NA HET OVERLIJDEN VAN Z. K.H. PRINS HENDRIK. 758te Jaargang DONDERDAG 5 JULI 1934 No. 22787 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentiën uit leiden en plaatsen iwaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd «Ijn, per week ,.0.18' Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. tJITLOTTNG GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 12 Juli 1934, des namiddags 4'/i uur ln een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 50 obligaties ad f. 1000 in de 4% geldleening der gemeente Leiden van 1930, groot 2.000.000.—. 3969 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 5 Juli 1934. GEMEENTE LEIDEN. Buitengewone Algeheele Aflossing der 4'/t pCt. Geldleeningen van 1911 en 1928. Burgemeester en Wethouders van Leiden geven kennis aan houders van de nog niet uitgelote obligatiën van bovengenoemde leeningen, dat deze stukken, voorzien van coupons resp. per 2 Januari 1935 en 1 October 1934 e.v. en talon, a pari aflosbaar zijn gesteld op den 15den Augustus 1934 met bijbetaling van f. 5.39 per obligatie 1917 va nf. 1000.en f. 16,41 per obligatie 1028 van f. 1000.(na aftrek van 2 °/o cou ponbelasting). De aflosbaarstelling zal, voorzoover de houders van de obligatiën van bovenge noemde geldleeningen niet van hun voor keursrecht gebruik maken bij de inschrij ving op de 4"/o obligatieleening 1934 ad f. 2.200.000.plaats hebben, behalve bij den Gemeente-Ontvanger te Leiden, voor de 4'/i11/» leening 1917 bij de kantoren van de Amsterdamsche Bank N.V. en de Rot- terdamsche Bankvereeniging N.V. te Am sterdam, Rotterdam en Leiden. en voor de 4'/i"/o leening 1928 bij de Nederlandsch - Indische Escompto-Maat- seliappij te Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage en de H.H. Patijn, Van Notten en Co., te Amsterdam. Houders dezer obligatiën, die van het voorkeursrecht bij de inschrijving op de 4% leening gebruik maken, zullen de hoofdsom van de 4Vt°/o obligatiën van de leeningen van 1917 resp. 1928 terug ont vangen, vermeerderd met de rente a 4Vi 'sjaars van 1 Juli 1934 resp. 1 April 1934 af tot 14 Augustus 1934 en met 1 dag renteverschil a 'ItVc 'sjaars (van 14 Augustus tot 15 Augustus 1934) onder af trek van couponbelasting, een en ander op de voorwaarden van de kennisgeving van de Amsterdamsche Bank N.V. en de Rot- terdamsche Bankvereeniging N.V. van 5 Juli 1934. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 5 Juli 1934. 3970 AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Meer auto's!! Men schrijft ons: Autobezitters! Wij hebben 15 (zegge vijftien) auto's Dat wil zeggen, dat wij ruim veertig van de 450 oudjes, die zich hebben opgegeven, kunnen meenemen. Moet onze tocht voor de eerste maal sedert zes jaar een mislukking worden? Zijt ge de gelukkige gezichten van onze tachtigjarige stadgenooten vergeten, toen ze dien éénen middag in het jaar werden getracteerd? Wij kunnen het niet gelooven. Vergeet achtigheid drukke bezigheden hebben U belet Uw auto aan te melden. Doe het direct, Rapenburg 82, tel. 2605. R.K VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de gedeelte (praktijk) van het examen akte N VII (leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling) de dames M. J Ph. Berkvens M. A. M. Moen- king en E. M J. Schoemaker. Geslaagd voor de aanteekenimg bedoeld in artikel 38 der NO. Wet mej. J. M. Westerman. EEN TAXIBEDRIJF VAN DE H.T.M.? Niettegenstaande de invoering van dag kaarten knipkaarten en andere goedkoope plaatsbewijzen blijven door de verschillen de taxi's de inkomsten bij het Haagsche trambedrijf aaien waarom de directie naar andere middelen omziet om de inkomsten te doen stijgen. Heden is de Directie der HTM. de directeur en de onderdirecteur ir. P. M. Montijn en ir B. B. C Felix naar Berlijn vertrokken om met de directie der Brenna- borfabrieken te onderhandelen over den aankoon van een groot aantal, taxi's, die inplaats van verschillende tramlijnen en naast bestaande tramdiensten in dienst ge steld zullen worden Een uniformtarief van 10 cent oer rit zal ingevoerd worden, ter wijl het taxi-bedrijf behalve in Den Haag ook op andere plaatsen zal worden Inge voerd waar heen de tramlijnen der H.TM. loopen, HET OVERLIJDEN VAN Z.K.H. PRINS HENDRIK. Proclamatie van den burgemeester. De burgemeester, mr. A. v. d. Sandc Bskhuyzen, heeft onderstaande circulaire gericht aan de burgerij van Leiden: Terwijl de wond ln Uwe harten gesla gen door het overlijden van Hare Maj =s- tcit. de Koningin-Moeder nog geenszins geheeld is, moet lk U opnieuw in kennis stellen met een droeve gebeurtenis, welke het Koninklijk Huis en het Nederlandsche Volk in rouw dompelt. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden is overleden! Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Ko ningin en Hare Doorluchtige Dochter Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juli ana. zijn opnieuw getroffen door een ern stig verlies en met innige deelneming in het leed, dat Hen thans wederom wordt opgelegd, verwijlen onze gedachten bij beide Vorstelijke Personen. In de harten ook van het Nederland sche Volk is door het verscheiden van Zijne Koninklijke Hoogheid een groote leegte ontstaan. Op velerlei wijze toch was Zijne Konink lijke Hoogheid op maatschappelijk gebied werkzaam. Dank zij Hoogstderzelver steun en werk kracht is op dat gebied veel tot stand gekomen. De nagedachtenis aan Zijne Konink lijke Hoogheid zal dan ook bij het Neder landsche Volk steeds blijven voortleven. Voor zooveel noodig doe ik een ernstig beroep op U om al datgene na te laten, hetwelk met onzen rouw strijdig ls. Het Leidsch Studentencorps, de Ver. v. Vrouwelijke Studenten en de Unitas Stu- diosorum Lugduno Batava, hebben in ver band met het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik, voor den tijd van drie weken rouw aangenomen. Door de afd. Leiden van den Bond van Hooger Onderwijspersoneel werd aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana navolgend telegram gezonden: Namens de leden van den Bond van Hoogeronderwijspersoneel, verbonden aan de Universiteit te Leiden, betuigen wij U onze innige deelneming bij het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. w.g. J. H. KASTEN, voorzitter. M. SJERP, secretaris. Verder is nog het volgend telegram ver zonden De Vereeniging „Koninginnedag" te Leiden betuigt in aanhankelijkheid eer biedig haar deelneming bij het nieuwe leed, dat Uw geliefd Koninklijk Huis heeft getroffen. w.g. Mr. A. J. ROMIJN, voorzitter. P. H. STEENHAUER, secr. SCHOOL ZUIDSINGEL B. Ouderavond. In de gymnastiekzaal van de School aan den Zuidsingel waren een 90-tal ouders, die gehoor hadden gegeven aan den on- roep der Oudercommissie om gezamenlijk met het personeel der School, weer een avond te wilden aan het belang van kind en school. Terecht wees de voorzitter, het hoofd der school A. van der Hoogt er bij ziin welkomstwoord op, dat de opkomst, in aanmerking genomen het prachtige zo merweer. wel zeer groot was: een bewijs van de activiteit der Oudercommissie en tevens van de populariteit dezer Ouder avonden. Het eerste nummer van het. programma was een demonstratie van kinderzang. De heer M. Bergman voerde met de hoogste klasse een 12-tal liederen uit, vier een stemmige liederen, die ook a.s. Woensdag bfi de Volkszangdemonstratie zullen wor den gezongen en de overige meerstemmig. Met groote toewijding en kennis van za ken heeft de heer Bergman deze liederen ingestudeerd, zoodat ze correct werden uit gevoerd; met verzorgde uitspraak en voor dracht, terwijl men goed op toon bleef. Een nummertje maakte wel bijzonderen indruk doordat er twee sollstjes bij op traden, die bijzonder zuiver en aardig zongen. De ouders waren met deze presta ties ten zeerste ingenomen, terwijl de voor zittel' er in zijn dankwoord nog eens op wees, hoeveel moeite en voorbereiding een en ander den heer Bergman heeft gekost. Toen konden de kinderen naar huis gaan en begon het meer zakelijke deel van de agenda. De notulen werden gele zen door den secretaris den heer Van der Hoeven en onveranderd vastgesteld. Alleen gaven ze den heer Van der Hoogt nog eens aanleiding nog een hartig woord te spreken over het afkeurenswaardige snoe pen der kinderen, waardoor zooveel geld over de balk wordt gegooid, dat 't School fonds ten goede zou kunnen komen voor het aanschaffen van boeken, projectielan taren, e.d. voor schoolreisjes en St. Nico- laasfeest. In de pauze begaven de ouders zich naar de verschillende klasselokalen, waar het werk der leerlingen ter bezichtiging was gelegd, en waar men met de betrok ken leerkrachten kon spreken. Na de pauze werd door den heer Van der Hoogt het volledige plan van 'n school reisje van de hoogste klasse naar Den Haag en Scheveningen uitvoerig uiteen gezet en toegelicht. Dit schoolreisje, dat Officieel wordt ons bericht van gisteren bevestigd, dat de begrafenis van Z. K. H. Prins Hendrik Woensdag a.s. te Delft zal geschieden. Wij vernemen, dat de stoet op Woensdag a.s. omstreeks elf uur van het Paleis Noordeinde naar Delft zal vertrekken. De weg, welke de rouwstoet zal volgen is: Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk, Plaats. Buitenhof, Hofweg. Spul, Pletterij- kade, Rijswijkscheweg, Haagweg in de ge meente Rijswijk. Hoornbrug, en nieuwe Rijksweg naar Delft. Het ceremonieel zal niet veel verschillen van dat- bij de plechtige teraardebestelling van H. M. de Koningin-Moeder. De leiding van het militaire gedeelte is in handen van den Gouverneur der Ko ninklijke Residentie. Ook ligt het in de bedoeling, dat H. M. de Koningin, de Prinses en de dames van het gevolg zich na het vertrek van den stoet van het Paleis Noordeinde, eveneens bij deze gelegenheid per auto langs den ouden Delftschen weg naar de Nieuwe Kerk zullen begeven, teneinde aldaar aan wezig te zijn vóór de aankomst van den stoet. Gisteren heeft jhr. H. J. Repelaer van Driel, thesaurier van het Huis van H M. de Koningin, een bezoek gebracht aan Delft. Op het stadhuis werd hij door den burge meester mi G. van Baren ontvangen, die hem begeleidde naar de Nieuwe Kerk, waar reeds aanwezig waren architect H. v. d Kloot Meyburg, de heer Innemee, begra fenisondernemer uit 's-Gravenhage en de heer Houtzager, opzichter van den konink lijken grafkelder. Het gezelschap nam de werkzaamheden in de Nieuwe Kerk in oogenschouw, waarbij 1hr. Repelaer van Driel zich uitvoerig deed inlichten. Reeds is men in de kerk bezig den plan ken vloer uit het koor, waar de grafkel der ligt. op te breken ten einde den kelder bloot te leggen. Tevens worden reeds maat regelen getroffen om het dak van de kerk, dat gedeeltelijk gesloopt is, in verband met de restauratiewerkzaamheden, en dat voor een deel reeds is vernieuwd, voor zooveel noodig van een tijdelijke bespanning van zeUdoek te voorzien. 's Middags hebben baron van Harden- broek graaf Dumonceau. prof. dr. J. Kalf en prof. v. d Steur een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk. waar men begonnen is met het ontruimen Evenals bij de be grafenis van wijlen de Koningin-Moeder a.s. Maandag zal plaats hebben, is door hem met werkzaam aandeel der Ouder commissie die hiervoor het Schoolfonds benut, ontworpen. Dank brengt hij aan de ijverige leden dezer Commissie, die zich voor een en ander heel veel mceite hebben getroost. Dank brengt hij ook aan hen voor hun ijver om de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den nieuwen cur sus zoo goed te doen slagen. Met een op gewekt woord om de School aan den Zuidsingel hoog te houden, sloot hij de geanimeerde vergadering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging N.V. Electriciteit- en Gasmaatschappij voorheen de Vries en Stevens, Breestr. 24, Leiden. Uittredend directeur: J. Jesse, Voorschoten. Uittredend adj. directeur: M. D. J. J. Helder, Leiden. Uittr. ged. comm.: Chr. Eeltjes, Voorburg. Uittr. comm.: J. J. de Jongh, 's-Gravenhage. Nieuwe directeur: H. A. Pino, 's-Gravenhage. Nieuwe com missaris: M. H. A. Juta, Oegstgeest. Kapitein P. Weeda. van de commissie van proefneming te 's Gravenhage. Is over geplaatst naar het 4e regiment infanterie en gedetacheerd bij het regiment grena diers met bestemming voor de functie van schietinstructeur bij de bijzondere taak van laatstgenoemd regiment Eerste-lultenant. A. H Trippelaar. van het 4e regiment infanterie is gedetacheerd bij het korps Dolitietroepen. Geslaagd voor het examen Fransche Handelscorrespondentie L.I.T.E.H. de heer J. Smit, oud-leerling van „Kennis is Macht". Geslaagd voor het examen van ad junct-commies der Directe belastingen, in voerrechten en accijnzen de heeren N. Houwer en W. C. H. van der Horst, beiden van het ie kantoor alhier. Het kantoor „Lotisico", Oude Singel no. 142, heeft een aardigen legpuzzle-wed- strijd altgeschreven, waarvoor f. 100.— aari geldprijzen is beschikbaar gesteld met een eersten prijs van f. 50.Wie dus het nuttige met het aangename wil vereenigen, beproeve hierop zijn krachten. zal een lange gang worden gemaakt in het schip der kerk. De firma Pander zal wederom de deco ratie van het interieur verzorgen. Echter zal deze vermoedelijk anders zijn dan op 27 Maart j.l. De noodige opdrachten zijn in verband met een en ander reeds ver strekt. H.M. de Koningin zal Dinsdag een bezoek aan de kerk brengen. Het stoffelijk overschot van den Prins opgebaard. Naar wij vernemen is het stoffelijk over schot van Z. K. H. opgebaard in de sterf kamer waar een rustige, voorname rouw- versiering is aangebracht en ook eenige kransen zijn neergelegd. Z. K. H. is gekleed in admiraalsuniform met de steek in de handen. Het uiterlijk van den Prins maakt een rustigen, kalmen indruk alsof hij zoo juist is ingeslapen. Ofschoon de Prins bij zijn afsterven, ge durende een drietal minuten, ernstige be nauwdheden heeft gehad, hebben de ge laatstrekken zich weder geheel ontspan nen en vertoont zijn gelaat in het geheel niet het karakter van een doodenmasker. Een plechtige, indrukwekkende rust heerscht in de sterfkamer. Bij de baar van Z. X. H. de Prins doet thans een eerewacht dienst bestaande uit 2 adjudanten in gewonen of buitengewo nen dienst en twee hofiagers, kamerdie naars of ander personeel van de Hofhou ding, dat bij Z. K. H. heeft gediend. Een défilé. Naar ons ter oore komt ligt het in de bedoeling, dat er gelegenheid gegeven wordt voor het stoffelijk overschot van Z.K.H. den Prins te défileeren. Dit zal on geveer op dezelfde wijze plaats hebben als na het overlijden van Koningin Emma. De kist met het stoffelijk hulsel zal daartoe vóór de geopende deuren van het Paleis geplaatst worden. Omtrent het tijd stip waarop dit défilé zal aanvangen staat echter nog niets vast. Men is thans reeds bezig de achter- vestibule tot chapelle-ardente in te rich ten. De kist zal hier geplaatst worden, ge dekt met een wit kleed. Hedenmiddag te drie uur zal op het Stadhuis alhier de officieele aangifte van bet overlijden van Z.K.H. den Prins plaats hebben. Daartoe zullen zich de opper kamerheer, mr. W. J. baron van Lynden en de adjudant-particulier secretaris van den Prins, luitenant-kolonel jhr Laman Trip, naar het Stadhuis begeven, alwaar in de kamer van den burgemeester deze plechtigheid zal plaats hebben. De Hofrouw. In overeenstemming met de wenschen door Z.K.H. den Prins der Nederlanden te kennen gegeven zal in afwijking van vroe ger in acht genomen regelen omtrent den hofrouw, deze aanmerkelijk beperkt worden Van oordeel, dat met het verlangen van den Overledene rekening dient te worden gehouden heeft H.M. de Koningin bepaald, dat met ingang van 7 Juli a.s door het hof gedurende een maand halven rouw zal worden gedragen. De opper-ceremoniemeester van H.M. zal morgen in de Staatscourant de officieele bekendmaking van den hofrouw doen op nemen Begrafenis regeling.. Hedenmorgen heeft de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland jhr mr. dr. H. A. van Karnebeek ten paleize een confe- BINNENLAND NA HET OVERLIJDEN VAN Z.K.H. PRINS HENDRIK (1ste Blad). De uitslag der Gemeenteraadsverkiezing in Enschede (Binnenland, 3de Blad). Ernstige communistische relletjes te Amsterdam (Gemengd Nieuws, 3de Blad). BUITENLAND Transfer-regeling tusschen Engeland en Duitschland bereikt (Buitenland, 2de Blad en Tel., 1ste Blad). Engeland keert voorloopig niet terug tot den gouden standaard (Buitenland. 2de Blad). Volmachtswet in de Belgische Kamer ingediend (Buitenland, 2de Blad). Titulescu over de erkenning van de sovjets door Roemenië (Buitenland, 2de Blad). Rond het complot in Duitschland (Tel., 1ste Blad). rentie gehad, teneinde de verkeersregeling en de verdere bijzonderheden op den rouwstoet betrekking hebbende, met de betrokken autoriteiten te bespreken. In verband daarmee vernemen wij, dat het verkeer méér vrijheid zal worden toe gestaan dan bij de begrafenis van de Ko ningin-Moeder. Voorts zullen er meer wegen worden opengehouden voor het aanbrengen van bezoekers. Wat de inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft betreft, komt ons nog ter oore, dat het aantal zitplaatsen voor deze gelegen heid aanzienlijk groot is, mede in verband met een grooter aantal personen, dat tot bijwoning van de plechtige bijzetting zal worden uitgenoodigdWaren er bij de vo rige gelegenheid 847 plaatsen voor genoo- digden beschikbaar, thans zijn er 907. Men heeft ook profijt getrokken van de ervaringen bij de plechtigheid in Maart jl. opgedaan en in verband daarmee besloten, dat de zitplaatsen in de kerk amphitea- tersgewijze zullen worden opgebouwd. Voor de genoodigden zullen er ditmaal twee ingangen zijn waardoor zij zich naar de voor hen bestemde plaatsen kunnen begeven. De hoofdtlnt van de draperieën in de kerk zal wit zijn. Voorts worden er enkele contra steerende tinten aangebracht. In Maart jl. was de regeling zoo getrof fen, dat de genoodigden Jwee a drie uur vóór den aankomst van den stoet in de kerk aanwezig moesten zijn. Thans heeft men getracht ook hierin verbetering te brengen en worden er pogingen aange wend om in het St. Anna-Gestioht, dat ter zijde van de kerk is gelegen, een gelegen heid te maken waar de autoriteiten, diplo maten en verdere genoodigden zich kun nen ophouden. Geen klokgelui in de Residentie. Naar wij vernemen is vanwege het De partement van Binnenlandsche Zaken een circulaire verzonden aan de Ged. Staten der provincies, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeenten worden vrijgelaten in het al of niet luiden der klokken. Het is evenwel de wensch van de Koningin, dat althans in de residentie de klokken niet worden geluid. Aankomst Hertog Adolf van Mecklenburg. Gisteravond met den trein van 22.59 uur is Hertog Adolf van Mecklenburg, broeder van wijlen Prins Hendrik aan het Staats spoorstation te 's-Gravenhage aangeko men. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden. Onderqeteekende --- wonende --(straat)- wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf -No m. opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1