening uit: dat het imperatief voorgeschreven ont slag aan de huwende onderwijzeres een ontoelaatbare aanslag beteekent op de vrij heid van beroepskeuze voor de vrouw in het algemeen, voor de onderwijzeressen bü het openbaar en bijzonder onderwijs ln het bijzonder; dat de gemeenten en de bijzondere schoolbesturen, die de huwende onderwij zeres bij het openbaar of het bijzonder onderwijs zouden willen ontslaan ook zon der deze wetswijziging reeds thans de vrij heid hebben dit te doen; dat de gehuwde vrouw als onderwijzeres in geen enkel opzicht de mindere is van de ongehuwde; dat dit wetsvoorstel, tot wet verheven, aan de werkloosheid bij het onderwijs uiterst weinig zal veranderen en ln de po sitie van het groot aantal werklooze on derwijzers geen noemenswaardige verbete ring zal brengen; dat alzoo ontslag der huwende onder wijzeressen een zaak is van princlpieele en politieke beteekenls. zoodat verwacht mag worden, dat het huidige kabinet zich in dezen van voorstellen zou hebben ont houden; doet daarom een dringend beroep op 't parlement om dit wetsvoorstel te ver werpen. o Ds. W. H. H. DIJKMAN. Vandaag viert ds. W. H. H. Dijkman te Haarlem, em. predikant van de Ned. Herv. Gem. van Rozenburg, zijn 80sten ver jaardag. De jubilaris werd 9 Juli 1854 geboren en werd eerst op lateren leeftijd predikant. Hij studeerde aan het gymnasium te Doe- tinchem en werd in 1888 candidaat in Utrecht; 16 Sept. van dat jaar aanvaardde hij het predikambt bij de Ned. Herv. Gem. van Breskens, waar hij 10 jaar arbeidde, en door wijlen Min. dr. J. Th. de Visser tot zijn dienstwerk werd ingeleid. In 1898 kwam hij naar het eiland Rozenburg, waar hl] 30 Jaar predikant is geweest en zich op verschillend gebied bewoog. Ds. Dijkman bracht de stichting van een tweede kerk gebouw en een vereenlgingsgebouw op her eiland tot stand en was ook praetor van den ring Schiedam. Hij stichtte een afd. van den Ohr. Nat. Werkmansbond en een Chr. School. De 80-jarige heeft zich met name op het gebied der Chr. drankbestrijding verdien stelijk gemaakt. In Breskens en op Rozen burg riep hij een afdeellng van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. in het leven. Hij was ook voorzitter van de afd. Maassluis gelijk hij nu nog vice-voorzltter van de afd. Haarlem is. Ds. Dijkman was voorzitter en secr. van het district Zuid-Holland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. In Haarlem is hij bestuurslid van het plaatselijk drank- weercomité en van 't Blauwe Weekcomité. Ook ls hij leider en eere-voorzitter van „De Schakel". De regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het verkeer naar en van Den Haag zal dan worden geleid over de laan van Nieuw Oost Einde, waar zoo noodig kan worden geparkeerd op het middenpad. Tot half negen v.m bestaat gelegenheid om te parkeeren in de zijstraten van en de terreinen achter de Prinses Marlanne- laan. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, in aanmerking nemende den omvang der bloemenhulde, aan Z.K.H. Prins Hendrik ten Paleize gewijd, heeft gemeend aan hare eerbiedige gevoelens uiting te moeten geven door de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" te ge denken. COMMUNISTISCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 9 Juli. (Reuter). De autoritei ten hebben gedreigd strenge maatregelen te nemen tegen kankeraars en versprei ders van onjuiste berichten. Onder de S.A. is een vernieuwde commu nistische actie ontstaan, personen, die we ten wat zij riskeeren, dlstribueeren overal pamfletten. De correspondent van Reuter heeft bij Wannsee een pamflet in handen gekregen, waarin de economische crisis wordt behan deld. en verklaard wordt, dat de ontevre denheid tegen Hitier groeit, vooral onder de arbeidende klasse. Het pamflet spoort verder aan een sov jet-dictatuur te vormen. o EEN RUSSISCH-JAPANSCH INCIDENT. TOKIO, 9 Juli (V.D.) In politieke krin gen houdt men zich druk bezig met een Russische beschuldiging, dat een Japansch officier, die tegelijkertijd chef van de Japansche diplomatieke militaire missie in Sacheljan is, bij een ontvangst op het Russisch Consulaat-generaal getracht zou hebben documenten van den Russlschen consul te ontvreemden. Deze bewering heeft ln kringen van het Japansche ministerie van oorlog groote verontwaar diging teweeggebracht. Men verklaart, dat de Japansche kolonel een man van onbe rispelijk gedrag ls. De Russische beschul diging vindt men ongehoord. De Minister van oorlog heeft den chef der Japansche troepen te Mandsjoekwo, Tsjasjikara, opgedragen onmiddellijk rapport over de kwestie uit te brengen. Van Russische zijde wordt daarentegen beweerd, dat de Japansche kolonel gedurende de ontvangst in het Russisch consulaat-generaal plot seling verdwenen is. Hij zou zich onrecht matig toegang hebben verschaft tot de bovenvertrekken, de bureaux hebben opengebroken en getracht hebben be langrijke documenten te ontvreemden. Bij het verlaten van de kamer zou hij door een komst van den secretaris van den consul verrast zijn. Men zou hem de documenten hebben afgenomen en hem uit het gebouw hebben gezet. TWEE DOODEN, TWAALF GEWONDEN OM EEN BADPAK. HAVANNA, 9 Juli. (VD.l. Zondag avond moesten plotseling troepenverster kingen gezonden worden naar het strand van Mariano, alwaar ernstige onlusten waren ontstaan tengevolge van het feit, dat veldwachters een ln een badcostuum gekleed persoon uit een dansgelegenheid hadden willen verwijderen. Onder het publiek was daarop groote verontwaardi ging ontstaan, welke tot vechtpartijen leidde in den loop waarvan twee personen werden gedood en twaalf gewond. MISLUKTE SPOORWEGAANSLAG. MOEKDHN, 9 Juli. (V.D.). Op het traject tussdhen Klntsjau en Moekden van den spoorweg PekingMoekden heeft de Japansch-Mandsjoerysche polltie-afdeeling even voor het passeeren van den expres- trein. verscheidene Chlneezen verrast, die bezig waren met het opbreken van de rails. Na een heftig gevecht werden de Chlnee zen overweldigd. Bij het vuurgevecht von den zes personen den dood. o VLIEGTUIG -BOTSING. VERSAILLES, 9 Juli. (Reuter). Nabij het vliegveld Buc is een vertrekkend vlieg tuig tegen een binnenkomend gebotst. Het eerste sloeg tegen den grond, de beide inzittenden werden hierbij gedood. Het andere vliegtuig slaagde erin te landen, alle inzittenden bleven ongedeerd. DE BEELDHOUWER SICARD OVERLEDEN. PARUS, 8 Juli. (Reuter). De beeldhou wer Francois Sicard ls overleden. Sicard was een vriend van Clemenceau en heeft diens doodenmasker gebeeld houwd. EXECUTIE MET BLAUWGAS. NEW YORK, 9 Juli (V.-D.) In Flo rence (Arizona) zyn Vrijdag de twee eerste executies door middel van blautvgas Uitge voerd. De beide veroordeelden, twee broers uit Mexico werden elk op een stoel gezet, waarna het doodsvertrek hermetisch ge sloten werd. BU een der belden trad de dood in na twee minuten, bij den ander na drie minuten. KRUITFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. SOFIA, 9 Juli (V.-D.) Zaterdagmiddag is de kruitfabriek „Ammonal", die op 6 kilometer van de stad Varna aan den oever van een meer ondergebracht was in onder- aardsche ruimten, ln de lucht gevlogen. Door nog onbekende oorzaak kwamen 3500 kilogram kruit tot ontploffing waardoor in een omtrek van 15 kilometer, dus ook ln de stad Varna zelf alle vensterruiten sprongen, talrijke muren instortten en vele muren beschadigd werden. Wonder boven wonder zyn geen menschenlevens verloren gegaan, daar op het oogenblik van de ex plosie ln de fabriek niet gewerkt werd. In Varna ontstond door de geweldige deto natie welker oorzaak niemand kende onder de bevolking een paniek. De menschen renden ln doodsangst de straat op en vluchtten naar buiten. Eerst toen bekend werd, dat de kruitfabrieken ln de lucht gevlogen was, kalmeerden de gemoederen. STAAT VAN BELEG OPGEHEVEN. BUENOS AIRES, 9 Juli. (V.D.) BU de creet der regeering is vanaf heden de staat van beleg, die sedert December be stond opgeheven. Men verwacht dat de politieke bannelingen uit Europa en waar onder zich de vroegere president, dr. da Alvear bevindt, binnenkort zullen terug- keeren. I-I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2