LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Zaterdag 30 Juni 1934 INGEZONDEN. 1 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE BONTE WAERELD. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HARTELIJK DANK! Mijnheer de Redacteur. In uw blad van 9 Juni J.l. was u zoo vriendelijk, ons verzoek om hulp. op te nemen voor de Stichting „Jeruël". Mid delstegracht 3. We deden toen een beroep op de burgerij, daar wij door de manoeu vres, die het grootste deel van de militai ren uit de stad riep, niet meer ln staat waren, allen te voeden, die gewoon waren bij ons hun eten te komen halen. Wij ver zochten toen om gaven ln natura, voor slechts vier weken, opdat wij niemand behoefden af te wijzen, daar allen het evenzeer noodig hebben. Nu de troepen weer terug zijn, Is het ons een dringende behoefte, onzen dank te betuigen aan allen, die ons hebben ge holpen. Want dat beroep is niet ver- geefsoh geweest. Wij hebben gedurende dien tijd de voeding op dezelfde schaal voort kunnen zetten, en zelfs nog een paar gezinnen extra kunnen helpen Dat is prachtig. Wij zijn erg blij met dit bewijs van saamhoorigheidsgevoel, dat in dezen moeilijken tijd toch een lichtpunt is. Daarom verzoeken wij u om een plaatsje in uw Wad om langs dezen weg allen te kunnen bedanken voor hun hulp en ook u geachte redactie voor uw onmisbaren steun om steeds uw blad hiervoor ter be schikking te stellen. Het was een ver kwikking om de menschen te zien. toen bekend werd. dat er niemand van hen behoefde weg te blijven. Ze waren zeer verheugd en dankbaar En nu zijn de troepen terug en gaat de voeding op de oude wijze door met het overgeschoten voedsel van de kazernes. Ook de Morgenkindervoeding, 's morgens om 8 uur. hopen wij dezen zomer op volle kracht door te zetten, ook al ln verband met de vermindering van de schoolkinder voeding. Finantieelen hulp hiervoor, welke dringend noodig is. blijven we steeds op hartelijken prijs stellen. Belangstellenden zijn altijd welkom. Maar deze vier weken zullen ons altijd ln aangename herinne ring blijven. De „trouw der burgerij", waarvan het hoekhuis aan de Hoogstraat sinds eeuwen getuigenis aflegt, heeft ons ook hier niet ln den steek gelaten. J. VERKERK, Middelstegracht 3. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Evenals vorige jaren organiseert het Comité voor Autotochten voor Ouden van Dagen een tocht per auto op Dinsdag 10 Juli ek. Het Comité doet een beroep op alle autobezitters om het te helpen. Zoo gaarne bezorgen wij den honderden oudjes, die zich reeds opgaven, een prettlgen dag. Stelt Uw auto beschikbaar voor dien enkelen middag! Het Comité meent, dat de autotocht genoeg bekendheid geniet om het zenden der circulaires te kunnen bezuinigen. Aan de autobezitters worden daarom kaarten toegezonden, welke zij slechts hebben in te vullen en weg te zenden. Helpt het Comité door de kaarten snel te verzenden. U bespaart daardoor veel kosten aan telefoontjes en groote zenuw achtigheid bij het Comité. Giften voor versnaperingen in geld en in natura zijn van harte welkom bij mevr. M S Juynboll-van Usselsteyn, Kloksteeg 12 i Giro 78364). Opgave van auto's bij mevrouw C, Smits- de Wit Rapenburg 82. tel. 2605. Het Comité voor Autotochten voor Ouden van Dagen. Dr. M D. HORST, voorzitter. MEJ R DRIESSEN. MEVR. C. SMITS-DE WIT MEVR. M S. JUYNBOLL-VAN IJSSELSTEYN, penningm.esse. MEJ. M. v. d. VELDEN. secretaresse. MEJ. N. VAN DER MEY. MEJ N. J. H. ZITMAN. B DE KONING. o DUITSCHE DIENSTBODEN NOG WEL NOODIG? Op-een aanvraag om een jonge werkster kleine advertentie Leidsch Dagblad ontving mijn vrouw niet minder dan 20 aanbiedingen en wel uit Leiden. Oegstgeest en Rijnsburg. Omdat toevallig de eerste die zich kwam aandienen, een flink handig meisje leek, heeft mijn vrouw die gehuurd en moest ze alzoo al die volgende gegadigden teleur stellen. Velen dezer meisjes waarvan de meesten mijn vrouw wel geschikt toeschenen, gaven te kermen dat het tegenwoordig zoo moei lijk is een dienst of betrekking of werkster huis te krijgen en dachten da: dit kwam door dat er zoovele Duitsche dienstboden hier te Oegstgeest en Leiden, als ook elders in betrekking zijn. Het schijnt dat vele mevrouwen nog altijd een voorkeur voor Duitsche meisjes hebben, niettegenstaande wel gebleken is dat ook daaronder wel ongewenschte ele menten verkeeren. Zeker, t is waar dat over 't algemeen de Duitsche meisjes veelal zeer voorko mend en dienstvaardig zijn. maar men mag toch ook aannemen dat de mentali teit der Hollandsche dienstmeisjes zeer ten goede is veranderd. En waar nu blijkt dat de Hollandsche meisjes verre van schaarser, meer zijn, althans hier te Leiden en omtrek, kan dit waarschijnlijk voor de mevrouwen, die een Duitsche dienstbode er op na houden, een reden zijn om bij e.v. verandering of ein diging van het dienstjaar te overwegen om. inplaats van het Duitsche meisje een eigenlandgenoote in dienst te nemen, om zoodoende mee te werken de werkloosheid onier de Hollandsche dienstboden op te heffen Oegstgeest. T. DE TOESTAND VAN DEN HAAGWEG. De eigenaardige toestand van den Haagweg, een der voornaamste verkeers wegen van onze stad. geeft, op z'n minst genomen zeer veel reden tot critiek op de autoriteiten, die daarvoor verantwoorde lijk zijn. Om een paar voorbeelden te noe men: Twee of drie jaar geleden heeft men AALSMEER. GEMEENTERAAD. De salarisregeling De schoolgeld- verordening - Begrotingswijzigingen. De raad kwam bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. Kastelein. Ge lezen werd het antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland op het adres der Mid- denstandsvereenlging over gratis vervoer fietsen over het pontveer Kanaalstraat. Woensdag a.s. kan de benoeming van een pontwachter tegemoet worden gezien. Tot lid der Commissie van Toezicht op het onderwijs werd de heer L. Statema her benoemd. De voorzitter bracht in behan deling een voorstel van B. en W. tot vast stelling eener salarisverordening voor de ambtenaren. De regeling is behandeld ln het Georganiseerd Overleg. De heer Har- ting achtte het ontwerp-verordening aan merkelijk verbeterd. Spr fractie kan zich er volkomen mee vereenigen. De verorde ning werd zonder h. st., na discussie aangenomen. De R. K. Ver. voor gasthuisverpleging verzocht om een subsidie uit de gemeen tekas. tot voortzetting van haar werk. Het betreffend adres was door B. en W. naar het Burgerlijk Armbestuur gezonden om advies, dat afwijzend luidde. De raad be sloot overeenkomstig. Ingekomen was een verzoek van het bestuur der Naai- en Knipschool te Aalsmeer, om een besluit te nemen, dat de uitbreiding van genoemde school met huishoud- en haakonderwijs noodig wordt geoordeeld. Na discussie werd dit verzoek op voorstel van den heer C. Spaargaren aangehouden. Kwam in behandeling het voorstel tot herziening der verordening tot heffing en Invorde ring van precario-rechten. In de nieuwe verordening zal o.m. voor benzinepompen een recht verschuldigd zijn van f. 15 en voor standplaatsen van auto's f. 25 per jaar. Z. h. st. werd het voorstel aangeno men. Volgde het voorstel van B. en W tot herziening der verordening tot heffing van schoolgeld voor gewoon lager en u.l.o. In de nieuwe regeling is een inkomen be neden f. 800 p. j. vrijgesteld. De heer Jb. Alderden betreurde het, dat geen reke ning gehouden werd met meerdere kinde ren uit één gezin. Sprekers fractie wilde er een voorstel van maken 20°/» reductie toe te kennen voor alle volgende kinde ren. Dit voorstel-Alderden werd verwor pen met 67 stemmen. De geheele ver ordening werd dan met alg. st. aangeno men Verschillende begrootingwijzigingen werden hierop aangebracht. Verschillende spr. gaven hun verwondering te kennen over de anders dan oorspronkelijk lui dende cijfers. In behandeling kwam een adres van den Aalsmeerschen Bestuurdersbond, be treffende uitvoering van productieve wer ken, gesuppleerd uit het 60 millioen-plan. Na bespreking werd B. en W. opgedragen aan de regeering zooveel mogelijk werk- objecten hierop te geven. Hierop volgde slniting. Een zoontje van den heer M„ had het ongeluk, zoodanig met zijn rijwiel te vallen, dat het daarbij een arm brak. Het is reeds de derde maal, dat deze jongen een aim breekt. Onze plaatsgenoote, mej. KI. v. Zij- verden Kd te Aalsmeer-Oost, is te Am sterdam geslaagd voor het examen apothe- ker-assisten' o BENTHUIZEN. Oprichtingsvergadering „Kolenfonds". Alhier werd een vergadering belegd in de openbare school, tot stichting van een kolenfonds. ter verkrij ging van goedkoopere brandstof. De heer W. Mets. opende en zette uiteen waarom men een kolenfonds wil stichten. De heer Dekker te Zoeter- belde bruggen (bij de Vink en bij de Boschhuizerwetering) aanmerkelijk ver breed omdat de weg te smal was geworden voor het drukke verkeer. Er zijn nu een paar breede bruggen gekomendie voor de helft gebruikt worden om onna speurlijke redenen! Het verbreede ge deelte is nog steeds in denzelfden „lan- delijken" toestand als na het opleveren van die bruggen, zeker twee en een half jaar geleden, 't geval was. Eigenlijk is dit onjuist, want de gas- en andere gelei dingsbuizen, die destijds onder de zand- oppervlakte lagen, steken er nu boven uit op de eerste brug! Van den Haag ko mende met de auto, moet men terdege op passen, dat men niet tegen het hek rijdt, dat midden op den brug staat even voor de da Costastraat. Dit hek dateert nog uit den tijd van de stoomtram, die daar 'n jaar of twaalf geleden reed. De bewoners van den Haagweg moesten in de periode van buitengewone droogte door een zandmassa waden, om in hun woning te komen, aangezien men het blijkbaar artistieker vindt, om voor de eene woning wel een bestraat gedeelte te maken, doch voor de andere weer niet. Van deze listigheid is de gemeentevuilnis wagen dezer dagen de dupe geworden, want toen deze moest keeren aan het eind van den Haagweg zaten de wielen dermate diep in het zand verankerd, dat er een tweede vuilnisauto moest komen ter ver vanging en andere hulpmiddelen moesten worden gerequireerd, om de „gestrande" vuilniswagen te verlossen uit z'n benarde positie. Van de Vink af tot de Ambachtsehoolln toe heeft men thans een min of meer ge schikte strook vrij gekregen om een fiets pad te maken. Inderdaad is er bij de Vink een begin gemaakt, 'n jaar of wat terug en men is nu doende, om elk jaar dit be gin van een fietspad te verlengen in de richting van de stad. Deze verlenging schijnt echter gelimiteerd te zijn en mag per jaar niet grooter zijn dan 25 of 30 M. Naar menschelijke berekening zal dit fiets pad inderdaad gereed zijnals de fietsen in de Lakenhal staan en leder in 't bezit van een auto is. Waar 't nieuwe fietspad ophoudt, moet men den drukken weg oversteken (juist min of meer ln een bocht van den weg) met het gevolg dat onlangs iemand daar doodgereden ls. Het is toch niet te veel verlangd, dat deze weg meer in overeenstemming kome met de eischen, die het moderne verkeer thans steL X. meer vertelde, hoe dit op andere plaatsen geschiedt. Besloten werd Indien een ver- eeniging tot stand komt, f. 0.50 per lid ln te leggen en contributie wekelijks te be talen naar draagkracht. Dus hoe hooger contributie, des te meer brandstof men ontvangt. De heer Mets verzocht hen die lid wenschen te worden zich bij hem op te geven. Staande ter vergadering gaven 31 personen zich op. Volgde bestuursverkie zing. Gekozen werden: de beeren W.Mets, voorzitter, C. v. d. Meer. penningmeester, D. Wolsheimer. secretaris., M. Havenaar en A. Ver we ij, leden Tot leden der controle commissie werden gekozen de heeren C. v. Beveren. C. Bregman en L. Korbijn Sr De voorzitter stelde voor om de vereenlglng 1 Juli a.s. in werking te doen treden, het geen werd goedgekeurd. De voorzitter dankte den heer Dekker voor zijn hulp, waarna sluiting volgde. Gevonden: een gummijas en een kinderportemonnaie. Inlichtingen bij de politie. o HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. Verlaging nonnen steunregeling Straat- belasting Huurverlaging woningen Systematische bebouwing omgeving lucht vaartterrein De feestelijkheden na het concours-hippique. De raad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester. Afwezig de heer Bos van Abbe- nes. De voorzitter deelde mede, dat bij B. en W. bericht is ingekomen van den minister van Sociale Zaken, dat de nonnen van de steunregeling voor deze gemeente met ingang van 1 Juli 1934 worden ver laagd. Met een voorstel tot verkoop van een perceel grond gelegen langs den Kruisweg te Hoofddorp, aan den heer Kooü. voor den prijs van f. 2.50 per M. ging de raad accoord Over het voorstel tot vaststelling van het kohier voor de heffing van een straat- belasting ontspon zich eenlge discussie, waarbij de heer Biemond in overweging gaf er een anderen naam aan te geven die meer bevrediging aan de belastingbetalers zal schenken b.v. „crisis-belasting". De heer de Zeeuw liet er direct op volgen, of de .Biemond-belasting!" Een verzoek van het bestuur van de Chr. H BS. te Leiden tot het verleenen van een bijdrage voor het jaar 1931 werd inge willigd. De heer Bras bracht ter sprake de klach ten welke gerezen zijn over het rouleer systeem bij de gemeentelijke werkverschaf fing De heer de Zeeuw drong aan op spoedige opruiming van den chaos langs den Kruisweg te Hoofddorp, nu de ont eigeningsprocedure is afgewikkeld en vroeg in verband met de na het as. concours- hippique te organiseeren feestelijkheden, gelijkstaande behandeling van de caféhou ders uit deze gemeente met den pachter van de consumptietent op het concours- terrein. De heer Bos van Zwanenburg stelde de vraag of B. en W al het mogelijke ln het werk stellen dat de personen die bij de uitbreiding van het bedrijf van de KL.M. te werk zullen worden gesteld zooveel mogelijk ingezetenen der gemeente zullen zijn. De heer v. Arendonk vroeg of het mogelijk zou zijn om uit 't 60 millioen- plan de Westeinderplas te dempen waarvoor reeds 30 jaren geleden vergun ning was verleend en meende dat dit voor samerwerking tusschen de omliggende gemeenten een mooi object zou zijn. De heer Joore zei, dat dit vernietiging zou beteekenen van de seringen-cultuur voor Aalsmeer. De heer Koning antwoordde ten aanzien van de gestelde vragen omtrent de werk verschaffing dat er thans geen verschil meer is in het uurloon voor de werkver schaffingen en de ontevredenheid nu wel weggenomen zal zijn. De voorzitter deelde mede dat toestem ming is verleend om 's avonds na afloop van 't concours-hippique een vuurwerk op het terrein af te steken. Hierna ging de Raad over in besloten zitting. Na heropening der vergadering werd aangenomen het voorstel tot verla ging van de huren voor de bewoners van de gemeentelijke middenstandswoningen, gemeentelijke noodwoningen en de huizen welke worden geëxploiteerd door de bestu ren van de in deze gemeente gevestigde wonjngbouwvereenigingen. Deze huurverlaging zal echter eerst kun nen gelden en ln toepassing worden ge bracht wanneer de hoogere goedkeuring zal zijn verkregen van Ged. Staten van Noord- Holland en den minister van Sociale Zaken te 's Gravenhage. Naar de voorzitter liet doorschemeren, is er geen zekerheid dat deze goedkeuring zal worden verkregen. Op voorstel van den voorzitter werd het wenschelijk geacht om voorbereidende maatregelen te nemen teneinde een syste matische bebouwing van de omgeving van het luchtvaartterrein Schiphol in de naaste toekomst te verzekeren en daaromtrent een besluit genomen. Tot lid van de commissie voor openbare werken en de commissie voor het gas bedrijf werd benoemd de heer H. J. Brands, in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer B Asjes. o HILLEGOM. Konijnen keuring. De Pluimvee en konijnenfokkersvereenl- ging Streven tot Verbetering" hield een tafelkeuring van konijnen; ongeveer 100 konijnen waren ter keuring aangeboden. Keurmeester was de heer N. Dekker van Zaandam. Prijzen werden toegekend als volgt: le pr. W. Zoet met VI. Reus-konijnen. Ie pr H. Thoma met haaskleur. 2e pr. Alb. Heij met haaskleur. le pr. P. v. d. Aar met Geel VI Reus. le en 2e pr. Jac. v. Leeuwen met Wit Weeners. le en 2e pr C. O. de Vroomen met Hollanders, le pr. J. Zand vliet met Havana's le pr. P. Verhoeven Groot Chiclla's. Eere-Comité Baxar Prot. Ziekenverpleging In het eere-comité voor den bazar der Vereenlglng Protestantsche Ziekenverple ging hebben zitting genomen: ihr. D. P. Pont, mej. G. Hopman, mej. B v. Wave- ren, ds. Chr. Eerhard, dr. M. M. den Hertog, H. P. ten Hoopen, ds. A. K. Krabbe, D. Lodder, Chr. H. Steenmeyer, J. O. Ver meer, dr. J. J. Versluys, J. H. A. Vooren, J. H. der Weduwen Het Bazarcomlté vindt allerwege groote medewerking, waarvoor het ten zeerste dankbaar is. Het Nutsdepartement Hille- gom zal geheel belangloos alle beschikbare lokaliteiten van het Nutsgebouw afstaan; de Radiocentrale zal voor de muzikale opluistering zorgen; de Centrale der drie middenstandsvereenlgingen zegde alle medewerking toe. Een firma zal haar theestand afstaan. Reeds werden in dank ontvangen: een bedrag van f. 108,25 en een groote verscheidenheid artikelen. •o- LEIDSCHENDAM. Buitengewone vergadering Boerenleenbank. Alhier vond een buitengewone algemee- ne vergadering plaats van de Boerenleen bank, bijgewoond door dr. Huysmans, burgemeester Keyzer en den pastoor, naar aanleiding van het ontstane misverstand tusschen het bestuur te Eindhoven en het bestuur van Leldschendam. De directeur der Centrale Bank dr. Huysmans zette op zeer uitvoerige wijze de noodzaak van diverse maatregelen der Centrale Bank uiteen. Eisch is, aldus spr., dat bij nieuwe uit- leeningen de grootst mogelijke voorzich tigheid wordt betracht en dat zeker onder geen omstandigheden verliezen gefinan cierd worden, terwijl zooveel mogelijk op het binnenkomen der aflossingen moet worden aangehouden. Rentebetaling al leen is niet voldoende. Voor een goed en regelmatig functionneeren van de Boeren leenbanken zijn regelmatige aflossingen noodig. Wanneer Boerenleenbanken ook den voorzichtigen weg blijven volgen, zoo als die door het bestuur der Centrale Bank te Eindhoven wordt uitgestippeld, zooals tot heden gebeurd is, dan zullen wij met een gerust hart het verdere ver loop van den crisis kunnen afwachten. De fout is, dat wel eens wat te veel van de Boerenleenbanken verwacht wordt. Boerenleenbanken kunnen den boeren- en tuindersstand slechts helpen, voorzoo- ver zl) zulks zakelijk kunnen verant woorden ten aanzien van den aard der bij haar ingelegde middelen. Evenmin als men redelijkerwijs van de veilingen kan verlangen, dat zij hoogere prijzen uitbetalen, dan die waartegen bij haar geveild wordt, kan men van 'n cre- dietorganlsatie verlangen, dat zij de gel den, die haar zijn toevertrouwd om deze solide en liquide te beleggen in het be lang van den boeren- en tuinderstand, op niet solide en niet liquide wijze gaan uitleenen. Degenen, die van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de bij haar aangesloten Boerenleenbanken een minder conservatieve bedrijfspolitiek ver langen, kunnen van de geheele Centrale leiding en de verantwoordelijke beheer ders van alle aangesloten Boerenleenban ken een onwrikbaar verzet verwachten. De heer Borst merkte op, dat hij de meening was toegedaan, dat de Boeren leenbanken er zijn om elkaar te helpen, doch dat het wel eens lijkt, dat zij el kaar van den wal in de sloot helpen. Het aanpassingsvermogen aan de omstan digheden komt bij de meeste menschen niet zoo gauw en dit schijnt Eindhoven niet voldoende te voelen. Na uitvoerige gedachtenwisseling volgde sluiting. o— NOORDWIJK. Het a.s. Concours-Hippique. Naar wij vernemen is als datum voor het concours hippique, dat van wege de Vereenlglng van hindernisruiters in den Haag in onze gemeente zal worden ge houden, bepaald op 1 Augustus. Het con cours zal plaats hebben op het strand. Vele van de beste ruiters uit het land hebben reeds deelneming toegezegd. Voor het nummer springconcours wordt op 40 deel nemers gerekend. Het programma zal nog nader worden bekend gemaakt. De verkooping in Hotel Het Hof van Holland ten overstaan van de notarissen A. J. Schouw te 's-Gravenhage en A. B. ter Haar alhier van 2 woon- en winkel huizen ln de Kerkstraat te samen groot 790 c.A. levende de volgende uitslag op. Beide perceelen werden te samen ingezet op f 4800.en nader verhoogd met f 4000.en bij den afslag afgemijnd op f. 968.Kooper werd de heer C. G. J. Alkemade Jr. voor een bedrag van f. 9768. Nieuw Raadslid. Als opvolger van wijlen den heer C. Eggink Sr. wijst de lijst met candidaten van de A.R. partij aan en is als zoodanig als raadslid benoemd de heer dr. Ir. C. Kooij. Het nieuw benoemde lid heeft deze benoeming aangenomen. Vergadering R.-K. Ziekenhulsverpleging. Onder leiding van den heer G. Schrama vergaderde de R.-K. Ziekenhulsverpleging in het R.-K. Vereenigingsgebouw alhier. Uit het jaarverslag bleek dat de vereenl glng 486 leden telt en met 6 leden dit jaar is achteruitgegaan. In 19331934 zijn 44 leden verpleegd in ziekenhuizen, waarvan 38 patiënten in het St. Ellsa- bethsgestlcht te Leiden met 686 verpleeg- dagen, 5 patiënten met 134 verpleegda- gen ln het Acad. Ziekenhuis te Leiden en 1 patiënt met 200 verpleegdagen ln een ziekenhuis te Rozendaal. Met een opwek king om te trachten het ledental te ver- grooten, sloot de secretaris zijn jaarver slag. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten hebben bedra gen, contributies f. 3222.15: rente f. 80.46; batig saldo vorige jaren f. 1589.121/», totaal f. 4891.73'/». Aan uitgaven f. 2728.44. Zoo dat er per 1 Mei 1934 een batig saldo was van f. 2163.29'/», Deze rekening was nage zien en in uitstekende orde bevonden. Tofl leden der commissie voor controle gedu rende het jaar 1934-1935 werden benoemd de heeren L. C. de Jong. L. van Leeuwen en J. A. Mens, De contributie voor 1934- 1935 werd vastgesteld op f. 0.15 per week voor hoofden van gezinnen en f. 0.10 per week voor alleenstaande personen en het uitkeerlngsbedrag bepaald op f. 2.50 per dag. Hoofden van gezinnen (echtpaar), hebben recht op 84 verpleegdagen en al leenstaande personen op 42 verpleegda gen maximum per jaar. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen de heer J. J. Smit. Hierop volgde sluiting. KOUDEKERK. Het zilveren jubileum van den heer H. J. Kerkhoven. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van den heer H. J. Kerkhoven, Hoofd der Chr. school aan den Rijndijk, als on derwijzer werd eergistermorgen een prach tig schoolfeest gehouden terwijl 'smiddags een gezellig samenzijn werd gehouden, waarin gelegenheid werd gegeven den Ju bilaris te compllmcnteeren. De samen komst stond onder leiding van den heer G. van Doordnik, die den jubilaris harte lijk feliciteerde en een prachtige klok na mens het bestuur en het personeel aan bood. Verder werd het woord gevoerd door den voorzitter van het schoolbestuur, deu heer Jac. van Leeuwen; door den heer Wamaar. Burgemeester van Hazerswude; namens B. en W. van Koudekerk door Weth. Slegtenhorst;; door ds. Odé namens het Ned. Herv schoolbestuur; door den heer J. C. Ketel namens de ouders; door den heer Y. Zintel namens het bestuur der A.-R. Kiesvereeniging aan den Rijn dijk; door den oud-burgemeester, den heer van der Meulen; door Burgemeester Brug van Leiderdorp als vriend en door den ge meente-secretaris. den heer B den Braver, waarna de jubilaris allen dank bracht voor de veelvuldige goede woorden gespro ken en bovenal aan God, die hem be kwaamde tot den heerlijken, maar ook vaak moeilijken taak. Ds. Haspers sprak namens den Kerkeraad der Geref. Kerk een hartelijk slotwoord en ging na het zingen van Psalm 72 vrs. 11 voor ln dank zegging. HOE DE AARDE IN 1944 BEVOLKT ZAL ZUN. De winnaar van den Nobelprijs voor geneeskunde, Professor Charles Rlchet, heeft aan de hand van de laatste bevol- kings- en geboortecijfers een voorspelling gedaan over de vraag, hoe de wereldbe volking in 1944 zal zijn samengesteld. Hij voorspelt, dat het aantal menschen met 198 millioen zal zijn toegenomen. De aanwas zal voor 140 millioen door Azië ge leverd zijn, voor 35 millioen door Amerika, terwijl EEuropa slechts 'n kleine 20 mil lioen tot de uitbreiding zal bijdragen. De gele en gemengde rassen groeien vijf tot zes maal zoo snel als 'de blanke en van de blanke rassen nemen de Europeesche het minst snel toe. Richet komt hierbij tot de volgende stelling: de meest geciviliseerde naties hebben de minste kans óp bevol kingstoename. Volgens zijn onderzoekin gen neemt het bevolkingscijfer der Joego- Slaven het sterkst toe, dat der Zweden het zwakst. De cijfers schommelen tus schen 14.8 en 35 geboorten per 1000 In woners per jaar. Richet heeft zich speciaal bezig gehou den met de kwestie van de bevolking der groote steden. Op het oogenblik hebben we de volgende getallen: New York 6.9 millioen, Tokio 4.97 millioen. Londen (de stad zelf) 4.4 millioen, Berlijn 4.3 millioen Chicago 3 4 millioen, Moskou 3.3 millioen, Sjanghai 3.3 millioen. Het blijkt nu, dat de bevolking van Sjanghai het snelste groeit: het geboorte cijfer bedraagt daar 55 per duizend inwo ners per jaar. Te Tokio bedraagt het ge boortecijfer 44, te Osaka 33, te New York 19, Londen en Parijs vertoonen in het ge heel geen toename meer. Volgens de berekeningen van Richet zal de bevolkingslljst er in 1944 ongeveer als volgt uitzien: New York 8.7 millioen inwo ners, Tokio 7.1 millioen, Sjanghai 5.7 mil lioen. Berlijn 4.65 millioen, Moskou 4 5 millioen, Londen 4.4 millioen, Chicago 4.3 millioen. Bij wijze van uitzondering heeft Richet zijn voorspelling voor enkele steden tot 1954 uitgebreid. Naar hij beweert, zal dan Tokio aan den kop staan met 10.5 millioen inwoners, waarna Sjanghai zal volgen met 9.1 millioen. New York zal dan op de derde plaats komen. Richet voegt aan zijn prognose toe, dat het onmogelijk is, voor langer dan tien jaar berekeningen te maken ln verband met den vaak buitengewoon belangrijken invloed, die op de bevolkingscijfers wordt uitgeoefend door oorlogen, revoluties, natuurcatastrofes, hongersnood en epide mieën. o D'ANNTJNZIO SCHRIJFT EEN LEXICON OVER DE HONDENTAAL. De bekende Itallaansche dichter Ga- briele d'Annunzio, waarvan men merk waardigerwijze gedurende eenige jaren niets meer gehoord heeft, verklaarde op een hondententoonstelling aan het Garda- meer, dat hij binnenkort een groot werk, waaraan hij reeds vóór den oorlog begon nen was, „Het leven van beroemde hon den" zal voltooien. Dit boek wordt naar aanleiding van het bekende werk van Plutarchus geschreven. En dit werk zou niets bijzonders zijn, wanneer d'Annunzio niet, in zijn zucht om op te vallen, mede deelde, dat dit boek tevens een kleine lexicon van de „Lingua Canina", van de hondentaal, zal bevatten. Zeer terecht is men buitengewoon nieuwsgierig naar deze lexicon, die volgens d'Annunzio met behulp van een buitenge woon Intelligente methode om de honden taal uit te beelden, is samengesteld. 2-6

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 18