VIJFTIG JAAR GETROUWD. 75ste Jaargang WOENSDAG 27 JUNI 1934 No. 22780 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN r 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaateen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. by een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewysnununer 5 ote. Bureau Noordemdspteiri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetcbècjue- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi] Voor Leiden per 3 maanden f.3:36; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0,10 Franco per post f. 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op het besluit van den Gemeente raad dd. 18 Juni 1934, waarbij de eigena ren van de sloot, gelegen ten Noorden van de Ten Katestraat en tusschen de Gene- stetstraat en de Da Costastraat op grond van het bepaalde by artikel 12 van de ver ordening op Wegen, lanen, straten enz. en wateringen en slooten worden gelast dat slootgedeelte te dempen; Gelet op de verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en slooten en wel in het byzonder op de artikelen 12 en 20 dier verordening; Zeggen hierby den eigenaar van het perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den. sectie 0 No. 796, J. J. van Benten, wiens verblijf onbekend is. aan. aan dien last vóór den 9en Juli a.s. te voldoen, door het slootgedeelte, behoorende by dat per ceel, schoon te maken en daarna te dem pen met zand, af te dekken door een laag zwarte grond, ter dikte van phn. 0.30 M. en in de zandaanvulling te leggen een op ide rioleertog aan te sluiten draineerleiding, omsloten door een grlndbed, een en ander ten genoege van hun CoUege, zullende by nalatigheid een strafvervolging tegen hem worden uitgelokt en de slootdemping c.a. op zijne kosten van gemeentewege ge schieden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1934. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Van Geref. Minnehuls der Ned. Herv. Diac. Gisteren had de in ons Blad van Vrijdag 22 Juni aangekondigde rijtoer plaats van de oudjes uit het Minnehuis aan de Kaar senmakersstraat. Om 9 uur arriveerden de 3 autocars, waarmede de reis zou worden gemaakt. Allen verzamelden zich in de kerkzaal en door den heer J. Sierat, voorzitter van het tehuis werd de uitgaansdag met een toe- passeUjk woord ingeleid. Kwart over negen waren alle ingestapt en onder zeer prachtige weersgesteldheid werd de reis aanvaard. Gereden werd via Alphen naar Utrecht, vandaar naar de Bilt, waar in Hotel „Poll" koffie werd ge dronken. Daarna een rondritje door Zeist en omgeving zooals de Leusderheide enz, In hotel „Boschlust" werd de middag- maaltyd genuttigd, die zich na het reeds genotene best deed smaken. Na eenige rust werd weer verder gere den, om de thee en later de boterham te nuttigen in het „Jagershuls". Het was toen reeds 7 uur geworden en zoo was de tyd weer daar naar huis te gaan. Om kwart voor tien waren alle weer in Leiden aangekomen, zeer voldaan over al het genotene. Zoo behoort deze uitgaans dag weer tot het verleden voor deze oudjes, doch veel zal er onder hen nog nagepraat worden over alles wat gezien en geprofiteerd is van de schitterende natuur in de omgeving van Zeist. 40-JARIG JUBILEUM. Dc heer S. van Weesel. Vrijdag 29 Juni a.s. hoopt de heer S. van Weesel het feit te herdenken, dat hy 40 jaar verbonden zal zyn aan het be kende loodgietersbedryf en koperslagery van de firma W. H. Marks aan de Hooge- woerd No. 112. Te meer byzonder is dit jubileum, om dat de heer Van Weesel, die als jong maatje voor 40 jaar by nu wylen den heer Marks in dienst trad. zich in zijn functie zelfstandig heeft opgewerkt en thans sinds 14 jaar eigenaar van deze zaak is, welke hier ter stede zoo'n uitstekende reputatie geniet. o VROUWEN VREDEBOND. In de gisteren gehouden ledenvergade ring der afdeeling Leiden van boven- genoemden Bond werd het huishoudelijk reglement vastgesteld. Het jaarverslag werd voorgelezen door de secretaresse en ook de penningmees- teresse bracht verslag uit van de kas. Ver der werd mej. A. A. de Kier aan het be stuur toegevoegd, dat met één lid is uitgebreid. Op de vraag uit de vergadering, hoe de houding van den Bond is inzake den ver dedigingsoorlog, werd door het bestuur geantwoord, dat de Bond protesteert tegen eiken oorlog en tegen alle geweld, dus ook tegen den verdedigingsoorlog. Hierna ging men uiteen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: D. C. v. d. Meer, Hooftstraat 19, Alphen a. d. Rijn. Rund- en Varkensslagerij. Eige naar: D. G, v. d. Meer, Alphen a. d. Ryn. Inrichting voor Röntgenonderzoek, Ju- llanastraat 10, Alphen a. d. Ryn, Vennoo- ten: L. W. Htldernisse, Alphen ad. Ryn; J. F. Allart, Alphen a. d, Ryn en P, Laros, Alphen a. d. Ryn. EEN KRANIGE REDDER! Gistermiddag geraakte het 6-jarig zoontje van schipper J, N., schip „Colonna", lig gende in den Zylsingel van de loopplank te water. De 10-j. Wim Helversteyn uit de Ruyterstraat 10, die dit zag, spoedde zich op de loopplank en wist het reeds zinkende kind te redden. ECHTPAAR NIEUWENBURG. Morgen herdenken onze stadgenooten Willem Frederik Nieuwenburg en mej. Maria Kettenis, wonende Krauwelsteeg 11a, den dag, waarop zy voor 50 jaar by den Burgeriyken Stand aangifte gingen doen van hun voorgenomen huwelyk, dat op 9 Juli d.a.v. werd voltrokken. De thans 77-jarige bruidegom was gedurende een groot deel van zijn leven als banketbak ker werkzaam by de firma Biesiot en voorzag daarna in de behoeften van het dageiyksch levensonderhoud door den ver koop van turf en olie, welke hy met een karretje langs de straat uitventte. Menig een zal hem in die kwaliteit uit het bo venstaande plaatje herkennen. Sedert een tiental jaren heeft hy dit werk om rede nen van gezondheid moeten staken. Uit hun huwelijk werden 9 kinderen geboren; voorts zyn er 19 klein- en 6 achterklein kinderen. Moge hun levensavond in min dere mate door ziekte verduisterd worden dan in de laatste jaren het geval is ge weest. LANDDAG DER A R. PARTIJ. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Op „Oud-Poelgeest". Al werkte het weer ook niet byzonder mede, toch waren reeds eenige honderden personen aanwezig, toen hedenmorgen om half elf, ds. E. H, Broekstra uit Rynsburg den grooten landdag der A. R. Party bin nen den Kamerkieskring Leiden, welke vandaag in „Oud-Poelgeest" gehouden wordt, opende met het laten zingen van Psalm 75 vrs 1, 4 en 5 en vervolgens voor ging in gebed. Tevoren had „Crescendo" uit Sassen- heim den rijd gekort met het spelen van eenige pittige marschen. Ds. Broekstra, die als vice-voorzitter den voorzitter, den heer Nieuwenhuizen verving, sprak een kort welkomstwoord, waarin hy dank bracht aan freule Wil link voor het welwillend afstaan van haar landgoed: aan de regelingscommissie, in zonderheid dr. van Es, en aan den spre ker van hedenmorgen, den heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Spr. zeide, dat deze bij eenkomst belegd is om bij vernieuwing te wijzen op de noodzakelijkheid om paraat te blijven. Wij mogen geen gehoor geven aan den algemeenen geest van verflau wing en vervlakking, maar moeten bereid zijn om met vurige overtuiging den strijd des geloofs te strijden. Spr. gaf daarna het woord aan den heer J. Schouten, die sprak over: Ons beginsel en de nationale eenheid wy beleven, aldus spr. momenteel een tydperk van nationale herleving, zooals zelfs in de rijen der sociaal-democraten merkbaar is. Dit laatste wil allerminst zeggen, dat de S.D.A.P. haar revolutinair karakter heeft prijsgegeven. Haar begin sel van den klassenstrijd sluit saamhoo- righeid ten eenenmale uit. Toch zijn veler daden niet in overeenstemming met dat streven naar nationaal herstel. Onder de leuze „meer eenheid" komen er steeds nieuwe organisaties en organen by. Som migen trachten hun doel te bereiken met geestelyke dwangmiddelen; andere meer idealistische propagandisten geven den voorkeur aan een actie van vrywilligers. De verbrokkelyking van ons volk heeft aan ons nationale en principieel-geestelijk leven vaak grooten afbreuk gedaan; het particularisme is altyd een sterk-ontwik- kelde karaktertrek van het Nederlandsche volk geweest. Juist om die reden doet een streven naar inniger beleving van de waarde onzer nationale goederen en naar versterking van de saamhoorigheidsidee weldadig aan. De A.-R. heeft krachtens zyn beginsel en zyn historische roeping de plicht dit streven van ganscher harte en met kracht te steunen. Spr, ging vervolgens nader in op de ge varen verbonden aan een streven naar eenheid, dat is gebaseerd op dwang en macht (dictatuur). Dr. Colyn heeft on langs karakteristiek gezegd, dat door een dergelijk streven ons nationale leven ge maakt wordt tot een kerkhof. Niet op dwang, maar op geestelyke vryheid in gehoorzaamheid aan het door God geves tigde wettig gezag is ons volksleven ge grondvest. Een tweede middel om tot de „nationale eenheid" te komen is volgens de propagandisten de weg van de vrye propaganda, waarby alle principieele ver schillen worden genivelleerd. Het chris tendom boven geloofsverdeeldheid moge in het werkeiyke leven bijdragen tot een soort eenheidsbesef, van het christendom zelf blyft niets meer over. Dat ware de overwinning van het humanisme op de souvereiniteit Gods. Aan geen van beide middelen mag een anti-revolutionair zyn medewerking ver- leenen. Het huidige parlementaire stelsel biedt de beste waarborgen voor handha ving der na moeilijken strijd verworven waardevolle geestelyke goederen. Artikel I van ons partybeginsel zy en blijve het richtsnoer van ons doen en denken. Staande op den bodem van de Schrift en de historie, beiyden wy een staatkunde, welke het meest in overeen stemming is met het karakter van het grootste deel van het Nederlandsche volk. De moeilyke tijdsomstandigheden mo gen ons daarvan niet doen afwyken. In de gehoorzame onderwerping aan God hebben wy een beproefd wapen tegen de dwaalbegrippen van onzen tyd en moeten wy het fundament zoeken voor de een heid van ons volksleven. Spr. eindigde met een opwekking om trouw te blyven aan het A.-R. beginsel. De ochtendbyeenkomst werd besloten met een dankwoord van ds. Broekstra en gemeenschappelijk gezang van het Lu- therlied „Een vaste burcht is onze God." In de middagvergadering is achtereen volgens nog het woord gevoerd door prof. J, W. Geels uit Apeldoorn, mr. G. A. Die penhorst uit Zeist, en ds. J. Fokkema uit Amstelveen. ESPERANTO-EXAMEN A. Voor het op 9 Juni j.l. te Amsterdam gehouden examen voor het Esperanto- examen A slaagden mevr. A. Kokail—Kooy- man, te Oegstgeest, mej. N. Raaphorst te Zoeterwoude, mej. J. F. L. Schnabel alhier en de heeren J. J. C Snel alhier en E. J. van Zurk, te Katwyk aan Zee. Laatstge noemde volgde den schriftelyken cursus Nymegen, terwijl de overigen deelnamen aan de cursussen van Andreo Cseh en Julio Baghy, DE TWEEDE KAMER TEGEN INVOERING VAN HET COMPROMIS. In de Tweede Kamer werd heden het spellingvraagstuk behandeld. Aan de orde waren de stemmingen over de moties betreffende het spellingvraag stuk. De motie-Tilanus, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat niet behoort te worden overgegaan tot toelating van de schrijfwyze van de Nederlandsche taal vol gens het compromis-voorstel, werd aange nomen met 48 tegen 43 stemmen. Tegen stemden de soc. dem (behalve Schaper); vryz. dem.; communisten; de a.r. Wielinga en een gedeelte der katholieken. De motie-K. ter Laan, waarin de wen- schelykheid wordt uitgesproken, dat de speling van het compromis op 1 Septem ber a.s. by het onderwys algemeen wordt ingevoerd, werd verworpen by zitten en opstaan. De motie-Moller, waarin de Regeering wordt verzocht strengere eischen te stellen voor de kennis van het Nederlandsch op alle scholen en by alle examens, werd aangenomen by zitten en opstaan. GENOOTSCHAP M. S. G. De eindexamens. Geslaagd voor het eindexamen der 5de klasse de heeren J. Anokkee; J. A. Backer, Oegstgeest; J. v. Berkum, Alphen a. d. Rijn A. P. Blok; W. M. C. Boelhouwer, Den Haag; G. Boot; L. Boot, Alphen a. d. Ryn; G. Th. Breuring; A. A. Dixo, Bergen op Zoom; J. Eikerbout; M. C. Engelen, Roozendaal; J. Fakkel; G. G. J. Fleur; H. H. Goddyn; C. A. Hollebrandse; I. D. Kuipers, Wasse naar; H. Lamme; C. Lanooy, Epe; W. V. d. Lelie; M. F. Lensvelt, Den Haag; J. J. van Millingen, Den Haag! J. Mol; H. R. A. Na- ter; L. M. van Poeteren; A. Roest; J. A. M. Spanjaard, Den Haag; H. J. G. Stleglis, Amsterdam; B. H. Teske; T. Titzing; C. Wille, Hazerswoude; J. A. Assié; J. Beugels- dyk, Warmond; J. H. Borger, Oegstgeest; J. P. C. v. d. Drift; L. P. Horikx; H. D. Mast; Th. A. J. Matze, Sassenheim; A. Ot- gaar; J. N. Ouwehand, Katwyk aan Zee; B. v. d. Wal, Sassenheim; G. v. Wouden berg; J. P. Zwanenburg. Geslaagd voor het eindexamen bouw kunde de heeren: J. v. d. Heyden, A. Reyn- goud, H. Mol, Th. J. Stol, A. H. Wlrtz, J. P. v. d. Zeeuw. Geslaagd voor het eindexamen beschrij vende meetkunde en perspectief de heeren J. Dubbeldam, te Katwyk aan Zee en J. v. d. Heyden, A. Reyngoud, Th. J. Stol, A. H. Wirtz en J. P. v. d. Zeeuw. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. o GEM. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken, de dames: E. S. Bochove, Woubrugge, E. H. J. Huibregtse, Wasse naar, J. Koster, S. Peper, S. A. de la Rie, F. A. Schotema en C. J. Wagemans, allen alhier. Afgewezen geen. Hiermede rijn de examens afgeloopen. Onze stadgenoot, de heer J. A. R. Kwik, is aan de Nederlandsche Handels- Hoogeschool te Rotterdam geslaagd voor het candidaatsexamen in de Handels- en Economische Wetenschappen. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor mijn-ingenieur de heer H. Harthens. alhier. Geslaagd voor het examen Boekhou den, Handelsrekenen en Handelsrecht, af genomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, te Amsterdam, mej. K. Schepers, leerling van den heer J. A. Chrlstiaanse, alhier. Met verwyzingen naar de bekend makingen, gedaan door den Commissaris van Politie alhier in het Algemeen Politie blad, waaruit biykt, dait Alexander Joseph Ranzenhofer, geb. te Weenen, 14 Maart 1881, thans wonende aldaar, relatie zocht met Nederlandsche firma's, aan welke firma's hy offerten vroeg voor groote leve ringen aan verschillende staten en leve ranties in het vooruitzicht stelde, waarby het hem gelukte herhaaldeiyk bedragen van ongeveer f. 150.van reflectanten los te krygen, z.g. als vergoeding van reiskos ten, terwyi van de leveringen dan niets terecht kwam, brengt de Commissaris van Politie, afdeeling B, te 's-Gravenhage ter algemeene kennis, dat Ranzenhofer thans weer tracht, vrywel onder dezelfde voor wendsels, relaties met Nederlandsche firma's te verkrygen. De mitrailleuropleiding van het 4e regiment Infanterie zal van 30 Juli tot en met 4 Augustus schietoefeningen houden ih de legerplaats bij Harskamp. BINNENLAND. Verbindende kracht van ondernemers- overeenkomsten; een wetsontwerp inge diend. (3e Blad). Vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland. (Binnenland, 3e Blad en le Blad). Algemeene vergadering der Alg. Kunst zijde Unie te Amsterdam (2e Blad). BUITENLAND. Barthou's bezoek aan den Balkan beëindigd. (Buitenl. en Tel., le Blad), Het clearing-ontwerp in het Engelsche Lagerhuis afgehandeld. (Buitenl., le BI.), De S.A. krijgt gedurende de maand Juli vacantie. (Buitenl., le Blad). Weer een aanslag gepleegd op GandhL (Tel., le Blad). Een scheepsongeval in de Fransche havenstad Lorient. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel., le Blad). Een typhoon boven Noord-Japan. Groote schade en vele slachtoffers. (Tel., le B1.L Bewapening van Engeland en Roemenië (Tel., le Blad). De Duitsche tooneelspeier Max Pallen- berg bij een vliegongeval gedood. (Kunst, 2e Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Barthou op thuisreis. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Barthou is gisteravond om 10 uur van uit Belgrado vertrokken. De mi nister-president. verscheidene leden der regeering. alsmede talryke senatoren, af gevaardigden en leden van het diploma tieke corps deden hem uitgeleide. De Skoepstjina en de Senaat had gis termorgen tusschen 11 en 12 uur een ge- meenschappelyke feesteUjke ritting ge houden ter eere van den Franschen Mi nister. Minister-President OesoenowitsJ legde in een toespraak wederom den na druk op het onvoorwaardeiyke streven door Zuid-Slavië. De tegenwoordige standi van zaken in Europa Is te duur gekocht, dan dat men hem zou mogen wyzlgen. Barthou stelde in een redevoering de sa menwerking in het licht tusschen Frank rijk en Zuid-Slavië en herinnerde aan de verdiensten van Parys by de oprichting van den Zuid-Slavischen staat. Evenals de vorige spreker gewaagde ook Barthou van de vriendschap, die Franschen en Zuid- slaven verbindt. Barthou eindigde zyn rede met hulde te brengen aan Koning Alexander. Een 200-tal Hongaarsche nationaal- social'istische studenten heeft Maandag avond te Boedapest een demonstratie op touw gezet tegen den Franschen minister. De politie moest er aan te pas komen om hen te beletten tot het Fransche gezant schap door te dringen. Drie studenten zijn gewond, waarna de orde hersteld werd. FRANKRIJK. De Kamer spoedig op reces gearresteerd. Spion Doumergue. de minister-president, heeft gisteren in de Kamer meegedeeld, dat het parlement binnenkort op reces zou gaan. De regeering wil echter eerst het wets ontwerp betreffende de fiscale hervorming doen aannemen en om de afhandeling van het ontwerp te bespoedigen, zal de regee ring een wetsvoorstel van den afgevaar digde Candace ondersteunen. Candace heeft een Initiatief hernomen, waartoe hij reeds in '26 was overgegaan om de maat regelen tot financieel herstel van het ka- binet-Poincaré te ondersteunen, en heeft een ontwerp van wet ingediend, waarvan de strekking is, dat zoodra een ontwerp in openbare behandeling is, het indienen van een amendement in de vergadering verboden is. Het voorstel-Candace Is, nadat de re geering de vertrouwenskwestie had ge steld, met 417181 stemmen aangenomen. Men denkt, dat het reces 3 of 4 Juli zal kunnen ingaan. De veiligheidspolitie te Sarreguemines, in den Elzas, heeft een Duitschen spion gearresteerd, die filmopnamen had ge maakt van d§ versterkte zone.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1