LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 Juni 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De diverse besprekingen. Zooals gemeld, heeft Barthou op reis naar Boekarest te Weenen Dollfuss ont vangen in zijn salonwagen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Vervolgens ontving Barthou den Franschen gezant en den gezant van Roemenië te Weenen. Officieel communiqué. Een offlcleele Oostenrijksche mededee- ling zegt: Van den korten tJjd, die voor een onderhoud beschikbaar was, heeft Barthou gebruik gemaakt om Dollfuss de verzeke ring te geven, dat de Fransche regeering blijft vasthouden aan de verklaring over de garantie van Oostenrijks onafhanke lijkheid. tezamen met Italië en Engeland. Zij zullen in geregeld contact met elkaar blijven. Barthou kan te Boekarest op een hartelijke ontvangst rekenen. Zoo verze kerde ook koning Carol in een gesprek met den correspondent van de „Fetit Journal". In antwoord op de vraag of men voor nemens was in Roemenie een dictatuur in te stellen, antwoordde koning Carol eenlgszins ontwijkend. In alle landen, aldus de koning, doet zich de behoefte aan een krachtige regee ring voelen. Roemenië wil het parlemen taire stelsel handhaven, doch nietszeg gende redevoeringen, die het volk demora- liseeren en de handelingen van de poli tieke leiders bemoeilijken, zijn niet meer op hun plaats. Overigens verklaarde de koning, dat de politieke toestand in Roemenië gestabili seerd is. Hij heeft Tatarescu benoemd tot minis ter-president, omdat hij deze onder de huidige omstandigheden den geschiksten man achtte om te regeeren. In een onderhoud met een correspondent van de .Fetit Journaal" verklaarde de Roemeensche premier Tatarescu, dat de buitenlandsche politiek van Roemenië gericht is op volledige samenwerking met Frankrijk. Ook de premier sprak de ge ruchten omtrent een dictatuur tegen. In den loop van het gesprek verklaarde Tatarescu voornemens te zijn binnenkort een bezoek aan Parijs te brengen. Een vast besluit hieromtrent heeft hij evenwel nog niet genomen, daar hij dit eerst even met Barthou wil bespreken. De Fransche ambassadeur te Rome. De Chambrun, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen onder-minister van buitenlandsche zaken, Suvich. Omtrent dit onderhoud deelt de Romeinsche correspondent van de .Matin" mede, dat Suvich den gezant heeft inge licht over de beteekenls van de bijeen komst tusschen Mussolini en Hitier, waar bij hij er den nadruk op legde, dat noch van Italiaansche. noch van Duitsche zijde positieve verplichtingen zijn aangegaan. Suvich wees er op, dat de bespreking hoofdzakelijk geloopen had over de Oos tenrijksche onafhankelijkheid, de ontwa peningskwestie-en Duitschland's terugkeer naar Genève. De Italiaansche onder-minister ver klaarde verder, dat de Duitsch-Itallaan- sche samenwerking moet worden be schouwd als een waarborg voor den vrede, daar Italië de eenige staat der voormalige geallieerde mogendheden is. die in nauw contact met het Duitsche rijk heeft ge staan en hierdoor de mogelijkheid ver groot van het bereiken van een algemeene Europeesche samenwerking. De correspondent van de „Matin" zegt verder te kunnen melden, dat Mussolini voornemens is binnenkort ook met Doll fuss een ontmoeting te hebben, waar schijnlijk te Ricciono. De Italiaansche en Japansche ambassa deurs te Londen zijn op de hoogte ge houden van den toestand van het begin af, dat de vloot-onderhandelingen gevoerd worden tusschen Engeland en Amerika en de Britsche regeering zal er voor zorg dragen, dat het informatief contact ge handhaafd blijft gedurende al den tijd, dat de bilaterale discussies gevoerd wor den. -Norman Davis ontving den Japan- schen gezant voor hetzelfde doel. Nu de Fransche regeering besloten heeft de desbetreffende uitnoodlging te aanvaarden, zal een overeenkomstige pro cedure te haren opzichte gevolgd worden. Minister Pietri zal Barthou 8 Juli naar Londen vergezellen. Gisteren is het bij de stemming over een conventie aangaande de 40-urlge werk week op de internationale arbeidsconfe- rentie gekomen tot een ernstige crisis. Reeds bij de stemming over artikel 1, waarin wordt bepaald waarvoor de con ventie geldt, bleek, dat de meerderheid der regeeringsvertegenwoordigers zich van stemming onthield, zoodat de conferentie, door het ontbreken van het vereischte aantal stemmen, niet meer in staat was besluiten te nemen. Behalve de vertegenwoordigers der ar beiders stemden de regeeringsvertegen woordigers van Italië, Denemarken, Noor wegen. Zweden en Polen voor de conven tie. Tegen stemden echter de Engelsche, Nederlandsche en Luxemburgsche regee ring, terwijl alle andere regeerings vertegenwoordigers zich van stemming onthielden. Uit dit resultaat bleek, dat het doelloos is de behandeling en de stemming over de conventie voort te zetten, waarop werd besloten de bespreking tot nader order te verdagen. o BULGARIJE. Mihailof vlucht naar Roemenië. Mlhailof, de leider van de Macedonische revolutionaire organisatie, die tot de jongste militaire staatsgreep feitelijk het bestuur van een aantal districten in Ma cedonië in handen had. is over de Roe meensche grens gevlucht. De Bulgaarsche geheime dienst heeft zich reeds in verbinding gesteld met de Roemeensche autoriteiten om zijn uitle vering te verkrijgen. BELGIE. Regeeringsverklaring en debat. De nieuwe regeering de Broquevllle ls gisteren voor het p'arlement verschenen, doch niet gunstig ontvangen! De premier zette het program uiteen der nieuwe regeering, welke vastbesloten is actief en doortastend te werkqn aan de gezondmaking der economische toestan den in het land. Het buitenlandsch politieke gedeelte der regeeringsverklaring bevatte slechts enkele zinsneden, waarin er de nadruk op werd gelegd, dat de regeering de tot nu toe ge volgde politiek zal voortzetten. De voor naamste zorg van België is de versterking van zijn veiligheid. De ter verdediging van den Belgischen grond getroffen maat regelen zullen ten volle worden ten uit voer gelegd. De Broqueville besloot zijn redevoering met de aankondiging, dat de regeering binnenkort van het parlement bijzondere volmachten zal elschen ter ten uitvoerlegging van haar economisch en financieel program. De minister-president sprak de regee ringsverklaring in het Fransch uit en herhaalde deze vervolgens in het Neder- landsch. Direct begon het debat. Het werd ge opend door den soclaal-democratfschen leider Emlle Vandervelde, die zich scherp richtte tegen de door de regeering aan gekondigde bijzondere volmachten, en zijn rede besloot met de aankondiging, dat de 73 socialistische afgevaardigden bij de stemming over het vertrouwensvotum voor de regeering tegen de regeering zouden stemmen. Namens de liberale fractie sprak de Brusselsche burgemeester Max. Hoewel zijn partij vrij sterk in de regeering ver tegenwoordigd is, oefende hij critiek zoo wel op het aftreden der vorige als op de vorming der tegenwoordige regeering. Niettemin zou hij echter voor de regeering stemmen. In rechtsche kringen heeft de rede van Burgemeester Max zichtbare ontstemming gewekt. Minister-president De Broqueville keerde zich in temperementvolle woorden tegen den liberalen leider en verdedigde zich tegen het verwijt, dat het vorige kabinet zonder voldoende reden was af getreden. Namens de Katholieke rechterzijde sprak de Minister van Staat Carton de Wiart, die er in het bijzonder zijn voldoe ning over uitsprak, dat de regeering be sloten had zich tegen elke inflatie of depreciatie der valuta te verzetten. Namens de Frontisten werd tenslotte verklaard, dat de regeering niet het ver trouwen had der nationalistische Vlamin gen. De debatten worden heden voortgezet. Bij de stemming zal het een dubbeltje op zijn kant zijn! ——o FRANKRIJK. De luchtvaartdistricten De lijst van Toulouse. Na uitvoerige debatten heeft de Fransche Senaat de door de Kamer reeds aangeno men voorstellen inzake de algemeene or ganisatie der luchtstrijdkrachten goedge keurd. De voorstellen houden o.a. in de instelling van nauwkeurig begrensde lucht vaartdistricten, de stichting van lucht- vaartscholen en de vorming van luohtvloot- eenheden, alsmede bijzondere maatregelen in geval van mobilisatie. De voorzitter der Luchtvaart-commissie, Generaal Bourgeois, achtte een grootere uitbreiding van het aantal bombarde- ments-vliegtuigen noodzakelijk en meende, dat voor de luchtvloot het parool diende te zijn: Wij willen niemand aanvallen, doch men moet weten, dat onze luchtvloot snel en over grooten afstand kan ant woorden. Minister-president Doumergue herinner de aan de moeilijkheden bij de organisatie van de landsverdediging in 1914. hieraan toevoegend, dat men hopelijk dergelijke tijden niet meer zou beleven. Wanneer alle landen bezield zouden zijn van de zelfde gevoelens als Frankrijk, zou de vrede verzekerd zijn, want in Frankrijk bestond noch haat, noch animositeit tegenover andere volken, doch slechts vre- desliefde Frankrijk wilde slechts in staat zijn, zich te verdedigen wanneer het zou worden aangevallen. Bij de botsingen te Toulouse zijn 50 politiebeambten en 120 burgers min of meer ernstig gewond. 122 personen moes ten in het ziekenhuis worden geholpen. Volgens de laatste berichten zijn drie per sonen aan hun wonden bezweken. Het aantal arrestanten bedraagt 300. De mees ten hunner zijn. nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer in vrijheid gesteld. o DUITSCHLAND. Joodsch vermogen geconfisceerd Vonnis in het Biilowplatz-proces. De geheime staatspolitie heeft „op grond van de wettelijke bepalingen in zake de confisceering van marxistische, subs, staats- en volksvijandige vermogens" alle bezittingen van den bond van Joodsche werknemers met al zijn onder- en neven- organisaties ten gunste van den staat Pruisen verbeurd verklaard. In het proces wegens den moord op de beide inspecteurs van politie Onlauf en Link op den Biilow-Platz te Berlijn is von nis gewezen. De drie beklaagden Michael Klause, Friedrich Broede en Max Matem werden wegens tezamen gepleegden moord ter dood en tot levenslang verlies van eere rechten veroordeeld. Wegens medeplichtigheid werden Erich Wichert Zachow veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies en Walzer tot 10 Jaar tuchthuisstraf en 10 Jaar eerverlies. De verdere beklaagden werden resp. ver oordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies, 4 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies. De vrouwelijke beklaagde Matem werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf. Enkele beklaagden werden vrij gesproken. POLEN. De moord op minister Plerackl. De Poolsche politie heeft in verband met den moord op den minister van bin- nenlandsche zaken. Plerackl, zoowel in radicale Poolsche rechtsche kringen als ook onder de Oekrainers en de commu nisten talrijke arrestaties en huiszoekin gen verricht. In totaal zijn naar verluidt, tot dusverre eenige honderden lieden ge arresteerd. Alleen te Stanislau in Oost- Galicië reeds zijn, volgens een bericht van de Gazeta Polska, ruim honderd Oekrai ners en communisten gearresteerd. Te Warschau zijn eenige leidende figuren van de nationaal-democratische partij, w.o. een redacteur van de Gazeta Warszwaska, in arrest gesteld. Te Wilna deed de politie een inval tijdens een geheime vergadering van communisten, waarbij verscheidene aanwezigen gearresteerd werden. Groot opzien heeft voorts het feit gewekt, dat de politie heeft geconstateerd, dat te Krakau een Oekrainsche terroristische organisatie bestaat, welke in permanent contact is met Lemberg en in het bezit is van groote hoe veelheden wapenen en ontplofbare stoffen In verband daarmede zijn te Krakau dertig personen gearresteerd, waaronder leidende figuren van de geheime Oekrain sche organisaties. Gistermorgen heeft in Neu Sandeck, het geboorteplaatsje van minister Pieracki in West Galicië de bijzetting plaats gevonden, met volledige militaire eer, gelijk deze slechts toekomt aan een brigade-generaal en aan ridders van de hoogste Poolsche Orde van den Witten Adelaar. Een ont zaggelijke menscfcenmenlgte en talrijke delegaties van verschillende bonden en organisaties waren bij de bijzetting aan wezig. o UTHAUEN. Wilna niet opgegeven. In een rede te Kaishadorsl nabij de Poolsche grens heeft Smetona. de presi dent van Lithauen verklaard, dat het land zijn oude hoofdstad Wilna moet terug winnen. Het nationale streven van de Lithauers moet volgens den president op dit doel gevestigd zijn. De stad Wilna werd ln 1921 door een Poolsche legermacht, welke zonder op dracht van de Poolsche regeering han delde, bezet. In 1923 heeft de gezanten- raad bepaald, dat Wilna aan de Polen moest worden toegewezen. Smetona verklaarde verder dat de po ging om Woldemaras weer aan het bewind te brengen was uitgevoerd met hulp van het buitenland. Dit is gebleken uit het onderzoek naar den moord op den natio- naal-socialist Jessutis, die vergiftigd is door nat.-socialisten uit Memel en Tilsit, met medewerking van een vroeger lid van het Duitsche consulaat te Memel. Drie personen hebben bekend; in totaal zijn negen leden van de Neumann-party (nationaal-socialisten) gearresteerd. Het lijk van Jessutis werd door de poli tie in de rivier de Jurfi gevonden. Hü was een belangryk getuige in een aantal pro cessen tegen de revolutionnaire groepen in het Memelgebied. Hij was zelf nationaal- socialist, doch liet een geheim rapport in handen van de autoriteiten vallen. o— CHINA. De zeerooverij. De Engelsche regeering heeft een krach tige nota tot de Chineesche regeering ge richt inzake de wegvoering van eenige En- gelschen door zeeroovers. Vier Britsche torpedo-jagers en een vliegtuigmoederschip zoeken de kust af en ook een Japansch oorlogsschip is on der weg, daar ook, zooals bekend, een Japanner is ontvoerd. Onder de Chineesche gevangenen be vindt zich Sjen Tien Ling, ex-minister v. binnenlandsche zaken. o VEREENIGDE STATEN. De arbeidsmoeilijkheden. President Roosevelt heeft het wetsvoor stel onderteekend inzake de arbitrage en arbeidsbemiddeling, waardoor hij gemach tigd wordt, in geval van dreigende sta kingen bemlddelings- of arbitrage-com missies te benoemen, die zullen bestaan uit vertegenwoordigers der regeering, der arbeiders en der werkgevers. Roosevelt heeft Miss Perkins, de minis ter van arbeid, benoemd tot bemiddelares in het conflict in de staal-industrie. Naar gemeld wordt hébben in verschei dene groote fabrieken van de Amerikaan- sche staal-industrie 95°/o van de arbeiders tegen staking gestemd. BOTSINGEN IN LYON. PARIJS, 20 Juni (VD.) Gisteravond zijn te Lyon ernstige botsingen ontstaan tusschen linksche demonstranten en de politie. De communisten hadden naar aan. leiding van een vergadering der Solida- rité Franqaise een tegen-betooging op touw gezet die de politie wilde verhinde ren. De politie was versterkt door gendar merie te voet en te paard. Intusschen kwamen toch tegen acht uur in het cen trum van de stad een tweeduizend demon stranten byeen, die trachtten door he afzettingen heen te dringen. Met stoelen en straatsteenen vielen zy de politie aan. die zich van haar kant bediende van de ge weerkolven. Tegen tien uur hadden de demonstranten de meerderheid. Uit twee gebouwen werd de politie beschoten, ter- wyi barricades werden opgericht. De bar ricades werden echter spoedig door de politie bestormd en ingenomen. Met kleine vrachtauto's brachten de demonstranten hun gewonden weg teneinde hen niet in handen der politie te laten vallen. Eerst laat in den nacht kon de orde weer worden hersteld, vyftlen betoogers en drie agenten van politie werden zoo zwaar gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. TEGEN HET DUITSCHE MORATORIUM. BAZEL, 20 Juni. (Reuter). Als fiscale agent van de trustee der Duitsche Ryks- leening van 1924 heeft de Bank voor Inter nationale Betalingen het volgende gepu bliceerd'; De trustees der Duitsche buitenlandsche leening van 1924 welke door den fiscalen agent in kennis worden gesteld van den tekst van het besluit inzake het Duitsche transfermoratorium protesteeren met klem tegen de voorgenomen schending der ver plichtingen van het Duitsche Ryk, die biykens herhaalde verklaringen en beves tigingen door Duitschland zoowel in den tekst der leeningsvoorwaarden als in internationale verdragen den voorrang boven andere verplichtingen dienen te hebben. De trustees verzoeken de Duitsche regee ring dringend haar beslissing nog eens te overwegen, inzonderheid met het oog op de byzondere voorrechten of rechten die voor de onderhavige leeningen gelden, als ook met het oog op de krachtens de lee ningsvoorwaarden verleende garanties. WASHINGTON, 20 Juni. (Reuter). Roo sevelt heeft aan het ministerie van bui tenlandsche zaken opdracht gegeven in lichtingen in te winnen aangaande de plannen der Britsche regeering betreffen de het instellen van een clearing- of compensatie-Instituut in verband met het Duitsche transferbesluit. Juristen zyn van meening dat de Vereenigde Staten het volste recht hebben dergelijke stappen te ondernemen. DOLLFUSS NAAR PARIJS? WEENEN, 20 Juni (V.D.). De Weensche correspondent van de „Agence Economlque et Financière" meldt, dat Dolfuss den Franschen minister Barthou tydens een onderhoud op het station ln Weenen heeft ultgenoodigd op de terugreis uit Belgrado ln Weenen af te stappen. Barthou heeft dit niet kunnen aannemen, maar heeft Dollfuss voorgesteld zelf naar Parys te komen, waar de Fransche regeering hem harteiyk zal ontvangen. FRANSCH—DUITSCHE HANDELSBESPREKINGEN. PARIJS, 20 Juni. (Reuter). De Fransche handelsdelegatie die morgen naar Berlijn vertrekt, heeft de opdracht om te beraad slagen over de volgende punten: lo. Het sluiten van een nieuw handels verdrag ter vervanging van het verdrag van 1927. 2o. Het treffen van een definitieve re* geling met betrekking tot de clearing. 3o. Het bespreken van de mogelykheden betreffende het overmaken van de bedra gen verschuldigd uit hoofde van de Da wes en Young-leeningen. Deze laatste on derhandelingen zullen voor 15 Juli a.s. tot een overeenstemming moeten leiden, daar Frankryk anders eenzijdig tegenmaatre gelen zal nemen. De eerste en de derde kwestie houden nauw verband daar volgens het verdrag van 1927 Duitschland uit het ultvoerover- schot naar Frankryk de verplichtingen op de Rijksleeningen moet nakomen. o DE REDEVOERING VAN VON PAPEN. LONDEN, 20 Juni. (V.D.) De Beriynsche correspondent van de „Times" schrijft over de redevoering van Von Papen, dat deze het politieke leven in Duitschland blyft beheerschen ofschoon geen woord langs de gewone wegen der publiciteit het publiek bereikt heeft. Exemplaren van 'n Zwitsersch dagblad, waarin de redevoering was opgenomen, zyn naar de correspon dent verneemt, in Munchen in beslag ge nomen. Alles wordt in het werk gesteld om een streng stllzwygen te handhaven, ofschoon de beroering onder de opper vlakte groot ls. Toch zou het, aldus de cor respondent, een dwaling zyn onmiddel lijk groote gebeurtenissen als gevolg van de redevoering te verwachten. Er doen geruchten de ronde, dat Von Papen, Von Neurath en de andere nog in functie zynde conservatieve ministers, zullen gedwongen worden af te treden. Alles is thans mogeiyk in Duitschland, maar in welingelichte kringen acht men dit nog niet waarschijniyk. Verder verluidt dat de Rykskanselier en Von Papen gisteren een bespreking hebben gehouden, waarin in elk geval en kele misverstanden opgehelderd werden. Zelfs wordt gezegd, dat Von Papen zijn aftreden heeft aangeboden, maar dat na eenig overleg besloten is, dit niet te aan vaarden. Ook thans weer richten aller oogen zich op president Von Hindenburg, die weer terug is onder zyn Junkervrien den op zqn buitengoed in Oost-Pruisen. Men vraagt zich algemeen af, welke steun von Papen van Neudeck kan verwachten, en of hy tot een zoo koen optreden zou overgegaan, wanneer hy niet gemeend had, dat het leger achter hem zou staan. Een antwoord op deze vragen hangt hoofdzakelijk af van de onbekende factor van het motief tot de redevoering. Wan neer de redevoering uitsluitend ten doel had een moedig persooniyk initiatief voor een beweging binnen het regime zelve om overmatige ijver van de radicale vleugel tegen te gaan. dan kan de vice-kanseller misschien invloedryke bescherming ver wachten. Wanneer aan den anderen kant de redevoering ten doel had de publieke gevoelens met betrekking tot plannen, waarover reeds lang in „reactionaire" kringen gesproken ls, om iets te onder nemen in den geest van een „coup" te sondeeren, dan is het geenszins zeker dat de Ryksweer bereid zou zyn een stand punt ln te nemen. De politiek van de Ryksweer is altijd een politiek van mees terlijke paclfiteit geweest; het leger heeft door zijn loutere inactieve aanwezigheid een nuttigen invloed voor stabiliteit en gematigdheid uitgeoefend. Wat de houding van de radicalen ten opzichte van de redevoering van Von Pa pen betreft, ln de „Völkische Beobachter" weerlegt Rosenberg punt voor punt de re devoering, welke de meerderheid van zyn lezers niet gelezen of gehoord heeft en die hy zelf niet kan citeeren. Rosenberg ontkent dat de conservatieven hetzelde willen als de Nazi's, doch alleen een an dere tactiek volgen, en hamert vooral op het begrip „reactie". Q HET STAVISKY-ONDERZOEK. PARIJS, 20 Juni. (Reuter). Plgagllo de secretaris van Stavisky verklaarde heden voor de commissie van onderzoek in zake de Stavlsky-affalre dat de recherche Sta visky best levend ln handen had kunnen krygen, indien zy maar gewild had. Hy gaf te kennen dat het Bonnaure is geweest, die aan het bureau van den pre mier de verblyfplaats van Stavisky had bekend gemaakt. Na deze verklaringen besloot de commissie Bonnaure die daar voor uit de gevangenis zou worden ge haald, alsmede Marcombes, den voorma- ligen onderstaatssecretaris nog heden avond te verhooren. Even na half elf ver nam men echter dat Bonnaure had ge weigerd te verschynen en zich ziek had gemeld. Marcombes bevestigde, dat Bon naure Stavisky's verblyfplaats had me degedeeld. o DE BEMANNING VAN DE „TSJELJOESKIN" TE MOSKOU. MOSKOU, 20 Juni (V.D.) De bemanning van den ysbreker „Tsjeljoeskln", bene vens de zeven vliegers die hen gered heb ben, zijn gisteren onder ontzaggelijk enthousiasme van een menigte die geschat wordt op een millioen menschen, alhier aangekomen, zy werden verwelkomd door Stalin en andere hooggeplaatste leden der regeering. DRIE FRANSCHE TOERISTEN GEARRESTEERD. PARIJS, 20 Juni. (V. D.) In Grenoble heerschte sedert eenige dagen ongerust heid omtrent het lot van drie Fransche toeristen, die Zondag uit Grenoble waren vertrokken om den Mont Tabor te beklim men. Naar thans echter blijkt, zijn de drie jongelui op Italiaansch gebied gearres teerd en naar Turyn gebracht. De Fran sche overheid heeft reeds stappen gedaan om hun vryiating te bewerkstelligen. o MADAME HANAU WEER VEROORDEELD. PARIJS, 20 Juni. (V. D.) Gisteren is de voormalige eigenaresse van de „Gazette de France", thans eigenaresse van het flnancieele blad „Force", Madame Hanau, veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf en drieduizend francs boete wegens medeplichtigheid aan bedriegehjken bank breuk. Haar gescheiden echtgenoot, Lazare Bloch, werd veroordeeld tot acht maande» gevangenisstraf en driehonderd francs boete. o BOTSINGEN TUSSCHEN OEKRAINERS EN POLITIE. WARSCHAU, 20 Juni (V.D.) Volgens een bericht van de „Gazeta Polska" is in het Oekrainsche plaatsje Lazkie bij Stanislau zonder toestemming van de overheid een gedenkteeken opgericht ter eere van de Oekrainsche vryheidsstryders. Teneinde een weghalen van het monument te ver hinderen, zyn kinderen en grysaards rond het gedenkteeken op den grond gaan lig gen. Meer dan 24 uren bleven zy daar. De bevolking nam tegenover de politie een dreigende houding aan en bekogelde haar met steenen. Een agent van politie werd gewond'. Met behulp van militairen, die uit Stanislau moesten worden gehaald, werden de kinderen en grysaards wegge haald en het monument verwijderd. In de laatste dagen zyn in het Wojwode- schap Stanislau eenige daden van sabo tage gepleegd en in dit verband zyn on geveer duizend personen gearresteerd. Een deel der arrestanten is na verhoord te zyn, weer op vrije voeten gesteld. o VAN HET DUIVELSEILAND ONTSNAPT, GEORGETOWN, 20 Juni (V.D.) Volko men uitgeput door de vermoeienissen en het gebrek dat zij tydens een lange zee reis onder tropische zon hebben geleden, zyn alhier gisteren zes man aangekomen in een klein open bootje. Zij waren uit de Fransche strafkolonie op het Duivels eiland ontvlucht. De vluchtelingen, vijf Franschen en een Spanjaard, hebben den autoriteiten de verzekering gegeven, dat zy niet langer dan veroorloofd is alhier zullen blyven en dat zij zich gereed ma ken om met dezelfde boot. waarmede zy reeds de vyfhonderd myien vanaf het Duivelseiland hebben afgelegd, door te rei zen naar Trinidad, dat nog driehonderd myien hier vandaan ligt. o ONTVOERING DOOR 14-JARIGE! CHICAGO, 20 Juni (Reuter). - Een 14- jarig scholier is tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens ontvoering van een 2-jarig meisje, dat stervend is ge vonden ln een schuur van een oud ys- pakhuis alhier. Het kindje werd hier geheel ontkleed en verlaten aangetroffen. Het werd naar het ziekenhuis gebracht, waar het na korten tijd tengevolge van de geleden ontberingen overleed. o BRAND IN EEN SCHOENFABRIEK. PARIJS, 20 Juni (Reuter). Gisteravond ls brand uitgebroken in een schoenfabriek te Llbourne, welke zich met groote snel heid over de fabrieksperceelen uitbreidde. Aangezien gevaar bestond, dat de brand op andere gebouwen zou overslaan, is de brandweer van Bordeaux te hulp geroepen. Door den hevigen wind was het evenwel onmogelyk het vuur tegen te houden en ook belendende perceelen vatten vlam. Daar de electrische stroom was uitge schakeld om ongelukken te voorkomen, was de geheele stad in diepe duisternis ge huld. o KOLONIALE TENTOONSTELLING IN PORTUGAL. LISSABON. 20 Juni (Reuter). De Portu- geesche minister van koloniën heeft het initiatief genomen om in 1936 een groote internationale koloniale tentoonstelling te houden. Hiertoe zullen Nederland, Enge land, Frankryk, Brazilië, België en Spanje worden uitgenoodigd. o BOTSING IN BRITSCH-INDIE. NEW DEHLI, 20 Juni. (Reuter). De po litie heeft zich genoodzaakt gezien in Rampoer op de menigte te schieten, toen deze trachtte vyf leiders, die gearresteerd waren wegens onwettige betoogingen te bevryden. Een man werd gedood, zes an deren werden gewond. De betoogingen hielden verband met „hartal", een staking die ontstaan was omdat aan zekere grie ven van de bevolking geen aandacht was geschonken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2