MÊ let afscheidscollege van prof. dr. N. Ph. Tendeloo ,le Jaargang VRIJDAG 1 JUNI 1934 No. 22758 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. A Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD 30 Cte. per regel voor advertenttën uit Leiden en plaateen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenttën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 óts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Lelden per S maanden f.2.96; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. |nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. INAUGURATIE VAN 3F. DR. J. N. BAKHUYZEN VAN DEN BRINK. pCARNATIE EN VERLOSSING BIJ IRENAEUS. Prof. Bakhuyzen v. d. Brink. tegenwoordigheid van Curatoren, «leeraren, lectoren, privaat-docenten [studenten heelt hedenmiddag in het pt-auditorium der Universiteit prof. dr. Bakhuyzen van den Brink, als op- ker van wijlen prof. dr. A. Eekhof be- pmd tot hoogleeraar tn de geschiedenis i het Christendom en van de leerstel- ken van den Chr. godsdienst, benevens (de geschiedenis van het Geref. Protes- ptisme, dit ambt aanvaard met het uit reken van den rede over ..Incarnatie [verlossing bij Irenaeus". p eenige opmerkingen over de mensch- pding van Gods Zoon als de eigenlijke chap van Schrift en Kerk, en over aeus, bisschop van Lugdunum (Lyon) i het einde der tweede eeuw, omschrijft |r de dogmenhistorische plaats en be- nis van Irenaeus. Hij heet de vader katholieke dogmatiek, de eerste reloog in het na-apostolisch tijdvak, utelings als zoodanig in eere, dan wel weinig oorspronkelijk traditionalist [rltiseerd. Hij is in ieder geval als istoloog en als bijbelsch theoloog maat- |vend voor zijn tijd, en in beider opzich- 1 geldt zijn invloed tot nu toe. Spr. laat I polemiek terzijde en kiest de Christo- pe van Irenaeus als zijn eigenlijke on- H-erp. dat nader te definieeren valt r de beide begrippen incarnatie en ver ging. Het woord incarnatie, vleeschwor- It? menschwording, behoort strikt bij het Pangelie; het spreekt van het Woord, In Zoon Gods. Het doel der incarnatie 1de voleinding en verlossing van schep- 7>g en mensch. Voor dit alles kiest Irenaeus zijn uit gangspunt in de openbaring Gods, omdat de mensch God niet uit zich zeiven kan kennen, maar alleen door Gods openba ringslogos, Daarmede wordt de transscen- dentie Gods. de scheiding tusschen Schep per en schepping gehandhaafd, maar zon der dat de schepping wordt gedegradeerd. De openbaring is van dien aard, dat de kennis Gods niet intellectueel, maar door de liefde tot stand komt, levenskennis is, dus existentieel van aard. Hier blijkt, dat ondanks de formuleeringen, die soms scherp bepaald zijn bij Irenaeus. ruimte is gelaten voor het eigenlijke wezen van levend geloof; Irenaeus geeft geen leer, maar geloofs-leer. Spr. teekent kort, hoe een en ander bij Irenaeus'2 leven en per soon past. De volle openbaring Gods vandaar de eenheid in Irenaeus' bijbelbeschouwing ten opzichte van O. en N. Testament ver schijnt in Jezus Christus, de menschge- worden logos. Irenaeus handhaaft krachtig de paradox van de god-menschelijkh«id. De incarnatie bewerkt de verlossing, doordat Zij den merisch tot God brengt even reëel als zij zelve menschwording is Christologie en soteriologie gaan samen, de eerste is de verklaring van de tweede, de tweede de toepassing van de eerete Maar de soterio logie is ook van kosmische beteekenis door de identificatie van logos en Christus; schepping en verlosser worden zoo nauw mogelijk verbonden. Spr. acht de toelichting phydscbe verlos- singsleer (Ritschl) voor de theologie van Irenaeus ontoereikend; ook de recapitula tie-leer het kenmerkende samenvattende begrip bij Irenaeus. weerlegt haar. Voor de waarachtige menschword'ng is de volledige, ook ethische levensvernieuwing bil den mensch het onafwijsbaar correlaat. In dit verband vindt ook de sacramentsleer over het Avondmaal haar plaats, tevens als illustratie van Irenaeus' inzicht in de ver- loss'ng der schepping. Spr. eindigt met een overzicht van eenige gegevens in de nieuwere dogmatiek, voor zoover deze zich op de dogmenhis- torie beroept en dat juist Irenaeus kiest, om op grond van zijn verhouding der in carnatie zlchzelve te rechtvaardigen. NED. VEREEN. VAN BAKKERSZONEN. Afd. Leiden en Omstreken. Bovengenoemde afdeeling heeft haar eersten onderlingen vakwedstrijd gehou den in hotel „Centraal" Breestraat. De jury, bestaande uit de heeren J. Raaphorst, Leiden, P. v. d. Brugge, Den Haag en K. Kroon te Alphen a. d. Rijn, kende de volgende prijzen toe: Klasse A (Witbrood)le prijs J. Heer- sink, Aalten; 2e prijs C. Stavleu, Leider dorp; 3e prijs G. v. Eist, Abcoude. Klasse B. (Tarwebrood)le prils G. v. Eist, Abcoude; 2e prijs G. Kuypers, Leiden; 3e prijs H. v. Noort Jr., Leiden. Klasse C. (Beschuit)le prijs G. Kiemer Wateringen; 2e prijs G. v. Eist. Abcoude; 3e prijs H. v. Noort Sr., Leiden. Klasse D. (Kleinbrood)le prijs H. v. Noort Jr, Leiden; 2e prijs H. v. Noort Sr., Leiden; 3e prijs F. Voorma, Noordwijk aan Zee. Klasse E. (Luxebrood, werkstukken): le prijs F. Voorma, Noordwijk aan Zee; 2e prijs G. Kuypers, Leiden; 3e prijs A. Par- levliet, Katwijk aan Zee. De hoofdprijs voor het hoogst aantal punten in alle klassen werd toegekend aan G. v. Eist, Abcoude. NACHTVOORSTELLING IN HET TRIANONTHEATER. Van de film „Hongaria". Voor een slechts bescheiden aantal be langstellenden is vannacht in het Trianon- theater daartoe door de directie geheel belangeloos ter beschikking gesteld de nieuwste Hongaaxsche film „Hongarije" vertoond. Nadat een uitgebreid en aardig voorprogramma was vertoond, sprak onze stadgenoot, mr. W. Hugenhoitz namens de Hongaarsche legatie een kort woord ter in leiding. Spr. wees daarbij op de banden, welke sedert eeuwen ons land met Hon garije verbinden. In Budapest staat zelfs een standbeeld voor Michiel de Ruijter, die een aantal Hongaren uit de galeien be vrijdde. Voorts wordt een aantal Hongaar sche studenten middels een beurs in de gelegenheid gesteld hun theologischeop leiding aan de Utrechtsche Universiteit te ontvangen en nog betrekkelijk versch in het geheugen ligt de gastvrije ontvangst van duizenden Hongaarsche kindertjes in Hollamdsche gezinnen tijdens den moei lijken oorlogstijd. De nasleep van den oor log was in staatkundig opzicht voor Hon garije fataal. Het verdrag van Trianon deed driekwart van het grondgebied in vreemde handen overgaan en de bevolking met twee derden verminderen Het gevolg van deze onbillijke, gewelddadige versnip pering is geweest, dat de industrie groo- tendeels ten gronde werd gericht. Het resteerende deel van de bevolking heeft zich met kracht en groote energie in hoofdzaak op den landbouw en veeteelt toegelegd, maar in den laatsten tijd be gint zich ook de industrie meer en meer te ontwikkelen. Spr. besloot met een op wekking om het kranige Hongaarsche volk ■in zijn moeilijken strijd te steunen en animeerde tot een bezoek om door e'gen aanschouwing land en volk beter te leeren kennen en waardeeren Direct hierna nam de film een aanvang. Voorzoover het in ons vermogen ligt dat te beoordeelen. mogen wij zeggen, dat deze rolprent een cultuur film is in den besten zin van het woord en 'nderdaad een tref fend beeld geeft van de schoonheden van het Hongaarsche landschap en van de zeden en gewoonten van hen. die het be volken. de regisseur Kandó Laszló is erin geslaagd een propaganda-film te ontwer pen. welke wél de goede, maar niet de slechte kwaliteiten van de meeste dezer films bezit en die daarom boeit van het begin tot einde Een groot deel van dat succes komt op rekening van den bekenden componist prof Ernst von Dohnanyi, die de prachtige muzikale illustratie verzorgde. De nlet-talrijke toeschouwers zullen o.i. zich de opgeofferde nachtrust niet be treurd hebben De opbrengst strekte zich tot leniging van den nood onder Hongaarsche studen ten en kunstenaars. ZWEMINRICHTING DE ZIJL. Bij de zweminrichting „De Zijl" heeft men door den aanleg van nieuwe straten een nieuwen ingang gekregen. Het vroe gere tegelpad is hierdoor geheel vervallen. Aan beide zijden van den weg. die tot de inrichting leidt heeft men gazons met boomen. planten en bloemen aangelegd, hetgeen een keurigen indruk maakt. Bovendien is de inrichting voorzien van waterleiding zoowel in de dames- ais dn de heeren-afdeellng. Foto H. JONKER, Leiden l^jrtermiddag heeft prof. dr. N Ph. Tendeloo, clic wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, het iioogleeraarsambt neerlegt, zijn afscheidscollege gegeven. Men ziet hier op de voorste rij van links naar rechte de hoogleeraren Carp, v. d. Hoeve, van Gilse, Bok, Bgngenberg de Jong, Kuenen, van der Hoeven, Flu, Barge, Jelgersma, Kan en Tendeloo. AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. Dr. N Ph. TENDELOO. Wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Prof. Tendeloo. Gistermiddag heeft prof. dr. N. Ph. Ten deloo, hoogleeraar in de ziektekundige ont leedkunde, algemeene ziektekunde en ge rechtelijke geneeskunde, aan de Leidsche Universiteit, die wegens het bereiken van den zeventig jarigen leeftijd aan het einde van den loopenden cursus ontslag als hoogleeraar heeft genomen, zijn afscheids college gegeven. Dit afscheidscollege is door een groot aantal belangstellenden bezocht. Aanwezig waren o.m. de oud-hoogleeraren prof. Kan en prof. Jelgersma, de decaan van dc me dische faculteit, prof, dr- J. A. J. Barge Voorts bijna alle hoogleeraren van de me dische faculteit, o.a. prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, prof. dr. W. A. Kuenen, prof. dr. G- J. Rademaker, prof. dr. S. T. Bok, prof. dr. P. H. G. van Gilse, prof. dr. E. A. D. E. Carp, prof. dr J. van der Hoeve, prof. dr. P C. Flu en prof. dr. W. F. Suer- mondt, benevens vele oud-assistenten en assistenten, oud-studenten en studenten van den scheidenden hoogleeraar. Hel laatste college van prof. Tendeloo had een algemeen karakter, waarin hij er den nadruk op legde, dat om tot een zeker .iets te komen, het niet aangaat om zich bij bepaalde punten te beperken, maar men dient rekening te houden met de constel latie van zooveel mogelijk factoren- Zoo hebben b.v. alle statistische beschouwin gen, ook slechts een beperkte waarde, om dat deze meestal zijn opgebouwd op een betrekkelijk klein aantal gegevens. Als voorbeeld, hoe onjuist het is, om op slechte bepaalde feiten af te gaan, herinnerde spr. aan de ontdekking van het serum tegen diphterie. In alle ziekenhuizen en aporie- ken werd het nieuwe serum in groote hoe veelheden gebruikt en men was over de resultaten buitengewoon tevreden: maar wat bleek nu? Dat het aantal diphterlege- vallen belangrijk was toegenomen of wat meer voor de hand lag, dat er veel geval len waren, die men maar voor diphterie had gehouden. Ook aan de wetten van Mendel dient niet een al te groote waarde te worden toegekend en wel omdat er geen enkel mensch bestaat, die uit een bepaald ras soort is op te bouwen. De voorspellingen van het meteorologisch instituut omtrent het weer falen daarom maar al te vaak, ornaat het aantal factoren, dat op het weer inwerkt, zoo ontzaggelijk groot is, dat het vrijwel uitgesloten moet worden geacht le voorspellen, hoe al deze factoren op het weer zullen inwerken. Spreker besloot zijn college met een op wekking om zich ook bij de medische we tenschap niet blind te staren op de af zonderlijke factoren, maar op een constel latie van factoren- Hoewel prof. Tendeloo uitdrukkelijk vei- zocht had. toespraken achterwege te wil len laten, stemde hij er in toe, dat prof. Barge een enkel woord sprak. Deze dankte prof. Tendeloo voor hetgeen deze voor de faculteit en voor het onderwijs heeft ge daan. o VRAGEN VAN DEN HEER VAN STRALEN. Inzake de steunregeling. De heer J. J. van Stralen vroeg den Raad hem verlof te verleenen de volgende vra gen tot B. en W. te mogen richten. 1. Willen B. en W den Raad mededeelen of hen iets bekend is omtrent plannen der regeering tot verlaging van den werk- loozen steun, en zoo ja, welke deze plan nen zijn? 2 Indien B. en W. daaromtrent iets be kend is of bekend mocht worden zijn zij dan bereid alle mogelijke pogingen bij de Regeering aan te wenden, om verslechte ring van de steunverleening te voorkomen? 3. Willen B. en W. den raad toezeggen tot eventueele invoering van steunverla ging mdet over te gaan. alvorens aan de vergadering van den Gemeenteraad daar over inlichtingen zijn verstrekt? DE ARBEIDSBEURS. Op den lsten Juni 1934 waren 3048 iy, 2841) .werkzoekenden ingeschreven. BINNENLAND. Inaugureele rede van prof. dr. J. lf. Bakhuyzen van den Brink aan de Leid sche Universiteit; afscheidscollege van prof. dr. N. Ph. Tendeloo. (Stadsnieuws, le Blad). De verkeersweek van 49 Juni a.s. (Stadsnieuws, le Blad). In twee uur per K.L.M. naar Huil. (Bin nenland, 3e Blad). Verlaging der suikeraccijns ingaande 1 Juli. (Binnenland, 3e Blad). Ernstig auto-ongeluk te Amsterdam; vier ernstig gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Auto-ongeluk bij Hees; 22-jarige chauf feur verbrand. (Gemengd, 3e Blad). Overleden is de musicus A. Averkamp. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Besprekingen te Genève. Een voorstel der neutralen te verwachten. (Buitenl., 4e Blad). De Roemeensche minister van oorlog afgetreden. (Buitenl., 4e Blad). Engelsch dagbladcorrespondent uit Duitschland uitgewezen. (Buitenl., 4e BI.) De strijd om dc hervorming der Fran- sche kieswet. (Buitenl., 4e Blad). EXAMENS KRANKZINNIGEN- EN ZENUWZIEKENVERPLEGING. Voor het Rijks-examen ter verkrijging van het diploma B. (krankzinnigen- en zenuwzieken verplegingslaagden in de Inrichtingen „Endegeest" o.a. te Oegst- geest de volgende candidaten: Zr. C. van Andel; J van As; M. H. J. Andriessen; A. Bauer; C. J. Beijer; M. Botter: W. J. Claasen; M. J. Dorfmeijer; M. de Jong; A. R. H. Klein; Th. V. Last drager; J. L. van der Linden; J. Loeve; W. M. Loeve: C. M Midden; J. P. Oppelaar G. H. Peerenboom; W. T. Pot; A. C. Röhrman; M. I. Robertus; J. Wenke; Br. J. C. van Drunen. Afgewezen werden 3 candidaten. LEIDSCHE C. J. M. V. PADVINDERS. Fancy-fair in het Groephuis. In het nieuwe Groephuis van de C.J. M.V. padvinders, Oude Vest 96, werd gis termiddag een fancy-fair geopend door ds. J. C. van Apeldoorn die er in zijn ope ningswoord o.m. op wees, dat men in het leven vooral ook menschen noodig heeft, die achter iets staan, die niet het werk zelf doen, maar die er hun steun, finan cieel en moreel aan geven. Dien steun hebben ook de padvinders noodig. Zij ver richten prachtig werk, werk dat van groote beteekenis is voor de vorming van onze jeugd, dat van beteekenis is voor ons geheele volksbestaan. Het is zoo pret tig wanneer zij weten dat groote groepen achter hen staan, die helpen willen om het ideaal te bereiken. Spr. bracht dank aan de gevers en geefsters van de arti kelen, die hier worden verkocht, aan allen die medegewerkt hebben aan de voorbe reiding van de fancy-fair, speciaal van de motor van de geheele beweging, den heer Sierat en den groepleider, den heer Questroo. Deze laatste wees alle lof af. De bazaar is ditmaal voor ons gemaakt en niet door ons, zei hij. De heer Sierat en zijn mede werkers (sters) hebben het werk verricht. De bazaar, die nog geopend is heden avond van 710 uur en morgen van 3— 5.30 en van 710 uur is keurig ingericht. Drie zalen van het groephuis worden er door ingenomen. In de eerste plaats is er een verkoopruimte, waar een bonte verscheidenheid van artikelen ligt uitge stald, die de padvjnders graag aan den man willen brengen. Dan is er een schiet- zaal. waarin men behalve de schietgele- genheid ook een touwtjes-treb-lentje vindt, terwijl in de derde zaal allerlei andere attracties staan opgesteld, o.a. een groephuis waarin men tegen geringe ver goeding het electrische licht kan ont steken. De bazaar zal het ongetwijfeld wel „doen". LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Mei 1934) ingelegd f. 560.515.28 en terugbetaald f. 604.997.28; 129 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 146 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.356 inleggers, inclusief 1427 deelnemers aan den Afhaaldienst. be droeg einde Mei 1934 f 8 535.644.56. In 4826 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 13.716,75 ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1