Dr. 1. POS Tandarts HET TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Onder- en Bovengebit t. 40.- DE VERGIFTIGING DER MAAG LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 23 Juni 1934 IIHIilIillllllllllllllllllllllllllllllllHIIIHIIII Losse nummers van ons Blad illlllllillllllllllliillllllUllllllllllllllllllllli D Buitenl. Weekoverzicht GEMENGD NIEUWS. Breestr. 65 Leiden Telf. 3532 FAILLISSEMENTEN. Over de toename der bevolking deelt de heer Kiers het volgende mede. Het aantal Inwoners bedroeg ln 1514 on geveer 15.000 en steeg tot 70.000 ln 1700, doch niet regelmatig. Behalve door ge boorte-overschotten nam de bevolking toe door een vestiging van buiten, welke ten zeerste samenhing met den bloei en de toe standen in de lakennijverheid. Deze be reikte haar grootste bloeiperiode ln het tijdvak 1630—1672 (rampjaar), na verschil lende vervalperloden te hebben doorge maakt, zooals het tijdvak na de regeering van Karei den Stoute en enkele andere oorlogsperioden, waaraan die altijd zoo rijk was. Een groote stoot tot deze bloei heeft gegeven de vestiging van een groot aantal VÏaamsche lakenwevers met hunne gezinnen na het beleg van Antwerpen in 1580 en de val in 1585. Na den oorlog van 1672—1678, eindigende met den vrede van Nijmegen, hebben we nog een tweede bloei periode gehad ln een tiental jaren na dien vrede, maar daarna is 't steeds beneden waarts gegaan, zooals de 18e eeuw meer te zien gaf. In deze laatste bloeiperiode valt nog de nieuwe Instrooming van Fransch- Waalsche inwoners ook lakenwevers na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685. Maar deze Intocht heeft niet de beteekenls gehad van die, welke een eeuw te voren aan de Leidsche nijverheid zulk een stoot had gegeven. Aan de concurren tie van andere landen door verschillende oorzaken heeft de Leidsche industrie het hoofd niet kunnen bieden. Die groote vestiging van bulten werd weer ten deele te niet gedaan door rampen als het beleg in 1574 en zware pest epidemieën. Had Leiden vóór het beleg 15.000 inwo ners. na het beleg was dit verminderd tot 10.000. De strijd tegen den vijand en den hongersnood kostte de stad 6000 Inwoners. Ten gevolge van pestepidemieën stierven van Augustus 1624October 1625 9897 personen, van 23 Januarieind December 1635: 14582 personen, terwijl een „onbe kende langdurige ziekte" in het najaar in 1660 ongeveer 4000 personen opelschte. Niettegenstaande dit bedroeg de bevolking in 1622 44.745 VÏaamsche intocht en in 1640 50.000 en daarna stijgende tot het maximum in 1700 van 70.000 inwoners. Maar de pest noch andere verwante epi demieën van vernielenden aard hebben se dert het midden van de 17e eeuw Leiden in die mate geteisterd; andere oorzaken dan deze van tijdelijken aard waren het, die haren invloed duurzaam hebben doen ge voelen. Immers de bevolking daalde van pl.m. 70.000 tot pl.m. 30.000 Inwoners om streeks 1800. Mogelijk zou blijken Indien de gegevens aanwezig waren dat er ver band bestond tusschen de scherpe daling van het bevolkingscijfer in de 18e eeuw en het gering aantal kinderen, dat blijkens de telling van 1793 in deze stad aanwezig was. Terwijl in 1581 het aantal kinderen 2.2 per volwassen persoon is (ln 1899: 2.6) bedraagt dit percentage in 1793 slechts 0.9, wat door Lefrancq van Berkhey toege schreven wordt aan zware kindersterfte tengevolge van drankmisbruik der ouders en slechte voeding bij de fabrieksbevol king. Het behoeft zeker geen betoog, dat in die tijden de overheid hier ter stede tot aan de 19e eeuw toe met het bouwvraagstuk is bezig geweest, rij het uit verschillend, bij vergelijking van sommige perioden zelfs uit geheel elkaar tegenovergesteld motief. In een tijd, dat het getal inwoners hand over hand toeneemt, is de overhaid voort durend doende om te zorgen, dat al de ruimte, die voor bewoning, onder hoe slechte voorwaarden dan ook, te gebruiken is, ook werkelijk daarvoor wordt benut. Verschillende keuren (verordeningen) over het bouwen waren er het gevolg van. Daardoor ontstonden die talrijke poorten en hoven, die nog altijd aan de volksbuur ten in deze stad een bijzonder karakter geven, zij het dan dat de 20e eeuw onder de allerergste wat opruiming heeft ge houden. Maar dan gaat men in de tweede helft van de 17e eeuw oog krijgen voor de groote nadeelen van deze al te dichte bebou wing, vooral nadat de stad een paar maal door een zware pest-epidemie is geteisterd. Een keur van 1656 verbiedt oa. om op een erf één of meer nieuwe woonhuizen ter verhuring te bouwen zonder consent, dat evenals onze tegenwoordige bouwver gunning slechts onder overlegging van een situatiekaart kon worden aange vraagd. De considerans van de keur geeft op eigenaardige wijze rekenschap van haar ontstaan. „Dewijle" heet het daar „men bij ervarentheyt bevint dat van tijdt tot tijdt op verscheyden plaetsen binnen dese Stadt de Erven van veele Huysen met kleyne afzonderlycke Woonhuysgens soo- danigh bebouwt en dickwils in het bou wen vande selve soo weynich plaetse en soo naeuwe toeganghen gelaten zijn dat de bewoonders van eenlge vande selve, in de voornoemde huysen zittende, nauwlycx de lucht konnen sien, emmers seer be dompt zijn wconende, streckende alle tselve tot merckelijcke ontcieringhe deser Stede en oock dickmael geene kleyne occa sie ende oorsaecke gevende tot de onge- sontheyt van de Inwoonders vande selve". Daarna krijgen we in de 18e eeuw, zoo als reeds gezegd, achteruitgang van de in dustrie, hoog sterftecijfer, vooral onder kinderen, en als gevolg van beide achter uitgang van de bevolking. Er komen tal rijke huisjes leeg te staan en begrijpelijk is de neiging van de eigenaren om ze maar af te breken, teneinde althans den druk van de verponding tegen te gaan. Maar nu komt de magistraat daar tegenop, om dat zoodoende de druk op de overige eige naren te zwaarder zou worden. Een keur van 1769 verbiedt den afbraak onder dit voorwendsel, welk verbod bij een wet van 1814 is overgenomen en eerst in 1824 is opgeheven. Dit zijn de zeer wisselende omstandig heden waaronder de oude stad is gegroeid, en waarvan we straks op de eerste tocht iets zullen zien. Dan komt in de 19e eeuw wederom een toename der bevolking, die op 31 December J.1, tot 72414 inwoners is gestegen, ongeveer in een zelfde tempo, maar die bovendien door een tweetal an nexaties 1896 en 1920 is bïnvloed. Het spreekt vanzelf, dat hetgeen vóór hét in werking treden der woningwet 1901 over die bevolkingstoename op het gebied der volkshuisvesting is geschied, den toets der kritiek niet kan weerstaan. Het is hier geweest als ln andere steden ln de 19e eeuw gedurende den stilstand in de over heidsbemoeiing en waarvan mr. v. d. Pot zegt: „En aangezien ln dezen tijd. waar in het particulier initiatief hoogtij viert, de bouwkunst een periode van diep ver val doormaakt, ontstaan overal om de oude kernen heen de sma elooze en naar geestige wijken, waarvan o.l Amster- RECLAME Door het verminderen van de voedings waarde van het voedsel kunnen aandoe ningen der spijsvertering ontstaan die hevig lijden veroorzaken, en zelfs zenuw aandoeningen van de organen kunnen er door te weeg worden gebracht. Om het voedsel goed te kunnen verteren gebruikt men een half theelepeltje Qeblsmureerd Magnesium in een beetje water, na de maaltijden of wanneer men pijn gevoelt. De meeste maagaandoeningen, zooals zure oprispingen, drukking in de maagstreek, ophooping van gassen in de darmen en maag, en belemmerde spijsvertering, vin den hun oorzaak in een overmaat van acidlteit. Door de alkalische samenstelling van Gebismureerd Magnesium maakt dit deze overmaat onschadelijk, verhindert de vergiftiging der maag, en verzekert vol maakte opname van het voedsel, waar van normale spijsvertering en goede ge zondheid afhankelijk zijn. Verkrijgbaar in alle Apotheken k f. 1.of f. 1.75 per flesch van economische grootte. 3336 damsche „Pijp" een sprekend voorbeeld is of erger nog de rijen krotwoningen, zooals die, waarvoor in de lanen buiten de Leidsche singels de theekoepels uit Hilde- brand's tijd moesten plaats maken". Op onze tocht van hedenmiddag door stads gedeelten, tot stand gekomen onder de vigueur der woningwet, zullen wij van dezen bouw zoo hier en daar wel iets ont dekken. Ter toelichting van de morgenwande ling door de oude stad van vóór 1800, de uitbreidingen van 1294 en 1355, zij het vol gende opgemerkt. Hoewel de binnenstad sedert de vorige eeuw uit een oogpunt van bewoning zeer veel is verbeterd, is deze nog lang niet zoover, dat de bebouwing aan de minimum-elschen der bouwveror dening voldoet. Van de slechte woningen aan straten, in poorten en sloppen, rijn reeds vele verdwenen. Behalve dat vele door ouderdomsgebreken te gronde zijn gegaan, heeft zich de toenemende city vorming alsmede de groot-industrie (die men in Leiden vanzelfsprekend in de bin nenstad aantreft) en ook de Lichtfabrie ken van een groot aantal andere meester gemaakt, terwijl onbewoonbaar zijn ver klaard sedert 1901 in totaal 554 woningen. Het aantal poorten en sloppen bedraagt thans 34 met 203 woningen en 675 bewo ners. Spr. gaat dan de verschillende sanee- ringsplannen na, die evenwel tal van moei lijkheden opleveren, hetzij uit historischen groei, hetzij uit financieel oogpunt. Leiden is relatief rijk aan hofjes: het aantal woningen daarin bedraagt 479. Het aantal woningen op 1 Maart 1926 (woningtelling) bedroeg 15892. Tot 1 Mei 1934 is de woningvoorraad vermeerderd met 2196 woningen, waarvan 735 door wo- ningwetbouw. In uitvoering zijn thans nog 80 vereenigings- en 55 gemeentewoningen; in voorbereiding zijn thans nog plannen voor 267 woningen. Sedert 1850 heeft Leiden slechts een en kele maal meer vestiging dan vertrek ge had en dan alleen maar onder bijzondere omstandigheden, zooals annexatie, in tocht Duitsche dienstboden, enz. Er was bijna voortdurend een vertreksaldode laatste jaren gemiddeld 300. De absolute sterfte is van plm. 900 in 1890 gedaald tot plm. 600 ln de laatste jaren. Het ab soluut aantal geborenen is van plm. 1300 in de vijftiger jaren langzaam gestegen tot plm. 1700 omstreeks 1900, maar is daarna dalende tot op heden, zij het met een kleine opleving ln den hoogconjunc- tuurtijd van 1920 en 1921. We zijn thans weer op het peil van 1850, bij een twee maal zoo sterke bevolking. Dat de crisis haar invloed doet gelden spreekt vanzelf; het aantal geboorten bedroeg van 1930 1933: 1409. 1404, 1313 en 1245. In het af- geloopen jaar bedroeg het geboorteover schot slechts 663, tegenover een vertrek saldo van 308. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat nog eerder dan de totaal-be volking van Nederland de bevolking van Leiden tot stilstand zal zijn gekomen en de kans op de 80000e inwoner hangt dus aan een zijden draadje. Na afloop dezer voordrachten werd ge zamenlijk een wandeling gemaakt door de oude stadswijken, waarbij tal van poorten en hofjes werden bezichtigd. Na de ge meenschappelijke lunch in „Den Burcht" werd een autotocht gemaakt door de mo derne stadswijken, aangeboden door het gemeentebestuur, welke eindigde in den Leidsche Hout, waar, eveneens door het gemeentebestuur, een thee werd aange boden. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGER VORST. Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel. Haven 2/4 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij Kiosk Prinsessekade. SPANNING IN EN BUITEN DUITSCHLAND. Ontvangen als een vorst is Hitler in Italië bij zijn bespreking met den Duce maar niettemin mag de vraag worden gesteld, of hij wel zoo voldaan huiswaarts zal zijn gegaan! Weliswaar schijnt ook daar in het lieflijk Stra te zijn gebleken, dat Italië Inzake Duitschland's bewape ning grootendeels het Duitsche standpunt kan deelen, doch daarmede is dan ook alles gezegd; voor de rest, moet duidelijk zijn aan den dag getreden, dat de belan gen van belde landen toch niet zoo paral lel liepen, als de Fuehrer het zoo graag had gezien. Uit betrouwbare bron komen zelfs berichten, dat Hitier aan het einde van den tweeden dag het liefst maar direct huiswaarts was getogen.... In de eerste plaats heeft de Duce den Duit- schen collega-dictator bijzonder duidelijk gemaakt, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk vast staat, m.a.w., dat de z.g. „Anschluss"-idee behoorde tot de fata morgana en gerust kon worden opgebor gen! Het groote lievelingsdenkbeeld der nationaal-socialisten werd daarmede wree- delljk vermoordHitier schijnt zich daarin te hebben geschikt, al loopen de Duitsche en Italiaansche lezingen daar omtrent eenigszins uit elkaar. Voor Duitschland moest deze bittere pil echter wel worden gecamoufleerd! Typisch is evenwel, dat juist vlak daar op in Oostenrijk de reeks aanslagen op spoorwegen etc. aanslagen, die het ken merk dragen van geen personen te willen treffen in verhoogde mate is hervat. Een laatste stuiptrekking om het echec te camoufleeren dan wel een bewijs, dat de Fuehrer minder machtig is, dan velen veronderstellen? Dat zal spoedig blijken! In ieder geval beteekent dit afzweren van den „Anschluss" voor Duitschland een hard gelag; te meer, waar geen com pensatie van beteekenis daartegenover staat. En hoewel dit niet met zooveel woor den is gezegd, toch heeft Mussolini zijn collega blijkbaar niet de harde waarheid onthouden, dat het wegloopen uit Genève een blunder is geweest, die zoo spoedig mogelijk ongedaan zal moeten worden gemaakt! Daarbij schijnt alle steun toe gezegd, die mogelijk is. Typeerend voor de verhoudingen inzake Duitschland's terugtrekken uit Vol kenbond en Ontwapeningsconferentie is trouwens, dat de Engelsche premier Mac Donald, die eerstdaags drie maanden met vacantie zal gaan tot herstel van gezond heid, thans op niet te miskennen wijze tegen Duitschland partij heeft gekozen, na zich totdusver voor besliste uitspraken te hebben gevrijwaard. In een boodschap aan het nationale vredescongres te Birmingham zegt Mac Donald dat Duitschland te laken zou zijn wanneer er opnieuw uitstel komt in het sluiten van een ontwapeningsconvenie. De verantwoordelijkheid voor elk uitstel moet berusten op de schouders van Duitschland, welks vertrek van de conferentie verleden jaar ongerechtvaardigd was; daar men steeds de deur voor terugkeer geopend heeft gehouden, kan Dqitschland de schuld niet op anderen afwentelen. Inmiddels is de Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou druk doende om het Fransche succes te accentueeren. Daartoe brengt hij momenteel een bezoek aan Boekarest, waar hij tot eere-burger van Roemenië werd benoemd en gaat hij morgen naar Belgrado! Frankrijk consoli deert zijn bondgenootschappen! Begin volgende maand volgt dan zijn reis naar Londen, om de schijnbaar wat verkoelde verhoudingen met Engeland op te fris- schen, hetgeen niet te veel moeite zal kosten. Zelfs Mussolini zou er een balletje van hebben opgeworpen, dat hij Barthou gaarne zou willen ontmoeten, doch de Fransche leider der buitenlandsche poli tiek zou dit hoffelijk hebben afgeslagen onder motief, dat zoo'n bezoek z. i. slechts in aanmerking zou kunnen komen om af gedane kwesties te bezegelen en zoo ver is het tusschen Frankrijk en Italië nog niet. Daaruit zou wel op bijzondere wijze Frankrijk's momenteel onaantastbaar standpunt blijken! Nauwelijks was de Fuehrer thuis, of Von Ribbentrop, de Duitsche leider inzake de Ontwapeningsaangelegenheden, doem de onverwachts te Parijs op, waar hij ontmoetingen had met Barthou en Dou- mergue. Is Duitschland's terugkeer naar Genève dus direct in de maak? Zoo vreemd zou het zeker niet zijn In Duitschland neemt de spanning even zeer geweldig toe, hoewel het uiterst moeilijk blijft precies de verhoudingen te peilen. Een bijkans opschudding te weeg brengende rede hield de vice-kanselier Von Papen te Marburg, waar hij, goed be schouwd een lans brak voor de critikas- ters. waartegen de Narileiders zich Juist zoo fel keeren! Von Papen zeide daar zeer rake dingen betreffende de toenemende overmacht en overmoed der jeugd, over de kerkelijke verhoudingen, veroordeelde zelfs scherp het één-partij-systeem! Is het wonder, dat zijn rede voor de pers werd verboden en ook niet per gramofoonplaat voor de radio mocht worden afgedraaid, gelijk was aangekondigd? Het schijnt Goebbels te zijn geweest, die op eigen houtje dit belangrijke verbod-besluit heeft genomen en tenslotte daarin door Hitler in het gelijk is gesteld om „tacti sche redenen", hoewel de Fuehrer moest erkennen, dat er veel waars schuilde in de bezwaren van zijn vice-kanselier. Von Papen blijft echter in functie en dit feit op zichzelf spreekt boekdeelen voor zooveel steun aan zijn ingenomen standpunt, dat men het niet aandurft hem over boord te werpen. Het heet trou wens, dat niemand minder dan Von Hin denburg tevoren zijn rede heeft gesanc tioneerd en Von Papen daarmede geluk heeft gewenscht Beteekent het aan den anderen kant, dat aan het bewind der Naris een spoedig einde zal zijn beschoren en dat Von Papen, die verandering ln de politieke atmosfeer schijnt te ruiken, dit heeft willen aan kondigen? Ook dit lijkt ons in eerste instantie weer overdreven, waar na een kleine „krach" de verzoening is gevolgd! Doch een waarschuwing ten aanzien van de langzame ondermijning van het vol maakte Nazigezag is von Papen's rede beslist wel! Opnieuw wordt opgeworpen de vraag, wij mogen voor Duitschland wel zeggen de alles beslissende vraag, „achter welke beweging staat de Duitsche rijks- weer?" Het is een open boek! Misschien geeft de volgende bladzijde antwoord, doch wie zal deze omslaan? RECLAME. 8312 ^.Lleeïz/: ^enjenual vécrl\ier? Doe nu eincfely k een? waf ik zeg en rook voortaan ft fly-Tifty'Sigaretten, want jfiHy-nftyi? fluweel Qrdekeel'1' EEN HACHELIJK AVONTUUR. Kantoorbediende 2</> uur opgesloten in een kluis. Twee kantoorbedienden, zekere De J. en S., beiden omstreeks 18 jaar oud, in dienst van den commissiehandel Meppel, op de vierde étage van het Witte Huis te Rot terdam, waren gisternamiddag bezig met het opbergen van archiefstukken. Zij zijn daarbij aan het stoeien geraakt, en De J., die door S. achterna gezeten werd, vluchtte in de kluis, en wierp de deur achter zich dicht. Terwijl S. probeerde het slot open te krijgen, hield De J. de spanjoletslulting aan den binnenkant tegen, en hierdoor schijnt er in de sluiting iets onklaar te zijn geraakt, want de kluis deur wilde niet meer open. Lips werd ge waarschuwd. maar ook het Lips-personeel slaagde er niet in, het slot open te krijgen. Besloten werd toen om een gat te bran den in de achterzijde van de kluis met behulp van een snlj-apparaat Er werden wat steenen weggebroken uit den achter gelegen muur, en met het snij-apparaat werd. een gat gebrand in de stalen plaat. Door de snijvlam vatte echter een houten stelling met archiefstukken vlam, waar door De J. het danig benauwd begon te krijgen. Daar bovendien zich flink wat rook ontwikkelde, werd de brandweer ge alarmeerd, welke een gummislang door de gemaakte opening legde, en aldus het brandje bluschte. Thans werd een zuur stofapparaat in werking gebracht, ten einde den ingeslotene weer wat lucht te bezorgen, waaraan deze inderdaad wel be hoefte had ln deze kleine ruimte. Werk lieden van Lips zijn er tenslotte in ge slaagd, om het slot open te hakken, zoo dat na ongeveer 2Vi uur de jongeman be vrijd kon worden. Hij was geheel versuft, en moest, nadat hem nog wat zuurstof was toegediend, naar het ziekenhuis over gebracht worden, vanwaar hij later op den avond weer tamelijk opgeknapt, naar huis is gegaan. Inderdaad een hachelijk avontuur! BRAND. Gisteravond ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van den 'neer Veenhuis te Steenderen (Geld.). Aangewakkerd door den feilen wind sloeg het vuur over naar den schuur van de naastbijgelegen boerderij van den landbouwer Huishof, terwijl voorts nog vlam vatte de 200 M. verder gelegen boer derij van den heer Giesen. Deze boerderij kon echter behouden blijven evenals het woonhuis van den heer Hulshof. De boer derij van den heer Veenhuis alsmede de schuur van den landbouwer Hulshof brandden tot den grond toe af. De brand weer die ter plaatse aanwezig was. kon wegens gebrek aan blusschingswater niets uitrichten. Een aantal varkens kwam in de vlammen om De schade die ongeveer f. 15.000 bedraagt wordt door verzekering gedekt. Te halfvier is brand ontstaan in een blok van vier arbeiderswoningen, gelegen aan de Anreeperstraat te Assen en be woond door de gezinnen Bos, Muskee, Pa- kens en Dik. De vrouw van Pakens was in den tuin, toen de brand uitbrak, doch ze werd door den schrik bewusteloos, zoodat ze de bu ren niet kon waarschuwen. De brandweer was spoedig ter plaatse. Van het blok huizen is slechts één wo ning blijven staan. Het huisraad van Muskee was niet verzekerd, dat der ande ren wel. De panden behoorden aan ver schillende eigenaren. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREÖEN. Ongeluk te Vianen. Gisteravond omstreeks halfacht is op den Tienhovenscheweg onder de gemeente Vianen een personenauto tegen een boom gereden. Doordat een wielrijder, een oude man, die op ouderwetsche wijze van zijn fiets stapte, kwam te vallen, geraakte de feestuurder van den hem achterop rijdende personenauto, die om een aanrijding te voorkomen naar rechts uitweek, de macht over het stuur kwijt en vloog tegen een boom aan. De wagen werd zwaar bescha digd. Een der inzittenden, de veekoopman Hoek uit Utrecht werd uit den wagen geslingerd en ernstig aan het hoofd ge wond. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De bestuurder en twee andere inzittenden kwamen er zonder let sel af. De politie heeft de auto in beslag genomen. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is de 14-jarige jongen P. Arts woonachtig te VenrayDeurne met zijn fiets onder een passeerende personen auto gekomen en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot van den knaap werd naar het St. Josephgesticht te Venray overgebracht. Gisteravond is in de Oldenzaalschestraat te Hengelo een 4-jarig kind van den heer Steffens door een auto aangereden en gedood. o BUITENLANDSCH GEMENGD. BOSCHBRAND IN ENGELAND. Nabij Aldershot ontstond gistermiddag over ongeveer 45 vierkante kilometer een heide- en boschbrand. Het blusschingswerk werd van een vlieg tuig uit geleid. Terwijl men nog met de blussching bezig was brak op 1"; K.M. afstand een nieuwe brand uit, die door 300 soldaten werd bestreden. Zevenduizend kippen en 10.000 eieren vielen aan het vuur ten offer. ONGELUK IN DE HAVEN VAN VENETIË. In het havenbassin van San Marco te Venetië. Is gistermiddag een tragisch on geluk gebeurd. De stoomboot „Giudecca" die het directe verkeer tusschen de haven en het Lldo onderhoudt, raakte in botsing met de groote motorboot, die den dienst onderhoudt tusschen het Centraal-statlon en het Lido. De motorboot zonk onmiddellijk. In de cabine bevonden zich acht passagiers, aan dek de stuurman en de machinist. Door de „Giudecca" werden onmiddel lijk alle maatregelen genomen om de schipbreukelingen te hulp te komen. Het gelukte inderdaad vijf passagiers, leden van een familie uit Padua, te red den. Een vrouw is verdronken. Van de bemanning van de motorboot is niets bekend. De duikers zullen trach ten het schip te lichten. De zee is op deze plaats echter 10 meter diep. EEN TYPHÜS-EPIDEMIE ONDER BRANDWEERLIEDEN TE CHICAGO. Ondér de brandweerlieden, die mede hebben gewerkt aan de blussching van den brand in de veestallen van het abat toir te Chicago op 19 Mei, is een typhus- epldemie uitgebroken, waaraan een per soon is overleden en veertig ernstig ziek liggen. De mannen hebben hun dorst ge- lescht aan een drinkplaats, waarheen gootwater was geleid, uit gebrek aan bluschwater. Tweehonderd brandweerlie den zijn in observatie genomen uit vrees voor dysenterie. RECLAME. 3374 Nederlandsen Duitsch en Amerikaansch berekent voor een geheel tezamen met garantie pijnloos trekken inbegrepen Een geheel Onder- of Bovengebit Plaatje met I Kunsttand f. 4,00 Iedere Tand meer f. 1,75 Cementvulling f. 2,00 Porselein of Zilvervulling f. 3,00 Gandvalling van»! Z2 karaats gond Gondferonen vanaf f. lo.OO^ Volstrekt Pijnlooze Trekkingen f. 1,50 HALFJAARLIJKSCHE CONTROLE EN MONDONDERZOEK KOSTELOOS. Specialist in pijnlooze behandeling Spreekuren: lederen Werkdag van 912 en 1—4 uur. AVOND-SPREEKUUR Dinsdag en Donderdag 7 tot 9 unr Uitgesproken H. A. F. Blokhuizen, dameskapper, te Voorschoten, Wijngaardenlaan 3F. R--C. mr. H. W. E. Klomp. Cur. mr. J. H. He ringa, Den Haag. a-s j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10