GOUDEN HUWELIJKSFEEST. 75,te Jaargang ZATERDAG 30 JUNI 1934 No. 22783 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. De ziekte van Prins Hendrik. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Ct». per rqgel toot advertentien uit lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum, aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending ram brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noonfeinüsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No- 54. PRIJS DEZER COURANT)) Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd stjm, per week 0:f8 Franco per post f. 2.36 5? portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 2 JULI 1934, des namiddags te 2 uur, In het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: 3715 Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1933, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenlge nieuwe posten aan die begrooting. (144) GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag 5 Juli zal het 50 jaar gele den zijn, dat dr. A. J. Olivier, gepensio neerd luitenant-kolonel bij den genees kundigen dienst van het N. I. leger, en woonachtig te 's-Gravenhage aan de Leid- sche Universiteit promoveerde tot doctor ln de geneeskunde. PROF. DR. W. MARTIN. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. W. Martin, buitengewoon hoog leeraar in de kunstgeschiedenis aan de Universiteit alhier, benoemd werd tot di recteur van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te Den Haag. Prof. Martin werd in 1901 op voorstel van den toenmaligen directeur, dr. A Bre- dlus. benoemd tot onderdirecteur van het Mauritshuis en trad 1 Juli 1909, op ver zoek van zijn voorganger, als directeur op. JUBILEUM C. P. VAN DER BIE. 25 jaar bij het onderwijs. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat bet hoofd der Kooiparkschool, de heer C. P. van der Bie, zijn loopbaan als onder wijzer aanving. Gedurende dezen tijd arbeidde hij ach tereenvolgens aan de Christelijke scholen tc Ridderkerk, te Barendrecht en aan de Sehippersschool te Vreeswijk als onder wijzer, en daarna, als hoofd, te Oude-We- tering en te Leiden. Van deze laatste school, de „Kooiparkschool", die in 1928 geopend werd en zich sindsdien in een gestadigen groei verheugen mocht, heeft de heer Van der Bie van de opening af de leiding gehad Het personeel wil dezen 25-jarigen arbeid, die met toewijding en groote nauwgezetheid werd vervuld, dankbaar gedenken en bidt den jubilaris met de zijnen, nog vele jaren van gezond heid en arbeidsvreugde, onder Gods zegen toe! 40-JARIG JUBILEUM. Gisteren heeft de heer S. van Weesel onder zeer groote belangstelling zijn 40-jarige verbintenis herdacht aan het be kende loodgietersbedrijf en koperslagerij van de firma W. H. Marks aan de Hooge- woerd 112, waarvan de laatste 14 jaar als eigenaar. Een zeer groot aantal gelukwenschen, voornamelijk van cliënten en afkomstig uit plaatsen over het geheele land verspreid, vormde een hernieuwd bewijs van de goede reputatie, welke deze zaak in breeden kring geniet en van de sympathie, welke de heer Van Weesel zich door zijn groote vakkennis en coulante behandeling heeft verworven. Een overweldigend aantal bloemstukken, w.o. een van de Neutrale Middenstands- vereeniging, was daarvan mede een uiting, terwijl bovendien talloos velen persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden. DE LEVENDAAL-BEWONERS IN SPANNING. Zal hun hartewensch eindelijk in vervulling gaan? De bewoners van het Levendaal verkee- ren begrijpelijkerwijze in groote span ning. In de gemeenteraadszitting van a.s. Maandag wordt beslist of hun jarenlang vurig gekoesterde wensch al dan niet in vervulling zal gaan. De voorgestelde dem ping vormt in schier elk huisgezin, dat van de Levendaalsche dampen mag ge nieten, van den vroegen morgen tot den laten avond het onderwerp der gesprek ken. Men spreekt en denkt nergens an ders over en een der meest op den voor grond tredende kampioenen van het dem pingsplan verzekerde ons, dat zelfs zijn nachtrust wordt verstoord door de ver schijning van den ook in ons Blad reeds afgebeelden Levendaal-draak. Het feit, wat wederom een nieuwe belasting van hen zal worden geheven, wordt niet zoo zwaar genomen. „Als wij eerst die stin kende gracht maar kwijt zijn, waardoor al onze eigendommen hebben te lijden", Is de algemeene verzuchting. Wij twijfelen er niet aan of er zullen zich a.s. Maandag onder de toehoorders op de publieke tribune ettelijke bewoners van de Levendaal-oevers bevinden, die met angstige spanning de discussies zul len volgen. En mochten deze leiden tot een voor hen gunstig resultaat, dan prijkt een half uur nadat de beslissing gevallen is, het Levendaal in vlaggentooi. Dan zal het vieze grachtwater den Levendalers toe schijnen alsof het vloeibare honing was; dan zal er feest gevierd worden in menig gezin. Maar niet alleen binnenkamers! Ook naar buiten wil de bevolking van dit stadsdeel haar vreugde toonen. Ons kwam ter oore, dat bij gunstig verloop van de voorstellen van B. en W. „Werkmans Wilskracht" Dinsdagavond van 810 uur op het Levendaal zal concerteeren. Wij geven de verzekering, dat het er vroolijk aan toe zal gaan! LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 14.914,87 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 2302,99 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe-Rijn 22 moeten worden ingeschreven. GENOOTSCHAP „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX" Maandag a.s. gaan voor onze stadge- nooten E. A. T. Vogelenzang en mej, M, G. van Dieren, wonende Zijlsingel 68, de gouden bruidsdagen in, terwijl het op 16 Juli 50 jaar geleden zal zijn, dat hun huwelijk werd voltrokken. Beiden mogen zich nog in een betrekkelijk goede ge zondheid verheugen, al zijn ue jaren ook niet ongemerkt aan hen voorbijgegaan. 1 De bruidegom, dSë 11530 R3 ih -?3 S9B 40 jaar lang als smid op de Stadstimmer- werf werkzaam en werd ong. 8 jaar gele den van gemeentewege gepensionneerd. Uit hun huwelijk werden 7 kinderen gebo ren, die gezamenlijk aan 37 kleinkinderen het levenslicht schonken. Het lijdt geen twijfel of de nakomeling schap zal alles in het werk stellen om het krasse echtpaar een zonnigen gouden bruidstijd te bereiden. 149ste algemeene vergadering. De gisteravond in den foyer der Stads- zaal gehouden algemeene vergadering van het Genootschap „M. S. G." de 149ste! werd voor het laatst geleid door den heer A. M. Touw en namens het gemeente bestuur bijgewoond door de wethouders Tepe en Romijn. De notulen, voorgelezen door den heer mr. H. A. Sypkens, werden onveranderd goedgekeurd. Op advies van de kascommissie, be staande uit de heeren W. van der Laan en Verhulst, werd de penningmeester, ir. Rademaker, onder dank voor zijn accu raat gevoerd beheer, gedechargeerd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Touw, werd voorzien door de verkiezing van den heer ir, G. A, van Klinkenberg; als secretaris werd in de plaats van den heer Sypkens gekozen de heer mr. C. J. Goudsmit; in de plaats van den heer ir. P. Hoogenboom, de heer mr. H. A. Sypkens, terwijl ir. F. C. Rauwen- hoff werd herkozen. Nadat ook de leerlingen tot de verga dering waren toegelaten, hield de heer Touw zijn afscheidsrede, waarin hij rap port uitbracht over de lotgevallen in het afgeloopen jaar. Spr. trok allereerst een parallel tusschen het onderwijs vlak na de oprichting en dat van thans. Het leerprogramma moest in verband met het algemeene streven naar bezuiniging samengevat worden in 10 maanden. Het ledental bedroeg in den afgeloopen cursus 350. Mr. Sypkens, die gedurende 22 jaar lang het secretariaat op voortreffelijke wijze waarnam, zag zich wegens toenemende drukke werkzaamheden genoodzaakt deze functie neer te leggen. Gelukkig, dat hij als gewoon bestuurslid voor het Genoot schap behouden blijft. Na woorden van gelukwensch tot de nieuwgekozen, respec tievelijk herkozen bestuursleden, richtte spr. een woord van afscheid tot het schei dende bestuurslid, ir. P. Hoogenboom, wien spr. een tot weerziens in het bestuur toe riep. Spr. gaf vervolgens een opsomming van de mutaties in het leerarenkorps, zich daarbij in het bijzonder richtende tot de scheidende leeraren mej. dr De Baat en ir. Blom Laatstgenoemde leidde niet min der dan' 460 candidaten op voor het di ploma electrotechniek! Op 1 Januari j.l. werd de school bezocht door 412 leerlin gen, tegen 414 op 1 Januari 1933. Aan het eind van zijn verslag bracht spr. hulde aan den directeur, ir, Verweys, en de leeraren voor de wijze, waarop zij het onderwijs in den afgeloopen cursus heb ben geleid. Tenslotte nam spr. persoonlijk afscheid van het Genootschap, daarbij de verzeke ring gevend, dat hij de meest aangename herinnering zal bewaren aan de oudste vakschool in den lande en aan allen, met wien hij mocht samenwerken in het be lang der school. De vice-voorzitter, de heer Hoogenboom. sprak den scheidenden voorzitter toe en bracht hem dank voor het vele, wat de heer Touw in den loop van tallooze jaren voor „Mathesis" heeft gedaan, niet het minst in zijn kwaliteit van voorzitter ge durende de laatste 15 jaar van zijn be stuurslidmaatschap. Gedurende de moei lijke oorlogsjaren heeft hij zich in hooge mate verdienstelijk gemaakt door een reorganisatie-plan te ontwerpen en dit later ook te verwezenlijken. De omstan digheden stelden ook daarna hooge eischen aan zijn beleid, doch de heer Touw heeft zich op voortreffelijke wijze door de moeilijkheden heengeslagen. Als blijk van groote erkentelijkheid bood spr. hem namens het bestuur het lidmaat schap van verdienste en namens de ver- gdering het eere-voorzitterschap van het Genootschap aan '(Applaus). Zich richtende tot mej. dr De Baat, dankte hij haar uit naam van leeraren, leerlingen en oud-leerlingen voor de wijze, waarop zij haar taak heeft vervuld. Ter herinnering aan haar werkkring aan de school van „M. S. G." bood spr. haar een bloemenmand en een leeren tasch aan. Mej. De Baat dankte in korte bewoordin gen voor de prettige samenwerking en de stoffelijke blijken van waardeering. De heer Touw dankte eveneens voor de vriendelijke woorden van den heer Hoo genboom. en de eervolle onderscheidingen, welke hij op zeer hoogen prijs zeide te stellen, Spr, ging vervolgens over tot de uit reiking der diploma's aan de geslaagden voor het eindexamen, wier namen dezer dagen reeds door ons zijn vermeld. Bovendien werd een eerste prijs in de afdeeling „ontwerpen" toegekend aan den leerling A. Moerkerk en een tweeden prijs aan A. Heynis. Bij de rondvraag werd het eerst 't woord gevoerd door den heer ir. A. van Dijk namens directeur en leeraren, die er op wees, dat de heer Touw behoort tot de oudste acht leden van het Genootschap en hem als aandenken een album met foto's van de school in den vroegeren en tegenwoordigen toestand aanbood. De heer Reingoud dankte als vader van drie zoons, die het einddiploma heb ben verworven, het bestuur voor het hun geschonken onderwijs, dat hen in staat heeft gesteld een goede plaats in de maatschappij te verwerven. Een moeder van een der leerlingen sprak in gelijken geest woorden van dank tot bestuur, directeur en leeraren. Tenslotte spraken nog de leerlingen G. G. J. van der Linden en Van der Heyden den dank van hun mede-scholieren uit toot het genoten onderwijs. H. M. DE KONINGIN GISTERMIDDAG IN DEN HAAG AANGEKOMEN. Met den sneltrein van Bazel, welke om 5.19 uur in Den Haag moet aankomen, doch gisteren met eenige minuten vertra ging arriveerde, is H. M. de Koningin uit Zwitserland te 's-Gravenhage terugge keerd in verband met de ongesteldheid van Z.K.H. den Prins. Er was zoowel op het perron als op het Stationsplein zeer veel belangstelling; de menschen stonden vele rijen dik de aankomst van den trein af te wachten, In de Koninklijke wacht kamer bevond zich dr. Hannema, genees heer-directeur van het Roode Kruiszieken- huis en behandelend geneesheer van Z. K.H. den Prins. Nadat de Koningin den trein verlaten had, begaf zij zich naar de wachtkamer, waar zij zich ruim een kwar tier met dr. Hannema onderhield, die H. M. op de hoogte stelde van het verloop der ongesteldheid van den Prins. Toen H. M. de wachtkamer verliet, werd Zij zeer hartelijk door het publiek begroet. Per auto ging H. M. naar het paleis ten Bosch. Dr. Hannema keerde naar 't paleis Noord einde terug. Na zich verfrischt te hebben van de reis heeft Hare Majesteit vervolgens een bezoek gebracht aan Haar zieken gemaal. Zij vertoefde geruimen tijd aan het ziek bed en keerde vervolgens naar het paleis Huis ten Bosch terug. m De toestand van ZKH. den Prins liet zich gisteravond iets minder gunstig aan zien, zoodat er een consult tusschen beide geneesheeren heeft plaats gehad. De nacht was over het geheel rustig zoodat de toe stand hedenochtend weder tamelijk bevre digend is. Naar wij vernemen brengt H.M. de Koningin enkele malen per dag een bezoek aan den Prins. De directeur, ir. Verweys, wees nog op de hechte banden, welke den heer Touw met het Genootschap verbinden. Niet alleen wordt uw werk gewaardeerd door uw mede-bestuursleden, maar ook door de leeraren en de leerlingen. Voor die prettige samenwerking zegt spr. ook persoonlijk dank. Hierna werd de vergadering gesloten en werd de tentoonstelling van werkstukken bezichtigd. Deze alleszins bezienswaardige expositie blijft ook hedenavond van 69 en morgen van 25 uur geopend. Men neme er eens een kijkje! LEIDSCHE VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN. De tuintjes ter bezichtiging opengesteld. Men schriift ons: Zooals bekend mag verondersteld wor den. zijn ook dit jaar weer vanaf April eenige honderden kinderen door boven genoemde vereeniging in staat gesteld, onder deskundige leiding en naedagogisch toezicht een tuintje te bewerken aan de Fruinstraat. Al menig uurtje hebben ze gezaaid, gewied en wat er verder zoo te doen is. En al is de natuur niet aldoor te hulp gekomen denk aan de lange droogteperiode, die achter ons ligt toch hebben ze hun best gedaan om de tuintjes er zoo goed mogeliik te doen uitzien. Dat niet alleen voor zichzelf en omdat dit van ze geëischt wordt, maar de volgende week is het weer een bijzonder" t.iid voor hen. Dan komt er weer bezoek! Want in de aanstaande week zullen Maandag. Dins dag, Donderdag en Vriidag de tuinen voor belangstellenden weer ter bezichtiging zijn opengesteld van halfvijf tot zes uur. Dan komen ouders en anderen weer eens zien en bewonderen, wat zij in de afgeloopen maanden hebben gedaan. En 'tis zoo pret tig iets van je zelf te kunnen laten zien. En gij, die dit leest en iets voor natuur en het werk aldaar voelt, komt ook eens zien Iedereen Is hartelijk welkom. Ge zult dan ook iets van het nut en misschien van de noodzakeliikheid begrijpen, dat op het oogenblik de vereeniging van schooi en werktuinen voortstuwt, haar werk te blijven verrichten. Wie er dus lust toe voelt, kan er vrij rondwandelen op boven genoemde uren. BINNENLAND. Bescherming van leerlingen tegen be smettelijke ziekten. (Binnenland, 3e Blad) Afscheid van Dr. Van Aalst; een druk bezochte receptie te Amsterdam. (Binnen land, 3e Blad). Lezingen van de heeren Bronsing en Fokker over de luchtverbinding tusschen Nederland en Indië. (Binnenland, 3e Blad) Het zilveren jubileum van het Chr. Nat. Vakverbond herdacht. (Binnenland, 3e Blad). Een regeling voor peulvruchten. (Land en Tuinbouw, 3e Blad). De eisch tegen een Leidsch tandarts In kort geding afgewezen. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Komende politieke besprekingen. (Bui tenland, le Blad). Kabinetswijziging in Engeland. (Buiten land, le Blad). De Vereenigde Staten bestellen 1000 vliegmachines. (Buitenland, le Blad). MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL „KENNIS IS MACHT' Eindexamens cursus 19331934. Na afgelegd eindexamen heeft de examen commissie aan de onderstaande leerlin gen het diploma verleend. Nederlandsche Handelscorrespondenties Mej. S. A. de Graaf en de heeren C. Hak- kert, G. J. van Houten, B. A. Stikkelo- rum. Fransche Handelscorrespondentie: De heeren A. Crama (met lof), H. van Groe- ningen, H. Verwer. Duitsche Handelscorrespondentie: De dames D. Heemskerk, J. M. H. Langezaal en de heeren H. van Groeningen, F. Mun ting, I. Wirtz, A. J. van Zeyst. Engelsche Handelscorrespondentie: Mej. D. Heemskerk en de heeren H. J. Devilee, P. Fokker, H. van Groeningen, K. J. L. v. Teylingen, A. J. Visser, C. J. Völker, I. Wirtz. Boekhouden: De dames Chr. jjulndam, M. T. Ridderikhof en de heeren A. Crama (met lof), C. Diseraat,D. van Gelder, H. C. Gottenbos, J. H. Juffermans, A. KIoos, A. Veenstra, F. J. F. Zonneveld. Algemeene Handelskennis: De dames S. A. de Graaf, D. Heemskerk, M. T. Rid derikhof en de heeren G. Bakker, W. Blok, N. Brandenburg, H. J, Broeksema, G. Burger, A. Crama (met lof), C. Diseraat J. H. Juffermans (met lof), A. Kok, D. Schouten, A. L. Timan, A. Veenstra, I. Wirtz. Schoonschrijven: Mej. J. Plaizier en de heeren J. Gijsman, H. A, Korswagen, J. v. d. Laan, A. Linschoten, J. J. Sjardin, J. L. Tuithof, J, A. Uittenbogaard. Stenografie: De dames W. M. Bink, S. M. Mooten, J. C. van Staden, M, I. J. Toth von Mezöberény. G. Vermey, C. Vlasveld. Machineschrijven: Mej. J. M. van Eg- mond en de heeren J. W. Atteveld, W. Laurier, M. van Wijk, J. P. Wilschut. In den loop van het cursusjaar slaag den voor dit vak nog: De dames W. M. Bink, E. Bruggemans, A. de Jongh, M. Lepelaar, J. van Staden, M. I. J. Toth von Mezöberény, C. J. van Venetiën, G. de Vries, E. van Weesel en de heeren C. Betcke, D, Braggaar, C. v, d. Kraan, W. v. de Kraan, C. Montanus, A. C. Nadort, P. Ph. v. d. Reyden, J. W. Ridderikhof, A. de Roode, H. W, van Rossum, J. van Steen, E. A. Timan, E. van Weizen. De examens werden afgenomen onder toezicht van voor elk vak aangewezen ge delegeerden. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden. Onderqeteekende wonende (straat)--No wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t 'rru- opgezonden te hebben aan onderstaand adree i

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1