LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 8 Juni 1934 FINANCIEN. voor Badgoederen Wollen Badpakken j jr vanaf T.l.fi Rijdt bij voorkeur niette dicht op een anders achterlicht CORRESPONDENTIE. RECHTZAKEN. SCHEEPSTIJDINGEN. JAARVERSLAG VAN DE KONINKLIJKE. beschouwingen over den economischen toestand. Aan het jaarverslag over 1933 van de y.V, Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen ln Nederlandsch-Indië wordt ont leend, dat naar de meening der directie deze economische' toestand nauw samen hangt met het monetaire vraagstuk. Ten aanzien van dit vraagstuk open baren zich, ln het algemeen, twee stroo mingen: aan den eenen kant zij die vóór alles hun valuta willen handhaven en zich met hand en tand verzetten tegen deva luatie, revaluatie of welken naam ipen wil bezigen vóór een' verandering ln het bestaande muntstelsel; aan den anderen lant staan zij, die allereerst streven naar rermeerdering van werkgelegenheid, die bet valuta-vraagstuk aan dit doel onder geschikt maken en er niet tegen opzien in te grijpen als dit het gestelde doel kan bevorderen. Te ontkennen valt niet, dat bij een booge valuta wel het risico bestaat dat rij daalt, doch de kans, dat zij nog hooger irordt en op dat hooger niveau blijft, ge ring Is, terwill dit bij een lage valuta juist omgekeerd ls. Vandaar dat bij een hooge valuta de gevaren voor den credlet- revcr veel grooter zijn dan bij een lage, bet geld dus veel duurder, de rentestan- dsard veel hooger wordt. Als het crediet duur en de valuta hoog is wordt de han del bemoeilijkt; een valuta, die minder in wanverhouding staat tot de thans gel dende goederenprllzen, en een gemakke lijk crediet bevorderen de werkgelegen heid. Bovendien kunnen landen, die hun ?a!uta niet langer vast hebben gekop peld aan goud, hun munt op en neer la ten gaan naar mate hun dit ln verband met den algemeenen arbeidstoestand goed dunkt en aldus de concurrentie-capaci- telt van landen, die hun lot aan dat van goud hebben verpand, belangrijk beïn- Tloeden. Zij, die dagelijks ln Londen den goudprijs en dus ook den wisselkoers op tonden en op de andere, niet langer aan goud gebonden landen vaststellen, bepa- Itn daarmede feitelijk tevens de waarde ran den exoort der goudlanden en beslls- sen aldus bijv. over de mogelijkheid, of deze landen hun loonen op peil zullen kunnen houden zonder dat de goud-lan den zelf daaraan Iets kunnen doen. Deze zouden dit slechts kunnen. Indien zij zelve den ln- en verkoopsprijs van goud telkens korden aanpassen, 5u kan men zich bepalen tot het con- steeren van deze verschillende ver- «Wjnselen en, zeer objectief, tot de slot- io.il komen dat beide kanten van de me daille voor- en nadeelen hebben. Doch deze objectiviteit gebiedt tevens vast te stellen, dat zij, die voorwenden hun valu ta-vlag hoog te houden met hun beginsel transigeren en op twee gedachten hin ken Zij aanvaarden niet consequent het stelsel van een ongerepte hooge valuta, v-t althans een stelsel en dus te verde digen zou zijn, maar verminken het, zon der dat het publiek dit realiseert, door san hun zilveren munt een hoog percen tage te onttrekken en dit te vervangen door waardeloos metaal. Doch dan ls hun stelsel geen stelsel meer maar wordt een camouflage met alle nadeelen daaraan eigen. Door dezen kunstgreep, waarmede teen meende een belangrijk financieel toordeel te zullen behalen zonder een re serve tegen de muntverzwakking te boe ken, wierp men ln werkelijkheid een goote hoeveelheid zilver op de markt, drukte daardoor den zilverprijs en stelde, vaar men zich zelf als kooper van zilver terugtrok, de weinige liefhebbers die over- tleuen ln de gelegenheid, zich van zilver te voorzien tegen een prijs, die tot minder dan de helft was gedaald. Om het eens heel duidelijk te zeggen: de goocheltoer, die het Westen met het zilver uithaalde, leverde het Oosten goedkoop geld en thans hagen de goochelaars ach en wee over de concurrentie die Japan dat de gou den yen van 2s. O'/z d. (goud) verving door een op zilveren basis die 1 s. 2 1/8 d. 'pa- Pier) noteert hun aandoet. Men ver geet hierbij dan maar al te graag, dat het ook de landen met zoogenaamde goudvaluta zijn geweest, die door hun eigen beginsel te verzaken, mede hebben geholpen de landen met een lage zilver valuta tegen een spotprijs aan edel me taal te helpen en daar er geen land meer het recht heeft het voor te stellen, alsof rijn muntpolitiek consequent zou vasthou den aan een ongeschonden munt, aan een Politiek, die van geen wijken of het doen van concessies zou willen weten. De zoogenaamde goudlanden zullen óf deze verkapte muntverzwakking moeten herstellen óf zich aansluiten bij hen. die openlijk het goud als basis van hun munt eenheid den rug hebben gekeerd en niet langer zich willen uitsloven ten behoeve der goud-producenten. Denkbaar ls ook, dat alle landen terugkeeren tot een- meer Practtsche goudpoUtiek. Dit is dadelijk mogelijk, als het door particulieren op gepotte goud. dat een bedrag vormt van i 450 mlllioen, naar de centrale ban- hen (de eenige juiste plaats voor zulk op potten! door verkoop afvloeit, waarvoor dan nieuw crediet ten beloope van eenige malen dit bedrag kan worden geschapen. Maar men kan niet, zooals de Engelsch- »an zegt, „have it both ways": officieel 'dn goudpolitiek en tegelijk een zilveren munt waaraan een groot deel der wer- Mlijke waarde wordt onttrokken. Dit moet l'iden en is druk bezig te leiden tot een •Igeheele ontreddering van den wereld handel En een maatschappij als de Ko- srnklijke, die dit alles realiseert en tot in details kent, moet in haar financieele po- Jktk de uiterste voorzichtigheid betrach- en Zich dekken in elke valuta waarin g verplichtingen heeft, omdat zij zich in Jginsel van elke speculatie verre houdt, 'voeger volgde de politiek den handel, 'hans moet de handel zich schikken naar Je Politiek en het heeft er veel van alsof F' handel zelfs niet meer mag beoordee- of deze politiek, van een handelsstand bezien, gezond is of niet. Het is te "hpen dat in de komende jaren de finan ce politiek zich zelve zal herzien en ®ei> den moed zal hebben onoprechte, fi- Q»cieele toestanden te wijzigen. bp het oogenblik is er geen tak van jr.hoel die niet gebukt gaat onder de va- '"'averwarring die alom heerscht. Zoo is in onze industrie het gevaar latent, 1 oüeproduceerende landen met lage RECLAME. 2505 Buitengewoon groofo sorteering valuto of, zooals Rusland, met heelemaal geen valuta, zullen trachten de symp tomen ervan zijn reeds duidelijk merk baar anderen van de markt dringen. Wij zullen ons, aldus vervolgt het verslag, tegen elke poging van dien aard schrap zetten. Wij, die ten koste van enorme kapitaalsuitgaven er ons op hebben inge steld de geheele wereld blijvend te voor zien van aardolieproducten, wij kunnen niet toelaten dat buitenstaanders, al dan niet profiteerend van abnormale toestan den, waar ook, onze plaats of zelfs maar een klein deel ervan zullen innemen, zij het ook tijdelijk. Gelukkig echter vertoonde het afgeloo- pen jaar ook meerdere lichtpunten van groot belang. Niettegenstaande de on gunst der tijden en tegen veler verwach ting in, nam de consumptie van oliepro ducten toe. En dat is geen wonder. Want voor een werkelijk herstel van de wereld economie zijn die producten van de aller grootste beteekenis en worden het hoe langer hoe meer door den snellen vooruit gang van de techniek. De phenomenale ontwikkeling van den snelloopenden die selmotor brengt een groote toeneming van het verbruik van dieselolie mede. Dat de spoorwegen ernstig te lijden heb ben van de concurrentie van bussen en vrachtwagens is niet te verwonderen. Voor de spoorwegen, die hun Inkomsten zagen afnemen, is het middel om het passagiers vervoer goedkooper. sneller en aantrekke lijker te maken, de invoering van diesel- traetie. Met koortsachtige haast wordt dan ook niet alleen in Nederland, maar ook in Frankrijk, België en vooral in Dultschland gewerkt aan de invoering van lichte en snelle dieseltrelnen. De spoor wegen vormen een geheel nieuwe categorie van afnemers van dieselolie, die. naar mag worden verwacht, in de laatste toekomst in belangrijke mate zullen bijdragen tot een toeneming van het verbruik van deze brandstof. Dat is één voorbeeld uit de vele die de internationale beteekenis van onze indu strie illustreeren. Een vrije internationele handel is dan ook voor de vervulling van de taak der Koninklijke, <te wereld van aardoliepro ducten te voo'rzien. onontbeerlijk en wij zijn er van overtuigd, dat een gezond internationalisme het od den duur zal en moet winnen van kortzichtige nationalis tische overwegingen, die heden ten dage maar al te vaak den doorslag geven en tenslotte funest zullen blijken daar. waar zij het sterkst worden toegepast. Moge deze overtuiging spoedig algemeen worden en der wereld een vrijen handel teruggeven, die de eerste voorwaarde is voor een her stel van de welvaart. Als een goed teeken voor haar industrie beschouwt-de directie eveneens, dat wel licht nimmer het oogenblik, waarop het mogelijk zal blijken dat het Amerikaansche Gouvernement aan de overproductie van olie in dat land daadwerkelijk een einde maakt, dichterbij was dan thans. In het afgeloopen jaar hiervan bleek nog bitter weinig. De directie stipte nog in het vorig jaarverslag de moeilijkheden aan, die in het begin van 1933 in de Vereenlgde Staten rezen en de reeds bestaande storing in het evenwicht tusschen vraag en aan bod dreigden te verergeren. Niettegen staande de autoriteiten en de voornaam ste maatschappijen eensgezind trachtten deze zwarigheden uit den weg te ruimen, verliep er geruimen tijd voordat eenige verbetering intrad en de jaarproductie in de Vereenlgde Staten bedroeg dientenge volge 15.7 millloen ton meer dan in 1932. Hieraan is het voornamelijk toe te schrij ven. dat het totaalcijfer der productie over 1933 ruim 16.5 millioen hooger is dan dat van 1932. Zij bedroeg in 1933 196.694.227 k.g. ton tegen 179.905.201 in 1932. Daarvan produceerde de Koninklijke 21.957.392 k.g, ton tegen 20.986 330 ln 1932. De productie van onze groep is dus ge durende het afgeloopen jaar met 971.062 k.g. ton. of 4.6 °/o gestegen, terwijl de wereldproductie met 16.789.026 k.g. ton of bij-na 9.3 Vo vermeerderd is. De groeps- velden hebben ver beneden hun capaciteit geproduceerd. Dat de stijging der groeps- productie zooveel minder is dan die der wereldproductie, is dan ook alleen toe te schrijven aan het feit, dat de Koninklijke meer dan vele andere maatschappijen hebben vastgehouden aan de nog niet al gemeen toegepaste politiek om geen olie te produceeren waaraan de markt geen be hoefte heeft Ten aanzien van de financieele resul taten van het bedrijf wordt allereerst op gemerkt, dat de Bataafsche Petroleum Maatschappij dit Jaar geen verlies op haar pondenbezit heeft. Aan het einde van het verslagjaar had onze groep die voor 23 3/4 »/o deelgenoot is in de Iraq Petro leum Cy. Ltd. 3 100 000 in de velden pijpleidingen en laadstations van deze onderneming geïnvesteerd, welk bedrag ge heel uit liquide middelen is voldaan. Toch is de kaspositie. die ook het vorige jaar reeds zeer sterk was. nog belangrijk krach tiger dan toen. Bovendien zijn al de voor raden ruwe olie en producten over de ge heele wereld onbezwaard. De netto-winst over het jaar 1933 heeft f. 30.546.306.48 bedragen, welk toelaat een dividend van 6 °/o uit te keeren. na be taling van 4 op de preferente aan deden. Op de balans per ultimo December 1933 komen de volgende activa voor; Onuitgegeven aandeelen f. 494.876.000, Deelneming in: Bataafsche Petroleum MIJ. nominaal f. 180.000.000 Anglo-Saxon Petr. Co. Ltd. nominaal 15.000.000, Asiatic Petr. Co. Ltd. nominaal 11.100.000 en ln diverse andere m-aatschapp. f. 393.696.336.66 Vorderingen op ondernemingen, waarin is deelgenomen f. 193.426 538.01, Kas en Kas siers (onmiddell. opvorderbaar) f. 96.417.55, Effecten f. 91.351.855.72, Debiteuren f. 605.284.26. Deblteu-ren voor dividenden over 1933. betaalbaar ln 1934 f. 27.379.385,06. Totaal f. 1 201.431.817.26. Verder bevat de balans de volgende passiva Aandeelen-Kapitaal f. 998.500.000, Prefe rent Aandeelen-Kapit-aal f. 1.500.000 4 °/o Obligatielening 40.000.000 f. 100.000.000, Onopgevraagde dividenden van gewone- en prioriteitsaandeelen en onopgevraagde rente van obligaties f. 1.824.318.26, Credi teuren f. 27.872.56, Prioriteitsaandeelhou- ders f. 67.184, 5 °/o losbare obligaties f. 7.905.14, Interest nieuwe rekening f. 313.614 32. Onverd. dividend f. 278.605.15, Reserve volgens art 4 der Statuten f. 79.366.011.35, Af: dis-agio op Dollar-Obll- gatieleenlng f. 11.000.000 f. 68.366.011.35, Winst- en Verliesrekening f. 30.546.306.48. Totaal f. 1.201 431 817 26. De Winst- en Verliesrekening bevat aan de debetzijde de volgende posten: Administratie- en andere onkosten f. 239 811.31. Dienst der 4 »/o DoUar-Obli- gatieleening f. 1 000.000. Contractueele ver plichtingen f 22.500 Interest op de Dollar- Oblieatieleening f2.934.632. Koersverschil len f 599 835.17. Saldo Winst f. 30.546.306.48. Totaal f. 35.343084.96 en aan de credlet-zijde: Dividenden qp aandeelen in diverse maatschaoDiien f. 28 436.539.29. Interest f. 6.894.087.17 Verj. dividenden f. 12.458.50. Totaal f 35.343.084.96. JAARVERSLAG ROTTERDAMSCHE VERZEKERINGSSOCIETEITEN. Het jaarverslag der R. V. S. meldt: Het verheugt ons te kunnen aanvangen met de mededeeling dat de cijfers omtrent de ontwikkeling van ons bedrijf een gun stiger beeld doen zien dan vorig jaar. Wel iswaar was de productie van nieuwe ver zekeringen iets gerihger dan in 1932, doch de royementen waren belangrijk lager. Als een duidelijk symptoom van verbetering beschouwen wij evenzeer de sterke ver mindering van het aantal en het bedrag der aanvragen van verzekeringnemers om voorschot (z.g.n. beleening-polist. De belangrijke vermindering der roye menten, zoowel als die der verstrekte be leeningen, wijzen er op dat de invloed der crisis op onze portefeuille afneemt. Het financieele resultaat van ons bedrijf is in 1933 wederom zeer gunstig geweest. De bedrijfswinst bedroeg f. 1.956.722 (1.705.000), waarvan f. 1.371.353 aan de extra-reserve werd toegevoegd. Op 1 Januari 1933 was het verzekerd be drag f. 380.943.251. De totale vermeerHéring in 1933 bedroeg f. 45.032.904 tegen f. «.021.755 in 1932. Door het overlijden'van verzekerden, het aanbreken van het voor de ultkeering bij leven vastgestelde tijdstip, door afkoop, omzetting en andere oorzaken werd f. 45.888.887 afgevoerd, tegen f. 55 057.181 ln 1932. Wegens omzetting verviel een be drag van f. 6.150.266. waarvoor f. 8.586.648 aan nieuwe verzekeringen in de plaats kwam. De achteruitgang was dus f. 855.984 en de stand op 31 December 1933 f. 380.087.267. Bovenstaande gegevens omvatten het geheele bedrijf. Afzonderlijk dient te wor den vermeld dat ons Belgische bedrijf een vooruitgang boekte van frs. 12.820.869; het elndtotaal is frs. 251.637.576. De verdeeling van het saldo geschiedt als volgt: f 1.956.722 '1.705.467). Extra reserve f. 3.340.067 11.400.000), reserve voor bijz. doeleinden f. 298.308 reserve voor afschrijving f. 14,765 (2807), aandeelhou ders 5°/n over f. 572.200 f. 28.610 (28.280), winstgratificatie personeel f. 115.000 (onv.) tantièmes directie en commissarissen 41.592 (41.438), houders van winstbewijzen f. 19.997 (19.922). restant f.98.381 (98.018). Uit dit restant zal worden uitgekeerd f 54042 (53.844). te reserveeren voor divi dend- en tantièmesbelasting f. 13.053 (12.985), aan de extra reserve toe te voegen f. 31.285 (31.188), blijft f.98.381. Het dividend bedraagt 20",'» (onv.) op de verplicht en 8®/o (onv. op de onverplicht gestorte bedragen). De uitkeering op winstbewijzen bedraagt f. 79.99 (79.69) per stuk. L. W. v. d. L. te N. Ongeteekend kunnen wij Uw Ingezonden niet plaatsen. wie stichtte den brand? De baas, dc knecht of de vriend. Het Gerechtshof te Amsterdam behan delde in hooger beroep de strafzaak tegen den 26-Jarigen melkslijtersknecht P. J. K., wonende te Nleuwvennep (gem. Haarlem mermeer), verdacht van diefstal en brand stichting in de woning van C. Griffioen te Nieuwer-Amstel. De rechtbank had hem te dier zake ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee Jaar. In de dagvaarding ls aan verdachte ten laste gelegd, dat hij ln de woning van G., gelegen aan de Ouderkerkerlaan, brand heeft gesticht door met opzet een ontplof fing teweeg te brengen. Hij zou daartoe een ketel met benzine op een brandende kachel hebben geplaatst, waardoor brand ontstond. De brand werd tamelijk snel bedwongen, doch de woonkamer brandde geheel uit. Later miste de bewoner G. een kistje met f. 300; de slijtersknecht wordt er ook van verdacht zich dit geld te hebben toege ëigend. Voor de rechtbank hield de man vol, on schuldig te zijn. Wel was hij dien Zon dag ln de woning geweest, doch het ke teltje met benzine had hij niet op de kachel geplaatst. Even nadat hij het ver ceel verliet was de brand uitgebroken Verd. wist, wie den brand had gesticht, doch hij wilde geen namen noemen.Ook aan zijn verdediger mr. Schorlesheim had hij onder geheimhouding de namen van den werkelltken brandstichter genoemd. Na zijn veroordeeling, kort voor de be handeling ln hooger beroep, schreef hij een brief aan den procureur-generaal mr. Bau- duin, waarin hii schreef, dat zijn baas G. het plan tot de brandstichting had ge maakt en dat het uitgevoerd was door C., een vriend van G. Pres. (tot verd.)Waarom bent u in hooger beroep gekomen? Verd.: Ik ben onschuldig, wat ik aan den procureur-generaal schreef is volkomen juist. Pres Hoe stichtte C. den brand dan? Verd.: Dat weet ik niet Pres.: Maar de brand ls toch een paar minuten nadat u de woning had verlaten, uitgebroken. En hoe zit 't met die f. 300. Verd E>- was heelemaal geen trommel tje met f. 300. Pres Hoe weet u dat? Verd.: Ik weet 't. Pres.: Ja. dat is wel afdoende! Verdachte deel' dan nog mede. dat zijn baas hem een melkwijk had beloofd als hij zijn mond hield Ook schreef G. hem nog herhaaldelijk brieven naar het Huis van Bewaring. Als eerste getuige wordt G. gehoord. Hij ontkent iets van de brandstichting af te weten. Get. had dien Zondag een tocht op schaatsen gemaakt, toen hij thuis kwam vond hij een deel van zijn woning uitge brand. Pres.: En dat geld? Get.: Dat zat in een kistje onder de divan Pres.: Hebt u voordeel van den brand gehad? Get.: Neen. absoluut niet! De president wijst verd. er op. dat het vreemd is, dat niemand C. gezien heeft in of bij huis. Verd. vertelt dan nog eens uitvoerig hoe de zaak in elkaar zit. Het plan was al geruimen tijd vóór het uitbre ken van den brand besproken met hem, verd., en met den caféhouder V. Verd. was in opdracht van zijn patroon naar C. ge gaan om hem te vragen het zaakje op te knappen. C. was op dit verzoek ingegaan. Getuige G.: Hij liegt het alles van a—z. Procureur-Generaal (tot G.): Waarom hebt u aan verd. in het Huis van Bewaring nog f. 10.— gestuurd? Getuige: Ik had het idee dat hij on schuldig was en hij heeft me altijd goed gediend. De vrouw van G. bevestigt deze verklaring. Eenige getuigen verklaren, dat verd. vlak vóór den brand nog in de woning van G. aanwezig was, niemand had echter een tweeden persoon gezien. Dan komt de caféhouder C. voor 't hekje Pres.: C., u wordt er van beschuldigd door verd., dat u den brand hebt gesticht, u staat onder eede, wat hebt u er op te zeggen?" Getuige C.: Ik ontken het, ik heb met de brandstichting niets te maken Wel kent hij verdachte, daar deze wel eens bij hem in het café kwam. Op den avond van den brand (Zondag 17 December) was hij ook bij getuige gekomen, dien nacht was hij in het café blijven slapen. Getuige a décharge van D. verklaart, dat hij een brief had geschreven op verzoek van G. aan de familie van verd. om te zorgen, voor een betaalden verdediger. Get. G. ontkent dit pertinent. De procureur-generaal mr. Bauduin vindt, dat de zaak een ander aspect heeft gekregen door de houding van verd. De patroon van verd. had bij den brand geen enkel belang. Verd. heeft, als een kat die in 't pauw is gedreven, vreemde sprongen gemaakt. Spr. is overtuigd, dat verd. den brand zelf heeft gesticht, hij requlreert bevesti ging van het vonnis (twee jaar gevange nisstraf.) De verdediger mr. Schorlesheim zegt, dat in deze zaak vele dubia zijn, verd.'s schuld staat z.i. geenszins vast. PI. dringt met klem aan op vrijspraak. Het Hof zal 21 Juni arrest wijzen. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen werden de navolgende verstekvonnissen gewezen wegens overtreding van de Land- bouwcrisiswet: Th. V. te Nieuw-Vennep f. 20 subs. 5 d. met verbeurdverklaring van de opbrengst der aardappelen. Crisis Zulvelwet: W. M., zonder bekende woon plaats f. 20 subs. 10 d. met verbeurdver klaring van de opbrengst der margarine en vet. Overtreding algemeene politie verordening der gemeente Boskoop: D. R. te Boskoop, f. 6 subs. 3 d. onder teruggave v. d. damestasch aan me], A. E. S. te Boskoop; A. v. L te Gouda f.2 subs. 1 d.; Motor- en rijwielwet: W. V„ B. N. B. te Boskoop, P. J. H. V. te Boskoop, Ch. V. te Boskoop. L. J. v. d. V., G. R„ P. J. H. V. le Boskoop; A. Z. R. L. te Woubrugge: C. J. W. te Ter-Aar, W. S P. v. G., allen tot f.3 subs, 2 d.; J. S. te Boskoop, f.4 subs. 2 d.; W. A. S. te Zeist f.4 subs. 2 d.; L K. te Rotterdam f.5 subs. 3 d.; H. C. B. f 5 subs. 2 d.; J. R. K. f.2 subs. 1 dag; L. A. v. d H. te Hilversum f. 3.50 subs. 2 d.; Art. 461 wetb. v. strafrecht: J. D. M. te Lelden, f. 2.50 subs. 1 d.; algemeene poli tieverordening der gemeente Alphen K. .H te Wassenaar; J. v. d. N„ H M. K., allen tot f.2 subs. 1 d.; IJkwetovertre- dlng J. G. 2-maal f. 4 subs. 2 d. en 2-maal f. 1.50 subs 1 d. met verbeurdverklaring van de gewichten; verordening stoomv. in Z.-Holland: J. C. v. d. S. te Alkemade f.4 subs. 2 d.; N. de V. te Hazerswoude, f. 4 subs. 2 d.; Melkbesluit G. C. A. te Boskoop f.4 subs. 2d.; C. F. M. te Bos koop f.3 subs. 2 d.; Art. 453 wetb. v. strafrecht: G. S zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, f. 10 subs. 5 d.; H. M.. zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande, 10 dagen hech tenis; Art. 427 wetb. v. strafrecht C. F. M. te Boskoop f.3 subs. 2d.; Leerplichtwet- overtreding J. P. G. F. te Nieuwkoop, f. 1 subs. 1 d.: H P. H .te Ter-Aar f 4 subs. 2 d.; P. de K. te Ter-Aar, f. 2.50 subs. 1 d.; B. v .d. W. te Nieuwkoop, f.2 50 subs. 1 d.: Keur waterschap Woerden J. N., zonder bekende woon- of verblijf plaats f. 4 subs. 2 d. Waar geen woonplaats is vermeld wonen de veroordeelden te Alphen aan den Rijn. ONTAARDE VADER EN MOEDER VOOR DE RECHTBANK. De officier van Justitie bij de Rechtbank te Zwolle mr. J. C. van Hasselt heeft tegen J. S.. werkman te Hasselt en tegen diens vrouw J. R leder acht Jaar gevangenis straf geëischt, terzake van doodslag op hun ongeveer twee maanden oud zoontje Cornelis. hetwelk zii door het onthouden van voedsel hebben laten omkomen Het echtpaar werd onmiddellijk ge arresteerd. KON NED STOOMBOOT MIJ. AMAZONE, 6 Juni van Huelva n. Setubal. FAUNA, 6 Juni van Bari n. Catania. TIBERIUS, 6 Juni van Vigo n. Lissabon. TITUS, 6 Juni n.m. 5 u. van Hamburg n. Amst. BENNEKOM ,uitr., 5 Juni van Callao. ROTT. LLOYD. BALOERAN, 7 Juni van R'dam te Batavia. SLAMAT, uit., 7 Juni te Marseille. MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH, 7 Juni van Hamburg te Amst. POELAU BRAS, thuisreis, 5 Juni van Sin gapore. JOHAN DE WITT, thuisreis, pass. 5 Juni Perim. KON. PAKETV. MIJ. VAN SPILBERGEN, 6 Juni van Lorenzo Marques n. Beira. RANTAUPANDJANG, 5 Juni van Tama- tave n. Majunga. NIEUW HOLLAND, 6 Juni van Singapore te Brisbane. NIEUW ZEELAND, 5 Juni van Melbourne tè Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCHIBA, thuisreis, 6 Juni van Victoria. MIJ. OCEAAN. PEISANDER, Amst. n. Java, 6 Juni te Liverpool. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RIETFONTEIN, 7 Juni van Bremen naar Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. SEROOSKERK, thuisreis 4 Juni van Yokohama. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIKEMBANG, 5 Juni van Hongkong n. Muntok. TJISONDARI, 5 Juni van Batavia te Hongkong. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, 6 Juni van Rotterdam te Norfolk. BREEDIJK, 6 Juni van Rotterdam naar Boston. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. TARAKAN, 4 Juni van Calcutta te Los Angeles. HALCYON LUN. STAD ZALTBOMMEL, Lissabon n. Kirk caldy, pass. 5 Juni Ouessant. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. TOWA, Bahia Blanca naar Antwerpen, pass. 5 Juni Las Palmas. BATAVIER V, 7 Juni van Rotterdam te Gravesend. AMSTERDAM, tank, 3 Juni van Aruba n. Rotterdam. HILVERSUM. 6 Juni van San Lorenzo te Londonderry. HARDENBERG, 6 Juni van Rosario naar Savona. WINSUM. Archangel naar Nederland, pass. 7 Juni Noordkaap. AMELAND, 5 Juni van Rotterdam te Ar changel. TELA, Antwerpen naar Montevideo, pass. 6 Juni Dakar. BELLATRIX, 6 Juni van Archangel naar Londen. THUBAN, 6 Juni van Rotterdam te Ar changel JEANNETTE, 6 Juni van Rotterdam te Port Talbot. ALGORAB, Amsterdam naar B. Aires, pass. 6 Juni Dungeness. PARKHAVEN, 3 Juni van Montevideo te B. Aires. MAGDALA, 6 Juni van Soesoe te Suez. IJSELHAVEN, 3 Juni van Santos te Angra do Reis. IRIS, 2 Juni van Cebu naar Tarakan. ROTTERDAM, tank, naar Amsterdam, was 5 Juni 8.35 uur n.m. 350 mijlen W. van Lands End. EXPORT, 6 Juni van Rotterdam te Lon den. PROCYON, Rotterdam naar Archangel, pass. 6 Juni Noordkaap. VECHT. 1 Juni van Hudikswall naar Rot terdam. MAAS, 2 Juni van Lapvik te Helsingfors. 3-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11