„S.O.S." IJSBERG De wijzigingen van de motor- en rijwielbeschikking 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Juli 1934 Vierde Blad No. 22788 De nieuwe verkeersborden. SPREEKCEL. VRAGENRUBRIEK. O De K.N.A.C. meldt ons: Als bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant is verschenen de uitvoerige wijziging van de Motor- en Rijwielbeschik king noodig geworden door de inwerking treding op 16 Juli as. van het gewijzigde Motor- en Rijwielreglement. Aan deze beschikking zijn de volgende voornaamste wijzigingen ontleend: Oranje stoplicht. Wordt ter aanduiding van het voorne men om plotseling snelheid te verminde ren of stil te houden, een stoplicht gebe zigd, dan moet dat stoplicht zoodanig zijn Ingericht, dat het automatisch ontstoken wordt, wanneer de bestuurder zich van de voetrem bedient. Het stoplicht moet achterwaarts oranje licht uitstralen; het moet zich te rekenen van 1 Januari 1935, bevinden op een af stand van ten hoogste 30 c.m. van het roode achterlicht van het motorrijtuig. Richtingaanwijzers. Wordt ter aanduiding van het voorne men om van richting te veranderen een teeken gegeven door middel van een aan het rij- of voertuig bevestigd toestel, dan moet dit teeken bestaan in het goed zicht baar horizontaal uitsteken buiten het rij- of voertuig, van een seinarm aan de zijde van en in de richting, welke zal worden ingeslagen; dit uitsteken mag, te rekenen van 1 Januari 1935, niet hooger dan ter schouderhoogte van den bestuurder ge schieden. Een seinarm, moet, te rekenen van 1 Januari 1935, van langwerpigen vorm zijn, zoodanig dat de grootste breedte ten hoog ste 1/3 van de lengte bedraagt. Hij moet rood of oranje van kleur zijn. Bij verlichting moet, te rekenen van 1 Januari 1935, de seinarm over het grootste gedeelte van zijn lengte rood of oranje licht geven. Te rekenen van 1 Januari 1935 moeten de seinarmen onmiddellijk kunnen worden ontstoken en weer teruggebracht. Geen deel van het toestel mag. te rekenen van genoemd tijdstip, zoo de seinarmen niet zijn uitgestoken, licht geven of meer dan 5 c.m. ter zijde buiten het rij- of voertuig uitsteken. De afmetingen van een seinarm moeten zoodanig zijn, dat de seinarm, buiten het rij- of voertuig uitgestoken, duidelijk zicht baar is. Teekens en seinen van verkeersagenten. Bij de regeling van het verkeer op de wegen maken de daarmede belaste per sonen gebruik van de volgende teekens: teneinde het rijdend verkeer, dat hen van voren nadert, te doen stilhouden, strekken zij den linkerarm ongeveer hori jGARBO WERKT TERWIJL HOLLYWOOD SLAAPT. Regelmaat levensvoorwaarde. Regelmaat is voor Greta Garbo een levensvoorwaarde. Haar leven is inge deeld als een spoorboekje. Ondanks de vele verhalen die over haar in omloop zijn, is zij van alle filmactrices, degene, waarop men met de meeste zekerheid kan rekenen. Geen regisseur heeft dan ook ooit op haar moeten wachten, want haar dag is zuiver volgens de klok inge deeld. Als in de studio's gewerkt wordt aan een film, waarvoor haar tegenwoor digheid vereiseht is, komt zij er om zeven uur, vóórdat het leger schilders, technici en andere employé's door de poorten naar binnen stroomen. Reeds voor anderen ontbeten hebben, is zij present. Vergezeld van haar kamenier en secre taresse gaat zij regelrecht naar haar kleedkamers, waar zij twee uur den tijd heeft om rustig te ontbijten, zich te schminken en te kleeden en haar rol voor dien dag nogmaals in te zien. Pre cies om negen uur rijdt zij met haar auio van haar kleedkamer naar de plaats, waar de opnamen gemaakt worden en dan kunnen de camera's oogenblikkelijk beginnen. Zij kent haar rol volkomen en weet precies wat ze dien dag doen moet. Voor Greta Garbo zijn weinig, of dik wijs geen repetities noodig. Door haar manier van werken kan de regisseur precies reeds dagen van te voren zijn plannen vaststellen en is er weinig vrees voor oponthoud. Ook is het daardoor mogelijk, dat in de studio's, waar zij werkt een rustige atmosfeer heerscht. Zij is karig met haar woorden en gedurende den tijd, dat zij onder leiding van den regisseur Rouben Mamoulian werkte aan de film Koningin Christina, scheen het of beiden zich beijverden de conversatie tot het absolute minimum terug te bren gen. Geen tijd werd verloren met lange besprekingen. Mamoulian wees haar een andere plaats voor de camera. „Hier?" vroeg zij kort, terwijl zij een stap voorwaarts deed. „Neen „Hier?" De regisseur knikte en de scène werd opgenomen. Na afloop van de opnamen gaat Greta Garbo onmiddellijk naar een verplaats bare kleedkamer, die vlak Bij is neerge zet en zij blijft daar tot de regisseur haar weer roept. zontaal zijwaarts uit totdat het eerst aan komend verkeer tot stilstand is gekomen; teneinde het rijdend verkeer, dat hen van achteren nadert, te doen stilhouden strekken zij den rechterarm ongeveer hori zontaal zijwaarts uit, totdat het eerst aankomend verkeer tot stilstand is geko men; teneinde het rijdend verkeer, dat hen van voren en van achteren nadert, te doen stilhouden, strekken zij beide armen on geveer horizontaal zijwaarts uit. totdat het eerst aankomend verkeer uit beide richtin gen tot stilstand is gekomen; het stopteeken, kan ook bestaan in het vertoonen van een rood bord, waarop, dui delijk zichtbaar voor dat verkeer, het woord „stop" voorkomt, loodrecht of nage noeg loodrecht op de richting van het ver keer dat moet stilhouden. Teneinde het rijdend verkeer uit een be paalde richting, dat op de in het vorig lid omschreven wijze tot stilstand is gebracht wederom te doen voortgaan, strekken zij een arm nagenoeg horizontaal uit in die richting en brengen vervolgens den onder arm omhoog, totdat de vingertoppen on geveer den schouder raken, brengen dan den onderarm weder langzaam in ongeveer horizontalen stand en daarop wederom vlug omhoog, en zoo vervolgens, totdat het meest vooraanstaand verkeer is opgereden. Het oprijteeken kan ook bestaan in het vertoonen van een groen bord, loodrecht of nagenoeg loodrecht op de richting van het verkeer, dat moet oprijden. Teneinde het rijdend verkeer uit een be paalde richting sneller te doen gaan, be wegen zij den onderarm aan die zijde van het lichaam, welke gewend is naar die richting, heen en weer in een ongeveer horizontaal vlak, evenwijdig aan die rich ting, totdat het eerst aankomend verkeer voldoende snelheid heeft vermeerderd. Teneinde het rijdend verkeer, dat hen van voren nadert, langzamer te doen gaan, bewegen zij den gestrekten linkerarm zij waarts op en neer, totdat het eerst aan komend verkeer voldoende snelheid heeft verminderd. Teneinde het rijdend verkeer, dat hen van achteren nadert, langzamer te doen gaan, bewegen zij den gestrekten rechter arm zijwaarts op en neer, totdat het eerst aankomend verkeer voldoende snelheid heeft verminderd. Teneinde een bepaalden weggebruiker te doen stilhouden, wenden de verkeersrege laars zich tot dien gebruiker en heffen één der armen nagenoeg loodrecht omhoog, totdat die weggebruiker heeft stilgehou den. Verkeerslantaams. Wanneer tot regeling van het verkeer lantaarns worden gebezigd, moeten deze voldoen aan de volgende bepalingen; De lantaarns moeten worden aange bracht, hetzij rechts naast het voor het Zelden komt het voor, dat Greta Garbo scènes laat afbreken als de camera's reeds draaien, doch als zij dit doet is het meestal omdat een bepaald geluid haar hindert. Gedurende opnamen voor Koningin Christina hoorde men een poes zachtjes miauwen. Oogenblikkelijk liet Garbo de opnamen stoppen en verzocht het poesje te zoeken. „Ik geloof, dat het hongerig is" zei ze. Het vinden van een miauwende poes in een groote troonzaal was een werk van twee dagen, maar het was noodig om bij geluiden in de microfoon te voorkomen. Precies om twaalf uur laat Garbo zich in haar auto terugbrengen naar haar groote kleedkamer waar zij luncht en is een uur later weer terug. Haar werk in de studio's is een regelmatige aaneen schakeling van korte scènes waarvoor geen herhalingen noodig zijn. Om vijf uur gaat Garbo naar huis. eet vroeg en brengt, meestal alleen, rustig haar avon den door. Zij gaat vroeg naar bed en is 's morgens weer vroeg op, terwijl het grootste gedeelte van Hollywood nog slaapt. OM EEN AUTOGRAM. In Hollywood worden de groote film sterren in twee partijen verdeeld: zij. die onder geen enkele voorwaarde notitie boekjes. programmaheften, bierviltjes en andere beschrijfbare voorwerpen met hun naam willen sieren. Tot deze laatste be hoort Lionel Barrimore. Nu heeft Ly een zoon, die op school geenszins tot de gemakkelijke leerlingen behoort. Barrimore Jr. maakt het zijn leeraren heusch niet altijd naar den zin. Onlangs was de maat weer eens overge- loopen. Een vermelding in het klasseboek was onvermijdelijk. Daar kinderen echter niet altijd betrouwbare berichtgevers zijn, wanneer het om onaangename dingen gaat, gaf de leeraar er de voorkeur aan een schriftelijke waarschuwing aan den vader te zenden over zijn ondeugenden zoon. De laatste regel bevatte het on schuldige verzoek om het schrijven na kennisneming te onderteekenen. Hij las het schrijven door en toen lachte hij 'n begrijpend veelbeteekenend lachje. En hij schreef op den rand van het briefje (met een schrijfmachine)Ik weet wel, dat de jongen tot de beste en rustige leerlingen behoort. U moet betere listen uitdenken om 'n autogram te krij gen. Zonder onderteekening! algemeen rijverkeer weggedeelte; de af stand van den onderkant der lantaarns tot den beganen grond moet in dit geval ten minste 2.20 m. bedragen; hetzij midden boven het voor het alge meen rijverkeer bestemde rijgedeelte, de afstand van den onderkant der lantaarns tot den beganen grond moet in dit geval ten minste 4 m. bedragen. Behoudens hierna genoemde uitzonde ring mag slechts van twee lichtsoorten ge bruik gemaakt worden, rood licht, ten einde, aan te duiden, dat het verkeer, dat de lantaarn nadert, aan de zijde, waar het roode licht schijnt vóór de wegkruiser of de stopstreep moet stil houden en blijven staan tot groen licht verschijnt; groen licht, teneinde aan te duiden, dat het voor de kruising of stopstreep wachtende ver keer aan de zijde waar dat licht 6Chijnt, moet op- en doorrijden. Als overgangssignaal mag geel licht wor den gebezigd. Voor zoover dit licht op het groene licht volgt, duidt het aan. dat door rijden verboden is. behalve voor wat be treft het verkeer, dat bij het verschijnen van dat licht, hetzij zich reeds op de wég- kruising bevindt of de stopstreep is gepas seerd, hetzij deze kruising of streep zoo danig dicht is genaderd, dat stilhouden daarvoor redelijkerwijze niet meer moge lijk is. Het gele licht, hetwelk op het roode licht volgt, duidt aan, dat oprijden verboden is. Behoudens de hieronder genoemde uit zondering mogen de verkeersseinen aan één zijde tegelijkertijd slechts een rood, een groen of een geel licht vertoonen. Aan het verkeer, dat uit een bepaalde richting een vereenigingspunt van wegen nadert, kan door middel van een verkeers- lantaarn. welke aan de zijde van die rich ting afzonderlijke, naast elkander gelegen vakken vertoont, tezelfder tijd voor 't ver keer in één of meer andere richtingen het stopteeken worden gegeven. Voor elke rich ting wordt het teeken in een afzonderlijk vak van de verkeerslantaarn gegeven, dat zich zooveel mogelijk aan de zijde van die richting bevindt. Het vak. waarin het tee ken voor het rechtuitgaande verkeer wordt gegeven, bevindt zich zooveel mogelijk in het midden. Het oprijteeken wordt gegeven door een groene pijl in het betrokken vak, wijzende in de richting, waarin moet wor den opgereden (voor het rechtuitgaand verkeer naar beneden wijzende), en het stopteeken met roode verlichting van het betrokken vak. Een waarschuwingssein voor het oprijdend verkeer, bestaande uit een driehoek met verticale balk. waaronder het woord „tram", aanduidende, dat een tramrijtuig dat verkeer gaat kruisen, mag mede in de lantaarn door middel van een rooden transparant worden gegeven, en wel onder het oprijteeken voor het verkeer, waarvoor het waarschuwingssein be stemd is. Verkeerszuilen. Indien voor de aanduiding van vlucht heuvels welke aan weerszijden voorbijge reden mogen worden, gebruik wordt ge maakt van verkeerszuilen, moet voldaan worden aan de volgende voorschriften: de zuil moet worden aangebracht aan dat uiteinde van den vluchtheuvel, vanwaar het verkeer, dat den vluchtheuvel aan weerszijden voorbij mag rijden, nadert; het is geoorloofd, tevens aan het andere uit einde van den vluchtheuvel een zuil aan te brengen. De zuil moet aan de voorzijde voorzien zijn van een groen vierkant en groene rechthoeken, welke tusschen een half uur WIST U dat Baby Leroy, in „Miss Fane's baby is ontvoerd" nog een luierkindje, thans zijn eerste broek gekregen heeft? dat Jack la Rue na als klnderroover te zijn opgetreden in .Miss Fane's baby is ontvoerd",, belangrijke rollen heeft ge kregen in „Good Dame", de nieuwste Sylvia Sidney-film en in „The Trumpet Blows", waarvan George Raft de groote ster is? dat Charlie Ruggles de eigenaar is van een boerderij met vele hectaren grond in San Fernando Vallei, zeventien mijlen van Hollywood, waar hij al zijn vrijen tijd doorbrengt en zich voornamelijk on ledig houdt met het kweeken van kuikens? dat Evelyn Venable, die debuteerde in Paramount's „Meisjes in Nonnenkleed" en daarna een hoofdrol kreeg in Death Takes a Holiday", de kleindochter is van de bekende auteur William Henry Venable die dertig deelen heeft volgeschreven over letterkunde, tooneel, oudheidkunde en politiek? dat Bing Crosby de laatste twee jaar bijna iedere week brieven ontvangt, waar in zijn bewonderaars vragen om een radio toestel of een collectie Crosby-gramofoon- platen? o „CASANOVA" OPNIEUW GEFILMD. In den tijd van de stomme film oogstte Iwan Mosjoukine in de rol van Casanova, den bekenden avonturier en verleider, groote triomfen. Deze bekende acteur heeft thans in Frankrijk de Casanova-rol in een geheel nieuwe bewerking voor de geluidsfilm gecreëerd onder regie van J. Faurez en F. Samson. De costuums wer den ontworpen door D. Blinsky, terwijl de muziek voor deze groote Fransche film werd gecomponeerd door Pierre Vellones. De vrouwelijke hoofdrollen, die in deze film een zeer belangrijk onderdeel vormen zijn in handen van Jeanne Boitel. Made leine Ozeray, Marcelle Denya en Collette Darfreuil. De opvoeringsrechten voor Ne derland werden door de UFA. te Am sterdam voor het nieuwe seizoen aange kocht. o BESTAAN ER STELREGELS WAARDOOR MEN CARRIÈRE KAN MAKEN BIJ DE FILM? Men heeft bij dikwijls gevraagd zoo vertelt Barbara Stanwyck of ik een speciale methode had om te slagen in geluidsfilms. Ik moest altijd om deze vraag lachen, omdat ik niet geloof, dat er voor waarden zijn om te slagen, noch bij de film, noch in iets anders. nó. zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel vain transparanten een helder groen licht moeten uitstralen. Een wit vierkant en witte rechthoeken, welke aan de achterzijde der zuil worden aangebracht, moeten tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang, door middel van transparan ten diffuus wit licht geven. Indien voor de aanduiding van vlucht heuvels. welke slechts aan de rechterzijde voorbijgereden mogen worden, gebruik wordt gemaakt van verkeerszuilen, moet voldaan worden aan de volgende voor schriften de zuil moet worden aangebracht aan dat uiteinde van den vluchtheuvel van waar het verkeer, dat ingevolge ge noemde bepaling den vluchtheuvel slechts aan de rechterzijde voorbij mag rijden, nadert; het is geoorloofd, tevens aan het andere uiteinde van den vluchtheuvel een zuil aan te brengen. De zuil moet een ronde blauwe schijf met witte pijl en witte rechthoeken bevatten welk aan de voorzijde worden aangebracht en tusschen een half uur na zonsonder gang en een half uur vóór zonsopgang een helder blauw licht uitstralen, onderschei- delijk diffuus wit licht geven en naar haar zijkanten geen licht uitstralen. Een wit vierkant en de witte rechthoeken welke aan de achterzijde der zuil worden aangebracht, moeten tusschen een half uur ni zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel van transparanten diffuus wit licht geven. Indien op een vereenigingspunt van wegen een verkeerszuil wordt geplaatst, die door het verkeer, komende uit elk dier wegen, slechts aan de rechterzijde voorbij- gereden mag worden, gelden daarvoor de voorschriften vervat in de vorige alinea, met deze wijziging nochtans, dat de schijf met pijl en rechthoeken aan elke zijde van de zuil, vanwaar het verkeer nadert, moe ten worden aangebracht, en dat deze zuil niet vierzijdig behoeft te zijn. Indien voor de aanduiding van vlucht heuvels, welke aan de rechterzijde voorbij- gereden worden, gebruik wordt gemaakt van verkeerszuilen, moet voldaan worden aan de volgende voorschriften: aan beide uiteinden van den vluchtheuvel moet een verkeerszuil worden aangebracht. Een blauw vierkant met witte pijl en witte rechthoeken, welke aan de voorzijde der zuil worden aangebracht, moeten tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel van transparanten een helder blauw licht uit stralen onderscheidenlijk diffuus wit licht geven en naar haar zijkanten geen licht uitstralen. Een wit vierkant en de witte rechthoe ken. welke aan de achterzijde der zuil wor den aangebracht moeten tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel van transpa ranten diffuus wit licht geven. Op verhoogingen van geringe lengte op den rijweg kan met één zuil worden vol staan. Indien op een vereenigingspunt van wegen een verkeerszuil wordt geplaatst, die door het verkeer, komende uit elk dier wegen aan de rechterzijde voorbijgereden wordt, gelden daarvoor de voorschriften vervat in de vorige alinea, met deze wijzi ging nochtans, dat het vierkant met de pijl en de rechthoeken aan elke zijde van de zuil. vanwaar het verkeer nadert, moe ten worden aangebracht, en dat deze zuil niet vierzijdig behoeft te zijn. „Het geluk hangt als een druiventros" zegt een spreekwoord en wanneer men alles geprobeerd heeft, waarvan men meent, dat tot succes kan bijdragen, dan is het resultaat soms toch nog een teleur stelling. Julius Rosenwald, de bekende in dustrieel en bankier te Chicago merkte kort voor zijn dood op, dat succes in zaken voor 95% geluk is. Dit is een van de op vattingen, die voor het welslagen in alles van beteekenis zijn. Belangrijker dan zgn. „stelregels voor succes" lijkt het mij be ter, niet aan zichzelf te twijfelen en zijn best te doen. Ik wil geen preek houden, maar geef alleen de resultaten weer van mijn eigen ondervinding, in de hoop. dat men er zijn voordeel mee doet. Misschien is het 't belangrijkste eerlijk tegenover zichzelf te staan en tegenover het werk, dat men verricht. Bij de film is dit wel van het grootste belang, want als men zelf niet in zijn werk gelooft, hoe wel men dan verlangen, dat de toeschouwer het doet? Vóór alles is de wil om hard te werken noodig. Hard werken alleen kan niet tot succes leiden, maar niemand heeft ooit succes gehad zonder hard te werken. Daarbij komt, wanneer men ge wend is hard te werken dan zal men van RECLAME. 4014 'NHEELE APOTHEEK hebt ge als 't ware in Uw zak met zoo'n klein plat metalen zakdoosje met 3 "AKKERTJES" die verrassend snel helpen bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, maar ook bij onbehaaglijkheid, gevatte kou, griep en koorts. Evenzeer bij migraine, zenuwen, lusteloosheid en vrouwenpijnen. Zakdoos II Glazen buis met 12 «taks slechts 92 cant [20 cent Ge toni hieruit 4 x Uw lakdooeje rullen. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Een geregelde deelnemer aan den auto tocht voor ouden van dagen geeft in over weging om de datum uit te stellen en de leeftijdsgrens van 65 jaar te verhoogen tot 70 of 75 jaar. Iemand van 65 jaar be hoort z.i. nog niet tot de ouden van da gen en de commissie, die toch al moeite heeft om voldoende auto's ter beschik king te krijgen, ware ermee gebaat! W. N. H. te L. De belasting bedraagt in totaal f. 102.02 indien geen njeerdere belastingschuldigen met U in gezinsver band samenwonen. Het roode achterlicht. De lantaarn welke op een motorrijtuig op meer dan twee wielen, dat zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half Uur vóór zonsopgang op een weg bevindt, aan de achterzijde moet zijn bevestigd!, mag niet hooger dan 1.25 meter boven het wegdek zijn aangebracht en niet meer dam 0 50 meter verwijderd zijn van het meest naar links uitstekende gedeelte van het motorrijtuig. Deze bepaling is tot 1 Januari 1935 niet van toepassing op motorrijtuigen, waarvan de lantaarn aan de linkerachter zijde is aangebracht. De verkeersborden. Tenslotte bevat de beschikking een vol ledige uiteenzetting omtrent vorm. teeke- ning en kleur der borden, welke ter aan duiding van verboden, aanwijzigingen. 'ver plichtingen e.d. zullen moeten worden ge bruikt op Rijks- Provinciale- en Gemeen tewegen. ——o zijn werk gaan houden en niets doen als des duivels oorkussen beschouwen. Wer ken en niets doen zijn twee gewoonten, die beide gemakkelijk zijn aan te leeren. Als men een fout gemaakt heeft moet men haar durven bekennen, doch er niet te veel over tobben. Verbeter haar en ga verder. Indien ge opbouwende critiek wenscht, luister dan naar hen met wie ge werkt. Zoo hoort men in de studio's op merkingen van electriciens, kappers, re- quisiteurs en garderobejuffrouwen. Ze hebben zeer veel waarde, omdat ze spon taan en echt zijn. Men moet zijn beroeps- en privéleven altijd gescheiden houden en men zal meer succes hebben wanneer men deze regel opvolgt, dan wanneer men beiden door elkaar laat loopen. Of men zich goed of slecht voelt, zorg, dat ge er altijd behoorlijk uitziet Het zal u op den duur voordeel brengen. Wat ik hierboven gezegd heb, zal mijns inziens wel van toepassing zijn op ieder ander gebied. Men kan mijn raad allicht opvolgen, baat het niet, het schaadt ook niet, doch het zal u zeker vreugde en zelfvoldoe ning geven en dat beteekent ook reeds veel, aldus deze Warner Bros actrice. Hierboven een opname uit de indrukwekkende film „S.O.S." Ijsberg, die deze week hier vertoond wordt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13