75* Jaargang DINSDAG 5 JUNI 1934 No. 22761 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD fr -JUJ.- JL —WMPW BRIJS DEZER GOÜRANtjj Voor Leiden per 3 maanden f.-2jJ6; per vtpat .V.V.tw. f»' Bulten Lelden, waar agenten gevestigd ^fn, per vrcfek „0*1 Franco per poet f. 2.35 portokoeten. PRIJS DER ADVËRTENTIEN: 30 Cte. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordemdspifem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqwc' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden hengen ter algemeene kennis, dat W. Haardema, te Leiden, 'een verzoek heeft Ingediend ter bekoming van een verlof B u#r den verkoop uitsluitend van alcohol- irjjen drank voor gebruik ln het perceel jorte Mare No. 8 alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, leiden, 5 Juni 1934. 2329 INTREDE VAN DS. MEETER TE WATERGRAAFSMEER. Ds. A. D. Meeter, vroeger hervormd pre dikant hier ter stede en daarna te Wage- 'ngen. heeft Zondagavond zijn intrede daan te Watergraafsmeer, na des mor gens bevestigd te zijn door ds. Joh. W. "root Enzerink. Deze sprak naar aanleiding van Hande lingen 4 vs. 12: „De zaligheid is in gee- nen anderen; want er is ook onder den hemel geen anderen naam, die onder de senschen gegeven is, door welken wij loeten zalig worden". Ds. Meeter hield zijn intrée-predikatie naar aanleiding van Handelingen 8 35, het tweede gedeelte: „En beginnende van die- HÏSe schrift verkondigde hij hem Jezus", ha het einde van zijn preek dankte jpr. ds. Groot Enzering voor de wijze, raarop hij hem bij de gemeente heeft ingeleid. Voor de derde maal heeft hij dit reeds mogen doen, even krachtig en even Irisch. De gemeente zong ds. Meeter ten- ilotte Gezang 91 3 toe. CENTRALE OUDERRAAD. Jaarverslag over 1933. Aan het jaarverslag van bovengenoem- 4e instelling is het volgende ontleend: 1)33 is voor het lager onderwijs een slecht laar geweest en vooral voor het openbaar lager onderwijs. In Leiden mocht in het afgeloopen jaar tog niet die eenheid bereikt worden, die tele voorstanders der openbare schooi aiders zoowel als onderwijzers zoo gaarne wenschen en die voor alles zoo hoog noodig is. Ook de Centrale Ouderraad voelt zich h zijn geheel en in den besten zin des ïoords een warm voorstander dier éénheid. Hij is zich daarbij volkomen bewust te rijn een instituut ontstaan uit de bij de set in het leven geroepen oudercommis- sies en derhalve tot taak hebbende den hand tusschen school en huis te verster ken en de belangstelling voor de open bare school bij de ouders wakker te naken. Aan 16 van de 21 Leidsche openbare nholen bestaat een oudercommissie. Het verslag wijdt verder woorden van aischeid aan mevr. Hoogeveende Vries, óie gedurende 10 Jaren zitting had in de oudercommissie der 3 Octoberstraatschool (rroegere Heerenstraatschool) en aan óen heer Schilthuizen, oud-hoofd der Rhool Zuidsingel B, die in het afgeloopen jaar deze functie neerlegde. Voorts nam ie C. O. R. een werkzaam aandeel in de órganisatie van den intocht van St.-Nico- kas in onze stad. Het verslag besluit met den wensch, dat het gemeentebestuur van Leiden in de Openbare School zal willen zien de Neder landsche School voor het Nederlandsche kind. de school, die geen secte-school is, ie school waar niet wordt gevraagd van velke godsdienstige of politieke overtui ging de ouders zijn, doch waar de kinde ion worden opgevoed in het besef, dat alle ffienschen hun medemenschen zijn, dat alle kinderen zijn „Kinderen van een Vader". PARKCONCERT. De Harmonie-Kapel „Werkmans Wils kracht", directeur de heer G. Dik, zal Donderdag 7 Juni a.s. 's avonds 8 uur Precies, het vierde concert geven van den Pond van Leidsche Harmonie- en Fanfare- Vereenigingen, in het Plantsoen (Musis Sacrum). Het programma luidt: 1. The Royal Dragoons, marsch, H. L. Blankenburg; 2. Die Lustige Weiber von Windsor, ouverture, O. Nicolai; 3. Kunstier heben, wals, Strausz; 4. Lucie de Lammer- Ooor, potpourri, G. Donizetti. - Pauze. jlTntrée des Gladiateurs, marsch, G. Wittmann; 6. Titus, ouverture, Mozart; 7. Da Catalane, Valse Espagnole, W. v. Perck; jl Cavaleria Rusticana, famtaisie, arr. A. Vrbach; 9. Fortus Fortuna, marsch, G. Dik. o ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Hot ie programma der wekelijksche Or- folavonden in de Hooglandsche Kerk. door heer Feike Asma, bevat ditmaal, Woensdag 6 Juni, werken van Bach (Toe sta et Fuga), Guilmant, Franck, Grison. Jooevens Koraal- en Liedbewerkingen v»o 'at Zwart en den concertgever zelve. AANBESTEDING. De wethouder van fabricage heeft heden namens de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis aanbesteed het ma ken van een paalfundeering en het uitvoe ren van betonwerken, terreinophooglngen enz. voor een te bouwen varkensslachthuis op hot terrein van het Openbaar Slacht huis. Er was als volgt ingeschreven: G. A. Koning. Voorschoten f. 17.000; N.V. Volders Heiwerken. Den Oever f 16.990; J. Warnaar f. 15.895; Th. L. J. Zitman f 15 870. N.V v.h. v. d. Velde en de Jong Oevstgeest f 15.678; C. van der Vliet Den Haag. f. 15.530, J Th. Cornet f. 15.444; H. C. Heemskerk f. 15.437: W. v. d. Bregge en Co.. Nieuwveen f 15.371N.V. v.h. H. J. Nederhorst, Gouda f 15.349; H Bax en H. Steenkist, Haarlem, f. 15.330; P. ter Ree horst, Aalsmeer f. 14.990; C. J. van Valde- ren f. 14.904, v. Geiens en Zn.. Den Haag, f 14.900; G. P van Hoek. Delft f. 14.800; H. Bunschoten en A W. de Groot f. 14.800; C Godschalk en Co. f. 14.800; R. Bijker, Haarlem, f 14.655; A. Voordouw, Zoeter- woude f. 14.600; N.V Werninks Betonfa- brieken f. 14.470: Gebr. A. en J. den Ouden Oegstgeest f 13 650. N. Cobelens en Zn. Haarlem f. 13.500; T. de Winter en C. J. v. Weeren f.13.469; M Koonings f. 13.400; fa Gesman en Zoetemeijex Alphen f. 13 200 E. Sanders en Co. Gouda f 12 683: A den Ouden en Zn. Gouda f 12 385; A. J de Later en Ph Meyers f. 12.300; P. J. Visser, Wassenaar f 12.200; Alg. Betoncomp. ABC. Den Haag f. 11.950. De gunn'ng werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: W. Ie Mair v.h. fa. A. B. Stijger, Steen straat 16 en 19; tabak- en sigarenfabriek. Eigenaar W. ie Mair, Leiden. Nederlandsche Agentuur- en Commissie handel „Meysto", Wijngaardenlaan 19, Voorschoten; hoofdz. Cremerstraat 21, Haarlem. Manufacturenhuis „De Waag", Haarlem merstraat 126, Leiden. Vennooten K. Levy, Leiden en S. de Vries, Leiden. H. Bunschoten, Const. Huygensweg 7, Leiden; aannemer van grondwerken. Eige naar H. Bunschoten, Lelden. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap Kleiwarenfa- briek „Nieuw Werklust" te Hazerswoude, Rijksstraatweg A. 24, Hazerswoude. Nieuwe adj. directeur D. Blanken, Leiden. Nieuwe commissaris P. Blanken, Oegstgeest. A. J. Borst, Hoofdstraat 193, Sassenlieim; manufacturenwinkel. Vestiging filiaal: Wassenaar, Langstraat 42 o/d naam „Wico" Magazijn A. J. Borst. J. Postmus, Middelweg 8. Valkenburg; schipper, mesthandel; riet, sluik en kunst mest. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel ln scheepsvictualiën, touwwerk enz. Het schippersbedrijf is overgegaan aan J. L. Postmus. Firma C. Bloot en Zoon, Kloksteeg 7, Leiden: bierbottelarij, handel in limona des, wijnen en bronwateren. Wijziging handelsnaam in „Het Oude Wijnhuis van 1895" firma C. Bloot en Zoon. G. Eugster, Sluisweg 12, Katwijk aan Zee; kruideniers- en grutterswaren. Uit tredend eigenaar G. Eugster, Katwijk aan Zee, dd. 31 Oct. 1933. Leidsche Verkoop Centrale, Zoeterwoud- sche weg 74; levering van goederen in huurkoop. Zaak is verplaatst naar Voor schoten, Leidscheweg 199 M. J. Olivier, Korte Raamst. 73 Leiden; aan nemers- en timmerbedrijf. Bijvoeging uit geoefend bedrijf: metselbedrijf. Bouw- en Woningbureau Proper, Nas- saulaan 15, Oegstgeest; koop- en verkoop, huur en verhuur van onr. goederen, assu rantiën, credieten en hypotheken. Bijvoe ging uitgeoefend bedrijf: makelaars kantoor. P. H. v. d. Voort. Kegrkstr. 26-28 Noord- wijk; café en slijterij. Wijz. handelsn. in café en slijterij. Wijziging handelsnaam in Café „Flora". Nieuwe eigenares wed. E. van der VoortVertegaal, Noordwijk. Coöperatieve Vereeniging „Ons Belang" W. A. tot het malen van krachtvoeder voor het vee en den aankoop van veevoeder en andere landbouwbenoodigdheden, Dorps weg 15, Nieuwveen. De statuten zijn ge wijzigd. Biscuitfabriek „Nutrix", Hoogewoerd 24, Leiden. Nieuwe commissarissen F. A. R Brunimer, Naarden; R. Kalff, Hilver sum; en Dr. R. H. de Waard, Utrecht. N.V. Automobielhandel Vreeken en Schudel in oprichting. Papenstraat 4 en 5b, Leiden; handel in automobielen en aanverw. artikelen; reparatie enz. Boven genoemde handelszaak is thans definitief omgezet ln een naamlooze vennootschap onder den naam N.V. Automobielhandel Vreeken en Schudel. (Ned. Stscrt. 3 Mei 1934, Bijvoegsel Nr. 841). Nieuwe directeur W. M. Vreeken. Leiden en E. S. Schudel, Leiden. Commissaris C. F. Schudel, Lei den. Maatsch. kap. f. 30.000, waarvan ge plaatst en gestort f. 13.000. Opheffingen: Naamlooze Vennootschap Tabak en Sigarenfabriek „Boerhave" voorheen firma A. B. Stijger, Steenstraat 14, Leiden. A. P. van Rijn. Teylingerlaan 8b, Voor hout; bloembollenhandelaar. General Electric Verkoop Combinatie, Emmalaan 70, Oegstgeest; verkoop van electrische geluidsreproductie-apparaten. DE VERKEERSWEEK. Verscheidene slachtoffers van het politietoezicht. WENKEN VOOR WOENSDAG. Van de gisteren door de politie gekeurde auto's bleken van drie de remmen zóó slecht te werken, dat proces-verbaal moest worden opge maakt. Voor wat betreft de stuur inrichtingen kregen meerdere be stuurders de mededeeling, dat de speling in het stuurtoestel te groot was en dat zij verstandig zouden doen de noodige herstelling aan het stuurtoestel te laten verrichten. Proces-verbaal behoefde echter voor de stuurinrichting niet te worden opgemaakt. Het schijnt, dat de aankondiging van de Verkeersweek reeds meer dere automobilisten er toe gebracht heeft in de afgeloopen week de inrichting van hun auto deskundig te laten controleeren en te doen herstellen. Gisteren heeft een 30-tal gebruik gemaakt van de gelegenheid om ln het Motorhuis remmen en licht installatie deskundig te doen con troleeren. Tegen A. W. v. d. B. te Oegst geest werd proces-verbaal opge maakt ter zake het in staat van dronkenschap met groote snelheid besturen van een motorrijwiel. Door de Inbeslagneming van het motorrijwiel kon erger worden voorkomen. Voorts werd proces-verbaal op maakt tegen een automobilist, die op de Hoogewoerd-Plantage het verantwoord achtte met 55 kilo meter snelheid te rijden. Voetgangers, het trottoir is voor U, niet de rijweg. Loopt alleen op den rijweg, als dit noodig is en dan nog zoo kort mogelijk. Steekt den rijweg loodrecht over en kijkt uit. Steekt op punten, waar een ver keersagent staat, over als het rij- verkeer stop staat. Bestuurders van motorrijtuigen, houdt rekening met de voetgan gers. Als ge op grachten Uw wagen parkeert, doet dit dan aan den waterkant tusschen de boomen. Dc voetgangers zijn er mee gebaat. Zij kunnen dan bij het passeeren van Uw stilstaande auto den veiligen kant van de huizen blijven hou den en behoeven zich niet midden op den gevaarlijken rijweg te be geven. Zet ook Uw auto op de Steen straat niet op het voor voetgan gers bestemde gedeelte langs het marktterrein. Is er tusschen de veebalie's niet een schitterende plaats voor Uw wagen? Waarom zoudt ge dan de voetgangers dwin gen om Uw auto heen te loopen, die zich daartoe op den rijweg moeten begeven, met groote kans om aangereden te worden? Automobilisten, parkeert niet bin nen 10 Meter vanaf hoeken van straten of vluchtheuvels. Parkeert bij voorkeur niet zooda nig, dat bewoners eenige uren geen ander uitzicht hebben dan het ge zicht op Uw wagen. Wielrijders, plaatst Uw rijwiel niet hinderlijk voor de voetgangers Nog al te veel ziet men voor café's of winkels de fietsen twee- of drie- dik op het smalle trottoir staan. PROCESSIE NAAR HEILOO. Voor de 30ste processie naar O.L.V. Ter Nood te Heiloo is hedenmorgen een spe ciale processietrein met ruim 650 pel grims uit Leiden en omgeving naar de bedevaartplaats vertrokken, nadat te 7 uur in de broederschapskerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph de H. Mis voor de pelgrims was opgedragen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Chineesch-Japansche taal, de heer J. G. Buis (Diegen Gr.) en voor het doctoraal examen geneeskunde mej. J. C. G. Tabingh Suermondt (Nijmegen). De navolgende reserve-officieren komen op 8 Juni e.k. bij het 6e regiment- Veldartillerie onder de wapenen tot het vervullen van practischen dienst: Majoor H. J. A. van Son, de le Luitenants Jhr. L. G. Just de la Paisieres en P. de Boer en de 2e Luitenants A. C. C. Fol- kersma, F. J. Dun. F. H. Westermann, W. S. A. Colenbrander, J. R. Luth en P. Dres- selhuis. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening Saargebied Vloot- conferenties Schuldenkwestie. Na een geheim* zitting welke bijna vier uur heeft geduurd, is het presidium der Ontwapeningsconferentie gisteravond te gen half acht uiteengegaan (tot heden middag. De hoofdcommissie besluit: 1. Direct de onderbroken werkzaamheden voor debestudeering der ingediende voor stellen voor verdragen van wederzij dsche hulpverleening, zoomede voor de definitie van het begrip „aanvaller" te hervatten. 2. De conferentie aan te bevelen als plenaire conferentie bijeen te komen, wegens het zeer bizondere belang, dat op dit oogenblik gelegen is in een uitgebreide en ononderbroken organisatie en de hand having van den vrede. Voorts zal de voortduur der conferentie voor de vermindering en beperking der be wapening permanent worden verklaard door de conferentie tegelijkertijd de op dracht te geven een „anderen naam aan te nemen" met het volgende doel: a. Voortzettng der werkzaamheden met het doe] een overeenstemming te bereiken over een verdrag tot vermindering en be perk.ng der bewapeningen; b. overeenstemming en goedkeuring te bewerken van beslissingen en maatregelen, welke nieuwe veiligheidsgaranties geven; c. te besluiten tot alle maatregelen, welke geschikt zijn tot voorkoming van een gewapend conflict. d. de controle op de tenuitvoerlegging van het verdrag en de beslissingen der con ferentie; e consultatie bij mogelijke schending der internationale verdragen met het oog op de handhaving van den vrede; f. de verandering van den naam der con ferentie zal op geen enkele wijze van in vloed zijn op de bestaande betrekkingen tusschen de conferentie en den Volken bond. 3. Aan het presidium der conferentie op dracht te geven de agenda na te gaan. in overeenstemming met de uitbreuding van haar taak en deze na wijziging, aan een onderzoek te onderwerpen. Henderson heeft een resolutie voorgesteld, waardoor het praesidium opdracht krijgt aUe verdere stappen te doen tot redding der conferentie. Het zou er daarbij in de eerste plaats op aankomen Duitschland weer aan de onderhandelingen der con ferentie te doen deelnemen Henderson zou zich bereid hebben ver klaard te dien einde naar Berlijn te gaan. Naar verluidt heeft Barthou nadere uit komst verlangd waarom men dezen stap tegenover Duitschland nu reeds en in het tegenwoordige stadium ondernemen wil. Dat Frankrijk op zichzelf met Duitschland, waar mogelijk, tot overeenstemming wenscht te komen, heeft men nog heden kunnen zien. Barthou vroeg verder, of misschien het praesidium der Ontwapeningsconferentie naar Berlijn wilde reizen. Hij zou in elk geval niet meegaan. Dergelijke reizen hebben geen zin, wanneer men daarbij niet iets zeer concreets op zak heeft. De heer Eden is door de meest verschillende hoofdsteden gereisd, maar zonder succes. Men kan zeer goed in Genève verder werken. Er is een massa belangrijke voor stellen. (Zie o.a. de Russische voorstellen!) Hij is tegen verdaging. Namens de zes neutrale staten (o.w. Nederland) heeft de Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, het woord gevoerd. Deze legde er den nadruk op, dat veiligheid slechts mogelijk is in verbinding met ontwapening. Norman Davis sprak als zijn overtuiging uit, dat de werkzaamheden der conferen tie zonder terugkeer van Duitschland tot mislukking zijn gedoemd. Ook de veilig heidskwestie zou volgens Norman Davis niet zonder Duitschland kunnen worden opgelost. De vertegenwoordiger van Engeland, Eden, liet doorschemeren, dat Engeland de voortzetting der conferentie doelloos acht en niet meer wenscht, dat de zinloos ge worden besprekingen worden voortgezet. Hij acht het niet juist, het veld der con ferentie uit te breiden op de wijze zooals door Litwinof is voorgesteld. Het Turksche voorstel der regionale pacten schijnt iets aantrekkelijks te hebben. Zij zouden tegen niemand zijn gericht. Zij zouden ongetwij feld de werkzaamheden der conferentie vergemakkelijken, doch de conferentie heeft niet tot taak bij de uitwerking van dergelijke overeenkomsten behulpzaam te zijn. Eden besloot zijn toespraak met de ver klaring, dat zijn delegatie zal deelnemen aan nieuwe pogingen, welke zullen worden ondernomen ter verwezenlijking van het hoofddoel der conferentie. De belangrijk ste taak is een compromis tusschen de op vattingen der vier nota's door een methode van onderhandeling of door andere me thoden te zoeken. Eden zou het betreuren, wanneer de conferentie kwesties zou be spreken, welke het gevaar zouden opleve ren, dat haar gezag zou verminderen. Het verluidt dat de geheime zitting thans naar een formule zoekt ter verda ging van de conferentie tot October. Hetgeen echter niet waarschijnlijk klinkt De Volkenbondsraad heeft met alge meene stemmen het getroffen accoord BINNENLAND. Dr. van Aalst treedt af als president van de Ned. Handelsmaatschappij (3e Blad), Twee Katwijksche loggers opgebracht zij zouden te dicht bij de Deensche kust gevischt hebben (Binnenland, 3e Blad). De heer K. J, J. Lotsy bedankt als voor zitter van de Technische Commissie van den K.N.V.B. (Sport, 3e Blad). Ontploffing in een fabriek te Zaandam; twee personen ernstig gewond. (Laatste Berichten, le Blad.) De officieren van de „De Zeven Provin ciën in hooger beroep voor het Hoog Mili tair Gerechtshof. (Uit Ned. Oost Indië, le Blad.) BUITENLAND. Voortzetting der Ontwapeningsbespre- kingen. De toestand nog toegespitst (Bui tenland en Tel., le Blad). De Volkenbondsraad keurt de Saar-rege- ling goed (Buitenland, le Blad). Engelsche nota aan Amerika inzake de schulden (Buitenland, le Blad). De plichten van den Duitschen soldaat (Buitenland, le Blad). tusschen Dutschland en Frankrijk nopens het Saargebied aangenomen. In zijn toelichting prees Aloisi den geest van toenadering, welke Frankrijk en Duitschland heeft bezield en waardoor een accoord is mogelijk geworden. Hij sprak de hoop uit, dat de regeling den grondslag zal vormen voor verdere samen werking. De Fransche minister van Buitenland sche Zaken, Barthou zeide het van groote beteekenis te achten, dat de datum der stemming thans is vastgesteld; ook hij prees het streven naar overeenstemming, dat bij de discussies is gebleken. Over de kwestie van den datum waren er geen meeningsverschillen; men heeft er geen oogenblik aan gedacht de rechten, die de bevolking op grond der verdragen bezit, te verkorten. Er moest alleen voor gezorgd worden, dat die rechten in vrijheid en waardigheid konden worden uitgeoefend. Barthou gaf daarop een uiteenzetting van de overeengekomen granties, waarbij hij echter opmerkte, dat er eiigenlijk ook nog uitvoeringsgaranties hadden moeten zijn. De verklaringen der beide regeeringen hebben betrekking op de stemgerechtig den, doch de Raad kan besluiten de ga ranties uit te breiden tot alle bewoners van het Saargebied. Ondanks de inci denten van den laatsten tijd, gaf Bahtou uitiing aan de overtuging, dat de ver plichtingen nauwkeurig zullen worden nagekomen. Van nu aan zijn er geen ver ontschuldigingen meer voor gewelddaden en pressie in het Saargebied. Redevoerin gen en radio-uitzendingen, kelke de ge moederen in opwinding brengen, moeten voortaan achterwege blijven. De Britsche vertegenwoordiger Eden merkte op, dat de geest van toenadering, die door Frankrijk en Duitschland is ge toond, misschien kan worden beschouwd als een gunstig voorteeken voqr bespre kingen over andere kwesties. Benesj. zeide. dat de Raad zich nog zal moeten bezig houden met de uitbreiding de? garanties tot alle inwoners van het Saargebied en vroeg of de commissie van drie het hiervoor vereischte onderzoek niet zou kunnen iinstellen. De president der regeeringscommissie Knox sprak ten slotte de hoop uit, dat de thans aangenomen regeling de rust in het land zal herstellen. De Amerikaansche gevolmachtigde Nor man Davis, heeft van zijn regeering op dracht ontvangen zoo spoedig mogelijk na de beëindiging van zijn missie te Ge nève naar Londen te gaan om met de Britsche regeering te onderhandelen over de voorbereiding der vlootconferentie. Bo vendien zal de regeering der Vereenigde Staten admiraal Leigh en commander Wilkinson zenden, die op 9 dezer naar Londen zullen vertrekken. De onderhan delingen zullen de tweede helft van Juni aanvangen. Voorts is een gerucht in omloop, dat de Italiaansche en de Fransche regeeringen een accoord wenschen te sluiten over haar wederzijdsche eischen, alvorens de Brit sche uitnoodiging tot voorbereidende vloot besprekingen te aanvaarden. Te Washington is een Britsche nota ontvangen over de schuldenkwestie. Deze zegt, dat Engeland zich verplicht ziet, iedere betaling van den termijn van 15 dezer uit te stellen. Heden verwacht men de rede van Ne ville Chamberlain. Finland zal volledig zijn 166.530 dollar betalen. De Britsche nota zegt, dat de Britsche regeering stond voor de keuze van twee alternatieven: óf zij betaalden den vol- ledigen schuld termijn van 262 millioen dollar, óf zij hield op met betalen in af wachting van de definitieve regeling van

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1