Uit den Leidschen Raad. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 5 Juni 1934 Na een langdurige geheime zitting het voorstel van B. en W. inzake de Stadhuis-onteigening aanvaard. FINANCIEN. SCHEEPSTIJDINGEN. Het Veemarktplan aangenomen. De punten 414 warden z. h. st. aan genomen. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. 15o. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening op de hefting van eene belasting op tooneelver- toonlngen en andere vermakelijkheden; b. tot wijziging van de verordening op de invordering van de belasting op tooneel- vertoonlngen en andere vermakelijkheden; c. tot opnieuw vaststelling van de veror deningen sub a en b. (56 en 101) Hierbij is een voorstel MANDERS om de woorden „en kosteloos of tegen betaling van niet meer dan f. 0.30 p. p. alles inbe grepen. toegankelijk zijn in art, 3 te doen vervallen en overigens dit art. als voorge steld aan te vullen". Anders zullen zd. vele vereenigmgen, die Introducties toestaan, worden gedupeerd De heer GROENE veld ziet geen reden tot wijziging van art. I. zooals B. en W. voorstellen. Daaraan zijn zi. allerlei onbil lijkheden verbonden Wethouder GOSLINGA. zegt dat in 1931 (toen ls gewijzigd!» bij de vrijstellingen zijn ingevoegd feestelijke jaarvergaderin gen van vereenigingen. die niet voor ver makelijkheden zijn ingesteld. Zulks onder eenige beperkingen w.o. ook de nu be- stredene. Spr. verdedigt handhaving. Het amendement Manders zou de maas zoo groot maken, dat er wel een hooiwagen door kan! De heer MANDERS wil dan zijn amende ment wijzigen doch heeft zoo lang werk met de uitwerking, dat de VOORZITTER schorsing van dit punt wil voorstellen. De heer GROENE VELD vraagt dan of hij voor mag gaan. hetgeen wordt toegestaan. Nog maals ontraadt hij de voorgestelde wijzi ging van B en W. Ontduikingen blijven altijd mogelijk. De heer MANDERS dient dan zijn gewij zigd amendement in, waarbij wegvalt „en overigens dit art. als voorgesteld aan te vullen". De WETHOUDER bestrijdt nogmaals den heer Groeneveld en eveneens het nieuwe voorstel Manders. De heer MANDERS verdedigt zijn hou ding. Hy verwijt het college den raad niet volledig genoeg te hebben ingelicht. De VOORZITTER zegt. dat het niet aan gaat den raad op te houden door het redi- geeren van amendementen, vooral niet in zulke materie als verordeningen van dezen aard. Wethouder GOSLINGA noemt het ver wijt van den heer M. ongepast, daar alles voor den raad ter versie heeft gelegen wat spr. straks zeide, zoodat de heer M. volledig op de hoogte had kunnen zijn. De heer MANDERS had het dan liever in stukken gezien. Spr. is dan in ieder ge val voor den heer Groeneveld. Het amendement Manders wordt ver worpen met 285 stemmen. Voor de heeren Coster, Tobé. Manders, v. Tol en Bergers. Art. I sub 1 wordt aangenomen met 294 stemmen. Tegen de heeren v. Stralen, Kooistra, Groeneveld en van Weizen. De heer MANDERS heeft by vergissing vóór gestemd De gansche verordening wordt zh.st. aangenomen evenals sub b en c van het voorstel. GEHEIME ZITTING. Hierna plm. 3.40 uur gaat de raad in geheime zitting. Bij deze geheime by- eenkomst was aanwezig mr. Briët, juri disch raadsman der gemeente. Om half zeven wordt de zitting heropend en aan de orde gesteld: Voorstel in zake aanbieding van schade loosstellingen aan eigenaren van' percee- len, begrepen in het onteigeningsplan ten behoeve van den bouw van een nieuw Raadhuis en de verbreeding van de Koren brugsteeg en in zake aankoop van die perceelen voor de aangeboden bedragen, casu quo dagvaarding van de eigenaren, die het bod niet aanvaarden. (126) Z.h.st. aangenomen. Hierna schorsing. AVONDZITTING. Voorstel tot aankoop van de perceelen aan de Lange Bouwelouwensteeg Nis 25, 27. 29 en 31 van de firma Gebr. Stokker- mans. (125) Conform besloten. DE VEEMARKT. 16o. Voorstel: a. tot verplaatsing van een gedeelte van de veemarkt, uitbreiding van het markt terrein aan de Lammermarkt en tot in richting van parkeerterrein op een gedeel te van het Schuttersveld en aan de Steen straat; b. tot aankoop van een gedeelte van den tuin der Leidsehe Broodfabriek, ten be hoeve van de uitbreiding bedoeld sub a; c. tot slooping van eenige perceelen aan de Lammermarkt; d. tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregellng; e. om het adres van de afdeeling Leiden van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, ter zake van de verplaatsing van een gedeelte van de veemarkt, als afgedaan te beschouwen. (121) De heer v. ECK noemt het voorstel van B en W. aantrekkeiyk. Voor de veemarkt zelf en om 't parkeerterrein, terwyl bo vendien voor de werkloozen werk van be- teekenis komt. Afzonderlijk beschouwd, zou spr. zich dus volmondig met dit voor stel kunnen vereenigen, doch spr. kan deze kwestie niet afzonderlyk beschou wen, waar de veemarktplannen reeds in ver gevorderd stadium zyn. Voor een 10 jaar worden de groote plannen nu ter zijde geschoven en dat betreurt spr. ten zeerste, mede in 't belang der veemarkt zelf, die voor Leiden van zoo groote be- teekenis is. Op den duur moet de nieuwe veemarkt er toch komen en dat kan z.i. thans goedkooper geschieden; ook, waar belangryke bedragen aan steun kunnen worden uitgespaard. Leiden moet z.i. vol gen het voorbeeld van 't ryk in de Zui- derzeedemping, die ook voortgezet wordt. Zoeken naar werk ïykt ook spr. verkeerd, doch noodzakelyk werk moet zonder ver- wyi worden uitgevoerd. Steun uit het 60- millioen-fonds oordeelt spr. daarby ver zekerd. wanneer men zich moeite daar voor getroost. Spr. dient een voorstel in om dit punt van de agenda af te voeren, teneinde de nieuwe veemarkt niet uit te stellen. De heer BERGERS is tegenstander van het voorstel v. Eek. Het nieuwe veemarkt plan kan ook schadelyk voor de gemeente zyn, waar men went aan de ligging van een markt etc. Liever behoudt spr. deze bloeiende markt. Wethouder GOSLINGA heeft zich be ijverd voor het nieuwe veemarktplan, doch met het oog op de financiën kos ten Vit millioen! ging de verwezeniy- king niet. Verhooging van inkomsten wa ren niet te verwachten, 't Was een te leurstelling doch 't was niet anders. Zoo blyven kon het echter ook niet en na eenige wyzigingen zyn B. en W. nu met dit voorstel gekomen, waardoor in derdaad het groote plan op de lange baan wordt geschoven. De heer v. Eek zou ge lijk hebben, als B en W verlegen zaten om werk, doch 22 bestekken zyn al aan besteed. Er is geen gebrek aan werkob- jecten, wel aan geld. Op het 60-millioen- ionds is al voor een deel geprobeerd be slag te leggen. Niet voor de veemarkt, doch voor meer efficient-vol werk! Dat het later duurder zou zyn, ls bovendien de vraag. Voor over 5 jaar zou er daar nevens niets van komen, waar ook ont eigeningen noodig zyn en daarvan heb ben we toch allen den buik vol! Het is volmaakt verantwoord, dit plan van B. en W. uit te voeren, ook met het oog op een parkeerterrein op het Schut tersveld, afgezien van de directe voor deden. De heer v. ECK meent, dat het thans juist tijd ls voor groote werken met het oog op de werkloosheid. Veel beter is het de menschen te doen werken dan ze te steunen, zooals nu, hetgeen theoretisch cnmogelyk zou zyn genoemd, een paar jaar geleden. Is de nieuwe veemarkt niet noodig? Spr oordeelt van wel, daar deze oplossing toch slechts tydelyk is en niet definitief. De heer Bergers is z.i. te laat met zyn opmerkingen, waar hy toch meewerkte aan verkoop van perceelen voor dit doel. Spr. bestrijdt, dat Leiden niet meer zou kunnen doen, de eenige reden, waarvoor spr zou zwichten. Met alle waardeenng voor 't geen B. en W. dan blykbaar al deden, biyft spr. er by, dat ook het groote veemarkt-plan valt onder het 60-millioen- PlDe heer MANDERS voelt veel voor het plan v. Eek. ook, waar dit object zoo ge schikt ls voor werkverschaffing. Alleen, dat het voor directe uitvoering gereed is, gelooft spr. niet en daarom prefereert spr. het voorstel van B. en W. om dan het groote plan inmiddels uit te werken. Het voorstel-v. Eek wordt verworpen met 21—10 stemmen. Voor de S.D.AP. en de heer v. Weizen. De heer VERWEIJ verdedigt, mede na mens den heer Vallentgoed volgend amen dement. Ondergeteekenden stellen voor, om in de plannen tot verplaatsing van een gedeelte van de veemarkt, uitvoering te geven aan de in deze plannen opgenomen bouw van een cantine. Spr. oordeelt een cantine noodzakelyk, in tegenstelling tot B. en W„ die wyzen op de vele café's in den omtrek. Maar z.L dient de cantine eveneens tot vergemakke- lyking van den handel en van de betaling, zooals ook de deskundigen bepleiten. De heer COSTER vraagt of alle bussen op de veemarkt aan de Steenstraat komen. De VOORZITTER: dat ligt niet ln de bedoeling. De heer COSTER oordeelt een cantine overbodig, waar er gelegenheid te over is rondom het veemarktterrein. Spr. vraagt dan naar de taxatie-waarde der broodfa briek, d.i. te duur is geschat. De heer BERGERS zegt onder drang der veemarktwet destyds voor de nieuwe vee markt te hebben gestemd. Een cantine is ook z.i. overbodig, gelet op de gelegenheden, die er zyn. Bovendien zou de cantine terrein eischen en voor de jeugd een speelgelegenheid zyn. De betrokkenen noemden een cantine „zot!" De heer v. d. REYDEN prijst B. en W. dat zy het oog hebben voor de belangen van den kleinen middenstand en daarom een cantine niet opnamen in hun plan. De heer GROENEVELD heeft bezwaar tegen het maken van een tydelyke brug over de Singelgracht. Spr. zou gaarne een permanente brug zien aangebracht en hij doet een voorstel daartoe. Wethouder GOSLINGA verheugt zich over de geringe bestrijding na de verwer ping van het voorstel v. Eek. Het terrein zal zeer geruimen tyd in de behoeften kunnen voorzien. Ook de verkeersbelem- mering aan de Steenstraat zal nu verdwij nen. Dat de prijs der Broodfabriek te hoog zou zijn, betwist spr., al is hy niet laag. Het begrip tydelyk voor de brug waarover de heer Groeneveld sprak, is slechts theo retisch. Natuurlijk zal daar een brug bly ven ,doch de biyvende brug zal in de toe komst rechts van de molen moeten komen, hetgeen nu niet kan, in 't belang der vee markt. Een permanente brug zou f. 120.000 kosten, deze pl.m. f. 12000. De brug zal echter aan alle eischen voldoen! Zoowel ulteriyk als wat verkeer betreft. Een cantine heeft ook spr.'s sympathie doch in het college van B. en W. is geen meerderheid daarvoor gevonden; laat men de kat ln dit opzicht eens uit den boom zien. Later kost het niets meer er een te bouwen. De heer VALLENTGOED verdedigt de cantine. Deze zal toch verpacht worden, waarvoor ieder kan inschryven, ook de z.g. benadeelde middenstanders. De heer GROENEVELD ziet niet in, waarom niet direct een biyvende brug kan worden aangebracht in een provisorisch plan en handhaaft zyn voorstel. De heer COSTER bestrydt nog eens de cantine evenals de heer Bergers, de heer MANDERS de brug-idee van den heer Groeneveld als onpractlsch. De heeren VERWEY en VALLENTGOED trekken hun amendement in. De heer GROENEVELD handhaaft zijn voorstel. De meerdere kosten zullen B. en W. dan maar moeten begrooten. Wethouder GOSLINGA: dan zouden B. en W. by aanneming dit voorstel eerst moeten terugnemen om met een nadere berekening te komen. Bovendien, de nood- zakelykheid staat nog niet definitief vast. Het is ook geenszins consequent voor een provisorisch voorstel zoo'n bedrag te vo- teeren, als een permanente brug zou ver gen. Blykbaar wil de heer Groenevelt het voorstel van B. en W. nog doen ontploffen! De heer SCHULLER bestrijdt dit laatste met grooten nadruk. Het college heeft niet voldoende aandacht aan de minderheid ln de C. v. F. besteed, dat is de oorzaak. Het voorstel GROENEVELD wordt inge trokken. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. DE VERKEERSVERORDENING. 17o. Voorstel: a. tot vaststelling van een verordening op het Verkeer te land; b. tot wyziging van de verordening op de Straatpolitie; c. tot vaststelling van een verordening, regelende de samenstelling en den werk kring van de Commissie, bedoeld in art. 6 der verordening op het Verkeer te land; d. om het adres van de Leidsehe Koet- siervereeniging „Verbetering zy ons Stre ven" in zake het rijverkeer op de Korte Mare, als afgedaan te beschouwen. (60 en 103) De VOORZITTER vraagt den heer COSTER zyn voorstellen terug te nemen in het belang van een goede behandeling. Het eerste is prematuur, het tweede niet ter zake dienende. De heer COSTER is daartoe bereid. De VOORZITTER doet hetzelfde ver zoek tot den heer v. WELZEN, die even eens toegeeft. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer GROENEVELD zegt, dat het overhevelen van de bevoegdheden inzake één-richting—verkeer etc. van den raad op B. en W. niet zyn instemming heeft, vooral niet, waar het college den tegen- woordigen raad, politiek samengesteld, niet bevoegd oordeelt. Wanneer was de raad meer bevoegd, vraagt spr? En waarin zou de raad dan wel bevoegd zyn? Voor een verkeerscommissie is spr. wel, doch de eindbeslising behoort z. i. aan den raad, die na deskundige voorlichting alleszins bevoegd is. En geenszins minder dan het college van B. en W.! De heer v .ECK heeft eveneens bezwaar tegen deze overdracht van bevoegdheid aan B. en W. Spr. vreest niet voor stagna tie. als de raad de beslissing behoudt. Eerder zal de stagnatie z. i. komen door deze overdracht, daar dan alleen maar by interpellatie zulke aangelegenheden ter tafel kunnen komen. De heer WHJVEER is byzonder ingeno men met het voorstel van B. en W. De tyd is z. 1. rijp om zooveel mogehjk be voegdheden te delegeeren, zulks in het belang eener ware democratie, die anders ernstig dreigt te worden geschaad, om niet te zeggen vermoord. Zie het vorig punt, dat na l'/i uur eerst werd aan vaard! En deze stof is voor delegeeren byzonder geschikt. De heer VOS is B. en W. dankbaar, dat de raad rustig deze materie heeft kunnen bestudeeren, al was dit niet gemakkelyk gemaakt door de indeeling. Gezien, waar in 101 artikelen 64 maal voorkomt „het is verboden", 22 maal „men is verplicht", slechts 2 maal „het is veroorloofd", vreest spr., dat overtredingen aan de orde van den dag zullen zyn en is hy tegen de ver ordening. De heer BEEKENKAMP onderschryft den heer Wilmer. De practyk der S.D.A.P. leidt tot destructie van het parlementai risme. De heer WILBRINK is voor het voor stel van B. en W. geleerd door de erva ring, dat het college toch steeds gelijk kreeg. En bovendien, naast de deskundi gen in gemeentedienst, worden toch ook deskundige raadsleden en eenige niet- raadsleden ingeschakeld in de gedachte commissie voor verkeer, hetgeen de be sprekingen ten goede zal komen. Het bezwaar van den heer Vos deelt spr. ook niet en het bevreemdt spr., dat dat bezwaar komt van een wandelaar, voor wien juist al die bepalingen in hoofdzaak zyn gemaakt. De heer v. WELZEN bevreemdt het, dat B. en W. hier alle macht vragen, voorge licht door deskundigen, terwyl in Rotter dam vele deskundigen geen oplossing van het verkeersvraagstuk hebben weten te brengen! Spr. heeft daarom geen ver trouwen, dat hier de voorgestelde rege ling zal voldoen! Met de demooratie heeft dit z.i. niets te maken. De VOORZITTER vreest, dat opheffing der verordening, zooals de heer Vos ver dedigde, tot een chaos zou leiden en tot een onnoembare reeks ongelukken. Den heer Groeneveld zegt spr., dat alleen bedoeld is vast te leggen, dat er geen zeker heid is, dat in den raad deskundigen zit ting zullen hebben. Spr. wyst als voor beeld op het toenmalig verzet uit den raad tegen één-richtlng-verkeer op het Rapen burg, hoe goed deze ook gebleken is. (De heer Groenveld ontkent dit). B. en W. zijn ook niet bekwamer, doch kunnen vlugger werken, mede door ervaring. Bovendien is er toch de voorlichting door deskundigen, uit en buiten den raad genomen. Ook in kleinere plaatsen is deze bevoegd heid aan B. en W. gedelegeerd. De heer Van Weizen wil de beslissing laten aan minder deskundigen dan de deskundigen! DE NEDERL. HANDELS MAATSCHAPPIJ IN 1933. EEN MOEILIJK JAAR. In het jaarverslag der Nederlandsche Handel Maatschappy wordt de gevolg trekking gemaakt inzake 1933, dat Neder- landsch-Indlë door zyn geografische lig ging en zyn karakter van exportland van al de ongunstige omstandigheden op nieuw in ruime mate zyn deel moest ont vangen. Het streven van de verschillende staten, speciaal ook van de Westersche naar economische zelfsgenoegzaamheid en het feit, dat zoovele landen den gou den standaard hebben verlaten, zyn uit den aard der zaak voor een land, dat voor zyn cultuurgewassen in zoo byzon- dere mate op de wereldmarkten is aange wezen, levenskwesties. Mogen voor som mige artikelen door internationale rege ling weder nieuwe vooruitzichten zyn ge opend, dit geldt zeker nog niet ln het al gemeen. De toekomst blijft dan ook voor Indië zeer zorgeiyk. De wissel- en bankzaken ondervonden ook ln het afgeloopen Jaar zeer sterk den ongunstlgen invloed van de nog steeds terugloopende wereldconjunctuur. Het, tempo van den teruggang verminderde echter allengs, terwyl op een zeer ver laagd niveau zelfs een zekere stabiliteit Intrad. Nadat vervolgens de flnancleele situa tie in de voornaamste landen der wereld aan een kleine bespreking worden onder worpen wordt dan een beschouwing ge- wyd aan de geldmarkt in ons land, die over het algemeen zeer ruim was, terwijl nadien melding wordt gemaakt van de producten, die voor rekening van den Staat der Nederlanden werden aange voerd en verkocht. Ten aanzien van de cultuurzaken en de particuliere consignaties wordt mede gedeeld, dat het rechtstreeksch belang in suikerondernemingen zich uitstrekt tot 16 fabrieken en dat het aantal fabrieken van derden, waarmede de maatschappy in betrekking staat 27 is. Het totaal van den inbreng ln de verkoopsorganisatie, de NIVAS beliep 2.924.000 qulntalen, waar toe de geheele of ten deele aan de maat schappy toebehoorende ondernemingen bydroegen tot een totaal van 940.000 quln talen. De suikerproductie oogst 1934 de zer ondernemingen wordt geraamd op 168.000 qulntalen. De maatschappy stond gedurende het verslagjaar in verbinding met 4 tabak- maatschappyen, werkende op Sumatras Oostkust, waarvoor werden verkocht 2 540 000 kilogram tabak. Van onderne mingen op Java, Sumatra en Celebes werd 71.000 picol koffie in consignatie ge nomen. terwyl bovendien nog 7.027.000'/» KB thee en 13.508.000 KG. rubber even- Warm beveelt spr. de voorgestelde rege ling aan. De heer GROENEVELD meent, dat de raad nooit kan bestaan uit deskundigen, die verstand hebben van alle gemeente zaken. Maar ditzelfde geldt evenzeer voor B. en W.! Z.i. zyn deze zelfs vaak minder deskundig dan de raad, zie b.v. de heer Wilbrink inzake 't verkeer! Eigenaardig is bescherming der demo cratie door steeds meer de bevoegdheden over te dragen aan een klein college, dus te gaan ln de richting eener dictatuur. Laat men liever het voorbeeld zyner fractie volgen door voor ieder terrein één lid aan te wijzen, dat bekort de discussies ten zeerste. Spr. handhaaft zyn meening, dat de bevoegdheid van beslissen aan den raad moet blyven; anders volgen toch inter pellaties, die veel stroever werken. Spr. dankt mr. Bool voor het vele werk, in deze materie verricht. De heer VOS betwyfelt of het gevaar op den weg door deze verordening veel zal worden verminderd. Verboden zyn zelfs een prikkel om te overtreden, leerde hem de ervaring. Zyn verordening zou slechts 2 artikelen bevatten, die spr. voorleest: le. Ieder heeft zich zoo te gedragen op den openbaren weg, dat hy het leven van zijn medeburgers niet in gevaar brengt noch zyn eigen; 2e. By overtreding van dit gebod zal, zoo anderen letsel bekomen, de dader streng worden gestraft; bekomt hy het letsel zelf. dan is hy reeds vol doende gestraft. Hy zal dit voorstel echter maar niet indienen. (Hilariteit). De VOORZITTER stelt voor de behan deling te schorsen en deze aan te houden evenals de rest der agenda. Aldus wordt besloten. VRAGEN VAN DEN HEER VAN STRALEN. De heer VAN STRALEN doet volgende vragen: 1. Willen B. en W. den Raad mededeelen of hen iets bekend is omtrent plannen der regeering tot verlaging van den werk loozen steun, en zoo ja, welke deze plan nen zyn? 2. Indien B. en W. daaromtrent iets be kend ls of bekend mocht worden zyn zij dan bereid alle mogelyke pogingen bij de Regeering aan te wenden, om verslechte ring van de steunverleening te voor komen? 3. Willen B. en W. den raad toezeggen tot eventueele invoering van steunverla ging niet over te gaan alvorens aan de vergadering van den Gemeenteraad daar over inlichtingen zyn verstrekt? Vrager was by de Indiening nog niet be kend met de juist daarop afgekomen mi- nisterteele mededeeling, die groote be zorgdheid wekt, daar groote verslechtering wordt ingeluid. Spr. zal daarop nu niet verder ingaan. De oude regeling was toch onvoldoende, laat staan dan wat nu zal komen. Z.i. moet de raad stelling nemen tegen het voornemen der regeering, en hij had een motie daartoe in petto, die hy tegelyk indient, opdat B. en W. ook deze motie onder de oogen kunnen zien bij de beantwoording in volgende zitting, die z. i. tijdig' moet worden gehouden opdat men niet achter de feiten aanloopt. RONDVRAAG. De heer KUIPERS klaagt over de slechte straatverlichting. Wethouder GOSLINGA zegt, dat de be perking een bezuiniging geeft van f. 2500. De heer SCHÜLLER vraagt naar de stand van het Raadhuisvraagstuk. De VOORZITTER kan daaromtrent nu geen nadere mededeeling doen. Hierna gaat de raad om 11.15 uur op nieuw in geheüne zitting. eens van met de My in relatie staand» ondernemingen ten verkoop in consign» tie werden ontvangen. Voorts werden m» tal van andere artikelen zooals kinabast palmolie, palmpltten, vezels, copra enz' van onbeteekenend belang aan dé Mil geconsigneerd. J' Het belang by de suikerfabriek in Suri name leverde 'n verlies op van f 406 436 87~ In de toelichting op de balans- en dé winst- en verliesrekening wordt medege deeld, dat de blyvende invloed van de wereldcrisis op het bedryf en in het bij zonder, op de waarde van een deel der actlva.vn], die, welke verband houden met de belangen in Nederlandsch-Indië nog niet geheel is te overzien. Het staat echter wel reeds vast, dat, wil het bedryf we der op rendabele basis komen, de nood zakelijkheid van aanpassing aan de ge- wyzigde omstandigheden een ingrypende herziening van de waarde, waarvoor die activa te boek staan, noodig zal maken Sommige activa, die zullen blijken hun waarde als winstbron geheel te hebben verloren, zullen ter vermyding van ver der exploitatieverliies en kosten, geheel moeten worden afgesneden. Andere zullen in verband met de verminderde winstmo- geiykheid op een lager niveau moeten worden gebracht. By die herziening zal voor zoover wy daarover thans kunnen oordeelen, een afschryving op het kapi taal onvermydeiyk zyn. De hoegrootheid dezer afschrijving is thans nog niet te bepalen. De gecombineerde balans van alle kan toren sluit met een eindcyfer van f. 380.217.151.31. De gecombineerde winst en verliesrekening staat credit voor pro visie, interest- en wisselrekening na af trek van afschryving en reserve op du- bleuse debiteuren en voor belasting met f 10 375.597.53. In het debet komen voor de kantooronkosten met f. 6.582.103, effec ten met f. 62.791, cultuurondernemingen In Ned.-Indië met f. 2.250.393. afschryving op diverse belangen f. 450.000, agentschap in Suriname met f. 406.437, afschryving op vaste eigendommen met f. 623.873. CONVERSIELEENINGEN VOOR INDIë, Verlichting van de op de Indische begrooting rustende schuldenlast. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer conversielee- nlngen ten laste van Nederlandsch-Indië. Nu de conversie op 4 pet. basis van de Nederlandsche Staatsschuld is beëindigd, achten de ministers van Koloniën en van Financiën het wenscheUJk om de mogelijk heid te openen voor een soortgelijke opera tie ter verlichting van den op de Indische begrooting drukkenden schuldenlast. Voor conversie komen in aanmerking eenige 5 pet. en 4'/» pet. guldensleenlngen ten laste van Ned.-Indië, waarvan op l Juni a.s. nog zal uitstaan een totaal van f. 691.824.800. Hoewel voor enkele van de bovengenoem de leeningen reeds de wetteiyke bevoegd heid tot conversie bestaat, is er om tech nische redenen de voorkeur aan gegeven thans een algemeene voorziening voor alle in aanmerking komende leeningen te treffen. Intusschen wordt erop gewezen, dat noch ten aanzien van het tydstip der con versie, noch omtrent de vraag of aan zoo danige conversie dan wel aan een consoli datie van vlottende schuld de voorang tal worden gegeven, door de regeering op dat oogenbllk reeds een beslissing is genomen. Een verder voorgestelde bepaling beoogt aan de nieuw uit te geven schuldbewijzen de garantie van het Moederland te ver blinden. In verband met het spoedeischend karakter van het wetsontwerp bestond geen gelegenheid den Volksraad te hooren. J. A. CARP'S GARENFABRIEKEN. Winst na afschrijvingen f- 65.027 (v. j. f. 11.404), Blijkens het verslag van J. A Carp's Garenfabrieken heeft de Maatschappij in 1933, na afschrijvingen, een winst behaald van f. 65.027 (v. j. f. 11.404), waardoor het nadeelig saldo verminderd is van f. 799.643 tot f734.616. Hbld. MIJ OCEAAN. MACHAON, 2 Juni van Batavia n. Amst. HALCYON LIJN. FLENSBURG, 2 Juni v. Narvik te Emden. STAD ZWOLLE, 3 Juni van Hartlepool te Kaakö. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN STREEFKERK, uitr., 2 Juni te Genua. KON. NED STOOMB (V1IJ ORESTES, 4 Juni van Amst. n. Hamburg. AJAX, 4 Juni van Amst. te Stettin. HEBE, 3 Juni van Kopenhagen te Gdynia. VESTA, 4 Juni van Alexandrië te Jaffa. AMAZONE, 4 Juni van Valencia te Ma laga. JAVA—NEW YORK LIJN. KOTA BAROE, 3 Juni van Penang naar New-York. ROTT. LLOYD. KOTA AGOENG, thuisr., pass. 4 Juni n.m. 2 uur Kaap del Armi. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN BATAVIER VU, 4 Juni van R'dam te Middlesbro. BATAVIER vm, 3 Juni van R'dam Jersey. EEM, R'dam n. Pitea, pass. 2 Juni Else- neur. JONGE JOHANNA. Blyth n. Marseille, pass. 2 Juni Finisterre. JONGE JACOBUS. R'dam naar San Louis du Rhone, pass. 3 Juni Finisterre. BEIJERLAND, 3 Juni van Leith te Ant werpen. FRIESLAND, 3 Juni van Leningrad naai IJmuiden v.o. tó ST. ANNALAND, 3 Juni van Methli Kopenhagen. HOOGLAND. 3 Juni van de Tyne te Hama MINNEWATER, R'dam n. Archangel P4M' 3 Juni Honnigsvaag. TELA, Antwerpen naar Montevideo, pa*> 2 Juni Las Palmas.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10