pp* Jaargang WOENSDAG 6 JUNI 1934 No. 22762 fe— DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Feuilleton-Prijsvraag. VISSCHERIJBERICHTEN. DE VERKEERSWEE*. MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVËRTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CfCS. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetcfcèqwe-ien Girodienst No. 57058 - Boetbus No. 54. ijp^ij. -i,j.j. ■■ui. .juut ii ii -i laiiin "i RRIJS DEZER COURAsNT.j) Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd atjn, per week „0:H Franco per post f. 2.35 portokosten. Hen, die zich deze maand op ons Blad abonneeren, zenden wij op ver zoek gratis de nummers van ons blad van 23 Mei 1934 af, op welken datum wij met de plaatsing van onze Prijsvraag-feuilleton zijn begonnen. Heden ontvangen onze abonné's Ie Leiden en Oegstgeest bij de bezor ging van ons blad gratis een exem plaar van onze Zomerdienst-regeling van Spoor-, Tramwegen en Auto bussen. Onze abonné's buiten Leiden ont vangen deze dienstregeling morgen. DE DIRECTIE. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Heden herdenken onze stadgenooten H. C. van Meurs en mej. C. C. Westerveld, vsnende Medusastraat 3, den dag, waarop siirich voor vijftig jaar in den ondertrouw lt;aven, terwijl het 18 Juni een halve «uw geleden zal zijn, dat hun echtver bintenis in de registers van den Burger lijken Stand werd opgeteekend. Dat het echtpaar ook buiten het huwelijksleven niet erg wispelturig is aangelegd, moge blijken uit het feit, dat zij 46 jaar lang betzelfde huisje op den Lage Rijndijk ar 15 hebben bewoond en uit de omstan digheid, dat de bruidegom gedurende bijna een halve eeuw onafgebroken als machi nist bij de Leldsche Katoenmaatschappij ij werkzaam geweest. Eerst het vorige jaar werd hij, tegelijk met vele anderen, van zijn functie ontheven. Moge het krasse echtpaar een lang leven en een blijden levensavond beschoren zijn! CHR. KWEEKSCHOOL. Aan de Chr. Kweekschool voor onder wijzeressen) alhier zijn geslaagd voor de akte L.O. de dames H. A. Aldershoff, A. van der Baan, M. van der Blij en M. van den Bosch, allen alhier en T. den Dikken te Katwijk-aan-Zee. Afgewezen één. DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR HEILOO. Een indrukwekkende pelgrimstocht. Met de algemeene intentie voor deze Processie, de voorspraak van O. L. Vrouw ter Nood om uitkomst in deze moeilijke tijden, trokken gisteren ongeveer 700 Pel- trims uit Leiden en Omgeving naar het fenade-oord van Heiloo. Direct na aan tast te Heiloo begaven de pelgrims zich oaar de kapel waar door den Hoog Eerw. Beer A. H. M. J. Homulle, Deken van Lei den een Plechtige Hoogmis voor de leden van de Broederschap werd opgedragen, waarna de Zeer Eerw. Hooggel. Heer C. G. van Trigt, hoogleeraar te Warmond, een treffende Maria-predikatie hield. De plechtige Processie met het Allerhei ligste Sacrament op het bedevaartsterrein, alijtt voor de pelgrims steeds een indruk wekkende plechtigheid. Een mooie predikatie werd door den J'el Eerw. Heer Kapelaan Hessing op den Kruisberg gehouden, direct na de gezamen- bjke Kruisweg-oefening. Met een predikatie bij het beeld van St. Willebrordus, den grooten Nederlandschen Apostel, door den Wel Eerw. Zeergel. Heer Dr- H. van Rooyen, Kruisheer te Zoeter- Woude, werd de plechtigheid op het ter rein besloten. Na een plechtig lof in de Kapel en een lied van lof en dank trok ken do pelgrims weer naar Heiloo om ge- taenlijk per trein naar hun woonplaat- jen terug te keeren. De terugtocht werd •aar velen een ware pelgrimstocht daar wee wagens van den trein defect waren Kraakt en door de Ned. Spoorwegen niet «oor andere waren vervangen, zoodat velen de reis van Heiloo naar Leiden 'taande moesten maken. FILMLIGA LEIDEN. „Alvorens gistermiddag in het Luxor- jteater voor de leden der Leidsche Film- een reprise werd gegeven van Robert ~*unak's geestige film „Der Mann der Jaen Mörder sucht" heeft de voorzitter ®wedeellng gedaan van het in de vooraf- snouden ledenvergadering genomen be- ™t om de Liga te doen voortbestaan, 'aantal jaarlijks te geven voorstellingen worden teruggebracht tot vijf a zes, tf.t ifor contributie kar worden vast te!! op f' 3l's Jaars K>e leden toon- jj' be °ui applaus hun ingenomenheid met ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, op proef schrift getiteld: „Expansion of Indo- Aryan culture during Pallava rule", de heer Bahadur Chand Chabra Snastri, ge boren te Kohat (Br. Ind.) Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde, letter L: Mej. H, H. van Lommei (Schevenlngen)idem, letter K, mej. M C. Vreede (Haarlem; idem letter A de heer M. M. Fuld (Den Haag) voorbereidend kerkelijk examen, de hee- ren W. H. Beekenkamp (Leiden) en J. Visser (Amsterdam). GEBREK AAN DRINKWATER. Door de aanhoudende droogte is in de woningen, welke langs de spoorwegen ge legen zijn. en waar geen waterleiding is, ernstig gebrek aan drinkwater ontstaan. In verband hiermede zal de Nederl. Spoorwegen 's nachts tusschen Amster dam, Leiden, Den Haag, Rotterdam en Lelden-Utrecht „watertreinen" laten loo- pen om deze woningen van drinkwater te voorzien. o VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Gisteravond vond een ledenvergadering van deze vereenlging plaats in een der zalen van het Nut. Een twintigtal leden had aan den oproep gehoor gegeven. De presidente, mevrouw T KranenburgSie mens opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. De notu len der vorige vergadering werden voor gelezen en onder dank onveranderd goed gekeurd. De agenda voor de vergadering van het hoofdbestuur op 30 Juni a.s. werd be handeld, en als afgevaardigde de heer Beyen benoemd, met als plaatsvervangster mevrouw KuiperSenff. De presidente maakte bekend, dat een jaarverslag van den secretaris, den heer J A. Chrlstiaanse, van V.O.D.O. was in gekomen, en bracht dank aan het be stuur dezer jeugdige dochtervereen., met haar eminente leidster, mej. Wessels, voor de wijze, waarop het rilt afgeloopen jaar V.O.D.O heeft bestuurd, zonder steun van de afdeeling. De heer W. de Ruiter vroeg dezen dank schriftelijk te mogen ontvangen, om dit mej. Wessels te kunnen overbrengen, waarop de pres. voorstelde haar a.s. Za terdag te Lunteren een bloemenhulde te brengen. Nog enkele opmerkingen werden ge maakt over den tocht op Zaterdag a.s. naar Lunteren. waaraan ruim veertig le den zullen deelnemen. Hierna sloot de presidente de vergade ring. -o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: C. J. Eggink Jr., Nieuwe Rijn 67. Lelden. Koperslagerij en winkel. Over leden eigenaar: C. J. Eggink, dd. -27 Mei 1934. o Dr. H. Broers, assistent aan de oog heelkundige kliniek en dr. H. E. Entho ven, privaat-docent aan de Universiteit, beiden alhier, zijn benoemd tot leden van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-eerste-lultenant F. W. J. Hupkens van der Eist van het 6de regiment -'-"artillerie. De opperwachtmeester-instructeur D. L. Stevenson van het 3e reg. veld-artil- lerie te Breda is overgeplaatst bij het 6e reg. veld-artillerie alhier. Met de Sts.crt. no. 106 zijn verzonden de afdrukken van de statuten betreffende de afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandschen Kruideniersbond „Ons Be lang", gevestigd alhier. M. J. M. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van zijn schip, liggende in den Roomburgerpolder, twee vaarboomen zijn ontvreemd. IJMUIDEN, 6 Juni 1934 VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.600.40; Griet per kist van 50 KG. f 29—13; Tongen per KG. f. 0.740.52; Middelschol per kist kist van 50 K.G. f. 3230; Zetschol f. 28 —26; Kleine Schol f. 25—2.50; Bot f. 4.20; Schar f. 3.80; Tongschar f 3021 50; Vleeten per stuk f. 3.703.40; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.80 —2.85: Middel schelvisch f. 2218; Klein- middel Schelvisch f. 187; Kleine Schel visch f. 93.80; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 3217 50; Gullen per kist van 50 K.G. f. 114.20: Lengen per stuk f. 1.30—0.46; Heilbot per K.G. f. 1—0.54; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.801.90; Koolvisch per stuk f. 0.20; Makreel per kist van 50 K.G. f. 4.40—3. Aangekomen 6 stoomtrawlers: IJM. 87 met f. 1967; IJM. 69 met f. 1107; IJM. 159 met f. 1690; IJM. 57 met f. 3208; IJM 26 met f. 3626; IJM. 10 met f. 3314. Aangekomen 8 loggers: K.W. 36 met f. 563; K.W. 42 met f. 668; K.W. 162 met f. 309; K.W. 91 met f. 511; K W. 38 met f. 898: SCH. 285 met f. 832; SCH. 53 met f. 664; SCH. 25 met f. 774 besomming. Goede, maar ook slechte ervaringen. WENKEN VOOR DONDERDAG. Voortgegaan werd met de tech nische controle op de inrichting van motorrijtuigen. Een auto werd inbeslaggenomen, waarvan het stuurtoestel 80 graden speling had, terwijl bij gebruik van de handrem de auto meer dan den dubbelen afstand noodig had om tot stil stand te komen. Tegen een 8-tal bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt inzake ondeugdelijke remmen, terwijl ook nog een stuur inrichting met 70 graden speling aangetroffen werd. Dat er ook auto's rijden met goedwerkende en goed afgestelde remmen, bleek gisteren bij de con trole, toen een auto, die reeds 54000 K.M. geloopen had, met gebruik making van de voetrem bij flinke snelheid ruimschoots binnen den voorgeschreven afstand tot stil stand kwam, waarbij de auto, hoe wel de bestuurder zijn stuurrad had losgelaten, geen centimeter uit het spoor liep. Verscheidene automobilisten ver zoeken hun auto's door de politie te doen keuren, teneinde in het bezit te komen van het begeerde blauwe goedkeuringsbewijs. Meer dere van deze goedkeuringsbewij- zen konden door de politie na ge houden controle worden afgegeven. Bestuurders van handwagens, houdt zooveel mogelijk, d. w. z. uiterst rechts op de rijbaan. Blijft ook niet midden op den rijweg staan om wat uit te blazen, zet dan Uw wagen langs het trottoir en gunstig voor 't rijverkeer. Rijdt ook niet met Uw collega, die ook een handwagen bestuurt, gelijk op. Nogmaals wielrijders, vervoert geen ladders, planken enz., als ge daardoor geen teeken kunt geven van richtingverandering. Wielrijders en bestuurders van motorrijtuigen, wacht met het rechts voorbijrijden van een stil staande tram, wanneer passagiers- uit- of instappen. Wanneer ge dat niet doet, brengt ge hun veiligheid in ernstige mate in gevaar. Geeft op den weg blijk van Uw bescha ving. PIANO-CONCERT HUGO KANDER-VELDEN. Voor een gering, maar intensief luiste rend aantal toehoorders, gaf gisteren de blinde pianist Hugo Kander-Velden een piano-recital in de Kleine Stadszaal. Deze pianist, leerling van prof Scharwenka en Wilhelm Backhaus, is zeker een verschij ning, naar wiens spel het interessant is te luisteren en wel in hoofdzaak om de innerlijk sterk bewogen opvattingen, die den gemoedsmensch doen kennen: iemand, die zijn ziel met groote overgave in de muziek legt. Men mag het met zijn zeer persoon lijke opvattingen en reacties niet altijd eens zijn, de vrijheden, die hij zich vooral in rhythmisch opzicht veroorlooft, mogen ons meermalen bevreemden, tóch valt niet te ontkennen, dat hier een warmvoelende muzikaliteit aan het woord is, die de aan dacht gespannen houdt. Zijn spel kan meesleepend en door een heiligen geest drift bevangen zijn, doch soms wordt Kander-Velden zelve zóódanig door de muziek meegevoerd en opgezweept, dat zijn voordracht dan te ongebreideld wordt. Men zou dus over het algemeen meer rust en evenwicht wenschen. Naast vele superieure momenten vooral in het romantische en virtuose genre, dank zij een vergevorderde techniek en krachtigen, glanzenden en vollen aanslag waren er ook inzinkingen. Doch als hoofdindruk behielden wij de herinnering aan een door en door gevoelige muzikantenziel, gepassioneerd en heftig, die op eigen wijze veel te zeggen heeft. Vele malen werd door hem een hoog niveau bereikt: hij wist ons over het algemeen de groote handicap zijn blindheid te doen vergeten. Daar voor onze onverholen bewondering! In een programma, dat bekende werken bracht, wist hij zijn vurig beeldend intcr- pretatievermogen te uiten, terwijl wij tevens respect koesterden voor het sterke geheugen van dezen pianist, die Goethe's woord Ohne Enthusiasmus 1st keine Kunst zu denken" alle eer aandeed. Het gehoor bleek zijn prestaties op den prach tig klinkenden vleugel met eroot genoegen te volgen, zoodat een toegift, Schumann's „Du meine Seele, du mein Herz" in de bewerking van Liszt niet kon uitblijven. Ziel en hart heeft Kander-Veiden dan ook lg ajjn spel volop gelegd! DE ALGEMEENE TOESTAND. Botsing tusschen Barthou en nenderson te Geneve Een ontslag in het Saargebied. De voorzitter der ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft aan de kleine commissie en hierdoor tevens aan de hoofdcommissie der conferentie de vol gende resolutie ter goedkeuring voorge legd. De hoofdcommissie begroet met vol doening den van alle mogelijke zijden duidelijk uitgesproken wensch, dat de con ferentie haar werkzaamheden zal voort zetten teneinde tot een overeenkomst te geraken. Zij besluit, dat het voorstel van sovjet- Rusland om de conferentie in een per manente vredesconferentie te verande ren, door de regeeringen zal worden be studeerd alvorens het onderwerp van be sprekingen zal uitmaken. Zij is van meening, dat het voorstel om wederzij dsche hulpverleeningspacten te sluiten in de eerste plaats zal behan deld worden door die regeeringen, welke daarbij onmiddellijk geïnteresseerd zijn. De resultaten van desbetreffende bespre kingen zouden dan eerst aan den voor zitter der conferentie moeten worden medegedeeld. Zij deelt de meening der Turksche de legatie, dat het wenschelljk zijn zou de deelneming van alle betrokken regeerin gen aan deze besprekingen te verzekeren. Zij besluit dat de garanties voor de ten uitvoerlegging van een toekomstig ver drag, zooals vervat in de eerste para grafen van het voorstel, dat voor de zes delegaties werd ingediend, ter beoordee ling zullen blijven van een bijzondere commissie, welke zich onder voorzitter schap van Bourquin reeds heeft bezig ge houden met de algemeene bepalingen van het verdrag. Zij stelt vast, dat de meeningen, welke door de regeeringen van Frankrijk, Italië, Engeland en Duitschland in haar nota's van 1 Januari. 4 Januari, 29 Januari en 16 April 1934 geuit zijn, een zekere moge lijkheid bieden om tot overeenstemming te geraken. Zij verzoekt het presidium met alle middelen, welke het passend acht, en met behulp van een andere mogendheid of van andere mogendheden welke naar zijn meening moeten of behooren te worden uitgenoodigd tot deelneming aan zijn werkzaamheden, te trachten de tegenstel lingen, welke nog in de bovengenoemde nota's bestaan, te vereffenen. Met betrekking tot alle andere kwesties, welke in de hoofdcommissie en wel in de zittingen van 29 en 30 Mei en 1 Juni j.l. te berde zijn gebracht, besluit zij de be handeling van alle ontwapeningskwes ties en bloc aan de hoofdcommissie over te laten en de behandeling van alle vei ligheidskwesties aan de politieke com missie. Verder zal zij het aan beide com missies overlaten, de verschillende kwes ties met elkaar in overeenstemming te brengen en ze te bestudeeren of te laten bestudeeren door daarvoor geëigende li chamen, welke tot dat doel zullen wor den ingesteld, zoodra er maar eenige mo gelijkheid bestaat om tot nuttige resul taten te komen. Zij is evenwel van meening. dat voor een succesvolle behandeling van deze kwesties door de genoemde commissies een politieke voorbereiding noodzakelijk is en dat een vervroegd onderzoek onver mijdelijk dezelfde moeilijkheden zou doen ontstaan als waarop men in het verleden reeds gestooten is. Zij verzoekt daarom den voorzitter, zijn werkzaamheden en voorbereidingen voort te zetten en machtigt hem om de studie van de vraagstukken betreffende ontwa pening of veiligheid aan te vangen zoo dra met betrekking tot de politieke kwesties voldoende voortgang is bereikt. Verschillende afgevaardigden, o a. minis ter Beek (Polen) verklaarden 't niet eens te zijn met den tekst van dit voorstel en aan de hand van die opmerkingen bracht Hen derson eenige wijzigingen in .zijn voor stel aan. Daarna kwam Barthou aan het woord. Hij bracht het veiligheidsvraagstuk weer op het tapijt en verklaarde het voorstel van Henderson voor een groot deel niet te kunnen aanvaarden. In het bijzonder verklaarde hij het niet eens te zijn met het voorstel het presidium bijzondere vol machten te geven. Wat thans voorgesteld wordt, aldus Barthou. is juist het tegen deel van wat men in de algemeene com missie heeft besloten. Barthou verklaarde er voor te zijn, dat Duitschland naar de conferentie terugkeert. Hij is er echter tegen, dat men Duitschland uitdrukkelijk vraagt om terug te komen. Duitschland moet terugkeeren uit eigen beweging, uit eigen vrijen wil, zooals het uit de confe rentie is weggeloopen. Henderson antwoordde hierop zeer scherp. Wanneer de Franschen zijn plan nen vernietigen zonder er iets beters voor in de plaats te stellen moet hij daaruit de consequenties trekken. Wanneer de Fran schen zijn onpartijdigheid als voorzitter betwijfelen zal hij aftreden. Hij heeft de algemeene commissie bijeen laten roepen en hij weet niet hoe deze verder moet werken wanneer geen arbeidsplan opge steld is. Barthou nam hiertoe weder 't woord en trachtte de spanning te verminderen. Hij verklaarde geen oogenbiik te hebben ge twijfeld aan Hendersons onpartijdigheid. Hij wilde er slechts op wijzen, dat Hender son met zijn voorstel geen rekening had BINNENLAND. Fabricage van aardappelvlokken als crisis-industrie gerechtvaardigd; rapport der commissie van onderzoek. (Binnenl., 3e Blad). Het tarief van invoerrechten zou ver hoogd worden van 10 tot 12 pet. (Binnen land, 3e Blad). Katwijksche loggers beboet. (Binnenl., 3e Blad). Het Haagsche Gerechtshof veroordeelde den 30-jarigen C. B., bestuurder der „Blauwe Tram" die in Den Haag op een militaire colonne inreed, tot 3 maanden gevangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad.) BUITENLAND. Heftig debat te Geneve tusschen Barthou en Henderson. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Volkenbondsraad en de Hongaarsch- Zuid-Slavische grensincidenten. (Buitenl., le Blad). De burgemeester van Saarlouis uit de politioneele bevoegdheid ontzet. (Buitenl. le Blad). Rede van sir Neville Chamberlain over de schuldenkwestie. (Buitenl. le Blad). gehouden met de gebeurtenissen van de laatste dagen. Een groot aantal staten had immers openlijk verklaard, dat het veilig heidsvraagstuk moest worden bestudeerd en opgelost vóórdat eenige conventie be treffende bewapeningsbeperking tot stand kon komen. Vervolgens voerden nog Eden (Enge land) en de markies Soragna (Italië) het woord. Beiden verklaarden hun goedkeu ring te hechten aan het voorstel van Hen derson en gaven uitdrukking aan hun twijfel of men tot een resultaat zou kun nen komen wanneer men probeerde wijzi gingen aan te brengen aan dit voorstel, dat een gesloten eenheid vormt. Daarmee werd de vergadering opge heven. Over de aangebrachte wijzigingen in het voorstel Henderson nog het volgende: Alinea 7 wordt: verzoekt het presidium met alle hem geschikt lijkende middelen te trachten de politieke tegenstellingen die nog bestaan, uit den weg te ruimen. Hierdoor valt de verwijzing weg naar de tusschen Frankrijk, Italië, Engeland en Duitschland gewisselde nota's. Daardoor vervalt ook de voorafgaande alinea. De be doeling hiervan is het woord „Duitsch land" uit het voorstel weg te werken, daar Duitschland immers geen deel meer neemt aan het conferentie-werk. Voorts is alinea 8 gewijzigd. Er staat thans dat een voorbereidende politieke arbeid noodig is om het den bijzonderen commissies mogelijk te maken haar werk met uitzicht op resultaat te doen, behalve wat betreft de vraagstukken van con trole, den wapenhandel en de wapenfabri- cage, waarvan de bestudeering zonder commissie voortgezet kan worden. Deze wijzigingen beteekenen natuurlijk niet dat men over het voorstel van Hen derson tot overeenstemming is gekomen. Door deze wijzigingen wordt slechts ge tracht het voorstel aannemelijker te maken. Naar verder verluidt, was het even van te voren nog tot een scherpe uiteenzetting gekomen tusschen Barthou en den Span jaard Madariaga, die den Franschman door een uitroep geïnterrumpeerd had. Alles wees er dus op. dat de onderhan delingen in den boezem van het presidium zich in een zeer kritiek stadium bevinden en dat de tegenstellingen vaak een per soonlijk karakter aangenomen hebben. De Volkenbondsraad heeft in openbare zitting het beroep behandeld van de Hon- gaarsche regeering betreffende de Hon- gaarsch-Joego-Slavische grensincidenten. Na uiteenzettingen van den Hongaar- schen gedelegeerde Eckhardt, die wees op de toegebrachte economische schade aan tal van grensbewoners en op het brutaal optreden van Joego-Slavische grenswach ters. en na het antwoord van den Joego- Slavischen gedelegeerde Fotich, die de herhaalde daden van terreur in herinne ring bracht, welke door Joego-Slavische emigranten in de Hongaarsche grens streken voorbereid en in Joego-Slavië ten uitvoer gebracht werden, verklaarden zich de gevolmachtigden van beide regeerin gen bereid om langs den weg van directe diplomatieke onderhandelingen deze con flicten bij te leggen. In verband daarmede, zag de volken bondsraad op voorstel van voorzitter Vas- consello er van af over te gaan tot een materieel onderzoek van de klacht van Hongarije, waarbij de president de hoop uitsprak, dat de directie onderhandelin gen tusschen beide landen, spoedig tot volledig succes zouden leiden. De president van de regeeringscommis- sie voor het Saargebied, dr. Knox, heeft met een beroep op de uitzonderingsveror dening van 20 Mei 1933 den burgemeester van Saarlouis, dr. Latz, uit diens politio neele bevoegdheden ontzet en deze over gedragen aan den Landraad van het

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1