Humor uit het Buitenland, HEEFT U LAST VAN SLECHTE SPIJSVERTERING LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 16 Juni 1934 FINANCIEEL OVERZICHT. KUNST EN LETTEREN. SPREEKCEL. Vrouw tot haar man ln den boom„Wel, als Je Je horloge niet vergeten had, souden we nu niet de eieren op die torenklok hoeven te koken." (Passing Show). Kampeerster met woonwagen: „Zoo lukt het ons nooit Laten we wachten tot hij gaat liggen, en dan de stal over hem heen zetten." (Passing Show). Ik zal Je leeren om met mijn dochter te flirten "o alstublieft. Ik heb er tot nu toe niet veel succes mëe." (Happy Mag.) „Maak es wat voort, maatl Ik sta hier te wachten, tot lk de ruiten kan schoonmaken." (Passing Show), „Wil "t wel bijten, Sam ,,Nou as ik der nog vijf vang na die rakker die nou Wh bijten, dan he'k der een half dozijn bij mekaar. Niet kwaad hè (London Opinion). „Een geluk bij een ongeluk, vrouwtje Hij heeft ten minste dat sardineblikje open getrapt." (Happy Mag.) Verbetering in de Amerikaansche Staal industrie - Koersherstel op de New-York sche Beurs - Onzekere positie van de Rijksmark - De Regeering en de Neder- landsche Bank over de handhaving van den gouden standaard Toeneming van het Petroleumverbruik verwacht - Groote Suikervoorraden van de H.V.A. Hoewel de onzekerheid omtrent de ar beidsverhoudingen in de staalindustrie een uitbreiding van zaken heeft tegen gehouden, is de stemming op de New- Yorksche beurs in de afgeloopen week toch voor het eerst sinds geruimen tijd weer vast geweest. Groot waren de koers winsten per saldo weliswaar niet, maar onder de tegenwoordige omstandigheden stemt het reeds tot bevrediging, dat de markt zich uit haar apathische houding heeft weten te verheffen. Dit wekt de hoop op, dat de betrekkelijk bevredigende conjunctuur-ontwikkeling en de betere financieele resultaten van een aantal Amerikaansche ondernemingen geleidelijk tot een herleving van zaken op de fond- senmarkt zal leiden, wanneer tenmin ste niet nieuwe invloeden van buiten af roet in het eten zullen komen gooien. Op het oogenblik, waarop wij dit overzicht schrijven, is het nog onzeker, of het al dan niet op het laatste moment zal geluk ken. een staking in de staalindustrie met alle gevolgen, die dit voor het economisch leven. en wellicht zelfs ook voor de politieke ontwikkeling in de Ver. Sta ten zal hebben, te voorkomen. De beurs toonde zich te dien aanzien niet al te pessimistisch gestemd, ook al omdat men reden meent te hebben voor de opvatting, dat zelfs bij een uitbreking van de sta king lang niet alle arbeiders het stakings parool van de vakvereenigingen zullen volgen, hetgeen een directe interventie door president Roosevelt zou vergemak kelijken. Mocht de staking kunnen worden afge wend, dan zou men mogen verwachten, dat de New-Yorksche beurs er toe zal over gaan, de in het tweede kwartaal in de staalindustrie ingetreden verbetering ge leidelijk in de koersen te verdiscontee- ren. Volgens een mededeeling van den president van de Bethlehem Steel Corpo ration is dit kwartaal het beste geweest, dat de staalindustrie sedert langen tijd had doorgemaakt. Dit is eenerzijds het gevolg van de termijncontracten, die af gesloten zijn, omdat men hoogere prijzen verwachtte, en aan den anderen kant van dekking van behoeften door handel en industrie in verband met de eventueele staking. De U.S. Steel Corporation heeft haar orders voortdurend zien stijgen. In Ja nuari werd slechts 331.00 ton aan staal- producten door haar afgeleverd, in Febr. 386,000, ln Maart reeds 588 000 ton. In April waren de uitgevoerde bestellingen reeds gestegen tot 643.000 ton. d i. dus bijna het dubbele van Januari, en in Mei toonden zij een verdere toeneming aan tot 145 000 ton. Aangezien ook de prijzen in het eerste en tweede kwartaal waren ver hoogd, mag men aannemen, dat de ijzer en staalindustrie eindelijk weer op een winstbasis is gekomen, nadat zij tijden achtereen met verlies had gewerkt, al zal de verkorting van den werktijd ingevolge de Nira-voorschriften de uit de prijsver- hooging voortspruitende voordeelen ook ten deele hebben genivelleerd. Een loons- 'erhooging tengevolge van de staking sou de financieele resultaten der staal- tnaatschappijen natuurlijk opnieuw druk ten Overigens moet worden afgewacht,, in hoeverre de uitbreiding van de bedrij vigheid in het tweede kwartaal heeft Plaats gehad op kosten van het derde kwartaal, aangezien door de tot dusverre geplaatste bestellingen reeds een meer of winder groot deel van de behoeften in de eerstvolgende maanden moet zijn bevre- olgd, Van het koersherstel, dat ln de laatste week op de New-Yorksche beurs is inge treden, geven de volgende cijfers een beeld. De gemiddelde noteering van 20 lei dende spoorwegaandeelen is van 41.68 op 2 Juni gestegen tot 45.55 op 13 Juni j.l.; de gemiddelde koers van 20 der voor naamste industrieele aandeelen steeg in deze periode van 91.41 tot 98.75, die van 20 openbaar nutsbedrijven van 22.48 tot 24.43. Voor een deel is deze koersstijging te danken aan het feit, dat de onzeker heid met betrekking tot de beurswet, die zoo lang een belemmering had gevormd voor een ontplooiing van den beurshan del, verdwenen is door de onderteekenlng van deze wet door president Roosevelt, in een eenlgszins verzachten vorm, wat de surplusvoorschriften betreft. Terwijl de bepalingen der wet, wat het noteeren van fondsen aangaat, reeds op 1 Juli a.s. van kracht zullen worden, treden de surplus voorschriften eerst op 1 October a.s. in werking. Zij hebben dan echter alleen be trekking op nieuwe transacties. Alle voor schotten die op het oogenblik reeds loo- pen, mogen tot 1 Januari 1937 blijven uitstaan. Naar men weet, richtten de be zwaren van de New-Yorksche beurs tegen de nieuwe wet zich voornamelijk tegen de surplusbepalingen. Nu deze eenigszins verzacht zijn, ook ten opzichte van de instantie, die de controle op het nako men der voorschriften zal hebben uit te oefenen heeft men meer oog voor de goede zijden van de wet, die immers ten doel heeft, een eerlijken en ordelijken beurshandel te bevorderen. Daarnaast heeft de beurs met bevredi ging kennis genomen van berichten om trent een wijziging in de politiek van de Nira. en wel wat haar bemoeienis met de prijzen betreft. Terwijl tot dusverre in de z.g. „Nira-codes". die voor de verschillen de takken van industrie gelden, bepalin gen inzake de vaststelling der prijzen waren opgenomen, komen in de nieuwe codes deze bepalingen niet meer voor en zijn zij in de reeds geldende codes ge schrapt. Feitelijk beteekent deze veran dering in de Nira-politiek een erkenning van het fiasco van het door de regeering tot dusverre ingenomen standpunt, dat door opdrijving van de prijzen een verbe tering van den economischen toestand in het leven zou kunnen worden geroepen. Of de regeering ook verder geleidelijk zal terugkomen op den tot dusverre door haar gevolgden weg van reeeerlngsbemoeiing, en het particuliere initiatief binnen af- zienbaren tijd weer geheel VTij zal laten, moet intusschen worden afgewacht. Van plannen tot verdere vermindering van de goudwaarde van den dollar, waar omtrent de vorige week geruchten liepen, is niets naders bekend geworden. Wel wordt op de regeering van verschillende kanten pressie geoefend, om door een sterke vermeerdering der staatsuitgaven, die net door leeningen zouden worden gefinancieerd, de omloop aan ruilmiddelen te vergrooten, in de hoop, dat deze nieuwe inflatie in den herfst tot een verdere op leving van zaken zou leiden. Mede met het oog op de noodzakelijkheid van steunver- leening aan de door de droogte geteis terde landbouwgebieden moet de kans. dat de regeering aan dezen aandrang ge volg zal geven, stellig niet gering worden geacht. De geruchten omtrent een te verwach ten devaluatie van de Duitsche Rijks mark hebben in de afgeloopen week vas- teren vorm aangenomen, waarbij werd ge sproken van een waardevermindering van vlucht voor de Mark" in den vorm van 40%. In Duitschland zelf schijnt „de vlucht voor de Mark" in den vorm van aankoop van goederen, reeds een grooten omvang te hebben gekregen. De Rijks bank heeft de devaluatie-geruchten op nieuw tegengesproken. Het lijkt ons ook niet zeer waarschijnlijk, dat binnenkort tot een dergelijken maatregel zal worden overgegaan, al was het alleen reeds uit politieke overwegingen. Men zal ln elk geval wel eerst de uitwerking willen af wachten van het algeheele moratorium voor bultenlandsche schulden, dat op 1 Juli a.s. zal Ingaan, en dat ook betrek king zal hebben op de Dawes- en de Youngleeningen. Daarnaast zal door cen tralisatie van den in- en uitvoer en door het afsluiten van bijzondere overeenkom sten inzake den goederenruil met bepaal de landen gestreefd worden naar een ver lichting der deviezenpositie. Zoo Is. door het tot stand komen van het verdrag met Ned. Indië, voorzien in een deel van de behoefte aan grondstoffen, die vroeger door andere lartden werden geleverd, waarbij DuitscRlafid zich het voordeel heeft verzekerd van de verlenging van het reeds sinds 1920 bestaande, z.g. „re- volving"-crediet van Nederland, dat in 1937 had zullen afloopen. Deze handelsovereenkomst gaat natuur lijk geheel om buiten de besprekingen over de transfer van de rente op Duitsche obli- gatiën e.d. in Nederlandsch bezit, die thans te Berlijn plaats vinden. Omtrent het resultaat hiervan is nog niets bekend, maar men mag aannemen, dat het lukken zal, een voor Nederlandsche houders be vredigende overeenkomst te sluiten, dank zij de troeven, die Nederland als belang rijk afnemer van Duitsche producten in handen heeft. De onzekerheid omtrent de positie van de Mark heeft aanleiding gegeven tot een herleving van het gepolemiseer over het al of niet wenschelijke van een devaluatie van den gulden hier te lande. Opnieuw heeft de regeering hiertegenover stelling genomen, door in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer inzake het werkverruimingscrecjiet weer categorisch te verklaren, dat het haar vaste voorne men is, den gouden standaard te hand haven, waaraan zij toevoegde, dat zij het weinig doeltreffend acht, dit punt thans opnieuw in debat te brengen. Op zijn beurt heeft de President van de Neder landsche Bank in zijn jongste jaarverslag een uitvoerige uiteenzetting gegeven van zijn standpunt, dat een bederf van ons geldwezen in elk opzicht funest zou ach ten. Natuurlijk is mr. Trip niet blind voor de noodzakelijkheid van een verdere aan passing van het kosten- en levenspeil hier te lande aan dat in de meeste andere landen. Monetaire maatregelen zouden echter het aanpassingsproces, dat thans in gang is, niet bevorderen, maar Juist tot stilstand brengen en dit zelfs ten deele ongedaan maken, terwijl voor nieuwe onevenwichtigheden de grondslag zou wor den gelegd. Het welbegrepen belang van het Nederlandsche bedrijfsleven kan zJ. nimmer gediend worden door een stap, welke zou leiden tot een algeheelen chaos op monetair gebied met alle gevolgen van dien in den vorm van een verscherping der valuta-concurrentle, een toeneming van onzekerheid, een verzwakking van het vertrouwen, een verdere ontwrichting van het wereldverkeer, een nieuwen, sterken druk op de wereldmarkt, kapitaalvlucht en oppotting van goud. Het is mr. Trip dan ook niet duidelijk, welke practische resul taten voor oogen staan aan hen, die voor Nederland het loslaten van den gouden standaard en een devaluatie van den gul den bepleitten. „Zouden zij, om slechts een voorbeeld te noemen, in redelijkheid kunnen verwachten, dat deze regeering, die op basis van het huidige monetaire systeem, belangrijke conversie-operaties heeft doorgevoerd en de medewerking van het publiek heeft verkregen voor een renteverlaging en voor het opgeven, ten aanzien van een groot deel der Indische schuld, van de goudclausule, daarna bereid zou gevonden worden om dien grondslag te ondermijnen en het vertrouwen in haar beleid te vernietigen, door vrijwillig den gouden standaard te verlaten? Deze vraag stellen is haar tevens beantwoorden". Het leek ons nuttig, de passage in het jaarverslag van De Nederlandsche Bank, betrekking hebbende op het monetaire vraagstuk .speciaal naar voren te brengen, juist met het oog op eventueele nieuwe onrust, die in verband met de positie van de Rijksmark zou kunnen ontstaan. Tot dusverre geeft de beleggingsmarkt blijk van een volkomen handhaving van het vertrouwen ln de monetaire politiek van onze regeering. In de afgeloopen week was de stemming voor binnenlandsche staats- en gemeentefondsen weer vast en ook voor pandbrieven blijft goede belangstelling bestaan. Van buitenlandsche obligatiën waren Belgische leeningen, na een lichte reactie in verband met de Kabinetscrisis, later in herstel en ook voor Fransche staatsfondsen was de tendenz weer gunstig. Op de aandeelenmarkt heerschte aan vankelijk een ongeanimeerde stemming, waarop echter voor verschillende fondsen een krachtig herstel volgde. Later trad weer een scherpe reactie ln op de officieele afkondiging van het Duitsche moratorium, hoewel dit op zich zelf geen verrassing was aangezien het desbetreffende besluit reeds op de internationale transfer- conferentie was genomen. Aandeelen Phi lips' waren tijdelijk zeer flauw, naar het heette op een enkele groote verkooporder, die wegens den algemeen geringen koop lust slechts tegen een aanmerkelijk lage- ren koers werd opgenomen. Later deed zich echter de gunstige in vloed gevoelen van de bevredigende cijfers voor den uitvoer van Philips'-producten in Mei, die, wat radio-artikelen betreft, ge stegen is tot f. 2.18 millioen, tegen f. 1.82 millioen in April en f. 2.13 millioen in Mei van het vorige jaar. De uitvoer van gloei lampen is daarentegen teruggegaan van f. 504 000 tot f. 451.000, wat een gevolg kan zijn van de verdere decentralisatie der productie. Een goeden indruk maakte de mededeeling, dat besprekingen tusschen Philips en leiders van Amerikaansche concerns op radio- en electrlsch gebied te ■meest bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Tegen het einde der week werden vooral Philips' meegesleept door de gedeprimeer de stemming als gevolg van de afkondiging van het Duitsche moratorium. Aandeelen Aku werden slechts weinig beinvloed door het jaaryerslag, dat over 1933 na afschrijvingen van f. 1.72 millioen een verlies van ruim drie ton aanwijst. Met deze afschrijvingen is men er nog lang niet. Voor herwaardeering der deel nemingen, teneinde de boekwaarde ervan in overeenstemming te brengen met de rendementsmogelijkheden, zal volgens een voorloopige berekening ca. f. 45 millioen noodig zijn. In verband met de nog steeds heerschende onzekerheid acht de directie het tijdstip voor een financieele reorgani satie echter nog niet gekomen. Aandeelen Koninklijke hebben de vaste stemming, die het betrekkelijk gunstige jaarverslag had doen ontstaan, kunnen handhaven. Nog meer dan de stijging der netto-winst van f. 28.3 tot f. 30.5 millioen en de verdere versterking der kaspositie trokken de opmerkingen over de toene ming der consumptie van olieproducten de aandacht. De snelle vooruitgang der tech niek, die o.a. geleid heeft tot een sterke vermeerdering van het aantal Dieselmoto ren, is van groote beteekenis voor het verbruik van petroleumproducten. Zoo vormen de spoorwegen een geheel nieuwe categorie van afnemers van Dieselolie, waardoor een belangrijke stijging van het verbruik wordt verwacht. Het jaarverslag van de Handelsver. „Amsterdam" werd met gemengde gevoe lens ontvangen. Eenerzijds zijn de finan cieele resultaten nog betrekkelijk bevre digend. dank zij het feit, dat het verlies op suiker ad f. 641.000 werd gecompen seerd door een winst op diverse cultures van f. 2.43 millioen. De H.V.A. zat echter eind 1933 met een suikervoorraad van ruim 400.000 ton, die aanmerkelijk boven de tegenwoordige marktwaarde te boek staat, zoodat hiertegenover een reserve is gecreëerd van f. 4 millioen. Terwijl jaren achtereen f. 5 millioen ten gunste van het loopende boekjaar kon worden gereser veerd, is de reserve ten gunste van 1934 thans gereduceerd tot f. 2 1/4 millioen, een verzwakking der positie, die, wanneer de NIEUWE UITGAVEN. Van het Havenbedrijf der gemeente Rot terdam ontvingen wij een keimig verzorgde gids voor de Rotterdamsche havens, de ontwikkeling, de uitrusting en de econo mische beteekenis van het complex. De fotodienst der KX.M. verzorgde met een groot aantal fraaie luchtfoto's op bijzon der sprekende wijze de illustratie van dit boekje. Behalve de Nederlandsche uitgave verschenen nummers met Duitschen, En- gelschen en Franschen tekst. ORDEVERSTORING. Naar aanleiding van de dezer dagen door W. D. te V. gemaakte opmerking in zake ordeverstoring in het v. d. Werffpark maakt men er ons op opmerkzaam, dat deze klacht niet betreft leerlingen van de O.S. aan de Langebrug, doch van een jon gensschool in die omgeving. RECLAME- Wanneer Uw voedsel als lood in Uw maag blijft liggen na Uwe maaltijden, wan neer maagkrampen U kwellen of Uw maag gevoelt alsof zij brandt, weet U dan dat U onder Uw onmiddellijk bereik heeft een middel om deze ongemakken en smarten binnen een paar minuten te doen op houden? Stoornissen en pijnen der maag zijn in bijna alle gevallen het gevolg van een overmaat van aciditeit der maagsap pen die het voedsel doen gisten en de teer gevoelige maagvliezen prikkelen. Om deze overmatige aciditeit te neutrallseeren ge bruikt men na de maaltijden of wanneer de behoefte daartoe zich doet gevoelen een,half theelepeltje Gebismureerd mag nesium. Een gevoel van welbehagen volgt onmiddellijk, de spijsvertering wordt er dadelijk door hersteld en verloopt dan weder op normale wijze. Met eetlust wordt de eerstvolgende maaltijd weer genuttigd, U kunt eten wat U wilt en U kunt ver zekerd zijn van een ongestoorde en snelle spijsvertering. Gebismureerd Magnesium is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten a f. 1.— per fleseh of f. 1.75 per groote flesch, die voordeeliger is. 2948 toestand der suikercultuur niet verbetert, wel eens in het dividend over het loopende jaar tot uiting, zou kunnen komen. In rubberaandeelen is bij vrijwel onver anderde koersen weinig omgegaan; tabaks- aandeelen waren verdeeld; de grondtoon was echter, dank zij het resultaat der tot dusverre gehouden inschrijvingen, niet ongunstig. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Philips 216'/;, 221 3/4, 211 1/4, 216, 207, 209. Unilever 73 3/4, 71 1/4, 69, 70. Aku 36 3/4, 39'/!, 38%. Kon. Petroleum 1537,, 160 1/2, 159 3/4. Handelsver. „Amsterdam" 1721/4, 174, 168'/!, 175, 173. Amsterdam Rubber 107 1/4, 105 1/4, 104 3/4 Oost Java Rubber 104, 109'/!, 104 1/4, 105. Deli Batavia Mij. 136'/!, 138 3/4. Dell Mij. 122'/!, 130, 128. Senembah 135, 131%, 135 1/2, 133. 2% N.W.S. 74 3/4. 75 9/16. 3 Nederland 88 3/8, 88 3/4. 4% Amsterdam 99, 99 3/8. JA W

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11