LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 29 Mei 1934 FINANCIEN. SPORT. roeien. voetbalT boksen. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. de algemeene toestand. belgie. duitschland. bulgarije. roemenie. japan. TELEGRAFEN. AANGEHOUDEN. De politie te Den Haag heeft een aldaar woonachtigen Jongeman J. W. A. aange houden. die zich by verschillende ingeze tenen ook hier ter stede vervoegde onder het voorwendsel kamers te willen huren. Terwijl hem de leegstaande vertrekken werden getoond, vroeg hij om een glas water. Van de afwezigheid van zijn hospita ln spé, maakte A. misbruik om verschil lende voorwerpen, zooals taschjes, siera den en geld te stelen. A. is door verschil lende van zijn slachtoffers als de pseudo- huurder herkend. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer mr. A. J. Komijn, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd tot leden van de commissie aan welke in 1934 is opgedragen het afnemen van de exa mens in de Fransche taal. bedoeld in het K3. van 14 Oct. 1884, onze stadgenooten prof, dr. C. de Boer en L. Dellbes. Onze stadgenoote. mej. K. Rade maker ls geslaagd voor het te Utrecht ge houden examen voor assistente Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De reserve le luitenant Lieneman en de res. 2e luitenants Schipper en de Vries van het 8e regiment veldartillerie alhier zullen op 2 Juni a s. met groot ver lof vertrekken De opl. onderofficieren, korporaals en kanonniers van de lichting 1928 van het 6e regiment veldartillerie zullen eveneens op 2 Juni e.k. in het genot van groot verlof gesteld worden. De assistent-brugwachter A. Smaling uit Zevenhoven is overgeplaatst naar hier. De dienstplichtigen van oudere lich tingen dan van 1934, bestemd voor de onderofficiersopleiding bij het onbereden gedeelte van het 6de regiment veldartil lerie, aan wie uitstel van opkomst in werkeüjken dienst is verleend tot het tijdvak van 16 tot 25 Juli 1934. behooren 4 October d.a.v. bij dat korps alhier onder de wapenen te komen. Bij de viering van het 5de eeuwfeest van de universiteit te Catania (It.) zal de Leidsche Universiteit vertegenwoordigd worden door prof. dr. C. de Boer. De opbrengst van den gehouden col lectedag voor de afd. Leiden van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vac. kolonies was f350.66. In ons verslag van gisteren betref fende de Harmonie-kapel „T. en D." werd geschreven, dat twee oud-leden, de hee- ren I. en J. Boon, gedeputeerden van de zeepfabriek te Maarssen een beker aan boden Dit moet zijn: de oud-leden I. en J. Boom alhier, boden een zilveren beker, de oud-leden der Ver. Zeepfabrieken te Maarssen een zilveren lauwertak aan; de heer A. v. d. Vos voerde hierbij het woord. DE NEDERLANDSCHE BANK. Dividend 3.2 pet. (v.j. nihil). Naar wij vernemen zal door de directie en commissarissen van De Nederlandsche Bank N.V. op de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1933 '34 een dividend uit te keeren van 3.2 pet. of f. 32.- per aandeel van f. 1000.— (v. j. nihil). -ö—- PETROLEUM MIJ. „MOEARA ENIM". Lagere uitkeeringen. Naar wij vernemen, is in de vergadering van commissarissen der Petroleum Mij. .Moeara Enim1' besloten, aan de aandael- houdersvergadering voor te stellen een dividend uit te keeren op de aandeelen van 10 4 51. (v.j. 111/15°,.). op de winst bewijzen van f. 7.10 (f. 7.75) en op de opr.-aandeelen van f. 67 (v.j. f. 71.50.) Hbld- HOOP-TWEE NAAR HENLEY. „De Hoop" heeft besloten de Twee zon der stuurman, bestaande uit de heeren W. H. Jens en A. A. Dekker, onder leiding van ir. P. C. van Niftrik, in te schrijven voor de wedstrijden te Henley op 3 Juli a.s. G.B.W.—LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN. Morgen spelen de Leidsche Bakkersge zellen een wedstrijd tegen G.B.W. te Was senaar op het terrein aan den Katwijksche weg te Wassenaar. Aanvang 7 uur. HET WERELDKAMPIOENSCHAP WELTERGEWICHT. Een overwinning van Ross. Gisteravond had in Madison Square te New-York de bokswedstrijd om het we reldkampioenschap weltergewlcht plaats, tusschen Barney Ross uit Chicago, houder van den titel lichtgewicht en Jimmy McLarnin. De wedstrijd ging over 15 ronden en werd op punten door Ross ge wonnen. Ross woog 137,75 pond, McLarnin 142 pond. Er waren meer dan 70.000 toeschou- schouwers. Tengevolge van deze overwinning van Ross kan McLarnin niet uitkomen tegen den Nederlandschen bokser Bep van Kla veren. Ross heeft toegestemd in een revanche- wedstrijd. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken vla het kust- station Scheveningen Radio. Aldabi, Alwaki. Baloeran. Chr. Huygens, Colombia, Dempo, Flandria, Indrapoera, Joh. v. Oldenbarnevelt, Joh. de Witt, Kota Agoeng. Kota Pinang, Marnix van St. Aldegonde, Orania, Oranje Nassau, Poelau Laut, Poelau Tello. Rotterdam Hal, Sibajak. Simon Bolivar, Slamat, Stuyve- sant, Veendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cents per woord, Ontwapening en Schulden. Gisteren is de Hoofdcommissie der Ont wapeningsconferentie bijeengekomen. Henderson verklaarde, nadat hij de in den laatsten tijd gewisselde nota's had gememoreerd o.a.: Ten aanzien van de in het Fransche memorandum van 17 April tot uitdruk king gebrachte meening scheen het, dat de diplomatieke onderhandelingen tus schen de mogendheden niet zoudèn kun nen worden voortgezet. Om een duidelij ker voorstelling te verkrijgen van de mee ningen der verschillende regeeringen, heeft Henderson in Mei te Londen bespre kingen gevoerd met Sir John Simon en Eden, met den Itallaanschen onderstaats secretaris Suvich en met den Italiaan- schen ambassadeur Grandl. Vervolgens heeft Henderson te Parijs verschillende besprekingen gehad met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bar- thou. Deze wees er op. dat de Fransche politiek ongewijzigd is gebleven, sedert de conferentie haar politieke activiteit heeft gestaakt en de directe besprekingen heeft aangevangen. Barthou bevestigde Hender son voorts den inhoud van de Fransche nota van 17 April, die Barthou beschouwt als een natuurlijke uitvoering van zijn op 10 Februari aan Henderson gericht schrij ven, waarvan de essentieele inhoud is: „De Fransche regeering kan geen di recte vermindering harer bewapening aan vaarden, wanneer zij plaats vindt met een gelijktijdige kwalitatieve herbewape ning der door de militaire bepalingen der verdragen tot ontwapening verplichte staten." In dit verband herinnerde Henderson het presidium er aan, dat de hoofdcom missie op 26 October tot haar verdaging heeft besloten om mogelijk te maken, dat door verdere bemoeiingen de bestaande meeningsverschillen zouden worden over brugd Tegelijkertijd werd het presidium gemachtigd verder de noodige maatrege len te treffen om de hoofdcommissie in staat te stellen de tweede lezing van de ontwerp-conventie aan te vangen op de basis van een herzien en aan den huldi gen toestand geheel aangepast ontwerp. Henderson besloot zijn redevoering met de volgende woorden: „Het is thans zaak van het presidium den toestand te onder zoeken en te besluiten, welke procedure met het oog op de recente gebeurtenissen worden aanbevolen. Het presidium acht het raadzaam de verklaringen van diege nen die actief hebben deelgenomen aan de particuliere besprekingen in de hoofd commissie af te wachten en pas dan een werkplan voor de toekomst aan te be velen. Over de toekomst der conferentie zijn tal van verklaringen in omloop gebracht en daaronder eenige die een defaitistisch karakter schijnen te hebben. Ik durf ho pen. dat het presidium de hoofdcommis sie algemeen op het hart zal drukken, dat de ernst van den toestand meer dan ooit een onbuigzame vastberadenheid ver- eischt om onze bemoeiingen voor de tot stand brenging van een conventie over eenkomstig de der conferentie verleende opdracht voort te zetten." Barthou wees er daarop op waarde te hechten aan de constateering, dat de houding van Frankrijk sedert de onder breking der politieke activiteit van de ontwapeningsconferentie en ook sedert het begin der conferentie ongewijzigd is gebleven. De ontwapeningsconferentie mag ondanks alles niet als een afgedane zaak worden beschouwd. Men moet naar haar succes streven. Namens zijn regee ring verklaarde hij, met zijn geheelen wil en zijn gansche overtuiging de door den president geëischte bemoeiingen te zullen steunen. Naar verluidt zou de Turksche minister Tewfik Roesjdi bei heden verklaren, dat Turkije zich niet langer gebonden acht door de demilltarisatie-clausule van het verdrag van Lausanne. De Turksche mi nister heeft onlangs reeds de kwestie der versterking van de Dardanellen ter sprake gebracht. Men denkt algemeen, dat de Turksche eisch, indien hij ingediend werd, door Rusland zou worden gesteund. EngelanS, geleid door overwegingen, ontleend aan zijn koloniale en vlootpoli- tiek, zou zich. naar men zegt, tegen den Turkschen eisch verzetten. Men gelooft dat Frankrijk eveneens een j ongunstig advies zal uitbrengen, uit vrees, dat een dergelijke maatregel de inzet zou kunnen worden van een herziening der vredesverdragen en Duitschland aanzet ten om de afschaffing te vragen van de demilitarisatie der Rijnlandzone. Voorts zijn gisteren de vertegenwoordi gers der zes neutrale mogendheden, n-L Nederland. Zweden. Noorwegen, Denemar ken, Zwitserland en Spanje bijeengekomen om hun standpunt te bepalen in de ont wapeningskwestie Men verwacht dat deze zes staten een nieuw voorstel zullen in dienen. Ook de leden der Kleine Entente hebben vergaderd. Bovendien hebben zij nog besprekingen gehad met de ministers van Buitenlandsche Zaken van Turkije en Griekenland. In een aan Engeland gerichte nota van de Ver. Staten over de betalingen der oor logsschulden verlangt Amerika niet alleen de volledige betaling van de haifjaarlijk- sche per 15 Juni vervallende termijn, maar ook alsnog betaling van het verschil tus schen de erkenninzsbetaling en het totaal van de bedragen, die ln Juni en December van het vorige jaar kwamen te vervallen. Eveneens wordt in deze nota verlangd, dat alsnog betaling plaats vindt van de be dragen. die tijdens het Hoovermoratorium kwamen te vervallen. Naar verluidt, zou Engeland van plan zijn, op deze nota te antwoorden, dat En geland er niet aan denkt, dit totale be drag ad 239 mlllioen te voldoen. Deze geruchten zijn blijkbaar geinspireerd door officieele kringen Het is niet de schuld van de Engelsche regeering. zoo verklaart men te Londen, dat de onderhandelingen over een wijziging van de overeenkomst van 1923 die reeds vele maanden geleden, begonnen, niet tot een einde zijn gekomen. ZIJ werden hoofdzakelijk onderbroken om de Amerikaansche regeering tegemoet te komen. Het schijnt, dat Engeland zal trachten, de Amerikaansche regeering weer te beweger een erkenningsbetaling te accepteeren. zulks dan in afwachting van een definitieve schuldenregeling. Indien de Amerikaansche regeering hiertoe niet bereid zou zijn, dan is het, naar verluidt, nog heelemaal niet zeker, of Engeland wel iets zal betalen. Nationaal gedenkteeken voor Koning Albert Staking in de mijnindustrie voorkomen. Koning Leopold III heeft den Belgischen minister-president De Brocqueville een brief gezonden, waarin hij o.a. schrijft: „Behalve het historische IJzer-gedenk- teeken, dat de oud-strijders als een aan denken aan hun aanvoerder willen oprich ten, en de plaats te Maiche-les-Dames, die immer onaangeroerd zal blijven, schijnt het mij wenschelljk toe, de aandacht der natie te richten op het oprichten van een Nationaal Gedenkteeken, waarvan de be stemming zal beantwoorden aan de drin gende wenschen van den vorst, die aan de letterkunde en de wetenschap steeds bij zondere aandacht schonk. De Belgen zou den geen schooner hulde kunnen brengen aan den afgestorven Koning. In deze om standigheden schijnt het mijn Moeder en mijzelf wenschelijk, de aandacht te schen ken aan het ontwerp tot het oprichten eener nieuwe bibliotheek, waarvan de inrichting aan de moderne elschen zal be antwoorden". Klaarblijkelijk hoopt de Koning door dit schrijven te voorkomen, dat de vele comité's tot oprichting van herdenkings monumenten voor Koning Albert, die in bijna alle plaatsen zijn opgericht, hun krachten versnipperen door het oprichten van plaatselijke gedenkteekens, en hoopt hij op deze wijze te bereiken, dat een waardig nationaal monument tot stand komt. Het conflict in de Belgische kolennij ver heid is voorloopig vermeden. De afvaardiging der mijneigenaars ver klaarde bij een onderhoud, dat zij met minister-president de Brocqueville had, dat de mijneigenaars op aandringen van de regeering besloten hebben, de loonsver laging tijdelijk uit te stellen. Zij zijn be reid, over een nieuwe formule en de noodzakelijke overgangsmodallteiten te onderhandelen. De toestand blijft echter dreigend en men moet rekening houden met.de moge lijkheid, dat enkele mijnen zich nu vrijheid van handelen zullen voorbehouden. De mijneigenaars blijven bij de regeering aandringen op een regeling van het kolenvraagstuk in zijn geheelen omvang. Interview met von Neurath. - Fransch machinist in vrijheid. Paris Soir publiceert een onderhoud met den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, waarin deze o.m. verklaarde, dat de kwestie der rechtsge lijkheid slechts kan worden opgelost door een directe gedachtenwisseling met Frank rijk. Frankrijk schijnt evenwel de voor keur te hechten aan de vijandschap tus schen beide landen boven de verzoening met dengene, dien men dictator noemt. Voorts besprak hij de „categorische wei gering van Frankrijk, dat verklaard heeft de herbewapening van Duitschland niet te sanctionneeren". Op de vraag, of het niet waardiger voor Duitschland zou zijn officieel toe te geven, wat voor niemand meer een geheim is, n.l. de vervaardiging van wapens, antwoordde v. Neurath: Zoover zijn wij nog niet. Wij hopen nog steeds op een conventie, welke de wapeningen zal regelen. Doch dit wach ten kan niet eeuwig duren. Wanneer men tot een verdrag komt. wat dan? aldus v. Neurath Het oogenblik zal komen, waarop ook wij aan grooter veilig heid zullen moeten denken. Ook wij zul len er toe gedwongen zijn ons te verdedi gen. doch geenszins uit een aanvalsgeest. Als bewijs voor het niet hebben van aanvalsbedoelingen, noemde de Duitsche minister het Verdrag met Polen. Wij heb ben definitief afgezien van Elzas-Lotha- ringen en voor het Saargebied een oplos sing voorgesteld, welke het prestige der beide naties waarborgt. Von Neurath zelde een overtuigd aan hanger te zijn van Duitsch-Fransche toe nadering. Het nationaal-socialisme zou het als een zijner schoonste triumfen be schouwen, wanneer het hem zou geluk ken. wat geen ander tot stand heeft kun nen brengen: den Europeeschen vrede. T.a.v. de wapenfabricage zeide v. Neu rath ten slotte nog: Dat wij fabrieken bezitten, welke voor de fabricage van wa pens kunnen worden ingericht, is een in Europa bekend feit. Doch juist hier zijn wij verre van de gelijkheid met de andere naties. Tengevolge van de stappen, door den Franschen gezant te Berlijn gedaan, in de zaak van den Franschen machinist, die te Kehl werd gearresteerd en wegens belee- digende uitlatingen voor de Duitsche re geering tot 4 weken gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft de Duitsche minister van justitie de toepassing van de straf voor den tijd van 2 jaar opgeschort De machinist is dientengevolge in vrijheid gesteld. o Ontbinding der politieke partijen? De Zaterdagavond tot stand gekomen vrijwillige ontbinding van de Swensgroep, uit wier kringen de nieuwe regeering ont staan is, heeft in de politieke wereld groot opzien gebaard. De algemeene indruk is, dat deze maatregel de inzet is voor de ontbinding van alle politieke partijen en organisaties. OOSTENRIJK. Nieuwe aanslagen. Gisternacht is in Feldkirch op het dak van het tegenover het bisschoppelijk paleis gelegen kosiershuis 'n bom tot ontploffing gebracht. De explosie was zeer hevig. Een groot stuk van het dak werd weggeslagen, terwijl in het bisschoppelijk paleis zes en vijftig vensterruiten zijn vernield. In de naast het paleis gelegen pastorie zijn dertien ruiten gesprongen. Te Linz, bij een jeugd-manifestatie, wer den twee bommen tot explosie gebracht, de eene voor een school, de andere in de woning van een professor. Deze woning werd totaal verwoest. In Braunau aan de Inn is een derde aanslag gepleegd. Deze gold de gemeente lijke waterleiding. Het bedrijf schijnt voor geruimen tijd te zijn gestoord. De auto riteiten hebben militaire veiligheidsmaat regelen getroffen. Verder hebben communisten in Bischofs- hofen het standbeeld van keizer Frans Joseph met roode verf beklad en van het inschrift ,Nie wieder krieg" voorzien Men krijgt 9terk den indruk, dat overal in het land goed toegeruste marxistische terreur-groepen in actie zijn, die door bomaanslagen nu hier dan daar het volk in opwinding willen houden en tenslotte in een paniek storten, aldus verluidt uit Nazi-kringen Intusschen zijn over het resultaat van het politie-onderzoek inzake de talrijke bomaanslagen van den laatsten tijd tot- dusver geen officieele publicaties ver schenen. Nu weer geen crisis! In politieke kringen is men van mee ning, dat de regeeringscrisis voorloopig van de baan is De opheldering van den toestand werd bespoedigd door het feit, dat de audiëntie van den minister-presi dent bij den koning, welke oorspronkelijk op heden was vastgesteld, na een voor bereidende ontvangst van den minister van binnenlandsche zaken en den minister van verkeerswezen reeds gisteren kon plaats hebben. Na het verlaten van het slot verklaarde de minister-president, dat de regeering niet zal aftreden. Het parlement zal onverwijld voor een buitengewone zitting worden bijeenge roepen, ten einde te stemmen over de staatsbegrooting. Uit mededeellngen van bevoegde krin gen zou blijken, dat een mutatie in het ministerie van corlog met groote waar schijnlijkheid te verwachten is. Voorts staat vast dat van den minister-president een voorstel is binnengekomen, waarbij deze zelf de portefeuille van legerzaken zou willen aanvaarden. In ieder geval schijnt het zeker, dat met het aanblijven der regeering Tatarescu de politiek van Titulescu zal worden voort gezet. Regeeringscrisis aanstaande? Alle react'onnaire groepen met 'n leden tal van 600.000, bereiden gemeenschap pelijk een campagne voor tegen de regee ring nu de politieke toestand spannender wordt in verband met het Kipoda-schan- daal. De bladen noemen verscheidene r.amen voor het premierschap, o.m Soe- zoekl, president der Selyoekal; baron Hironoema, vice-president v. den staats raad; burggraaf Kiyoera; generaal O-eaki, gouverneur-generaal van Korea en generaal Arakl, vroeger minister van Oorlog, doch leger en vloot zijn, naar ver luidt. tegai Oegaki. Nichi Nichi meldt, dat 't leger wenscht dat premier Salto opnieuw een kabinet zal vormen ingeval zijn regeering mocht aftreden, terwijl marinekringen ieder kabinet gunstig gezind zijn, mits het krachtig zij. DE FRANSCHE LANDSVERDEDIGING. PARIJS, 29 Mei. (V.D.) De hoogste com missie voor passieve landsverdediging is gisteren onder voorzitterschap van den Minister van Binnenlandsche Zaken Sar- raut bijeengekomen. Sarraut gaf een overzicht over de tot dusverre verrichte werkzaamheden en diende een definitief plan in, voor de organisatie van de pas sieve landsverdediging. Dit plan werd aangenomen en zal binnenkort in de Ka mer worden ingediend. Als essentieel punt bevat het het principe van verplichte or ganisatie der passieve landsverdediging en de verdeeling der financieele lasten over de verschillende administraties. Het bevat verder een reeks dwangmaatregelen voor het geval dat iemand weigeren mocht de organisatie uit te voer--> of er deel aan te nemen. Verder werd i sub commissie benoemd, die een we: voorstel moet uitwerken betreffende de regeling van de particuliere vervaardiging, den verkoop en de controle van gasmaskers. EEN VIJFLING GEBOREN. NORTHBAY, 29 Mei. (Reuter). Te Calondar Village in den staat Ontario heeft een boerenvrouw het leven geschon ken aan vijf meisjes. Moeder en kinderen yerheugen zich ln een goede gezondheid. DE ONTWAPENING. LONDEN, 29 Mei. (Reuter) In een gisteren te Genève plaats gehad hebbend onderhoud tusschen sir John Simon en den Franschen minister Barthou heeft deze. die vergezeld was van den minister van marine, gesproken uit naam van het geheele Fransche kabinet. Naar verluidt hebben beide staatslieden onverholen van gedachten gewisseld over den huidigen toestand der ontwapenings- be prekingen en de rol. daarbij gespeeld door Engeland en Frankrijk. De magere resultaten in de beraad slagingen van hr bureau der Ontwape ningsconferentie hebben, aldus de „Times" bij verscheidene afgevaardigden ontstem ming gewekt en vooral de Engelsche ver tegenwoordiger scheen onbevredigd te zijn over het feit. dat elke opbouwende uiting van Frankrijk achterwege is ge bleven. PARIJS, 29 Me! (Reuter) De ochtend, bladen wijzen er op dat de eevste bespre kingen te Genève niet ten gunste van F ankrijk zijn uitgevallen. De verklaringen die Henderson gisteren ht-eft afgelegd, iubben in Fransche krin- gri. een zekeren wrevei gewekt, omdat nil er op gewezen heeft, dat Frankrijk door haar nota van 17 April een andere politiek is Ingeslagen. Barthou heelt ln zijn antwoord aan Henderson te verstaan gegeven, dat de Fransche politiek sedert Briand onver- adird dezelfde is gebleven. Over het onderhoud tusschen Barthou en Simon zeggen de bladen, dat deze den Franschen minister zou herinnerd hebben aan de vi rantwoording, welke Frankrijk op zich neemt. Barthou zou geantwoord hebben, dat indien Simon zijn verwijten in de open bare zitting zou herhalen, hij zou be wijzen. dat niet Frankrijk, muar Duitsch land de verantwoording draagt voor het mislukken de.- tot dusver verrichte po gingen. Men verkeert in het onzeker over den afloop, hoopt echter dat heden altham eenige opheldering in den toestand komt. TEGEN DUITSCHE EMIGRANTEN. PARIJS, 29 Mei (Reuter). De „Ami du Peuple" richt zich in een artikel tegen de communistische kuiperijen van de uit Duitschland gekomen emigranten en ver zoekt de regeering thans krachtig te wil len ingrijpen. Het blad schrijft, dat onlangs in de Pa nische emigranten-kolonie een feest heeft plaats gehad, ln tegenwoordigheid van het Engelsche Lagerhuis-lid Lord Marley en dat de kinderen der emigranten daarbij communistische liederen tegen het natio naal-socialisme gezongen hebben. Deze kinderen, zoo schrijft het blad, waarvoor men in Frankrijk medelijden tracht op te wekken, zijn communisten, evenals hun vaders en moeders. De gezinnen zijn uit Duitschland ge vlucht. omdat zij hadden geprobeerd het land in vuur en bloed te zetten, door te streven naar anarchisme en burger oorlog. Men maakt in Frankrijk propaganda voor de ellende van deze kinderen en ver geet, dat achter hen de buitenlandsche emigranten staan, die zich op Franschen bodem hebben gevestigd, en daar hun ondermijnend werk voortzetten. De Fransche grens is den weg openge zet voor elk soort van emigranten uit Duitschland. die den Franschen arbeiders het dagelij ksch brood uit den mond stooten. HET CONFLICT TUSSCHEN STAHLHELM en S. A. BERLIJN, 29 Mei. (V. D.) Generaal- majoor bij d. Teschner is benoemd door Seldte tot bijzonder gevolmachtigde, be last met de controle van het klachten bureau voor leden van den nationaal- sociallstlschen Duitschen Frontstrijders- bond (vroeger Stahlhelm). Generaal Teschner heeft zijn functie heden aan vaard. Zijn bureau bevindt zich in net bondsbureau van den nationaal-socialis- tischen Duitschen Frqntstrijdersbond. DE STAKINGEN IN AMERIKA. SAN FRANCISCO. 29 Mei (Reuter) - Na het bekend worden van het feit, dat het voorstel tot bijleggen van de staking van de haven-arbeiders was verworpen, ontstonden ernstige onlusten. De stakers organiseerden een optocht en trokken een bereden agent, welke hen wilde tegenhou den van het paard, waarna de politie ver sterking kreeg. In de gevechten tusschen stakers en politie werden acht personen zoodanig ge wond. dat zij in het ziekenhuis moes:ren worden opgenomen, terwijl velen lichtere kwetsuren opliepen. Met gummistok en traangasbommen dreef de politie de me nigte terug. Ook te San Diego ontstonden botsingen en vijftig havenarbeiders wisten de poiiue- afzetting te verbreken om het laden een schip te verhinderen. NEW YORK, 29 Mei (Reuter) - De Je'* ding van de textiel-arbeiders heeft s waarsehuwd, dat 300 000 werklieden m textiel-industrie in staking zuUcnufL.' indien de de vorige week medegedeelde perking van den werktijd wordt doorg voerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2