Italië wereldkampioen voetbal Overzicht Kampioens-tournooi, 75rte Jaargang Maandag 11 Juni 1934 No. 23 De Tsjechen na verlenging geslagen 27 Mei 31 Mei 1ste ronde 2de ronde 3 Juni Halve beslissing 10 Juni Beslissing Het voornaamste Nieuws van heden. O Ruw spel der Italianen - (Van onzen medewerker) ROME, Zondagavond. Italië is dus volgens het plan de cam pagne wereldkampioen geworden in een ïtcr sensatievollen en tevens goed ge speelden eindstrijd. Allereerst zij voorop gesteld, dat de Az- lurri qua spel de zege verdienden, doch ten derde malen in een wedstrijd, waarin Italië speelde, was een scheidsrechter haar goed gezind, anders was de overwinning haar nog net ontgaan. Immers in de 2de helft, toen de stand nog blank was, hadden óe Tsjechen een strafschop verdiend, doch ie arbiter durfde er blijkbaar niet aan en liet doorspelen. De geschiedenis van SpanjeItalië herhaalde zich. Italië heeft teer forsch gespeeld en zij bevestigde nader haar fatale reputatie. Speciaal de tenterhalf Monti ging zich herhaaldelijk te buiten en speelde wel zóó grof, dat men hem van het veld had dienen te zenden. J speelde zuiver den man met het ken nelijk doel den tegenstander eenigen tijd tolkomen onschadelijk te maken, hetgeen ook In twee gevallen gelukte, toen twee Tsjechen kermend bulten de lijnen werden gelegd. Ook Meazza, de rechtsbinnen, ver toonde een spelletje, dat weinig of niets met voetbal te maken had. Laten wij echter al deze dingen, die op «n voetbalveld niet thuis behooren, bui- ini beschouwing, dan dienen wij direct te getuigen, dat Italië zeer goed heeft ge speld. Haar groot voordeel was de snel heid en het enthousiasme. Waar haar tegenstanders nog wel eens momenten hodden van verflauwing, daar waren de Italianen immer in actie. Steeds openden Jij met verre trappen het spel. De bal iwenkte van links naar rechts en omge- eerd en speciaal de beide achterspelers plaatsten buitengewoon zuiver. Hun aan tallen waren steeds zeer gevaarlijk en er varen zeker meer doelpunten gekomen sis de Tsjechische keeper Planicka niet in ruik een buitengewone conditie ware ge veest. Reeds in de eerste helft heeft deze doelman zijn land voor 'n grootere neder- behoed, maar wat hij daarna nog presteerde was waarlijk meesterlijk en moedig. Telkens liet hij zich in het heetst 'an den strijd met vol lichaam op den bal vallen voor de voeten van de toe stormende Italianen. De groote fout in het Tsjechische elftal vas voornamelijk het van ouds bekende te ver doorgedreven short passing. Had een back den bal. dan gaf deze een klein rol- lertje naar den halfback en als 't leder dan eindelijk bij de voorhoede was, dan ïerd er vast en zeker geen schot gelost of een stuk of drie spelers moesten onder- l.a? een beetje gecenterd hebben. Daarbij vas in de eerste helft het schieten zeer onzuiver, terwijl zij na de rust twee kan ton misten, die eenvoudig maar voor het intrappen waren. Zij werden gesteund door een hard werkende middenlinie, die ochter ook voor het aangeven veel te veel 'ijd noodig hadden. Hun beste speler was - na den doelman de rechtsback, die bet Orsi terdege lastig maakte. Niettemin was deze Örsi de ster van het veld en het was slechts een welverdiende belooning, dat hij het doelpunt ter wereld bracht, waarmede Italië hetwelk een wgenblik dreigde te verliezen, bijtijds ge lijk kwam te staan, maar ook verder was oeze Orsi een levende wervelwind, die steeds maar huis hield onder de Tsjechi sche spelers. Er was geen pijl op dezen linksbuiten te trekken en wij hebben hem tenmaal het geheele veld zien rondzwer ven met den bal als aan een touwtje aan üjn voeten. Alle gevaarlijke aanvallen wamen dan ook van den linkerkant. Het klinkt haast onbegrijpelijk, maar wederom was het Stadion niet uitver kocht. Er konden nog gemakkelijk een paar duizend menschen bij. Na een war- ten ochtend was het plotseling hevig saan waaien en een gietbui had de atmos feer aanmerkelijk opgelucht, zoodat het weer zeer goed was voor voetbal. De Duce was natuurlijk present en bepaald aan doenlijk was het geschreeuw der Italianen toen Benito zijn arm ophief ten groet. Toen kwamen de beide elftallen op het veld. Voorop de Tsjechen en daarna de '•allanen en de referee Eklind uit Zweden, welke ook meteen zijn eerste fluitconcert kreeg, omdat hij vergat zijn groet te bren- ien naar de populaire rangen. Maar hij corrigeerde direct zijn vergissing! Zoodra er afgetrapt was, blijkt dat de ■siechen voor geen kleintje vervaard zijn, 'ont zij toonden direct de overhand te Jemen en Italië was in de eerste oogen- blikken nergens. Door den wind vlogen lenige kogels vrij ver van het doel. Reeds 'oen was echter duidelijk, dat Italië dezen eindstrijd niet, zooals zij dacht, zonder ®eer zou winnen. Eenige goede door den 'echtsbuiten Guaita geleide attaques "eden de kracht van Planicka alvast voe- •en. Montl kreeg toen direct een waar- eenuwing, maar het hielp niet veel en drie ™le schoppen achter elkaar werden ln Jet eerste kwartier reeds tegen hem ge keven. Een vrije schop op het doel van ionibi ging rakeling over de lat en enkele 'lechen werden duidelijk gehaakt, het- sten de referee telkens strafte. Uit den «rd qer 2aak lagen er zoo nu en dan De Duce reikt den beker uit nogal eens wat kreupelen op het veld, doch zonder veel sensatie ging de rust ln. De Italianen op de tribunes voelden zich echter maar matig veilig. In de tweede helft kwam er wel sensatie, immers wel namen de Italianen zichtbaar de overhand, doch de uitvallen der Tsje chen, veelal geleld door den linksbuiten Puc waren niet van gevaar ontbloot en bij een der aanvallen stond Puc alleen voor Combi, doch Allemandi kwam te juister tijd nader om hem gedecideerd te vloeren. Iedereen dacht dat Eklind een penalty zou geven, maar hij liet doorspelen, terwijl Puc van het veld werd getorst. Er ontstond een heel relletje en verschillende Tsjechische spelers Hepen naar den scheidsrechter. Ook op de tribunes, inclusief de perstri bune, plantte zich de strijd voort en wij kregen een tijdje wat men noemt „waar" voor ons geld. Allemandi kreeg echter quasi een waarschuwing en daarmede werd de zaak gesust, maar Monti begon even later als een wild beest te rennen en trapte den Tsjechlschen rechtsbinnen, zoodat deze ook van het veld gedragen werd, nadat Puc weer was teruggekeerd. Planicka stopte daarna ln korten tijd alle mogelijke haast onmogelijke! scho ten. Met slechts Combi voor zich schoot de Tsjechische middenvoor naast, maar bij den volgenden aanval dreef Puc tot aan de achterlijn op, hij zwenkte naar binnen en loste een hard schot van dichtbij, dat Combi al vallend in zijn eigen doel werkte (10). Doodsche stilte op het Stadion. Toen dreigde de nederlaag en opnieuw kregen de Tsjechen een open kans, maar onder het donderend geroep van Italia, Italia kwamen de blauwen nader en nader. Wederom stond Planicka toen als de on wrikbare rots, maar eindelijk moest hij zwichten voor een schot van Orsi, die plot- ling ergens voor de goal opdook en in den versten hoek onhoudbaar scoorde 11. Er was toen nog tien minuten te spelen en dit doelpunt werd, behalve met don derend gejuich tevens beloond met een algemeene zoenpartij in het veld en op de tribunes, een vrij onsmakelijke liefheb berij. Ik zie Bakhuys al in druk gekus met Smit en Vente Men had zulks het einde kunnen noe men, maar de Tsjechen gaven niet op en Combi was waarlijk gelukkig toen een schot van de bovenlat terugketste. Wel moest verlengd worden en in deze verlen ging demonstreerden de Italianen een meesterlijk spel, waarbij Guaita, die mid denvoor was gaan spelen, onhoudbaar scoorde 21. Italië was toen binnen en zij besteedde den resteerenden tijd met uit trappen en wat dies meer zij. De Duce reikte den beker uit, nadat zich eerct de Italianen, de Tsjechen en de Duitschers in een linie hadden opgesteld, waarbij de volksliederen werden gespeeld. Daarna verlieten de Tsjechen geslagen het veld. Het Wereldkampioenschap, sportief fiasco, was geëindigd. Wij hopen van harte nimmer zoo Iets onwaardigs te aanschouwen als dit tour- nooi. Italië moest winnen, Italië heeft ge wonnen. Maar wij vragen niet hoe OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. DE EERSTE NEDERLAAG VAN K.F.C. Ajax behoudt nog een kans op den titel AjaxWillem II 5—0. Dat Willem II gisteren te Amsterdam verloren heeft van Ajax en dan nog wel met flinke cijfers vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Tilburgsche voorhoede niet in staat is gebleken van de geboden kansen te proflteeren, terwijl Ajax deze kunst veel en veel beter verstond, Willem II was gedurende den geheelën wedstrijd geen oogenblik de mindere. In tegendeel, er waren vele perioden, waarin Tilburg een sterken druk uitoefende op het Ajaxdoel maar op vaak onbegrijpelijke wijze werden de gemakkelijkste kansen ge mist door slecht schieten. Daar kwam na tuurlijk bij, dat de afwerking van hun aan vallen veel te wenschen over liet, hetgeen des te meer betreurd moet worden, omdat de opzet en uitvoering van eiken aanval genoegzaam aantoonden, dat de Zuidelij ken het heusch wel konden. Maar in het gebied van Keizer's doel was het mis, zoo finaal mis, dat men tenslotte zelf den moed liet zakken. De aanvallen van Ajax waren veel min der talrijk, doch van Reenen c.s. wisten veel beter van zwakke momenten der backs te profiteeren dan van Ierland en zijn mannen. Nadat de rust dan ook met 20 was ingegaan, voerde Ajax regelmatig den stand op, terwijl Willem n door boven vermelde ooi-zaken maar geen doelpunt kon scoren. Ajax was met eenige invallers versche nen. Anderiessen speelde niet mee, terwijl b.v. ook Schubert afwezig was. Bij Willem II speelde Coomans op rechtbultenplaats ln plaats van Maas. Van Reenen scoorde vier doelpunten en Volkers één. Scheidsrechter was de oud-A.S.C.-speler Van Welzenes. K.F.C.Heracles 01. Groot was de vreugde van de weinige Heracles aanhangers toen scheidsrechter Vermeer het einde aankondigde van dezen wedstrijd te Koog-Zaandijk, want door deze overwinning had hun club K.F.C. de eerste nederlaag in de kampioenscompe titie toegebracht. Niet alleen om deze over winning konden zij juichen, maar ook over het vertoonde spel van hun club konden zij tevreden zijn. Heracles heeft dezen wedstrijd verdiend gewonnen en er is geen enkele toeschouwer die dit zal be twisten. Bij den aanvang van dezen wedstrijd bleek het, dat Heracles vastbesloten was dezen wedstrijd te winnen en dat zij met een speciaal systeem ,het spel van K.F.C. zou bestrijden, wat zij dan ook tot het ein de heeft volgehouden en heeft uitge voerd zonder dat de Koogers hiertegen Iets hebben kunnen uitrichten. Wat zal dat dan wel voor een systeem zijn, zal men zich afvragen, dat zooveel succes heeft gehad. Wel dat was niet anders dan het zelfde systeem dat de Koogers steeds heb ben gespeeld en wat Heracles nu ook eens tegen hen heeft uitgespeeld en met suc ces, Want al ls de uitslag niet groot, deze had nog veel grooter kunnen zijn, wan neer Schlosser niet drie opgelegde kansen om zeep had weten te brengen. De Hera- clesvoorhoede was veel gevaarlijker in dezen wedstrijd dan die der thuisclub, want wij hebben de Koogers haast geen Duitschland België Argentinië Zweden Nederland Zwitserland Tsjecho Slowakije Roemenië Oostenrijk Frankrijk Hongarije Egypte Duitschland 5-2 Zweden 3-2 Zwitserland 3-2 Tsjecho Slowakije 2-1 Oostenrijk 3-2 Hongarije 4-2 Duitschland 2-1 Tsjecho Slowakije 3-2 Oostenrijk 2-1 Tsjecho Slowakije 3-1 Italië 1-0 Italië 2-1 Brazilië Spanje Spanje j 3-1 Italië Italië Ver. Staten j| 7-1 Om den derden prijs: Duitschland—Oostenrijk 3—1 Italië 1-0 schot op Dekkers doel zien lossen, terwijl Veen keer op keer handelend moest op treden en hij daarbij niet over geluk te klagen had. Ook technisch was Heracles- voorhoede beter dan die der Koogers, en ook werd de bal steeds sneller gespeeld en afgegeven. De Kooger-voorhoede speel de zonder eenlg systeem en werd meer malen van het kastje naar het muurtje gestuurd, al moeten wij erkennen, dat hun aanvalleider geen kans kreeg om zich uit de greep, die Freeze hem gespannen had, los te werken. Van begin tot het eind signaal heeft deze spil Mol geen kans ge geven zijn spel te ontplooien, waardoor de Koogers dan ook totaal niet aan hem had den. Zelf speelden de gasten hun verdedigend spel sterker dan de Koogers, daar hun middenllnie in het geheel niet over het midden ging en die der Koogers wel. Hier uit ontstond dan ook het eenige in dezen wedstrijd gescoorde doelpunt, daar juist bij .een aanval der Koogers, gesteund door hun middenlinie, die werd afgeslagen. Buiters de snelle rechtsbuiten die een heel goeden wedstrijd heeft gespeeld, den bal kreeg toegespeeld. Hij had een geheel vrij veld voor zich, snelde met den bal langs de lijn en zijn als voorzet bedoelde bal verdween over den keeper in het doel der Koogers. Het was een verdiend doelpunt, daar de Koogers reeds eenige keeren niet over ge luk hadden te klagen. Na dit doelpunt ging K.F.C. alles op den aanval instellen, maar verder dan een vrije schop even voor het einde wegens het ongemotiveerd aan vallen van Mol wisten zij het niet te brengen, daar Wensveen uit deze vrije schop keihard naast het doel schoot. Zoo verloor K.F.C., dat gisteren volko men uit vorm was, haar eersten wedstrijd in de kampioenscompetitie. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt 6 4 11 13—3 K.F.C. Ajax Willem n Heracles Velocltas 17—5 10-14 8—18 6—14 A.s. Zondag worden gespeeld: Willem II —K.F.C. en Heracles—Velocltas. KON. NED. VOETBALBOND. Uitslagen van gisteren. Af deeling III, promotie 2e klasse: N.E.C. Z.A.C. 1—1. Afdeeling IV, promotie 2e klasse: Tege- len—De Baronie 22. Om den Ned. Voetbalbeker, halve eind strijd: Velocitas—Excelsior 4—2; N.A.C.— Feyenoord 24. 0 Van Overal. Behalve eenige kampioenswedstrijden waarover elders meer werden er gisteren voor den K.N.V.B. slechts enkele promotie wedstrijden gespeeld. In Nijmegen deelden N.E.C. en Z.A.C. de punten met 1—1. Voor rust was N.E.C. en na de pauze Z.A.C. in de meerderheid. Rust kwam met blanken stand. Bakhuys werd scherp bewaakt en kreeg geens kans Iets te presteeren. Z.A.C. 2 110 4—23 N. E. C. 10 10 11 I Hengelo 10 0 1 13 0 In het Zuiden eindigde de ontmoeting: Tegelen—De Baronie in een draw, 22. De stand is hier: Juliana 4 3 1 Middelburg 4 2 1 Tegelen 5 2 1 Baronie 5 0 1 7—4 7 9—8 5 12—10 5 13—19 1 SELECTIEWEDSTRIJD ALPHENSCH ELFTAL. In een Zaterdag gehouden vergadering van de elftalcommissie voor het Alphensch elftal werden de belde proefelftallen voor den selectiewedstrijd samengesteld. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op Zaterdag 7 Juli a.s. op het Alphen-terrein, dus niet zooals aanvankelijk het plan was op Zaterdag 30 Juni a.s. De beide elftallen zien er als volgt uit: Wit: Doel: Tuinenburg (Alphen); achter: v. Zanten (Alphia) en Hessellng (Alphen) midden: P. Bouthoorn (Alphia), A. Bergs- hoeff (A.R.C.) en W. Reumerman (Alphia) voor: Vellekoop (A.R.C.), Windhorst (Al phen), v. Dam (A.R.C.), Ram (Alphen) en W. Bergshoeff (A.R.C.). Oranje: doel: v. Heusden (A.R.C.), ach ter: L. de Jong (Alphia) en Binnekamp (Alphen); midden: v. d. Leek (Alphen), Dijkman (Alphen) en Broer (Alphen); voor: Bezemer (Alphen), v. Wilgen (A.R.C.) v. Leeuwen (Alphen), Haak (Alphia), Sam- piemon (Alphia). Reserves zijn: Vet (Alphia), Domburg (Alphia), de Knljf (A.R.C.P. v. Heusden (A.R.C.Oosterman (Alphen), Vrlsekoop (Alphen). o LUGDUNUM—SPARTA-COMBINATDE. In dezen vriendschappelljken wedstrijd, welke morgenavond 7 1/4 uur op 't terrein „Pomona" zal worden gespeeld komt Sparta met een sterke combinatie uit, waaronder 5 spelers van haar 1ste elftal n.l. Doel: Walvis; achter: Verheul en Wilson midden: J. Dekker, Zandboer en de Kor- ver; voor: Seton, Verheul, Hoknert, Oost- 1 ander en WestdJjk. Italië won den eindstrijd om het voet bal-wereldkampioenschap tegen Tsjecho- Slowakije, na verlenging, met 21. Om het kampioenschap van Nederland: K.F.C. met 10 door Heracles geslagen; Ajax won van Willem II. De strijd om het 12-voets-jollenkam- pioenschap na 6 races nog niet beslist; Bob Maas heeft de leiding. De roeiwedstrijden van de Koninklijke; Njord won de Oude Acht. LEIDEN—HAARLEM 24. Wedstrijd tusschen elftallen der Zaterdagcompetitie. Zaterdag vond de jaarlljksche ontmoe ting plaats van de vertegenwoordigende elftallen der Zaterdagmiddag-competitie van den Leidschen en den Haarlemschen Voetbalbond. Een groot aantal belangstel lenden is op het N.B.L.O.-terrein getuige geweest van een fraaien wedstrijd, waarin het aan spanning niet heeft ontbroken. Gedurende bijna den geheelen strijd waren de partijen aan elkaar gewaagd, waarbij de aanvallen van Lelden wel wat talrijker waren, doch door een puike ver dediging der Haarlemmers vooral voor de rust tot een zoo klein mogelijk succes ble ven beperkt. De aanvallen der gasten ble ken telkens weer groot gevaar op te leve ren, wat vooral op het eind van den wed strijd tot uiting kwam toen de bezoekers onverwacht nog voor een gToote overwin ning zorgden. Spoedig opende Hensbergen met een schitterend schot voor Leiden de score. 10. De vreugde ln het Leidsche kamp was van korten duur, want reeds na den eerstvolgenden aanval der tegenpartij was de stand gelijk. 11, In snel tempo werd gestreden en er ontwikkelde zich een fraai spel. Lelden kwam ln de meerderheid. De verdediging met den keeper aan het hoofd wist echter van geen wijken. Een bekoge ling van het Haarlem-doel zelfs bezorgde Leiden geen succes. Inmiddels zorgden Haarlem met gevaarlijke doorbraken tel kens weer voor de noodlge spanning voor het doel van Leiden. Voor de rust werd echter niet meer gescoord. Na de pauze eenzelfde spelbeeld. Einde lijk gelukte het Lelden door een hoog schot van Bergshoef de leiding te hernemen. 2—1. Nu golfde het spel op en neer, tot Haar lem uit een corner den gelijkmaker wist te scoren. 22. Door dat succes aangemoe digd kwam Haarlem nog eens extra opzet ten, doch Leiden verdedigde stoer. We dachten reeds aan een gelijk spel toen de Haarlem-midvoor doorbrak en met een ferm schot aan Haarlem de leiding gaf, 32, welke zelfs kort daarop bij een doel- worsteling voor het Leidsche doel tot 4—2 werd opgevoerd. Zoo kwam het einde. De heer Burgerjon leidde goed. NEDERLAAGTOURNOOI VAN BODEGRAVEN. Het nederlaagtournooi van Bodegraven werd gisteren voortgezet en leverde te vens de noodlge nederlagen voor de rood zwarte teams op. Dat de Bodegraven-re serves tegen de vierdeklasser Gouderak I een zwaren dobber zouden hebben, was te voorzien en ondanks de zware 71 ne derlaag kunnen we over het door het ge heel verjongde Bodegraven II vertoonde spel niet ontevreden zijn. Zelfs nam de thuisclub door haar rechtsbinnen op fraaie wijze de leiding, doch twee keu rige doelpunten der gasten bezorgden hen met rust een 21 voorsprong. Na de her vatting volgde aanvankelijk weder een gelijkopgaanden strijd, doch toen Goude rak nogmaals scoorde, gaf Bodegraven den moed op. Enkele blunders ln de ach terhoede stelde Gouderak ln staat, den stand tot 51 op te voeren. Het einde kwam met een wel ietwat geflatteerde doch desniettemin alleszins verdiende 7I zege van Gouderak. Ook het derde elftal beet In het zand, door van Voorwaarts met 4-1 te verliezen. De meeste belangstelling van den dag ging uit naar den wedstrijd Bazar-elftal Negerelftal. Een elftal, samengesteld uit enkele spelers der V.V. Bodegraven, aan gevuld met diverse bestuurs- en commis sieleden, bond den strijd aan teegn een elftal negers. De uitslag was 43 voor het Amsterdamsche Paramaribo-elftal. De Junioren van Bodegraven hebben de competitie alleszins bevredigend inge zet. De A-ploeg won in Gouda van het sterke Gouda A met 42, nadat rust met 04 was ingegaan. De B-ploeg van Bodegraven speelde thuis tegen Gouda C. In een gelijkopgaan den strijd gelukte het geen der beide par tijen te scoren, zoodat de wedstrijd ein digde zooals die was begonnen. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN QUICK BOYS. Voor deze wedstrijden verloor het met vier invallers spelende Quick Boys H met 2—1 van S. C. O. I. Rust 2—0. Quick Boys IIIS. C. O. II 64. Quick Boys VI—Kagia I 1—2.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11