IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 Juli 1934 TELEGRAMMEN. Dat ziet er heerlijk uit! Meieman Ter begroeting waren aan het station aanwezig jhr. Laman Trip, adjudant van wijlen ZX H. en burgemeester de Monchy. Zoowel op het perron als voor het sta tion was groote belangstelling van de zijde van het publiek, wlen de treffende gelij kenis van Hertog Adolf met zijn overleden broeder terstond opviel. Hertog Adolf vertrok per auto naar het Paleis Noordelnde, waar hij logeert. Nog steeds groote deelneming. Geregeld bleef de stroom van personen, die de condoleantle—registers kwam tee kenen aanhouden; daaronder waren nog vele andere autoriteiten dan de reeds ge noemden. maar wij zullen de opsomming van namen niet verder voortzetten, daar uit die, welke wij gegeven hebben, vol doende is gebleken hoe algemeen de deel neming ls. Alleen vermelden wij nog vice- admlraal Rambonnet, hoofdverkenner van de Nederlandsche Padvinders. Het personeel van den Prins, dat op het Loo was, ls gistermiddag in Den Haag ge komen en tot de sterfkamer toegelaten. De hoofdcommissaris van politie, te Den Haag, de heer Van 't Sant, wien de Prins een groote genegenheid toedroeg, en die eerst dezer dagen uit het ziekenhuis is gekomen, heeft met speciaal verlof van zijn arts een bezoek aan het Paleis ge bracht om nog eenmaal den Prins te zien. Uit alle deelen van het land komen er blijken van belangstelling. Onder de vele kransen was ook een groot bloemstuk van de Orde van Vrijmet selaren. De Koningin heeft gisteravond om zes uur, in gezelschap van de Prinses, nog een bezoek gebracht aan het Paleis Noord einde. Telegrammen van rouwbeklag. H.M. de Koningin heeft nog betuigingen van rouwbeklag ontvangen van den Hertog de Guise, van de presidenten van Turkije, Mexico, Brazilië, Guatemala, Argentinië en Columbia, van de ex-keizerin Zita van Oostenrijk en van Haar Zoon, van den Koning van Roemenie, van Koningin Eli zabeth van België, van den Keizer van Japan, van prins en prinses Nobuhito, van den vorst van Monaco en van den Koning van den Hedjaz. De Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid-Holland-West" heeft het volgende schrijven aan Hare Majesteit de Koningin gericht: Diep onder den indruk van den slag, die Uwe Majesteit zoo plotseling getroffen heeft door het overlijden van Hoogstder- zelver Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, heeft de Ge westelijke Landstormcommissie .Zuid-Hol land-West" behoefte Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana hare Innige deelneming te betuigen. Het overlijden van den Prins der Neder landen is een smartelijk verlies voor ons geheele volk, maar de Bijzondere Vrijwil lige Landstorm in het geheele land. en in het district „Zuid-Holland-West" in het bijzonder, verliest in Zijne Koninklijke Hoogheid wel zéér veel door Zijne Hooge belangstelling steeds betoond voor het In stituut van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, laatstelijk door Zijne aanwe zigheid bij de gewestelijke propaganda- samenkomst, in Januari 1933 in de Stads gehoorzaal te Leiden gehouden, waar Zijne Koninklijke Hoogheid zoo spontaan- harteüjk en langdurig toegejuicht werd. De aanwezigheid van den Prins der Nederlanden ook aldaar wordt door de Gewestelijke Commissie, en door de dui zenden vrijwilligers in haar Gewest, die met de B VL.'ers uit het geheele land on voorwaardelijk trouw zijn aan het Wettig Gezag van Uwe Majesteit, in dankbare herinnering gehouden. Nu Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, zoo kort na het overlijden van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder, weder zulk een smartelijk leed treft, moge het diepe geloof, waarvan Uwe Majesteit zoo treffend getuigenis af gelegd heeft, mede door Uw dankwoord tot het Nederlandsche volk na het verscheiden van Koningin Emma, Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana sterken, en moge de liefde van het Neder landsche volk mede U dragen door deze moeilijke dagen, een liefde en aanhanke lijkheid, waarvan wij U uit naam van de Gewestelijke Commissie en de vrijwilligers in haar Gewest diepbewogen verzekering geven. Voor de Gewestelijke Commissie voornoemd de Voorzitter, (w.g.) L. G. ROYAARDS de Secretaris (w.g.) D. J. KARRES. Oud-gouvemeur-generaal Fock, voorzit ter van de Nederlandsche groep van het Internationaal Koloniaal Instituut te Brus sel, heeft een telegram ontvangen van den president en den secretaris-generaal van het Instituut van den volgenden inhoud: Het Internationaal Koloniaal Instituut, dat gedurende 33 jaar door Prins Hendrik met Diens hooge en daadwerkelijke be scherming werd vereerd, is smartelijk ge troffen door zijn verscheiden. Uit naam van alle collega's richten wij in uw persoon onze betuigingen van hartelijke deelneming tot de Nederlandsche groep. Wees over tuigd, dat het geheele instituut in dezen nieuwen rouw van uw roemrijk volk deel neemt. Het is overigens niet mogelijk, alle tele grammen te vermelden. Herdenking in de Eerste Kamer. Nadat de Griffier voorlezing heeft ge daan van de Koninklijke Boodschap, waarin van het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden wordt kennis ge geven, houdt de Voorzitter de volgende rede: Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, is na een ziekbed van slechts luttele dagen tot Hoo- ger Leven opgeroepen. Smartelijk, diep getroffen door het kort geleden verscheiden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, ziet Hare Majesteit de Koningin Zich plotseling Haren Vorstelij- ken Gemaal ontnomen, en verliest de Kroonprinses Haren beminde) i Vader. Wel is Godes hand zwaar op Vorstenhuis en Vaderland. Uit den vreemde tot ons overgekomen, heeft de hooge Overledene /an stonde af Zijne nieuwe nationaliteit van ganscher harte omhelsd. Zich een oprecht Neder lander betoond, en de kiesche, veela' zoo moeilijke, stelling van Prins-Gemaal met grooten tact en toewijding ingenomen. Gingen Zijne belangstelling en werk zaamheid naar verschillende richtingen uit, Zijne natuurlijke goedhartigheid en ongedwongenheid, gevoegd bij groote vriendelijkheid, verwierven Hem de sym pathie der Natie. Zij treurt over het heengaan van den Prins. De Eerste Kamer der Staten-Generaal ziet met innig medegevoel op naar Ko ningin en Kroonprinses, Haar in deze nieuwe beproeving den alleen troostenden bijstand van den Allerhoogste toeblddende. Hij zij Haar een verberging. Zijn oog zy op Haar. Deze rede werd door de Regeering en door de leden der Kamer staande aan gehoord. Z. h. st. wordt besloten, de Kon. Bood schap te beantwoorden met een adres van Rouwbeklag. De Kamer gaat te 1.10 uur in de afdee- lingen voor de benoeming eener commissie van redactie. De vergadering wordt gesloten. Herdenking In de Tweede Kamer. De Griffier doet voorlezing van de Kon. Boodschap, houdende kennisgeving van het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden. De Voorzitter houdt de volgende rede- Den rouw nog diep in 't hart, werd t Vorstelijk Huis opnieuw met smart be deeld. De Prins, bemind Gemaal der Koningin, en Vader, die zoozeer den weg te vinden wist naar 't hart ook van de Dochter die de Koninklijke echt ons schonk, ging uit dit leven heen. Het Nederlandsche volk gevoelt den nieuwen slag in al zijn zwaarte. Het deelt als immer in het leed, dat door Oranje wordt gedragen. En het gedenkt met eerbied, wat de Prins volbracht aan arbeid voor goed en edel is; arbeid, die getuigde van Zijn liefde voor den naaste. God weten wij leidt 't al ten goede. Die zekerheid is troost. De ministers en de Kamerleden hoorden de mededeeling der Kon. Boodschap en de rede van den Voorzitter aan. Z. h. st. wordt besloten de Boodschap te beantwoorden met een Adres van Rouw beklag. De Kamer gaat ln de afdeelingen ter be noeming van een commissie van redactie. De vergadering wordt verdaagd tot half drie uur. In den Hoogen Raad. De Hooge Raad der Nederlanden heeft een brief van rouwbeklag gezonden aan H. M. de Koningin. Onder presidium van den president van de Vacantiekamer van den Hoogen Raad heeft deze Kamer, waarbij zich verschil lende raadsheeren hadden aangesloten, heden een plechtige zitting gehouden ter herdenking van wijlen den Prins der Ne derlanden. Daarbij waren o.a ook tegenwoordig mr. J. H. Telders, landsadvocaat en deken der Orde van advocaten, jhr mr. W. M. de Brauw, oud-deken en onderscheidene leden van den Raad van Toezicht. De president sprak een uitvoerige ge dachtenisrede uit, waarbij de procureur- generaal zich aansloot, evenals de deken van de orde van advocaten. Uitzending van Radio-Centrales. De Radioraad deelt mede, dat heden en op den begrafenisdag de radiocentralen in Nederland alleen de Nederlandsche pro gramma's mogen doorgeven. Op Vrijdag en verdere dagen voor den begrafenisdag mogen bultenlandsche programa's worden doorgegeven, op derde programma-moge lijkheid met dien verstande, dat dit be perkt blijft tot passende programma's in overeenstemming met den nationalen rouw b.v. geen dansmuziek. Herdenking in de Belgische Kamer. De president der Belgische Kamer, Pon- celet, heeft gisteren bij de opening der zitting hulde gebracht aan de nagedachte nis van prins Hendrik der Nederlanden en herinnerd aan de diensten, welke Z. K. H. zijn tweede vaderland heeft bewezen. Namens de Belgische Kamer werd vervol gens een telgram van rouwbeklag gezon den aan H. M. de Koningin, zoomede aan het Nederlandsche parlement. Tijdens de toespraak van Poncelet ver hieven de afgevaardigden zich van hun zetels. Jaspar heeft zich in de Kamer namens de regeering aangesloten bij de woorden van deelneming, welke de Kamerpresident heeft gesproken in verband met het over lijden van Prins Hendrik. Jaspar voegde hieraan toe, dat geheel België deelt in den rouw, welke de Koningin der Nederlanden en Prinses Juliana, die eenige maanden geleden zijn getroffen door het smartelijk verlies van Haar doorluchte Moeder en Grootmoeder, thans opnieuw treft. De president van den Senaat heeft in de Senaatszitting eveneens mededeeling ge daan van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik en verklaard, dat de vergadering in den rouw der Nederlandsche koninklijke familie deelt. De minister-president sloot zich aan bij de woorden van den Senaatspresident. Landdag Rijkspersoneel uitgesteld. Het Plaatselijk Comité van de Centrale van Vereeniglngen van Personeel ln 's Rijks dienst te 's-Gravenhage verzoekt ons mede te deelen, dat de tegen Zaterdag 7 Juli a.s. uitgeschreven landdag te Warmond met rondvaart over de meren, in verband met het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik, tot nader order is uitgesteld. Burgerlijke luchtvaart. De minister van Waterstaat heeft be paald, dat van gisteren tot en met den dag van de uitvaart van het stoffelijk over schot van Z.KR. den Prins der Nederlan den gesloten is voor alle burgerlijke lucht vaartuigen het gebied des Rijks, omvat tende vrijwel geheel de gemeente 's-Gra venhage. Uit Indië. BUITENZORG, 5 Juli (Aneta). De Gou verneur-Generaal ontving het volgende telegram van H.M. de Koningin: „Ontvangt onzen oprechten dank voor bewijs medeleven Indië smartelijk ver lies. Zeer gevoelig voor telegram. wn.HEj.MTNA BIJZONDERHEDEN OVER DE SAMENZWERINGEN IN DUITSCHLAND. LONDEN. 5 Juli. (V.D.). De Berlijn- sche correspondent van de „Times" heeft van gezaghebbende zijde een aantal inlich tingen gekregen over de samenzweringen, die het regime tot het drastische optre den van Zaterdag aanleiding hebben ge geven. De correspondent geeft op grond van deze inlichtingen de volgende uiteen zetting: Er bestonden intriges in drie on derscheiden groepen waarvan twee met elkaar in verband stonden. Deze groepen waren de leiders van de S.A., die samen gingen met Roehm, generaal von Schlei cher en zijn vrienden en een groep die naar men veronderstelt onder leiding stond van Von Bose en die contact had met Roomsch Katholieke kerkelijke kringen en in verband stond met, doch onafhankelijk werd van Von Papen. De groep Roehm, bezeten van machts gevoel en plotselinge invloed, doch onge rust dat hij zich de kansen op een onbe perkte machtsuitoefening liet ontsnappen, zou zich hebben willen ontdoen van een aantal leidende figuren van het regime en aldus zijn invloed op Hitier hebben wil len herwinnen. Kort voordat Roehm met ziekteverlof ging, schijnt Hitier een onder houd dat vier uren duurde met hem te hebben gehad en getracht te hebben hem tot redelijk optreden terug te brengen. Het wachtwoord van „de tweede revolutie" was niet, dat de Leider tegen de S.A. was, maar dat leden van het Kabinet tusschen Roehm en Hitier waren gedrongen en hun vriendschappelijke relaties hadden ver nield. De eerste lezing schijnt te wijten te zijn aan een vergissing die gemaakt ls bij de eerste overhaaste verklaring, die Zater dag uit Muenchen werd vcrsDreld. De Schleicher-groep van zijn kant had intriges op touw gezet om wijzigingen in de regeering tot stand te brengen, waarbij men echter toegeeft, dat ook deze groep Hitier als leider van de door hem ont worpen regeering had willen handhaven. Generaal von Schleicher zou dan weer Rijksweerminister geworden zijn Wat bij dit alles de rol geweest is van de ..bulten landsche mogendheid" is den Berlijnschen correspondent van de „Times" niet mede gedeeld: alleen werd hem gezegd, dat af gezanten naar een zekere hoofdstad door de groeo Schleicher gezonden zijn Deze groep stond verder in contact met de on tevredenen door tusschenkomst van Gregor Strasser en Ernst van wie hij bij de uit voering van zijn plannen gebruik had wil len maken. Alles wijst erop. dat men er van over tuigd is. dat deze intriges veel verder gin gen. dan alleen maar besDrekingen. Uit hun Inlichtingen hadden de leidende re- geeringsfiguren de overtuiging gekregen, dat de „Tweede revolutie" Zaterdagmiddag om 12 uur zou hebben moeten uitbreken". Ondanks de bevelen, dat de SA. geen wa pens zou mogen dragen waren toch, aldus wordt verklaard, een aantal wapenen ter beschikking gesteld Hoeveel wapenen dit waren is niet duideliik. Er wordt verklaard, dat groepleider Ernst bevel had gegeven, dat alle motorlorries in Berlijn-Branden- burg tegen 12 uur in, gereedheid moesten worden gebracht De S.A. zou de straat op worden gezonden ën groote verwarring zou worden gewekt door het vermoorden van een aantal vooraanstaande leden van het regime. Men verklaart, dat men de hand heeft gelegd op een lijst, waaron d» om te brengen personen stonden genoteerd en waarop als eerste dr. Goebbels voor kwam. Het schijnt verder, dat de leden van de derde groep niet allen bekend waren met de samenzwering van Von Schleicher en Roehm. Ofschoon het dwaas schijnt te o"enken, aldus voegt de correspondent hier aan toe, dat deze plannen ernstig zouden worden uitgevoerd, wordt er toch met na druk op gewezen, dat de leden van de derde groep doodelijke vijanden waren van het. regime en voortdurend bezig waren met het smeden van plannen om het ten val te brengen. Verklaard wordt dat Von Papen zich niet bewust was van wat er om hem heen gebeurde en van het feit. dat hij gebruikt werd ter bevordering van die plannen, geliik het geval was bij zijn rede voering van Marburg. MUENCHEN, 5 Juli (V.-D.) In de hou ding van het publiek dat tot dusverre vrij wel algemeen het doortastende optreden van Hitler heeft goedgekeurd, is gisteren klaarblijkelijk een kentering ingetreden daar men thans een groeiende ongerust heid en een om zich heen grijpend scep ticisme duidelijk kan waarnemen. Dit staat vooral in verband met het bekend worden van een aantal executies die nog steeds officieel verzwegen worden. Zoo is naar het schijnt dr. Beek, de directeur van het Duitse! e bureau voor Academische uitwis seling Maandag in zijn bureau door S. S.- lieden doodgeschoten. Ook is bekend ge worden dat de lijken van Von Kahr, luite nant Scheringer en Sentner in de moeras sen in de nabijheid van Dachau gevonden zijn. Von Kahr was Beiersch premier tij dens de mislukte Hitler-Putsch van 1923, Scheringer was een van de Rijksweeroffi- cieren. die in 1930 veroordeeld werden in Leipzig wegens natlonaal-sodalistische propaganda in het leger, Sentner was de eigenaar van een klein restaurant te Muenchen waar de S.A.-leiders gaarne kwamen en schijnt een intiem vriend ge weest te zijn van Heines. Sentner is Zater dag door twee S.S.-lieden uit zijn woning gehaald en sindsdien niet teruggekeerd. Verder gaan hardnekkige geruchten die door offlcieele instanties noch ontkend, noch bevestigd worden, volgens welke o.m. op onbekende wijze en om onbekende rede nen generaal von Lossow, de commandant van net garnizoen van Muenchen is ge dood, evenals von Seisser, de commandant van de Muenchensche politie, ten tijde van de Hitler-Putsch van 1923, Stützel, de Beiersche minister van binnenlandsche zaken, die op brutale wijze mishandeld werd i/>en aan zijn functie een einde ge- 1 maakt werd op 9 Maart 1933 toen de na- tionaal-soclalisten zich van de macht meester maakten en de priester Muhler, de organisator van de Katholieke Actie !n Muenchen, die m Januari j.l. tot verschei- I dene maanden gevangenisstraf werd ver- 1 oordeeld wegens „Greuelpropaganda." De geruchten melden verder, dgt nog gearresteerd zijn graaf Guttenberg en de drie barons Aretin, allen bekende roya listen. Verder zouden gearresteerd zijn Von Humbold, oud Rij ksweerofficier en prins Ysenburg, persoonlijk adjudant van gene raal von Epp, den stadhouder van Beieren. In verband met deze laatste arrestatie is men algemeen van opinie, dat deze een bevestiging voiml van de geruchten, die, hoewel zij niet bevestigd zijn, toch hard nekkig de ronde doen en volgens welke generaal von Epp zelve in arrest zoo zijn gesteld. TERAARDEBESTELLING VAN VON SCHLEICHER EN ZIJN ECHT- GENOOTE UITGESTELD. BERLIJN, 5 Juli. (V.D.) De teraardebe stelling van generaal von Schleicher en zijn echtgenoote was vastgesteld op Woens dagmiddag op de begraafplaats te Llch- terfelde. Vijf minuten voor den aanvang van de plechtigheid deelde de politie, die in groo te getale in de omgeving was opgesteld mede, dat de plechtigheid verboden was. De deur van de kapel waarin de kisten waren opgebaard, werd gesloten en kran sen en bloemen werden bij een achteruit gang neergelegd. Onder de personen die naar de kapel gekomen waren om de laat ste eer te bewijzen aan de beide dooden en die onverrichterzake weer moesten te- rugkeeren bevond zich o.m. generaal von Hammerstein, de vroegere commandant van het leger, die de vorige winter door- generaal von Fritsch is opgevolgd. Er wa ren ook tal van andere officieren aan wezig. DE POSITIE VAN VON PAPEN. BERLIJN. 5 Juli. (V.D. i In verband met de verklaring van offlcieele zijde, dat er geen sprake is van een aftreden van vice-kanselier von Papen heeft men hier in welingelichte kringen de overtuiging dat dit feit een der ernstigste nederlagen geacht moet worden, die het Hitler-regime in de achttien maanden van zijn bestaan heeft ondervonden. Men is van meening dat Hindenburg ondanks zijn gelukwensch telegram aan Hitler met betrekking tol de onderdrukking van de revolutie van Roehm, hiermede duidelijk te kennen geeft geenszins volledig achter Hitier te staan en de door Hitier gebruikte methodes streng af te keuren. Tevens wordt de meening uitgesproken, dat uit het aan blijven van Von Papen duidelijk blijkt, dat men ook in officieele regeeringskringen wel degelijk rekening houdt met de po pulariteit, die von Papen zich verworven heeft met het uitspreken van zijn rede te Marburg. DE DOOD VAN KLAUSENER. BERLIJN. 5 Juli. (V.D.) De „Germania", het Katholieke dagblad waarvan Von Pa pen mede-eigenaar is, heeft een overlij- densannonce gepubliceerd betreffende dr. Klausener, de leider van de Katholieke Actie, die Zaterdagmorgen door S.S.-man- nen in zijn bureau is doodgeschoten. Het verluidt dat de publicatie van deze annonce, die door de familie van den ver moorde was opgegeven door het ministerie van propaganda eerst was verboden, doch later door generaal Goering werd toege staan, op voorwaarde, dat de laatste vijf woorden van de volgende zin werden ge schrapt: „Hij werd plotseling van ons weggerukt op 30 Juni 1934 na een leven van liefde en opoffering voor kerk, volk en vaderland". De annonce verscheen dan ook zonder deze woorden. Tegen het uitdrukkelijk verlangen van de familie van dr. Klausener in, die reeds in de annonce had medegedeeld, dat zij de datum der teraardebestelling nader bekend zou maken is het lijk van Klausener ge cremeerd. Er verluidt trouwens, dat de lijken van de meeste slachtoffers gecre meerd zijn. BEZOEK BIJ VON NEURATH. BERLIJN, 5 Juli. (V. D.) Gisteren heeft de Fransche ambassadeur Francois Poncet een bezoek gebracht aan den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath. In Fransche kringen alhier verluidt dat Poncet Von Neurath gewezen heeft op de mogelijke nadeelen voor de internationale betrekkingen, welke zouden kunnen voort vloeien uit de mededeelingn omtrent een „zekere buitenlandsche mogendheid" in de laatste officieele Duitsche verklaringen. De opmerkingen van Poncet droegen ech ter geenszins het karakter van een demarche of een protest. De Britsche ambassadeur te Berlijn Sir Eric Phlpps, heeft eveneens een bezoek ge bracht aan Von Neurath, Er verluidt ech ter dat het voornaamste doel van het bezoek was, te spreken over de Dultsch- Engelsche transferovereenkomst, die gis teren te Londen tot stand is gekomen. Uiteraard is echter ook gesproken over de recente gebeurtenissen in Duitschland. De Britsche ambassadeur heeft echter geen toespelingen gemaakt op het vermeiden van de „buitenlandsche mogendheid". ADVOCAAT WEIGERT DEN DUITSCHEN GROET TE BRENGEN. LEIPZIG, 5 Juli. (V.D.). Bij den aan vang van de zitting van heden van den derden strafsenaat van het rijksgerechts hof weigerde de als verdediger optredende advocaat Dr. Gustav Melzer, den binnen- tredenden senaat met een Duitschen groet te ontvangen. De voorzitter. Schmitz, sommeerde hem tweemaal de rechterhand op te steken. Toen dit niet gebeurde, trok de senaat zich terug om na korte beraadslaging de volgende mededeeling te doen: „Het wei geren van den Duitschen groet ondanks herhaalde sommatie beteekent een ern stige storing der zitting in den zin van par. 176 van de wet op de rechterlijke orga nisatie. Advocaat Dr. Melzer wordt der halve van verdere deelneming aan de zit ting uitgesloten." RECLAME. 8935 NAAR POLEN GEVLUCHTE DUITSCHERS WARSCHAU, 5 Juli. (V. D.) Naar een der bladen meldt zijn Zondag naar schatting 2000 personen over de Poolsche gTens uit Duitsohlancl gevlucht. Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tielemao Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! DE ENGELSCH-DUITSCHE TRANSFER-REGELING. LONDEN, 5 Juli (Reuter) Een lid der Duitsche delegatie heeft het volgende op gemerkt omtrent de overeenkomst, die te Londen om 5 uur ln den namiddag werd onderteekend. Van Duitsch standpunt moet de overeen komst ook worden toegejuicht, daar zij in overeenstemming is met de door Duitsch land gevolgde politiek sedert de interna tionale conferentie heeft gefaald. Nadat deze conferentie werd gehouden was het streven er op gericht ten eerste ln het eigen land de economische orde hecht te vestigen en dan een poging te ondernemen geleidelijk door het sluiten van bilaterale verdragen de bestaande internationale hinderpalen uit den weg te ruimen. De regeling van het transfer, voor wat Engeland betreft, omtrent den dienst der beide Rijksleenlngen is een eerste stap in de richting van dergelijke bilaterale ver dragen. Voor Duitschland was het van groot belang te voorkomen, dat niet En- gelsche staatsburgers of maatschappijen voordeelen konden genieten uit hoofde der overeenkomst. Duitschland ziet zeer goed in, dat de uitvoering van de desbetreffende bepalingen een ingewikkelde organisatie noodig maakt. Het registreeren van alle stukken zal onvermijdelijk zijn. Volgens artikel Hl wordt ook een rege ling getroffen over de leeningen die niet door het rijk zijn gesloten; een regeling, die te, Berlijn niet kon worden verkregen. Thans is echter vastgesteld dat de rege ling, die te Berlijn werd voorgesteld ook betrekking zal hebben op Engelsche schuldeischers. Indien nu de Engelsche schuldeischers meenen, dat bijzondere overeenkomsten met andere landen voor- deeliger zijn, dan hebben zij het recht een gelijke behandeling te eischen. De beslis sing of aan die eisch zal worden voldaan of niet, moet in overleg met de Duitsche en Engelsche regeering worden genomen. Hierdoor wordt voorkomen dat de Engel sche schuldeischers bijzondere rechten zouden eischen. Over het verloop der besprekingen werd verklaard, dat in de eerste dagen langdu rige uiteenzettingen moesten worden ge geven en menigmaal de toestand kritiek was. Tenslotte slaagden de Duitschers er- In de Engelschen te overtuigen, tenminste ten deele, van de juistheid der te Berlijn overgelegde statistische gegevens. De En gelsche critiek had haar uitgangspunt vooral in de meening, dat de Rijksbank naar een toeneming van den uitvoer tot eiken prijs had gestreefd ten koste van de Duitsche deviezenpositie. De Duitschers zijn echter van hun standpunt niet afge weken, dat het transfervraagstuk moest worden opgelost door den extra-uitvoer en hebben bijgevolg alle andere Engelsche voorstellen als niet uitvoerbaar van de hand gewezen. Vraagstukken op het gebied der handels politiek, die de Engelschen meermalen trachtten te berde te brengen zijn toch niet besproken binnen het kader der transfer onderhandelingen. Duitschland is echter, als gemeld, bereid onderhandelingen in die richting aan te knoopen. WASHINGTON, 5 Juli (Reuter) In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de Vereenigde Staten zullen vragen, dat de Amerikaansche houders van Duitsche obligaties rechtvaardig zullen worden be handeld, evenals de Britsche obligatie houders is verzekerd bij het verdrag van Londen, dat gisteren is afgesloten. DOUMERGUE KRIJGT TIJD PARIJS, 5 Juli. (Reuter) Op een congres van de Parijsche afdeeling van de Vereeniging van Oud-Strijders zijn heftige aanvallen op de regeering gedaan. De regeering Doumergue heeft niet vol daan aan de verwachtingen van de oud- strijders en het is betreurenswaardig, dat de schuldigen van de jongste schandalen nog niet ter verantwoording zijn geroepen. In verband met den gespannen inter nationalen toestand, zal men evenwel de regeering niet laten vallen. De door de oud-strijders gestelde ter mijn van 8 Juli zal worden verlengd tot November. o VIJF HINDEREN OP EEN OVERWEG GEDOOD. SALERNO, 5 Juli (V.D.)Op een overweg op den nieuwen straatweg SalemoBatti- paglia is een rijtuig in botsing met den trein gekomen. De vijf kinderen, die zich in het rijtuig bevonden, werden gedood.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2