1T5EÏU*«t WITTE kO! 75rte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Juni 1934 Vierde Blad No. 22783 I GEMENGD NIEUWS. BUITENLANDSCH GEMENGD. RECHTZAKEN. IN HET GEHEIM BOTER VERVAARDIGD. Eenige maanden geleden werd In een tuinhuis aan de Wlttenburgerstraat te Amsterdam een boterfabriekje ontdekt, waar een bezorger in het geheim mar garine vervaardigde. De man werd aan gehouden. terwijl voorts een pertij mar garine, alsmede verschillende materialen en ongeveer 4000 wikkels, waarin hij de boter verpakte, In beslag werden genomen. De man weigerde mede te deelen waar hij deze wikkels, die van valsche nummers waren voorzien, had laten vervaardigen, zoodat er een uitgebreid onderzoek volgde. Dezer dagen nu heeft de justitieele dienst van het bureau Kattenburg op de eilanden den drukker gevonden waar de bezorger deze papieren had laten drukken. In de drukkerij vond de politie een zevental cliché's, die de drukkerij had laten maken toen zij van den „boter- fabrikant" opdracht kreeg eenige duizen den wikkels te maken. De cliohé's zijn in beslag genomen, ter- Wijl de drukker nader als getuige in deze zaak zal worden gehoord. (Tel.) ■o BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteravond is de ongeveer 20-jarige M. Honing bij het baden in den mond van de Huizer haven verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. o BRANDSTICHTING? Donderdag is te Didam de boerderij van de weduwe G. J. H. totaal afgebrand. De schade is aanzienlijk, maar wordt door verzekering gedekt. Op vermoeden van brandstichting is de 25-Jarige zoon door den burgemeester aan een langdurig ver hoor onderworpen, maar in den loop van den nacht weer op vrije voeten gesteld. ERNSTIGE VAL. De 49-jarlge huisschilder K. K„ uit Ezinge (Gr i kwam gistermiddag met zijn rijwiel nabij Ferwerd zoodanig te vallen, dat hij met een ernstige hoofdwonde per auto naar huis moest worden vervoerd. De man ls kort daarna aan de gevolgen van dezen val overleden. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond kwam de landbouwer J. V. B. uit Bladel (N.-Br.) met zijn fiets uit een der zijwegen op den hoofdweg Eind- hoven-Belgische grens, toen juist een auto passeerde. De wielrijder werd gegre pen en tegen den grond gegooid. In ho- penloozen toestand werd het slachtoffer, voorzien van de H. Sacramenten, naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Door de politie ls de zaak in onderzoek. De wagen ls ln beslag genomen. ESTLANDSCHE MOTORKOTTER GEZONKEN. Een Estlandsche motorkotter, die met een lading visch op weg was naar Stock, holm, ls bij Odinsholm door een stoom schip geramd en gezonken. De uit zes koppen bestaande bemanning kwam in de golven om. Uit de gevonden wrakstuk ken. meent men te kunnen afleiden, dat de kotter letterlijk in tweeën gevaren ls. Naam en nationaliteit van het stoomschip zijn niet bekend. o DE OUDSTE MAN OVERLEDEN. Zooals gisteren in een gedeelte onzer oplaag nog werd vermled, is Zaro Agha in het ziekenhuis overleden. Zaro Agha werd volgens beweerde o?fi- cieele bevestiging ln 1775 geboren. Hij is twaalf maal gehuwd geweest en heeft in totaal zes en dertig kinderen gehad. Het laatste kind. een dochter, werd, naar be weerd wordt, geboren toen hij negentig jaar oud was. Een zoon van hem stierf in 1900 in den ouderdom van 101 Jaren. Zijn eigen vader zou 112 jaar oud zijn geworden. Zelf huwde hij zijn laatste vrouw op 152-jarigen leeftijd. Van al deze data bezat Zaro certificaten van de Turk- sche regeering. De wetenschap oordeelt hem pl.m. „slechts" 120 jaren. Agha heeft in zes oorlogen meegevoch ten, o.a. viermaal tegen de Russen en werd zes keeren gewond; op honderdjarigen leeftijd nam hij nog deel aan den slag van Plewna. De gebeurtenis ln zijn leven waar hl) htt meest trotsch op ging was dat hij Napoleon I nog gezien had. o DE HITTE IN DE VER. STATEN. Te New York is gister de thermometer tot boven de 24 graden Celsius gestegen, met welke temperatuur het record van den warmsten Junidag van 1874 Is gesla gen. In sommige stadsdeelen ls de hitte onverdraaglijk. Uit de Westelijke staten worden ver schillende overlijdensgevallen tengevolge van de hitt gemeld. In d omgeving van Pittsburgh zijn vijf personen tengevolge van de hitte gemeld. In de omgeving van Tal van Atlantische mallbooten, o.a. de „Berengaria" en „Albert Ballln" hebben vertraging tengevolge van dg nevelvor ming in de haven van New York en om geving. Volgens de weerberichen kan gerekend worden op het aanhouden van de hitte golf. o VEROORDEELING IN SCOTTSBORO- ZAAK BEVESTIGD. De veroordeeling van Heyward Patter son en Clarence Norrls twee van de negen negers, die er van beschuldigd worden, twee blanke vrouwen te hebben overvallen in een goederentrein in Ala bama in 1931 is gisteren door het hooge gerechtshof van Alabama bevestigd. Het gerechtshof stelde 31 Augustus vast als datum voor de executie dezer beide negers. GOUVERNEUR VEROORDEELD. De rechtbank te Fargo in den Amerik. staat Noord-Dakota, heeft den gouver neur van dezen staat, Langer, wegens op lichting en bedrog jegens de federale re geering veroordeeld tot I'/i jaar gevange nisstraf en 10.000 dollar boete. Langer heeft tezamen met vier partij-vrienden voor sociale doeleinden bestemde gelden achtergehouden en gebruikt voor zijn partij-orgaan „The Leader". o BRAND IN DENEMARKEN. In een ijzergieterij en machinefabriek Vordingborg i Denemarken), gelegen in een der hoofdstraten van de stad brak gistermiddag een groote brand uit, die zich spoedig uitbreidde tot de bijgebou wen. De geheele stad werd in asch en rook gehuld. De brandweer zag zich ge noodzaakt, de hulp ln te roepen van een compagnie infanterie. Na drie uur inge spannen werk slaagde men er in het vuur meester te worden. Op het laatste oogenbllk zag men nog kans twintig zuur- stofcyllnders uit een der brandende ge bouwen te halen, waardoor een ernstige ontploffing werd voorkomen. De geheele fabriek en een woonhuis werden een prooi der vlammen. In een naast het fabrieks complex gelegen school brak onder de kinderen een paniek uit, doch persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. o NOODWEER IN BULGARIJE. Over Noord-Bulgarije is een ontzettend noodweer losgeslagen, dat groote verwoes tingen heeft aangericht. Vooral Braschlanitza is zwaar geteisterd. Het plaatsje werd door wolkbreuken vol komen onder water gezet. Zes hulzen stortten ineen. Aan talrijke woonhuizen en stallen werd zware schade toegebracht. Een ongekende paniek maakte zich meester van de dorpsbevolking, die voor het grootste deel de vlucht nam. Het wa ter stond hier en daar drie meter hoog. Drie personen verdronken en zeven wer. den door den bliksem gedood. Eerst toen de pioniers van de nabije garnlzoenstad te hulp kwamen, konden de noodzakelijkste maatregelen getroffen worden en verdere overstroomingen wer den tegengegaan. De materieele schade is buitengewoon groot. Duizenden stuks vee zijn bij de overstrooming omgekomen. In het district Plewna is veel vee om gekomen. Verscheidene boerderijen zijn door den bliksem getroffen en geheel verbrand. De materieele schade is aan zienlijk. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: J. H., overtreding der verord Leiden op het rijden, f. of 1 d.; A. W. P. P., Den Haag, wielrijder zonder bel, f.3 of 2 d.; J. v. L„ Wassenaar, geen geldig rijbewijs vertoonen, f. 5 of 3 d.; A. P. v. K„ Lisse, wielrijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; M. A. vr. v. H R„ Noordwijk, idem. f. 3 of 2 d,; J. M., Amsterdam, overtreding der motor en rijwielbesch. f. 3 of 2 d.; O. F. A. C. G., Rotterdam, geen gevolg geven aan het be vel van een verkeersagent, f.8 of 4 d" Jhr. E. F. S„ Voorschoten, zonder nood zaak links van den weg autorijden, f.5 of 3 d.; E. v. d. P., Den Haag, idem, f.5 of 3 d A. v. P., Gouda, idem, f.5 of 3 d.; J. B. H. IJ., Wageningen, Idem, f. 5 of 3 d.; A. v. d .R. met een handwagen rijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; M. J. A. N., Oegst- geest, wielrijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; W. K. J. v. d. H. idem. f. 3 of 2 d.; Th. J. R„ Hillegom, wielrijden zonder bel, f.3 of 2 d.; A B. v. d. H„ idem, f. 3 of 2 d.: M. N. S., wielrijden zonder reflector, f.3 of 2 d.; Z. W. M. D, Voorburg, te Leiden te snel autorijden, f. 6 of 3 d.; Th .J. v. d. B., te Leiden op den openbaren weg kaartspelen, f. 2 of 1 d.; J. K., zwervende, te Leiden, zonder vergunning op den openbaren weg liedjes zingen, f. 2 of 1 d.; W. Th. den H., Voorburg, geen geldig rij bewijs vertoonen, f. 5 of 3 d.; C. K„ Haar lemmermeer, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood ach terlicht, 2-maal f. 4 of 2-maal 2 d.; H J. H„ Arnhem, autorijden over een gesloten verklaarden weg, f. 5 of 3 d.; P. A. v. D„ Rijnsburg, overtreding van het motor- en rijwielregl., f. 3 of 2 d.; A. den H., Rijns burg, idem, f. 3 of 2 d.: A. K„ Leidschen- dam, idem, f.3 of 2 d.; W. F. H. vr. van A. v. E„ Warmond, wielrijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; W. O., zwervende, te Noord- wijkerhout, zonder vergunning venten, f. 2 of l d.; H. N„ te Voorschoten, zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken, f. 2 of 1 d J. v. L„ Gouda, over treding der verord. Katwijk op de straat- politie, f.2 of 1 d.; A. G. M. H„ Amster dam, overtreding der rijverord. v. Noord- wijk, f. 3 of 2 d.; W. A. v. B. C., Amster dam, overtreding der alg. pol.-verord. van Voorschoten, f.2 of 1 d.; P. H„ Roelof- arendsveen, varen zonder vergunning, f 10 of 5 d.; K. V., Voorschoten, openb. dron kenschap, f.5 of 3d.; D. Th. B, Hillegom, loopen op verboden grond, f. 2 of I d.; A. K., Katwijk, idem, f. 2 of 1 d.; J. v. R., idem, idem. f.2 of 1 d.; M N. Heemstede, idem, f. 2 of 1 d C J. D„ Hillegom. idem fè2 of 1 d.; N. G„ Voorhout, overtreding der leerplichtwet, f.3 of 2 d.; L. van D., Oegstgeest, zonder noodzaak links van den weg wielrijden. f. 3 of 2 d.; L. v. d. M„ Alphen a. d. Rijn, autorijden zonder verlicht nummer met Ietter, f. 5 of 3 d.; F. H. v. Z., Delft, autorijden zonder ver licht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 2-maal f. 4 of 2-maal 2 d.; J. N. Wassenaar, wielrijden zonder licht, f.3 of 2 d.; L. Th. B„ Warmond, idem. f.3 of 2 d.; J. H. J„ Sassenheim, overtreding der leerplichtwet, f. 3 of 2 d.: I. P., wiel rijden zonder licht. f 3 of 2 d.; C. S Kat wijk. straatschenderij, f.4 of 2 d.; E. I., Rotterdam, autorijden over een gesloten verklaarden weg, f. 5 of 3 d.; G. A. M., Noordwijkerhout, wielrijden zonder bel, f.3 of 2 d.; Til J. J. Noordwijk, loopen op verboden grond, f.2 of 1 d.; W. M. W., Den Haag, overtreding van het motor- en rijwielregl,, f. 10 of 5 d.; J. R., Sliedrecht, overtreding der motor- en rijwielwet, f.5 of 3 d.; H V., zwervende, overtreding der alg. keur van Rijnland, f. 5 of 3 d.; W. v. B.. Haarlem, overtreding der kampeer- verord. van Alkemade f. 3 of 2 d.; P. P., Wassenaar, overtr. der arbeidswet, f. 3 of 2 d.; Th. P. J. M. K.. overtr. der verord. Leiden op het rijden, f. 2 of 1 d.: N. J. de G.. Den Haag, te. Warmond zonder ver gunning van B en W. kampeeren, f.3 of 2d.; P. J. K.. Vlaardingen, idem, f.3 of 2 d.; G. L„ Amsterdam, idem. f. 3 of 2 d.; B. v. D„ Delft, idem, f.3 of 2 d.f W. H. D„ idem idem, f. 3 of 2 d.; R. v. M., idem Idem f. 3 of 2 d.; G. H. R., Den Haag, Idem, f. 3 of 2 d.; A. v. d. K., idem idem, f.3 of 2 d.; J. S. T., idem, overtreding der motor- en rijwielbesch., f.3 of 2 d.; M. v. d. H., Am sterdam, overtreding van het motor- en rijwielregl., f.10 of 5 d.; J. M., overtreding van het binnenaanvaringsregl., f.3 of 2 d.; G. v. d. Z„ overtr. der verord. Leiden op de straatpol., f.3 of 2 d.; G. J. den H., overtreding der motor- en rijwielwet, f 25 of 10 d.: W. M„ Den Haag, overtreding der visscherijwét, f.5 of 3 d D. B„ openbare dronkenschap, f.5 of 3 dagen; R. R., wielrijden zonder bel, f. 3 of 2 dagen; J. D Zoeterwoude, autorijden met ondeug delijke remmen f.10 of 5 d.; C. J. B. te Leiden op den openb. weg personen na schreeuwen 1.3 of 2 d.; J. O. idem f.3 of 2d.; I. E„ overtreding der motor- en rijwielwet f. 10 of 5 d.; A. de J., Bodegra ven, autorijden met ondeugdelijke rem men f. 10 of 5 d.; A. G. Eindhoven idem f. 10 of 5 d.; J. Th. D. idem f. 10 of 5 d.: J. C. K. te Wassenaar idem f. 10 of 5 d.; J. C. D. Noordwijk idem f.10 of 5. J. I. Den Haag idem f.10 of 5 d.; J. C. K. Wassenaar, overtr. van het motor- en rij wielreglement f. 10 of 5 d.; E. P. Alphen a. d. Rijn zonder noodzaak links van den weg autorijden f. 5 of 3 d.; J. W. Velp id. f.5 of 3 d.; J. W. Soest idem, f.5 of 3 d.; C. H. Aarlanderveen, autorijden zon der spiegel f.5 of 3 d.; J. D. Rotterdam, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht f.2 x f. 4 of 2 x 2 d.; G. H wielrijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; W. H. v. d. W. Leiderdorp id. f.3 of 2 d.; G. M. Koudekerk idem f.3 of 2 d F. A. A. H. idem f. 3 of 2 d.; G. A. V. K. te Zoeterwoude f. 3 of 2 d.; A. T, de J. wielrijden zonder bel f.3 of 2 d.2 J. E F. Zoeterwoude idem f. 3 of 2 d.; J. O. Rijnsburg idem f. 3 of 2 d.; L. D. té Hoogmade idem f. 3 of 2 d.; J. U .Voor hout idem f. 3 of 2 d.; P. K. den Dolder' wielrijden zonder reflector f.3 of 2 d.; J. H. v. E. den Haag, te Leiden te snel auto rijden f. 6 of 3 d.; C. W. O. Leidschendam autorijden over een gesloten verklaarden weg f. 5 of 3 d.; P. G. v. E. Oegstgeest, wielrijden over een gesloten verklaarden weg f. 2 of 1 d.; J. H. overtr. der verord. Leiden op de straatpolitie f. 2 of 1 d.; J. H. te Leiden op den openb. weg personen; naschreeuwen f. 2 of 1 d.; F. B. IJmuiden geen geldig rijbewijs vertoonen f. 3 of 3 d.; J. H. v. V. Duivendrecht idem f.5 of 3 d.; G. C. Haarlem idem f.10 of 5 d.; J, M. S. Oegstgeest, overtr. motor- en rijwiel reglement f. 3 of 2 d.; P. A. Sassenheim idem f. 3 of 2 d.; M. L. Voorschoten idem f.3 of 2 d.; P. de K. Rijnsburg idem f.3 of 2„d.; C. A. W. Voorburg wielrijden zon der bel f.3 of 2 d.: G. A. B. Velp, wielrij den zonder reflector f. 3 of 2 d.; L. G. B. idem idem f.3 of 2 d.; J. H. Katwijk idem f.3 of 2 d.; P. v. d. B. Vlaardingen, te Katwijk als bestuurder van een rijwiel zich vasthouden aan een in beweging zijnde auto f.2 of 1 d.; W. A. Katwijk, loopen op verboden grond f.2 of 1 d.; J. W. S. Voorschoten, overtr. leerplichtwet f.3 of 2 d.; B. W. Noordwijk idem f.2 of 1 d.: H. v. R. wielrijden zonder licht f.3 of 2 d.; Th. B. G. M. Bussum, geen geldig rijbewijs vertoonen f.5 of 3 d.; J. W R. Den Haag. wielrijden over een gesloten verklaarden weg f.2 of 1 d,; J. G. Noord wijk, overtreding motor- en rijwielregl. f. 3 of 2 d.; P. J. D. Noordwijkerhout, wielrij den zonder bel f. 3 of 2 d. IETS OVER CARL LUDWIG DIEHL. Behaaglijk, degelijk en toch ook persoon lijk is de atmosfeer om Carl Ludwig Diehl, die met Kathe von Nagy in de film „Die iFreundin einer grossen Mannes" speelt. Onze blik valt al dadelijk op een reeds merkwaardige jacht- trofeeën; een reus achtige Duitsche bokser snuffelt wantrou wig aan de voeten van den pas binnen- gekomene. er klinkt kindergelach en wel dra komt er een allerliefst klein meisje voor den dag. aan de hand van een jonge, elegante vrouw. „Mag lk u mijn vrouw en mijn dochtertje voorstellen?" vraagt Carl Ludwig Diehl miet zonder trots. En dan gaan we om de door Mevrouw Diehl gezellig gedekte koffietafel zitten, pater famdlias Diehl met een tevreden lachje aan het hoofd. Deze aardige huise lijke idylle moesten al zijn vereerders en vereersters nu eens kunnen zien! Men is gewend hem te beschouwen als een een zaam voortschrijdend, heldhaftig mensch, als een strijder. Doch als men later in den schemerenden avond met Diehl wandelt en elkaar wat nader komt door het gesprek, wanneer men een blik krijgt op het leven van dezen kunstenaar, dan weet en er kent men. dat de markante trekken van dezen kop, deze vastgesloten mond, die mannelijke besliste blik niet een toeval van de natuur zijn. doch gevormd werden door het leven. Op deze wandeling in den laten lente middag ervaart men allerlei over zijn leven en werken. „Na mijn terugkeer uit den oorlog ging dk naar ReinhaTdt-Schule, debuteerde wel dra in Wiesbaden ais Karl Heinz in „Oud- Heidelberg" en werd door het groote succes voor vier jaar geëngageerd aan het Staats theater aldaar, waar ik allerlei rollen sp-elde. van Bolz in „Journalisten" af tot Fedja in ..Het levende lijk" toe.Ook later in München bij de .JCammerspiele". Het was ook in München, dat ik bij de Emelka in 1925 mijn eerste stommefllm draaide. Mijn eerste gToote filmrol kreeg ik pas in 1929 ln de stommefllm Musken" onder de regie van Rudolf Meinert". En dan vertelt Diehl van zijn toonfilm carrière. die evenals bij zoovele andere sterren eenigermate afhing van „Impon- derabilien" Het heeft lang geduurd", zegt hij. „eer men tot de ontdekking kwam, welk type lk op het witte doek het meest overtuigend kon uitbeelden en geloofwaar dig maken In „Liebeswalzer". mijn eerste toonfilm, ziet u toö nog to «sen heef ander genre dan later. Doch reeds met „Rosen- montag" begint mijn tegenwoordige „lijn", die in de groote spionnage- en sensatie films „In geheimen Dienst", „Schuss im Morgengrauwen". .jSpione am Werk", enz. werd voortgezet. Doch hij is er niet de man naar om zich tevreden te stellen met wat hij eenmaal heeft bereikt. Rusteloos werkt hij verder aan zichzelf en zijn uitbeeldingsvermogen. Hij neemt zijn taak eerlijk en ernstig op en wil ook zijn steentje bijdragen aan de ontwikkeling van de filmkunst. Kathe von Nagy en Oarl Ludwig Diehl 13 „Die Freundta etoea grossen Mannés"» FILMPJES. De atelieropnamen voor de nieuwe UFA- film der productiegroep Max Pfeiffer „Met vuur Gespeeld" (Spiel mit dem Feuer) zijn onder regie van Ralph Arthur Roberts begonnen. Het manuscript is van Dr. Roland Schacht en Hertha von Geb- hardt. Voor de hoofdrollen zijn geënga geerd Trude Marlen, Paul Hörbiger, Elga Brink, Willy Schaeffers en Aribert Wa- scher. Cameraman is Fritz Arno Wagner, geluidsmixer is Sr. Carlheinz Becker. De architectuur is van Erich Kettelhut en Max Mellin. In het kader van het volgende produc tie-programma brengt de UFA Rasmus- sens groote Groenland-film „Palo's Huwe lijksreis" uit. De expeditieleiding van deze Palladium- film had de bekende Deensche Poolvor- scher dr. Knud Rasmussen, die eveneens het manuscript schreef. Dr. Friedrich Dalsheim was regisseur. Aan de camera stonden Hans Scheib en Walter Traut. De muziek maakte Emil Reesen. De hoofdrol len van deze film spelen uitsluitend Groenlanders uit Angmagssalik. De inlei ding voor de Duitsche versie spreekt Zijne Excellentie Herluf Zahle, de Deensche ge zant te Berlijn. In de productiegroep Max Pfeiffer zijn de voorbereidingen voor de nieuwe groote PFA-film „Vorst Woronzeff" (Fürst Wo- ronzeff) in vollen gang. Als partner van Brigitte Helm verschijnt dit keer de be kende karakterspeler van het Hamburg- sche Thalia-Theater Albrecht Schoen- hals, die door de UFA voor den eersten keer voor de film geëngageerd werd. Een andere hoofdrol speelt de jonge artiste Hansl Knoteck, die, door de UFA ontdekt, reeds haar debuut deed ln de Ostermayer- film der UFA „Slot Hubertus". De regie ls van Arthur Robison. Van deze film wordt een Duitsche en Fransche versie ge maakt. o EEN AVONTUURLIJK LEVEN. Mannen, die al ongelukkig zijn, wan neer zij hun scheermes niet kunnen vin den en die het hoofd verliezen als zij ln den ochtend zelf de kachel moeten aan maken zou het zeer aan te raden zijn een klein proefje te nemeipvan het avontuur lijk leven van die mannen, die de geheele wereld hun vaderland noemen, zoo vertelt de regisseur van Dijke. Het was mijn lot te belanden in de zonderlingste uithoeken der aarde om avontuurlijke films op te nemen. Ik voel de mij behaagelijk op plaatsen, die erg ongeriefelijk zouden heeten en diep onge lukkig in de meest comfortabele hotels, maar lk veronderstel, dat het aan mij lag want lk wil steeds iets beleven. De „reiskoorts" had mij al vroeg te pakken. Reeds toen ik nog kind was reis de ik met een tooneeltroep door het ge heele Westen van Amerika, werkte in „werkkampen", sliep in primitieve houten huisjes vol splinters en ongedierte, iets werkte ik met houweel en schop in mij nen en sliep in houten schuurtjes mef Hike Ventilatieopeningen, «jas zegen en sneeuw rijkelijk binnen konden dringen. Ik voelde mij reeds een echte buiten man toen ik bij de film kwam, doch toen begonnen mijn werkelijke reizen pas. Toen ik belast werd naar Tahiti te reizen voor de opnamen van „Witte Schaduwen" en „Het lied van de Zuidzee", verwachtte ik een paradijs op aarde te vinden. Alles was dan ook in orde totdat wij probeerden en kele minuten te rusten, doch dit was niet van langen duur daar plotseling een hui verig gevoel over ons lichaam kroop. De „levende" oorzaak voor dit gevoel open baarde zich en zoo waren wij het groot ste gedeelte van onze rust bezig met in terpentijn en petroleum gedrenkte doe ken om de pooten van de meubelen te binden. De andere insecten, die van het plafond naar beneden vielen verstrikten zich in de muskietennetten. Net, toen het mij gelukte een beetje te wennen aan het comfort van Hollywood, bevond ik mij alweer op een boot naar Afrika voor de verfilming van Trader Horn. Het gerief op de boot was precies als in een hotel, maar wij hadden niet veel tijd om daarvan te genieten, daar wij weer heel gauw aan land moesten om on zen tocht voort te zetten naar de binnen landen van Afrika. De meeste nachten verbleven wij in tenten tusschen hooge boomen en boschjes om eenigszins bevei ligd te zijn tegen wilde beesten. Wij lagen werkelijk uitstekend beschut, doch het lawaai was zoo verschrikkelijk dat het maar zeer weinig hielp, dat onze geweer dragers om de tien minuten een schot losten. Toen wij op onzen tocht door de binnen landen de Murchison Falls bereikten, had den wij weer met andere moeilijkheden te kampen. Hier waren het hevige regen buien waardoor ons kamp het grootste gedeelte van den tijd onder water stond. Ik wist altijd waar ik mijn hoed kon vin den, daar ze steeds in een stroompje on der mijn bed dreef. Ik veronderstelde, dat lk nu in Afrika wel de meest primitieve levenswijze had leeren kennen, doch ik besefte dat lk er nog absoluut geen begrip van had, toen ik voor de opnamen van de film „Eskimo" een reis naar het hooge Noorden maakte. Lr de eerste week, dat wij op de grben- landvaarder waren, was geen lid van de bemanning met inbegrip van mijzelf in staat wegens de strenge koude een voet aan dek te zetten, terwijl de kok het hard te verantwoorden had den heelen dag bij den heeten oven te staan. Toen wij eindelijk het noordelijkste punt bereikten plaatsten wij onze boot hutten aan land. Alles ging goed totdat de barometer twintig graden onder nul aanwees en ln alle hutten een geschreeuw werd aangeheven om extra kachels, maar toen de barometer tusschen de veertig en de vijftig graden vorst aanwees, bemerkte ik, dat in het bovenste gedeelte van de hut een warmte van zestig of zeventig graden was en het onderste nog altijd dertig graden beneden het vriespunt aan wees. Weer terug in Hollywood dacht ik, dat mijn reizen nu wel voor een bepaalden tijd voorbij waren, doch ik werd direct weer uitgezonden naar Noord Arizona voor de opnamen van de Metro Goldwyn Mayer film „Laughing Boy" met Ramon Novarro en Lupe Velez in de hoofdrollen. Weer woonde ik in een blokhut, maar nu aan een steile rots bij de zee dicht bij Little Colorado, terwijl de hut voortdurend het gevaar liep bij hevigen wind naar beneden te storten. Behalve dat ik onge veer tien uur per dag de kans liep door de voortdurende temperatuurs-verande- ring een longontsteking op te loopen of te verstikken in het stof, voelde ik mij er zeer behaaglijk.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13