LE3DSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 30 Juni 1934 HISTORISCHE FIGUREN. Rijdt bij voorkeur niette dicht LAND- EN TUINBOUW. op een anders achterlicht GEVRAAGD. AANGEBODEN. DE LOTGEVALLEN VAN EEN PALEIS. t Was een avond van Fransche kunst, door eene vereenlging in Den Haag voor bereid om een beleefdheid te Bewijzen aan een gezant, die de residentie zou verlaten en aan wlen velen zich verplicht achtten. De enorme zaal van „het Gebouw" was een en al enthousiasme. Na afloop receptie met diplomaten en figuren van den voor grond m het Haagsche leven. In den cou loir achter de zijloges ter rechterzijde is het buffet opgeslagen, in bloemen en plan ten gelijst. De genoodlgden verdringen er zich bij handdruk en levendige begroeting. De secretaris-archivist eener legatie loopt voorbij. Ik houd hem staande en wijs met den vinger naar zijn knoopsgat. „Wat is dat? vraag ik. „Sedert wan neer?" „Sedert den len Januari, is het ant woord; zijn blik straalt van genoegen op de lapel van zijn rok schittert aan het fel- roode lint het kleine ridderkruis van het Legioen van Eer. Het woord ridderkruis is eigenlijk niet geuit. „Une goutte de sang et une étolle", aldus omschreef Napoleon het insigne van de door hem gestichte Orde: „een bloeddruppel en een ster". We spraken even over deze „étrennes", dit nieuwjaarsgeschenk van regeerings- wege. Later dacht ik aan het gebouw, een weinig overdreven met den naam van „pa lels" bestempeld, waarin de kanselarij en de bureaux van de Orde zijn onder gebracht. In de historische stad, die Parijs is, is het geen wonder, dat ook dit gebouw zijn geschiedenis heeft. Ik meen zelfs van „lotgevallen" te mogen spreken. Vandaar het opschrift boven dit artikel: „De lotge vallen van een palels". Zij, die Parijs kennen, herinneren zich wel het kleine „Palais de la Légion dUon- neur", aan den linker Seine-oever. Thans is het ingesloten tusschen de zich aan drie zijden daaromheen uitstrekkende Fran sche hoofdstad. Slechte de kant naar de rivier is min of meer opengelaten en heeft slechts de begrenzing van de Seine, aan welker overzijde de wereldstad zich tot den horizon hoog uitstrekt. Toen het paleis gebouwd werd, in 1782 echter, door den be kwamen architect Rousseau, die het ont wierp voor den vorst von Salm, was het ge legen in een terrein, dat niets bekoorlijks had, doch diende voor bewaarplaats van allerlei materialen voor de binnenscheep vaart; het waren drassige werven op een slikachtigen bodem. Men lachte om den wonderlijken „Frédéric Othon", die „den kikkerpoel", zooals het terrein genoemd werd. kocht en op de plek tusschen de rue du Bac en het Gebouw der Kamer van Afgevaardigden zijn geld besteedde aan het later bouwen van eene weelderige woning. „Hij is gek!" zeide men. „Daar kan niet gebouwd worden. Bij het eerste het beste hooge water gaat het „hotel met al zijn bewoners er aan!" Maar de prins liet de menschen praten, zelfs toen zijn vriend, baron de Breteuil, hem gezegd had, dat hij hem niet meer dan twee jaar te leven gaf en dat vou Salm zeker in een hospitaal zou eindigen. Ook de architect liet praten wie praten wilde. Hij bouwde; hij deed er bijna zes jaar over. Het kostte den vorst meer dan een mlllioen een groot bedrag in dien tijd en het paleis verrees, niettegen staande de praters en de criticasters. Eerst scheen de kritiek gelijk te zullen krijgen, Uit archiefstukken blijkt, dat in derdaad het hooge water het werk nog al bemoeilijkte en soms schade aanrichtte. Endan was er nog de vorst von Salm zelf, die wel eens niet goed bij kas was. Gelukkig herinnerde hij zich op dergelijke moeilijke oogenbllkken, dat hij nog ergens, verloren in een ravijn van de Vogezen, drie of vier dorpjes had. Hij verkocht die en zijn laatste louis bestemde hij, zooals te lezen staat, „a la dorure de quelques festons dans cette vanlteuse bonbon- nlère", aan „het vergulden van eerüge festoenen in deze wereldsch-ijdele bonbon doos". In 1786 was de bouw zóóver gevor derd, dat er een instuif kon plaats heb ben. „Tout Paris", d. w. z. heel de mon daine kring van Parijs, critici en niet- critici, stroomde er binnen en men moest erkennen, dat het prachtig was en de ver wachtingen ver overtrof Och, waarom leefde „Frédéric Othon" niet in een anderen tijd! Het jaar 1786 is dicht bij het jaar 1789, bij het jaar der groote Revolutie, en een origineel als de vorst von Salm kon zich niet buiten de omwentelingsbeweging houden. Hij werd kapitein van de nationale garde, veran derde zijn paleis in den zetel van een po litieke „club" en deze ontving met een woordspeling den naam van „salmimgon- dis", omdat, zooals in den ragout van dien naam, allerlei bestanddeelen in de club van von Salm te vinden waren. Hij bedoelde het goed, de vorst, maar het bekwam hem slecht. Het „Comité de Süreté Générale het Comité voor de Openbare Veiligheid" liet den „burger Salm" kalmpjes gevangen nemen, op grond van de overweging dat, zooals het openlijk verklaarde, hij „onder het masker van vaderlandsliefde slechts de geheime agent was van de Duitsche coalitie tegen Frankrijk en de Fransche Republiek". Den 13en Germinal (3 April) „l'an II" (1794) werd hij opgepakt en eenlge maanden later onthoofd: in de leus van de Fransche Revolutie was immers ook het woord „vrij heid" opgenomen1 Het paleis-von Salm had geen meester meer. Het ging geheel naar den stijl van den tijd over in handen van het revolutionnair bewind, dat het zich toege ëigend had. aan een. naar men zelde, schatrijken gewezen kappersbediende, Lleuthraud, die zich daarna niettegen staande het algemeen „burger"schap en de afgeschafte titels „markies de Beaure gard" noemde. Deze begint met in zijn woning een feëeriek feest te geven. De menigte stroomt toe. nieuwsgierig om den milionnair-pruikenmakers-leerling met eigen oogen te aanschouwen. Maar op een goeden dag verdwijnt de bewoner. ,,De Seine is er voor iedereen", zegt een tijd genoot en uit een officieel communiqué dier dagen blijkt, dat de zich noemende Beauregard het. paleis slechte in huur had, de huur niet betaalde, zeer groote som men leende en allerlei oplichterijen pleegde, met het tragisch einde, dat in de woorden over de Seine-rivier wordt aan geduid. De tijden veranderen ook voor de ge bouwen. Na Lleuthraud is het mevrouw Staël, de beroemde schrijfster, die er haar vereerders ontvangt en er de „Constitutio- neele Sociëteit" gelegenheid geeft, zich te uiten. Die kring, een politieke cóterie van niet groote afmeting, had een vrij grooten invloed. Zijn leden vreesden, dat op de buitensporigheden van de Omwenteling het oude regeeringsstelsel van vóór 1789 zou terugkeeren. Benjamin Constant, mevrouw de Staël's vurige vereerder, was er de groote woordvoerder. De „Cercle" (de „So ciëteit") steunde op Talleyrand, die door den invloed van Madame de Staël op Bar ras aan Bultenlandsche Zaken gekomen was. Maar nog machtiger hand dan die van Barras, nóg krachtiger wil dan die van den Cercle, zou in Frankrijk zich doen gelden. Bonaparte, Eerste Consul, verbant mevrouw de Staël uit Frankrijk en zoodra het pa leis door haar verlaten is, komen de schuldeischers opzetten. De lasten op het pand zijn zwaar; er moet tot verkoop overgegaan worden. Dan koopt Bonaparte, inmiddels keizer geworden, den ouden eigendom van den vorst von Salm en ves tigt er de kanselarij en de bureaux der Orde van het Legioen van Eer; er komen rust, orde, stilte binnen de muren; het gaat ■het paleis als een gelukkig volk of een ge lukkig mensch: er is geen geschiedenis van te schrijven, want het heeft en geeft geen stof tot geschiedenis. Dat duurt negen en zestig jaar, van 1802 tot 1871. Dit laatste is een somber jaar voor Frankrijk, het Jaar, waarin de Fransch- Duitsche oorlog eindigde met den gedwon gen afstand door Frankrijk van Elzas en Lotharingen en de betaling van vijf mil liard; het jaar, waarin nog tijdens den oorlog en het beleg van Parijs, de Com mune in deze stad woedde. „Burger" Delescluze, het opperhoofd der Parijsche Commune, had „generaal" Eudes, den zeven en twintig-jarigen fana ticus, die ter dood veroordeeld was na een aanslag op een militairen post te La Vi- lette en wegens moord, gepleegd op een pompier, benoemd tot commandant van een reserve brigade en hem het Paleis van het Legioen van Eer ter verblijf voor zich en zijn staf aangewezen. Een merkwaardige staf betrok de mooie vertrekken! Het bijéén geraapt troepje leidde er, naar een ex-kolonel van Eudes' staf schriftelijk getuigt, een idyllisch en huiselijk leven, waaraan „de generaal- sche", „Ia générale Eudes' vrouw en „het militaire huis" en anderen deelnamen en dat begon met „eene historische terecht stelling". Allereerst werd Napoleon's mar meren buste met hamerslagen vergruizeld; deuren werden ingetrapt, sloten vernield; pendules, linnengoed, zilverwerk werden gestolen, schilderijen doorgesneden. Er zijn manuscripten, betrouwbare documenten uit dien tijd, die van dat vandalisme een besclxrijvins geven en doen zien, hoe op den 24en Mei 1871 's morgens om tien uur, toen reeds de vlammen de muren van de Prefectuur van Politie lekten, een com mandant van de gefedereerden (de Com munisten), vriend van Eudes, daar komt binnenstappen, met zijn sabel de Vene- tiaansche kaarsenkroon in stukken slaat, de schilderijen kapot hakt, de meubels splijt en overal cartouches plaatst. Bij het heengaan vertelt hij, dat hij hetzelfde heeft gedaan bij het Legioen van Eer, waar hij de ordeteekenen bij handenvol in VOOR KLEINE TUINEN. de vuilnisbakken heeft geworpen. Hij had ook kunnen zeggen, dat men alles had voorbereid om het gebouw in brand te steken. Want ook dat was men van plan geweest en ook dat werd volvoerd. Toen het leger van Versailles Parijs was binnen gedrongen om de Commune te beteugelen, waren het gebouw van het Legioen van Eer en de omringende huizen rookende puinhoopen. De dikke buitenmuren van het palels stonden nog overeind, maar het inwendige was verdwenen. Petroleum en kruit hadden hun vernietigende rol vervuld. Het paleis is weer opgebouwd, opge bouwd uit vrijwillige bijdragen van de leden der Orde. Den 7en Juni 1871 ver scheen in Frankrijk's Staatcourant, het Journal Officiel, de volgende aanteeke- nlng: „Het paleis van den vorst von Salm, den len Floréal l'an XII (20 April 1804) door het Legioen van Eer gekocht, dat vertegenwoordigd werd door mijnheer den graaf de Lacépède, zijn eersten kan selier. is. evenals zijn bijgebouwen ver brand door de misdadige handen, die verscheidene onzer openbare gebouwen hebben vernield. De 65000 leden van het groote gezin, dat zich het Legioen van Eer noentt, zullen de wieg van hun instelling niet ten onder laten gaan. Door middel van een vrijwillige inschrijving, waartoe de groot-kanselier niet aarzelt het initiatief te nemen, zullen zij er gemakkelijk in slagen, zonder den Staat ook maar eenigen last op te leggen, om dit huis, dat het hunne is, dat het huis, hunner kinderen zal zijn, weder op te bouwen." Zoo werd gedaan. Uit de puinhoopen herrees het paleis van het Legioen van Eer, dat, in weerwil van de verwoesting, boven de zuilen, die de bekroning van den toegang schraagden, steeds de woorden had gedragen: Honneur et Fatrie, Eer en Vaderland. A. J. BOTHENIUS BROUWER. Sproeien en gieten in den bloementuin. Het droge zonnige weer der laatste weken heeft tot gevolg dat we op de meeste plaatsen moeten gieten en spuiten om den tuin werkelijk groen te houden. Eerstens is daar het gazon dat ons zorg baart. Moeten we het gazon blijven maaien of is het beter om het nu maar door te laten groeien. Indien we niet maaien verbrand, toch tenslotte het lange gras ook. Om nu te voorkomen dat onze tuin een verwaar loosde indruk gaat maken maaien we ge regeld. Alleen stellen we het mes van de maalmachine wat hooger. zoodat het gras wat langer blijft. Indien zeer kort wordt gemaait is de kans van verbranden wel het grootst. We laten nu het gemaaide gras op het gazon liggen, het geeft nog eenlge bescherming aan de wartel tegen verbranden. Soms vraagt men of het ook noodlg is om in tijden van droogte het gazon te sproeien. Nu gaat gras niet spoe dig dood van droogte; ook al ziet het er dor uit zal het na een regenbul weer spoedig opgroenen. Maar daar de gazons gewoonlijk het centrum van onze siertui- nen vormen en veelal als voorgrond van heestervakken en bloemstruiken zijn aan gebracht willen we het steeds graag frisch groen zien. Om dit te bereiken is sproeien in tijden van droogte bepaald noodig. Sproeien en gieten doen we bij voorkeur tegen den avond. Daar de verdamping dan minder sterk is dringt het meer in de aarde en tot de wortels door. Beginnen we een maal met sproeien dan moeten we het ook volhouden en zoolang het noodig is, elke avond herhalen. Ook moeten we bij het sproeien niet te veel plassen, daardoor wordt de grond te veel dicht geslagen. Het water moet als een zachte regen op de aarde komen en toch moet deze goed voch tig worden. Om dit te bereiken is herhaald sproeien noodig. Dit geldt niet alleen voor het sproeien van gazons maar ook voor bloemplanten en houtgewassen. Bij het verzorgen van pas aangeplante bloemplan ten en andere gewassen hebben we niet alleen te gieten en te sproeien maar bren gen we ook eenlge bescherming aan tegen de felle zon. Wat fijn erwtenrijs of eenige bebladerde takjes kunnen daarvoor goed dienen Zijn de planten, b.v. na een week, goed aangegroeid dan kan dit scherm- materiaal weer worden weggenomen. Tus schen dit voorjaar aangeplante houtge wassen kunnen we de bodem bedekken met. wat ruigte, daaronder blijft de aarde meer vochtig en het water door gieten of sproeien aangebracht verdampt dan ook niet zoo spoedig. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar schuwingssignaal en geen slag werk is. Voor zekerheid van plaatsing dezer kleine advertentiën, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. SNELWEGER Te koop gevraagd een kleine snelweger. In goe den staat. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3757 k. 400 GULDEN te leen gevraagd, door per. Boon met vaste betr., te gen 6 rente en tegen nader bepaalde aflossing. Brieven Bur. v. d. Blad ionder No. 3783 k. STRANDWAGEN Te koop gevraagd een Btrandwagen met kap, ln goeden staat. Brieven met uitersten prils Bur. van d. ;r No. Blad onder 3781 k. OPNAME JONGEN Wordt gevraagd te Kat wijk aan Zee, ln een be schaafd Christelijk gezin met kinderen, opname voor een lieven Jongen van 12 Jaar, als betalend logée Brieven met prijsopgaaf billijk" Bur. van dit Blad onder No. 3762 k. MEISJEFIETS te koop gevraagd, ln pri ma staat, met velgremmen Brieven met opgaaf van uitersten prijs en merk Bur. van dit Blad onder No. 3979 k. ZEILTUIG te koop gevraagd, ine. mast en zeil. Zeilopp. niet grooter dan 16 M2. Brie ven met uitersten prijs Bur. van dit Blad onder No. 3986 k. WASCHJES Nette waschvrouw vraagt nog eenlge waschjes. droog toe, ook het wasschen van spreien, wollen en katoe nen dekens 't vertrouwd ste adres en billijken prijs. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3993 k. INVALIDE vraagt stel krukken, lang onder de arm pl.m. 1.25 M. liefst met handvaten en met gutaperga proppen Br. onder lett. M. aan W. v. BEELEN Czn., te Kat wijk a/d^^jm Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden. Voor Uw Spijsvertering „De Landbouw's" Melk- yoghurt en gesuikerde ondermelk-yoghurt gezond en voedzaam, bevordert maag- en darmwerklng, Telef. 218. MAGNETEN Speciale Inrichting voor 't verrichten van vakkundige revlsle's aan Starters, Magneten en Dynamos. Wikkelen van starter- en dynamo ankers. Technisch Bur. „Electra" Boschdlenst, Oude Var kenmarkt 3, Telef. 389, Lelden. COSTUUMS Aangeboden pracht sor teering net gedr. cos- tuums, alle maten, z. g. a. n., gaberdine regenjas sen v.af f. 3.50, flanellen pantalons f. 1.50, streep- en zwarte pantalons. Demi's, Chauffeurscos- tuum enz. CORN. VAN VALDEREN Oude Ryn 176 nabij Haven. Bakfietsenkoopjes Prima open bakfiets met beste banden, zwaar on derstel, geoliede bak. voor spotprijs f. 45. Gesloten bakfletsje voor alle doel einden, spotprijs f. 40. Te zien Maandag. Carrierver- huur, Schoolstr. 74, Voor schoten. TUSSCHENMETER Tusschenmeters, gas en electr. ter overn. gevraagd. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3929 k. MOTORBOOTJE te huur gevT., op Woens dag 11 Juli, plaats bie dend voor 4 a 5 personen. Geen aanhangmotor. Brieven met prijsopgaaf Bur. van dit Blad onder No. 3946 k. JACHTJE Gevraagd een 2de liandsch B.M. of ander jachtje. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3890 k. A. M. ZANDVLIET Aardappelenhandel. sclilp Oude Singel No. 210. Ver koop pulk beste nieuwe aardappelen 8 ct. per kilo Neemt proef (geen klein tjes Overtuigt u! Be leefd aanbevelend. ZANDVLIET ELECTRO MOTOREN van elke capaciteit wor den door ons gewikkeld of gereviseerd. Speciaal inge richt voor het repareeren en wikkelen van wasch- machlne-motoren e.d. Technisch Bur. „Electra" Boschdlenst. Oude Var kenmarkt 3, Telef. 389, Lelden. 1 FORD TRUCK met trailer. 6 ton; 1 Re nault vrachtwagen 2% t,. 1 Chevrolet vrachtwagen Billijk koop. W. J. BAKKER, Nieuwe Haven 5. Sassenhelm, Te lefoon 7427. DOE HET NU Laat uw administratie In richten en bijhouden. Reeds vanaf f. 5.per maand. Vraagt lnllchtln- cgen bij Adm. Bureau VAN RIJNSWOU, Nachte- gaallaan 14. REMVOERING voor automoblelon en motorrijwielen, uit voor raad leverbaar. Prima fa brikaat. Machinaal op klinken, solide afwerking. Technisch Bur. „Electra'' Boschdlenst, Oudo Var kenmarkt 3, Telef. 389, Lelden. Modem Meubilair Stoffeerder levert 2 mo derne crapauds m. 4 eiken stoelen, alles veerend, wollen moquette bekleding naar keuze voor f. 49. Te vens aparte modellen da- mescrapauds en haard- faut. Alle reparatiën. Adres: J. KOOREMAN, Jan van Houtkade 40 a. Heerenkleedingzaak levert aan solide personen kleeding op afbetaling. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3683k. SIGAREN 6, 6, 8, 10 cent enz., 50 stuks f. 2.50, f.3, f.4, f.5 enz. 100 kwaliteit. De grootste sorteering. siga ren, sigaretten en tabak. Alléén by: KINGMA, Lysterstraat 11, Lelden, Telef. 2659. GROENTENSLEEPER met of zonder kap en een melkbrlkje te koop. beide zoo goed als nieuw by: T. VAN ROOYEN, Haagsche Schouw 174, te Voorschoten. Groenekoolplanten aangeboden door A. VAN KLAVEREN, Buitenweg 21 Rynsburg. WERK- schoenen vanaf 1.50. laar zen. beenstukken, been kappen, witte pakken, overall's ln alle kleuren, ollepypen en -Jassen. Gummi laarzen vanaf 2.95 J. LABRUYERE, Vrou- wenkerkkoorstr. No. 11. VOETBALVELD Te huur: voetbalveld ach ter Pomona; en een zolder te huur voor bollen ber ging. JAC. v. d. MEY, Splitsing, Rynsburg. AUTO Aann. bod gevraagd op auto, merk Citroën B. 14 met prima banden, ook voor den sloop. Te zien: Garage CRAS. t.o. Gesticht Voordorp. Leidschweg te Voorschoten. Kinderwagenband U moet niet op de velgen biyven ryden. maar tydlg nieuwe banden laten om leggen bij het oudste adres voor kinderwagenband. 45 ct. per meter, gratis om leggen Rywielhandel, Morschstraat 7. MOTORRIJWIEL Te koop: F.N. motorrij wiel, geheel gereviseerd, prima en snel loopend, Boschverllchtlng, duo. Uiterste prys f. 100. Rywielhandel „AchUlesV Morschstraat! 7. MOTORCYLINDERS dlo uitgesleten zyn, wor den door ons uitgeboord en voorzien van nieuwe zuigers. Speciaal adres voor vakkundige revlsle's aan explosie-motoren. Technisch Bur. „Electra'* Boschdlenst, Oude Var kenmarkt 3, Telef. 389, Lelden. VERHUIZINGEN van en naar alle plaatsen met gesloten auto's. Spe ciaal adres voor zwaar ver voer. Prima materiaal. Vraagt prysopgaaf. N.V. V.h. H. BRANDT 6s ZONEN, Oude Varken markt 6, Tel. 389. Lelden TRANSPORTEN Speciaal ingericht voor takelen en vervoeren van brandkasten, plano s, bil jarts enz. Transporten ln binne- en buitenland. N.V v.h. H. BRANDT ZONEN, Oude Varken markt 5, Tel. 389. Leidon AUTO'S 1 Chevrolet 2-deurs, '27, prima; 1 Ford Sedan, '27. loopt als nieuw; 1 Essex Coupe '31; 1 Chevrolet chassis '34. nieuw, spe- clalen prys. P. OUDSHOORN, Tel. 38 Rynsburg. Eiken Slaapk.amcubl. zeldzaam mooi, gekost f. 425, best. uit: 3-deurs hang-legkast, ovale spie gel, 2 nachtkastjes, wasch- commode, lit. jumeaux m. spiralen, f. 95. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4040k. U GAAT TOCH ook naar ALT. een rijwiel koopen? Door greote in koop rechtstreeks ont vangt u betere kwaliteit voor f. 22.50. Voor f. 25.- eigen gemonteerdVoor 27 50 roestvry geëmailleerd A. ALT. Mare 112. Waschmachincmotor Te koop. een zoo goed als nieuwe waschmachinc motor. merk „Miele" Ook geschikt voor ysmachlne. karn of draaibank, met stopcontact voor huis- stroom 125 volt. Bevragen Deutzstraat 15, Oegst- geest. TRIUMPH motorrijwiel te koop, ln goeden staat tegen elk ann. bod. Nog drie maan den wegenbel. Seringenstraat 48 a Nationaal Kasregister! zoo goed als nieuw (elec- trlsch) te koop aangebo den. Te bevragen: Nieuwe Ryn 32. KUIKENS TE KOOP 7 kuikens van 5 mnd.. 4 kippen met haan, 1ste leg en 2 broedsche kippen op eieren. Alexanderstraat 41 MOTOR te koop, ln prima staat merk A.J.S., 500 c.c. K.K. Prijs f. 75.—. N. KIEFT, Voorstraat 24 Noord wijk B. Vloeibare Wrijfwas ad f. 0.80 per kilo. voor zeil, parket en rubber- vloeren, laat geen voet stap na. Bij 50 of 100 K.G. aanmerkelijke korting. H. C. VISSER en ZOON Mare 72, Opger. Ao. 1844. RIETSALON zwaar gebeeldhouwd, best. uit Bank. 4 faut., en wor telnoten tafel, iets byzon- ders f. 295. en pr. salon meubel f. 150. Rijksstraatweg 266. halte Dcyieroord, Wassenaar. ESSEX 1932—'33 Pracht ruime 2-deurs coach, ln staat van gloed nieuw, door één en den zelfden pers. bereden, kleur blauw. Proefrit en desk. onderzoek toegestaan Gekost f. 2875.nu f. 750. Rijksstraatweg 266, Was senaar (den Deyl.) Winkelinventaris te koop, heerenbusten, 2 pettenkasten, toonbank enz. Tevens kippenhok met 12 zwart Holl. Kriel en 7 kuikens, tent.dleren Spoed. Heerenweg 145, Llsse. PYRETHRUMS 2500 Pyrethrumplanen aangeboden (Robiesen) ook ln kleine partytjes. J. KOLDERMAN, Hooge Rijndijk 62 A, Lelden. JONGE KONIJNEN Te koop: Jonge konynen, oud 7 weken. Te zien: Rynsburgerweg 106, van 16.3020.00 uur. ARIEL Aangeboden: Ariël, 3% P.Kverkeert ln prima staat. Adres: Heynslus- straat 5, '3 avonds tus schen 78 uur. KARPET pr. kwaliteit f. 25. Eenlge pracht schilderstukken vanaf f. 15.Geheel rond eiken theemeubel f. 20. Eiken Rookkast f. 12.50. Ryksstraatweg 266, halte Deyleroord, Wassenaar. Bloemkoolplanten Te koop: Lecerf Bloem koolplanten, beste kwali teit. Te bevragen by: W. v. d. EYKEL Johz., Langevoart 8, Rynsburg. COLBERTCOSTUUMS Aangeboden: Colbert- costuums naar maat vanaf f. 38.75, prima afwerking en foux-nituren. Stalen worden gaarne toegezon den. Confectie naar maat vanaf f. 27.50. N. VAN LOEF Sr., Ka naalstraat 24. Aanbevelend SPRUITKOOL- en koolrapenplanten te koop. W. DE MOOY. Mo leneind 17, Rynsburg. DOUGLAS MOTOR Te koop, voor elk aann. bod een Douglas motor, van '29. ln prima staat. Vakkundig onderzoek toe gestaan. Kanaalstraat 8, AMEUBLEMENT bestaande uit 2 crapauds en 4 eiken stoelen, veerend moquette stoff. ter over name aangeb. tegen elk aann. bod. Ook eiken waschkast met marm. op- ^zet en spiegel. Te zien (Zondags niet) Cobetsr. 75 TRIUMPH '33. 5 PK, kopklep, 4 ver snellingen. electrisch. duo. snelheidsmeter, etc., prima snelle machine. Cobetstraat 18. BEKENDMAKING Thans omiysten von pla ten foto'6 30 cent. Zie ver der onze aanbieding kleur etsen, pastels, enz. Vraag prysopgaaf voor groote kwantums. Electr. LystenmakeriJ ..Rembrandt". Haarlem merstraat 208, Telef. 2919 PATHÉFOONS f3.50 Wegens groote voorraad mooie Gramofoons en Sa- lonpathefoons met platen voor f. 8.50, f. 6.50, f. 4.50 en f. 3.50. Ook groote par ty mooie platen 15 en 10 ct.. i-uilen 5 ct. Reparaties spotgoedkoop. Janvossenst. 41 Leiden Kapok matr. opmaken vanaf f. 3.00. Laat nu uw veerenbed 3-deellg maken vanaf f. 4.00. Kapok- en Matrassenfabriek KLEINE Stationsweg 47 a. Lelden Tel. 1748. Ingang Eltax. Malinine Regenjassen De eenlge poreuze, gega randeerde waterdichte re- genkleedlng levert: J. KOOLEN, in eiken kleur, in eiken prys, onder langdurige garantie. Garenmarkt 15. ANTIEKE staande of hangende klok geeft cachet aan uw in terieur. wy leveren ze U uit voorraad en onder garantie. Beeldjes voor Fiiesche klok, zeldzaam mooi f. 5.50 't stel. Alleen Doezastraat 29. TRIPLEX 29 ct. p. M2. 1 knt geschuurd, tentpen nen z.g. haring, eiken 5 ct. p. st., wasbeits f. 0.50 per liter. Houtiym 40 ct. per kilo. Lystwerk, eikenhout, eiken triplex, Oregon klankborden enz. Nieuwe Brugsteeg, t/o Stalllnga, Hoogewoerd. Voedert Van Nood's Opfokvoer. niet te over treffen, 100 pond f. 5.25, 10 pond f. 0.62H- Kuiken- voer (prima), 100 pond f. 3.75, 10 pond 0.45. Ge broken Tarwe 100 pond f. 2.60, 25 pond 0.70 VAN NOOD. Lelden, Langegracht 35. WATERSPORT Wegens vertrek te koop een motorboot (kruiser) voor den prys van f. 850. Te bevragen: Volmolen- gracht 4 a. Lelden. Eiken werkdag na 6 uur nam. DIT IS UW ADRES Indien U wilt koopen een costuum, demi. regenjas, rok. smoking enz. enz. Alle maten, uitsluitend 2e handsch. Eerste klas rok, smoking of Jaquet cos- tuums. Blliyk ln huur. Adres: JAN J. SLOOS. Stille Ryn 11 t/o. Aal markt. AFBRAAK TE KOOP Vloerdelen, ramen, deuren kozijnen, binten, 80 M. waalpuin. 3.000 krulspan- nen. 130 kub. M. grond verkrijgbaar. Werk Haver zaklaan. H. BINNENDIJK. Zuidsingel 2. RADIO Zeldzame aanbieding I Een pracht modern alom be kend Erik Schaaper F-toe- stel, één knops afstem ming. Electro dynamische luidspreker, in salonkast, geheel nieuw. 2 Jaar ga rantie. Spotprhs f. 65. Radio Bur. Wlra, Apo- thekersdyk 17. HIT Te koop wegens aanschaf fing auto, een beste Hit, en een partij knol-selderij- planten, by: C. DE VRIES Valkenburg. Trapn.mach. Kind.w. Nieuwe lnzinknaalmachlne houten onderstel f. 68, licht creme kinderwagen f. 17. dikke bandjes. Te vens studiepiano f. 25. Ex celsior stofzuiger f. 25; Simplex heerenrywlcl f. 17 tuinbank f. 7.50. Thorbeckestr. 48, by de Zoeterw. Singel. DAMESRIJWIEL Te koop. een damesrijwiel met terugtrapnaaf f. 17.50 Rywielhandel, A. DE WIT, Oude Vest 111. Tel. 1328. De Groot's Kennels Leidscheweg 187, Voor schoten. Voorh.: ruwh. foxterriers. Boxer. Alr- dale terriers, Welsh ter riers, Herders. Greyhounds Dwei-gplnchertjes. Pekln- geesjes. Grlffonnekes enz. Ook Zondags. Pension voor alle huisdieren. Telef. Lelden 251. HEERENRIJWIEL Hoog model heei-enfiets te koop. voorzien van V. T. lamp, bel plaatje, enz., tegen elk aann. bod. Aan het zelfde adres kamers te huur. met of zonder pen sion. Witte Singel 48. RIJWIEL Ter overname aangeboden een C.M L. heerenrijwiel, model Katwyk, met tor pedonaaf en nog nieuwe banden enz., gekost heb bende f. 85.nu voor f.35.—. Adres: Vliet 19 b. h. Ra penburg. Chevrolet 4-deurs loopt schitterend, slechts f. 50.5-pers. Bulck 1. 100. Banden te koop ge vraagd. Valkenburgsche- weg 16, ,Voorschoten. HEDEN ONTVANGEN pracht abonpement cos- uuums, losse colberts en vesten, een party broeken bij elke kleur van costuum heb ik voor U een byko- nxende broek. Tevens ver- huurlnrlchtlng van trouw en rouw costuum. Oude Ryn 62. HIT TE KOOP Te koop, een beste merrie flinke maat. wil goed venten en goed mak. we gens gedane werkzaamh. Adres: BOEKHOUT. Veur- scheweg 42, Voorschoten. PERMANENT WAVE Met de nieuwste machine bent u verzekerd van een goed houdbare coiffure. Ollebehandellng. Bedie ning door ervaren krach ten. Compleet f. 3. Eugène permanent vanaf f. 7.50. J. H. LAKEN, Stationsweg 31, Tel. 2608 ELECTR. IJSKAST Gi*oote yskast, maakt zelf koeling, heeft gekost f. 950.thans f. 150. van binnen met witte te gels, ls prima ln orde, electrische koeling. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4055k. ZEILJACHT Te koop door vertrek, een ln prima staat zynd tocr- Jacht, D-klasse, pracht schip. Prys f. 9ó0.Te vens een groot zeil met fok, prys f. 15.onge veer 16 vlerk. M. Te zien Hoogewoerd 165. Lelden LINNENKAST Te koop, een pracht lin nenkast, voor spotprijs, en een groote Radiokast an nex theemeubel. Pasteurstraat 2 e. RIJWIELEN Te koop, nog eenlge so lide 2de hand6Ch dames- cn hcerenrljwielen vanaf f. 12.50. Een jungensrijwiel leeftijd 1012 Jaar en een als nieuw transportrilwlel f. 25.—. ERADES. Molensteeg 8 by de Doezastraat. JONGE ZEUG Te koop. een beste 2-Jarige zeug. Te bevragen by: W. AANHANE Dz.. Was- senaarscheweg No. 3, Kat wyk aan den Ryn. AUTOMOBIELEN Kleine 4-deurs Chevrolet 1930, ziet er keurig uit en verkeert ln prima staat Essex Coach ln prima staat 2-pers. Opel, zeer zuinig f. 100.Deskundig on derzoek en proefrit toege staan. W. VERHART, Kat wyk aan den Ryn. PERMANENT f. 1.50 Dames laat uw har.r Per manenten met de nieuw ste machines. Was- i. watergolf en ollebehande llng Inbegrepen. W m knippen, ondulceren 70 ct. Beleefd aanbeveleun salon ANNIE STEEN BERGEN, Hooge Ryndljk 105 A. voorh. zyislngel 65. f. 10 Rijwielen f. 15 Prima Dames, en Heeren rijwielen f. 10, f. 12, f. 14 f. 15. Transport f. 14. Mag neet transport f. 15.50. Allen met een Jaar gar. F. DUSOSWA, Levendaal 93, by de lichtbak. Telef. 2837. MOTORBOOTJES Te koop: twee luxe motor bootjes, zoo goed als nieuw prys zeer billijk. Ook ge negen voor kleiner in te rullen. (Te zien op den werf.) J. MEYER, Scheeps bouwer, Lage Rynd. 91a. TUINBOONEN Aangeboden: 300 R.R. best te veld staande tuinboo- nen, plukhaar. Te bevr.: D. v. d. VOORT, Teylin- gerlaan 8B, Voorhout. AUTO'S TE HUUR met en zonder chauffeur, nette en betrouwbare wa gens Ford's en Chevrolet '31'32. 2-zlt's Sedans, 4 o. d. kap. Tevens ruime 7 pers. prettige reiswagen carnet's v. buitenland. VISSER, Haagweg 52. Tel. 2 x 31. Verhoogt Uw Vacantie genot. Auto's met en zon der chauffeur, open en gesloten, verzekerd W. A. Rydt veilig. Bespreek vroegtydlg. vanaf f. 15 p. dag incl. Benzine en olie. VISSER's Auto-verhuur, Haagweg 52, Tel. 3131. WALES BABY f. 1.60 Wales Anthraclet 20 30 f. 1.85, f. 1.95, f. 2.10. Holl. anthraclet. grof f. 1.55, middel f. 1.70, parel f. 1.40 f. 1.50. Eierkolen f. 1.05, f. 1.10, cokes f. 0.73, fran co huis, geldig tot 5 Juli. Brandstof Centrale. Le vendaal 93, Tel. 2837. AUTO'S Auto's ln- en verkoop, steeds groote voorraad on- derdeelen. alle merken. Valkenburgsche weg 16, Haagsche Schouw, Voor schoten. 2—5—7 PERSONEN Auto's te huur, zonder of met vertrouwd chauffeur. Uw aangewezen adres, voor Lelden en omgeving. Altyd tevreden cliënten. Vraagt Inlichtingen voor buitenland. VISSER. Auto verhuur, Haagweg 52, Tel. 3131 2 BAKFIETSEN te koop, prima wagens ge heel Ingericht voor den melkhandel, ook voor an dere doeleinden en een pracht groentensleepertje. JOSEMANS, N. Beesten markt. Hoefsmederij, Wa ge nmakery. MOTORBOOTJE sloep met aanhangmotor en roeiboot te koop; en te koop gevraagd tuinders- roeischuit. Valkenburg sche weg 16, Haagsche Schouw, Vooi'schoten. Autohandel.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 15