DOBBELMANN VOORTDURENDE RELLETJES TE AMSTERDAM. Tr JL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 6 Juli 1934 DE JORDAAN J4ET BRANDPUNT. GEMENGD NIEUWS. 26 en géén andere ROYAL CROWN MIXTURE BURG. STAND VAN LEIDEN. *ra'^«||gpi BALSEM O GEHEELE STRATEN ZIJN OPGEBROKEN EN VERNIELD. o EEN DOODE EN 7 GEWONDEN GEVALLEN. De relletjes ln de Jordaan te Amsterdam zijn gisteren weer begonnen. Men groepte op de hoeken van straten weer by elkaar. Op de Llndengracht bij de Eerste Lin- dendwarsstraat werd de straat opgebroken en met steenen naar de politie geworpen. Benden agenten maakten een charge met de revolver in de vuist. Agenten van de motorbrigade reden de geheele omgeving af. terwyi ook tusschen de Westerstraat en de Goudbloemstraat telkens de over valwagens opdoken. Uit de woningen werd met allerlei voor werpen naar de politie gegooid. Gelast werd alle vensters te sluiten. Wanneer daar niet dadelijk aan werd voldaan knalden de revolvers. Overal in de buurt hoorde men de revolverschoten. Op de Llndengracht is by een der char ges een auto van de firma NUkerk, ln radio-artikelen, dwars over den weg ge worpen. In de Goudbloémstraat heeft men een handkar gekanteld om de politie te hinderen. By verschillende botsingen zyn vier personen door revolverkogels getroffen. Twee van hen zyn zwaar gewond. Alle vier zyn naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Later in den middag keerde de rust terug, doch die was van korten duur Tegen den avond begonnen de ongere geldheden opnieuw. Toen de politie zich teruggetrokken had, is in de verschillende smalle straten het plaveisel opgebroken en zyn barricaden opgericht van karren en planken. Omstreeks acht uur had het eerste tref fen met de politie plaats in de Gouds bloemstraat en in de Willemstraat. By dit krachtig optreden van de politie vielen drie gewonden, die door den Geneeskun digen Dienst naar een der gasthuizen zyn overgebracht, zoodat acht personen naar ziekenhuizen zyn overgebracht als gevolg van de relletjes. Een dezer kon onmiddei- Ujk worden ontslagen, omdat de verwon ding van geen beteekenis was. Een der anderen was zeer bedenkelijk. Het is een zekere Gerritsen, 26 jaar oud, die neer geschoten werd, toen hy met steenen gooide. Later is hy overleden. HU was gehuwd en vader van één kind. Onder de gewonden is ook een werkman van de G.E.W. die bezig was werkzaamheden te verrichten. Zijn toestand ls niet zonder zorg. Dit aantal gewonden in zoo betrek kelijk korten tyd heeft de superieuren der politie de vraag doen stellen of op deze wyze moest worden voortgegaan. Het op ruimen der barricaden in de smalle Jor- daan-straten met geweld, zou gelijk staan met het aanrichten van een bloedbad Daarom heeft de politie zich omstreeks negen uur uit de straten teruggetrokken en zal niet anders dan by harde noodzaak daar op aftrekken. Inmiddels schoolden natuurlyk overal in de Jordaan de menschen samen. Een aan tal belhamers heeft tegen negen uur een drietal bruggen opgehaald, waardoor het verkeer gestremd werd. Deze bruggen lig gen over de Lynbaansgracht voor de Willemsstraat en voor de Palmstraat, ter- wyi de derde ligt over de Brouwersgracht voor de Willemsstraat. Omstreeks half tien zyn deze bruggen onder bescherming van de politie weer neergelaten. Feitelijk was dus de geheele Jordaan in handen van de verzetplegers. Zy maakten daarvan een dankbaar gebruik door overal de straten op te breken, barricaden op te richten en de electrische verlichting te vernielen. Het was in alle straten volkomen donker, met uitzondering van een gedeelte van de Westerstraat, waar een posthuis van de politie is gevestigd. Ook de politie autoriteiten waren tenslotte van meening. dat de toestand onhoudbaar was, zoodat besloten werd met man en macht in de duisternis door te dringen. Daarvoor werd de bereden militaire politie gerequireerd. De directeur van den G.G.D. begreep dat dit krachtig optreden vermoedehjk gewon den tengevolge zou hebben Hij liet daarom een zestal ambulancewagens met een ver- bandwagen in de Westerstraat tegenover het politieposthuis postvatten, en richtte zich in om eventueele gewonden daar ter plaatse te kunnen verbinden. Twee genees- heeren verbonden aan zyn diensten waren mede aanwezig. De ..meesters van de Jor daan" lieten zich niet onbetuigd. Van een winkel van de firma Jamin in kruideniers waren op den hoek van de Westerstraat en Boomdwarsstraat werden de spiegelruiten verbryzeld en werd gepoogd den winkel te plunderen. De politie heeft dit laatste op het laatste oogenblik weten te verhinderen Een particuliere auto die de Westerstraat kwam inrijden vanaf den kant van de Mamixstraat werd bekogeld met steenen, zoodat geen ruit van den wagen heel bleef. In de Tweede Goudsbloemdwarsstraat ls een boter- en kaaswinkel geplunderd en op de Llndengracht is het volk de particu liere Bank van Leening van den heer Cos- man binnengedrongen. Een houten brug over de Lynbaansgracht voor de Tuinstraat is finaal afgebroken. De bemanning van een paar motorzij- spanwagens van de politie die een tocht ■door de donkere hoofdstraten waagden, kwamen op de Llndengracht tot de ont dekking dat touwen over den weg waren gespannen. Schouderhoogte om optreden te belemmeren. Barricaden waren hier en daar opgeworpen van een paar meter. Daarvoor waren o.a gebruikt de hardstee- nen trottoirbanden die uit het plaveisel waren gehaald Bij een charge ln de om geving van de Westerstraat werd een Jon geman, Domhof geheeten, door een kogel in den hals en borst getroffen Zijn toestand was zeer ernstig en vermoedelyk zal hy het leven er wel by laten. Het was om streeks middernacht, dat de tijding kwam, dat door politie en militairen door den burgemeester gerequireerd. een einde aan dezen onhoudbaren toestand zou worden gemaakt Intusschen kan men op het post huis in de Westerstraat hooren dat in die zelfde straat het plaveisel werd opgebroken en de steenen op elkaar werden geworpen, tot het vormen van een barricade. Vanaf de Rozengracht begon de gewa pende macht de tocht door de absoluut donkere Jordaan. Het waren 25 man van de bereden militaire politie met den helm op en gewapend met karabyn en revolver, twintig politieruiters en ongeveer 50 man te voet. Zy werden voorafgegaan door mo torrijders die sterke schynwerpers vooruit wierpen en op de gevels van de huizen lieten spelen. Gecommandeerd werd dat alle ramen gesloten moesten worden Een enkele maal waar dit niet al te spoedig ge beurde. werd een schot gelost. Overigens was in de straten geen sterveling te zien. Wel bleek dat het geheele stadsgedeelte een ravage was. Er was geen straat, waar het plaveisel heel was en ook kon gecon stateerd worden dat de lichtverbindingen, voor zoover men er had kunnen bykomen, vernield waren. De barricaden, bestaande uit karren en kisten werden by dit eerste optreden zoo veel mogeiyk al opgeruimd. Het ernstig verzet dat men gevreesd had. is dus zoo ver betreft dezen nacht achterwege ge bleven. Uit andere deelen van de stad. Door de geheele stad is het rumoerig geweest. Op Kattenburg was het ook tot een treffen gekomen, omdat men ook daar de straat had opengebroken en een bar ricade had opgericht. De politie bleef hier meester van den toestand. Het was er echter tot diep in den nacht rumoerig. By een schermutseling in de Polanenstraat werd een agfent door een steen aan het hoofd getroffen. Hy werd door den G.G.D. in het bureau aan de Spaarndammer- straat verbonden en naar huis gebracht. In het stadsdeel ten Noorden van het IJ is in verschillende straten de straatver lichting uitgedraaid. Een 220 lantaarns zyn vernield. De politie trad hier op on der leiding van Inspecteur C. J. de Vries Humel. In het Vogeldorp waren alle stra ten opgebroken en werd de politie by het chargeeren herhaaldeiyk met projectielen bekogeld, zoodat zij zich verplicht zag, van de revolver gebruik te maken. Zulks ge schiedde ook op het Mosplein, alsmede op het Binnenhof en aan den Kamperfoelie- en Wingerdweg, waar bij vele winkeliers en particulieren de ruiten werden inge gooid. Ook op het Blauwe Zand werden een paar honderd betoogers uiteengesla gen. De politie zag zich tegenover groote moeilijkheden geplaatst doordat de belha mels in deze buurten van open bebouwing langs steegjes, door gangetjes en tuin tjes telkenmale een goed heenkomen zochten. Bij een botsing met de politie kreeg aan den Buiksloterweg een man een schot in zyn been. Hy werd naar een der gast huizen vervoerd. Omstreeks halfdrie van nacht was de rust over het algemeen weer gekeerd. De bewoners in de Indische- en Trans- vaalbuurt hielden zich merkwaardig kalm en gehoopt werd reeds dat er van het geheele Oostelyk front geen nieuws te melden zou zyn. toen te ongeveer kwart over tien het tumult plotseling losbrak in de Louis Bothastraat bij het Afrikaner plein en op het Krugerplein en omgeving. Troepen opgeschoten jongens en ook ouderen, die van alle kanten waren ko men opzetten, gooiden hier lantaarns in, braken het plaveisel open en maakten zich gereed om de politie te bestoken. Van het bureau Linnaeusstraat rukte onmid dellijk de overvalauto uit. Met sabel en gummistok werden de belhamels verjaagd Tijdens en na dit optreden werd de poli tie, vermoedelyk vanaf de daken in de omgeving, met steenen bestookt, gelukkig zonder dat iemand werd getroffen. Toen de rust eenigermate was teruggekeerd, kwamen er berichten binnen over wan ordelijkheden in de Wagenaarstraat en de Dapperstraat. Ook hier bleek het plavei sel op verschillende plaatsen te zijn opge broken. Weer waren de sabel en de gum mistok de eenige wapenen, waarmede de menigte uiteengedreven werd; van vuur wapenen heeft men geen gebruik behoe ven te maken. Voor zoover wij konden nagaan is ln Oost aan weerszyden nie mand ernstig gewond. Waarschuwing van den burgemeester. De burgemeester van Amsterdam, in aanmerking nemend, dat de laatste da gen door duistere elementen op onver- antwoordelyke wyze ongeregeldheden wor den -verwerkt, die krachtig optreden der politie noodlg maken, doet een dringend beroep op de goedgezinde burgery zich niet te begeven naar plaatsen, waar de politie haar moeilijk werk in het belang van de openbare orde moet verrichten, opdat geen onschuldigen daarvan het slachtoffer worden en waarschuwt voorts een ieder, zich voor ïyfsgevaar te vrij- waren. Hedenmorgen meldt men ons: Een warme zon, die baan trok langs een vlekkeloos blauw hemeldak, heeft met DE VALSCHE BANKBILJETTEN TAN HONDERD GULDEN. Een arrestatie te Rotterdam. In verband met valsche munters-affaire, die ongeveer 14 dagen geleden aanleiding gaf tot de arrestatie van een 12-tal per sonen te Antwerpen heeft thans de com missaris der rechteriyke politie in Ant werpen met verschillende autoriteiten in ons land besprekingen gehouden. Zoowel te Eindhoven en Roermond, als te Rot terdam, Den Haag en. Amsterdam werd deze omvangryke zaak andermaal be sproken en wérden de verschillende gegevens uitgewisseld. Thans zou volledig vastgesteld rijn wie de tusschenpersonen waren; deze bevinden zich allen ln arresf hoewel het definitieve bewys nog ontbrak. Te Rotterdam is gisteren nog een mede plichtige een bekend cocaine smokkelaar gearresteerd en ln het Huls van Bewaring ingesloten. Het Brusselsche blad, de „Soir" deelt mede, dat het in de bedoeling der thans geheel gearresteerde bende lag de Neder- landschen bank voor 42 millioen franc 3 millioen gulden op te lichten. Toen de Nederlandsche bank verleden jaar 5000 bankbiljetten van f. 100 moest vernietigen kwam een bediende op het idee deze te verduisteren en andere te vernielen. Aldus zyn naar een der gearresteerden heeft bekend 6 series van 5.000 bankbiljetten van f. 100.dus ter waarde van 3 mil lioen gulden, verduisterd. Een zekere Van der Welt een Nederlander was het hoofd der onderneming en het plan be stond van de zaak een vaste exploitatie te maken. Zekere B. een Antwerpenaar stelde zich beschikbaar voor het over brengen der door zyn bemiddeling in Antwerpen gedrukte valsche biljetten Nadat de eerste proeven werden afgekeurd werd in Antwerpen een serie van 5.000 stuks vervaardigd, welke echter niet vol deden en vernietigd zouden worden. Toch zyn ongeveer 20 stuks in circulatie ge bracht. B. de Antwerpsche leider schynt bezoek te hebben ontvangen van een 3-tal individuen, die beweerden afgevaardigd te zijn door een Nederlandsche Limburg- sche Bank en B. met revolvers dwongen hun een aandeel in de affaire af te staan. Na vry moeilyke onderhandelingen wer den wederom 500 biljetten uitgegeven. Op dit moment was de politie door een graveur gewaarschuwd en begon het onderzoek. Het aandeel, dat de verschillende leden der bende in deze zaak hebben gehad ls moeilijk na tegaan evenals de rol, welke de twee ln Nederland gearresteerde indi viduen hebben gespeeld. Zy beweeren, dat de bankbiljetten dienen moesten als „reclame" in sigaretten doosjes! AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 66-jarige wielrijder Boudewyn uit Hilversum die op den Ryksweg te Naar- den door de auto van den heer Tilanus uit Almelo werd aangereden, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in de Majella- stichting te Bussumraverfeden. GEHEIME MARGARINE-FABRIEK ONTDEKT. In samenwerking met de gemeentepo litie van Dongen is door de Koninklijke Marechaussee uit Tilburg een inval gedaan in een tamelyk afgelegen boerderij van C. V. te Dongen, aan de Laagstraat. Men had vernomen, dat in die boerderij op clan destine wijze margarine gefabriceerd werd. Een flinke politiemacht begaf zich naar de boerderij om een onderzoek in te stellen De deur werd geforceerd en de politie ontdekte, dat het bedrijf in vollen gang was. Een groot aantal personen werd op heeterdaad betrapt. Eenige margarinebe- reiders van de oude margarincfabriek in Oostenhout hadden de leiding van het be drijf op zich genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt en alles ls in beslag genomen. Het bleek by onderzoek, dat het riet van de schuur zoowel van binnen als van bui ten, voor geluid en licht absoluut ondoor dringbaar gemaakt was. RECLAME. 4008 haar felle stralen het beeld der rasage in den Jordaan onbarmhartig blootgelegd. Toen wij er binnentrokken stuitten wij onmiddellyk op de stomme getuigen van den verbitterden strijd tusschen het ge peupel en de politie. In het gansche stra ten- en straatjes-complex werd het oog getroffen door opgebroken plaveisel, bar ricaden, vernielde venster- en winkel ruiten, vernielde booglampen en geblin deerde winkels. Met dit al de vreeselyke kenmerken van een volslagen volksoproer. Temidden van deze verwoesting vóór de vervallen huizen en hangend uit de ven sters de Jordaanbewoners, die het ge beurde van de jongste uren bespreken. De politie komt er niet goed af. Felle, verbitterde woorden worden geuit aan het adres van hen, wier plicht het ls de orde te handhaven. Opvallend is overigens de totale afwezigheid van den sterken arm in deze omgeving. Ook van militair vertoon was geen sprake. Op vele plaatsen worden met bekwamen spoed de gapende wonden in het wegdek weer gedicht en ook zij, die de sporen van de ontketende woede van duizenden werkloozen zoo goed mogeiyk onzichtbaar maken, weten niet wat ons nog te wachten staat. WEER EENS EEN ROOFOVERVAL. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ls de alleenwonende 75-Jarlge A. G. op de Zeilberg onder Deurne door twee mannen in den slaap overvallen. De Indringers be dreigden hun slachtoffer met een mes en bonden den man aan handen en voeten. Uit een vest werd een briefje van f.25 en een van f. 10 gestolen. Met deze bult kozen zy het hazenpad. Des morgens werd G. door buren uit zyn toestand verlast, waar na onmiddellyk aangifte by de politie werd gedaan. Van de daders, die door het openschui ven van een raam zyn binnengekomen, ontbreekt tot nog toe elk spoor. VERKEERSONGEVAL. Gisteravond heeft op den provincialen weg te Nieuwe Tonge een ernstig ongeval plaats gehad. De motorrijder P. Troost uit Mlddelharnls kwam met zyn motorrywiel ln botsing met een personenauto, bestuurd door den heer O. Buth uit Sommelsdijk. Met een ernstige hersenschudding werd T opgenomen en naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Men vreest voor zyn leven. De heer Buth bekwam geen letsel. Beide motorrijtuigen werden zwaar gehavend. Gisteravond heeft te Elsloo (Fr.) een verkeersongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 45-Jarige M. Hulzinga reed aldaar met zyn paard en kar en wilde met zyn kar een welland oprijden. Hy moest daartoe een trambaan oversteken. Waarschyniyk heeft hij een aankomenden tramtrein niet aan hooren komen, met het gevolg, dat de wagen gegrepen werd. H. werd van den wagen geslingerd en kwam onder den tramtrein terecht. De machi nist stopte spoedig doch er kon niet ver hinderd worden dat H. den locomotief en de vyr volgwagens over zich heen kreeg. Zwaar verminkt werd hy van onder den laatsten wagen, die opgevyzeld moest worden, gehaald. De levensgeesten waren reeds geweken. Het 7-jarig zoontje van H., die eveneens op den wagen gezeten was, werd er mede afgeslingerd, doch bekwam zoo goed als geen letsel. Het paard kwam in een sloot terecht; de wagen werd zwaar beschadigd. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterenavond te 7 uur heeft een zware brand gewoed te Lithoyen aan de Maas. Vermoedelyk door spelen met lucifers door kinderen is een hooimyt in brand geraakt. Het vuur, dat zeer snel om zich heen greep, tastte ook de landbouwschuur en een hoenderpark aan. Weldra sloegen de vlammen over naar de groote boerdery met annex café. De brandweer uit Lith stond machteloos tegenover de vuurzee en moest zich bepalen tot het omverhalen der muren. Het naast het brandend perceel gelegen klooster van de Zusters J. M. J. is door nathouden gespaard gebleven. Het meubilair, 18.000 K.G. hooi, een groot aantal kippen, een zaai- en maal- machine en 3 varkens werden een prooi der vlammen. De eigenaar is verzekerd. VERDRONKEN. Gistermiddag geraakte een vierjarig zoontje van den arbeider Wolda te Mun tendam, toen het met zyn 5 jarig broertje op den wal van het Muntendammerdlep aan het spelen was, te water. Een landbouwer, die te hulp snelde bracht het kind spoedig boven, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Gistermorgen sloeg de schipper J. van Hout uit Dordrecht in het Volkerak over boord. Pogingen den man te redden mis lukten. De man was gehuwd en vader van 2 kinderen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den spoorweg tusschen Sittard en Geleen is de vyftigjarige mynwerker F. v. K door den trein gegrepen en op slag ge dood. De man was ongehuwd. ONDER DE LOCOMOTIEF GERAAKT. Op de werken van het Julianakanaal te Heerlen is de 18-j. W. onder de locomotief van den zandtrein geraakt en op slag ge dood. o MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN. Te Eist is het dochtertje van den heer H. A. ten Broeke, terwyi het onverwachts den Ryksweg overstak, aangereden door een auto bestuurd door den heer J. Th. C., uit Arnhem. Het kind is in ernstigen toestand naar het St. Elisabethgasthuis te Arnhem overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan treft den bestuurder geen schuld. De politie stelt een nader onderzoek ln. o BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO BOTST TEGEN BENZINE TANKWAGEN. Op den weg tusschen Verviers en Dolheim is de uit de richting Ver viers komende auto van den Duit- schen gezantschaps-secretaris te Brus sel, Werner in botsing gekomen met een benzine-tankwagen. De auto van den secretaris sloeg om. De drie inzittenden, de gezantschaps-secretaris, zyn vrouw en dochter werden zwaar gewond. Eenige uren later is de heer Werner te Verviers aan zyn verwondingen overleden, de toe stand der belde andere gewonden is hoogst ernstig. o VLIEGTUIG NEERGESTORT. Hedenochtend vroeg is een bombarde- ments-vliegtuig van een nieuw type om laag gestort. Een der inzittenden werd ge dood, 4 anderen liepen lichte kwetsuren op. RECLAME HOOFDPIJN VERSTOORDE FAMILIEGELUK. Nu weer vroolijk en opgewekt. „Ik ben getrouwd en moeder van twee kinderen. Stumperds; als ze van school thuiskwamen moesten ze altyd erg stil zyn vanwege myn gevoelig hoofd. Ik leed voortdurend heel erg aan hoofdpyn en zenuwachtigheid. Ik probeerde allerlei medicynen, maar niets hielp me inder daad werd het steeds erger. Het minste geluld kon ik niet meer verdragen. Drie jaar geleden begon ik voor 't eerst Kru- schen Salts te gebruiken. Nu kan ik weer werken en ben altyd opgeruimd en vroo- MJk. Verscheidene menschen lachten me uit toen ik hun vertelde wat ik ging in nemen zelfs myn eigen zuster maar toen ze zagen hoe ik veranderd was, waren ze verstomd en nu nemen ze zelf ook Kru- schen Salts. Ik heb het honderden men schen aanbevolen gedurende de laatste jaren, want ik vind het een prachtig mid del, vooral voor vrouwen als Ikzelf, tus schen de 40 en 50. Het is een wonder. Ik neem Kruschen 's morgens in myn eerste kop thee en zou het nooit willen missen. Onlangs heb ik eens een tyd lang geen Kruschen gehad en ik was dezelfde vrouw niet meer." Mevr. M. D. te L. Zoovele kwalen waaraan men lydt en hoofdpyn is wel de meest voorkomende klacht kunnen meestal worden terug gebracht tot één en dezelfde oorzaak; traagheid der inwendige organen. Wanneer de afvoerorganen onvoldoende werken, blyven steeds afvalstoffen in het lichaam achter, welke het bloed onzuiver maken en de algeheele gezondheidstoestand kun nen schaden. De „kleine dagelyksche dosis" Kruschen Salts zal uw afvoerorga nen tot beter werking aansporen en zoo doende steeds inwendig zuiver houden. Kruschen Salts zal u naar lichaam en geest verfrisschen en verjongen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothe kers en drogisten k f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappy Amsterdam, voor komt. 4oo7 GEBOREN. Maria Helena, dr. v. W. Honders en B. M. v. Schravendyk Louise Petronella Maria, dr. van J. J. Slingerland en L. Nieu- wenhuizen. o ONDERTROUWD. J. Knaap, jm., 26 j. en M. A. F. de Kier, jd., 26 j. o OVERLEDEN. C. J. v. Wilgen, zn., 3 wkn. D. Dubbe- laar, m. 73 J. RECLAME. 4009 N-J.rlorwJ.eH Fabrikaat TWEEDE OVERWINTERING OP NOVA ZEMBLA. Acht en twintig mannen zyn uit Archangel met het schip „Onrga" vertrokken naar Sjelanjakap, het Noor delijkste punt van Nova Zembla. zy zullen daar 18 maanden blyven en veel- zydige wetenschappeiyken arbeid ver richten. O.a. zullen zy meteorologische en aerologische waarnemingen doen. EEN-EN-TWINTIG GEWONDEN BIJ AUTO-ONGEVAL. Gisteravond reed nabij Fischbach in een bocht van den weg een groote personen auto met aanhangwagen die op weg was van Sllezië naar Westfalen, by het inhalen van een kleine auto in een greppel langs den weg. Hierbij werden 21 personen ge wond. waarvan zes naar een ziekenhuis te Dresden moesten worden overgebracht. MEER DAN 100 GRADEN TE SHANGHAI. De hitte heeft te Sjanghai een hoogte van 101.3 graden Fahrenheit bereikt. Dit is sedert 60 jaar de hoogste temperatuur voor Juli. Er zijn verscheidene dooden te be treuren. ——o DE BIJZETTING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MADAME CURIE. Het Fransche Ministerie van Onderwys deelt mede, dat op verzoek van de familie van Madame Curie de bijzetting van het stoffelyk overschot een strict intiem ka rakter zal dragen, zoodat een nationale begrafenis, zooals men in de Kamer had gevraagd, om deze reden niet zal plaats vinden. Het ligt echter in de bedoeling, in de Parijsche Universiteit een herdenkings plechtigheid te houden voor de groote doode, die de menschheid zulke onschat bare diensten heeft bewezen en voor wie Frankrijk de eer had, het tweede vader land te mogen zyn. OVERSTROOMING IN AFGHANISTAN. Door een overstrooming in Noorfl- Afghanistan zyn verscheidene plaatsen ge teisterd. Negentig menschen zyn om het leven gekomen, duizend stuks vee ver dronken. 2-S

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10