754te Jaargang MAANDAG 18 JUNI 1934 No. 22772 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1EN: 30 Cts. per regel voor advertentiën pit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT :i Voor Leideh per 3 maanden f.2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18| Franco per post f. 2.35 4- portokosten. 1 Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. CONVERSIELEENING LEIDEN. Uitgifte van f. 1.120.000 4 pCt. obligatiën a 99 3/4 pCt. De heeren Gebr. Teixeira de Mattos en Staal en Co. berichten dat zij de inschrij ving op f. 1.120 000 nom, 4 pet. 20-jarige obligatiën (conversieleening) ten loste der gemeente Leiden in stukken van f. 1000 nom. te hunne kantoren te Amsterdam en 's Gravenhage, zoomede ten kantore van den gemeente-ontvanger van Leiden open stellen op Vrijdag 22 Juni 1934 van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur. tot den koers van 99 3/4 pet. De obligatiën zijn voorzien van halfjaar- lijksche coupons, betaalbaar 2 Januari en 1 Juli waarvan de eerste vervalt op 2 Jan. 1935. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Vrijdag 13 Juli 1934. De officleele noteering ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De leening is aflosbaar a pari in 20 ge lijke jaarlijksohe termijnen, aanvangende met het jaar 1935, behoudens de bevoegd heid der Gemeente te allen tijde over te gaan tot versterkte of algeheele aflossing, met een opzeggingstermijn van ten minste één maand. De couponbelasting komt ten laste van de houders. De opbrengst der geldleening zal strek ken tot dekking van de algeheele aflossing van het restant der 4'/- pet. obligatiele ning van 2 April 1914. bedragende, na de aflossing per 1 Juli 1934, f. 1.100.000 en voor het overige deel tot dekking van bui tengewone uitgaven op hoofdstuk XVI van den kapitaaldienst. B. en W. verstrekken bij hun schrijven d.d. 15 J.unl aan de emittenten verschil lende gegevens betrekking hebbende op de finantieele positie onzer gemeente, welke in hoofdzaak bij onze lezers bekend mag worden verondersteld. GOUDEN DOCTORAAT PROF. DR. J. H. MULLER SR. Donderdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. H. Muller Sr., oud- hoogleeraar aan de Universiteit alhier en thans nog. als privaat-docent daaraan verbonden, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. o DS. A. DE BONDT. Ds. A. de Bondt, de jongste der Geref. predikanten hier ter stede is beroepen bij de Geref, Kerk van Den Haag-West in de vacature die daar ontstond door de vestiging van een vijfde predikantsplaats, welke vacature voortduurde door het be danken van ds. mr. G M. den Hartogh, toen te Hazerswoude; ds. J. L. v. d. Wolf te Bussum en ds. C. v. d. Woude te Leeu warden. Ds. A. de Bondt werd 8 Juli 1901 te Zwijndrecht geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1928 candi- daat werd. 17 Maart 1929 bevestigde ds. W. W. Meynen van Dordrecht hem te Pijnacker-Nootdorp in zijn eerste gemeen te. Hier ontving hij tot tweemaal toe het beroep van de kerk van Leiden. Het twee de beroep werd aangenomen en 27 Juli 1931 werd hij als opvolger van wijlen ds. H. J. Kouwenhoven, die met emeritaat was gegaan, hier ter plaatse bevestigd door ds. H. Thomas, om 7 Juli d.o.v. zijn intrede te doen, sprekende over 2 Cor. 4 7. DR. BOERSEMA HERSTELD. Dr. Boersema heeft Zaterdag geheel hersteld het Diaconessenhuis. waar hij sinds Kerstmis verpleegd werd, kunnen verlaten. Hij hoopt buiten de stad nieuwe krachten op te doen en 1 Augustus zijn werk in de Vrijz. Herv. Gemeente hier ter stede te hervatten. Op 17 Aug. zal hij weer in 't Volkshuis optreden. CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het examen nuttige hand werken de dames M. Klaassen alhier, J. Koning, Den Haag, J. F. Klein Lebbink te Wassenaar, N. Nachtegal te Oegstgeest en J. v. d. Ree te Katwijk. Afgewezen geen. GEM. KWEEKSCHOOL. Voor de akte L.O. zijn geslaagd de da mes J. Koster, S. Peper en S. A. de la Rie, allen alhier: E. S. Bochove te Wou- brugge en E. H. J. Huibregtse te Wasse naar. o GEM. H. B. S. VOOR MEISJES. Voor het eindexamen B 6-jarige cursus der Gem. H.B.S. voor Meisjes zijn ge slaagd de dames N. A. J. van Eek, J. M. de Haas, E. Molt, H. A. C. R. Roessing en A. M. Würtz, allen alhier en D. P. Damsté, te Oegstgeest. HET 25-JARIG BESTAAN VAN „DE POST" Een geslaagde receptie. Gistermiddag hield het bestuur van het muziekgezelschap „De Post" ter gelegen heid van het zilveren julbileum receptie in de Stadsgehoorzaal. Achter de bestuurs tafel had het voltallig bestuur plaats ge nomen met in haar midden de eere-voor- zitter, de heer Metzelaar, en de dirigent, de heer M. Bolderdijk Verschillende mooie palmen gaven een vroolijken aanblik aan de zaal. De be schermheer, de heer A. v. d. Eelaart, had bericht gezonden, dat hij door uitstedig- heid verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Groenhoff, commies der P.T.T., kwam persoonlijk het bestuur gelukwenschen Achtereenvolgens kwamen verschillende besturen van bevriende corpsen het be stuur complimenteeren. Ook waren schrif telijke gelukwenschen en telegrammen binnengekomen, o.a. van den heer Joh. Geijp, oud-kapelmeester van het Stedelijk Muziekcorps en het bestuur van het stu denten muziekgezelschap „Sempre Cres cendo". Bloemenmanden werden aange boden door de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", de harmoniekapel „T. en D.", muziekgezelschap „P C. en L.", de muziek- vereeniging „N.Z.H.T.M.". De Christelijke Muziekvereeniging had reeds eerder haar gelukwenschen doen toekomen, vergezeld met een bloemenmand. Van ht „Leidsche Politie-Muziekgezel schap" en „Warmond's Fanfare" kreeg het bestuur de toezegging voor een muziek nummer naar keuze. Ook van het gezelschap „Orpheus" kreeg men een marsch naar keuze. Het muziekcorps van het 6de Reg. Veld-Artil- lerie, dat op het oogenblik in het kamp van Oldebroek is, had een vertegenwoordi ger gezonden, die namens dit gezelschap een muzieknummer aanbood. Voorts merkten wij op vertegenwoordi gers van „St. Cecilia" uit Voorhout en ver scheidene leden met hun dames. Na afloop dankte de voorzitter, de heer D. v. d. Schee namens „De Post" allen voor hun sympathie- aan het corps bewezen. Tevens wees hij er op, hoe eenige jaren geleden de vereenigingen tegenover elkaar ston den. Toen was er vriendschap, maar ook een terughouding te bemerken. Doch sinds de Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen bestaat, waarvan hij het genoegen heeft voorzitter te zijn, is dit gelukkig ge heel veranderd I Hiermede was de receptie beëindigd. Het wachten is nu nog op het groote jubileum concert, dat deze week wordt gehouden met medewerking van het Leidsch A Cap- pella Koor. ACCORDEON-GEZELSCHAP „DOOR VRIENDSCHAP VERBONDEN." Een avond van muziek en tooncel. Daar bovengenoemd gezelschap zijn eerste lustrum in het verschiet heeft en dit op grootsche wijze n.l. door het hou den van een concours hoopt te vieren, zoo heeft zich uit de vereeniging een feest comité gevormd met als voorzitter dei heer Kuivenhoven. Dit comité had Za terdagavond een uitvoering in de concert zaal „Concordia" georganiseerd, waaraan werd medegewerkt door de tooneelvereeni- ging „Oefening Baart Kunst" en het Jazzband-Orkest „The Melody Boys", on der leiding van den heer P. Hazers. Nadat dit orkest eenige nummers ten beste had gegeven, verscheen de heer Kuivenhoven voor het voetlicht om de te houden tom bola bij de aanwezigen warm aan te be velen en vervolgens het woord te geven aan den heer Zwanenburg, voorzitter van het gezelschap. Deze heette allen har telijk welkom, in het bijzonder het bonds- bestuur en de zustervereenigingeu. Spr. sprak voorts zijn teleurstelling uit, dat zoo weinig muziekvereenigingen uit Leiden aan den oproep voor dezen avond gehoor hadden gegeven. Voorts memoreerde spr. nog oen en ander uit de geschiedenis en deed meaedeeiinger. over het te houden concours. Hierna was het woord aan het gezelschap „D.V.V.". dat onder leiding van den heer v. d. Velden eenige goede nummers ten gehoore bracht, waarvoor den executanten een welverdiend applaus ten deel viel. Dit herhaalde zicli na het optreden van mej. Grönloh en den jongeheer Filippo, die afzonderlijk eenige nummers ten beste geven. Eenige duetten en een éénacter, opgevoerd door de taoneelvereeniging „Oefening Baart Kunst", vielen eveneens goed in den smaak en vulde dezen avond mooi aan. Het bal onder leiding van mej. Jeanne de Wekker bracht het einde van dezen avond, waarvan velen genoten hebben en waarop beide vereenigingen met genoegen kunnen terugzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: K. H. Schmal, Leidscheweg 142, Voorschoten, boerenbedrijf en melk handelaar. Wijzigingen; Mar. Brinks, Steenstraat 5 en 9, Leiden, handel in lederfourn. Bijvoe ging uitgeoefend bedrijf: verkoop van luxe- en sportartikel, schrijfbehoeften, enz. P. de Gruyter en Zoon N.V. (filiaal) Lei den, hoofdzetel Orthenstraat 14, 's-Herto- genbosch, winkelbedrijf, grutterij, koffie branderij enz. Vestiging filiaal: Julia- nastraat 32, Alpien aas den Rijs. GESCHENK VAN DEN KONING VAN EGYPTE. Z. M. de Koning van Egypte heeft aan de Leidsche Universiteit ten geschenke aangeboden een exemplaar in acht deelen van het „Receuil de Firmans impériaux Ottomans adressés aux Walis et aux Khé- dives d'Egypt" loopende van de jaren 1597 tot 1904. o HET REUVENSFONDS. De vorige week vond de jaarlljksche al- gemeene leden-vergadering van de Ver eeniging het Reuvenfonds in de gehoor zaal van het Rijksmuseum van Oudheden hier ter stede plaats. Nadat de jaarstuk ken waren goedgekeurd, droeg de voor zitter jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blok land den nieuwen aankoop van de Ver eeniging, een Assyrisch Relief, aan den directeur van het Museum dr. J. H. Hol- werda over, die met hartelijke woorden voor dit geschenk aan het Museum be dankte. o SCHOOL B DUIVENBODESTRAAT. Ouderavond. Aan de school Duivenbodestraat B. is een buitengewoon geslaagde ouderavond gehouden, waarop buiten de kinderen nog ruim 100 personen aanwezig waren. De heer Van Schaik sprak een openings woord, waarin hij constateerde, dat er met een goede stemming werd aange vangen. In de pauze gingen de ouders de verschillende handwerken bezichtigen, die daartoe in de schoollokalen waren tentoon gesteld. Ook werden tijdens de pauze de resultaten van het onderwijs, dat de kin deren dagelijks van hun (onderwijzers (essen) ontvangen voor de ouders ter in zage gelegd en was er gelegenheid met het personeel over de vorderingen der leerlingen te spreken. De zang van de 4e klasse onder leiding van den heer Beumer en de lenigheids oefeningen o 1 .v mej. Koeman, trokken zeer de aandacht. Na de pauze voerde een vijftal kinderen met veel succes een tooneelstukje op. Hierna werd de schitterend geslaagde avond door het hoofd der school, den heer Van Schaik gesloten, nadat hij nog eens zijn dank had uitgesproken tot de dames Oostdijk, Barnhoorn en Koeman en den heer Beumer die in hooge mate het hunne hebben bijgedragen tot het welsla gen van dezen Ouderavond. KYNOLOGENCLUB „DE HOFSTAD". Op de Zaterdag en gisteren in den Haagschen Dierentuin gehouden honden en katten-tentoonstelling werden door in zenders uit Leiden en omgeving de navol gende prijzen gewonnen: A. van Duin alhier met den Samojeed „Stolch van Duynhoven" in open klasse 4de prijs en kwalificatie zeer goed: de zelfde met Samojeed „Tacho van Reck- leben" in open klasse le prijs en in kam pioensklasse 3de prijs en kwal. zeer goed. A. Batenburg alhier met Samojeed „Boefje" in puppy-klasse le prijs en spe ciale prijs en kwal. zeer goed. J. de Bruyne alhier met Samojeed „Iwan" open klasse le prijs en in kani- pioensklasse 2de prijs en kwal. zeer goed. J. J. Herweyer alhier met Iersche setter „Friend" in nieuwelingenklasse le prijs en kwal. goed. P. Bedijn, Noordwijk-aan-Zee met draad harige fox-terrier „Roxane" in puppy-klasse le prijs en kwal. goed. Mevrouw Tappenbeek, Noordwijk-aan- Zee met idem „jumbo of Devils Park" in puppy-klasse 2de prijs met kwal. „goed"; dezelfde met idem „White King of Devils Park" 3de prijs in puppy-klasse en kwal. goed. Mevr. de Groot, Warmond met pekin- gees „Mchu" in puppy-klasse 1ste en spe ciale prijs en kwal. zeer goed. J. A. Dollee te Warmond met dwerg kees Roddy" in nationale fokkersklasse eerste prijs, kampioensprijs en 5 speciale prijzen en kwal. „uitmuntend". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen rechtsgeleerdheid, de heer L. Erades (Den Haag). Wethouder Goslinga zal in plaats van Woensdagmiddag morgenmiddag spreek uur houden. Aan de R.-K. Kweekschool voor On derwijzers, Westeinde te Den Haag is geslaagd voor het examen akte L.O. de heer O. F. van Dieren alhier. Zaterdag slaagden voor het examen afgenomen door den Ned. R.-K. Bond „St. Genesius" voor machineschrijven de dames: J. M. T. van Kampenhout, W. J. M. Vlekke en T. M. van Weerden, leer lingen van de Mariaschool, alhier. De alhier tot arts bevorderde semi- arts L. Prevo Kluit, is bestemd tot reser ve-officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verdere besprekingen in 't verschiet De Plebisciet-commissie voor het Saargebied Amerika naar het Intern. Arbeidsbureau. Zooals te verwachten was, wordt de ont moeting Hitler—Mussolini rijkelijk gecom mentarieerd. Over het algemeen is men het er wel over eens. dat ontspanning daarvan het gevolg zal kunnen zijn. Toch wijst men er op, dat er verschillen van in terpretatie bestaan tusschen Italië en Duitschland omtrent de twee voornaam ste punten van het accoord tusschen Mus solini en Hitler: 1. de erkenning der onaf hankelijkheid van Oostenrijk; 2. de terug keer van Duitschland in den Volkenbond, op voorwaarde, dat de volledige rechten van Duitschland op gelijkheid in bewape ning erkend zullen worden. In beide gevallen is de Italiaansche in terpretatie duidelijk en categorisch, ter wijl de Duitsche interpretatie meer gere serveerd is. Duitschland aanvaardt in beginsel de onafhankelijkheid van Oostenrijk en het herstel van normale betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk, maar in Duit sche kringen wijst men er op, dat Duitsch land altijd de onafhankelijkheid van Oos tenrijk aardvaard heeft en het herstel van normale betrekkingen verlangd heeft, on der voorbehoud van bepaalde voorwaarden waarop Duitschland steeds aangedrongen heeft. Deze voorwaarden zijn niet gespe cificeerd, maar zouden de erkenning be helzen der nationaal-socialistische bewe ging in Oostenrijk. Het is twijfelachtig, of dergelijke voorwaarden aannemelijk zijn voor de andere partijen. Men houdt thans de oogengericht op Frankrijk, om te trachten uit de impasse der ontwapening te komen en zonder twij fel zou Mussolini zich gelukkig achten een onderhoud te hebben met Barthou. In dit verband trekt sterk de aandacht, dat von Libbentrop, de Duitsche gevol machtigde in de Ontwapeningskwesties, te Parijs is opgedoken, waar hij een onder houd had met Barthou. Is Duitschland's terugkeer naar den Volkenbond in be weging? Barthou heeft waarschijnlijk aange drongen op Duitschland's terugkeer in den Volkenbond en in de ontwapeningscon ferentie. Men vermoedt, dat Barthou aan von Ribbentrop verzekerd heeft, dat de Duit sche eischen onpartijdig zullen worden on derzocht, met het oog op haar beslissenden invloed op de organisatie van den vrede in Europa. Volgens een niet bevestigd gerucht zou Mussolini de volgende maand een bezoek brengen aan Hitler te Berchtesgaden in Beieren. Het bezoek van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken Barthou aan de Engelsche hoofdstad is thans definitief vastgesteld op 9 en 10 Juli a.s. Barthou zal op 8 Juli reeds te Londen aankomen en de beide volgende dagen met MacDonald en diens medewerkers onderhandelen. Waarschijnlijk zal de Fransche Minister op Maandag 18 Juli a.s. uit Parijs naar Boekarest vertrekken. Vanuit Amerika is nogmaals een waar schuwing gekomen. De Amerik. minister van luchtvaart heeft een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Indien het onze plicht is, de pariteit in de luchtwapens tot stand te brengen, ter wille van onze veiligheid, door eenvou dig maar steeds nieuwe vliegtuigen te bou wen, wijl anderen niet tot een redelijk niveau willen afdalen, dan zullen we voor die taak niet terugdeinzen. Wij wenschen hoegenaamd niet mee te doen aan een wedloop in bewapening, maar we kunnen ook niet werkloos toezien, ter wijl andere volken voortdurend hun strijd middelen opvoeren. Intusschen is de buitenl. perschef der N.S.D.AJ., dr. Hauftsaengel. in Amerika Zaterdagmiddag is de 27-jarlge mo torrijder W. G. T. H. uit Oegstgeest op den Rijnsburgersingei geslipt, waardoor hij aan de linkerknie en -hand verwond werd en zich door den E.H.D. moest laten vetbinden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie is een begin van brand ontstaan op een graanzolder van de firma van N. welke is gelegen op de bovenverdieping van perceel Langegracht 33. Een partij zemelen ging in de vlammen op, terwijl het houtwerk op meerdere plaatsen werd geschroeid. De brandweer heeft het vuur tje met een slang op de motorspuit ge- bluscht. De schade is gering en wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend. Geslaagd voor Stenografie „Groote" de jongedame Tr. Lamboo; voor machine- schrijven W. v. Kimmenaede, M. de Graaf, Tr. Klein, M. de Bolster en J. v. Houten, leerlingen van de St. Jozefschool in de Van der Werffstraat. Het duo John's accordeon players onder leiding van onzen stadgenoot John Boelee zal zich a.s. Vrijdagavond tusschen 8 uur en kwart voor elf voor den Huizen- schen zender laten hooren. Bjj de politie is een onbeheerd ge- fonden rijwiel te bevragen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. f>ers. Kind. Totaal Maandag 11 Juni 51 51 Dinsdag 12 Juni 53 53 Woensdag 13 Juni 55 55 Donderdag 14 Juni 54 54 Vrijdag 15 Juni 52 52 Zaterdag 16 J;uni 55 55 BINNENLAND. De Tweede Kamer over het landbouw- crisis-beleid der regeering. (3e Blad). Een groot aantal verdrinkings-ongevallen (Gemengd, 3e Blad). Auto bij Den Bosch tegen een touringcar opgereden; één doode en twee gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Bij Apeldoorn is een auto door een trein gegrepen; één doode en drie gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Massavergiftiging door gebruik van ijs té Nieuwkoop. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Von Ribbentrop onverwachts te Parijs; Barthou 8 Juli naar Londen. (Buitenl., le Blad). De Vereenigde Staten treden toe tot het Internat. Arbeidsbureau. (Buitenl., le Blad) Opzienbarende rede van von Papen. (Buitenl., le Blad). De moordenaar van den Poolschen minster Pieracki nog niet gearresteerd. (Buitenl., le Blad). aangekomen, naar het heet om deel te nemen aan het 25-jarig jubileum der Har- vard-Universiteit. Communisten hebben bij zijn komst gedemonstreerd, doch werden door de politie afzijdig gehouden. Het Volkenbondssecretariaat maakt of ficieel bekend, dat de plebisciet-commissie voor het Saargebied benoemd is. Op voor stel van de commissie van drie heeft de voorzitter van den Volkenbondsraad thans definitief benoemd: den Zwitser Victor Henry, commissaris der Berner Jura en prefect van het district Pruntrut, den Nederlander D. de Jongh. oud-burgemees ter van Semarang en oud-directeur-gene- raal der regeeringsbedrijven en openbare werken in Ned. Indië, en den Zweed Alan Rhode, oud-voorzitter van de juridische af- deeling van het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken, gouverneur van de provincie Gotland. Als technische deskundige is aan de commissie de Amerikaansche Sarah Wam- baugh toegevoegd, die zoo noodig ook een lid der commissie kan vertegenwoordigen. Zij was vertegenwoordigster der Peruaan- sche regeering bij de voorbereiding der stemming over Tacna en Arica en heeft veel gepubliceerd over stemmingen, die na den wereldoorlog hebben plaats gehad. De door de regeering der Vereenigde Sta ten naar de Internationale Arbeidsconfe- rentie te Genève gezonden waarnemer Andrews heeft medegedeeld, dat het Con gres der Vereenigde Staten het wetsont werp tot toetreding der Vereenigde Staten tot de Internationale Arbeidsorganisatie met groote meerderheid van stemmen heeft goedgekeurd. Naar verluidt zullen de noo- dige stappen tot toetreding nog tijdens de huidige zitting der Internationale Arbeids- conferentie worden gedaan. OOSTENRIJK. Socialisten uit concentratie-kamp ontslagen. De Oostenrijksche regeering heeft, naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, het besluit genomen, het arrest van de in het concentratiekamp Woellersdorf gedeti neerde sociaal-democraten te verkorten. Een aantal socialistische leiders, o. w. de Stadtschulrat Koeke, hebben reeds mede- deeling ontvangen, dat zij in Augustus a.s. op vrije voeten zullen worden gesteld. De voormalige sociaal-democratische vice-voorzitter van de arbeidskamer, inge nieur Seisel, is zelfs met 20 andere socia listen uit Woellersdorf ontslagen. Beteekent dit een verandering in de hou- dine der regeering Dollfuss? ENGELAND. Handelsverdrag met Frankrijk geparafeerd Zaterdag is het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Engeland geparafeerd. Het verdrag is gebaseerd op een wederzij dsche meestbegunstiging en voorziet in een wij ziging van de douanerechten, alsmede maatregelen tot verbetering van den han del m zekere landbouwproducten. De ge- heele pers juicht het nieuwe Fransch Engelsche handelsaccoord toe. Men legt er den nadruk op, dat hierdoor een einde Is gekomen aan de vermindering der Fran sche contingenten en aan de Britsche re presaillemaatregelen. De Fransche delega tie keerde gisteren naar Parijs terug. Naast andere takken van industrie zullen vooral de Engelscht katoen- en auto-industrie voordeel van de overeenkomst hebben. De verhooging der contingenteeringscijfers komt pok de steenkolenlndustrie ten goede

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1