Verkade brengt 't voordeel aan UW kant! VERKADE'S BESCHUIT A LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 6 Juni 1934 TELEGRAMMEN. cent p.rol KUNST EN LETTEREN. district Saarlouis, Arweller, of diens plaatsvervanger. Regeerlngspresldent Knox heeft zijn besluit niet nader toegelicht. Het schijnt echter vast te staan, dat het ls genomen naar aanleiding van de gebeurtenissen van Maandag. Toen hadden onbekenden n.l. twee Saarlandsche vlaggen van het ge bouw der Saarlandsche Economische Ver- eeniging (S.W.V.) verwijderd. De beheerder van het gebouw, een zekere Goerg, had daarvan aangifte gedaan en werd, toen hij op den terugweg naar huis ln een café een glas bier dronk, door eenlge leden van het Duitsche Front zoodanig mishandeld, dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Hoewel ook hiervan aangifte werd gedaan, werden de daders, de werkloozen Heinrlcht Rrles en Georg Kiehn, niet door de politie gearresteerd. Tegen den avond verschenen zij met een groote groep natlonaal-socialisten voor het gebouw der S.W.V.. vernielden alle ruiten, drongen het gebouw binnen en wierpen de meubels en vele uit laden en vakken gehaalde documenten op straat. Gisteren stonden Fries en Kiehn terecht voor den snelrechter, die de zaak evenwel naar de meervoudige rechtbank te Saar louis verwees. Van de zijde van het Duitsche Front worden de feiten van mishandeling en huisvredebreuk niet ontkend, doch .be weert men, dat de geheele zaak terugge bracht kan worden tot een dronkenmans- relletje zonder eenige politieke beteekenis en dat Fries en Kiehn bekend staan als drinkers en vechtersbazen, terwijl volgens het Duitsche Front de politie haar plicht zou hebben gedaan. o FRANKRIJK. Groote manoeuvres in den herfst. Naar „Le Jour" bericht, zijn de Fran- sche legerautorlteiten voornemens, in den komenden herfst groote manoeuvres te houden, waarbij 15.000 reservisten zullen optrekken tegen een divisie geregelde troepen. De reservisten zullen, geheel als in oor logstijd, onder commando staan van re serve-officieren. De divisie zal geheel in oorlogs-uitrustlng uitrukken. Generaal Pretelat, de commandant van de stelling Parijs, verklaarde, dat deze manoeuvres een juist beeld zullen geven van wat het reserve-personeel van het le ger waard is. hetgeen bij de tot nu toe gevolgde methode, waarbij het reserve- personeel bij de andere troepen werd in gedeeld, niet zoo het geval was. Men herinnert zich in Frankrijk nog steeds de geringe gevechtswaarde van de reserve in 1914, en aangezien het verdedi gingssysteem voornamelijk op de reserve berust, wil men deze zoo hoog mogelijk opvoeren. ——o RUSLAND. Zes doodvonnissen te Klew. Officieel wordt uit Klew gemeld, dat vonnis ls gewezen in het proces tegen de van bedrog beschuldigde ambtenaren. Zes hunner werden veroordeeld tot den dood door den kogel, acht beklaagden kregen 10 jaar gevangenisstraf, drie 5 jaar, drie 3 jaar en één 2 jaar gevangenisstraf, ter wijl negen beklaagden veroordeeld werden tot een jaar dwangarbeid. VAN DEN BALKAN. Een belangrijke bespreking te Sofia. De bladen melden, dat de Turksche mi nister van Buitenlandsche Zaken Tewflk Roesjdl Bey morgen op zijn doorreis van Genève naar Ankara op het station te Sofia een onderhoud zal hebben met den Bulgaarschen minister van Buitenland sche Zaken Batalof. Van wel-ingellchte zijde wordt verze kerd. dat Roesjdi Bey deze bespreking heeft gewenscht om den Bulgaarschen minister van Buitenlandsche Zaken ln te lichten omtrent het standpunt van de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier bij het Balkanpact aangesloten sta ten ten aanzien van het door de Bulgaar- sche regeering voorgestelde bilaterale non agressiepact of een algemeen non- agressiepact met deelneming van Bulga rije. De vier ministers van Buitenlandsche Zaken zijn het tijdens het te Genève ge houden afzonderlijke besprekingen klaar blijkelijk eens geworden over het aan de Bulgaarsche regeering te geven antwoord. ENGELAND. Chamberlain over de schuldenkwestie. In het Lagerhuis heeft de kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, zijn aangekondigde verklaring over de Britsche nota aan Amerika inzake de schulden kwestie afgelegd. He herinnerde eraan, dat de Amerikaan- sche regeering ln het jaar 1932 het Brit sche voorstel van een nauwgezette bestu deering der schuldenkwestie tusschen bel de landen heeft aanvaard. Engeland heeft den termijn van 15 December 1932 in goud betaald, daar Ame rika te kennen gaf, dat een dergelijke be taling de vooruitzichten voor een bevredi gende regeling dezer kwestie zou vergroo- ten. De besprekingen in het afgeloopen jaar hadden echter tot geenerlel regeling ge leid, die voor beide regeeringen aanneme lijk zou geweest zijn. Des ondanks zou de Britsche regeering op 15 Juni een verdere symbolische beta ling hebben gedaan wanneer haar recht, nieuwe voorstellen te doen, daardoor niet belemmerd ware en de president der Ver. Staten niet zou hebben verklaard, dat hij de Britsche regeering als niet in gebreke zijnde zou beschouwen. Maar de Britsche regeering heeft ver nomen. dat ingevolge de laatste Amerl- kaansche wetgeving het afleggen van een dergelijke verklaring door den president onmogelijk was. Bovendien was aan den Britschen ge zant op 11 Mei te Washington meegedeeld, dat alle regeeringen, die niet ten volle den op 15 Juni vervallenden termijn betaalden, als in gebreke zijnde moesten worden be schouwd. De Britsche regeering had zich dus voor een alternatief geplaatst gezien. Een her vatting der volledige betalingen aan de Ver. Staten zou de vooruitzichten op een wereldherstel voor onbepaalden tijd heb ben vertraagd. De Britsche regeering had daarom aan Amerika de reeds bekende nota gericht. Engeland heeft daarbij duidelijk te ver staan gegeven, dat het zijn verplichtingen wil erkennen en dat het tot een verdere bespreking te allen tijde bereid is. wanneer volgens het oordeel van Roosevelt zulk een bespreking waardevolle resultaten zou op leveren. Bij de gehouden tusschentijdsche verkie zing te Merthyr bleef de zetel voor de Labour-Partij behouden, de Labour-candi- daat Davis behaalde 18.645 stemmen, ter wijl de liberale candidaat Evans 10.376 stemmen verkreeg, de onafhankelijk-libe- rale candidaat Stephen 3508 stemmen en de communist Hannington 3409 stemmen. VEREENIGDE STATEN. De steun aan den landbouw. President Roosevelt heeft den leiders van het congres een program, inhoudende noodmaatregelen ten behoeve van de droogte de meeste schade hebben onder vonden. toegezonden. Het program voor ziet in steunverleening tot een bedrag van 525 millloen, waarvan 100 mlllloen voor een veevoederfonds. Het program zal nog in deze zittings periode van het congres worden behan deld Een boodschap over deze aangele genheid zal spoedig tot het congres wor den gericht. Intusschen valt thans volop regen. Misschien echter te laat! DE ONTWAPENING. ZUID-AFRIKA. Fusie van Sappen en Natten. Hertzog en Smuts zijn overeengekomen hun beide partijen van Natten en Sappen tot een groote nationale partij te veree nigen, die de regeering van Zuid-Afrika zal leiden ln een geest van nationale on afhankelijkheid en verzoening. Aldus zal aan den strijd, die 25 jaar geduurd heeft, over den voorrang van het Engelsche of Hollandsche ras een einde gekomen zijn. Zuid-Afrika zal worden bestuurd in den geest van nationale onafhankelijkheid. De nieuwe partij wil den band tusschen Zuid- Afrika en het Britsche gemeenebest van naties handhaven en met de leden van dit gemeenebest samenwerken, mits niet tekort wordt gedaan aan den status der Unie en geen buitenlandsche verplichtin gen worden aangegaan, die in strijd zijn met de belangen van Zuid-Afrika. De nieuwe partij als zoodanig wenscht den huldigen constitutioneelen toestand te handhaven, doch zij zal niemand beletten een individueele meening uit te spreken, die betrekking heeft op een wijziging in den regeeringsvorm. Laatstgenoemde clausules zijn blijkbaar opgenomen om de extreme nationalisten tevreden te stellen, die het recht verlan gen in een oorlog neutraal te blijven en republikeinsche propaganda te maken. De nieuwe partij gaat uit van de erken ning, dat de verschillende volksdeelen elk hun eigen cultureele tradities hebben en streeft naar de verwezenlijking der natio nale aspiraties en inzichten van het volk. onder het motto „Zuid-Afrika eerst". Zij zal ernstige pogingen doen om te komen tot een bevredigende oplossing der in- j heemschen-kwestie: zij zal dat doen op een zoodanige wijze, dat de inheemschen niet worden beroofd van het recht zich te ontwikkelen, maar dat toch de Europee- sche beschaving wordt erkend als de be langrijkste en overheerschende. FRANSCHE EN ENGELSCHE PERS COMMENTAREN. PARIJS, 6 Juni. (Reuter). De gisteren gehouden besprekingen van het Presidium der Ontwapeningsconferentie, worden door de bladen uitvoerig besproken. Algemeen wenscht men Barthou geluk met het krachtige handhaven van zijn standpunt. In de „Echo de Paris" schrijft Petinax, dat de mogendheden, die den vrede behou den en de heiligheid der verdragen willen waarborgen, voor de eerste maal getoond hebben besloten te zijn, verdragen van bijstand af te sluiten en eventueel geza menlijk tegen een eventueelen aanvaller op te treden. In een redactioneel artikel schrijft het blad, dat Frankrijk de veiligheid niet ln Geneve kan krijgen en raadt derhalve aan den vrede buiten de Ontwapeningsconfe rentie te organiseeren. „l'Oeuvre" verklaart, dat waarschijnlijk nog een laatste poging zal worden gedaan om van Turksche, Russische of van de zijde der Kleine Entente een tegenvoorstel ter tafel te brengen, waarin het Fransche standpunt omtrent het organiseeren van- de veiligheid nog eens zal worden uiteen gezet. Waarschijnlijk zal dr. Benesj hiertoe het Initiatief nemen. Indien dit voorstel ver worpen zou worden, blijft er, volgens dit blad, niets anders over dan de conferentie voor onbepaalden tijd of tot het volgende Jaar te verdagen LONDEN, 6 Juni (Reuter). In hun com mentaar op de besprekingen te Genève verklaren de Engelsche bladen, dat de toestand op de Ontwapeningsconferentie, na de scherpe woordenwisseling die giste ren tusschen Henderson en Barthou heeft plaatsgehad, nog ongunstiger geworden is en dat een poging alsnog een compromis tot stand te brengen, waarschijnlijk geen succes zal hebben. De .Daily Herald" schrijft dat de toe stand ln Genève zeer gespannen ls. In de wandelgangen was men vrijwel algemeen van meening dat Barthou het beste doet om de conferentie maar te laten uiteen gaan. Ook de „News Chronicle" verklaart, dat hoe eerder de gedelegeerden Genève ver laten, hoe beter het voor de zaak van den vrede en de ontwapening is. De bespre kingen van gisteren hebben getoond, dat op 't oogenblik geen voortgang mogelijk is. De Geneefsche correspondent van de „Times" bericht, dat, hoewel de bespre kingen eenigszins verwarrend zijn, het toch duidelijk is, dat Frankrijk en Rusland een aantal militaire bondgenootschappen willen sluiten, welke vermoedelijk tegen Duitschland gericht zijn. Om veiligheid te krijgen heeft Frankrijk thans steun gezocht bij Rusland. Men kan echter aannemen, dat Litwinoff nu juist niet zoo zeer de belangen van Frankrijk op het oog heeft. De Sovjet-regeering wil gaarne een militaire beveiliging voor haar Europee- sche grens hebben, zoodat zij zich naar het Oosten kan richtgn. De communistische propaganda ln het Fransche leger is dan ook gestaakt, sedert Barthou en Litwinoff overeenstemming bereikt hebben over hun plan tot weder- keerigen bijstand. GENEVE. 6 Juni (V.-D.) Naar ver luidt, heeft de Fransche delegatie een eigen ontwerp resolutie voor de ontwa peningsconferentie opgesteld die reeds heden het presidium zal worden voorge legd. De voorstellen behelzen een voort zetting der conferentie met een bijzon dere commissie waarheen de voorstellen zouden worden verwezen en een speciale plaats bij de besprekingen voor het vei ligheids-vraagstuk. RECLAME- Heel vaak is een prijsvermindering tegelijk een kwaliteits-verminde- ring bij VERKADE kunt U dat echter niet verwachten I In prijs verlaagd in kwaliteit ech ter even voortreffelijk als vroeger dat is 't principe, waarop Verkade's bedrijf is opgebouwdDat is tevens de oorzaak, waardoor héél Neder land den naam Ver kade ziet als het symbool van het allerbeste I Zoo is het ook met beschuit! Ver gelijkt Verkade's beschuit, die nu slechts 9 cent per rol kost, met elk ander merk - en oordeelt zelf! 9 SPANJE. De Iandbouw-staking doorgevoerd. Ondanks de uitgebreide regeerings- maatregelen is de door sociaal-democra ten en syndicalisten afgekondigde alge- meene staking in den landbouw uitge broken. Hoewel de perscensuur, die spe ciaal voor de berichtgeving over het land- bouwconflict is uitgevaardigd, het zeer moeilijk maakt, nauwkeurige mededee- lingen over den gang van zaken op het platteland te verkrijgen, schijnt het vast te staan dat minstens een derde gedeelte van de in aanmerking komende arbeiders bij de staking betrokken is. In de pro vincie Jaen en op vele andere plaatsen werden de werkgevers aangevallen. Men spreekt van twee dooden en verscheidene gewonden. Vooral de vrouwelijke arbeids krachten, die ln staking zijn gegaan, schijnen bij deze aanvallen op den voor grond te treden. UIT HET VERRE OOSTEN. Scherpe besluiten. Volgens een verklaring van de regee ring van Mantsjoekwo, zal deze in den vervolge niet meer rechtstreeks met Rus land in contact treden. De Japansche re geering heeft zich bereid verklaard, zich in de toekomst alle protesten inzake grenskwesties etc. direct door haar am bassadeur ln Moskou te doen overhandi gen. Tegelijkertijd heeft de Russische con sul-generaal den Japanschen gevolmach tigde in Charbin een nota overhandigd, waarin op zeer scherpen toon aan Japan verklaard wordt, dat de Sovjet-regeering een observatie van den Russlschen oever van den Amoer in de toekomst niet meer zal dulden. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegraflsch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio. Alcyone, Aldabi, Alchiba, Alwaki. Chr. Huygens, Flandria, Indrapoera. Joh. van Oldenbarnevelt, Johan de Witt, Kota Agoeng, Kota Pinang, Poelau Bras Sabang Radio, Marn. van St. Aldegonde Orania, Oranje Nassau. Poelau Tello, Sibajak. Simon Bolivar, Slamat, Stuyvesant, Vene zuela, Volendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche schepen eveneens via Scheveningen-Radio te be reiken. DE A.S. VLOOTCONFERENTIE. PARIJS, 6 Juni. (Reuter). De Geneef sche correspondent van de „Excelsior" verklaart te kunnen melden, dat op de vlootconferentie van 1935 de veilgheid op den voorgrond zal staan. De Fransche delegatie zal eischen, dat alle zeevarende mogendheden zullen wor den uiegenoodigd, net slechts de vijf groote mogenheden. Nederland, Sovjet-Rusland, Spanje en wellicht ook Duitschland moeten ter con ferentie worden uitgenoodlgd. LONDEN, 6 Juni (V.D.). Naar verluidt is er geen sprake van dat buiten de oor spronkelijk uitgenoodigde vijf mogend heden nog andere landen zullen deelnemen aan de voorbereidende vlootbesprekingen, die de volgende week in Londen aanvan gen. De agenda, welke Engeland, de Vereenig- de Staten. Frankrijk Italië en Japan zul len behandelen, bevat, behalve de Japan sche eisch tot verhooging van de vlootver- houding van 5/5/3 tot 5/5/5, de vraag of de vlootconferentie van 1935 uitgebreid moet worden zoodat ook de kleinere vloot- mogendheden daaraan zullen kunnen deel nemen Men gevoelt n.l niet den wensch om eeniz land uit te sluiten, dat speciale vlootproblemen zou wenschen te berde te brengen ofschoon men erkent dat men slechts snelle vorderingen zou kunnen maken wanneer de omvang van de con ferentie klein blijft Er verluidt verder dat Lltwtaov mogelijk een poging zal doen om Sovjet-Rusland ter conferentie te doen vertegenwoordigen, in verband met de ontwikkelingen in den Stillen Oceaan De Daily Telegraph" op pert in dit verband de veronderstelling, dat Rusland een ambitieus plan voorbereidt, waarin o.m. vervat zou zijn het teruggeven aan Turkije van de macht en het recht om de Dardanellen met militaire middelen te sluiten. o NEGEN PERSONEN VERBRAND. SCHRAMBERG (Wurtenberg), 6 Juni. (V.D.) In den afgeloopen nacht even na 3 uur is ln Eichhalden bij Schramberg een vreeselijk ongeluk gebeurd. Er was daar brand ontstaan op het landgoed van den grootgrondbezitter Karl Lambrecht, waar bij de geheele familie bestaande uit negen personen, vader, moeder en zeven kinde ren van 2 tot 14 jaren in de vlammen omkwamen. Het blusschingswerk werd be moeilijkt door gebrek aan water. De brand werd pas zeer laat ontdekt, daar een zware mist het uitzicht belemmerde. De ouders trachtten nog de kinderen te redden maar zijn door den rook verstikt. HINDENBURG IN NEUDECK. RIESENBURG, 6 Juni (V.D.) Rijkspre- sident Von Hindenburg is hedenmorgen met een extra-trein uit Marienburg tegen 8 uur op het station Polken-Seeburg van de lijn Riesenburg-Freystadt aangeko men en begaf zich per auto naar Neu- deck. Vermoedelijk blijft hij daar den ge- heelen zomer. o OM DEN SPAANSCHEN TROON. PARIJS, 6 Juni. (V. D.) Naar verluidt is ln monarchistische kringen van Spanje eenige beroering gewekt door de voorberei dingen voor een huwelijk tusschen den derden zoon van ex-koning Alfonso. Prins Juan en de jongste dochter van den Ita- llaanschen Koning Prinses Maria. Deze beroering staat in verband met de kort geleden door Alfonso uitgesproken weige ring, om afstand te doen van zijn rechten op den troon, aangezien er een groote beweging bestaat onder de monarchisten om Prins Juan tegelijkertijd met zijn huwelijk als troonpretendent te procla- meeren. Ex-Koning Alfonso nu is welis waar geen tegenstander van dit voorgeno men huwelijk, doch verzet zich krachtig tegen afstand doen van zijn rechten. OORLOGSFABRICAGE IN AMERIKA. COSTB5VILLE (Pennsylvania), 6 Juni. (Reuter). De pantserplatenfabriek van de Lukens Steel Company, die sedert 1932 gesloten was, heeft het werk hervat en het vroegere personeel met 130 man versterkt. Nog drie andere pantserplaten-fabrieken en 10 hoogovens van deze maatschappij zijn reeds eenigen tijd weer vol in werking. WEER EEN BOMAANSLAG IN OOSTENRIJK. BELGRADO, 6 Juni. (Reuter). Over de ontploffing van een helsche machine in den sneltrein ParijsStraatsburg MuenchenAeslingAgram bij laatstge noemde plaats bericht het blad „Vremo" dat door de ontploffing het voorste deel van den trein is beschadigd, terwijl in het achterste deel de ruiten sprongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het onderzoek wees uit, dat de bom reeds in het buitenland in den trein moet zijn gesmokkeld, vermoedelijk is de aan slag in Oostenrijk voorbereid. PER VLIEGTUIG UIT BOSCHBRAND GERED. OTTAWA, 6 Juni (VD.) Gisteren zijn 39 arbeiders, die in een afgelegen district nabij Amos in Quebeck werkzaam waren en die dreigden gevaar te loopen door een boschbrand welke voortgejaagd door de wind zich in hun richting uitbreidde, te worden ingesloten door vliegtuigen gered. Deze vliegtuigen waren behulpzaam bij den strijd tegen het vuur ln de boschstre ken van noord-Ontarlo. Zij vlogen over de wouden heen en waarschuwden onmid dellijk wanneer ergens wederom vuur uit gebroken was. De op den grond werkende blusschlngstroepen werden dan onmiddel lijk derwaarts gedirigeerd. LANDGOED IN ITALIË ONTEIGEND. MILAAN, 6 Juni. (V.D.) Volgens een be richt uit de „Gazette del Popoio" heeft ie prefect van Plstola onteigening bevolen van een groot landgoed ln zijn provincie op grond van het feit, dat de eigenaren een behoorlijke ontginning verwaarloosd hebben. Het beheer over het landgoed ls thans ln handen gelegd van de locale le- deratie van landbouwers. BRAND IN POLEN. WARSCHAU, 6 Juni. (Reuter). - Gister middag is in het plaatsje Tarcze, nabij Novo-Grodek in Congres-Polen een groote brand uitgebroken, waardoor in korten tijd 74 boerenhoeven in asch zijn gelegd. PRIJSVRAAG-AFFICHE, DE KUNST IN NOOD. De Jury voor de prijsvraag van een affiche voor het Comité De Kunst in Nood te Den Haag heeft gistermiddag uitspraak gedaan Zoowel kwalitatief als kwantitatief ls de prijsvraag een groot succes geworden. Van de 99 geldige inzendingen vielen by eerste beschouwing reeds een 28-tal af, wegens totaal onvoldoende artistieke kwali teiten, kennelijk dilettantisme en onbe holpenheid. Bij een tweede schifting wer den 27 inzendingen uitgeschakeld, wijl ze wel eenige artistieke kwaliteiten vertoon den maar niet sterk en niet oorspronke lijk genoeg van expressie waren. Daarop volgde de derde schifting, welke verreweg de moeilijkste was omdat thans uitslui tend zeer goed werk overbleef. Hieronder waren uitmuntende 'deeën Tenslotte werd vastgesteld dat de eerste prijs (f 200) moest worden toegekend aan den heer Albert K'nn te Amsterdam en de tweede prijs (f.100) aan den heer Wille® Klijn, eveneens te Amsterdam Het comité neemt zich voor. de beide teekenmgen te laten uitvoeren. De jury bestond uit de heeren J. Bakker, C, G Kleykamp, Chr. de Moor mr. J. Visser en Luc. Willink. TIJDSCHRIFTEN. Magazine „Nova" „Nova" is deze maand met een s'tanjJ" nummer verschenen. Een aardige bijdrage is o.m. „Arie de Badman" door Guus cci- lem, terwijl .Avontuur ln Dcauville oou J. P. Baljé een onverwachte verrassing tot aan hel. slot bewaart. n Minca Verster—Bosch Reitz st°nari„-r lange fantastische vertelling af Ju den drempel" en Len Verschoor een voelig schetsje „Kinderleven". Van de vertalingen vermelden Wodehouse „Archie doet zijn besi „Nachtelijk bezoek in Hollywood Frank Condon. bij- In het fllmsupplement drage over „De vier Marx m00je "iw jnor -- „j- mooie Tusschen den tekst als ste?r®-vieve waarbij ditmaal van Ge ]er_ Glenda Farrell en Dorit Kr_y t foto's Tobin, 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2