KATWIJK AAN ZEE „KATWIJK en 0." IEDEREN DAG VEILING HONIG'S BOUILLONBLOKJES Ihnns 6 voor lOct. Thijs IJs en de schat op de Maan, LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 16 Juni 1934 Consumptietent „Dirk Varkevisser" Beleefd aanbevelend DIRK V ARKEVISSER Telephoon station „Noorderstrand" G0EDK00PE _AUT0-ST ALLING D. GESINK, Voorstr. 80 te Katwijk a.Zee vanaf 50 cent per week. TUIN BOUW-VEREENIGING KATWIJK AAN DEN RIJN Behalve groenten, dagelijks toenemende aanvoer van VROEGE AARDAPPELEN. Chr. School v. L. en M.U.L.O. te Katwijk. UIT DE RIJNSTREEK. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De begrooting wederom vastgesteld Geen uitspraak over het Referenudm. De raad vergaderde onder voorzitter schap van Burgemeester Pont. De heeren Loerakker en Fijma waren afwezig; de laatste wegens ongesteldheid. Na vaststelling der notulen kwamen aan de orde; ingekomen stukken, reclames hondenbelasting en comptabillteitsbe- sluiten. Deze punten passeerden zonder meer den voorzittershamer. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N V. Bank voor Ned. Gemeenten, tot een bedrag van f. 16.000 ln plaats van f. 21.000, waartegen Ged. Staten bezwaar hadden, is een gevolg van de wijziging der begroo ting voor 1934. Het betreft den kapitaal- dienst en de uitgaven voor Hyacinthenlaan en Veenenburgerlaan. De raad hechtte zijn goedkeuring hieraan na een enkele op merking van de heeren Spilker en Kerk hof. De begrooting voor 1934, welke nog niet goedgekeurd is, kwam weer eens aan de orde omdat Ged Staten bezwaar maakten tegen het feit, dat f. 20.000 uit het reserve fonds van het Gasbedrijf genomen zou worden, ln plaats van f. 10.000. Wat nu voorgesteld werd door B. en W. is reeds a dit blad meegedeeld. De voorzitter deelde mee, dat Hillegom procentsgewijs f. 12.000 a f. 13.000 had moeten ontvangen uit navorderingen van de verzwegen belastingen, volgens de Inspectie bedraagt dit echter slechts i. 1870.35. Wethouder Vermeer meende dat ln het najaar voor sociale zaken nog wel 10.000 extra noodig zou blijken. De heer van Lierop was blij, dat de begrooting toch maar sluitend is geworden zonder de gehate belasting op vuilnisophalen. De voorstellen werden daarna goedgekeurd, de begrooting is dus weer eens voor de rooveelste maal vastgesteld. De wijziging der algemeene regeling voor de Jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger, voorgesteld door Oed. Staten, waaromtrent de raad gehoord moet worden, is hier ook eerder meege deeld. B. en W. stelden voor bemerkingen te maken op de voorstellen betreffende de berekening van de dienstjaren, eventueel elders en hier. Overigens adviseerden zij er mee accoord te gaan. De voorzitter gaf toelichtingen op vra- jen en bemerkingen van de heeren Paase, Spiiker en de Wreede. De laatste zeide wel te willen vertrouwen in het ontwerp van Ged. Staten. Het voorstel van B. en W. is daarna aangenomen. Het houden van een referendum inzake 6eS verzoek van de Harddraverij Vereeni- :ing om volksspelen te houden bleek af komstig te zijn van de meerderheid van let college van B. en W. Wethouder Ver meer was tegen het voorstel. De langdurige debatten hierover werden ingezet door den voorzitter met een beschouwing over de beteekenis en de bedoeling van en refe- endum. Hij beriep zich op moderne schrij vers. Op een vraag van Weth. Vermeer wat de kosten zouden zijn antwoordde de voorzitter, dat geen begrooting was ge maakt. De vragenlijst zou gemaakt en rondgebracht moeten worden. Wethouder Vermeer betoogde dat een referendum een beleediging van den raad vou zijn. Er zijn ook moderne schrijvers, die het houden van een referendum ver- oordeelen. Deze zaak gaat alleen over een zaak die des burgemeesters is; de raad is onbevoegd tot oordeelen hierover. Hillegom moet zich een paar jaren kalm houden want de gemeente is al te veel over den tong gegaan. Hij verzocht den raad zich niet over het punt uit te spreken. De heer Jansen sloot zich aan bij de laatstgesproken woorden aan. Er is hier genoeg sensatie. De heer Van Lierop achtte een referen dum niet noodig; het gezag van den raad zou daardoor aan de kapstok worden op gehangen. De massa zou voorstemmen uit lust op sensatie. De heer Paase raadde aan geen refe rendum te houden en in plaats van twee dagen te feesten te bidden om verlossing van dictators. De heer Wreede meende dat van een muis een olifant wordt ge maakt; het gaat niet om een kermis, maar om een feestje buiten kosten van de Eemeente om. De harddraverij-vereeniging presteert veel. Ook de heer Spilker wilde Eeen referendum terwijl de heer Mathot zeide, dat een stemming absoluut onjuist sou zijn door beïnvloeding. Na een bemerking van den heer Van Beursen heeft de voorzitter de sprekers beantwoord en nogmaals uitgewijd over de beteekenis van het plan. Daarop zijn replieken en duplieken gevolgd met het slot, dat een motie van weth. Vermeer, sesteund door de heeren Jansen en Kerk hof, in stemming kwam, den raad ver wekende geen uitspraak over het olan te ooen. Deze motie is aangenomen, de hee ren Klaver, Spilker en De Wreede stem den tegen. De heer Van Lierop was op dat oogenblik afwezig. De mededeelingen omvatten diverse adressen en voorstellen, die niet geconvo- eeerd waren. Voor kennisgeving is aange nomen het verzoek der Pluimvee- en Ko- WJnenfokkersvereeniging om de belasting op de waakhonden te verdlagen. In de alg. Politieverordening zijn redactle-wijzigin- Kn aangebracht, wat aangaat het afgra- van van talude van wegen. Afgewezen is het verzoek van den Ned. R-K. Bond van Hotel-, Café- en Restau ranthouders en Slijters, om het sluitings uur gedurende den zomertijd voor de Za terdagen en Zondagen te bepalen op 12 uur des nachts. Op verzoek van den voor- fitter had de Inspecteur van politie een rapport ingezonden. Ongewenscht ver- baarde hij het dat de raad nu tot inwil- Upng besloot, wel kunnen gunst-vergun- Jingen gegeven worden door B. en W. ran goed bekend staande zaken. Een mo- "8 Mathot-Goemans om op Zaterdag en juridag ontheffingen te verleenen, is met «gen 6 st. verworpen. Een motie Spil- «r om alleen op Zaterdag ontheffingen 5 geven, is aangenomen met 10 tegen 3 «ernmen. Een advies van de waterleidingscommis- ue om in de verordening op de levering 'au water een wijziging te brengen in ver red met de huurwaarde der perceelen, "goedgekeurd. Een verzoek der N.V. Higo over een 2de "fPotheek is in een geheime zitting na de apenbare behandeld. RECLAME. 9744 Daarna stelde de voorzitter wijzigingen van het uitbreidingsplan aan de orde. Hierover is vroeger gesproken in een ge heime zitting. Nu werd een kaart op den grond uitgespreid, waarom de meeste hee ren zich schaarden en waarbij de voor zitter aanwijzingen gaf. Het betrof de Burg. Pontstraat en een schuine verbinding aan de Meerlaan, het terrein Bakkum, de Van den Endelaan met doortrekking en een soort Parallelweg van de Wilhelminalaan. Het was een uit spraak in principe; het kost aan de ge meente nog niets, de Provincie legt mo gelijk te zijner tijd de wegen aan en ook is het plan der f. 60 millioen voor werk verschaffing er bij betrokken. De wijzi gingen zijn goedgekeurd met twee stem men tegen, die van de heeren Van Lierop en Van Deursen. Wethouder Klaver en Paase waren tegen een onderdeel der wij zigingen. In de rondvraag verzocht de heer Jan sen om soepelheid van B. en W. bij het vragen om bouwvergunning voor schuur tjes. De heer Van Lierop sprak over af snijding van de waterleiding buiten schuld van de huurders en verzocht ten slotte om de raadsvergaderingen niet meer op zoo'n korten termijn uit te schrijven. De voorzitter wilde met de laatste vraag rekening houden en sloot daarna de open bare vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. Volgens een advertentie in dit blad zal voortaan weer lederen dag veiling worden gehouden vanwege de Tuinbouw- vereeniging. Men zit nu weer zoo spoedig in het volle seizoen. Wel zou bij wat re gen de aanvoer van alle producten toe nemen, doch of zulks ln het belang der tuinders zou zijn, is nog een groote vraag. Het is nu eenmaal een feit, dat bij een weinig te groote aanvoer het product direct onverkoopbaar is. De middenprijs der gisteren verkochte aardappelen was nog even boven den minimumprijs. Dit dank zij de goede kwaliteit van de be kende Katwijksche zandaardappelen. waren vertegenwoordigd de heeren L. Tan Beelen en B. Dubbelaar. Toen het stoffelijk overschot in de groeve neergelaten was, trad ds. R. P. A. Rutgers naar voren. Deze schetste den overledene als een trouw collectant, die 28 jaar lang zijn beste krachten heeft mogen wijden aan het werk der liefde. Het einde kwam na dagen van smart en pijn. Op zijn stervenssponde mocht hij getuigen van Hem, die het hart troost, dat schreiend tot Hem vlucht. Spr, eindigde met een stichtelijk woord. De heer Vis dankte namens de familie ds. Rutgers voor de vertroostende en ver manende woorden op het graf gesproken; de collectanten voor de laatste eer, die zij den overledene bewezen hadden; het da- gelljksch bestuur van de Eendracht voor zijn tegenwoordigheid en allen voor hun belangstelling hier betoond. Door het bestuur der Herv. Scholen is tot onderwijzeres benoemd aan de school in de Tooropstraat, hoofd de heer J. Vol- beda, mej. Coumou; en tot onderwijzeres aan de school in Mlerenwelde, hoofd de heer W. v. d. Akker, mej. C. Hamerslag. De heer D. Gesink in de Voorstraat heeft zijn auto garage laten restaureeren en nu de grootste garage hier ter plaatse. De afmetingen zijn 52 M. bij 12 M. Geen badgast behoeft nu zijn auto des nachts meer op straat te laten staan, daar de prijzen zeer billijk zijn. Een zeer ruime toegangsweg leidt naar de garage, die dag en nacht geopend en electrisch verlicht is. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar bijgaande advertentie. o RIJNSBURG. Aanrijding. Aan den Oegstgeesterweg had 'n ernstige aanrijding plaats, doordat een vrachtauto plotseling moest stoppen. Een meisje, dat onmiddellijk achter de auto fietste, botste tegen het achterste gedeelte op. Met een diepe hoofdwonde werd zij bij den heer Star binnengedragen. Dr. Jonker, die dadelijk ter plaatse was. verleende de eerste hulp. Bezoekt vooral te Katwijk aan Zee „Het Stille Noorderstrand" Bij ons gevoelt U zich als thuis, rustig zitje, alle comfort, prima consumptie, gewone prijzen, grootste verhuur- inrichting van strandtenten alsmede groote bergplaats. T> e rTsg :>t Bieden grootste veiligheid voor baders, wij - alléén hebben reddingvlet ter beschikking ln de nieuw gerestaureerde Auto-Garage van is een prachtstalling met gemakkeiqke iarij Leden en koopers worden er op attent gemaakt dat vanaf Maandag 18 Juni 2996 zal worden gehouden te 2 uur n.m. Aangifte van leerlingen voorden nieuwen cursus, die 21 Augustus begint, dagelijks aan de school vóór 24 Juni. 2541 Namens het Bestuur, W. B. HOFMAN, H. d. S. KATWIJK AAN ZEE. Teraardebestelling wijlen den heer C. Guyt. Onder groote belangstelling had de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van C. Guyt, die jarenlang collectant der Herv. Kerk was geweest. Door de collectanten werd hun oud collega graafwaarts gedragen. Onder de aanwezigen op de begraaf plaats waren de heeren C. Rijnsent en G. Vooys. vertegenwoordigers van de Chr. Werkliedenvereen. „de Eendracht". Van de ouderlingen der Herv. Kerk OEGSTGEEST. Met de Stscrat. no. 114 zijn verzonden de afdrukken der statuten van de ver eeniging „Centraal Jeugdcomité" alhier. SASSENHEIM. Familietwist. Door den Parkwachter werd bemerkt, dat één der jonge ooievaars door een der ouders uit het nest werd geworpen en op den grond wederom werd aangevallen. Hij kon het beestje nog tijdig ontzetten en heeft het thuis in verpleging genomen, waar het nu met kikvorschen en vischjes gevoed wordt! VEUR—LEIDSCHENDAM. B. en W. van Veur bieden den raad aan het kohier straatbelasting 1934 be vattende 350 aanslagen met een bedrag van f. 3610.22, raming f. 3600. Het raadslid de heer Bloemheuvel heeft een schrijven gericht tot het college van B; en W„ aldus luidende: Bij de behandeling van de begrooting 1934 heeft de voorzitter den raad de medeellng gedaan, dat het in de bedoeling lag van B. en W. om ten spoedigste te komen met voorstellen tot het bouwen van politiewonlngen. Het jaar 1934 is thans reeds voor de helft ten einde, doch de raad kijkt nog steeds uit naar deze voor stellen. Gaarne verneem Ik hoever deze voorstellen gevorderd zijn en wanneer zij ln den raad verwacht kunnen worden. VOORHOUT. Voor het te 'sGravenhage gehouden examen geraeente-financiën, slaagde onze .plaatsgenoot, de heer G A. Thien, ambte naar te secretarie alhier. De bloempjesdag van Herwonnen Levenskracht heeft opgebracht f. 50.39V», WARMOND. Door B. en W. dezer gemeente Is aan den Minister van Sociale Zaken verzocht de steunregeling die voor deze gemeente tot 7 Juli a.s. geldig is, te willen verlengen. Het aantal werkloozen in deze ge meente omvat momenteel 56 personen t.w. 8 bouwvakarbeiders, 5 arbeiders der tim merfabriek Padox en 43 land. en tuln- bouwarbeiders. Hedenavond zal op de gemeentelijke muziektent een generale repetitie plaats vinden van de door de R.K. Muziekver. „St. Mathias" te spelen nummers, waar mede deze vereeniging morgen op het concours te Noordwij kerhout zal uitkomen. ALPHEN. Aan den dood ontsnapt! In de Rozenstraat is het 1-jarlg kindje van de familie B. door een bestelauto van de fa. Hille overreden. Het kindje dat zich ln de nabijheid van de moeder op het trottoir bevond, kroop op het moment dat de auto wegreed, plotseling tusschen de wielen. Hoewel het achterwiel over het lichaampje ging en de kledne een hoofd wonde opliep, bleken de verwondingen niet levensgevaarlijk. Dr. v. W. verleende de eerste hulp. De chauffeur treft geen schuld, De verbetering van den vaarweg Gouda-Ringvaart. Omtrent de plannen ten behoeve van de verbetering van den vaarweg Gouda Ringvaart van den Haarlemmermeer kun nen wij nader melden, dat het werk om vat de verruiming van de uitmonding van de Gouwe in den Rijn onder onze ge meente. Nadat ten Zuiden van de bestaan de bruggen (Gouwsluis HZ.) over de Gouwe een nieuwe burg zal zijn gebouwd ln den om te leggen rijksstraatweg Leiden- Utrecht, zullen de bestaande bruggen, de schutsluis, de keersluis, het tusschen de bruggen gelegen eiland en een gedeelte van den Oostelijken oever worden opge ruimd. Ter verbetering van de invaart van den Rijn bewesten de Gouwe naar de Gouwe zal van den Zuidelijken oever van den Rijn een strook worden afgesneden èn bij den Rijn worden getrokken. In de too- komst zullen dus aan Gouwsluis belang rijke veranderingen plaats hebben en zal het aanzien belangrijk worden gewijzigd. Aanrijding. Hedenmorgen omstreeks 5 uur had in de Vinkebuurt een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto van de fa. George Wilson uit Den Haag en een vrachtauto van den bloemenhandelaar Vianen uit Rijnsburg. De bestuurders kwamen er goed af, doch de wagens bekwamen belangrijke schade. De wagen van V. was totaal ver nield en moest worden weggesloopt door een kraanwagen van de garage Jac. Boot alhier, terwijl ook later de andere wagen naar Den Haag moest worden gesleept. Aanvullingsagenda. De agenda van de a.s. Maandagavond te houden raadsvergadering werd alsnog aan gevuld met een voorstel van B. en W. In zake vaststelling eener regeling voor het verleenen van genees heel- en verloskun dige hulp ten behoeve van z.g. „Crisis- werkloozen". Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als predikant zal ds. A. W. Voors predikant-directeur der Martha-stichting a s. Maandagavond om 8 uur een serenade wordén gebracht door de Chr. Muziekvér. „Arti et Religioni", in den tuin van de pastorie aan „Rijnstroom". Het ls ongeveer een jaar geleden dat alhier door de afd. van de E.H.B.O. in verschillende deelen van onze gemeente hulpposten werden aangebracht. Geduren de dit Jaar werd van alle posten gebruik gemaakt, in totaal niet minder den ruim 90 maal. Het nuttige werk van dezen dienst komt dus wel tot uiting. In verband met de a.s. viering van den verjaardag van H. M. de Koningin werd door de Chr. Oranjevereen. en de Wilhelmlnavereeniging een gecombineerde vergadering gehouden. De besprekingen en besluiten zullen officieel bekend ge maakt worden. Door een 40-tal dames van de afd. van de Ned. Chr. Vrouwenbond werd een excursie gemaakt naar de Bluebandfabrie ken te Rotterdam. De. dames werden door de directie ontvangen en in deze bijzon der hygiënische inrichting rondgeleid. Na afloop werd een lunch aangeboden door de directie der fabrieken en maakten ver schillende dames nog een tochtje door de Rotterdamsche havens. De opbrengst van de busjes van uit bouw der N.H. Kerk over de afgeloopen maand bedraagt pl.m. f. 136. Gevonden: een gummipop; 1 brug v. veeauto; 1 portemonnale met Inhoud; I damesportemonnaie; 1 ledig olievat en 1 taschje inh. eenig geld. Inlichtingen poli tiebureau Jullanastr. Ten bate van de te organiseeren autotocht voor ouden van dagen wordt a.s. Dinsdag een bloempjesdag georgani seerd. Een opwekking is zeker overbodig, daar de opbrengst afhangt van de defini tief te maken plannen. Zaterdag 23 Juni zal in het Huls der Gemeente op de Trouwzaal de prijsuitrei king plaats vinden van de door de Bijz. Vrljw. Landstorm alhier gehouden inter provinciale schietwedstrijden. Bij Kon. Besl. is aan dr. H. J. Lovink op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Alphen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Een 30-tal werkmeisjes vandeMartha- Stichting zijn onder leiding van mej. 3. Voors uit kampeeren gegaan naar Oud- Leusden. In het algemeen zijn dit meisjes die geen naaste verwanten of familie leden hebben waar zij ln den zomer kun nen gaan logeeren, zooals dit met de andere verpleegden het geval ls. Op deze wijze wordt den meisjes toch eenige ge- noegelijke dagen bezorgd. BODEGRAVEN. Er wordt momenteel aan de Kerk straat heel hard gewerkt. Ter voorberei ding van het eigenlijke groote werk is de Gasfabriek begonnen met het vernieuwen van de gasbuizen. De aannemer van het gemeentewerk is reeds begonnen met het leggen van een diep riool, dat het riool achter de straat zal verbinden met het nieuwe, dat voor door de straat komt. Cand J. J. Poot heeft een benoeming aanvaard als hulpprediker bij de N. Herv. G.emeente van Boskoop. HAZERSWOUDE. Plechtige overdracht van een steen op het graf van den heer Wessels. Op de begraafplaats alhier vond de overdracht aan de familie plaats van den steen, die op het graf van wijlen den heer A. H. Wessels, in leven onderwijzer aan de Chr. school alhier, geplaatst ls namens vrienden en oud-leerlingen. Vele belangstellenden, vrienden, perso neel en alle kinderen van de school had- de zich om het graf vereenigd. Het woord werd gevoerd door den heer B. Offringa, hoofd der school, die de aan wezigen herinnerde aan den len Decem ber, den dag van de teraardebestelling. De tijd heeft de wonde eenigszins geheeld, maar toch blijven allen het gemis voelen. Hij was bij zijn leven bemind en dat hij nog voortleeft ln veler harten moge blij ken uit den steen op zijn graf geplaatst. Spreker verzocht de familie den steen te willen aanvaarden als een blijk van sym pathie. Hij las daarna de eerste verzen van Joh. 14, terwijl gezamenlijk gezongen werd, Psalm 68 10, waarna een neef van den overledene dankt en de steen aanvaardde. Hiermede was de plechtigheid geëin digd. o LEIDERDORP. Ds. H. Mondt te Zelhem, van 1926 1930 predikant bij de Ned. Herv. Gem. al hier, ontving een beroep naar Jutrijp- Hommerts (Fr.). Door den heer W. Fontein te Leiden architect B.N.A. ls aan de Gebr. Mol aan nemers alhier onderhands opgedragen het bouwen van een woonhuis aan de Acacia laan te Leiderdorp voor rekening van den heer R. v. d. Hoek, hoofd van de N.-H. School alhier. WADDINXVEEN. De Bisschop van Haarlem heeft tot geestelijk adviseur van den R.-K. Volks bond „De Hanzè" benoemd pastoor H. J. Vonk. Mej. A. G. Berkhout, onderwijzeres aan de Chr. Muloschool heeft tegen 1 Sep tember a.s. eervol ontslag aangevraagd wegens haar a.s. huwelijk. 19. Falsius leest Hik nu voor hoe de aarde zooveel schoons aan diamant verloor en hoe Krak daar op de maan kisten vol met edel steen heeft staan. „Nou", besluit hij eindelijk, „daar wil ik wel naar toe". „Juist", zegt Hik, „U heeft gelijk, maar zeg mij dan eens hoe". „Oho", roept Falsius, „ik ben voor niets geen toovenaar; dat zaakje komt wel voor elkaar. Alleen Ik zag daar buiten nog je vrind doch wij gaan met zijn twee; en, hoe vervelend hij het vindt, die knaap kan toch niet mee. Het doet mijzelf ook wel verdriet maar zóó veel tóov'ren kan ik niet". En nu moet jullie op Hik en Falsius een weekje wachten 'k vertel je eerst hoe Olimmer, Thijs en Sim dien langen tocht volbrachten. S-t

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7