W* Jaargang WOENSDAG 30 MEI 1934 No. 22756 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordein ids plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poatobèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Otis. PRIJS DEZER COURANT sj Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd aijc, per week „0:18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Lei- I ien brengen ter algemeene kennis, dat I [ji ten behoeve van de door de Nederl. I pjdvlndersvereeniging In het perceel Van I Werfstraat No. 96, alhier, te houden 1 fancy-fair, voor 31 Mei en 1 en 2 Juni I ,j ontheffing hebben verleend van de I rerbodsbepaling vervat in art. 2, sub b, I van de Winkelsluitingswet 1930, S. 460. 1994 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. academische examens. Geslaagd voor het voorbereidend kerke- I i examen, de heer h. j. Groenewegen (Den Haag). van een ladder gevallen. Gistermiddag is een 74-jarige zwerver II J. B. in de schuur van r. in de Zijl- I [(raat, welke meermalen door zwervers als 1 jelagkamer wordt beschouwd, van een ladder gevallen. B., die onder den invloed i sterken drank verkeerde, kreeg een ig bloedende hoofdwonde en ls door I Jen Eerste-Hulpdienst naar het Acade- nisch Ziekenhuis overgebracht. VERGADERING DER N. S. B. Giaaf Marchant d'Ansembourg over „Katholieken en de N. S. B." Gisteravond was in de geheel gevulde I Burchtzaal een vergadering belegd van I den N. S. B. afd. Leiden, waarin als spreker I optrad Graaf Marchant d'Ansembourg, I Katholiek ex-burgemeester van Amsten- I rade. over het onderwerp „Katholieken en |(if N.S.B.". Hij werd met een kort woord ingeleid Ito den propagandaleider, den heer Th. I Bergers, uit Zoeterwoude. Voor ons, aldus Graaf Marchant, bezien I uit het Zuiden, is Leiden nog steeds de 1 rad der universiteit en der wetenschap, '-larheen Prinses Juliana ging, ook om te teen hoe een Koninkrijk bestuurd moet I rorden Het is merkwaardig, hoe sterk I ftn instinct van een volk is. als iets ver- 1 inderen gaat. Beroepspolitici kunnen hun I oude leuzen verkondigen, maar reeds lang I teelt het volk begrepen, dat het anders rorden gaat. De stem van het volk is de item van God. Troostrijk voor de Christe- ten is, dat ook in onze beweging zich een heeds sterkere druk vertoont naar waren godsdienst en samenwerking met den Staat. De confessioneele partijen weten teer goed, dat zij ons niets kunnen doen. Op ons program staat weinig, waarvoor men bevreesd behoeft te zijn. De Ger. Kerk laat de beslissing veelal over aan de Plaatselijke geestelijkheid en dat Kath. Kerk heeft nog geen reden gevonden ons Ie verbieden. Zij trachten nu op dikwijls onmogelijke wijze te bewijzen, dat wij ge vaarlijk zijn voor den godsdienst. Hitier is altijd door de kerk bestreden; ondanks est, is hjj er in geslaagd de vrijheid der Perken in 't algemeen hoog te houden. Iedere N. S. wenscht niets liever dan met oe kerk samen te werken; dit is best mo gelijk en absoluut noodzakelijk. Zuiver organisatorisch beschouwd komt de Kath. Kerk met de structuur van den fascisti- khen staat overeen. De geestelijken stre- 'ffl echter veelal te veel naar macht, die tun niet toekomt en wanneer dit het ge val is, voert zulks tot onheilHet volk wil 'oo iets op den duur niet meer respec- 'Men. Een staat is, aldus spr. een verband van t(h groep menschen. die binnen een be paald gebied duurzaam zijn gevestigd, onder een gezagsinstantie. die van iedere andere onafhankelijk is. Niet een regee- ™>g. de ambtenaren, de weermacht of 't .Parlement vormen den Staat; men ziet l00» bij hen een streven naar teveel macht en ook hier voelt het volk instinctief, wan- ?!er de grenzen overschreden worden. Jen kan spreken van absolutisme van jerk of staathet laatste wordt ons veelal jerweten. Wij propageeren dat niet: geen Ojerheersching van de een of andere jnaeht, maar synthese tusschen beide; dat ie wil van God. Wanneer men ons niet seooft. geen vertrouwen schenkt, kunnen niet tot samenwerking komen. Staat JjJWl als kerk hebben recht op den "ttsch: beiden zijn autonoom. Staat- ™nde en zedewetten zijn afhankelijk van petten van God. Aan den Staat als ï®hnig is [je Kerk niet onderworpen. I la Terltondigen geen nieuwe zedenwet- want deze zijn door God ingesteld. ™er.mcnsch is gesteld onder de machten ,jn Kerk en staat. Het is de taak van kun kerkelijke misverstanden op te lirK renzou beter zijn indien zij jj™ minder met wereldlijke dingen bezig „als voetbalvereenigingen, couran- o, coöperaties enz. De practijk leert, dat ïïi ?eer moe'lijk te bereiken is. De in- "Kasferen van Kerk en Staat kruisen vandaar de groote moel- Dat is 't. waarom de confesio- steeds:' «eden. Dat ^1 Ü,!L P^hjen voortdurend trachten ons („'IK streven tegen te werken. In de «..IK zijn de grenzen tusschen Kerk en hdeilijk te trekken. De Kerk verwijt "•S.b. twee dingen: onderdrukking der burgers en ingrijpen in de kerk. Maar van Staatsabsolutisme willen wij niets weten. Het begrip „totale staat" is alleen aan enkele heethoofden in Duitschland bekend en op hen werpen zich onze tegen standers. In één opzicht is de N. S. B. wèl totaal: hij wil alle gebieden bereiken en daarin gezonde toestanden brengen. Daarvoor hebben wij de hulp van de Kerk noodig. Waarom verwijt men ons dicta tuur in een land, waar den ambtenaar verboden wordt lid van de N. S. B. te zijn? Wij propageeren het leidersprincipe, maar dat heeft even weinig te maken met dic tatuur, als het parlement met ware de mocratie. De houding van de Duitsche bisschoppen tegenover de N. S. is geheel veranderd, hoewel het program essentieel niet gewijzigd is. En zóó zal 't in ons land óók gaan. Ér wordt gemeten met twee maten: in ieder land is de houding der katholieken tegenover de N.S. anders Waar blijft de algemeenheid? In de Middel eeuwen was er een groote gelijkschakeling tusschen Kerk en Staat, die nu tot schade der wereld zooveel te wenschen overlaat. De groote fout ligt bij de wereldlijke macht van den Paus. Toen het liberalisme zijn zoet gif ging rondstrooien werd het principe verkondigd van scheiding tus schen Kerk en Staat. De N. S. zien de on zin daarvan is. Wij willen niet de Kerk, maar den Staat reformeeren. Vele Ka tholieken keuren den toestand in Oosten rijk nu goed, maar wat Dollfuss deed ver schilt in wezen zeer weinig van hetgeen hetgeen Mussolini gedaan heeft. Wanneer Dollfuss hier burgemeester werd, zou Colijn, vreest spr., hem zeer spoedig uit zijn ambt ontzetten! Waarom laat men ons hier niet met legale middelen streven naar hetgeen Dollfuss met illegale mid delen heeft bereikt? Mussert zegt: „Houd hoog het Kruis!" Men heeft hier nog niet begrepen, dat er géén scheidingslijn tus schen Protestant en Katholiek be staat. Voor samenwerking tusschen Kerk en Staat is allereerst noodig wederzij dsche achting en vertrouwen. Daarom vragen wij van de kerken objec tieve welwillendheid. Samenwerking is ook noodig voor de kerken in dezen tijd van nedergang van godsdienstige gevoe lens. Het geestelijke en het wereldlijke zwaard moeten weer gelijke richting in gaan. Het Christendom is de grondslag van het leven en dit moet beschermd wor den. Voor de Kerk geldt het woord: „Af blijven van de politiek". Voor Kerk en Staat moet het wederzij dsch vertrouwen gelden en wij N. B. B.-ers, aldus besloot spr., dienen er voor te zorgen, dat deze geest ingang vindt tot heil van den toe- komstigen nationaal-socialistischen staat in Nederland. Na het beantwoorden van een groot aantal schriftelijke vragen, volgde sluiting met het gemeenschappelijk zingen van 't eerste couplet van het Wilhelmus en een driewerf „Houzee". De heer Bergers bracht den spreker dank voor zijn rede. o DE FILM „HUNGARIA". Morgenavond na afloop der gewone voorstelling zal in het Trianontheater de film „Hungaria" worden vertoond, welke een machtigen indruk geeft van het land, dat in 1920 door het verdrag van Trianon zoo wreed in stukken werd gedeeld en dat twee derden van zijn gebied aan vijf mogendheden moest afstaan. Ondanks deze verminking van wat eeuwen had bestaan, streeft en werkt het nijvere Hongaarsche volk dapper verder. Dit leven en streven komt duidelijk uit in deze prachtige film van het land van den Czardas. Allereerst worden verschillende stadsge zichten van Budapest vertoond en kan men o.a. het Parlementsgebouw bewonde ren aan de boorden van den blauwen Donau. Daarna krijgt men een overzicht van alle mogelijke takken van sport, alsmede van diverse bedrijven van landbouw, vee teelt en industrie. Voorts krijgt men nog eenige prachtige opnamen te zien van oude Hongaarsche steden, als van Szeged. Eger. Sopron en van de schoone Ballatonzee. Tenslotte zij medegedeeld, dat het Trianontheater gratis deze film draait en dat de opbrengst ten goede zal komen aan arme Hongaarsche studenten en Kunstenaars De film zal namens de Hongaarsche Legatie met een kort woord worden inge leid door mr. W. Hugenholtz, advocaat alhier. Voor bijzonderheden raadplege men de advertentie in ons Blad van gisteravond. Na afloop der voorstelling rijden er extra-trams in de richtingen Hooge Rijn dijk en Oegstgeest. Door het Raadslid, den heer Vos, zijn een 12-tal amendementen ingediend op de verordening betreffende het regle ment van orde voor de zittingen van den Raad. door de heeren v. Eek en Groene- veld 7 en door den heer Groeneveld 2. Gistermiddag zijn op de Hoogewoerd twee paarden van het 6de regiment veld artillerie, nadat zij hun berijders hadden afgeworpen, op hol geslagen en het Plantsoen ingerend. De heer Van Ulden zette zijn auto dwars over den weg, waardoor de dieren tot stilstand kwamen en gegrepen konden worden. Een der paarden sprong evenwel op de radiateur van de auto, waardqor deze beschadigd werd. De twee zandruiters kwamen er zonder letsel af. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de Ontwapening. Te Geneve is de groote strijd begonnen en voorloopig in voor Frankrijk gunstigen zin. Men zie het 3e Blad. Henderson stelde zich feitelijk in groote lijn achter het Fransche veilgheidsstand- punt, evenals de Rus Litwinoff, die de Ontwapeningsconferentie als ter ziele be schouwt doch direct een nieuwe conferen tie, op andere leest geschoeid, voorstaat, en wel een permanente vredesconferentie. Litwinoff verklaarde nog aan den Geneefschen Reuter-correspondent, dat er geen sprake van is, dat zijn voorstel aan de hoofdcommissie der ontwapeningscon ferentie reeds beteekent, dat de Sovjet- Unie tot den Volkenbond zal toetreden. Deze twee kwesties hebben volgens Litwinoff niets met elkander te maken. Een nieuwe ontwapeningsconferentie zal in ieder geval onder auspiciën van den Volkenbond plaats hebben. En ook de Ainerik. vertegenwoordiger Norman Davis deed een buiging in de richting van de veiligheid. Zulks in op dracht van president Roosevelt! Het streven van Amerika is alles te probeeren om tot eenheid in de ontwapeningskwestie te komen en derhalve eenerzijds zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de Fran sche veiligheidswenschen, anderzijds ech ter, voor zoover het om de ontwapening zelf gaat, de Britsche voorstellen als grondslag te aanvaarden. Overeenkomstig de Fransche veilgheidswenschen gaat de Amerikaansche regeering accoord met een vergaarde controle op de fabricage van en handel in oorlogsmateriaal, en het sluiten van een algemeen non-agressiepact, zon der natuurlijk zoover te gaan, dat Amerika zich zou verplichten tot gewapende inter ventie. Ten aanzien van de ontwapening tracht de Amerikaansche regeering op nieuw een voorstel te doen om tot een overeenkomst te komen, totdat de wereld bereid is, alle wapen-categorien, de oor logsvloten inbegrepen, te verminderen en af te schaffen. Amerika geeft derhalve den moed nog niet op! De Fransche pers is in haar nopjes. De verklaringen van Henderson, die zich openlijk achter het Fransche veilig heids-standpunt heeft gesteld, worden vooral toegejuicht. De bladen zien hierin een gunstig voor- teeken voor het verdere verloop der be sprekingen, ofschoon men nog in onzeker heid verkeert omtrent de verklaringen van Sir John Simon. De uiteenzetting van den Amerikaan- ORGELAVONDEN HOOGLANDSCHE KERK. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus zal lederen Woensdagavond van 8 15—9.15 uur het orgel in de Hoogland- sche kerk bespeeld worden door den or gelist der Kerk, den heer Feike Asma. Dat de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier zoo welwillend is haar Hoogland- sche Kerk daartoe open te stellen, ten einde ieder belangstellende wekelijks de gelegenheid te geven zich een uur te ver lustigen in zuiver orgelistische kunst, verdient ongetwijfeld aller waardeering. Immers, waarom staan onze orgels in de allereerste plaats in onze schoone dus ook Leidsche cathedralen. Niet, van den aanvang af, om dienst te doen 's Zon dags de gemeente te steunen bij haar ko raalgezang. Wèl om: „bespeeld te worden door den orgelist, die bij instructie ver plicht was, op bepaalde uren in de week zijn instrument te bespelen om daardoor: „de gemeente te trecken ende aen te locken" of zooals men dat in onze stad Leiden (1593) noemde: „tot veraengena- ming der luyden, als een middel om die temeer daerdoor uit herbergen ende ta veernen te houden". (Eerst tegen het eind der 17e eeuw kreeg het orgel pas zijn andere, zijn begeleidingstaak). Uit dit typisch gebruik ontstond dan ook een groote belangstelling voor het or gel. De eene Hollandsche stad na de an dere wilde uitblinken in het bouwen van groote drie, tot zelfs vier klaviersorgels. Dat Leiden reeds veel vroeger geen slecht figuur sloeg, bewijst wel het feit dat in 1455 te Delft een orgel moest worden op gesteld: „na manieren en formen als dat werek tot Leyden is tot de Sinte Pieters", en ook nu nog met het tegenwoordig or gel zijner Pieterskerk, in de 17e eeuw tot zijn huidigen omvang gebracht. Het is daarom een verheugend feit dat in zeke ren zin weer de gelegenheid openkomt deze aloude Hollandsche stads-traditle op nieuw in eere te brengen. En al is het klankstuk onzer Hoogland- sche Kerk niet onder de grootste en uit gebreidste te stellen (ook in den eigen lijken glorietijd van het Nederlandsch orgelspel waren de orgels niet veel groo- ter, ja zelfs nog wel minder) tóch ver mag het om zijn intonatie en speelmoge- lijkheden nog wel zóóveel van allerlei or gelliteratuur ten gehoore te brengen, dat het op de belangstelling van allen die zich voor de orgelkunst interesseeren, aan spraak kan maken. De baten dezer concerten zijn voor de zoo dringend noodige restauratie van het orgel der Hooglandsche Kerk. De toegang is geheel vrij en zonder verplichting. Pro gramma's A IQ cent aan de kerk. schen gedelegeerde, Norman Davis, wordt door de bladen minder gunstig ontvangen. Men verwijt Davis, dat hij nog over dingen spreekt, die door gebeurtenissen, met name door de herbewapening van Duitschland, achterhaalt zijn. Men erkent niettemin den goeden wil van Amerika om bij te dragen tot oplos sing van het probleem. Groote aandacht wijdden de bladen aan de verklaringen van den Russischen ver- tegenwooriger, Litwinoff, met betrekking tot zijn plan voor een Europeesch verdrag van wederkeerigen bijstand. Litwinoff's voorstellen om de ontwape ningsconferentie om te zetten in een per manente conferentie tot het verzekeren van den vrede, worden echter door de bladen een utopie genoemd. In de „Echo de Paris" verklaart Pertinax, dat de redevoering van Litwinoff vooraf in details is besproken met de regeering te Parijs en die te Ankara en van de staten der Kleine Entente. De toezegging die Frankrijk gisteren van Henderson en Lit winoff ontvangen heeft, maakt het aan de Fransche regeering gemakkelijk, aldus Pertinax, de verantwoordelijkheid van een mislukken der conferentie op anderen te schuiven. De „Matin" noemt het voorstel van Lit winoff tot het oprichten van een blijvende vredes-conferentie, onmogelijk. De rede van den Russischen vertegenwoordiger wijst er evenwel niet op, dat Rusland groo te lust heeft in den Volkenbond te treden. Als men naast den Volkenbond nog een Vredesconferentie zou oprichten, moet men zich afvragen, waarmede de Volken bond zich da'n wel bezighoudt. DUITSCHLAND. Het resultaat der transfer-conferentie. De conferentie van vertegenwoordigers van buitenlandsche schuldeischers en vertegenwoordigers van de Rijksbank heeft haar werkzaamheden beëindigd. De Rijksbank heeft aangeboden: le. De houder van een rentebewijs is gerechtigd tegen afgifte van het rente bewijs na den vervaldag bij de betrokken agentschappen van het land in het bezit van gefundeerde schuldbekentenissen ge steld te worden in de valuta waarvoor het bewijs geldt tot het nominaal bedrag. Deze vervallen 1 Januari 1945 en geven 3°/o per jaar van den vervaldag der cou pon af rente op regelmatige tijden, en wel eens in het jaar in die gevallen waarvan de nominale waarde 250 Mark of meer bedraagt in de vreemde valuta. Elk jaar minstens 3"U van het totaal bedrag der in omloop zijnde bons worden gebruikt tot delging of terugbetaling van het kapitaal. De rente en delgingsbedragen zijn door de Duitsche regeering gegarandeerd en aan geen enkele deviezenbeperking onder hevig. 2e. Om tegemoet te komen aan wen schen betreffende voorkeur van betaling in baar aanvaardde de Rijksbank de ver plichting onder nader te noemen voorbe houd de rentebewijzen te koopen tegen 40°/o van de nominale waarde. De betaling zal geschieden tegen afgifte van het rente bewijs bij de aan te duiden agentschap pen op zijn vroegst 6 maanden na den vervaldag van het rentebewijs. Aangezien de mogelijkheid tot betaling door de Rijksbank afhankelijk is van de deviezen waarover Duitschland ten tijde van de betaling de beschikking heeft behoudt de bank zich het recht voor dit aanbod tot betaling in baar met een opzeggingster mijn van 30 dagen aan te kondigen in de dagbladen van de betrokken landen. De Rijksbank zal echter alles in het werk stellen om de deviezenpositle zoodanig te verbeteren, dat deze betalingen kunnen geschieden. 3e. Het bovenstaande alternatief-aan bod kan door houders van rentebewijzen voor de rente van het eerste halfjaar of voor de rente van het tweede halfjaar of voor beiden worden aanvaard door afgifte van het betreffende rentebewijs aan de genoemde agentschappen. 4e. Crediteuren die geen der boven staande aanbiedingen wenschen te aan vaarden en dus wenschen het rentebewijs te behouden, behouden alle daaruit voort vloeiende rechten. 5e. Het aanbod heeft niet alleen op rentebewijzen doch ook op alle regelmatig terugkeerende betalingen van den zelfden aard betrekking, onafhankelijk of ze al dan niet op rentebewijzen moeten geschieden. 6e. De behandeling der delging en kapi taalsterugbetalingen vormden het onder werp van een door een subcommissie uit gebracht rapport. Voor zoover mogelijk zullen bemerkingen de regeling betref fende worden gemaakt, die zooveel moge lijk met de regelingen in dit rapport zullen overeenstemmen. De Rijksbank zal alle voor de uitvoering noodige maatregelen uitwerken en daarbij in contact blijven met de verschillende crediteuren-commis sies om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de wenschen der crediteuren. De Rijksbank zal de noodige stappen doen om, zoover noodig, de toestemming van de Duitsche regeering voor het boven staande te krijgen. De verschillende delegaties van debiteu ren hebben de volgende verklaringen af gelegd: De Britsche, Fransche en Zweedsche delegatie is bereid te adviseeren tot aan vaarding van het bovenstdande aanbod, op voorwaarde, dat: A. Aan de eischen hunner regeering in. zake den dienst der rJjksleening op bevre- BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp to wijziging van de wet op den Raad van State aangenomen. (Pari. Overzicht, 3e Bi.) Het staatsbedrijf der P.T.T. zal overgaan tot radio-distributie. (Binnenland 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Papagaaienziekte te Zuilen? (Gemengd 3e Blad). Het wetsontwerp tot wijziging der Pen sioenwet door de Eerste Kamer goedge keurd (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie bijeen. Redevoeringen van Norman Davis en Litwinof. (3e Blad en Buitenl. en Tel., le Blad). De besprekingen te Berlijn inzake de Duitsche transfer-kwestie. (Buitenl., le Bi.) De regeering Tatarescu in Roemenië blijft aan. (Buitenl., le Blad). Overleden is de Japansche admiraal Togo. (Buitenl., le Blad). digende wijze wordt tegemoetgekomen. B. Ingeval de uitvoering van het plan voor een land geschiedt op een wijze dat de onderdanen van het betrokken land in vergelijking tot de andere landen bevoor recht worden de vertegenwoordiging van de crediteuren in deze andere landen zich voor zichzelf en hunne regeeringen vrij heid van handelen voorbehouden. Aangezien het plan geen rekening houdt met den door de Zwitsersche delegatie steeds weer naar voren gebrachten toe stand in Zwitserland betreurt deze het haar toestemming niet aan het plan te kunnen geven. Ook de Nederlandsche delegatie zag zich. genoodzaakt de aanvaarding van het bovenstaande communiqué of te wijzen. De Amerikaansche gedelegeerden hadden aan de conferentie uitsluitend deelgeno men op de basis, waarop zij volgens de verklaring aan het slot van het uitge geven communiqué was bijeengeroepen; namelijk geenerlei discriminatie ten gun ste van de crediteuren van eenig land en het buiten werking treden van afzonder lijke overeenkomsten. FRANKRIJK. De schandalen. De Kamer heeft besloten tot opheffing van de immuniteit van den afgevaardigde Louis Proust die in verband met de Sta- viskyzaak gecompromitteerd is. De politie stelt op het oogenblik een onderzoek in naar een verduistering van ongeveer een millioen fres. ten nadeele van een onderneming te Romatnville. Er zijn reeds twee personen aangehouden. Bij de huiszoekingen zijn er formeele sporen ontdekt van de tusschenkomst der Kamerleden Garat en Bonnaure. JAPAN. Admiraal Togo f admiraal Togo is overleden. Geboren in 1847 als zoon van een vazal van geringe beteekenis. kwam hij al op zijn 16e jaar in zeedienst. Van 1871 tot 1878 zette Togo zijn maritieme studiën voort in Engeland. Tot dusver had Togo zich in niets onder scheiden. maar in 1894 kwam zijn kans: nog voor het uitbreken van den oorlog met China slaagde hij er in als gezag voerder van den kruiser Naniwa een Chineesch troepentransportschip. de Kowsjing, in den grond te boren. De tien jaren die nu volgden waren voor Japan jaren van voorbereiding van de groote krachtmeting met Rusland. De oorlog kwam in 1904 en Togo werd aangewezen als Japansche opperbevelhebber van de Japansche vloot De Russen zonden een groote, maar niet behoorlijk uitgeruste vloot naar het Verre Oosten. Bij aankomst in de Japansche wateren, waar Togo met vloot op de loer lag werd de Russische Armada niet alleen verslagen, maar ver nietigd in den slag bij Toesjima. De eer van de overwinning komt vooral toe aan het geniale beleid van Togo. Japan was niet ondankbaar en in 1907 werd Togo tot graaf verheven Graaf Togo was de held van het Japan sche volk! Hem zal een nationale begrafenis ten deel vallen. Keelkanker heeft den beroemden admi raal weggerukt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1