HET LANDBOUW-CRISISFONDS LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 15 Juni 1934 LAND- EN TUINBOUW. VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. Verschenen is het Voarloopig Verslag Her Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot: wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933. (Wijziging, verhoo ging en invoeging van artikelen in ver band met de instelling van het Landbouw- Crisisfonds voor de dienstjaren 1933 en 1934). Algemeen werden woorden van waardee ring gewijd aan den omvangrijken arbeid, door den onlangs afgetreden minister van Economische Zaken ten behoeve van den landbouw verricht. Uit de doorwrochte, nog door hem onderteekende Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag, door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer nopens de onderhavige voordracht, uitgebracht blijkt, zoo be toogde men. ten duidelijkste, welke krachtsinspanning was vereischt, teneinde den landbouw zooveel mogelijk te doen blijven de bron van volkswelvaart, welke hij welhaaast eeuwenlang voor ons vader land is geweest. Voor het zoo groote aan deel, hetwelk minister Verschuur gedu rende zijne, ontijdig afgebrokene ambts periode in de daartoe strekkende pogingen heeft gehad, bracht men hem hulde en dank. Verscheiden leden betoogden, dat het van Overheidswege verleenen van steun aan den in nood verkeerenden landbouw een wel zeer zwaren last op ons volk legt. Mitsdien behoort naar de meening der leden, hier aan het woord te worden gestreefd naar een verlaging van die som, en voorts naar meer evenredigheid in de verdeeling der bedoelde lasten. Dat de huidige steunregeling niet bevredigt, achtten zij wel verklaarbaar. Tengevolge van de overproductie toch zijn de prijzen van onderscheidene, in den landbouw ge wonnen artikelen neergedrukt. Dit heeft aanleiding gegeven tot het verstrekken van steun in den vorm van bijslag op den prijs. Hiertegen bestaat geen bezwaar, in- dien niet tot het genieten van steun ge rechtigd zouden zijn alle producenten, ge heel afgezien van de vraag, of zij behoefte er aan hebben. Zoodanig stelsel spoort in direct tot verhooging der productie aan en verergert aldus den crisistoestand, zeer ten nadeele van de gemeenschap, te meer daar steeds meer artikelen in de prijsrege ling van het Landbouw-Crisisfonds wot- den betrokken. Gelukkig echter is in den laatsten tijd een streven naar verminde ring van de productie waarneembaar. De leden, hier aan het woord, spraken de hoop uit, dat dit allengs zou lelden tot vermindering van het bedrag, hetwelk aan steun wordt verleend. Erkennende, dat de overheid den landbouw, waarin meer dan de helft van de bevolking directelijk of indirectelijk een bestaan vindt, niet on beschermd mag laten, vroegen deze leden zich niettemin af, of thans te dien aan zien niet de uiterste grens was bereikt, juist met het oog op de belangen van de consumenten. Deze immers moeten in vele gevallen niet slechts de hooge kosten op brengen. welke een gevolg zijn van de kunstmatige waardevermeerdering der door hen verbruikte landbouwproducten, doch worden daarenboven belast met het verlies, hetwelk op den uitvoer van arti kelen als boter, bacon en eieren wordt ge leden. Nog was bij die lieden de vraag gerezen, of de uitvoer niet te zeer wordt opgedre ven, aangezien de daarbij gemaakte prij zen soms van dien aard zijn, dat de eerste productiekosten niet worden gedekt, zoo dat veeleer verdere inkrimping van de ■productie aanbeveling verdient. Enkele andere leden waren eveneens van oordeel, dat de bevolking op den duur niet in staat zal zijn de offers te brengen, welke thans van haar worden gevorderd. Nederland zal, zoo meenden zij, zijn vroe ger uitvoerquantum niet herkrijgen. Des wege achtten deze leden het noodzakelijk, dat andere wegen dan de tot nog toe ge volgde worden ingeslagen, te weten, die. welke leiden tot autarkie. Ongetwijfeld zal dit, gelijk reeds in de Tweede Kamer is betoogd, voor handel en scheepvaart ernstige nadeelen medebrengen. Het mag dan ook van het grootste belang worden geacht, dat intijds middelen worden be raamd, ten einde de daaraan verbonden bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen. Weer andere leden vestigden, de aan dacht op het groote verschil, dat bestaat tusschen de wijze waarop aan den land bouw steun wordt verleend, en die waarop in de nooden van den werkloozen arbeider wordt voorzien. Van den laatsten toch wordt gevorderd dat hij, alvorens voor het ontvangen van ondersteuning in aanmer king te komen, een belangrijk deel zijner bezittingen, o.a. zijn spaarbankboekje te gelde maakt. In het eerste geval echter wordt aan lederen landbouwer hulp ver strekt, onafhankelijk van zijn vermogens toestand. Naar aanleiding hiervan stelden de leden, hier aan het woord, nog de vraag of den landarbeider niet een hooger loon dan hetwelk hij thans geniet kan worden verzekerd, door dat loon van overheids wege te doen vaststellen en desgewenscht den werkgever een bijslag te verleenen, opdat het offioieel bepaalde bedrag worde bereikt. Vele leden verklaarden, dat zij zich met de hierboven weergegeven beschouwingen slechts zeer ten deele konden vereenigen. zy uitten hun waardeering voor het beleid der regeering ten aanzien van den landbouw. Wat betreft de meening, dat de landbouwers zeiven weinig ingenomen zyn met hetgeen te hunnen bate wordt ver richt, deze berust, zoo werd betoogd, op een misverstand van de mentaliteit van den plattelander. Het is niet tegen te spreken, dat de resultaten van het land- bouwbedryf, inzonderheid het weide, en klelnbedryf in de zandstreken bedroevend slecht zqn. Dat dit velen tot moedeloosheid en anderen tot bitterheid stemt, is zeer begrypelijk. Veelal is de belooning van den landbou wer, vooral in het kleinbedryf, geringer dan die van den toch al slecht betaalden landarbeider. Het is dus verklaarbaar, dat by hem de gedachte postvat dat, ondanks den ondervonden steun, de arbeid in het landbouwbedrijf niet die waardeering ondervindt, waarop hy recht heeft. De leden, hier aan het woord, betreur den dat op verhooging van den steun niet mag worden gerekend, naardien de con sument niet zwaarder dan reeds geschied kan worden belast. Vele leden juichten toe, dat de regeering niet genegen scMjnt, de uitvoering van de crisismaatregelen geheel in handen van belanghebbenden te leggen, doch dat zy de definitieve beslissingen aan zich wenscht te houden. Verscheidene leden hadden met instem ming vernomen, dat het in het voorne men der regeering ligt. binnenkort het verleenen van ontslag aan die regeerlngs- commissarissen te bevorderen, die over bodig zyn geworden door de meer gecen traliseerde leiding en administratie van de onderscheidene onderdeelen van den landbouwsteun. MocHTeerlang worden overgegaan tot de benoeming van een directeur-generaal van den landbouw, dan gaf men in over weging, dien functionaris slechts te be lasten met de reorganisatie van de directie van den landbouw, en hem niet de leiding by de uitvoering van de landbouwcrisis- wetten te geven. Van andere zyde werd naar aanleiding hiervan de opmerking gemaakt, dat de aanstaande directeur-generaal moeilyk buiten de laatstgenoemde materie zal kunnen worden gehouden. Verscheidene leden wezen op den be langrijken graaninvoer in ons land. zy waren van meening, dat door beperking daarvan de crisis in den landbouw mede kan worden verzacht. Sommigen bepleitten de totstandkoming eener regeling, waarby de prijzen van graan aldus zouden worden geregeld, dat de boeren als vanzelf tot de graanteelt zouden overgaan, en waardoor de pro ductie automatisch zóó wordt geleid, als noodlg kan zyn tot het verkrygen van vrijheid, in tegenstelling met een ..be vriezing" door allerlei crisismaatregelen. In overweging werd gegeven, een zoo danige verhooging van de monopolie winsten op de voedergranen te bevorde ren. dat teelt dier granen loonend wordt. Algemeen was men gekant tegen de verplichting, fruit naar de veiling te brengen. Men gaf er de voorkeur aan, op dat stuk den hooftteler vrij te laten. Het gevaar, dat ineens te groote voorraad zal worden aangeboden, waardoor de fruit- prijzen worden gedrukt, achtte men zeer waarschijnlijk. F. V. VALSTAR. De heer F. V. Valstar te Naaldwyk, regeeringscommissaris voor den steun aan den tuinbouw, heeft ontslag genomen als voorzitter en directeur van de Ned. Groente- en Fruitcentrale. De heer Valstar is in tuinbouwkringen met name in het Westland een zeer be kende persoonlykheid. Hy werd te Naald wyk geboren waar hij ook de tuinbouw school bezocht. Lange jaren was hij secre taris van den bond „Westland" en in 1917 werd hy voorzitter van den Centralen Bond van de veilingen en van het géheele geor ganiseerde veilingwezen. De heer Valstar is o.m. voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad; lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid: idem van den Spoorwegraadlid van de commissie voor de handelsverdragen; lid van de commis- sie-Lovink en maakte deel uit van de com missie-de Vries inzake de vrachttarieven. In de Anti-Rev. partij is de heer Valstar, wiens verdiensten werden erkend door zyn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, een bekende persoon lykheid. o DE STAND DER LANDBOUWGEWASSEN IN HAARLEMMERMEER. Over 't algemeen een rijke oogst te verwachten. Omtrent den stand der landbouwgewas sen in den Haarlemmermeerpolder werd ons van betrouwbare zyde het volgende medegedee Het ls zeker een aangenaam werk dit jaar een overzicht te schrijven in zake de ln Haarlemmermeer te velde staande ge wassen en de verwachtingen omtrent den as. oogst. Het voorjaar is ideaal geweest voor de bewerking van de akkers. Een gunstige weersgesteldheid, het achterwege blyven van slagregens in den winter 1933- 1934, waarvan een prachtige structuur het gunstig gevolg was; weinig neerslag en een zeer gunstige waterstand gedurende den winter: altegader voorname factoren, waardoor het land met zorg zaaibaar kon worden gemaakt. Het droge voorjaar droeg er veel toe by, dat vroeg kon worden ge zaaid en de noodige meststoffen op het land konden worden gebracht. De maand Mei was aan den kouden kant. waardoor de le generaties van sommige insecten in ontwikkeling gehinderd werden. Alles staat er behoudens een enkele uitzondering hier en daar prachtig bij en over 't algemeen worden omtrent de uitkomsten van den a.s. oogst goede ver wachtingen gekoesterd. Aanvankelijk liet op enkele plaatsen de stand van som mige gewassen nog wel iets te wenschen over, doch hiervan is met zonnewarmte reeds veel terechtgekomen. De meeste gewassen beloven een rijken oogst, al is het ook dat er zich nog wel allerlei ongunstige factoren kunnen voor doen, waardoor men in de hoop op be vredigende resultaten in meerdere of min dere mate wordt teleurgesteld. Veel zon newarmte en weinig regen 'een enkele frissche bui kan geen kwaad en is zelfs voor de bieten en vooral ook voor de wei landen en tuingronden veelal een ware uitkomst) zijn thans voor de boeren in den Haarlemmermeer, van groot belang. Tarwe (ook dit Jaar weder het hoofd product: ruim 4500 hektaren) De veel uitgezaaide wintertarwe is prachtig door den winter heengekomen en staat magnl- VOETBAL. DE RECETTE VAN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN. De recette van de wereldkampioenschap pen bedraagt in het geheel 3.800.000 Lire. Aangezien het bedrag der onkosten nog nlef bekend is, staat de netto-winst, welke onder de deelnemende landen zal worden verdeeld, nog niet vast. De wed strijd ItaliëOostenryk te Milaan leverde en record-ontvangst op van 800.000 Lire. Daarop volgt de ontmoeting Italië Tsjecho-Slowakye te Rome om de eerste en tweede plaats met 750.000 Lire. o L. P. S. V.—R. I. S. 2—2. Op het N.BL.O.-terrein speelde een L.P.S.V.-combinatie gisteravond tegen het Rotterdamsche Inspecteurs-elftal. De be langstelling was zoo enorm dat de L.P.S.V. de verkoop aan He loketten stop moest zetten. Het gedrang werd echter zóó groot dat vele honderden daarna zich nog gra tis toegang hebben verworven. Het kostte moeite de zaak behoorlyk te regelen. Voordat de wedstrijd aanving bood de L.P.S.V.-voorzitter, de heer Frank, Lagen- daal bloemen aan omdat hy, als lid van den Ned. Politie-Sportbond, als reserve was aangewezen voor de Nederlandsche voet balploeg voor de wereldkampioenschappen Onder leiding van scheidsrechter Kal lenberg nam vervolgens de wedstrijd een aanvang. Voor rust nam L.P.S.V. door Louwerse de leiding. Kramp in het Leid- sche doel deed uitstekend werk en hield gedurende de eerste helft de tegenscore blank. Na de pauze maakte Ouwerkerk er 20 van. De Rotterdammers werden nu sterker en weldra had Lagendaal met een schuiver en een kopbal de partyen op gelyken voet gebracht. 22. De opbrengst van dezen wedstrijd was ge- deeltelyk bestemd voor vrouw en kinderen van den te Haarlem overleden scheids rechter van den politie-sportbond, Pelser. o SPORTMAN-SERIE WEDSTRIJDEN. Het programma luidt: Heden: Sportman 1Fides Pacta 1, 7.30 u. Morgen: Sportman 3—Rijnsb. Boys 2, 5 uur Zondag: Sportman Adsp. BU.VS. B, 10 u. Sportman Adsp. A—D.V.S. Adsp., 12 u. o TERLEEDE—BAKKERSGEZELLEN 3—3. De wedstrijd van Ter Leede (Sassenheim) tegen Leidsche Bakkersgezellen, gisteren op Sporthoff te Sassenheim gespeeld, ein digde met 33. fiek te velde. Van de later uitgezaaide tarwe vertoonen zich hier en daar dunne stukken; overigens is de stand ook van de zomertarwe goed te noemen. Haver Van dit gewas, waarmede byna 1000 hektaren werden bezaaid, is over 't algemeen de stand bevredigend. Gerst Wintergerst wordt weinig ver bouwd: de zomergerst staat er behou dens enkele dunne stukken goed by. Erwten Worden ook dit jaar weder veel verbouwd iongeveer 1750 hektaren). De knopworm, die dit gewas dikwyis zoo ernstig kan teisteren, werd nog zoo goed als niet waargenomen. De stand van dit veelbelovend gewas is hier en daar reeds een lust om te zien. Boonen Stand middelmatig. Karwy In tegenstelling met verleden jaar toen dit zoo speculatieve gewas dermate van de rups te lijden heeft ge had, dat vele stukken voor een groot deel als verloren moesten worden beschouwd en verder niet meer dan 18 a 20 baaltjes van een bunder konden worden geoogst is men thans omtrent de opbrengst van dit gewas hoopvoller gestemd. Het staat rijk in bloei en omstandigheden wijzen er op, dat men zich over eventueele insec tenbeschadiging nog niet ongerust behoeft te maken. Bieten (het 2e hoofdproduct dit jaar; ongeveer 1800 hectaren) Hier en daar hebben de bieten zich reeds krachtig ont wikkeld, zoodat reeds mooie stukken te zien zyn. Toch staan sommige stukken er nog achteriyk bij, doch veel zonnewarmte kan ook hier de gewenschte verbetering nog ruimschoots brengen. Spinazie Nog al veel verbouwd dit jaar (ruim 450 H.A.) Met uitzondering van enkele dunne stukken. Iaat de stand weinig te wenschen over. Oliezaden, Radys en Mosterdzaad De stand is over 't algemeen goed. Aardappelen Hoewel minder dan voorgaande jaren, zyn dit jaar in dezen polder weer vrij veel aardappelen ultge- poot 'ruim 650 hektaren). De „aardappel ziekte" werd nog niet waargenomen en be houdens enkele uitzonderingen is de stand goed en wordt een ruime opbrengst ver wacht. Het is te hopen dat de verbouwers het besproeien der aardappelen niet zullen vergeten; de tyd daartoe is er reeds of nadert snel. Graslanden Nu de hooibouw reeds is aangebroken een vroegertje dit jaar kon worden geconstateerd dat de opbrengst van de eerste snede bevredigend zal zyn. Klavers De stand is goed, terwyl een ruime opbrengst verwacht wordt. Vlas Over 't algemeen laat de stand van dit gewas, waarmede ongeveer 75 hectaren (verleden jaar 60) worden be- teeld. weinig te wenschen over. Boomgaarden In Haarlemmermeer hebben de boomgaarden prachtig in bloei gestaan en weinig van de nachtvorsten te lijden gehad, zoodat de vruchtzetting goed tot haar recht kon komen en er veel kans op is. dat 1934 een goed appelen- en perenjaar zal zyn. Tuingronden Deze dreigden vooral wat de heeren- en snyboonen betreft het met de koude en nogal droge Mei maand slecht te zullen treffen. Het ver langen naar een paar regenachtige dagen werd echter bevredigd, zoodat er nog veel van de tuinbouwgewassen is terechtgeko men en er althans nog geen vrees voor een slecht boonenjaar behoeft te bestaan. In de laatste jaren wordt de landbouw zoo langzamerhand naar het midden van de Meer gedrongen. De rozencultuur, voor al aan de Oostzijde nam hoe langer hoe meer land in beslag. Aan de Westzijde zijn het de bloembollen vooral de tul pen die veel land aan den eigenlijken landbouw hebben onttrokken. SPORTFEEST TE RIJNSBURG. Dinsdag 19 Juni zal ter gelegenheid van de Jaariyksche paardenmarkt te Rynsburg wederom een sportfeest georganiseerd worden! Medewerkenden zyn de Voetbalver. Rynsb. Boys en de gymn.ver. D.W.S. (lei der de heer P. v. Dam, Den Haag), terwyl het geheel wordt opgeluisterd door de mondaccordeonclub Advendo en gramo- foonmuziek. De gezamenlyke afmarsch ls om 2 uur van café Central. Van half drie tot 4 uur gymnastiek, daarna tot 4.40 Junlores-voetbalwedstrljd. Vervolgens 5 u. acrobatiek en precies te 5 uur voetbal- wedstryd Rynsb. Boys I—Lugdunum- combinatie. Het geheel vindt plaats op het Rynb. Boys-terrein aan den Oegstgeesterweg (tusschen halte Splitsing en Bultenlust). Op het zelfde terrein speelt 's avonds te 8 uur Quick Boys I uit Katwijk tegen Naaldwyk I, de club van keeper Veenen- daal, wiens meespelen zeker ls. Stellig een mooi programma, dat veel belangstelling zal trekken. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Te Boskoop hebben de bakkersgezellen van de Coöperatieve en Centrale Bakkery op het Boys-terrein een wedstryd gespeeld. De uitslag was 30 voor de Coöp. Bak kery. Er was zeer veel toelangstelling. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL COMPETITIE. Zaterdagmiddag-Oompetitie Klasse I: Westerkw. INoorderkw. I (terr. Ooster kwartier) Fluks IVOosterkwartier (aanvang 2 uur 15). Klasse II: Zuiderkw. Hl—Oosterkw Hl; Zuiderkw. HOosterkw. H (aanvang 5 u.) Zondag-Competitie: Algemeene H— Oosterkw. IH; Noorderkw, IAlgemeene I (terrein Oosterkw., aanvang 5 uur)j Noor derkw. IOosterkw. Hl (deze wedstryd wordt Dinsdagavond a.s. om 7 uur op het terrein van Oosterkw. gespeeld). Hieronder volgen de standen: Zaterdagmiddag-Competitie klasse I Zuiderkwartier I 7 5 0 2 10 30—11 Noorderkwartier I 6 3 1 2 7 19—15 Fluks IV 7 3 1 3 7 32—22 Oosterkwartier I 6 3 0 3 6 23—19 Westerkwartier I 6 1 0 5 2 4—41 Klasse n. Noorderkw. H 7 6 0 1 12 737 Oosterkw. H 7 6 0 1 12 53—9 Zuiderkw. H 6 3 0 3 6 41—21 Oosterkw. m 6 1 0 5 2 5—69 Zuiderkw. IH 6 0 0 6 0 2—68 Voor de Zondag-Competitie luidt de stand: Oosterkw. I 9 9 0 0 18 77—18 Algemeene I 7 5 0 2 10 28—11 Oosterkw. H 9 4 0 5 3 33—47 Noorderkw. 1 4 3 0 1 6 23—8 Oosterkw. Hl 7 1 0 6 2 10—41 Algemeene H 8 0 0 8 0 5 -44 2 Verllespunten wn.oj o WATERPOLO. DE ZIJL II—D.W.R. n 2—1. De zyi speelt in dezen competitiewed strijd in het begin iets sneller dan D W.R., doch het plaatsen laat te wenschen over. Voor de rust weet Geeve door snel op te zwemmen met een hard schot de score voor de Zyi te openen. Na de rust blijkt D WR. over meer uithoudingsvermogen te beschikken dan de Zijl, doch Geeve weet niettemin voor de tweede maal te doel punten. By het uitzwemmen plaatst de D.W.R.-midvoor den bal terug naar den midachter, die met een ver schot den kee per het nazien geeft. Kort hierop is het einde 2—1, o ROEIEN. NJORD'S PLOEGEN VOOR DE WEDSTRIJDEN OP DEN AMSTEL. Voor deze wedstryden heeft Njord geiyk gemeld slechts voor 4 nummers ingeschreven. Te weten: oude acht. jonge acht, overnaadsche twee en jonge sciff A. De dit jaar nog ongeslagen Oude Acht maakt na den fraaien wedstryd om den Telegraafbeker een goede kans. Men moet er echter wel rekening mede houden dat thans Nereus wederom met een oude acht op de baan komt, die op de wedstryden van de Koninklijke met miniem verschil door Njord geklopt werd Dat Njord de meerdere was ls reeds gebleken. Laten wnj honen dat zy het wederom moge zyn! De hardwerkende Jonge Acht traint reeds op de te roeien baan en stelt alles in het werk om eindeiyk eens een zoo vurig begeerde overwinning ln het Jonge Acht A-nummer te behalen. Daar wy reeds geconstateerd hebben dat bij lede ren wedstryd een aanmerkelyke vooruit gang kenbaar was, meenen wij dat dit maal de beurt aan hen gekomen is om als eerste de finish te bereiken. Ook in deze race zal Nereus zonder twy- fel de zwaarste concurrent blyken te zyn. Dat de Overnaadsche Twee op den in geslagen weg zal voortgaan door wederom een overwinning te behalen is wel te voor zien. Als sclffeur roeit de heer Bok, die by dezen wedstrijd voor het eerst in dit jaar. voor Njord uitkomt. o ATHLETIEK. DONAR. Donar zal by de a.s. Z.H.A.B.-wedstry- den op 't S.V.V.-terrein te Schiedam uit komen op de: 1. 100 M.. klasse C.; 2. vèr- springen; 3. 1000 M. klasse C.; 4. 800 M., kiasse B.; 5. 800 M. klasse A.; 6. Dwars door Schiedam (Personeel) (5'/s K.M.); en 7. Estafette 3 x 1000 M. o SCHERMEN. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN TE PARIJS. Geiyk gemeld, heeft een equipe Neder landsche officieren deelgenomen aan een toumool te Parijs. Het degen-assaut werd gewonnen door Frankrijk met 6 punten. Nederland had 4, België 2, Engeland 0 punten. De door de Nederlandsche ploeg behaalde resultaten zyn: Nederland slaat Engeland 54, slaat België 6—4, verliest van Frankrijk 36. PAARDENSPORT. HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Herdenking van het 25-jarig bestaan van „Vooruit". Het bestuur van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer heeft haar programma voor het op Woensdag 18 Juli a-s. te Hoofddorp te houden concours-hlppique dat ditmaal in verband met de herdenking van het 25-jarige bestaan een byzonder karakter zal dragen, vastgesteld als volgt: 1. 'sMorgens om 8 uur: Handicap-dres- suurproef voor landeiyke ruiters (indivi dueel); eere-prijs zilveren wisselbeker. Aanvang van het concours te hallelf: 2. Eenspannen dekhengsten, goedge keurd landbouwtuigpaard. 3. Eenspannen tuigpaard, (ln Nederland geboren) hengsten en hackney uitgesloten. 4. Tweespannen landbouwtuigpaarden! aangespannen voor boerenwagen; eere- prijs wisselbeker. 5. Springen met groepen van drie rui ters per landeiyke rij vereeniging. Pauze van 12—1.15 uur. 6. M. C. Merriën; voorkeuring 's morgens om 8 uur op het achterterrein. 7. Eenspannen luxe tuigpaard, beneden 1,55 M. 8. Dressuurproef voor achttallen van landelyke rijvereeniglngen. 9. Eenspannen fokmerriën, type land bouwtuigpaard, afstammende van Olden- burger of Oostfriesch ras, toebehoorenue aan personen, wier hoofdbedrijf land bouw is. 9a. Kampioenschap van de prijswin- ners van de fokmerriën in de jaren 1929, 1930, 1931 en 1933, om den wisselbeker. 10 Kampioenschap van Hoofddorp (veeizijdigheidsproef, bestaande uit indi vidueel dressuur, groepsprlngen en afdee- ling dressuur). Kostbare eere-oorkonde en kampioenslinten voor die landelyke rij- vereeniging, die in alle wedstrijden te zamen met de acht paarden, die ln de dressuurproef voor acht uitkomen, het hoogst aantal punten heeft verworven. Parade van alle deelnemende landelijke rijvereeniglngen met standaarden. 11. Demonstratie van merriën, type trek paard. 12. Eenspannen luxe tuigpaard, open klasse, 1,55 M. en daarboven. 13. Schoonste rijpaard a. licht gewicht; b. zwaar gewicht; eere-prijs zilveren wis- sélbeker. Deze wordt verreden door de prijswinners van 1929, 1930, 1931 en 1933. 14. Tweespannen landbouwtulgpaarden voor luxe rytuig. 15. Groote attractie, ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan, in nationaal costuum, 16. Tweespannen luxe tuigpaard, open klasse boven 1,50 M. 17. Springconcours. By dit springcon cours zal definitief verreden worden de beker van Hoofddorp tusschen de win naars van de vorige jaren 1929 (ritmeester van Voort van Zyp); 1930: 1ste lui. Pahud de Montanges; 1931: Ritmeester de Kmif; 1933: de heer H. D. Pasman. Eere-prijs: zilveren wisselbeker, de beker van Hoofddorp. Zooals vanzelf spreekt kan dit program ma nog wijziging of aanvulling ondergaan. WIELRENNEN. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. De uitslagen van de gisteren te Amster dam gehouden wedstryden zijn: Wedstryd voor amateurs over 8 KM (16 ronden) met 4 klassementen: 1. J. Soeurt 15 pt., 2. J. Appel 12 pnt., 3. G. van Wedstryd met motorgangmaking voor beroepsryders: 1. Krewer 4 pnt.; 2. Gras- Ryn, 4. B. Roskamp. Tyd 11 min. 5 sec. sin 7 pnt.; 3. Ronsse 8 pt.; 4. v. d. Wulp 11 pnt. Tandemwedstryd voor amateurs over I K.M. Beslissing: 1. B. van Dyk en W. Moerkerk; 2. M. van Gelder en P. Fave- jee. Omniumwedstrijd voor beroepsryders. a. Wedstryd over 5 K.M. met 5 klassemen ten: 1. Pijnenburg 6 pnt.; 2. C. Wals 11 pnt.; 3. KI. van Nek Jr. 15 pnt; 4. L. Slaats 18 pnt. b. Inhaalwedstryd over 6 KM. 1. Pi); nenburg; 2. Slaats; 3. Wals; 4. KI. v. Nek Jr. Tyd 7 min. 58 3/5 sec. c. Wedstryd met gangmaking door kleine motoren over 15 K.M.: 1. KI. van Nek Jr., tyd 15 min. 2 sec.; 2. Slaats; 3. Piinenburg: 4. Wals. Totaaluitslag: 1. Pynenburg; 2. KI. van Nek: 3. Slaats; 4. Wals. SCHAKEN. ALJECHIN WERELDKAMPIOEN. Het pleit beslecht. Gisteravond is te Berlyn de schaakwed- stryd om het wereldkampioenschap, tus schen Aljechin en Bogoljubow, die reeds elf weken aan den gang was, beemdigu. De stand was zoodanig dat Aljechin nog slechts een halve punt noodig had om den titel te veroveren. In deze zes-en-twintigste party, bood na den 28en zet Aljechin remise aan wat door Bogoljubow werd geaccepteerd. Deze party, die in de Kroll-opera plaats vond, werd bygewoond door den rijks minister van justitie Dr. Frank, die Alje chin met zyn overwinning geluk wensciiw en zich geruimen tyd met beide spelers onderhield. o VEREENIGING „DE UIL" (HHXEGOM). De competitie 1933/34 van de schaakclub „De Uil" is thans geëindigd. De wissel beker werd dit jaar gewonnen door den heer P. G. A. Hofkes, terwijl de tweede prijs ten deel viel aan den heer Tn. Schouten. In het tweede tiental werden de 1ste en 2de prijs gewonnen resp. door de heeren A. Philippo en H. Gogoll. De eindstand der beide 10-tallen is lste tiental: 1. P. G. A. Hofkes; 2. Th. Schouten; 3. E. Wisdyk; 4. G. Maxmus, 5. J. J. Bol: 6. P. de Rooy; 7. mej. M. Ma- rinus; 8. W. G. A. Verleur; 9. J. Philippe- 2de tiental: 1 A Philippo; 2. H. Gogoll, 3. P. J. v. d. Meij4. P. Kleefstra; 5 Vermey; 6. mej R. Marseille; 7. .mej. M. J. de Vries; 8. mej. G. Marseille; J- Walraven; 10. P. G. Marseille. .11 De heeren J. en A. Philippo en H. Gogon zullen nog promotie-degradatie-wedstnj den moeten spelen om de 9de en n» plaats van het lste tiental.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14