^NIVEA 2 Qoiion m. o ro* 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 Juni 1934 Derde Blad No. 22764 BINNENLAND. in (uAé/ i'tukten zon'. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. HET NIEUWE AMBTENAREN-TIJDPERK. rede van den heer perdok. Vergadering der Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst. In de heden te Arnhem in „Musis Sa- tram" gehouden vergadering van de Cen trale van Vereenigingen van personeel in 'sRijks dienst hield de heer F. Perdok Hzn. een rede. waarin hij allereerst de «Ie verslechteringen op salarissen, werk tijden, enz. voor de ambtenaren schetste. Het nieuwe ambtenarentijdperk - aldus jpr. - is ingezet met „gelijkschakeling". Ka eerst de salarissen van haar eigen personeel beneden het peil van een be hoorlijke leven-existentie te hebben ge bracht, gaat de Regeering thans aan de band van het rapport-Schouten, dat de Fjjkssalarissen tot algemeene salarisnor- men promoveerde, de lagere organen dwingen tot salarisverlaging van hun per soneel tot het peil van dat van het Rijkspersoneel. Daarmede is de Regeering ren gevaarlijk pad betreden, dat zich noeg of laat zal wreken, omdat het noodwendig tot veel onbillijkheden moet Men. Een nieuw gevaar bedreigt sommige poepen ambtenaren in 't rapport-Iden- turg. De Rijkswerven worden bedreigd met opheffing, terwijl voor de Artillerie- Inrichtingen een omzetting in een ge mengd bedrijf wordt bepleit. Daarnaast worden vele ambtenaren in de diensten onder Defensie door de opheffing van Korpsen met ontslag bedreigd. Ook de invoering van het capitulanten- itelsel kan een funeste invloed hebben op verschillende diensten. Over de ambtenaren-gerechten had spr. weinig waardeering. Een nieuw belangrijk onderwerp heeft oë ambtenaarskringen verontrust. Ter bestrijding van de werkloosheid onder de jongelingschap houden twee onderwerpen ons bezig. De gedachte wint meer en meer veld. dat men de ambte naren en onderwijzers boven den 60- jarigen leeftijd moet ontslaan. Daarnaast ontstond het vraagstuk: Vervanging van vrouwelijke ambtenaren door mannelijke. De Regeering achtte zich geroeoen leeds daadwerkelijk in deze op te treden. In haar circulaire, die 19 Maart 1934 van den Minister van Binnenlandsche Zaken is uitgegaan, wordt in punt 7 en 8 aanbevolen vrouwelijke arbeidskrachten, die niet werkzaam zijn in specifiek vrou- welfke beroepen, te vervangen door lajnelijke arbeidskrachten; voor zoover iel betreft ambtelijk aangesteld perso neel moet dit geleidelijk geschieden, ter wijl ten aanzien van vrouwelijk personeel op arbeidscontract werkzaam, zoo noodig onmiddellijk tot vervanging door manne- iijk personeel kan worden overgegaan. De Regeering komt ons nu verklaren, dat de aanbevolen circulaire dient om de iot dusverre bestaande tegengestelde ten- denz om nl. mannelijke arbeidskrachten sooveel mogelijk te vervangen door vrou welijke tegen te gaan De circulaire heet dus een middel van preventie. De Regeering veroordeelt daar mede haar eigen gevoerde loonpolitiek. Meerdere malen hebben wij er op moeten wijzen, dat de Regeering van het „insti tuut vrouwelijke arbeidskrachten" ge- tniik maakte om de loonen en salarissen te drukken. De verwachting in leidende kringen, "t loonsvermindering een goed middel 3» zijn om de werkloosheid te bestrijden, s blijkens de thans opgedane ervaring «juist gebleken. Ofschoon wij niet voor- Jij willen zien, dat de Ioonfactor onder factoren in het productieproces een ®t te onderkennen invloed uitoefent, is hans toch wel duidelijk geworden, dat «j elke loonsvermindering de arbeldsge- genheid daalde, doordat de consumptie- fncht verminderde. Dat de enorme open- hre schuldenlast daarbij zijn invloed rat laten gelden, is alleszins verklaar- har. Dn als wii nu ervaren dat van 1 Jan. '»2 tot 1 Januari 1934 de Staatsschuld ®eg van 2865 millioen tot 3371 en dat wij thans bijna evenveel guldens van 70 hnt schuldig zijn als in 1920 van 45 centen, dan moet een dergelijke finan- J'eele politiek in een tijdperk van steeds ™Pere inzinking het denkend deel van ««natie verontrusten, wij hebben indertijd gezeed aldus JPt aanvaardt het noodoffer van een ®ra heffing. Dat werd onmogelijk ge- j™ .Nu is het volk langs anderen weg J't tienvoudige kwijt en heeft bovendien "Jk de centenaarslast op zijn schouders, wij beleven thans dat ondanks de «lende loonen en andere Inkomens, de jerste levensmiddelen weer duurder wor- Jen door de noodzakelijk geachte belas- ungen De statistische gegevens melden '«Maling naast prijsstijging, waarmede w zijn aangeland on een steeds dalende «nsumntiekracht. die voert tot minder Productie en vermindering van arbeids- K'evenheid. (Szien van standpunt, kunnen wij fubtenaren derhalve allerminst inge- Jouien zijn met deze financieele politiek Ti temeer niet. omdat vele lagere amb- «Jaren daardoor steeds verder dalen be- -«cn een redelijk levenspeil. HET RECLAME-CONGRES, (Vervolg van gisteren). itiï £e m'dc'agw,ergadering werd behan- het onderwerp: courantenreclame. „"et prae-advies van den heer W. J. I Whan, directeur der verkoopafdee- nINederIand en Koloniën van de N. V Ps Gloeilampenfabrieken en de N. V. Ps' Radio, die wegens ziekte verhin- - „was. werd toegelicht door den heer bchuitema. Hoewel het prae-advies Jai destre<ien werd en bi.i niemand jj ondervond, hoopte inleider toch, Sa» t6 ten wisseling een verbete- 'sn Jfngevo'8e zou hebben ten opzichte den bestaanden toestand, hetgeen voor de dagbladen als voor de ^meerders van belang zou zijn. Spr. I&r contanten reclame nog steeds één liana hulpmiddelen voor de propa- I oa van de meeste goederen. RECLAME. 2473 aanvulling indische tariefwet. Faciliteiten voor oprichting of uitbreiding van bedrijven in Indië. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling van de Indische Tariefwet en wijzi ging van het tarief van invoerrechten in Ned.-Indlë. Het wetsontwerp heeft een tweeledige strekking. In de eerste plaats beoogt het de aanvulling van de Indische Tariefwet met een bepaling, welke den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië in staat zal stel len bij de oprichting van nieuwe of uit breiding van bestaande bedrijven vrijstel ling van invoerrecht toe te staan voor de machinale installatie en de grondstoffen. Voorts heeft het wetsontwerp ten doel eenige verbeteringen aan te brengen in het thans geldend Indisch tarief van in voerrechten. Het bevorderen van de vestiging In Ned.- Indië van nieuwe industrieele bedrijven, welke een voldoende levensvatbaarheid doen verwachten en redelijke mogelijkhe den bieden met het oog op werkverschaf fing, het bezigen van inheemsche materia len en het voorzien in de binnenlandsche behoeften, moet aldus de minister van Koloniën in de memorie van toelichting van groot belang voor de verdere ontwik keling van dat gebiedsdeel worden geacht. In aansluiting aan de bevoegdheid tot het verleenen van vrijdom van invoerrecht In het belang van de nijverheid, waarvan in art. 3 der Indische Tarierwet reeds sprake is, voorziet art. 1 van het wetsont werp nu in de mogelijkheid om de vesti ging van nieuwe of de uitbreiding van be staande bedrijven in Indië aan te moedi gen door tevens vrijstelling van invoer recht te verleenen voor de thans in het algemeen met 9 pet. der waarde belaste machinerieën, werktuigen of toestellen, die daarvoor noodig zijn. Teneinde de jonge industrieën ln haar eerste bestaanjaren verder tegemoet te komen, ware die vrij stelling gedurende een voor elk geval te bepalen tijdvak van ten hoogste twee ja ren, voorts uit te strekken tot de in de nieuwe bedrijven of bedrijfstakken te ver werken grondstoffen. Blijkens het slot van de voorgestelde be paling is het de bedoeling om de facilitei ten te beperken tot die gevallen, waarin en voorzoover naar het oordeel van het uit voerend gezag het toekennen daarvan in het economisch belang van Ned.-Indië te achten ls. Dit laatste zal den doorslag moeten geven en derhalve telkens moeten worden afgewogen. In het belang van de vestiging van nieu we bedrijven, waarvoor den laatsten tijd in verband met de tijdsomstandigheden steeds meer belangstelling aan den dag gelegd wordt, is het wenschelijk, dat de onderhavige wetswijzigingen binnen den kortst mogelijken termijn tot stand ko men. Aangezien het hier derhalve een geval van spoedeischenden aard in den zin van artikel 71 der Indische Staatsregeling be treft, is de Volksraad niet in de gelegen heid gesteld om, in voege als in evenge- meld artikel is voorgeschreven, ter zake van raad te dienen. OPZEGGING CONTRACT IN DE KOOPVAARDIJ. De plannen der werkgevers nog niet bekend. Naar wij vernemen is bij de Centrale van Koopvaardijofficieren, die gevormd wordt door de Ver. van Ned. Gezagvoer ders en Stuurlieden ter Koopvaardij en de Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen, alsmede bij den Centralen Bond van Transportarbeiders nog niets bekend, om trent de overwegingen, die den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij geleid heb ben tot opzegging van het 28 Juni a s. afloopend contract met de organisaties van scheepsofficieren en zeelieden. Of schoon de mogelijkheid bestaat dat de Bond van Werkgevers zich in verband met de huidige situatie in het scheepvaart bedrijf, niet opnieuw voor een jaar aan vaste overeenkomsten wil binden, of zoo dit lichaam zulks wel wenscht te doen, daarbij een verlaging der gages zal voor stellen, valt daaromtrent op het oogenblik niets met zekerheid mede te deelen. Wij vernemen echter dat, wanneer er onderhandelingen over een nieuw te slui ten contract zullen worden gevoerd, de drie genoemde werknemersorganisaties daarbij, evenals het geval ls geweest bij de staking in het Scheepvaartbedrijf, ge zamenlijk zullen optreden. Het is dan de Contactcommissie, van werknemers ln de Koopvaardij, uit vertegenwoordigers dezer organisaties samengesteld, welke haar belangen zal behartigen. Zijn wij wel inge licht, dan wordt tegenover een eventueel voorstel tot verlaging der gages een beslist afwijzend standpunt ingenomen. RADIO-CONFERENTIE. Bijeenkomst van vier concernleiders, waaronder dr. A. F. Philips. Naar wij vernemen heeft op uitnoodiging van dr. A. F. Philips gedurende de laatste tien dagen een conferentie plaats gehad in het kasteel Oud-Wassenaar, op welke conferentie aanwezig waren mr. D. Sar- noff, president van de Radio Corporation of America, mr. H. Robertson, president van de Western Electric Company mr. C. H. Minor president van de International General Electric Company of New York en dr. A. F. Philips leider van het Philips- concern Ter conferentie werden verschil lende technische en commercieele aange legenheden bsproken en deze besprekin gen hebben de meest bevredigende resul taten opgeleverd. cedietverleening aan den middenstand. De uitvoering door de Ned. Middenstandsbank. In een Nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van het zevende Hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 (Credietverlee- ning Middenstand) zegt de Minister van Financiën, dat de omstandigheid, dat een middenstander zijn bestaande bank relatie wenscht aan te houfden, voor dezen geen bezwaar zal opleveren dm van de tegemoetkoming, welke het wets ontwerp bedoelt te verleenen. te profi- teeren. De Nederlandsche Middenstands- bank zal n.l. bij de uitvoering van de regeling ook van de tusschenkomst van andere credietinstellingen gebruik kunnen maken. De bedoeling is, steun te verlee nen aan „volwaardige" bedrijven, die, tengevolge van de crisis, tijdelijk met liquiditeitsmoeilijkheden te kampen heb ben, doch niet, om ook de bestaansvoor waarden van de bedrijven te wijzigen. De te verleenen steun zal intusschen naar de meening van den Minister, er toe kunnen strekken te voorkomen, dat die bedrijven onnoodig te gronde gaan. VOLLEDIGE DIESEL-TRACTIE. Ingaande volgende maand. Onze spoorwegmedewerken schrijft: Omstandigheden voorbehouden zullen de Ned. Spoorwegen de volgende maand de volledige Dieseltractie, op de aangewe zen baanvakken invoeren. Op 't oogenblik doen van de 100 Diesel- treinen er 40 treinen dienst. Voor de Dle- seltreinen is nog steeds veel belangstel ling en de treinen zijn voortdurend goed bezet. VERMINDERING DIVIDEND- EN TANTIEMEBELASTING. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Registratiewet, strekkende tot vermindering van dividend- en tantième belasting. Van verschillende zijden is den Minister van Financiën verzocht wijziging te be vorderen van de eerste overgangsbepaling der wet van 7 Augustus 1933. tot wijziging van de Registratiewet 1917, omdat van deze overgangsbepaling door een groot aantal vennootschaDpen niet kon worden gebruik gemaakt. Daar ook de bedoeling der Regeering namelijk een aanmerkelijk aantal van de vennootschappen waarop gemelde wet het oog had, te zien verdwij nen, niet werd bereikt, heeft de Minister gemeend aan dien aandrang gevolg te moeten geven. Voorts is gebleken, dat de besturen van vele vennootschappen van het gebruik maken van de overgangsbepaling worden afgehouden, doordat bij de liquidatie de volle in de vennootschap aanwezige winst met dividend en tantièmebelasting wordt getroffen Ook indien het ontwerp- Besloten Vennootschappenwet in zijn te- genwoordigen vorm tot wet verheven wordt, zal dit geschieden, maar dan in den loop van eenige jaren. Daarom wordt in art. III een vermindering van die belasting voorgesteld. De Minister verwacht, dat vele besturen van naamlooze vennootschappen de thans geboden gelegenheid om in eens een verminderde dividend- en tantième belasting te betalen, zullen aangrijpen, liever dan in den loop van eenige jaren de volle belasting te betalen. De Regeering meent deze vermindering te kunnen ver leenen, omdat zij in de eerste plaats het verdrijven van een aantal der in art. 45a der Registratiewet 1917 bedoelde vennoot schappen tengevolge zal hebben en voorts 'deze verminderde belasting dan ook ter stond zal worden ontvangen. Tenslotte meent de Minister, dat het wenschelijk ls den termijn gedurende welken van de gunstige overgangsbepalin gen kan worden georofiteerd te verlengen tot 11 September 1936. HFT LEDENTAL DER VAKCENTRALES DAALT. Alleen Chr. Nat. Vakverbond boekt geringe winst. Het ledental der voornaamste Neder landsche vakcentrales daalde gedurende het jaar 1933 met 3.2 van 726.996 op 1 Januari 1933 tot 703.782 op 1 Januari '34. Alleen het Chr. Nat. Vakverbond boekte nog eenige winst (bijna 0.24"/o) en zag zijn ledental stijgen van 116.913 tot 117.193 Ook hier bleef de winst dus zeer gering en bedroeg slechts 280 leden. De overige centrales zagen hun ledental dalen. Op merkelijk is het groote verlies van het Nat. Arb. Secretariaat (N.A.S.) ad 14.5% van 23.102 tot 19.762 leden. Dan volgt het Ned Verbond van vakvereenigingen (N V. V.) met een verlies van 4.3°/o van 339.403 tot 324.852: de Nederl. vakcentrale met 3.4 verlies van 49.521 tot 47.820; het R.-K. werkliedenverbond met 2°/o verlies van 198.057 tot 194.155. RECLAME. 2446 VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen, heeft H. K H. Prinses Juliana, in verband met andere plannen van H. M. de Koningin en H.K.H., tot Haar leedwezen afgezien van het brengen van een bezoek aan Zeeland in September a.s. GEBOREN. Cornelia, d van D. Koopman en J. C. v. Rijn. ONDERTROUWD. A Zeijerveld. j.m. 25 jaar en H. Noppen j.d. 24 jaar. OVERLEDEN. J. de Lange, z. 23 jaar. deze nieuwe Valvoline schenkkan. Alle moeilijkheden, om onderweg even wat Valvoline bij te vullen, zijn met één slag overwonnen. Geen aangebroken bus meer in Uw wagen I U opent eenvoudig de her metisch gesloten '/4-gallon schenkkan met het sleuteltje, dat er aan bevestigd is, vult bij en werpt de waardeloos ge worden bus weg. De hals der bus kan zoo ver worden dichtgeknepen, dat de olie zonder te morsen gemakkelijk in de nauwste carter-vulopening gegoten kan worden. DE BESTE OLIE IN EEN IDEALE VERPAKKING! Aan Ritx' Handelmaatschappij. N.V. Amsterdam (C.) Prinsengracht 583 U gelieve mi] gratis en franco te doen toekomen de Valvoline Agenda 1934. Naam Adres: (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Leiden 7 Juni 1934. TARIEVEN VOOR GAS, ELECTRICITEIT EN WATER. De Directeur van Verkeer en Water staat in Ned.-Indië heeft de Aniem (Aig. Ned. Ind. El. Mij de verplichting opge legd vóór 1 Juli a.s. voor Pekalongan voorstellen tot verlaging van haar tarie ven in te dienen. In de overwegingen wordt o.a. gezegd: dat waar onder den drang der tijds omstandigheden allerwegen de noodzaak bestaat te komen tot een lageren levens standaard van bedrijven van deze soort aan welke op grond van door het land verleende concessies de openbare electriciteitsvoorziening op monopolis- tischen grondslag is toevertrouwd, rede lijkerwijze venvacht mag worden, dat zij in het algemeen belang naar vennogen, door verlaging der electriciteitstarieven, aan die verlaging zullen medewerken, enz. Diezelfde noodzaak bestaat hier in niet mindere mate dan in Indië, en dus mogen wij ook redelijkerwijze hetzelfde ver wachten van de S.L. F. en de L. D. M. Vooral het gewone tarief voor electrici- teit dient verlaagd te worden. Wel be staat er het goedkoopere woonhuistarief, maar by informatie zal men ervaren dat dit alleen besparing geeft bij een zeer hoog electriciteitsverbruik. zoodat een be woner van een gemiddeld woonhuis er niets aan heeft en men beter kan spreken van een luxe-woonhuis-tarief. Ook het tarief der Leidsche Duinwater Maatschappij is te hoog. Gelukkig is ge bleken, dat dit best verlaagd kan worden, nu deze maatschapph 16 °/o dividend uit keert (v. j. 15"/o). Zestien procent, gehaald uit een on misbare levensbehoefte, in een bedrijf, dat op alle manieren gewaarborgd is tegen verliezen, en niet onder de malaise lydt, komt in deze harde tijden wel wat hoog voor. Het is te hopen, dat de directie der L. D. M. dat inziet, en uit zichzelf tot verlaging overgaat. Is dat wat al te op timistisch gedacht? Dan breng is deze zaak onder de aan dacht van alle vereenigingen. die op een of andere wijze de stoffelyke belangen harer leden voorstaan, b.v. Gemeente belangen te Oegstgeest, en de afd. Leiden der Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor opname, Hoogachtend, N. TIJDSCHRIFTEN. Astra. Het Juninummer van „Astra" opent met een gevoelig geschreven verhaal van mevr. Van der GroenZeegers. Ook dit maal verluchtte Johan Gabriëlse haar werk op waardige wijze. Het kleine Indische schetsje „De cel", werd geïllustreerd door Van Bemmel, ter wijl Rie Reinderhoff een teekening maak te voor „De prinses", een verhaal van de zee van H de Wit. Tot de humoristische verhalen mogen gerekend worden: „Het Van Goghpaneel- tje" van Adolphe Cremer. „Vacantiereis", door Bas van Deilen. geïllustreerd door Rowley, „Zooals het klokje thuis tikt.." door Rie Cramer, waarvoor de schryfster zelf de teekeningen maakte en de klucht „Hooge aspiraties", door May Eddington. A. M NacheniusRoegholt schreef een kort verhaal „De dansacademie" en E. Stetson zorgde voor een spannende de- tective-story: „In zyn eigen val". Van D W Brand ditmaal een klein schetsje: „De brug". Ter gelegenheid van den driehonderd jarigen gedenkdag, schreef mevr. E. Augustin een artikel over Curacao, met tal van belangwekkende byzonderheden en mooie foto's. Ook is er een „Uit de natuur", waarin over het leven der wilde dieren van Noord Amerika wordt verteld, door verschillende foto's geïllustreerd. Dit alles tezamen maakt dat het Juni nummer van „Astra" met zyn rijk-geva- riëerden inhoud, met veel genoegen ge lezen en bekeken zal worden. By den aanvang van den 25en jaar gang van de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode. verscheen het eerste nummer in feestgewaad. Verschillende vooraan staande personen uit Bergen en omstre ken verleenden hun medewerking aan dit feest-nummer, dat niet in het minst door de talryke illustraties een uit stekend verzorgden indruk maakt. Ter gelegenheid van het 75-iarlg bestaan der N.V. Brandverzekering Maatschappij „Holland van 1859" gevestigd te Dordrecht verscheen een uitvoerig fraai uitgevoerd' gedenkboek, waarin op overzichteiyke wyze de oprichting en de groei der maatschappy worden geschetst. bü RIJKSMUSEUM MESDAG. Kon. Besluit is aan mej. I. C. E Peelen, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als directrice van het Rijks museum H. W. Mesdag te 's Gravenhage en is benoemd tot directeur van dit mu seum prof. dr. W. Martin, met bepaling, dat hy tevens de betrekking van directeur van het Koninklyk Kabinet van Schilde ryen te 's Gravenhage zal biyven beklee- den.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9