75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 Juni 1934 Derde Blad No. 22774 UIT DE RAADZAAL. PARLEMENTAIR OVERZICHT TWEEDE KAMER. BINNENLAND. IN UW HANDTA5CHJE UIT NED. OOST-INDIE. EEN ERFENIS, DIE NIET VERTEERD SCHIJNT TE KUNNEN WORDEN. In een soort zacht ,,gaar"-kokende oven )s Maandag de zitting van den Gemeente raad gehouden ln het Nutsgebouw, dat roorloopig de vroede moederen en vaderen zal blijven herbergen. Vermoedelijk wel tot bet nieuwe Stadhuis zal zijn herrezen Van deze kook-hitte heeft de raad zich échter weinig aangetrokken en zoo ver woed gedebatteerd, dat de erfenis van de vorige zittingen nog lang niet Is opgesou peerd. Aan het restant zit nog meer dan voldoende kluif voor de volgende zitting, t Zou ons hoogelijk verbazen, wanneer dit restant ln één zitting werd afgedaan, gelet op de „grondigheid", waarmede, naar het schijnt, de belangen der gemeenschap dienen te worden behartigd. Wij blijven evenwel vreezen, dat die z.g. „grondigheid" de democratie zal opbreken, als, om het maar eens huiselijk uit te drukken, den bond de worst Belangrijke zaken komen langzamerhand te liggen buiten spoedige venverkelijkskans, wanneer niet 'n tegen gift wordt uitgevonden tegen het spraak water, dat de raad dan schijnt in te nemen. Korte zakelijkheid schijnt ln poli- tlcis niet meer mogelijk, alles moet even zwaar en breed worden uitgemeten, liefst tweemaal of nog vaker, ettelijke raads leden moeten ln een en dezelfde zaak zich doen hooren, al kunnen zij geen enkel nieuw geluld meer doen hooren, al of niet onder het mom van „stem-motiveeren". Neen, zoo kan de stedelijke regeerlngs- machine op den dur niet blijven werken, wil men niet ln alles te laat komen. Maar we hebben hierop reeds uit den treure ge wezen en willen er daarom niet langer over uitweiden, 't Schijnt bovendien boter aan de galg gesmeerd De inzet was niet zoo kwaad. De be noeming van den directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon verliep vlot en de eerst voorgedragene mr. dr. S. Roze- mond, uit Amsterdam kwam 'er met algemeene stemmen. Meer moeite kostte de aanwijzing van mej. De Vries tot plaats vervangend hoofd. B. en W. wilden deze benoeming aan zich houden, mevrouw BraggaarDe Does stelde voor ook deze benoeming onder te brengen bij den raad en ontwikkelde daarnevens bezwaren tegen de huidige secretaresse van M. H. De raad had haar niet als directeur gewild, dus mocht zij h. 1. ook niet plaatsv. hoofd wor den. Mevr. Braggaar wilde dus rigoureus de volledige consequenties trekken, al ging dat ten koste van een ambtenares ln functie. Dat ging den raad echter te ver en na de verklaring van wethouder Romijn, dat deze aanwijzing tot plaatsv. hoofd van dienst slechts luttele beteekenis had, werd de desbetreffende motie van mevr. Braggaar met groote meerderheid rerworpen. Na het afdoen ven eenige hamerpunten begon daarop de ellende van: hoe ver het was Op de reeds gevoerde alg. beschou wingen Inzake de verordening van het verkeer te land, met name over de „be langrijke" vraaag of B. en W. dan wel de raad moesten beslissen over één-richtings- verkeer etc., werd weliswaar niet terugge komen behalve bij stemming, die ten gunste van B. en W. uitviel, doch overi gens werd, speciaal door den heer Groe- neveld, zeer langwijlig en vervelend gede batteerd over allerlei, dat ongetwijfeld de aandacht waard is, maar niet zoo behoeft te worden herkauwd. Den heer Beeken kamp verveelde de heer Groeneveld zelfs zoodanig, dat hij meende mede daarom tegen een zijner voorstellen te moeten stemmen. Op zichzelf ook al weer beden kelijk, want o.i. mogen tenslotte toch alleen de argumenten beslissen en geen bijkom stige factoren. Den heer Groeneveld zij in gemoede aangeraden, zich eens te oefenen in zakelijke kortheid, zoowel in eigen be lang nu verdrinken zijn soms goede argumenten in een te-veel aan woorden! als in dat der gemeente. B .en W. of liever de Commissie voor de Strafverorde ningen bleef geheel meester van het ter rein, daar alle voorstellen werden verwor pen. Wij krijgen nu: geen rijwielen aan de hand meenemen ln de parken, gebod voor voetgangers rechts te houden, geen overbodig bellen der trams en geen per sonen boven 12 jaar meer meevoeren op de fiets. Met al deze vier bepalingen kun nen wij ons vereenigen, mits de politie voldoende soepelheid toont. Na de perti nente toezegging van den voorzitter reke nen wij echter daarop! Overigens is de zitting geheel gevuld met behandeling der verordeningen op de be drijven. Meer dan 5 uur is daaraan be steed. En feitelijk alleen aan de onderge schikte kwestie van de salarieering van drie leiders der Lichtfabrieken De zakelijke regeling de directeur blijft algemeen hoofd, de adj.-directeur Fehmers krijgt den binnendienst en wordt wnd. directeur, de hoofd-ingenieur Stok- huyzen wordt adj.-directeur voor den bui tendienst en behoudt den radio-distribu tie-dienst. terwijl de hoofdboekhouder den titel krijgt van administrateur vond bij niemand bestrijding en werd algemeen als juist zelfs erkend. Bij zooveel eenstem migheid niettemin zooveel verdeeldheid over het futiele onderdeel van salaris-ge volgen tot een maximum van f.2000! In eerste instantie moesten 15, zegge 15 raadsleden, daarover het woord voeren. Zij hebben voor eenige honderden guldens opgepraat! En na het antwoord van wet houder Goslinga volgde nog repliek, waar aan 7 leden deelnamenMoest dit nu zóó worden uitgesponnen? Voor de S.D.A.P.. die feitelijk geen sala rissen boven f. 6000 zou willen, zat er een principieele zijde aan het geval en verzet tit dien hoek was daarom te begrijpen. Met een korte verklaring was echter vol doende haar zienswijze te argumenteeren leweest. Een schoone theorie overigens, die door de practijk niet wordt gedekt. Zie zelfs taar sovjet-Rusland, waar de hoogge roemde gelijkheid volledig is losgelaten en Vaar men meer en meer zelfs terugkeert tot de logische wijze van: hooger salaris haar mate de verantwoordelijkheid groo te is. De mensch blijft mensch! Erkend zij dat de tijden zwaar zijn en algemeen wordt bezuinigd, en nu deze Positie-verbeteringen voor hoogere salaris senMaar men mag zich niet blind staren op de misère van het oogenblik; fouten dienen ook nu hersteld, waar deze ook worden geconstateerd en noodig ge oordeelde kwesties mogen niet worden uitgesteld of in de consequenties bekort. Men oordeelt de reorganisatie noodig uit Psactische overwegingen, welaan, men aanvaarde daarvan de consequenties. Be vordering in rang brengt mee: salarisver- hooging. Tenzij men de gelijkheidsidee wil huldigen. Tegen de benoeming van den heer Stok- huyzen en de financleele gevolgen daar van was, afgezien van het principieel ver zet van den heer v. Eek, dat door twee zijner partijgenooten trouwens niet werd gedeeld, geen bezwaar. Te begrijpen, als men ook denkt aan diens groote verdien sten voor den radlo-distributie-dlenst. Meer verzet ondervond reeds de finan cleele consequentie der bevordering van den heer Wiggers, doch bepaald bedreigd lijkt ons ook zijn positie niet. Anders staat het echter met de f. 500 voor den heer Fehmers, door B. en W. aanvaard door overneming van een voorstel Wil brink, waaraan niet bepaald verheffende politieke bedoelingen werden toegeschre ven, waarop wij niet zullen ingaan na des heeren Wilbrink's verklaring in dezen. Aanvankelijk is zijn salarls-verhooging op verkeerden grond verdedigd en dat kan hem wel eens parten spelen: n.l. op grond dat hij optreedt als plaatsv. directeur. Dat is inderdaad geen motief, waar hij dan Im mers recht heeft op directeurs-salaris! Het motief moet zijn: handhaving der Juiste verhoudingen in de leiding der Lichtfabrieken. En zoo bezien, lijkt ons zijn verhooging in salaris alleszins billijk en te verdedigen. Maar de foutieve verdediging werkte na en bij de stemming staakten de stemmen (1717). Volgende keer dus pas de be slissing. Wordt de heer Fehmers echter gepas seerd bij de verhooging in salaris, dan dreigt voor de heeren Stokhuyzen en Wig gers ook weer gevaar, daar dan voorstan ders tegenstanders dreigen te worden Intusschen is één zeer belangrijke factor hierbij nog in het geding gekomen: Wet houder Goslinga heeft de pertinente ver klaring afgelegd, dat B. en W. bij weige ring van deze salarisverhoogingen daar uit de consequenties zullen trekken, m.a. w. aan geen enkele salarisverhooging meer zullen denken; althans voor zoover dit in hun macht ligt. Het zou tot geduchte botsingen met den raad kunnen lelden! Misschien loopt tenslotte echter alles nog wel goed af Het slot was weer een werkloozen- praatje op bekenden leest geschoeid. De heer v. Stralen laat niet af in den raad te brengen, wat daar niet hoort: de rijks- steun-regellng, die Leiden nu eenmaal niet kan loslaten. Het gansche verloop was als altijd, eerst een rustig betoog van den in- terpellant, dan een paar korte verklarin gen uit den raad, gekrakeel met den com munist en tenslotte een demagogisch be toog van den heer v. Stralen, gevolgd door verwerpen van zijn motie, die prac- tisch slechts schijn is En zoo bleef van de erfenis bijkans de volle erfenis over! ALLERLEI. De Tweede Kamer is Dinsdag bijeen gekomen tot hervatting dei; werkzaamhe den. Eerst werd den heer Tilanus verlof ver leend, den Minister van Onderwijs te in- terpelleeren over het standpunt der Regee ring ten_opzichte van de spelling onzer taal. De interpellatie heeft a.s. Donderdag plaats. Vervolgens werden afgedaan eenige kleinere ontwerpen en enkele conclusies op ingekomen adressen. Op voorstel van den Voorzitter werd overgegaan tot de instelling van een vaste commissie voor Indische zaken en werden daarin benoemd de heeren van de Bilt, van Dijk, van Boetselaar van Dubbeldam, Feber, Cramer, Joekes en van Kempen. Drie interpellaties werden aangevraagd: één door den heer Schalker over de steunverlaging, één door den heer Weijn- koop over de nieuwe instructies der Regee. ring met betrekking tot het uitzetten van vreemdelingen en één door den heer Möller over het spellings-compromis van Minister Marchant, en het plan dit met September in te voeren. BELASTING OP GOEDEREN IN DE DOODE HAND. De Kamer behandelde vervolgens het ontwerp tot het heffen van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. Voorgesteld wordt (nadat de eerste f. 11.000 zijn vrijgesteld) een heffing van 3 °/o (3 per mille) van vermogens van f. 11.000 tot f. 30.000, en 2 van 3 millioen gulden per jaar. Het ontwerp bevat ver schillende vrijstellingen. Al dadelijk verklaarde de heer Fleskens, dat de katholieken hun stem aan het ontwerp zullen geven, ook al hebben zij er enkele bedenkingen tegen. De kloosters vallen er onder, eveneens de kerken en allerlei kerkelijke instellingen, maar in dezen tijd moet alles nu eenmaal een offer brengen. Wel echter beschouwde de af gevaardigde het als een fout, dat ook als vermogen van kerkengelden worden be schouwd, waarover zij slechts het beheer hebben, aangezien daar later uitkeeringen van moeten plaats hebben. En ook zou hij vrijstelling willen verleenen aan pensionaats-gebouwen, die bestemd zijn voor huisvesting der leerlingen. In geheel anderen geest sprak ds. Kersten, die ver klaarde dat zijn fractie zich stelt tegen over het financieele geleid der Regeering omdat dit zijn kracht zoekt in steeds hoogere lasten en heffingen. Niet de lasten moeten worden verhoogd, maar de uitgaven verminderd. Zooals steeds pro testeerde hij ook thans weer tegen de onderwljs-subsidies aan de kloosters. Wat het ontwerp betreft verklaarde hij (onder groote vroolijkheid der Kamer) dat hij geen bezwaren had tegen een be lasting op de goederen van Rome. Krachtig verzette hij zich echter tegen een heffing op het protestantsche bezit; hij noemde het de plicht der Overheid, om de Gereformeerde kerk te beschermen. De voorgestelde belasting is een belasting op het lidmaatschap der kerk. Alleen wan neer de Hervormde en de Gereformeerde kerken worden vrijgesteld zouden ds. Kesten en de zijnen vóór het ontwerp stemmen; anders niet. Ook de heer Lingbeek heeft bezwaren ontwikkeld met betrekking tot de regeling voor de kerken: hij achtte het onbillijk om geldelijke inkomsten te belasten en om wel de gebouwen yrij te stellen, maar SUBSIDIEN AAN WERLOOZENKASSEN. Korte werkverschaffing en steunverleening Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofd stuk A der rijksbegrootlng voor 1933. Hierbij wordt om. de post Bijdragen ln den vorm van subsidlën aan werkloozen- kassen ten bedrage van 100 pet. der bij dragen van de leden over 1933 en afge sloten dienstjaren verhoogd met f. 3.850.000, terwijl de .Bijdragen in den vorm van subsidlën aan werkloozenkassen, voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pet. der bijdragen van de leden" wordt verhoogd met f. 6.930.000. Volgens de memorie van toelichting zijn de op deze posten uitgetrokken be dragen de gemiddelden van die, welke in de jaren 1929, 1930 en 1931 zijn noodig geweest. Aan de hand van de thans be kende gegevens kan worden geraamd, dat de aangevraagde bedragen noodig zullen zijn. Compensatie behoeft niet te worden gevonden, aangezien de bedragen, waar mede de oorspronkelijke moeten worden verhoogd, als crisisuitgaven 'Eömen ten laste van het Leeningfonds. Van de wegens subsidie uit geven bedragen wordt de helft van de gemeenten terug ontvangen. Voorts wordt de post .Kosten werkver schaffing en steunverleening over 1933 en afgesloten dienstjaren" verhoogd met f. 60 millioen en mitsdien gebracht op f. 63.754.580. Volgens de memorie van toelichting is deze verhooging een noodzakelijk gevolg van den steun, welke wegens de heerschen. de werkloosheid van Rijkswege aan de gemeenten moest worden verleend. Waar op het oogenblik een Juiste raming van uitgaven, welke ten laste van dezen post zullen komen, nog niet mogelijk is, omdat nog met een aanzienlijk aantal gemeenten moet worden afgerekend, wordt om admi nistratieve redenen voorloopig een verhoo- ging van het artikel met het aangevraag de bedrag voorgesteld met de bedoeling bij een nader suppletoir wetsontwerp het voor dit artikel uiteindelijk benoodigde bedrag in overeenstemming met de werke. lijke uitgaven te brengen. INVOER AAL EN PALING. Voor een jaar gecontingenteerd. De Stct. van gisteravond bevat een Kon. besluit, waarbij o.m. wordt bepaald, dat gedurende het tijdvak van 12 maanden, aanvangende 1 Juni 1934 en eindigende 31 Mei 1935, is de invoer uit ieder land ver boden van aal en paling, voor zoover deze meer bedraagt dan 25 pet. van de hoeveel heid, welke gemiddeld per 12 maanden ln de jaren 1931, 1932 en 1933 uit dat land is Ingevoerd. De Minister van Econ. Zaken is bevoegd, om bovendien bijzondere contingenten vast te stellen voor den invoer uit nader door hem aan te wijzen landen. Met ingang van heden zal de invoer slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of van wege den Minister af te geven vergunning. Genoemde Stct. bevat tevens ministe- rieele beschikkingen ter uitvoering van dit Kon. besluit. niet de goederen die voor het onderhoud daarvan zijn bestemd. De kerk riep hij uit de kerk is „het eenlg noodige" en wordt niettemin in dit ontwerp achter gesteld bij alle mogelijke musea en andere instellingen. De Hervormde Kerk staat in dit ontwerp in zeker opzicht, zelfs achter bij de Roomsche. Ook deze afgevaardigde protesteerde tegen de gelden, nog steeds krachtens de Onderwijs-wet aan de kloosters uitgekeerd. In het verdere debat heeft de heer van der Tempel den tweeden grondslag van het ontwerp gegeven, dat geen enkele richting of groep bevoorrecht, en heeft hij protesteerd tegen het onrechtvaardige en ongeontwettige advies van ds. Kersten om alleen de Roomsche goederen te be lasten; is de heer Vervooren opgekomen tegen het verleenen van te veel vrijstel lingen; stelde ook de heer Bakker ln het licht, dat de kerken wel in ongunstige positie komen, omdat verscheidene kerke lijke goederen worden belast, een grief die ook door prof. Visscher werd geuit! Deze beide afgevaardigden verklaarden alleen d&n met het ontwerp te zullen stemmen, wanneer de kerken geheel van deze belasting zouden worden vrijgesteld; hield de heer Schouten een rede die van weinig geestdrift voor het ontwerp ge tuigde, maar waarin hij niettemin ver klaarde te zullen voorstemmen, omdat het percentage laag was en het ontwerp een tijdelijk karakter droeg. Uit het debat bleek duidelijk, dat de vraag van de positie der kerken 't hoofd punt vormde en dat vele leden een alge- heele vrijstelling voor de kerkelijke goe deren wenschten. Minister Oud heeft ln zijn antwoord doen uitkomen, dat de Regeering de 3 mil lioen van dit ontwerp noodig heeft in het geheel der belastingopbrengst, en dat zij zich bij de uitwerking van deze nieuwe belasting op een breederen grondslag heeft gesteld, doch niet op dien van hen, die alleen maar een bepaald deel van de doode hand (katholiek bezit) willen treffen. Krachtig kwam de Minister die de vraag van verdere vrijstelling der kerkelijke goe deren uitstelde tot de behandeling der arti kelen tegen 't verwijt op, als zou 't ont werp 'n anti-Protestantsch karakter dragen Daarop zijn bij art. 1 verschillende amendementen aan de orde gekomen, die alle ten doel hadden de werking van het ontwerp eenigszlns in te krimpen door de vrijstellingen uit te breiden. Zoo wenschte de heer Vervoorn vrijstelling voor alle en de heer Fleskens voor bepaalde coöpera ties; zoo vroeg de heer Kortenhorst meer ontheffing voor organen van de verplichte verzekering en had de heer Wijnkoop als lievelingswenseh de arbeidersverbruiks coöperaties, de vakvereenlgingen, mitsga ders de Rijkspostspaarbank vrij te stellen. Maar de Minister wees al deze wenschen af en was tot geen van de vrijstellingen bereid. Hij achtte het verkeerd bepaalde coöperaties niet en andere wel te belasten en beloofde dat de verzekerlriks-lichamen liberaal zullen worden behandeld .De hee ren Fleskens en Kortenhorst trokken daarop hun amendementen in; de andere zullen heden worden verworpen. HAGENAAR. NEDERLANDS C HE BANKETBAKKERS- VEREENIGING. Schade door automaten-verkoop in restaurants, enz. In de gisteren te Den Haag voortgezette vergadering der Ned. Banketbakkersver- eenlging kwam aan de orde een voorstel- Haarlem. luidende: „De vergadering enz., in aanmerking nemende dat de verkoop van verschillende soorten gebak en chocolade-artikelen door middel van automaten en z.g. automati sche lunchrooms, na het wettelijke slui tingsuur vastgesteld, voor de winkels geregeld en ongestoord doorgaat; dat ook ln restaurants en gewone lunch rooms genoemde artikelen worden ver kocht, ook des Zondags op alle uren dat deze inrichtingen geopend zijn, zonder dat bedoelde artikelen ter plaatse worden ge bruikt; dat de banketbakkerszaken door dezen verkoop, vooral op den Zondag, een ge duchte en niet-reëele concurrentie onder vinden, hetgeen toch nimmer de bedoeling van de Regeering kan zijn geweest; noodlgt het hoofdbestuur uit, bij de Re geering aan te dringen, zoodanige maat regelen te nemen, dat het verkoopen van bedoelde artikelen na het sluitingsuur van winkels verboden wordt, of. mochten daar tegen bezwaren van praktischen aard be staan, op het nemen van maatregelen, op dat in banketbakkerijen de winkelverkoop op Zondag tot des avonds 10 uur kan door gaan en dat de arbeid in de banketbakkerij binnen het raam van 8'/z uur per dag en 48 uren per week zich mag bewegen tus- schen 7 uur v.m. en 7 uur n.m. op alle dagen, dus ook des Zondags." De afd. Rotterdam gaf te kennen, dat de verkoop door middel van automaten niet behoort te worden verboden, aangezien deze voor menigen banketbakker uitkomst heeft gebracht. Besloten werd de zaak ter nadere be studeering aan het H.B. toe te vertrou wen, dat zich ten deze diligent verklaarde. Besloten werd op voorstel van het hoofdbestuur tot aansluiting der N.B.V. bij den Kon. Ned. Middenstandsbond. De viering van het 50-jarig bestaan zal samenvallen met de algemeene vergade ring, die in 1935 te Amsterdam zal worden gehouden. o HET A.V.R.O.-ORGEL. De bouw stopgezet. Naar „Het Orgel" (orgaan der Neder- iandsche Organisten Vereeniging) ver neemt. heeft het bestuur van de A.VR.O. besloten, den bouw van het door haar be stelde orgel, voorloopig te laten stopzetten. Dit orgel moet tweeledig worden: eener- zijds kerk- (resp. concert-) orgel, ander zijds z.g. „orkest (cinema-) orgel. En het is vooral tegen de dispositie van het „kerk"-orgel, dat ln de kringen der orga nisten en bij deskundigen ernstige beden kingen zijn gerezen. o DE GRIENDCULTUUR. De Staatscourant bevat de Crisis-Steun- beschikking (griendcultuur) 1934 XII. Blijkens deze beschikking worden erkend als producenten van crisisproducten Ne- derlandsche bewerkers van griend, die in het bewerken van griendhout tot hoepels hun bestaan of een aanmerkelijk gedeelte van hun bestaan plegen te vinden en als zoodanig zijn erkend door de Stichting Nederlandsche Griend- en Rietcentrale te Werkendam. Uit het Landbouwcrisisfonds zal ten be hoeve van deze bewerkers steun verleend worden ten bedrage van ten hoogste f. 25.000, overeenkomstig de bepalingen van het reglement Steun-Griendcultuur. In dit reglement wordt bepaald, dat aan bedoelde werkers, die zich voor 15 Juni a.s. hebben aangemeld bij de Centrale, voor het maken van witte 6 voets en witte 5'/t voets houten hoepels, steun verleend wordt van ten hoogste f. 2 per 1000 stuks 6 voets en f. 1.50 per 1000 stuks 5'/i voets hoepels. Deze bijdrage zal alleen worden uitge keerd voor hoepels, gemaakt uit goedge keurde stokken, afkomstig van Nederland sche cultures voor den oogst 1933/34, voor zoover deze op 15 Juni 1934 nog voorradig zijn of gemaakt worden. De hoepels moeten gemaakt worden door Nederlandsche ondernemers met Neder landsche arbeiders. o NIEUWE SEINLICHTEN BIJ DE SPOORWEGEN. Op 16 Juli a.s. wanneer bij de Ned. Spoorwegen het nieuwe seinreglement in gevoerd zal worden, zal een belangrijke omkeer in het gebruik der tot nu gebe zigde seinen bij de Ned. Spoorwegen plaats vinden. Zoo zal wit veilig door groen vervangen worden en groen lang zaam rijden door geel licht, terwijl het groene licht van het „Tegensein" wit licht wordt, terwijl ook voortaan twee seinlich ten aan één seinpaal getoond kunnen worden, en de dagseinen 30 min. langer getoond zullen worden. Voorts zullen de seinpalen andere be namingen krijgen en de verkeersborden bij haltes op 450 M. in plaats van 200 M. voor een halte geplaatst worden. o DIRECTEUR VARKENSCENTRALE. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoe ling dat de heer ir. W. de Jong, van wiens benoeming tot directeur der Crisis Rund vee Centrale melding is gemaakt, ook den heer van Zwanenberg zal opvolgen als directeur der Varkenscentrale. De heer de Jong is thans voorzitter van de Varkenscentrale. o NED. CLEARING-INSTITUUT. Overeenkomstig de stichtlngsacte van het Nederlandsch Clearing-Instituut, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken ln den Raad van Beheer vgn dit Instituut benoemd den heer dr. J. A. Nederbragt, chef der Economische en Consulaire Di rectie van het departement van Buiten landsche Zaken. De minister van Financiën heeft in dien Raad benoemd den heer mr. L. A. Ries, administrateur bij het departement van Financiën. Door den minister van Staat minister van Koloniën zal vermoedelijk worden be noemd prof. dr. J. van Gelderen. RECLAME- 8141 behoort altijd zoo'n klein plat zokdoosje met 3 "AKKERTJES", want dat neemt haast geen plaats in en Gij hebt dan altijd AKKER- CACHETS bij U om U van hoofd-, kies- of zenuwpijn af te helpen. Zakdoos Ij Gluen boil n«t IS imbj iloctuj 58 een] SO c«nlG« kun! hirrml 4 x Uw wbdoo»;. rellen. DE RIJWIELBELASTING. De heeren Drop en J. ter Laan hebben een amendement ingediend op het wets ontwerp instelling van een verkeersfonds. Zij stellen voor, ln paragraaf IH artikel 6 het onder B voorgestelde te doen ver vallen. Aanvaarding van dit voorstel heeft tot gevolg, dat de belasting op rijwielen op f. 2.50 gehandhaafd blijft. o DE DIRECTEUR VAN ANETA. Op vragen van den heer Wijnkoop heeft minister Colljn medegedeeld, dat het be richt als zou de directeur van het tele- graafagentschap Aneta te Batavia gevan gen zijn genomen, volkomen uit de lucht is gegrepen. o BURGEMEESTERS. Met ingang van 1 Juli benoemd tot bur gemeester van Schaesberg mr. A. P. J. M. Lempers en tot burgemeester van Kethel mr. J. J. van der Lip. De nieuwe burgemeester van Schaes berg, mr. Lempers, werd 28 Maart 1898 te Den Haag geboren en is thans hoofd ambtenaar ter gemeente-secretarie van Heerlen. De nieuwe burgemeester van Kethel, mr. Van der Lip, werd 12 April 1899 te Lel den geboren. Hij is thans volontair ter gemeente-secretarie van Sassenhelm. BIJ K. B. zijn herbenoemd tot burge meester: van Gassel M. Peeters; van Gln- neken en Bavel jhr. mr. T. E. Serraris;1 van Egmond-Binnen G. C. Bos: van Nib- bixwoud J. Wiering; van Noord-Schar- woude jhr. A. L. van Spengler; van Wie- ringen L. C. Kolff; van Lekkerkerk C. G. Roos; van Duivendijke J. Padmos; van Kloetinge C. Zandee; van Baarderadeel Jhr. W. J. H. Hora Siccama; van Hasker- land Jhr. P. B. J. Vegelln van Claerber- gen; van Haren mr. D. Boerema en van Geullle jhr. A. M. H. E. van Aefferden. o EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal in een vergadering te houden Dinsdag 26 Juni, des avonds te halfnegen, o.a. behandelen eenige na turalisatie-wetsontwerpen; de wijziging van art. 13, le lid en art. 24, le lid van de Bankwet 1919, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 27 Mei 1932; het w.o. tot be krachtiging van twee door den gouver neur-generaal van Ned.-Indië vastgestelde ordonnanties (Inkomstenbelasting)het w.o. tot vereeniging van de gemeenten Aengwirden en Schoterland en wijziging van de grens tusschen de gemeenten Hee renveen en Haskerland; de wijziging van de Spoorwegwet en van de Locaal Spoor- en Tramwegwet; het w.o. tot bevordering van de samenwerking van de Tramwegen ln Noord-Brabant, zoomede het w.o. tot naasting van eenige locaalspoorwegen. Woensdag 27 Juni 11 uur houdt de Eer ste Kamer een vergadering ter behande ling van het wetsontwerp tot opheffing van de onderscheiding tusschen handels daden en nlet-handelsdaden en kooplie den en niet-kooplieden; de suppletoire begrooting van het 7e Hoofdstuk B voor 1934 (Crediet voor werkverruiming) en het w.o. houdende bepalingen tot beveili ging bij den arbeid in het algemeen en bij het verblijven in fabrieken en werk plaatsen in het bijzonder. o DE ZEEVAARTSCHOOL OP SCHIERMONNIKOOG. De heer Van der Waerden heeft den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de volgende vraag gesteld: Is de Mnlster. gelet op de traditie op het eiland Sschiermonnlkoog. waar de jongens in den regel, van geslacht op geslacht, het beroep van zeeman kiezen, en gezien de bij uitstek eervolle plaats, die de daar op geleide zeevaarders op de Nederlandsche handelsvloot innemen, bereid de instand- houdng te bevorderen van de zeevaart school op Schiermonnikoog en het Rijks subsidie te bestendigen, om aldus ertoe mee te werken, dat ,de Nederlandsche vlag op de wereldzeeën zal blijven wapperen?" o— VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is op verzoek van mr. J. Eggens ingetrokken het K. B. van 21 April 1934, houdende diens benoeming tot no taris aldaar (vacature-L. G. James) H. P. Vader, candidaat-notaris te Utrecht. o i NIEUW LID VAN DEN VOLKSRAAD. BUITENZORG, 20 Juni (Aneta). - Be noemd tot lid van den Volksraad, de heer E. Smits, lid van het hoofdbestuur van den Polltiek-Economischen Bond.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9