75*te Jaargang VRIJDAG 8 JUNI 1934 No. 22764 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN it nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Feuilleton-Prijsvraag. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ""PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1 30 Cts. per régel voor advertentlën uit Lelden ea plaatsen TOaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 da. porto të betalen. Bewijsnummer 5 Cflfê. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poet cheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd a&n, per week „0.18 Franco per post f; 2.35 -f portokosten. Hen, die zich deze maand op ons lad abonneeren, zenden wij op ver- ek gratis de reeds verschenen ummers van ons blad van 23 Mei 934 af. op welken datum wij met plaatsing van onze Prijsvraag- uilleton zijn begonnen. RKEERSONDERWIJS OP DE SCHOLEN. EEN DEUGDELIJKE EN GOEDKOOPE METHODE. Demonstratie voor genoodigden. In den foyer van de Stadsgehoorzaal «ft gistermiddag 'n demonstratie plaats ad met een lantaarn welke door de meente Is aangekocht ten behoeve van t onderwijs In de regels van het ver- ,r op de lagere scholen. Deze demon- tie werd bijgewoond door een groot tal onderwijzers en onderwijzeressen autoriteiten op onderwijsgebied. Van et gemeentebestuur waren aanwezig de orgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuy- n en wethouder mr. A. J. Romijn. Voorts erkten wij op den commissaris van po- 'tie dn heer R. Meyer den ch»f van de ld. onderwijs ter gemeente-secretarie, den eer Vriend, den inspecteur van politie, én heer v. d. Wal, die speciaal met het erkeer is belast, burgemeester Kwint au Koudekerk, enkele leden van de laatselijke schoolcommissie, verschillende "adsleden en het bestuur van de aid. 'den van de Vereeniging „Veilig Ver eer". De burgemeester heette namens het ge meentebestuur de aanwezigen hartelijk elkom. Spr. wees er op dat de vereeniging Veilig Verkeer" zich, evenals zoovele dere vereenlgingen op de jeugd heeft worpen, om op die wijze de toekomst handen te krijgen. Het gemeente- tuur heeft gemeend zijnerzijds aan het reven der vereeniging kracht te moeten ijzetten. Door een kleine commissie, be- ande uit de heeren .A. L. L. Gathier, oofd der Chr. L.O. school Noordeinde, nend, chef van de afd. onderwijs ter emeentesecretarie en v. d. Wal, inspec- ur van het verkeer is gezocht naar een ethode om de kinderen óp de scholen verkeersregels zoo gemakkelijk en zoo rettig mogelijk in te prenten. De com- 'isie heeft zich zeer veel moeite gege- n om deze kwestie op te lossen en heeft nslotte een methode bedacht, waardoor et weinig kosten veel bereikt kan wor- en. In het bijzonder zeide spr. dank aan en heer Gathier, die reeds zoovele jaren ng zooveel goede dingen op verkeers- ebied tot stand heeft gebracht en dus e gemeente in 't bijzonder ook behulp- am is geweest bij het samenstellen van e nieuwe verkeersverordening. Niet min er dank bracht spr. aan inspecteur v. d. él die tijd noch moeite spaart om ook at het onderwijs in de verkeersregels "n de jeugd betreft, alles te bereiken at bereikt kan worden. De heer Gathier kreeg daarna gelegen- eid om met de demonstratie aan te van en. Spr. wees er op dat de kwestie van et verkeersonderwijs al enkele jaren in die is. Allerlei methodes heeft de com- bsie ernstig overwogen de maquette van en A.N.W.B., de methode van Fr. Postma n de methode Heerema, die echter alle, °e voortreffelijk ook op zichzelf, vooi et klassegebruik niet geschikt bleken te in Daarom heeft men het gezocht ln e richting van de projectie. De lantaarn elke aangeschaft werd kan alles op het nek projecteeren: lantaarnplaatjes, entbriefkaarten, platen uit een boek, krantenknipsels enz. enz. Dank zij de edewerking van de politie kreeg men de schikking over een keurige serie lan- arnplaatjes. De heer Gathier liet deze laatjes vlug op het doek de revue pas eren. Op suggestieve en vaak hurao- 'tische manier worden de regels van het rkeer naar voren gebracht. De kinderen 'Hen van de vertooning genieten. De heer athier liet zien wat er verder met de ntaarn te bereiken Is en sprak de hoop t, dat de onderwijzers van deze gelegen- etó om het verkeersonderwijs op school e te passen een druk gebruik zullen aken. Hartelijk applaus beloonde den spreker zijn interessante uiteenzetting. CHR. KWEEKSCHOOL. y°or de akte L. O. werden zes candi- geëxamineerd, waarvan slaagden e dames M. Klaassen alhier; J. Koning, Haag; J. F. Klein Lebbink, Wasse- N. Nachtegaal, Oegstgeest; J. van Hhee, Katwijk aan Zee. «gewezen éép. INAUGUREELE REDE PROF. DR. G. G. KLOEKE. OVER „DEFTIGE EN GEMEENZAME TAAL". PTof. dr. G. G. Kloeke. Hedenmiddag heeft prof. dr. G. G. Kloeke, nieuw benoemd hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de Leidsche Universiteit, als opvolger van wijlen prof. dr. J. H. Kern dit ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele oratie, ge titeld „Deftige en gemeenzame taal". Bij het schrijven van officieele brieven, aldus prof. Kloeke, heeft ieder wel eens een oogenblik voor de moeilijkheid gestaan hoe de geadresseerde aan te spreken. Het hoofdstuk „titulatuur" in een almanak geeft in zulke gevallen opheldering. Hoe echter de aanspreektitels zijn ontstaan er zijn er nog altijd een vijftigtal in leven of wie ze hebben gemaakt, is nog nooit onderzocht. Toch is er een nauw verband tusschen onze titulatuur en onze bescha vingsgeschiedenis. Wanneer wij thans, om maar iets te noemen, de titel weledel geboren of weledele Heer uit drukkelijk aan „niet adellijke personen" zien toegekend, dan weten wij, dat deze contradictio in terminis is te danken aan het door Huizinga geconstateerde feit, dat „alle hoogere vormen van het burgerlijke leven van den nieuweren tijd berusten op navolging van adellijke levensvormen" Juist in de taal kunnen we zoo voortref felijk waarnemen, dat veel van wat eens deftig en voornaam was, van lieverlede naar steeds lager kringen is afgezakt. Zoo is het o.a. gegaan met het pronomen U, dat is ontstaan uit U, E d e 1 h e y t. Bij de verklaring van U heeft men aan de vorm U w e s niet voldoende aandacht geschon ken (b.v. Uwes loopt nog zoo kwiek, Uwes en Uwes kat). Men ken de vulgaire vor men als m ij n e s, j o u w e s, z ij n e s, hares, hummes enz. en abstra heerde in analogie met deze vormen een accusatief U. Toen deze vorm ook in de nominatief gewoon werd. verloor het oude U w e e zijn deftig karakter en werd een kleinburgerlijk woord. Velen vermijden het stijve U nog altijd zooveel mogelijk. Ons volk heeft, in tegenstelling met het Duit- sche, een zekere afkeer van vormelijkheid. In Duitschland komt pas na jarenlange omgang de haast sacrale, zij het ook min of meer ironische handeling van het broe derschap-drinken, in Nederland gaat men veelal reeds na een korte eerste ontmoe ting tot het familiaire je en j ij over. In de poëzie is de nominatief U nog altijd onbruikbaar. In deftige vergaderingen zal men zijn hoorders met gij aanspreken, ofschoon het vast staat, dat dit g ij van Brabant- sche oorsprong is. Het is niet het eenige geval, dat het vreemde ten onzent hooger gewaardeerd wordt dan het eigene. Echt Hollandsch is daarentegen de vorm jullie. Om verschillende redenen kan het niet de representant zijn van het deftige gijlieden Jullie en zijn varianten juilie en jollie mogen worden ver geleken met vormen als vrullie, v ruil ie. vrollie, die ln den volks mond gebruikt worden voor „vrouwlui". Jullie kan een eenigszins geciviliseerde bijvorm van jollie zijn, zooals ook musch, dubbel, bul, nummer, uchtend, plunderen, kunst en juffer wat deftiger of althans moderner zijn dan mosch, dobbel, bol, nommer, ochtend, pion deren, konst en joffer. Maar deftig is het woord jullie blijkbaar nooit geweest en het ziet er nog niet naar uit, of het spoedig acces zal krijgen. Bij de de batten over den zomertijd sprak een be kend plattelandskamerlid zijn medeleden met jullie aan; hij werd daarop onmid dellijk door den voorzitter tot de orde ge roepen: „U mag niet jullie zeggen". Zóó moeilijk dringt een woord van niet- deftige herkomst door in de verzorgde taal. Het pruikerige U uit U.E. heeft ondanks al zijn bezwaren toch heel wat betere kan sen gekregen. De tegenstelling tusschen deftige en ge meenzame taai is niet van vandaag of gis teren, ja men kan zeggen, dat het geheele taalleven min of meer door deze antithese wordt beheerscht. De familiaire taal van vroeger eeuwen wordt grootendeels aan ons oog onttrokken door de sluier van de def tige literatuurtaal; soms komt de volks taal even boven, zooals in de zeventiende- eeuwsche kluchten. Maar er is geen cul tuurgemeenschap denkbaar zonder de antithese.: aJsSfeêêB beschaafde taal es dialect. Zoo hebben de verschillen „fat soenlijk" en plat, „slordig" en correct, vor melijk en natuurlijk geleid tot antithesen als kanseltaal en omgangstaal, schrijftaal en spreektaal. J. W. Muller is de eerste geweest, die de aandacht heeft gevestigd op het feit, dat het stilistisch verschil tusschen deftige en gemeenzame taal vaak te herleiden is tot een geographisch verschil. Immers: de be schaafde spreek- en schrijftaal heeft zich te allen tijde ontwikkeld uit den tongval van het gewest, de stad, den stand of den kring, die de voornaamste was en daardoor van zelf, zonder opzettelijken dwang, de overige noopte zich daarbij aan te slui ten". Nog altijd bedienen we ons in ge schrifte van Zuidnederlandsche woorden als beminnen, werpen, zenden, reeds, spoedig, terwijl wij mondeling alleen gebruiken de Hollandsche aequlva- lentenhouden van, gooien, sturen, al, gauw. Telkens weer opnieuw worden we eraan herinnerd, hoe lang de invloed van ee.i superieure beschaving nawerkt, ook in de taal. Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag 13 dezer herdenkt de agent le klasse A. van der Ster zijn 25-jarig jubileum in Leidschen politiedienst. AFSCHEID DS. L. BONGA. Ds. L. Bonga. Doopsgez predikant alhier zal Zondagmorgen. 29 Juli afscheid nemen van de Doopsgez. gemeente alhier om dan Zondag 5 Aug. zijn intrede te doen in Leeuwarden. o- MGR. DR. ARIÈNS-MONUMENT. In de bekende kunstgieterij van den heer F. A N. Prowaseck, Ruime Conscientie- straat nabij de Doezastraat, is dezer dagen gereed gekomen het in brons gegoten standbeeld van Mgr dr. Ariëns, dat 16 dezer te Enschede zal worden onthuld. Het meer dan levensgroote momument Is 3>/i meter hoog en werd ontworpen en vervaardigd door den beeldhouwer Augs. Falise uit Wageningen Onze oud-minister-president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck heeft kort geleden het atelier van den heer Prowaseck met een bezoek vereerd en hem zijn ingeno menheid met het beeld en waardeering voor het werk van den heer P. betuigd. GEEN VERKEERSTEEKEN GEGEVEN. Hedenmorgen half elf kwam uit de rich ting Leiden op den Rijnsburgerweg de slagersknecht bij de fa V. alhier nabij de Johan de Wittstraat in aanrijding met een personenauto, komende uit de richting Oegstgeest en bestuurd door G. De jongen wilde den weg oversteken naar de Lijster straat. doch stak zijn hand niet uit, waar door hij door de auto gegrepen werd. De auto werd licht beschadigd, de slagers leerling werd licht verwond en moest door den E,H, naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Leidsche Uitgeversmaatschappij, Hoogl. Kerkgracht 23, Leiden; uitgeversbedrijf. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging han delsnaam in N.V. Leidsche Uitgeversmaat schappij. A. van den Ouweelen en Zonen. Het Haardenadres, Hooigracht 103, 104 en 106, Leiden; uitoefenen eener koperslagerij en machinebankwerkerijhandel in huishou delijke artikelen en in alle daarmede ver wante zaken een en ander in den ruimsten zin. Door de uittreding van de vennooten H. van den Ouweelen en J. A. van den Ouweelen is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt de handelszaak voort gezet door den vennoot A. van den Ouwee len als eenig eigenaar onder den ouden naam. Wijz. uitgeoef. bedr. in koper- en blikslagerij, winkel in huish. art., haarden, kachels, fornuizen, verl. art. en san. H. Waalewijn, Haarlemmerstraat 26, Leiden; fotobedrijf. Wijz. handelsn. in Foto Waalewijn. Wijz. uitgeoef. bedr. in foto grafisch atelier voor portret en industrie- werk, tevens handel in amateur foto arti kelen, afwerkinr. voor amateurs voor het ontwikkelen, vergrooten en afdrukken. INSTITUUT PONT. Te Den Haag slaagden voor het examen Stenografie (130 lettergr.) de dames: T. Schouten, M. Hilarius, B. Jansen en M. J. de Wolf. Wassenaar. Voor Ned. Handelscorrespondentie de dames: C. Blok, Noordwijk en B. Loog- man, Haarlemmermeer. Voor Machineschrijven de dames C. Blok. Noordwijk. N. Drabbe, B. Loogman, Haarlemmermeer en de heeren Liern Tjiauw Yoe en C. v. d. Burg. Afgewezen geen. Allen zijn leerlingen van het Insti tuut gout, Breestr. 58a. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Genève. De delegaties der groote mogendheden hebben ook gistermiddag de ontwape ningsonderhandelingen voortgezet. Men tracht een basis te vinden voor de zittin gen van heden van het presidium en van de hoofdcommissie. Gisteravond zou een nieuwe bijeen komst van Barthou, Eden en Norman Da- vis plaats vinden, die naar men hoopt, van beslissende beteekenis zal zijn. Naar verluidt, zou men van Engelsche zijde verlangen, dat de wenschelijkheid van te rugkeer van Duitschland in de conferen tie, naar men gelooft de eenige mogelijk heid om tot succesvolle resultaten te ko men, een belangrijke plaats in de ge meenschappelijke resolutie zal innemen. In dit verband wordt opnieuw van een herhaling der gelijkgerechtigdheidsclau sule van 11 December 1932 gesproken. De Italianen handhaven hun gereser veerde houding. Men schijnt weinig lust te hebben zich in de nog weinig uitzicht biedende besprekingen te mengen. Niette min acht men de gebeurtenissen, die zich achter de schermen afspelen van groot belang en is men van meening, dat Frank rijk daarbij de leiding heeft. De pogingen der Franschen en Russen om onder de vlag der veiligheid een soort Europeesch alliantie-systeem tot stand te brengen, schijnen in Engelsche kringen bezorgd heid te wekken. Doch ook Polen zou er niet sympathiek tegenover staan. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken Beek, is uit Genève vertrokken, waaruit men concludeert, dat hij er wei nig prijs op stelt, de Fransche plannen mede ten doop te houden. Van Duitsche zijde merkwaardig stil blijft het daar! is nu volgend bericht uitgegeven Volgens berichten in de buitenlandsche bladen zou te Genève tusschen Duitsch land en vertegenwoordigers van andere mogendheden onderhandeld zijn over het sluiten van veiligheidspacten alsmede over den terugkeer van Duitschland naar de ontwapeningsconferentie te Genève. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat deze berichten niet juist zijn. Duitschland heeft geen reden om een an dere houding aan te nemen dan het tot dusverre gedaan heeft, daar het motief voor het verlaten der ontwapeningscon ferentie nog altijd bestaat. Er bestaat geen grond voor het vermoeden, dat dit motief door de gebeurtenissen te Genève vervallen is, vooral niet, waar de Fransche minister van buitenlandsche zaken in zijn laatste rede heeft verklaard, dat de hou ding van Frankrijk onveranderd blijft. Eveneens van Duitsche zijde wordt me degedeeld, dat de Rijksregeering ongetwij feld vastbesloten is, niet naar Genève terug te keeren vóór de verwerkelijking der Duitsche rechtsgelijkheid verzekerd is in den vorm als bij de Duitsch-Engelsch- Italiaansche onderhandelingen tot uiting gekomen is. Gemeld wordt, dat de vertegenwoordi gers der Kleine Entente, te Genève bijeen, aldaar wederom een gemeenschappelijke bespreking hebben gehouden, waaraan deelnamen de Roemeensche min. van bui tenlandsche zaken Titulescu, zijn Joego- slavischen ambtgenoot Jefbitsj en de mi nister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije Benesj. Men besprak de situatie der ontwapeningsconferentie en verschillende andere politieke kwesties waarbij de belangen der drie mogend heden betrokken zijn. o.a. de Habsburg- kwestie, in verband met de verschillende fantastische geruchten, die daaromtrent de ronde doen. Met nadruk verklaarden de drie ministers het bekende standpunt der Kleine Entente omtrent de Habsburg- kwestie te handhaven. De internationale arbeidsconferentie heeft de debatten over de verkorting van den arbeidstijd gesloten. Een resolutie van den Belgischen werknemersvertegenwoor diger Meltens werd aangenomen, inhou dende, dat de het vorige jaar uitgewerkte ontwerp-conventie den grondslag der be raadslagingen van de conferentie vormt en wordt verwezen naar een bijzondere commissie, die rapport zal uitbrengen. Daarmede is rekening gehouden met den wensch der werknemersgroep, die ver langde. dat de kwestie der arbeidstijd verkorting op de agenda zou blijven. DE ARBEIDSBEURS. Op den 7en Juni 1934 waren 2998 (v.j. 2801) werkzoekenden ingeschreven. De 2de ploeg niet-voorgeoefenden der lichting 1934, aangewezen voor de onderofficiersopleiding bij het 4de regi ment infanterie, wordt 18 Juni ingelijfd en direct daarna naar het korps ge zonden. Aan gewetensgeld ontving de ont vanger der directe belastingen, 1ste kan toor f. 20, en 2de kantoor f. 14.19 en f 4.38. Gisteravond omstreeks 8 uur is de 61-jarige koetsier G. P. S. op de binnen plaats van de stalhouderij de Jong op de Hoogewcerd van een 3 M. hoogen ladder gevallen. Hij bekwam verwondingen aan Ünkerarm en vermoedelijk een rib-fractuur en is door den Eersten Hulpdienst naar 't Academisch Ziekenhuis overgebracht. BINNENLAND. Bezoek van Koningin en Prinses aan Friesland. (Laatste Berichten, le Blad). Inaugureele rede van prof. dr. G. G. Kloeke als hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, 1ste Blad). Volgende maand volledige dieseltractie op de aangewezen baanvakken (Binnen land, 3de Blad). Het nieuwe ambtenaren-tijdperk; rede van den heer Perdok te Arnhem (Bin nenland, 3de Blad). Het jaarverslag van de Koninklijke over 1933 (Financiën, 3de Blad). Duitschland op de 3de plaats in het voetbal-tournooi om het wereldkampioen schap; een 32 overwinning op Oostenrijk (Sport, 4de Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Genève. Overeen stemming over een nieuwe resolutie (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). Staatsgreep in Lithauen is mislukt. (Buitenl. 1ste Blad). De geboren Belgische Prins krijgt den titel van Prins van Luik (Buitenl., 1ste Blad). Strijd tegen de corruptie in China aangekondigd (Buitenland. 1ste Blad). Aan graaf de Broqueville is in België op nieuw de vorming van een kabinet opge dragen. (Buitenl. le Blad). LITHAUEN. Een mislukte staatsgreep. De situatie van den staatsgreep is niet bepaald duidelijk. Wel schijnt vast te staan, dat de poging om zich van de macht meester te maken is mislukt. Wol- demaras is zelfs gearresteerd. Woldemaras. Volgend officieel communiqué is uitge geven In verband met het in den afgeloopen nacht door het garnizoen van Kofno op gezette alarm en de daarmee verbonden incidenten, is gebleken, dat een groep van officieren, onder dekking van den alarm toestand, een poging heeft ondernomen om pressie uit te oefenen op den presi dent der republiek, opdat hij de tegen woordige regeering afdanken zou ten gun-, ste van een regeering onder Woldemaras. Nadat de president dergelijke pogingen ook zelfs weigerde te bespreken, is de chef van den staf, Kubilianus, afgetreden. Zijn ontslag werd aanvaard en in zijn plaats is de leider der militaire schnool Jackus benoemd. Woldemaras. die door een vliegerofficier reeds 's morgens vroeg uit zijn verban ningsoord Zarazai naar Kofno gebracht was, werd na eenige uren in het verblijf der militaire vliegers vertoefd te hebben, tegen half twee door de militaire vliegers zelfs aan den generalen staf en door dezen aan de veiligheidspolitie overgeleverd. Alle geruchten over een geslaagden staatsgreep, over onderhandelingen met Woldemaras tot vorming van een regee ring, over diens verblijf in het paleis van den Staatspresident en over de vorming van een regeering door Woldemaras zijn verzonnen. In het geheele land en in alle leger- afdeelingen heerscht volkomen rust en tucht. Van de deelnemers aan de onge disciplineerde actie zijn er 7 gearresteerd. Eenigen houden zich nog schuil. Er wor den nog eenige arrestaties verwacht. Bij het inicident is niemand gedood of zelfs maar gewond. Of Woldemaras al dan niet met zijn goedvinden tot leider was gebombardeerd van deze operette-staatsgreep staat niet Sast.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1