DE NIEUWE ZUID-BOULEVARD TE KATWIJK AAN ZEE. 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Juni 1934 Derde Blad No. 22783 H) Buitenl. Weekoverzicht. BRIEVEN UIT BERLIJN. GEMEENTEZAKEN. TOERISME. BARTHOU ALS REIS-MINISTER. Barthou, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, ls van zijn Balkan-reis te Parijs teruggekeerd! Hij mag met groo- tè voldoening terugzien op het door hem bereikte resultaat. Hij ls er Immers vol komen ln geslaagd om de wat losjes ge worden banden weer nauw aan te halen. Zoowel te Boekarest als te Belgrado ls hij ontvangen met het grootste eerbetoon en is hij vertrokken ln de wetenschap van een volledig begrijpen over en weer. Werd hij te Boekarest zelfs niet tot eere-burger van Roemenië gebombardeerd ln een ge meenschappelijke zitting van Kamer en Senaat en zulks met algemeene stemmen? Maar de grijze politicus heeft zijnerzijds ook niets nagelaten om een bij uitstek gunstige atmosfeer te scheppen! Garan deerde hij niet met breed gebaar de door de vredesverdragen vastgestelde grenzen? Dat moest wel een hittegolf van enthou siasme ontketenen, vooral in Roemenië... In Hongarije ontketende deze boute ver klaring echter het tegenovergestelde: een storm van verontwaardiging? Men weet, hoe Hongarije in Europa wel het land bij uitstek ls, dat zich niet wenscht neer te leggen bij de grenzen van het vredesver drag van Trianon, dat droomt van een herstel in oude glorie. Daar moest Bar thou met zijn grens-garantie-belofte toorn verwekken en dit ging zelfs zoover, dat men bij het passeeren van den Franschen minister bijzondere politie-maatregelen ter zijner bescherming noodig oordeelde. Olie op de golven te werpen ln eenigerlei vorm oordeelde Barthou echter niet noo dig, want hij weigerde elk interview aan de Hongaarsche journalisten, waarin hij de kans had gehad om zijn woorden eenigszins te verzachten. Het typeert de waarde van de Fransche vriendschap voor de Kleine Entente! Te Weenen had Barthou nog wel even tijd voor een onderhoud in zijn salonwa gen met den Oostenrijkschen bondskan selier Dollfuss en ook daar deed hij een belofte, die met graagte is ontvangen: n.l. de verzekering van Frankrijk's steun voor een zelfstandig Oostenrijk! Italië heeft ook wel zich in dien geest uitgelaten, maar de Fransche medewerking daarnaast wil toch wel wat zeggen, speciaal, waar de Italiaansche toezegging in de practijk niet meevalt. Nog nimmer/tevoren is im mers zulk een lawine van aanslagen over het Oostenrijksche land gegaan als juist nu. hoezeer dit in strijd mag worden ge acht met Hitler's belofte. Ontegenzegge lijk worden de verhoudingen slechter in Oostenrijk, mede door botsingen tusschen leger en Heimwehren als te Graz, doch of dit aanhoudende geruchten wettigt over een spoedigen val van Dollfuss, dient o.i. nog te worden afgewacht. Slechts een Nazi-overwinning zou hem ten val kunnen brengen en zouden Italië en Frankrijk daarmede genoegen nemen? Typeerend in dit opzicht lijkt ons. dat Italië blijkbaar opnieuw den Franschen minister tot een bezoek heeft utgenoodigd en dat deze nieuwe ultnoodiging niet geheel kansloos heet, hoewel ook nu Barthou herhaalde, dat zijn bezoek slechts tot bezegeling van een overeenkomst zou kunnen dienen! En dit trots Italië's krachtig stelling- nemen tegen de politiek van Frankrijk betreffende regionale verdragen..,. Be- teekent het, dat Italië er toch niet veel voor voelt om met Duitschland ln het kamp der tegenvoeters der Fransche po litiek terecht te komen? Waarbij in Euro pa slechts op den steun van Hongarije viel te rekenen! Het zou Barthou's over winning wel bijzonder belichten. Overigens deed Barthou te Weenen nog een toezegging, die daar op hoogen prijs zal zijn gesteld: de toezegging van finan- cieelen steun! Oostenrijk heeft dien hard van noode en kan in dit opzicht niet bij Italië terecht, waar de Duce wederom drastische bezuinigingen heeft aangekon digd. Het staat er slecht voor met de Ita liaansche financiën en deze zullen onge twijfeld nog heel wat zorg baren! Nu volgt eerlang een bezoek van Bar thou aan Engeland om daar verslapte re laties op te kalefateren. Erg moeilijk lijkt ons dat niet; te meer niet. waar Baldwin als plaatsvervangend premier fungeert, die voor de Fransche politiek beslist meer oog heeft dan McDonald. Trouwens, de eerste kenteekenen zijn er, dat Engeland ook de bakens verzet en in het Fransche schuitje belandt. De minister van defensie heeft toch al aan gekondigd, dat de Engelsche luchtmacht zal worden versterkt, al gaf hij daarom trent geen nadere gegevens. Dat betee- kent, dat Engeland de veiligheidsidee practisch in uitvoering gaat brengen. Moet daarmee ook in verband worden gebracht het bezoek van den chef van den Fran schen generalen staf, generaal Weygand, aan Londen, beantwoord door een tegen bezoek van minister Hailsham en zijn stafchef? Een en ander teekent duidelijk het iso lement van Duitschland! En uit de on telbare redevoeringen, die tegen de cri- tikasters en mopperaars worden gehou den, spreekt dan ook eenig onbehagen, al doet men nog zoo zijn best dit te beman telen. Evenzeer als men de onderlinge ver deeldheid tracht weg te doezelen, hoewel deze eer toe- dan afneemt. De opzien barende rede van von Papen is nog lang niet begraven, telkens wordt deze weer legd speciaal Goebbels maakt daar een sport van! doch de uitwerking doet zich gevoelen! Vreemde geruchten doen daar bij de ronde over de behandeling van den vice-kanselier, voorloopig nog oncontro leerbaar, doch als er slechts iets van juist zou blijken, typeert het de situatie scher per dan wat ook! Daarnevens groeit de antagonie tusschen S. A. en Stahlhelm; het liefst had de- S. A.-leiding de Stahl helm eenvoudig verboden gezien, doch Hitier heeft dit geweigerd. Men vergete niet, dat Hindenburg in eigen persoon be schermheer is van de Stahlhelm. Het re gent echter plaatselijke en districtsver boden En de kerkstrijd dreigt een echèc te worden voor rijksbisschop Mueller, den Hitler-man. terwijl de besprekingen over het concordaat nog geen uitzicht bieden op een overeenstemming. Om de maat vol te meten, staat daar naast nog het groote verzet van bijkans alle debiteuren tegen de rigoureuse toe passing van het moratorium, met name ten aanzien van Young- en Dawes-lee- ning. Vermoedelijk zal Duitschland in dit opzicht water in zijn wijn moeten doen, om erger te voorkomen, al dreigt het met autarkie.. (Van onzen correspondent). BIJ GOERING. Dezer dagen bereikte mij een uitnoodl- ging om als gast van den Prulsischen Mi nister-President Hermann Goring een garden-partij" bij te komen wonen aan den Letpziger Plate, het eiken Nederlander, die Berlijn wel eens bezocht heeft, over bekende historische middelpunt van de City, dat met den Poatdamerplate één geheel vormt en daarvan slechts door de nog gespaard gebleven beide antieke wachthuisjes eenigszins gescheiden wordt. Het was de eerste maal, dat Ik van deze zeer bijzondere zijde een particuliere ult noodiging kreeg. Wij buitenlandsche jour nalisten dn Berlijn zijn bij het Nieuwe Régime ln Duitschland' niet bijzonder ge liefd. Men zag ons in de eerste weken, Ja zelfs maanden na de benoeming van Hitier tot rijkskanselier en de daarop vol gende diep-ingrij.pende sociaal-politieke omwenteling (bij nader in zien maar liever .revolutie" genaamd)als een soort „lastige buitenlanders" aan; en was er bijzonder boos over. dat onder ons ongeveer 150 vak- genooten zoovele joden, liberalen, vrijden kers. socialisten, communisten, royalisten voorkwamen. Wat echter moeilijk te ver mijden was, omdat nu eenmaal de pers van alle meesprekende staten en de meeste der politieke partijen in die staten in de sinds 1918 zoo interssante Duitsche hoofd stad hun werk moeten verrichten, en om wentelingen in die staten meestal niet met revolutionnaire veranderingen ln Duitsch land plegen samen te vallen. Hoe het ook zij, men dacht niet al te veel na, vond ons ln hoofdzaak onsympa thiek of zelfs ongenietbaar, zette al dade lijk de meer radicale elementen in ons gilde met meer of minder zachten dwang over de Duitsche grens, begon in het bij zonder een actie in die richting tegen vele joodsohe en marxistische journalisten, en iboycotteerde onze nogal Invloedrijke en vooral door het corps diplomatique zeer hooggeschatte beroepsvereeniging. Daar kwam nog bijzondere pech bij. Deze „Ver- eesniging der Buitenlandsche Pers te Ber lijn" namelijk had in jaarvergadering van half Januari 1933 volgens traditie een nieuwen voorzitter gekozen (daar 25 en meer staten in de Vereeniging vertegen woordigd zijn, pleegt men na elke 2 a 3 jaar een leider van andere nationaliteit te kiezen, en juist had onze landgenoot Max Blokzijl van het „Algemeen Handelsblad" deze leiding aan den Noord-Amerikaan Edgar A. Mowrer van de „Chicago Daily News" overgegeven, of de mationaal-socia- listische vloedgolf spoelde alles weg, wat tot nu toe aan verbindingen tusschen Duitschland en buitenlandsche publiciteit aangeknoopt was, waarbij het Hatler- régime zich plotseling herinnerde, dat Mowrer de auteur was van een weinige maanden tevoren uitgegeven boekwerk „Germany puts the clock back" (Duitsch land zet de klok terug), waarin op uiterst onvriendelijke ydjze over de voormannen der „nazi's" en hun theorieën en praktij ken geschreven werd. Dit had ten gevolge, dat het nieuwe régime den budtenland- sehen journalisten en hun vereeniging een soort ultimatum stelde: „Mowrer over boord, of boycot!" Mowrer bleef, en de vereeniging werd in den ban gedaan. De Duitsche regeering koos rich enkele be voorrechte Italiaansche. Engelsche Ameri- kaansche en Zweedsche journalisten uit (de Engelschen en de Amerikanen hadden deze bevoorrechting te danken aan de omstandigheid, dat zich de „buitenland sche perschef der nationaal-soclalistische partij", dr. Hanfstaengl, uitsluitend voor Angelsaksische menschen interesseert, de Zweden aan het feit. dat Göring's- gestor ven echtgenoote Zweedsche was) en liet de rest links liggen. Het was een wonderlijke situatie en een bewijs van hulpelooze politiek. Thans, anderhalf jaar later, is de toe stand geheel anders. De „Vereeniging" heeft andere leiding (merkwaardig genoeg toch nog altijd 50 °/o joodsch!), is reeds lang weer tot haar vroegere machtspositie teruggekeerd, heeft reeds tal van noenmalen gegeven, waar nationaal-socialistische ministers aanwezig waren, en zal eindelijk, begin Juli, ook weer haar traditioneele banket geven, waarbij wellicht zelfs Adolf Hitler zal aanzitten, die don voor het eerst vele invloedrijke buitenlandsche journalisten de hand zal drukken, met wie hij merk waardig genoeg sinds zijn benoeming tot kanselier, en ook vóór dien tijd nog nimmer tezamen gekomen is. In tegenstel ling met vice-kanselier Von Papen, de ministers Göbbels. Seldte. Rohm, Neurath, Hess en andere, die geen gelegenheid laten voorbijgaan om met de internatio nale pers in intiemen kring samen te komen. Naast Hitler is echter ook Göring nim mer een vriend van de journalisten ge weest. Zij hebben steeds de voorkeur ge geven aan een andere afdeeling van het „Kunstenaarsvolk", en wel de zangers, de tooneelspelers, de flmsterren. de componis ten, de schilders en de beeldhouwers. Wei nige weken na Hitler's optreden als kan selier zag hij reeds het artistenvolkje bij zich op de thee, en kon men foto's be wonderen. waarop hij naast een Willi Fritsch en een Claire Rommer, een Dolly Haas en een Harry Piel, een Hans Albers en een Lilian Harvey zichtbaar was; maar er blijkbaar niet aan dacht, met een oor respondent van de „Times", de „Echo de Paris" of „Politiken" nader contact te zoeken. En wat Hitler's „trouwste Paladijn" Her mann Göring betreft: die bepaalde er zich toe. weinige weken na de omwenteling alle buitenlandsche journalisten in het Paleis van den President van den Rijksdag bij zich te roepen om hun daar in de meer dan krachtige termen, welke in die eerste regeeringsweken zijn bijzondere liefde had den, de verzekering te geven, dat ze zich „fatsoenlijk gedragen moesten en anders de laan uitgingen" Nu ts Hermann Göring, wel de merk waardigste man onder de nazi-élite, een vriendelijk gastheer en tot zijn gasten be- hooren zelfs enkele van die vroeger zoo gehate en geminachte buitenlandsche journalisten. En het moet al dodelijk ge zegd worden: de .soldaat Göring" heeft er slag van. zuike mondaine feesten en ont vangsten te organiseeren. Men heeft vaat de nationale „socialisten", die tegenwoor dig Duitschland regeeren, een volmaakt verkeerden indruk, indien men meent, dat ze werkelijk .socialisten" zijn, in dien zin, dat ze liefst zoo eenvoudig, ja bijna sober, mogelijk leven en wonen, om „den arbei der" te bewijzen, dat ze niet alleen in proolamatie's en redevoeringen, maar ln de practijk „één zijn met het volk", welks macht zij heeten te vertegenwoordigen. Heel goed herinner ik mij nog wijlen Hermann Muller, in de dagen toen deze sociaal-democraat en ex-handelsreiziger in waterclosets, nog rijkskanselier was, ge zien te hetoben op het pleintje voor het Postdamier Bahnhof in Berlijn, terugko mend van een reis naar Zuid-Duitsohland, zonder eenig gevolg, een handkoffertje dragend, en uitziend naar een tram. die hem naar den Rijksdag zou brengen. Zoo iets is tegenwoordig niet denkbaar meer. Rijkskamseler Hitier heeft een eigen, kleu rig geüniformeerde lijfgarde, die ook wer- ifcelijk „Leibstandarte Adolf Hiitler" heet, zwaar gewapend is, en den „Fuhrer" bij elk uitstapje vergezelt. Bezoekt Hitter een bioscoop, een schouwburg, een concert, een tentoonstelling, dan ls zijn weg van zijn auto af tot aan zijn loge door die zwarte ,Jange-kerels" volkomen afgezet. In zijn auto rijden gewapende adjudanten mee, en in 't gedrang staat zelfs lijfgarde op 'beide treeplanken. Men pleegt hier als verklaring te geven, dat Hitler niet tegen eventueele vijanden, maar tegen zijn al te vurige bewonderaars beschermd moet wor den. Maar in werkelijkheid slaat men twee vliegen in één klap, meent althans dit te moeten doen. De nazi-leiders, van de ministers, de Rijksstadhouders en de „Obergruppen- führer" tot de plaatselijke autoriteitjes, zijn niet afkeerig gebleken van een offi cieel luxe-vertoon, dat in de kringen der armere SA.-mannen en der „proletarische" bevolking een allesbehalve gunstigen in druk maakt. Het heet alweer, dat men diaarmee het economisch leven nieuwe im pulsen wil geven; maar het uiterlijfc-zicht- baar gevolg ls. dat al deze nieuwe regee- ders sleobts zichtbaar worden in rijk met goud en zilver beladen, opzichtig-kleurige uniformen; dat zij allen rondrijden in de duurste splinternieuwe auto's, wonen in ruime pracht-villa's of gerestaureerde pa leizen, er niet zelden hun eigen lijfwachten op ma houden, minstens een of meer „per soonlijke adjudanten" met keurige tressen en andere onderscheidingsteekenen hebben aan menschelij,ke zwakheden een even ruime plaats geven als vroeger prinselijke en andere hooggeboren ladle-külers, even hard aan protectie en bonzendom doen als de door hen zoo verachte vroegere régimc's, en zich, alles te zamen genomen, minstens even vol welbehagen in het machtszonnetje koesteren als welke andere autoriteit in welk land ter wereld ook, voor zoover zij er de kans toe kreek. Hermann Göring. volmaakt gastheer, heeft zijn groote villa achter den Ledpziger Platz ingericht met een weelde en een ver fijnden smaak, die men achter den „alleen maar soldaat" niet zoeken zou. En hij om ringt zich bij zijn keurige, in alle deelen verzorgde, garden-parties met e«n keur van jonge, levenslustige ikunstmensohen. bij wie een ballet van de Staatsopera, uitgevoerd door beeldsohoone idoor de zon gebruinde, slanke beroepsdanseressen evenzeer past als een weelde vain de allernieuwste toilet ten, gedragen door zangeressen en tooneel- speelsters. die de fine fleur van Beriijn's vrouwenrijkdom vertegenwoordigen. Nationaal-socialisme beteekent ook le vensvreugde. luxe-vertoon en indrukwek kende gastvrijheid. Maar of dit alles duurzaam is? Gaat het Duitschland niet slecht? Of is dat alleen maar een praatje rondgestrooid door hen, die van kwaden wille zijn? ROLAND, Foto Kruyt. WIJZIGING BEGROOTING 1933. Verschillende posten der begrooting 1933 hebben tegenvallers opgeleverd. Tesamen tot een bedrag van f. 140.610.77. Daar tegenover staan meevallers ad f. 78.857.17 en voorschotten ad f. 61.442.59, zoodat uit de Post Onvoorzien nog f. 371.01 wordt ge nomen tot dekking. Voors dienen nog eenige regelingen te worden getroffen ten aanzien van het zg. „Stadshuisfonds". De uitgaven op volgn. 826 „Uitgaven ten laste van het Fonds voor het treffen van voorzieningen in verband met den brand van het Stadhuis en voor den bouw van een nieuw Stadhuis" hebben bedragen f. 53.635.59 en overtreffen derhalve de beschikbaar gestelde som van f. 52.860 met f. 775.59. Aangezien echter van de voor het maken van reproducties van de registers van den Burgerlijken Stand uitgetrokken som van f. 10.000 in 1933 slechts f. 787.90 is uitgege ven, bedraagt het tekort feitelijk f. 9.212.10 (f. 10.000 f. 787.50) f. 775.59 f9.987.69 De reden van deze overschrijding zijn de navolgende. De taxatie van de te onteigenen percee- ten behoeve van den Stadhuisbouw ver- eischte eene uitgaaf van f. 5.018.60, waar voor nog geen gelden waren uitgetrokken. Evenmin waren gelden beschikbaar ge steld voor de kosten ad f. 1.786.59 van het opmeten en in teekening brengen van den Stadhuisgevel en voor die ad f. 495 van het maken van reproducties enz. van de ontworpen stadhuisplannen. Voorts bedroegen de kosten van verwij dering van de fundamenten op het stad huisterrein, waarvoor een bedrag van f. 5.500 was uitgetrokken, tezamen met die tot bewaring van den Stadhuisgevel, f. 7.097.32 of f. 1.597.32 meer, terwijl ten slotte diverse andere uitgaven, waarvoor geene gelden waren beschikbaar gesteld, o.a. f. 300 aan huur voor gehouden Raads vergaderingen op andere dagen dan Maandagen enz., een bedrag van f. 1.090.18 vereischten. Van het „Fonds voor het treffen van voorzieningen in verband met den brand van het Stadhuis en voor den bouw van een nieuw Stadhuis", groot f. 1.232.916.90 of f. 3.238.78 meer dan de raming ad f. 1.229.678.12, moet derhalve f. 53.635.39 worden besteimd tot dekking van de ten laste van dat fonds komende uitgaven over 1933. terwijl het restant ad f. 1.179.281.31 (f. 1.232.916.90 f. 53.635.59) naar den kapitaaldienst 1934 moet worden overgeboekt. Volledigheidshalve wordt nog opge merkt, dat de hierboven genoemde, nog plet uitgegeven som, van f. 9.212.10 voor Hie. boven een opname van den nieuwen Zuid-Boulevard te Katwijk aan Zee, waarvan wij reeds vele malen mededee lingen deden en die heden is opengesteld. Een schitterende verbetering voor deze zonder ophouden zich ontwikkelende bad plaats, waarmee zij wel gelukgewenscht mag worden! PAS-, VISUM- EN DOUANE VOORSCHRIFTEN. De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Neder land geeft het volgende overzicht van de verschillende pasvoorschriften, enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn. Paspoorten. Voor een reis naar het buitenland moet men algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor Belgie en Luxemburg is een bewijs van Nederlan derschap voldoende (of een niet langer dan vijf jaar vervallen zijnde pas). Paspoorten vraagt men aan bij het ge meentebestuur, de kosten voor het Rijk bedragen circa f. 5. Bij de aanvrage (welke evenals het afhalen persoonlijk dient te geschieden) moeten twee onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheids duur is twee jaren (verlenging nog moge lijk binnen 3 6 maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitge reikt voor man, vrouw en kinderen niet ouder dan 15 jaar, de kosten voor het Rijk bedragen f. 7,50. Naar Duitschlana kunnen deze kinderen een reis maken met een z.g. „Kinderausweis" dat voor kinde ren boven 10 jaar van een porttret voor zien moet zijn. Ook Bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is vijf jaren. Visa. Het viseeren van paspoorten is voor Nederlandsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, België, Cey lon, Cuba, Denemarken, Duitschland, En geland. Estland, Finland, Frankrijk, Haïti, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Lu xemburg. Marokko (Sp.), Mexico, Monaco, Nicaragua, Noorwegen. Oostenrijk, Pana ma, Portugal, Saargebied, Salvador, San Marino, Schotland, Siam, Spanje, Tsjecho- slowakije, Uruguay, Zuid-Afrika (Unie), Zweden en Zwitserland. Voor de overige landen is een visum wel vereischt, de handteekening van den paspoorthouder moet dan vooraf gelega liseerd worden door den burgemeester. De navolgende bepalingen gelden voor de visa (Juni 1934)Achter de landen ls de plaats vermeld, waar het visum' afgegeven wordt: Albanië (Londen W2: Alb. Gez. In- verness 116). Kosten f. 10. Bulgarije (Amsterdam, Keizersgracht 198, consul-gen.). Verblijfvisum f. 5.60. Transitvisum heen en terug f. 4, heenreis visum f. 2. Faciliteit voor groeps- en spe ciale reizen. Automobilisten zijn van het visum vrijgesteld. China (Amsterdam, De Lairessestraat 112;, cons.). Kosten f. 6. Congo (Brussel, ministerie van bui tenl. zaken). Kosten f. 5,25. Vele speciale voorwaarden, o.a. frcs. 10.000 borgstelling. (Toeristenvisum is verkrijgbaar bij het consulaat te Rotterdam, Van Oldenbarne- veltstraat 158). Egypte Den Haag, Surinamestraat 20, cons.). Kosten f. 4.85. Fransch West-Afrlka (Fransche con suls). Vele voorwaarden! Griekenland (Rotterdam. Zalmhaven 45, consl-gen.). Verblijfsvisum f. 7,60. door- reisvisum f. 0,60. Hongarije (Amsterdam. Heerengracht 206, cons.-gen.; Rotterdam, Wijnhaven 39b, cons.-gen.; Den Haag, Oranjestraat 8, legatie; Heerlen, Akerstraat 104). Visum voor enkele reis met verblijf f. 3,52 (3 mnd. geldig, kan kosteloos door politie ver lengd worden). Transitvisum f. 0,96 (2 mnd. geldig). Meerdere reizen f. 6,60 (1 jaar geldig). Indo-China Zij, die boven den Rijn wonen moeten zich wenden tot het Fran sche consulaat te Amsterdam (Heeren gracht 574), de overige belanghebbenden tot het consulaat te Rotterdam (Aert van Nesstraat 21b). Irak (Amsterdam. Britsche consu laat, Heerengracht 258; Den Haag, British Passport Control Office, Jan van Nassau- straat 23). Kosten f. 4,80. Letland (Amsterdam, Keizersgracht 382; cons.). Visum voor één heen- en het maken van reproducties van de regis ters van den Burgerlijken Stand t. z. t. van den dienst 1933 naar die van 1934 moet worden overgebracht en dat in ver band hiermede het naar den kapitaal- dienst 1935 over te boeken saldo ad f. 1.179.281.31 van het „Stadhuisfonds" met f. 9.212.10 moet worden verminderd. Zie in verband met een en ander de ver hooging van volgn. 710 der ontvangsten met f. 3.238.78 en de verhooging van de volgnrs. 826 en 827 der uitgaven met respectievelijk f. f75.59 en 12.463.19. terugreis gedurende 30 dagen f. 6. Visum voor meerdere reizen per jaar f. 12. Visum voor onbepaald aantal doorreizen f. 1. Litauen (Rotterdam, Gelderschestraat 6, cons.-gen.). Visum voor heen- en terug reis met verblijf gedurende 14 dagen f. 6,10. Visum voor een enkele doorreis f. 0,80. (Niet voor automobilisten). Lybië Gratis visum, aan te vragen bij de Italiaansche consulaten. Marokko (Fransch gedeelte) Zelfde wijze van aanvragen als voor Indo-China. Kosten f. 0,50—5.00. Palestina Zelfde wijze van aanvragen als voor Irak, bovendien verschillende re stricties. Perzië (Rotterdam, Ged. Binnenrotte 20, cons.-gen.). Kosten ongeveer f. 7,50. Polen (Amsterdam, Vondelstraat 27, cons.-gen. Visum voor één reis f. 5. Visum voor langer verblijf dan 3 mnd. f. 10. Transitvisum f. 0,501,00. Roemenië (Amsterdam, v. Eeghenstr. 88, cons.-gen.; Rotterdam, Pelgrimstraat 52a, cons, gen.; Den Haag, Benoorden- houtsche weg 7, cons.-gen. Sovjet-Rusland (Berlijn, Unter den Linden, legatie), Syrië Zelfde wijze van aanvragen als voor Indo-China. Tunis Zelfde wijze van aanvragen als voor Indo-China. Turkije (Den Haag, Javastraat 86, legatie). Gewoon visum f. 7. Transitvisum f. 2,80. Diverse faciliteiten. Zuid-Slavië (Joego-Slavië) (Amster dam, Binnenkant 46, cons, gen.; Rotter dam, Witte Huis, Wijnhaven 3, cons, gen.) Visum voor verschillende in en uitreizen f. 6 (zes maanden geldig). Dito drie maan den geldig f. 3. Transitvisum f. 0,50—1,00. Enkele douanevoorschriften. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts enkele grepen kunnen doen; nieuwe voor werpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrecht onder worpen, bovendien kan de invoer verbo den zijn (contingenteering!). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestel- len, kijkers enz. worden in den regel zon der formaliteiten toegelaten, in sommige gebieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloeistoffen zijn schier overal aan zeer hooge invoerrechten onderworpen; kleine hoeveelheden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mededee- len. wat men wenscht mee te nemen; onderstaand vindt men de hoeveelheden sigaren enz. vermeld, die in den regel vrij van rechten mogen worden geïmporteerd. Vooral Frankrijk staat in dit opzicht (en terecht!) in een zeer kwaden reuk, her haaldelijk ontvangen wij klachten van toeristen, die op inderdaad kinderachtige wijze aan de grenzen worden gevisiteerd. Men zij dus op zijn hoede bij reizen naar „la belle France", dat lucifers in het ge heel niet toelaat (uitgezonderd een doosje in den zak, echter niet in den auto of de bagage). SA beteekent sigaren. ST beteekent sigaret. TA beteekent 1 gram tabak. België: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Bulgarije: 15 SA of 50 ST of 50 TA. Denemarken: Geen bepaalde hoeveel heid vrij, doch in het algemeen: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Duitschland: maximaal 10 SA of 25 ST of 50 TA. Engeland: 25 SA of 50 ST of 50 TA. Estland: 50 SA of 100 ST of 200 TA. Finland: 25 SA of 100 ST of 200 TA. Frankrijk: 10 SA of 20 ST of 40 TA. Griekenland: 25 SA of 100 ST of 250 TA. Hongarije: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Ierland (Vrijstaat): Maximaal 100 gr. tabak of tabaksfabrikaten. Irak: 50 SA of 100 ST of 250 TA. Italië: Officieel niets, echter getole reerd: 5 SA of 1 a 2 pakjes ST. Letland: 25 SA of 50 ST of 250 TA. Litauen: 50 SA of 100 ST of hiermede overeenkomende hoeveelheid TA. Marokko: geen vrijdom. Noorwegen: Ter beoordeeling der dou ane. Oostenrijk: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Polen: 2" SA of 50 ST of 50 TA. Portugal: 40 TA. Roemenië: 20 SA of 100 ST of 100 TA. Tsjecho-Slowakije: lS SA of 60 ST of 60 TA. Tunis: Zie Frankrijk. Turkije: 20 SA of 50 ST of 50 TA. Zuid-Afrika- Geen vrijdom. Zuid-(Joego)-Slavië: 5 SA of 20 ST of 20 TA. Zweden: 10 SA of 50 TA of 50 ST zon der mondstuk of 100 ST met mondstuk. Zwitserland: 20 SA of 100 ST of 100 TA.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9