75ste Jaargang WOENSDAG 13 JUNI 1934 No. 22768 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Feuilleton-Prijsvraag. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD V. LEIDEN BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 dts. Bureau Noordeindspfein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT* Voor Lelden per 3 maanden f. 2.36; per weeer 1.0«18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijp, per weet „048 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. Hen, die zich deze maand op ons Blad abonneeren, zenden wij op ver zoek gratis de reeds verschenen nummers van ons blad van 23 Mei 1934 af, op welken datum wij met de plaatsing van onze Prijsvraag feuilleton zijn begonnen. VESTIGING VAN BEDRIJVEN AAN VOOR HET RIJVERKEER AFGESLOTEN WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden Overwegende, dat het meermalen voor komt, dat bedrijven of pakhuizen worden gevestigd in perceelen ln straten of stegen, waarin het verkeer met motorrijtuigen of en andere voertuigen geheel is verboden, dan wel slechts in beperkte mate Is toe gelaten en dat in zulke gevallen de eigena ren of gebruikers van die perceelen om ontheffing van de desbetreffende verbods bepalingen verzoeken, ten einde die perceelen met genoemde voertuigen te kannen bereiken; Brengen ter kennis van belanghebben den. dat voor het vervolg die ontheffingen flechts in zeer bijzondere gevallen zullen worden verleend en geven hun daarom ernstig in overweging om alvorens tot vestiging van bedrijven of pakhuizen e.d. in zoodanige straten of stegen over te gaan, zich, ter voorkoming van teleurstel ling, er te voren van te overtuigen of de benoodigde ontheffing zal kunnen worden verkregen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 13 Juni 1934. 2770 ZILVEREN JUBILEUM. Vandaagherdenkt de agent 1ste klasse A. van der Ster, werkzaam bij den ver keersdienst, zijn zilveren jubileum ln Leidschen politiedienst. Hoewel de jubilaris zich in verband met huiselijke omstandigheden aan feestbe toon had onttrokken, is dit feit toch niet geheel onopgemerkt voorbijgegaan. De voorzitter der jubileumcommissie, de agent W. Zwart heeft hem hedenmorgen namens het korps in tegenwoordigheid van superieuren en collega's in hartelijke be woordingen gelukgewenscht en daarbij eenige fraaie geschenken aangeboden. Zijn onmiddellijke chef, inspecteur van der Wal bracht daarna namens de afdee- ling Verkeer gelukwenschen over en bood hem uit naam van die afdeeling een kist sigaren en een vulpen aan. Voordat, deze bescheiden huldiging aanving, was de jubilaris reeds gecomplimenteerd door den burgemeester en commissaris van politie. Ook thuis mocht van der Ster nog vele gelukwenschen in ontvangst nemen. PENSIOENFONDS DER N.Z.H.T.M. Het jaarverslag. Volgens het jaarverslag van het Pen sioenfonds der N.Z.H.T.M, werden in 1933 21 nieuwe pensioenen toegekend en werden door overlijden 5 pensioenen afgevoerd. Bovendien bereikten 3 weezen en 18-jari- gen leeftijd. Het aantal leden van het ionds bedroeg 894 of 25 minder dan in 1932. Het aantal gepensionneerde leden is '1 of 13 meer dan in 1932. Het aantal ge- PbJLslonneerde weduwen is 51 of 3 meer, en Weezen 26 of 3 minder dan in 1932. Uitgekeerd werd in 1932 f. 65.553 en in 1933 f. 71 195.—. Aan premie werd geïnd f. 142.342 of f. 803 minder dan in 1932. Aan ander inkomsten werd genoten f. 149.544, deze inkomsten zijn interest, bijdrage N.Z. H.T. en ultkeeringen van polissen. Het kapitaal van het pensioenfonds is geste gen met f. 215.011 tot f. 2.721.881.—. AANBESTEDING. Namens den commandant van 6 R.V.A. is hedenmiddag aanbesteed de levering van hooi, stroo en turfstrooisel voor de paar den van genoemd Regiment over het tijd- vak 1 Augustus 1934 t.m. 31 October d.a.v. Er v/as als volgt ingeschreven: Verkoopbureau voor turfstrooisel. R'dam juristrooisel13.9 ct; fa. M. Romijn, Voorschoten hooi 31.8 ct; stroo 17 ct; Jan Oomen en Zn. Oosterhout hooi 33 ct; v. d. Ghend's Landexploitatie Helenaveen, turf strooisel 13.3 ctSchoonebeker en Veld kamp, Erica, turfstrooisel 14.2 ct; Huisman en Lankhuizen, Raamsdonkveer, hooi 34.9 ?t; stroo 24 ct; Gebrs. Blonk, Leiden stroo 'f-d ct; fa. Tegelaar, Rotterdam hooi 32.4 ct; alles per 10 K.G. De levering werd voorloopig aan de taagste inschrijvers gegund. HET ZILVEREN JUBILEUM V. „DE POST" Een opgewekte „Oudejaarsavondviering. Als inzet der feestelijkheden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der Harmo nie „De Post" werd gisteravond in de Stadszaal onder groote belangstelling een uitstekend geslaagde Oude- jaarsviering gehouden; 13 Juni 1909 vond nl. de oprichting van dit bekende gezel schap plaats. De avond werd geopend door den voor zitter den heer D. van der Schee, die allen hartelijk verwelkomde, speciaal de dona teurs en donatrices den inspecteur der P.T.T. uit Den Haag, den heer Groenen dijk, die den inspecteur-generaal ir. Dam me vertegenwoordigde, den directeur van het P.T.T.-kantoor t-e dezer plaatse, den heer A, v. d. Eelaart, diverse hoofdamb tenaren, de afgevaardigden van zuster- vereenigingen en van de 3 Octobervereen., den hoofdinspecteur van politie, den heer A. P. A. Eskens, den voorzitter van den Bond v. Postale Muziekverenigingen enz. Het jubileerende gezelschap zette hierop onmiddellijk den Lustrummarsch ln, ge componeerd door den directeur, den heer Bolderdijk, welke gevolgd werd door eenige andere korte nummers, een uitstekende introductie tot het groote jubileumconcert dat a.s. week wordt gehouden. De muzi kanten demonstreerden wederom de goede eigenschappen, die wij reeds zoo vele malen mochten roemen in het fijne, ge nuanceerde spel onder de bekende kun dige leiding. Natuurlijk waren er wel eenige dissonanten, maar deze willen wij op een avond als deze niet te zwaar aan rekenen. Na een vroolijke marsch, waarin ook de tamboers jn volle actie kwamen, las de voorzitter een kort overzicht der geschiedenis van de vereeniging voor, waarnaar, evenals zulks bij de muziek nummers het geval was, met groote aan dacht werd geluisterd. Spr. herinnerde er aan, hoe aanvankelijk de naam „Mu ziekvereniging Prinses Juliana" was ge kozen, welke later in verband met het neutrale karakter van het gezelschap in de huidige werd omgezet. Ook besprak hij de diverse moeilijk heden, vooral die van fmancieelen aard, welke overwonnen moesten worden en hoe tengevolge van den oorlog het leden tal belangrijk terugliep, zoodat er nog maar enkele leden over waren en men nog slechts van een „onder-onsje" kon spreken. Ook nu heeft men, tengevolge van de crisis met moeilijkheden te kam pen. Het ledental blijft echter stationair, terwijl er steeds een uitstekende onder linge harmonie heerscht. De heer van der Schee herinnerde voorts aan het feit, dat twee der beste leden aan het gezelschap door den dood ontvielen, nl. de heeren Mazurel en Krom; hun namen staan in de boeken der vereeniging gegrift. Spr bracht dank aan allen, die steun verleenden, evenals aan den directeur- generaal en den directeur van het plaat selijk postkantoor, voor het feit, dat de repetities nu in een der zalen van dat kantoor gehouden mogen worden. Ten slotte uitte hij den wensch. dat het feest zal mogen slagen, tot groei en opbouw der vereeniging. Zooals op avonden als deze gebruikelijk volgden nu vele toespraken gepaard gaande met het aanbieden van geschenken onder het blijde geschal der fanfares en veel hartelijk handgeklap! Er scheen hieraan haast geen einde te zullen komen, maar al deze vriendelijke woorden brachten er de goede feeststemming prachtig in! Allereerst dan deed dq voorzitter mede- deeling van het feit, dat de heer van den Eelaart het beschermheerschap der ver eeniging op zich had genomen en droeg hem het insigne als zoodanig over, waar voor deze zijn hartelijken dank uitsprak. Het woord was hierop aan den vertegen woordiger van den directeur-generaal, die namens dezen zijn gelukwenschen overbracht. Het verheugde hem, dat men gedurende 25 jaren het hoofd boven water had weten te houden Ook huldigde hij den heer Bolderdijk voor zijn steun aan de vereeniging, waar aan hij van het begin af is verbonden en roemde diens tact, beleid en doorzicht. Spr. wees er op, dat de dir. gen. met be langstelling de prestaties der postale ver- eenigingen volgt en gaarne zijn hulp geeft. Als eerste vereeniging van den Bond ontving „de Post" de door den dir. gen. beschikbaar gestelde prachtig ontworpen zilveren eeremedaille, welke het bedrijf voorstelt en waarvan spr. een uitvoerige beschrijving gaf. Spr. hoopte, dat dit be wijs van erkentelijkheid een spoorslag zou mogen zijn. om steeds hooger te ko men. De voorzitter bracht met een kort woord zijn dank aan den heer Groenen dijk over. De heer Van der Schee bood vervolgens een der oudste leden den heer P. van Wijk een fraaie pendule aan, uit dank voor het feit, dat deze 25 jaren lang den moed er in had gehouden, huldigde hierop den heer Bolderdijk. die sinds 23 jaren dirigent is en de vereeniging heeft groot gemaakt, onder aanbieding van een mooie sigarenkist, welk geschenk tevens overhandigd werd aan den heer Verwer, die eveneens het gezelschap 25 jaar trouw heeft gesteund. De secretaris, de heer Ber- lemon ontving uit zijn handen een prach tige portefeuille. Nu was het woord aan de voorzitster van het Damescomité, mevrouw van der SchneeBurgerhout, die met tal van ver rassingen kwam. Onder hartelijke woorden schonk zij het gezelschap 40 marsch- taschjes en 100 muziekboekjes, 8 zakken voor de tambours, een trombone in fou- draal en ten overvloede nog een bedrag onder couvert. Groot was de vreugde over deze schitterende attentie! Ook de heer Bolderdijk werd met een geschenk een horlogeketting verblijd. Tevens bood zij 9 insignes voor de bestuursleden en den directeur aan. De leden van het dames comité werden op haar beurt wederom met keurige handtasschen gelukkig ge maakt, evenals met prachtige bloembou- quetten, waarvan ook een aan mevrouw v d. Eelaart overhandigd werd. Vervol gens was 't woord aan den eere-voorzit- ter, den heer H. W. Metselaar, die een on uitgegeven wals schonk, waarna nog ge lukwenschen overgebracht werden door den heer J. Bosch, voorzitter van het Do nateurscomité, dat voor nieuwe lessenaars had gezorgd en in samenwerking met het Damescomité nog voor een bedrag onder couvert als tweede geschenk! De heer Bosch wenschte het gezelschap nog vele jaren toe, waarop ook de leden van het Donateurscomité door den voorzitter met geschenken verblijd werden. Uit handen van den secretaris ontving nu de voorzit ter een gouden ring, uit dank voor zijn grooten steun .gedurende 8 jaren betoond, waarna de heer Bolderdijk de „L'Arlesien- ne-suite" van Bizet aanbood. Tenslotte voerde de heer Oltenhof. voorzitter van den Ned. Bond van Postale Muziekvereenigingen het woord, die den band tusschen de vereenigingen schetste en de bevordering van de eenheid tus schen het postpersoneel memoreerde, die door den Bond geschapen wordt. In zijn kwaliteit van voorzitter van de A'damsche Postharmonie bood hij nog een muziek nummer naar vrije keuze aan. Vele dank woorden werden gesproken, vele fanfares klonken op: wij hopen niets vergeten te hebben, want alle huldebetuigingen over en weer waren uiteindelijk haast met meer te overzien! De pauze werd ingeluid en men ver keerde nu in de beste stemming, om na het officieele gedeelte het feest op de vroolijkste wijze voort te zetten Hiervoor zorgde dan ook vooi treffelijk het .Vaudeville-ensemble Leberto". Men genoot van de aardige cabaretnummers en van de orkestmuziek onder leiding van Willv Heuckeshoveneen programma, dat deze „Oudejaarsviering" m elk "Pzll?"l waardig was. Tenslotte volgde het bal onder leiding van den heer Evert Caste- leyn en met medewerking van „The Blue Rhythm Boys", dat tot aiep in den nacht de vele aanwezigen in prettige stemming bijeenhield. De inzet van het „Post -jubi leum beloofde al het goede voor het ver volg van deze grootsch opgezette zuveien viering! o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld. „Constantijn Huygens en de natuur- v/etenschaooen", de heer W. Ploeg. =eh°- ren te Rotterdam; idem op proefschrift getiteld: „De snelheid der reactie van Can- nizzaro". de heer L. Molt, geboren te Voorburg. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten de heeren C. G. Immink i Hilver sum) en R. A. Rueb (Den Haag). o CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het examen akte L. O. zijn ge slaagd de heeren N. H. den Hertog. J. Mulder en P. C. Planjer, allen alhier; K L van der Laan te Scheveningen. D. de Nobel te Sassenheim en D. Ausoren te Voor schoten. Afgewezen geen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Strandmodemagazijn (filiaal). Oude Zeeweg! achterzijde Oranje Hotel. Hoofd zaak: Breestraat 8, Zandvoort. Wijzigingen: NV. Electriciteit- en Gasmaatschappij voorheen de Vries en Stevens, Breestr. 24, Leiden. De heer Chr. P. Versteegen is niet, zooals werd opgegeven, commissaris, doch: gedelegeerd commissaris. Vereenigd Alphensch Assurantiekantoor, Hooftstraat 77, Alphen a. d. Rijn. Boven genoemde handelszaak is omgezet ln een naamlooze vennootschap onder den naam: Vereenigd Alphensch Assurantiekantoor D van Dien N.V. Ned. Stscrt.: 17 Mei 1934, Bijvoegsel Nr. 939). Dir.: D. van Dien, Alphen a. d. Rijn. Comm.: Ph. N. van Dien Dzn., Alphen a. d. Rijn. Maatschap pelijk kapitaal f. 10.000.—, waarvan ge plaatst en gestort: f.2 500.—. ALG. NED. FASCISTENBOND. De afdeeling Leiden schaart zich achter Baars. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, heeft de afd. Leiden van vorenge noemden bond op een gisteravond in de Harmonie gehouden ledenvergadering be sloten en bloc voor het lidmaatschap van den A. N. F. B. te bedanken en zich achter Baars te scharen. Zooals men weet, is Baars de leider van de nieuw opgerichte Nederlandsche Fascistische Beweging (N. F. B.). O AANGEHOUDEN. De politie heeft hier ter stede aange houden J. J. R. L. en G. H. K„ beiden alhier, die respectievelijk nog een maand en zes weken gevangenisstraf moesten ondergaan. SPOEDEISCHENDE ZITTING. Hedenmorgen te 11 3/4 uur kwam de Raad onder voorzitterschap van den bur gemeester, mr. A, v d. Sande Bakhuyzen, in spoedvergadering bijeen in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal, die improviso- risch voor deze zitting was ingericht. Als eenig punt stond op de agenda AANGAAN VAN EEN GELDLEENING. Eerst ging de Raad in geheime zitting, die slechts korten tijd in beslag nam In openbare zitting v/erd daarop z. h. st. en zonder debat het voorstel aangenomen. Dit omvat het aangaan van een geld- leening ad f. 1.120.000 door bemiddeling van de bankiershuizen Staal Co. te Den Haag en Teixeira de Mattos te Amsterdam, rentende 4 pCt„ uit te geven in obliga ties van f. 1000. Deze leening dient tot aflossing van het restant der 4'/; pCt. leening van 1914 ad f. 1.100.000. Hierna sluiting. Op den heer Bosman na, die bericht van verhindering had gezonden, was de gan- sche Raad aanwezig. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontmoeting HitlerMussolini De schuldenkwestie Child's bezoek aan Europa. Thans wordt officieel erkend dat Mus solini en Hitier elkaar morgen zullen ont moeten en wel in villa Pisani te Stra, in Noord-Italie. De besprekingen, waaraan van Italiaan- schen kant o.a. zullen deelnemen: Mus solini, Suvich, baron Aloisi en Cerutti, en van Duitsche zijde: Hitler, von Neurath en von Hassel, zullen Vrijdag worden voortgezet en Zaterdagochtend worden afgesloten Verschillende feestmaaltijden staan op het program, evenals een vuurwerk. Men meent te weten, dat het initiatief voor de ontmoeting van Duitschland uit gegaan is en dat Mussolini, die oorspron kelijk weinig voor voelde, er spoedig voor gewonnen werd, toen het duidelijk werd, dat de besprekingen te Genève in de af- geloopen week tot mislukking gedoemd waren. Hitier en von Neurath zullen morgen per vliegtuig aankomen en Mussolini zal hen in de luchthaven afhalen. Drie kwesties zullen vermoedelijk be sproken worden: le. de ontwapening, Mussolini meent men, zal aan Hitier vragen, welke oplos sing hij kan voorstellen, ofschoon de voornaamste moeilijkheid van Duitsch- Franschen aard is, en beide, staatsliedn zullen naar men verwacht, trachten een wedstrijd in bewapening te voorkomen; 2e. de terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond. Deze kwestie zal een ge volg zijn van die der ontwapening en men vermoedt, dat Mussolini zal pleiten voor terugkeer van Duitschland tot een Vol kenbond zoo hervormd, dat het onder scheid tusschen overwinnaars en over wonnenen is afgeschaft; 3e de Oostenrijksche kwestie, die de stekeiigste van alle drie is, zal niet over het hoofd gezien kunnen worden en Italië zal zonder twijfel aandringen dat Duitschland ophouden zal de Oostenrijk sche nazi-beweging te ondersteunen. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, Barthou, heeft gisteravond den Italiaanschen ambassadeur ontvan gen. Vermoedelijk werd hij van een en ander op de hoogte gesteld. De Zuid-Slavische minister Jeftitsj is be giftigd met het grootkruis van het Legioen van Eer. Het Britsehe Foreign Office heeft gis teren het antwoord ontvangen van den minister van Buitenl. Zaken der Ver. Staten op de Britsehe nota van 4 Juni over de oorlogsschulden. In zijn antwoord zegt Huil o.a., dat de regeering der Ver. Staten gevoelig is voor de elementen van den toestand, door de Britsehe regeering uiteengezet, maar dat hij betreurt, dat de regeering der Ver. Staten het er niet mede eens is en in drie opzichten meent hij zijn houding te moe ten toelichten 1 De minister van Justitie heeft mij medegedeeld, dat, naar zijn meening, de schuldenaar-regeeringen, die niet be schouwd worden als zijnde in gebreke ge bleven wegens voorgaande gedeeltelijke betalingen, slechts den termijn van 15 dezer zouden te betalen hebben, d.w.z, voor Engeland 85.670.765.50 dollar, ten einde niet getroffen te worden door de Johnson- wet. 2. De regeering der Ver. Staten moet wijzen op de afwezigheid van elk verband tusschen de leeningen van Engeland ten gunste van zijn bondgenooten en de schulden, aangegaan jegens de Ver. Sta ten. De Britsehe regeering heeft zich ver bonden om in haar eigen naam te leenen en de terugbetaling werd niet afhankelijk gesteld van het lot der schulden jegens Engeland. 3. De Amerikaansche regeering heeft met ongenoegen de verklaring vernomen over de toekomstige bespreking der defi nitieve regeling van de regeeringsschulden en vat deze op als beteekenende, dat de BINNENLAND. De Leidsche Raad besluit tot een leening ad f. 1.120.000. (le Blad). De Mij. der Ned. Letterkunde heeft hier ter stede haar 168ste jaarvergadering ge houden. (3e Blad). Toelating van vreemdelingen in ons land; regeerings-instructies voor politie autoriteiten. (Binnenland, 4e Blad). Bezwaren der Ned. Herv. Kerkvoogdijen tegen belasting op vermogen van instellin gen in de dcode hand. (Binnenland, 4e Blad). Congres dar Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer te Groningen. (Binnen land, 4e Blad). Het fiasco der voetbal-wereldkampioen schappen. (Sport, 3e Blad). Mr. dr. De Monchy, burgemeester van Arnhem, wordt burgemeester van 's Gra- venhage. (Binnenland, 4e Blad). De muiterij op de „De Zeven Provin ciën"; de officieren voor het Hoog Militair Gerechtshof; requisitoir en pleidooien op 4 Juli. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). BUITENLAND. Een driedaagsche ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini in Noord-Italië. (Bui tenland, le Blad). Amerika en de schuldenkwestie. (Bui tenland en Tel. le Blad). Interview met den Amerikaanschen waarnemer Child. (Buitenl., le Blad). Alle politieke partijen in Bulgarije opge heven. (Buitenl., le Blad). De in China vermiste Japansche vice- consul levend teruggevonden. (Buitenl. en Tel. le Blad). Verscherping van de verhoudingen tus schen Madrid en Catalonie. (Tel. le Biad). Ketelontploffing aan boord van Chi- neesch schip. Reeds 168 dooden geborgen. (Tel. le Blad). Engelsche regeering geen enkele nieuwe betaling zal verrichten, tot de Amerikaan sche regeering de schulden heeft vermin derd tot een niet nader bepaald bedrag, dat de Engelsche regeering zou kunnen goedkeuren. Deze verklaring schijnt te be- teekenen, dat vóór de Britsehe regccring eenige betaling verricht, zij zekerheid zou moeten hebben omtrent een bevredigende regeling voor haar en niet per se conform aan een aanvaarden betalingsstandaard of aan een herziening van het verschul digde bedrag. Indien de Britsehe regeering voorstellen wenscht te doen voor de hervatting der betalingen, zal de Amerikaansche regee ring zich gelukkig achten ze in overwe ging te nemen en te bespreken. B.v. nooit is der Amer. regeering een voorstel gedaan voor betaling in natura in een omvang, die voor beide partijen be vredigend zou kunnen zijn. Alle voorstel len van dien of dergelijken aard, welke wederzijdsch voordeel beloven, zullen zorg vuldig overwogen worden met het oog op hun aanbeveling aan het Congres. Ten slotte herinnert de Amerikaansche nota aan Roosevelt's verklaring in de Boodschap van 1 Juni aan het Congres, dat het Amerikaansche volk geen ondra- gelijken last wil liggen op de schouders van zijn schuldenaars, maar nochtans substantieele offers moet vragen om deze schulden te voldoen. Deze Amerik. nota wordt in Engelsche parlementaire klingen beschouwt als een zakelijke afwijzing van het Engelsche standpunt. In officieele kringen onthoudt men zich van commentaar, doch men wijst er op dat de Amerikaansche nota Engeland den weg wijst om in goederen te betalen. Als dergelijke producten, die als betaling in natura kunnen dienen, noemt men hier, rubber, tin en andere grondstoffen, die het Britsehe wereldrijk oplevert. Vooral voor rubber heeft men hier groote belangstelling in verband met de groote behoeften van de automobielindustrie. Volgens de Parijsche .Echo de Paris" zou Engeland toch nog een symbolische beta ling op 15 dezer willen doen. doch beves tiging daarvan is gewenscht! De Amerikaansche economische zende ling in Europa, Child, heeft zich te Brussel laten interviewen. Child betoogde, dat de economische nood een groot aantal kunstmatige hef- boomen van politieken aard heeft opge heven, die een hinderpaal waren voor de normale beweging van den wereldhandel. Child, die op het oogenblik zijn tournee besluit, waarop hij een twaalftal Europee- sche naties bezocht heeft, wees er op, dat zijn zending een unicum is, omdat het de eerste proefneming is van een diplomatieke enquête. De minister van buitenlandsche zaken en de President wenschen een alge meen overzicht der economische toestan-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1