stadsnieuws! 75sle Jaargang MAANDAG 9 JULI 1934 No. 22790 atetr zeiden W: Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aanbal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? K Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week .Yïw. Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18j Franco per post f. 2.35 portokosten. f. 0.18 i Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK Hoewel door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. morgenavond een speciale rouwdienst in de Pieterskerk zal gehouden worden, hebben gistermorgen alle voor gangers der Ned. Herv. Gem. het plotseling overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden herdacht. In de Oosterkerk waar ds. Locher voorging, hield spr. tevens een gedachtenisrede naar aanleiding van den a.s. 350sten sterfdag van Prins Willem van Oranje op 10 Juli a.s. Aan het einde der godsdienstoefening werden door de Gemeente staande de eerste twee verzen van het Wilhelmus ge zongen. In verband met het, overlijden van Prins Hendrik zullen a.s. Woensdag alle openbare scholen gesloten zijn. o GOUDEN JUBILEUM. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat onze stadgenoot, de heer L. Erades als blik slager in dienst trad bij de firma Tieleman en Dros. Vanzelfsprekend is dit feit niet onopge merkt voorbijgegaan Hedenmorgen had allereerst de huldiging door het personeel plaats, waarbij hij werd toegesproken door zijn collega's, den heer J. Stol, die hem uit aller naam een rooktafel en een fauteuil aanbood en door den heer H. Buschgens, chef van de vleeschwarenafdeellng namens de verschillende chefs. Laatstgenoemde liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van de aanbieding van een sigarenkoker met in scriptie. Tenslotte werd de jubilaris in het privé- kantoor der directie toegesproken door den oudsten firmant, den heer A. H. Dros, die hem de gebruikelijke enveloppe met Inhoud overhandigde en hem de bronzen draag- medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst spelde. De bur gemeester was door ambtsbezigheden ver hinderd gevolg te geven aan zijn voor nemen om deze uitreiking persoonlijk te verrichten. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld den verderen dag thuis feestelijk te vieren. GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Geref. gemeente alhier heeft in de vac. ontstaan door het vertrek van ds. W. C. Lamain naar Rotterdam- Zuid en voortdurend door het bedanken van enkele andere predikanten op het tweetal gezet de heeren ds. J. D. Barth te Borsselen en H. Ligtenberg, cand. te Rot terdam. o REM. BROEDERSCHAP. Bevorderd tot proponent de heer W. F. Zuurdeeg, alhier. o SCHOOL DUIVENBODESTR. AT. Schoolreisje. De kinderen der 5e klas van deze school maakten in 't laatst der vorige week hun schoolreisje. Met spanning waren dag en uur tegemoet gezien. Eindelijk dan stond de groote reiswagen op de Jan van Hout kade gereed om allen mee te nemen. Ver gezeld van de beste wenschen der vele bij 't vertrek aanwezige ouders werd de reis aangevangen. Utrecht was het eerste doel. Daar werd een bezoek gebracht aan de Dom de kloostergangen, het standbeeld van Jan van Nassau en vervolgens aan het moderne, schitterend gebouwde Postkan toor. Hier was een mooie gelegenheid om aan familie en kennissen kaarten te stu ren. Daarna ging het naar Soesterberg en t daargelegen vliegveld. Vol aandacht werd t stijgen en dalen der talrijk aanwezige vliegtuigen bewonderd. Toen tiaar den speeltuin van de Pyra- mlde van Austerlitz, waarbij een bezoek SaIÜ t.,schoon .gelegen Pyramide en t boschbessenplukken niet werden ver geten. Het laatste doel der reis was Rhenen met zijn Panorama-molen en Dierenpark. Wat heeft men daar een heerlijk uitzicht over den Rijn en de Betuwe! Ouwehand's Dierenpark met den daarbij hoorenden speeltuin vormden een onver getelijk slot van de schitterend geslaagde «lsVOP terugreis was 't een en al vroolijkheid. nr?teZ^^l0K-els„was er één vo1 uitbundige m oliüi ÏJ deugde was ze tevens groote mate leerzaam. dpBkii?rtor»^kom^t in Leldei1 stonden velen hoefde te vragem En nu is de beurt aan de zesde klas. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaal- lïïïLSLste!traat 22' Leiden. Uit tredende directeur; j. Zaalberg, Leiden. HET AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. DR. F. A. H. SCHREINEMAKERS. Aanbieding van een huldeblijk. Nadat prof. Schreinemakers zijn reeds door ons weergegeven afscheidscollege had beëindigd, nam het eerst de rector-magni- ficus, prof. mr. D. van Blom het woord, die onder meer zeide, dat het hem, sprekend namens senaat en senaatsbestuur, moei lijk viel een woord van afscheid te spre ken. Door uw voortreffelijk onderwijs, zoo zeide spreker ongeveer, hebt gij allen, die het wel meenen met Leiden, aan u ver verplicht, maar ook door de zelfstandige beoefening der u toevertrouwde weten schappen, Dit heeft een band geschapen tusschen u en de Universiteit die door een terminus ad quen als gij heden bereikt niet kan worden gesloopt. Maar er is meer; in het bondgezelschap van onzen senaat hebt gij behalve het chemisch, ook het Limburgsche element vertegenwoordigd, met verve en met eere; als men u ont moette, dan voelde men niet altijd aan stonds met een chemicus te doen te heb ben, maar wel was steeds de onmiddel lijke reactie der gewaarwording, dat men een rasechten Limburger voor zich had. En ook dezulken kunnen in een universeel Nederlandsch milieu als dat van een Aca- demischen Senaat niet worden gemist. De decaan van de faculteit van wis- en natuurkunde, prof. dr. W. H. Keesom, sprak hierna ongeveer als volgt; De faculteit wenscht u dank te zeggen In de eerste plaats voor het onderwijs het welk gij geven hebt, in het bijzonder ook voor de wijze waarop gij dat gegeven hebt. Van verschillende zijden weet ik hoe uw colleges werden gewaardeerd. Ik noem nader uw speciale colleges over hoofdstuk ken uit de psyslsche chemie, in de latere jaren bijzonder uit de colloidchemie, welk onderwerp gij ook voor jongeren op de u eigene zoo smakelijke wijze, zoo sappig behandeldet. Ik denk hier ook aan uw voordrachten van de laatste jaren over de osmose, voor drachten, die o.a. ook door medici zoo werden gewaardeerd, dat velen, reeds in de praktijk staande, zich een geregelden gang naar Leiden ervoor getroostten. Intusschen, het onderwijs krijgt eerst zijn volle academische beteekenis, eerst dan zijn volle bekoring ook. wanneer het gedragen wordt door, voortspruit uit per soonlijk wetenschappelijk onderzoek. Dit nu is bij Schreinemakers, in bijzondere mate het geval geweest. Na nog even vermeld te hebben, dat wij uit de eerste periode van Schreinemakers werk een monument bezitten in het door hem bewerkte derde deel van het boek van Bakhuis Roozeboom over heterogene evenwichten, ging spr. over tot de tweede periode. Het werk in deze periode, die on geveer 1924 begon, heeft betrekking op het verschijnsel van de osmose. Namens de philosophische faculteit der Leidsche Studenten sprak hierna de heer D. J. Kuenen, die erop wees, dat de stu denten niet wilden achterblijven om te getuigen van de groote dankbaarheid, die zij voor den scheidenden hoogleeraar koesteren. Namens de commissie van vrienden, leerlingen en oud-leerlingen sprak ten slotte dr. Meerburg uit Utrecht, die zijn vreugde erover uitsprak, dat prof. Schreinemakers erin toegestemd heeft bij zijn afscheid als hoogleeraar een huldiging in ontvangst te hebben willen nemen; wij waren eerst bang, aldus spr.. dat u aan ons aandringen te dien opzichte geen ge hoor hadt willen geven. Drie en dertig jaar geleden, aldus spr., stond u ook op deze plaats. U beloofdet ons toen den weg te wijzen en ons te helpen en te steunen. Deze belofte hebt gij in deze 33 jaar volkomen gehouden. Spr. hoopte, dat de ambtelijke rust, geen ambtelijke roest zal worden, maar dat prof. Schreinemakers ertoe over zal kun nen gaan zijn onderzoekingen over pha- senleer en osmose te boek te stellen en dat hij met zijn helderen geest, zijn werkkracht en werklust dit werk zal kun nen voltooien. Spr. verzocht hierna mej. dr. de Baat het doek van het door Louis Hartz ge schilderd portret van prof. Schreinema kers te willen verwijderen, waaraan mej. de Baat voldeed. Prof. Schreinemakers sprak hierna woorden van dank en gaf daarbij de ver zekering, dat dit afscheid voor hem on vergetelijk zal blijven. Hij dankte de velen, die aanwezig waren en wier tegenwoordig heid hij op hoogen prijs stelt. De meesten der aanwezigen begaven zich hierna naar den Hortus Botanicus, waar prof. Schreinemakers receptie hield. Tenslotte had in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een feestmaaltijd plaats. DE DIRECTIE VAN HET PRENTENKABINET. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten wijziging te brengen in het beheer van het Prenten kabinet der Rijksuniversiteit alhier. Met ingang van 1 Januari 1935 wordt het con- servatorsohap opgeheven en het beheer toevertrouwd aan den buitengewonen hoogleeraar in de kunstgeschiedenis. In verband daarmede zal den tegen- woordigen conservator belast met het be heer van het Prentenkabinet, Dr. J. J. de Gelder met ingang van genoemden datum ontslag worden verleend. GEM. H.B.S. MET VIJFJARIGEN CURSUS. Bevorderingen en eindexamens. Bevorderd zijn naar de tweede klas: H. P. Abbinga, Jetty Abdoel Rachman, Adri H. Bavelaar, J. L. Boender, J. H. M. den Bremer, J. W. Broekhuizen, C. W. A. v. d. Dool, A. C. R. v. d. SI. v. d. Feltz, F. A. A. Fontein, J. A. Habig, A. J. J. v. d. Hoek, A. L. v. Ingen Schenau, J. Lam mens, E. L. Noach, L. v. Oudenallen, N. H. de Roo, E. W. Spoor, A. Wessels, A. L. Gerritsen, G. J. Barentsen, J. C. A. Bin nendijk, F. P. van Dijk, Corrie C. de Haas, K. P. Janse, J. G. Joha, W. de Jongh, W. van Katwijk, A. J. Koenen, Didi Kouw, Henny A. Krajenbrink, J. Krom, P. L. Krouwel, G. H. Menses, C. Noest, W. J. Ritter, J. H. Romijn, W. de Roos, A. van Rijs, Sjoerdje A. v. d. Schaaf, H. v. d. Zeeuw, N. van Duyn, G. Groen, A. J. Hart- land, W. G. Janssen, W. Messcher, H. J. Oswald, W. A. van Schayck, Janke Schop pen, A. W. Schouten, J. T. Steen. K. H. Thiel, J. Valkenburg, J. S. Veenenbos, W. P. C. Vermey, Neli M. Vlasblom, R. v. d. Vlerk, Ad. J. Vosselman, F. Wentzel, P. v. 't Zelfde, H. Kruit. Afgewezen 22. Naar de 3e klas: J. Becker, J. y. Berge Henegouwen, A. Bol, J. Bonsel, J. Bremer, E. Cancrinus, C. J. H. Drewes. C. Eggink, Sonna Frens, J. J. Houtman, Douwientje Krop, F. Mande- maker, Toet S. Verstraaten, L. D. van de Vijver, Toos J. E. van Wijk, F. R. van Royen, L. G. Apol, H. Boertee, H. F. Buffart, C. Filippo, G. Henkes, Rie M. Hoek, G. R. J. Holtz, L. J. J. v. d. Kloes, Corrie A. v. d. Kloot, Aal R. Kolff v. Oost. Jaap Koolhaas, H, G. Koornstra, J. P. van Leeuwen, F. A. Mastenbroek, A. J. Pran ger, Riek J Schoppen, Otto Abdoel Rach man, J. de Bruyn, W. P. C. van Dijk, M. C. van der Hoog, Jan Huysman, N. Laman, A. Mellenbergh, Conny Rademaker, W. Vergragt, P. Versluis, R. E. v. Voorst van Beest, Joh. Woerdeman. Nelly Zanen. T. J. van der Zee, Elsa H. de Zeeuw, Dora Zierfuss, Nettie Zitman. Afgewezen 18. Naar de vierde klas: W. v. Berge Henegouwen. P. Brouwer, G. Delfos. L. van Duuren, J. J. L. Duyven- dak, J. S. Favler, B. A. Harteveld, C. H. Hins, D. Lambinon, Willy Lange, H. J. v. d. Mey, W. Nout, Corrie J. Root, T. B. van de Zande, J. Copper, Etty Abdoel Rachman, Riet J. H. v. d. Blom, J. Flippo, M. H. P. Fortgens, F. J. Frencken, C. J. G. Fros, F. van Haarlem, H. A. L. de Haas, G. H. Hartgers, E. E. Kuyntjes, J. Leder, F. J. Mastenbroek, Tini W. Straatman, S. H. Tan, A. Trippenzee, J. P. Turion, A. Verstraaten, H. W, C. Boom, Rita M. Boon, A. C. Gathier, W. F. Harmsen, C. E. v. d. Hoog, Jet Kukler, N. Kwestroo. C. L. Mod derman, Willy F. Monné, Jansje Nout, M. Roep, J. M. Secrève, F. J. Simons, M. H. Teunissen, Ali R. M. Tummers, Afgewezen 13. Herexamen 2. Naar de vijfde klas: J. G. Arentz, A. de Blécourt, M. Boese man, Coby C. Briejer, J. L. Buitendijk, C. van der Burg, O. Crabbendam, W. H. den Dopper, W. A. Duit, L. D. van Eek, Lenie H. Hoogeveen, H A. v. Ingen Schenau, Erna Kerger, N. Kooreman, N. de Roo, Fransje E. Servaas, M. Zaayer, J. Moraal. H. Leih, J. H. Brussen, A. J. Bijl, Annie C. van Dorssen, J. B. van Dijk, Greta J. van Geer, Lien Goddijn, L. F. L. J. Hartkamp. C. Hillenius, Ati E. Hokkeling, A. J. J. Holthuyzen, Toos F. v. Ingen Schenau, W. D. H. Nout, H. Pels, P. Plu, H. W. Spoor, Ada Straatman, W. Treffers, N. Turksma, N. A. Verboog, G. G. P. Wouda, Frida Durrer. Afgewezen 6. Herexamen 3. Naar de 5e klas oec.: Emmy de Bink. J. J. Koene. Dé. H. Meister. P. Masurel, J. van Rees, J. H. M. Smit, A. Spiro, Hannie J. Willems, Willy F. v. Woudenberg. Afgewezen 1. Geslaagd zijn voor het eindexamen (afd. A): B. Dros, W. A. Freyser, J A. Verhaar, B. L. J. Vermeulen te Noordwijk; mej. Rie Woerdeman. Afgewezen geen. o VERGADERING VAN DEN ARMENRAAD. Dezer dagen vergaderde in het Nutsge- bouw de Armenraad onder voorzitterschap van pastoor G. A. Smit. Deze ving aan met een woord van dank aan de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen, blij kende uit zijn herkiezing tot voorzitter van den Armenraad voor de nieuwe vierjarige periode. Nadat de secretaris een overzicht had gegeven van de belangrijkste feiten uit het verslag over 1933 werd dit vastgesteld. De regening en verantwoording over 1933 werd vastgesteld tot een bedrag van f. 17.111.32. Vervolgens kwam de begrooting voor 1935 In behandeling, die overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd vastge steld op f. 17.650. o BOOTTOCHT BUURTVEREENIGING OUDE SINGEL. Naar wij vernemen heeft de Buu.rt- commissie O. S. andermaal voor de bewo ners van Oude Vest en Oude Singel een boottocht georganiseerd. De Muziekvereeniging „Werkman's Wils kracht" alhier, zal, wat het muzikale ge deelte betreft haar medewerking verlee- nen. Zij zal zich daartoe om circa 6 3/4 nam. opstellen en zich langs den Oude Singel naar de boot liggende voor de Lakenhal, begeven. NED. HERV. GEMEENTE. Sluiting lokaal Javastraat, Gisteravond is, in verband met de stich ting van de Kooikapel in Wijk VIII der Ned. Herv. Gem., die a.s. Donderdagavond geopend zal worden, de laatste dienst ge houden in het lokaal Javastraat. 'tLiet zich begrijpen, dat voor dezen avonddienst, de eerste en tevens de laatste die in dit lokaal werd en zal worden ge houden, groote belangstelling bestond. Onder de aanwezigen merkten wij vele kerkeraadsleden op. De wijkpredikant, ds. Joh. W. Groot Enzerink, leidde dezen bijzonderen dienst. Spr. overdenkingswoord voor deze ure was: Genesis 26 22b. „Nu heeft ons de Heere ruimte gemaakt". Ds. Groot Enzerink memoreerde in het begin van zijn toespraak den datum van 3 Mei 1925, toen de eerste dienst ln dit lokaal werd gehouden om daarna dank uit te spreken aan B. en W. van Leiden en de Gemeente-Commissie, die het mo gelijk hebben gemaakt dat ruim negen jaren de prediking des Woords in dit lokaal kon plaats hebben. Tot zijn tekstwoord komende bepaalde spr. zijn gehoor bij het leven van den ge loofsheld Izaak ons geteekend in Gen. 26, waar hij de putten van zijn vader Abraham te Geraz weer opgraaft. Duidelijk stelde spr het leven van groote zelfverloochening van Izaak in het licht. Ook de bestrijding van den kant der Filistijnen en de zege ningen van Gods kant werden door spr. duidelijk belicht. Was het. aldus spr.. voor Izaak een weg van strijd en zware beproeving, en noemde hij de twee eerste putten Esek en Zitna, het liep tenslotte uit op Rehoboth. d. i„ „nu heeft de Heere ons ruimte gemaakt". Dit is vanavond ook onze belijdenis. Maar aan dezen jubel is heel wat vooraf gegaan. Ook wij zijn bestreden en menigmaal is de staf gebroken op datgeen wat wij voor stonden. Onder kwaad en goed gerucht zijn wij echter voortgegaan. Maar wij zien het aar. Izaak, de weg naar Rehoboth voert langs Esek en Zitna Is zoo ook voor ons de weg dikwijls moeilijk geweest, jubelend na dit al richten wij nu een Eben Haezer op en zeggen: tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen De bedoeling van de stichting van de Kooikapel is, menschen te trekken uit onze omgeving, die de kerk den rug heb ben toegekeerd. Of onze verwachting zal uitkomen weten wij niet. maar wel weten wij, dat God. die een Lydia's hart neigde als een Waterbeek en begeerig deed wor den naar het Woord des Heeren. nog leeft. Dankbaar is spr. ook, dat besloten is in de nieuwe kapel het kaartjessysteem niet in te voeren, maar het plaatsengeld vriiwillig te laten Voorts dankte spr. het Vrijwilligerscorps, dat negen jaar lang het lokaal voor de godsdienstoefening steeds in gereedheid heeft gebracht. Spr. eindigde met te wijzen on het He- melsch Rehoboth. er den wensch bij uit sprekende, dat allen eenmaal het lied der gezaligden mogen aanheffen: nu heeft de Heere ons ruimte gemaakt, voor eeuwig! De dienst werd besloten met het zingen van Ps. 118 2 en 3 DE SLUITING DER MON PÈRE-KERK. Laatste bijeenkomst der geloovigen. Na het besluit van Zijn Hoogw. Excel lentie. den Bisschop van Haarlem, tot het samensmelten der parochies van O.L.V Hemelvaart en St. Joseph en tot sluiting van de Hemelvaartskerk of de Mon Père. Is gisteren aan het Bisschoppelijk bevel ge hoor gegeven en de oude Mon Père geslo ten na 97 jaren te hebben dienst gedaan als plaats van godsdienstige samenkom sten der parochie. Voor het laatst noodden de klokken de geloovigen ter kerke; voor het laatst droeg de herder, den Hoog Eerw. Heer Deken Homulle een Hoogmis od met intentie voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie: voor het laatst klonk na die Hoogmis het „itte Missa est", het is volbracht. Met droefheid in het harte hebben de geloovigen ais bij een droevig afscheid de laatste heilige handelingen ge volgd. Nog slechts éénmaal kwam de gele genheid een godsdienstoefening in deze kerk bij te wonen; geen wonder dat het bedehuis tot in de uiterste hoeken gevuld was. Het Lof werd gecelebreerd door den Hoog Eerw. Heer Deken Homulle, die ge assisteerd werd door de kapelaans der oude Mon Père. de Weleerw. Heeren Nieveen van Dijkum en Hessing. Nadat de gezan gen van koor en geloovigen door het kerk gebouw hadden weerklonken, besteeg de Deken het spreekgestoelte. Deze stond voor de taak de parochie te troosten en te doen berusten en dat deed hij aan de har.d van God's woorden tot Abraham: „Verlaat het huis Uws Vaders, om te komen naar het land dat Ik U toonen zal." In treffende woorden schetste de gewijde spreker, hoe Abraham God's bevel opvolgde, hoewel zijn hart zielsbedroefd was, hoewel dat bevel voor den 75-jarigen man beteekende een verbreking van alle zoete banden, en stuk slaan van alles wat hem lief en dierbaar was geworden, hem niets anders achterla tend dan de herinnering. Abraham volgde het bevel op. omdat het God's wil was. God heeft ook ons, aldus de Eerw. rede naar, een bevel gezonden en wel bij monde van onzen Bisschop Immers God heeft ge zegd: „Wie U hoort, hoort Mij." Verlaat dit huis! Verlaat de tempel, waar Uw ouders en Gy, zoo vervolgde de Eerw. zijn predlcatie, gedoopt zijt, zijt BINNENLAND. Het gewijzigd Stadhuisplan van den heer Blaauw is heden door den Leidschen Raad z. h. st. aangenomen. (Laatste Be richten, le Blad). Na het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, (le Blad.) Te Amsterdam is de rust grootendeels teruggekeerd. Toch zijn nog eenige slacht offers gevallen. (3e Blad en Laatste Be richten, le Blad.) Een reeks verkeersongevallen en onge lukken bij het zwemmen. (Gemengd Nieuws, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Barthou is te Londen gearriveerd. (Bui tenland, 2e Blad en Tel., le Blad.) Groote rede van Rudolf Hess. (Buiten land, 2e Blad.) In Japan is een kabinet Okada gevormd, (Buitenland, 2e Blad.) aangenomen als kind van God. Verlaat de tempel waar gij op den dag van Uw eerste H. Communie voor het eerst aan den H. Tafel hebt aangezeten, waar gij gevormd werd tot ware Christenen Gods, waar gij Uw Bruid naar het altaar hebt geleid, waar Gij Moeders na zware tijden Utf kinderen voc» het Maria-altaar kwaamt opdragen, waar Gij de laatste gebeden naast het stoffelijk omhulsel tot zielerust voor Uw dierbare hebt gestort, waar gij een zee van genade hebt ontvangen, op de kerkelijke feestdagen in de H. Missies. Wat een schat van genaden hebt U toen ge vonden en hoevele bekeerlingen hebben niet in dit heiligdom de eerste straal van genaden tot het vinden van het H. Geloof ontvangen. Wij gaan dus dit kerkgebouw verlaten, aldus de Eerw. spreker, al zal het dan zijn met een bedroefd gemoed, ja al zal het zijn met een van tranen stikkend hart, dan toch zullen wij parochianen van de Mon Père en „Te Deum Laudamus" aan heffen om God te bedanken voor de vele genaden en zegeningen bijna een eeuw lang in dezen kerk geschonken. Dan zul len wij gaan en nemen wij afscheid van alles wat ons hier zoo dierbaar is. Alles hier moeten wij verlaten, alles, alleen Jezus zal bij ons blijven. Daarom besloot Z. Eerw. met een vaarwel aan zijn kerk gebouw en een tot weerziens aan zijn Goddelijken Meester. De heer A. Castelein zong vervolgens het „Wees gegroet Maria" van Wit. Na voor het laatst den zegen met het Allerheiligste in deze kerk te hebben ge geven, droeg den Hoog Eerw. Heer Deken het „Ons Heer" vooraf gegaan door Kerk bestuur van Hemelvaart en St. Joseph en meerdere Geestelijken het kerkgebouw uit. Nadat „Ons Heer" de kerk was uitgedra gen werd door den Koster den Godslamp neergehaald en uitgeblazen na 97 jaren te hebben gebrand. Het tabernakel bleef open, verlaten, de geloovigen verlieten schoorvoetend hun geliefde kerk, waarna de Mon Père offi cieel werd gesloten. VOLKSTUINVEREENIGING „P. C. EN L". Uitslag van den tuinwedstrijd. Zaterdagmiddag heeft bovengenoemde vereeniging op haar achter de Da Costa- straat gelegen tuinen een welgeslaagden theemiddag gehouden, waarbij tevens de uitslag bekend gemaakt werd van den door de vereeniging voor de leden gehouden tuinwedstrijd Tot deze bijeenkomst waren o.m. uitge- noodigd het college van B. en W. alsmede de beschermheer der vereeniging, mr. C. J. Leembruggen en enkele gedelegeerd com missarissen. B. en W. hadden echter be richt van verhindering gezonden. Toen allen zich op het voor de tuinen gelegen terrein hadden verzameld, sprak de voorzitter der vereeniging. de heer I Har teveld. een welkomstwoord, waarbij hij vooral welkom heette den beschermheer der vereeniging. aan wien de vereeniging zeer veel te danken heeft, alsmede de ge delegeerd commissariccen de heeren de Nie en Pont. Verder heette spr. welkom den heer Jonker opzichter der gemeentelijke plantsoenen, die de leden en de vereeni ging met raad en daad heeft terzijde ge staan alsmede de heeren Mater en v. Delft die zich met de keuring der tuinen hadden willen belasten en tenslotte de afgevaardigden van zustervereenigingen. Spr. deelde voorts mede, dat mevr. Leem bruggen voor den tuinwedstrijd een prijs beschikbaar had gesteld, welke door de vereeniging als eereprijs voor den mooisten tuin was bestemd Hierna verkreeg mr C. J. Leembruggen het woord, die hartelijk dankte voor de ontvangen uitnoodiging en eraan herin nerde. dat zijn bemoeiingen voor de tuinen eerst dateeren van einde 1932 toen de leden de onaangename ■-•^dedeeling moes ten ontvangen dat de N.V de tuinen niet gratis meer ter be«ch'K->ng kon stellen Dit was voor hem ongetwijfeld een teleurstel ling. doch van den anderen kant had dit tot resultaat, dat op initiatief van enkelen

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1