SUPERIEUR IN KWALITEIT EN SMAAK, DE HOOGSTE WAARDE VOOR UW GELD EN DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! 10 17 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 30 Juni 1934 VOOR MUZIEK. SPORT. BUITENLAND. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving. Naamlooze Vennootschap Aanneming- Maatschappij Volder's Heiwerken, Vondel- weg 38, Lelden. (Ned. Staatscrt. 22 April 1929, bijvoeg sel No. 16251. Dlr P. Volder, Lelden. Maatsch. kapitaal f. 50.000, waarvan ge plaatst en gestort f.10.000. Wijzigingen. Naamlooze Vennootschap Manufacturen- handel en Confectiefabriek v.h. A. Waal*, Haarlemmerstraat 186 en 114, Lelden. Nieuwe directeuren: A. J. Waals, Lel den en A. J .Waals, Oegstgeest. A. Horrée, Dorpsstraat 145, Lelmulden. Slagerij. WIJz. uitgeoefend bedrijf Int rund- kalf s- en varkenaslagerijfijne vleesch- waren. o— DB BIOSCOPEN. Roxy-theater - Heeft „Tarzan, de Aap- mensch" reeds een tweetal weken ln een ander Leidsch theater gedraald, Roxy heeft het desondanks aangedurfd deze Afrlkafllm voor de derde week op haar programma te plaatsen, zoodat men het zwemphenomeen. dat Johnny Welsmüller heet en ettelijke wereldrecords op zijn naam heeft staan, opnieuw kun aan schouwen. Den athletischen Tarzan ziet men zonder ophouden zich door de hoo rnen slingeren, alsof het zijn dagelijkseh werk ls. Deze film wordt voorafgegaan door een aantal min of meer geslaagde kleinere filmpjes. Trianon-theater. - Na het Journal draalde het gebruikelijke teekenfilmpje. Hierin wordt, door dezelfde mondharmo nica-virtuozen, die ons enkele weken ge leden op Tlger-Raz vergastten, nu op zeer verdienstelijke wijze Lazy-Bones ten ge- hoore gebracht. Hierop volgde de eerste hoofdfilm „Janmaat op stap". Een echte Amerikaansche klucht en nog wel een matrozen klucht Als we dan nog vertellen dat naast Jones Dunn als manlijke en Sally Eilert als vrouwlijke hoofdrolver tolker, de zeer geestige Sammy Cohen het humoristische gedeelte verzorgt, dan hoeven we hier verder niets meer mede te deelen. Ieder weet dan dat het een film is, die onafgebroken lachsalvo's doet ontstaan. Na de pauze draait „de" film van Jozeph Schmidt „Wenn du Jung bist, ge hort dur die welt". Wat een genot ls de film toch, dat men hierdoor zulk een be roemde zangers hooren kan en daarbij nog een film te aanschouwen krijgt met een overvloed van prachtige natuur opnamen. Ook hier ls 't komische gedeelte niet vergeten. De naam Szöke Szakall alleen zegt hierover al genoeg. Vermelden wij nog, dat de verdere hoofdrollen op zeer goede wijze worden vervuld door Llllane Dietz en Walter Edthofer, dan kan leder deze week dit theater bezoeken met de wetenschap een pleizirlgen zoowel als mooien avond te hebben. Casino-theater. Na de Journaals draait nog een interessant filmpje Acro polis" uitgebracht door Fox Movietone In tellect, waama een geestige 2-acter Folly gaat trouwen" Hierna volgt de spannende Wildwest-film „De Cowboy-detective" met ln de hoofdrol Harry Carey, den bekenden filmacteur, die o.a. ln Trader Hom de titelrol vervulde. De film verhaalt de ge schiedenis van een paar valsche munters, die Harry Carey echter door zijn moed en scherpzinnigheid weet te ontmaskeren. Na de pauze draait het interessante filmwerk „Nog zes uur te leven" met War ner Baxter en Mariam Jordan ln de hoofd rollen. Captain Paul Owslow. afgezant van Sylvaria, wordt om politieke redenen vermoord. Door een eigenaardigè straal, den z.g. B-straal" wordt hij weer tot het leven teruggeroepen, echter - voor slechts zes uur, want dan zal zijn levenslicht we derom uitgeput zijn. Hij benut dezen tijd om belangrijke kwesties van verschillen den aard af te handelen. Wat hij afhan delt moet men zelf gaan zien. De film munt uit door sterk spel, vooral van Warner Baxter als Captain Owslow. Al met al een programma, dat zeker de moeite van een gang naar het Casino theater zal beloonen. Luxor-Theater. De tooneellntrlges in de gelijknamige Ufa-fllm. welke deze week in Luxor draait, zijn niet bepaald em- stlgen aard, maar rij zijn onder Paul Wegener's regie uitgegroeid tot een amu sant gehee'. met een snel stijgende span ning. Drie figuren geven den toon aandat zijn Jessie Vihrog. als de temperamentvolle actrice, die ln de overtuiging van haar on misbaarheid heel het gezelschap naar haar pijpen wil laten dansen, Kathe von Nagy. die rich aandient „als beginneling" om de plotseling vacante hoofdrol te vervullen, doch later een beroemde tooneelspeelster blijkt te zijn. en Carl Ludwig Dlehl, de ongenaakbare fabrikant, die hardnekkig het zoo noodlge subsidie voor den Schouw burg weigert, doch per slot met open oogen in de val tuimelt, welke de lieftallige Kathe zoo listig voor hem heeft opengezet! Deze film, bewerkt naar het tooneelstuk „Die Freundln eines grossen Mannes" van Alfred Mölier en Hans Lorenz, geeft een aaxdigen kijk op de moeilijkheden in de Tooneelwereld. de intriges van vóór- en tegenstanders van het plankenleven en de weinig scrupuleuze pogingen van sommige .sterren" om zich te doen gelden en „naam" te makenHet ls niettemin één grappige geschiedenis met vele rake zetten en goed getypeerde figuren en met een reeks van verwikkelingen en vergissingen, waarbij men zich prachtig amuseereh kan, In de tweede hoofdfilm „De parachute springer" beleeft Douglas Fairbanks sen- sationeele avonturen als parachutist, vlie genier en smokkelaar. Het einde is een vroolijk slot met een huwelijksbelofte tus- schen den stoutmoedigen Douglas en de bekoorlijke jongedame, voor wier onder houd hij al die avonturen op touw heeft gezet. Samenvattend een mooi programma, dat deze week terecht weer tailooze bezoekers trekken zal. o Mej. J. F. L. Schnabel en de heer J. J. C. Snel alhier, zijn geslaagd voor het Esperanto-examen diploma A. RECLAME. I71E CHIEF WHIP Prof. mr. E. M. Meyers alhier zal te beginnen met Maandag a.s. in het Vre despaleis te Den Haag een vijftal colleges geven aan de Academie voor Internatio naal Recht en daarbij het onderwerp be handelen: „De geschiedenis van de grond beginselen van het internationaal pri vaatrecht vanaf de Middeleeuwen, ln het bijzonder ln West-Europa." Op de St. Jozef Kweekschool te Ber gen (N.-H.) slaagde voor het examen handwerken mej. J. Langeveld alhier. Op 2 Juli worden van de lichting 1934 voor eerste oefening Ingelijfd: de 2e ploeg aangewezen voor de onderofficiersoplei ding bij het bereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie, zoomede van de ploeg, de dlenstpl. van het bereden ge deelte (uitgezonderd, die bestemd voor treinsoldaatl, niet bestemd voor de offi ciers-opleiding bij het 6e regiment veld artillerie. Geslaagd zijn voor het examen voor Rijksklerk ter registratie en domeinen mej. I. J. Hradek, en de heer J. Nlevelt, alhier. Met ingang van 1 Juli zijn benoemd tot tijdelijk Rijksklerk der directe belas tingen enz. de heer J. P. Ouwerkerk alhier en tot tijdelijk Rijksklerk der Registratie en Domeinen de heer J. Nievelt alhier. De heer Stelter, die een drie-tal ja ren als eerste bediende werkzaam was bij de firma Van der Togt op de Breestraat, vestigde een eigen bedrijf in het pand perceel Rapenburg 1. De omstandigheden waren hem gunstig, want ondanks malaise en crisis, zag de heer S. zijn zaak steeds groeien en vandaar dat hij moest uitzien naar een grooter pand. Wat dan ook is gelukt. We verwijzen ln dit verband naar de desbetreffende advertentie in ons blad van heden. Op 2 Juli a.s. komen de navolgende reserve-officieren onder de wapenen tot het volgen van de 8e schietcursus onder leiding van den kapitein schietinstructeur Taconis: kapt. ir. S. L. Groenewoud, le luit ir. A. C. Gorcum, le luit. J. E. Ter- haar, le lult. H. W. v. Lelyveld en le lult. P. v. Gent. Men verzoekt ons de aandacht te wil len vestigen op een advertentie ln dit Blad betreffende een reisgelegenheid Lel denAmsterdam v.v. per s.s. „IJssel IV". Bij den ontvangen der directe belas tingen alhier, 2de kantoor, is aan z.g. ge- vetensgeld ontvangen f. 75.40. Gisteravond is in de perceelen Noord einde 4345—47. waarin vroeger de glas- handel van de firma van Dam gevestigd was, onder den naam Nova-passage een magazijn in galanterieën, glas- en aarde werk, emalllewaren, speelgoederen en huis houdelijke artikelen geopend. De verschel- denheid is van een dusdanigen omvang, dat men bijna kan spreken van een klein warenhuis, dat hier in aantrekkelijken vorm is gehuisvest. De artikelen zijn soorts- gewijze ln aparte étalages tentoongesteld, waardoor men een goed overzicht heeft van hetgeen van een bepaald artikel wor^f aangeboden. Een uitstalkast wordt door de directie gereserveerd voor vereenigin- gen, welke prijzen e. d. willen exposeeren. De uitgestrekte magazijnen, welke achter den winkel zijn gelegen, en groote voor raden herbergen, doen het betwijfelen, dat reeds binnenkort het bordje „uitverkocht" achter de ramen zal prijken. ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Leo Mens, Aart Smink, Herman v. d. Vegt, „Con Amore". De Pieterskerk leent zich tot het geven van concerten toch wel in bijzondere mate: welk een verheven sfeer gaat uit van dit oude gebouw met zijn vèrdragende accoustlek, waardoor iedere noot volledig tot haar recht komt. doch ookwaarin elke misstap overtreffend gestraft wordt. Gelukkig was er echter gisteravond tij dens het tweede Zomerconcert, van het laatste slechts een enkele maal sprake: over het geheel werd het weer een avond van zuiver en goed muslceeren. Speciaal willen wij ditmaal het spel memoreeren van den nog jeugdigen orga nist Aart Smlnk, die blijk gaf bij uitste kende leermeesters te zijn schoolgegaan. Met het kernachtige Praludlum en fuga ln Bes en de machtige Toccata met het ont roerende Adagio-Grave in C van Bach, heeft hij onmiddellijk een door en door zekeren, resoluten Indruk gemaakt. Strak gespannen de rythmlek, feilloos het veel- elschende passagespel, duidelijk de stem voering, met beheerscht pedaalgebruik. Hoogste gebod voor den Bachspeler is ons de technische moeilijkheden tot een van zelfsprekendheid te doen worden, gelijk deze bij Bach vanzelfsprekend uit de muzi kale factuur en structuur opbloeien. Hij dient daar volkomen boven te staan, zich zuiver en alleen ln dienst te kunnen stel len van den haast Immer zielvollen, geeste lijken Inhoud der Bachschepplngen, die steeds nieuwe openbaringen brengen. Aart Smink lijkt ons technisch zóó ver gevor derd. dat hij voor een zeer groot deel reeds aan deze opgave kan beantwoorden. Wij zullen dan ook dezen muzlkalen, veelbe- lovenden, zijn gecompliceerd Instrument uitstekend beheerschenden musicus gaarne opnieuw begroeten. Leo Mens kent zijn prachtig orgel vol komen, is er geheel mee vertrouwd, kan er alles uit halen, wat er ln zit: de trouwe bezoeker weet, dat hij steeds iets schoons te brengen heeft. Ten volle kon hij zijn kunde laten gelden in Handel's orgelcon cert in Bes: eigenlijk waren deze concer ten bedoeld als tusschenspelen voor zijn oratoria, waaraan zü zoo sterk herinne ren; zU boden een aangename afwisseling voor de toehoorders, die door Handel's virtuoos orgelspel ln verrukking kwamen. Makkelijker toegankelijk voor de massa dan die van Bach ls deze muziek, welke ontegenzeggelijk Imponeert door monu mentale constructie, harmonische beko ring, afwisselende improvisatie. Mens gaf hiervan een majestueuse, verzorgde ver tolking, al moesten wij ln de allegri eenige weifelingen constateeren. Medewerking verleende voorts de violist Herman van der Vegt, wiens spel ln de Sonate In A van Alblnonl niet van onrust vrij bleek, terwijl rijn toon dikwijls te Gistermiddag omstreeks 5 uur ls de brandweer tevergeefs uitgerukt voor een vermeenden brand in perceel Javastraat no. 78a. Het bleek, dat tijdens afwezigheid der bewoners melk had overgekookt, waar door zich een brandlucht door het huis verspreidde. De motorspuit kon dus on- verrichterzake terugkeeren. Doordat op 11 Juli alle christelijke scholen hier ter stede aan den Volkszang dag meedoen, heeft het Vojo-comité ge meend de vergadering van afgevaardigden van schoolbesturen en hoofden van chr. scholen te houden op a.s. Woensdag 4 Juli 's avonds 7 uur ln de Chr. Kweekschool aan den Rljnsburgerweg. scherp en ongelijk was. Veel gelukkiger was hij daarentegen in Martini's overbe kend, haast afgezaagd Andantino er is voor een concert als dit toch wel een andere keuze! doch vooral ln het Lar ghetto van Tartlnl, waar de rustig gedra gen toon met beheerscht volume en de gevoelige voordracht een veel beteren in druk vestigden. Wellicht speelden zenu wen en te weinig concertroutine hem aan vankelijk parten. Hoorden wij op het vorige concert „Sur- sum Corda", ditmaal was het „Con Amore" onder leiding van den heer D. Smink, waarover wij na de uitvoering van Mo zart's „Grosse Messe", zoo gunstig kon den schrijven. Deze gelukkige Indruk ls gisteren volkomen bevestigd: wat vooral prettig stemt, is het feit, dat de heer Smink niet te hoog grijpt en in zijn keuze rekening houdt met de groote ruimte, zoo dat de stemmen niet ln elkander vloeien en het gevaar, dat een chaos van klank zou ontstaan, denkbeeldig is. Zoo klonk het wondere „Adoramus te" van Palestrina in wèlafgewogen verhouding, evenals Antonio Lotti's „Sanctus", met zijn edele contrapunctiek en verrukkelijke oplossingen. De gave, open koorklank, gebaseerd op een grondige en veelszins gelukkige techniek is het gevolg van de met Inzicht gegeven Instructies van een dirigent, die ook op het gebied der a capella zang met eere mag genoemd worden. Zeer gelukkig was men tevens in Bach's superieure bewerking van het „Salve, cor dis gaudlum" uit Hovy's „De nieuwe Leid- sche Kruidhof", waarin echter Iets gezakt werd, terwijl een scherper consonanten- geving gewenscht is. Tenslotte Hlller's juichend Adventslied, stralend en vast ge zongen, het oud-fransche Kerstlied „Glo ria in excelsis Deo", met den teederen en met groote innigheid getroffen inzet in een zeer harmonische en muzikale bewer king, waarna het Oud-Nederlandsche Mey- lied dezen zuiveren, nobel gehouden koor zang besloot. De belangstelling voor dit concert leek ons helaas iets minder groot dan het vorig maal. Dat is Jammer, want serieuze avon den als deze verdienen de grootste belang stelling! Steuntbij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. CRICKET. TOER FLAMINGO'S NAAR ENGELAND De jaarlijksche toer van de Flamingo's wordt gehouden van 11 tot 22 Juli a.s. Deelnemers aan de toer zijn Mr. G. Ham burger aanvoerder, Jhr. J. van den Bosch toerleider, C. W. V .Bakker, A. M. J. de Beus, Jhr. W. van den Blsch, Mr. J. J. Koeleman, Mr. H. van Manen, K. Neuer- burg, R. F. Schill, H. Schnltger, L. J. Sod- derland en A. Strolnk. Op Donderdag 12 Juli wordt tegen Sut ton C. C. gespeeld, terwijl op Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Juli de ontmoeting tegen de Adastrians plaats vindt. Op Maandag 16 en Dinsdag 17 Juli wordt de tweedaag- sche tegen de Free Foresters gehouden, op de beide volgende dagen zijn de Harrow Wanderers aan de beurt. Op Zaterdag 21 Juli ls er nog een ont moeting op Lord's n.L tegen de M.C.C. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe bezoeken op komst. Naar de „Neue Frele Presse" meldt, ls het vertrek van den bondskanselier dr. Dollfuss naar Rlcclone, voor zijn bezoek aan Mussolini op 6 Juli bepaald. De correspondent te Rome van de „Ma- tin" schrijft te hebben vernomen, dat de door den Franschen minister van buiten- landsche zaken, Barthou, in een interview afgelegde verklaring, dat hij gaarne naar Rome zou gaan, wanneer het daarbij niet ging om een beleefdheidsbezoek, maar om een algemeene regeling der Fransch-Ita- liaansche problemen, ln Rome gunstig is ontvangen. De besprekingen, die de Fransche am bassadeur heeft gehad met onderstaats secretaris Suvlch, hebben waarschijnlijk een gedachtenwissellng betroffen over de eventueele aanpassing van de Fransche en Italiaansche standpunten inzake de regio nale pacten en de algemeene samenwer king in Europa. Ook de steeds goed ingelichte diploma tieke medewerkster van de „Oeuvre" ver zekert, dat Italië zich levendig interes seert voor de regionale pacten De Romein- sche regeering heeft zelfs, naar verluidt, in Parijs een démarche ondernomen, om zich op de hoogte te stellen van het me chanisme dezer pacten. In welingelichte Fransche kringen had men den Indruk, dat de reis van Barthou naar Rome misschien binnenkort zal plaats vinden. o DUITSCHLAND. Minister Schmitt overwerkt Aanklacht ingetrokken. De huiszoekingen bij von Papen worden tegengesproken, doch de arrestatie van zijn medewerker ls Juist. Pogingen van den vlce-kanselier Jung ln vrijheid te doen stellen, mislukten! Men verwacht volgende week een spannende kabinetszitting. Officieel wordt medegedeeld, dat minis ter dr. Schmitt zoodanig overwerkt is, dat hij aan het eind van een toespraak op de bijeenkomst van de bultenlandsche han- delskamer bezwijmd is. De rijksminister zal op medisch advies voorloopig veertien dagen met vacantle gaan. Tegen den voonnallgen vice-president van den Duitschen Rijksdag en centrums- leider Thomas Esser en tegen een advo caat en twee andere personen uit Euskir- chen is destijds een gerechtelijke vervolging ingesteld, daar zij verdacht werden hun ambtseed te hebben geschonden. De officier van justitie heeft thans deze rechtsvervolging ingetrokken, omdat ge bleken is, dat de beklaagden absoluut on schuldig waren aan hetgeen hun ten laste was gelegd. Het rijksbureau voor deviezen heeft vol gens per circulaire aan alle deviezen- bureaux verstrekte mededeeling het tot dusver geldende maximum van ln contan ten te verstrekken deviezen voor naar het buitenland emigreerenden verlaagd van 10 duizend tot 2 duizend rijksmark. Toe zeggingen voor bedragen, die de 2000 rijks mark te boven gaan, zullen nog worden uitgevoerd. De bepalingen, voor het toe staan van de voor immigratie ln Palestina noodlge gelden, benevens van de bedragen ter bevordering van den uitvoer van Dn"" sche goederen naar Palestina, volgen- het zoogenaamde Palestina-verdrag worden hierdoor niet getroffen. Il

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2